KEES GELDOF: de man van de Veerse Dom Sanering Bloemen wijk vergt .len hoogste een paar jaar Ook bejaardenwoningen bij bejaardentehuis Lewedorp Veel belangstelling voor Ned. rundvee stamboek BEGROTING BRESKENS SLUIT Optimistische rede van directeur J. W. Hupkes NAVO-landen willen kosten besnoeien sigaren uitzonderlijk goed! Raad van 's- Cra venpolder wil straatverlichting verbeteren i-niefc iv-Vv-;- 19 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 19 Zanger Cooke uit zelfverdediging neergeschoten FOKMETHODE VERANDEREN Goedkoper plan voor jachthaven 'N PRACHTIG CADEAU: 1007o SCHEERWOL Huldigingsavond van „De Schelde Schehlepoort Jubilarissen Onderscheidingen (Van onze correspondent) VEERE „Mijn vrouw noemt me weieens de dominee-zonder-salaris. Dat komt omdat ik de bezoekers van de kerk toespreek van een verhoginkje. Ik kan dan goed met ze praten. Het vlon dertje noemt mijn vrouw de preekstoel. Ik heb het bjjna 45 jaar in gebruik, want zolang al laat ik de toeristen de oude Dom van Veere zien. Dat is een hele tijd, 45 jaar! Ik ben nu 81, maar ik hoop nog lang bezoekers door de kerk te mogen leiden. Het zou voor mij het einde van alles betekenen als ik het niet meer kon doen. Zolang de benen me willen dragen, wil ik de gids van de Veerse Dom blijven!", vertelt Kees Geldof, die geen onbekende in Veere is. In de kerk van Veere, daar leef ik in. Daar is zo'n rijke geschiedenis aan verbonden,. Weet u dat soldaten van Na poleon er een hospitaal in hebben ge had? In 1811 en 1812 stierven er zéér erbarmelijk mag ik wel zeggen in acht maanden tijd veertienhonderd sol daten aan de Zeeuwse koortsen. Als de wind noordwest was kon het water niet weg. Dan liepen de wegen onder, wer den de polders moerassig en zwermden de muggen bij duizenden door de stad. Wij hebben gemalen en die vrijwaren ons van de Zeeuwse koortsen. Dat ver tel ik de bezoekers altijd en dan doen ze steeds een beetje opgelucht. Ik ver tel ook over de grafzerken van de rijk aards, de pilaren die een omtrek heb ben van negentien meter en over de toren die 120 meter hoog had moeten worden, maar die slechts tot op een derde is afgebouwd. De zware luidklok hebben ze eens uit de spits naar bene den gegooid. Ouwe rommel, zeiden ze, en daarom moest het maar kapot. Ge lukkig is toen monumentenzorg opge staan anders zou nu alles weg geweest zijn. Het is jammer dat de Dom niet is afgebouwd, want dan zou hij nu een kathedraal van meer dan honderd me ter lang geweest zijn. Maar er was op eens geen geld meer om de in 1479 on der bouwmeester Antonius Keldermans van Mechelen (dezelfde die de raad huizen van Veere en Middelburg heeft ontworpen) begonnen vergroting van de parochiekapel af te maken. Want de haven begon te verzanden, de schepen konden niet meer binnenlo pen, de bloei van Veere was voorbij. De kooplui trokken naar elders. De mooie kapitale huizen stonden leeg. Je kon ze kopen voor een-, twee- drie honderd gulden. Veere was vergane glo rie en komt er vermoedelijk niet meer bovenop. Het grote koor kon niet meer worden gebouwd en dat is nog altijd zó jammer! In 1686 kwam er weer een tegenslag. Op zaterdag 25 mei om vijf uur 's middags brak er brand uit. Er was geen blussen meer aan. De ge welven stortten in en de prachtige ge brandschilderde ramen sprongen kapot. Dat was zó jammer! Voor veertigdui zend gulden hebben ze de kerk in twee jaar weer opgebouwd. Maar de mooie ramen zijn nooit meer terug gekomen. Dit vertel ik de bezoekers allemaal. Ik ben er dankbaar voor dat ik dit werk heb kunnen beginnen Als dertienjari ge jongen kon ik nog niet lezen en schrijven. Alleen ,'s .wjntecs, ging ik een paar dagen naar school. Ik heb in mijn jeugd-heel wat zwarte- sneeuw" gezien. Wij waren thuis met ons zeventienen en vader verdiende maar vijf gulden veer tig in de week. De kinderen moesten dus heel gauw mee verdienen. Toen ik elf jaar was, verhuurde vader mij van april tot Kerstmis. Ik liep dan alle da gen van de week achter de koeien, 's zondags ook. Ik verdiende dan de kost en met Kerstmis kreeg ik nog twaalf gulden vijftig cents. Toen ik zo als koeienwachter op de hofstee was wist ik niet eens dat ik op m'n eigen eiland stond en da's erg hoor! Ik stond zo te praten met de zoon van de boer en ik zeg: Wat ziet die klei toch blauw. Ja Kees, zegt-ie, dit is de zwaarste klei van Walche ren. Wat is dat, Walcheren? vroeg ik, want ik had dat woord nog nooit ge hoord. Dat is erg hoor, dat ikzelf niet wist wat ik op Walcheren was! Toen ik dertien was, kwam ik met m'n rechterarm in de moesmolen. Een jongen met één arm moet maar weer naar school, zei mijn vader. Ik deed dat graag. Rekenen en lezen en schrij ven, ik vond het heerlijk. Op donder dagmorgen kregen we aardrijkskunde. Dat vond ik het fijnste Daar leefde ik in. Als de burgemeester op school kwam moest ik altijd voor de klas komen. En wie had gedacht dat een koeien- wachter die niet eens wist dat hij op zijn eigen eiland stond nog eens voor alle radio's zou spreken. Ze zijn voor klankopnamen bij me geweest van de Wereldomroep. De AVRO is hier ge weest voor de Jonge Golf en de KRO voor de schoolradio. Pas was de VARA hier ook nog, maar dat mocht maar hee kort worden. Ik zeg tegen meneer Buurman: u vraagt ok niet veel! Als ik niet meer mag jrtellen, zullen de mensen denken dat ik het niet kan! LOS ANGELES Een jury in Los An geles heeft de dood van de Amerikaanse rock and roll zanger Sam Cooke als „ge rechtvaardigde doodslag" aangemerkt, waardoor de 55-jarige mevrouw Bertha Franklin, motelhoudster, is vrijgesproken. De zeven gezworenen hadden een kwar tier nodig om tot een gelijkluidende uit sprak te komen. De weduwe van het slachtoffer, mevrouw Barbara Cooke, hoorde het vonnis bleek maar zonder emotie aan. Dat deden ook de vele fans van Cooke in de zaal, maar ze hielden zich rustig nadat over hun idool, een neger, een boekje was opengegaan. De kroongetuige op het proces was de 22-jarige Elisa Boyer, een Euraziatische schone, die vertelde dat Cooke haar na een feestje had meegenomen naar een motel in plaats van naar haar huis. Cooke dwong miss Boyer met hem mee te gaan naar zijn kamer, waar hij zich aan haar wilde vergrijpen. Ze vluchtte naar de flat van de motelhoudster. Cooke bonsde op de deur van de mo telhoudster en eiste van haar miss Boyer op. Er ontstond een handgemeen, waar na Cooke drie keer door kogels werd ge troffen. Ik heb ook voor de BBC mogen spre ken, tot tweemaal toe in het En gels. Daar kan ik me aardig mee kla ren. Ik ben zó blij dat ik dat geleerd heb. Ik heb privéles gehad van Dirk L. Broeder. Die was in zijn leerjaren in Engeland geweest. Hij is nu leraar op Nijenrode. Zijn moeder vroeg me eens: Kees, hoe doe je nou als je En gelsen in de kerk krijgt? Ik zei: Nou, dan loop ik te zweten. Dan moet Dick je maar eens Engels leren, zei ze toen. Twee avonden in de week kreeg ik les, en helemaal voor niks. Ik was toen al een tijd gids. Ik was aangesteld door een meneer Van Be- veren van Monumentenzorg. Hij had het eerst gevraagd aan een juffrouw maar die durtde niet want haar moe^ der waS ziek. Daarom kwam die me neer mijn vader Vragen, maar moe der zei: Dat kun je niet doen, wij zijn boerenmensen en dan met vreemden omgaan!Laat meneer het maar aan Kees vragen. Ik zei tegen hem: Meneer, is er salaris aan verbonden? Dat was niet zo, maar als de mensen me wat gaven, mocht ik het houden. Meneer, de kerk is mijn behoud ge worden. Toen ik mijn arm kwijt was, ben ik met peterolie gaan leuren. Dat zou nou niks meer zijn met al dat elektrisch en dat butagas. De kerk is mijn behoud geworden, maar de peter olie hield ik er wel bij. Vroeger kon je daar zo mee beginnen, weet u dat? Je had geen middenstandsdiploma no dig. Toen ik vijftig jaar aan de peterolie maatschappij was, kwam de burge meester met de heren van het hoofd kantoor bij me op bezoek. Opeens zei de burgemeester: Geldof, ik heb wat voor je meegebracht en toen lo*eeg ik de bronzen eremedaille. Toen ik zestig jaar aan de maatschappij was, kwam het hoge gezelschap hier weer. We zaten gezellig te praten en plotseling zegt de burgemeester: Geldof, de medaille die je daar op hebt is niet goed meer, hoor! Ik heb nu een andere meege bracht. En dat was de zilveren ere medaille. Wie had gedacht dat ik die ooit nog eens zou krijgen! Weet u wel wat jammer is? Dat de restauratie van de kerk nu niet door gaat. Ze zijn er al veertig jaar mee bezig. De laatste vijf jaar wordt er helemaal niets meer gedaan. Er staan nu strandwagens, tilbury's en een Jan Plezier in gestald en een aannemer heeft er materiaal opgeslagen. Verle den jaar hebben ze de kerk wel onder een bliksemafleider gezet en ook inge spoten tegen de houtworm. Zo kennen de bezoekers van Veere de 81-jarige gids Cornelis Geldof: zittend voor de ingang van de Dom. Bijna 45 jaar toont hij toeristen de kerk. Nu is het seizoen weer voorbij. Toch krijg ik nog wel bezoekers. Zaterdag had ik er nog vijftig uit Parijs, van het parlement geloof ik. Ze zijn allemaal op de toren geweest. Het is zo mooi daar, gewoon geweldig! Maar ik blijf nu beneden. De 175 treden zijn voor mij te veel geworden. (Van een medewerker) UTRECHT Op de dag af 90 jaar na de oprichting van het „Nederlandsche Rundvee Stamboek" hield de vereniging dinsdag te Utrecht zijn 94ste algemene vergadering. De goede gang van zaken werd dinsdag duidelijk gedemonstreerd: vele bezoekers uit alle delen van het land waaronder ook verscheidene autori teiten en een zeer vlot verlopen huis houdelijk deel der vergadering: alle a£endapunten werden zonder op- of aan merking afgehandeld. Slschts bij de rondvraag kwam er één opmerking; of het niet wat gemakkelijk was dat een koe preferente stammoeder werd. Waarop voorzitter J. Leenheer ontkennend antwoordde: dit was vol strekt niet maar zo één twee drie te be reiken; de eisen daartoe zijn hoog. .in zijn mededelingen aan de vergade- ruig herinnerde de voorzitter eraan dat nij vorig jaar melding had gemaakt van net feit dat men in Engeland import overwoog van roodbont Nederlands rundvee voor kruisingsdoeleinden. In ait verband kon hij nu mededelen dat loflo ve^e buitenlandse bezoekers in iy63 ook behoord had een delegatie van net Shorthorn stamboek voor Engeland on Ierland, dat zich persoonlijk wilde nenteren omtrent onze roodbontfokke- rij. Deze delegatie is met een zeer goede indruk over onze M.R.Y.-dieren naar huis gegaan en bij hte N.R.S. wordt nu met belangstelling afgewacht wat het Shorthorn-Stamboek zal gaan doen. De vijfjaarlijkse tentoonstelling in Den Bosch heeft blijkens de vele reacties een goede indruk gemaakt op de talrijke buitenlandse bezoekers. Voorzitter J. Leenheer sprak over verleden, heden en toekomst in de rimd veefokkerij. Hij schetste, hoe op initiatief van de Hollandse mij. van Landbouw het N.R.S. tot stand is gekomen en hoe het in 1906 en later ook in 1912 is gereorga niseerd tot het grote lichaam dat het thans is. In verband met onze export moeten we wel beseffen dat onze afnemers van thans onze concurrenten worden. Wij moeten dus niet stilzitten maar zorgen dat we vóór blijven. Meer instanties be raden zich reeds over deze aangelegen heid terwijl daarnaast nauwere samen werking wordt nagestreefd met ver wante stamboeken in West-Europa. De directeur-generaal van de land1 bouw, ir. J. W. Wellen, hield een interes sante rede over de rundveehouderij en fokkerij in E.E.G.-verband waarbij hij er op wees dat grote veranderingen zul len moeten worden voltrokken en dat de aandacht van de fokkers wellicht meer op andere factoren moet worden gericht dan tot nu toe (melkbaarheid, exterieur- beoordeling), doch dit alles is een moei lijke zaak. Deze rede ontlokte nogal discussie waarin wel vooral de grootte der be drijven en de prestatie per arbeidskracht voorname factoren vormden. Doch de stambockleiding schenkt aan een en ander reeds veel aandacht, aldus de voorzitter. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Hoewel de bouw van nieuwe woningen niet overmatig snel vordert, tengevolge waarvan de contin genten '62 en '63 nog niet geheel zijn verwezenlijkt, is de verwachting gerecht vaardigd, dat over ten hoogste een paar jaar de Bloemenwijk gesaneerd zal zijn. Met het verdwijnen van het grauwe noodwoningendorp met de fleurige naam, zal dan de wederopbouw van Breskens (Advertentie) 's-GRAVENPOLDER In de onder voorzitterschap van wethouder A. Hoo- gesteger gehouden raadsvergadering werd besloten bij de n.v. bank voor Ne derlandse gemeenten te 's-Gravenhage een geldlening van 120.000,- aan te gaan voor de periode van 25 jaren tegen een rente van vijf-zevenachtste procent per jaar. Deze gelden zijn nodig voor de finan ciering van nog uit te voeren werken en de aankoop van eigendommen in het uitbreidingsplan. Tot deze werken be hoort onder meer de uitvoering van de riolering en bestrating in de Schuitweg en het industrieterrein. Besloten werd dit werk onderhands aan te besteden bij de fa. A. de Bourgraaf en Zn. te Wilhelminadorp voor een bedrag van 83.575,-. Een krediet van 900,- werd uitge trokken voor de aanschaffing van een Bano-zandstrooier. Overgegaan zal worden tot verbetering en aanvulling van de straatverlichting in de Ambachtsstraat. Een 12-tal nieu we lichtmasten voorzien van TL-ver- lichting, zullen, zodra de goedkeuring op deze uitgaaf is ontvangen, worden aangebracht. Hiervoor werd een bedrag van 5.000,- beschikbaar gesteld. Aan de bewoner van de woningwet woning met winkel Raadhuisstraat 25, de heer J- F. Smits, zal dit pand worden verkocht voor een bedrag van 19.308,-, terwijl tevens een erfdienstbaarheid van voetpad van en naar de openbare straat zal worden gevestigd aan de achterzijde van de woning. Met de heer B. M. Remijn te 's-Gra- venpolder zal een overeenkomst van ruiling worden aangegaan van gronden in het uitbreidingsplan „West-Voortrap- hoek". De gemeente zal 1020 m2 over nemen en ca 50 m2 overdragen en daarbij als toegift een bedrag van 5.443,- betalen. Ter voorkoming van een tekort op de begroting van de keuringsdienst voor vee en vlees in de kring Goes werd besloten de keurlonen voor de bedrijfs- en gezinsslachtingen ingaande 1 janu ari a.s. in beperkte mate te verhogen. Het subsidie aan het E.T.I.-Zeeland zal worden verhoogd van 7 cent tot 12 cent per inwoner, terwijl aan de Z.V.U. een bijdrage van 1 cent per inwoner zal worden gegeven voor de aankoop van een concertvleugel. Besloten werd nog niet toe te treden tot de Streekcommissie Zak van Zuid-Beveland, gelet op de hoogte van de bijdrage van 0,40 per inwoner en in afwachting van de ver dere activiteiten en resultaten daarvan. Het krediet in rekening-courant bij de n.v, bank voor Nederlandsche gemeen ten te 's-Gravenhage voor 1965 werd be paald op maximum- 75.000,-. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de heren A den Dekker, A. J. Geensen, P. J. Kalle, Js. Mol en B. Rijk. De gebruikers van enkele percelen grond in het uitbreidingsplan „West- Voortraphoek" werd voor het jaar 1965 het voortgezet gebruik toegestaan, ter wijl de jonge fruitbomen in datplan v/erden verkocht aan M. J. de Koster te 's-Gravenpolder voor 1.050,-. Bij de rondvraag werd meegedeeld, dat met de ratiobouw begin 1965 zal worden begonnen en dat de bouw deze week nog zal worden uitgezet. geheel zijn voltooid. B. en w. van de west- Zeeuwsch-Vlaamse havenplaats delen in de beschrijvingsbrief bij de begroting '65 mee, dat de bouw van het bejaardencen trum in de Bloemenwijk, vermoedelijk volgend jaar zal kunnen aanvangen. De begroting sluit met een post onvoorzien van f 6.075,—, oftewel anderhalve gulden per inwoner. Ten aanzien van de ontwikkeling van de mechanische vislosinstallatie is men hoopvol. Met succes is het apparaat reeds „op het droge" beproefd. De beschadiging van de vis, de grootste moeilijkheid bij een mechanische lossing, kan op be vredigende wijze voorkomen worden. Wanneer de omstandigheden dit toelaten, zal het apparaat binnenkort ter lering in de praktijk komen. De zorgen van b. en w. zullen zich uitstrekken over het ge hele vismijnbedrijf, welks organisatie on der de aandacht van het college zal ko men. De inkomsten van het bedrijf blij ven achter bij de exploitatie-uitgaven, waardoor 11.000 gulden als dekkingsmid del uit de reserve gehaald moet worden. Voorzieningen Breskens zal het volgend jaar weer de nodige voorzieningen treffen. Op het programma staat o:m: de volledige her bestrating van de Nieuwstraat, plaatsing van een abri in plan West en de aanschaf van een kleine vrachtauto en een veeg- machine, in het kader van de verdere mechanisatie en modernisering van de dienst Openbare Werken. De verbetering van de Langeweg en Van Zuijlenstraat in plan West zal nog niet aangepakt worden. Men wacht af tot de nazakking van de grond halt houdt, hetgeen na deze winter wordt ver wacht. Op grondgebied van de gemeente Groe- de heeft Breskens een uitbreidingsplan mogen creëren, voor de bouw van wo ningwetwoningen. Groede heeft begrip getoond voor de moeilijkheden, waarmee Breskens kampt, bij het vinden van bouwterrein. Bij de herindeling komt Groede onder Breskens. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP Het bejaardentehuis te Lewedorp zal spoedig klaar zijn. Men verwacht dat reeds voor Pasen de eer ste bejaarden er hun intrek zullen kun nen nemen. In het bejaardentehuis is plaats voor in totaal 56 bejaarden. Er zijn n.I. 42 éénpersoonskamers en 7 tweepersoonskamers beschikbaar. Er blijkt echter al heel veel belangstelling te bestaan voor een kamer in dit tehuis. Momenteel zijn er bij de heer M. Steijn te Ovezande, die de administratie voert van de Stichting R.K. Bejaardentehuis Zuid-Beveland-West al 16 aanvragen bin nen gekomen om een tweepersoonska mer. Naar aanleiding van deze grote aan vrage besloot het stichtingsbestuur op het terrein van het tehuis ook twintig bejaardenwoningen te laten bouwen. De bewoners hiervan zullen dan toch kun nen profiteren van de centrale voorzie ningen van het hoofdgebouw. Momenteel is architect J. Loonen uit Breskens bezig het besluit in een doel treffend plan om te zetten. Wanneer aan de bouw van deze woningen zal kunnen worden begonnen is nog een grote vraag, omdat deze woningen uit het aantal toe gewezen woningen zullen moeten worden gehaald. In totaal zijn er bij de stichting 24 aanvragen binnen gekomen voor een éénpersoonskamer. Deze éénpersoonska mers zijn gecombineerde zit-slaapkamers. De tweepersoonskamers hebben een zit- en een slaapkamer. Het tehuis zal een eet- en conversatiezaal voor de bejaar den bevatten, verder een keuken, een ziekenafdeling, slaapgelegenheid voor het interne personeel (4 religieuzen), een refter, een kapel en een recreatiezaal Van buiten is het tehuis reeds ge reed. De tuinaanleg zal nog op zich laten wachten. Van binnen rest slechts de arwerking. voor het personeel. Het lekenpersoneel, dat uit vijf meisjes zal bestaan, zal ex tern zijn. Van buiten is het tehuis al klaar. Al leen de tuinaanleg zal nog even op zich laten wachten. Van binnen rest alleen nog maar de afwerking. Het schilder werk moet nog gebeuren, vloeren moeten worden gelegd, tegels nog worden gezet, de lift moet worden aangebracht even als de keukeninrichting en vele kleine karweitjes moeten worden verricht. Men verwacht dat het tehuis in mei-juni of ficieel geopend zal worden. Dat is onge veer anderhalf jaar nadat met de bouw van het tehuis werd begonnen. Omdat het recreatieplan nog niet van kracht is, kan de gemeente in haar voor zieningen nog geen gelijke tred houden met de eisen, die de recreatie stelt. On danks het feit dat enkele grondeigena ren bij de Kroon in beroep zijn gegaan tegen een goedkeuring van G.S, hebben b. en w. besloten een rioleringsstelsel te laten ontwerpen, teneinde de camping N.V. Zeebad de mogelijkheid te bieden haar terreinen doelmatig te exploiteren. In de recreatieve sector is voorts de jachthaven een zorgenkind. Het plan voor een nieuwe haven heeft, vanwe ge de hoge kosten, niet de goedkeuring kunnen krijgen. Op verzoek van het ministerie van Economische Zaken zal nu een goedkoper plan worden ge maakt. Voor de recreatie heeft de ge meente een reserve gekweekt van twaalf mille. (Advertentie) VLISSINGEN Een bijzonder pret tige feestavond, dat was ook dit jaar weer de traditionele huldigingsavond van alle Schelde-jubilarissen. In de schouw burgzaal van het Scheldekwartier hield de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Scheldedirectie zijn „jaarrede". De heer J. W Hupkes, heette allen welkom op de jubilaris avond, welke be doeld is om hulde te brengen can hen, die dit jaar een 25-, 40- of 50-jarig jubileum vierden of binnenkort nog ho pen te vieren. De heer Hupkes wierp tevens een te- ruglik op het jaar 1964. Bij het naderende einde van dit jaar en bij een gelegenheid, waarbij zoveel van onze personeelsleden met langdurige diensttijd aanwezig zijn, aldus de heer Hupkes, is het opportuun om het een en ander over de gang van zaken in 1964 mede te delen, en vooral om een visie te geven op de ontwikkelingen, zo als wij deze thans in de wereld en Ne derland zich zien voltrekken. Ook bij „De Schelde" is dit jaar veel gebeurd, zo constateerde hij. De activiteiten van de dochteronder neming in Gorinchem zijn beëindigd, maar nieuwe en veel grotere activiteiten in Zeeland tot ontwikkeling gebracht, nl. in het Zuid-Sloe, waar in mei van dit jaar de Scheldepoortwerf in bedrijf kwam, aldus de heer Hupkes. „Helaas zijn de tijden ongunstig en heerst er ook od het gebied van de scheepsreparatie een moordende concur rentie. Toch ben ik vol vertrouwen, dat door de moderne outillage en met de medewerking van een ieder de Schelde- poort zal kunnen bijdragen tot de ver dere ontplooiing van het bedrijf. Vooral in een tijd, waarin een sterke achter uitgang van de Nederlandse scheeps bouw geconstateerd wordt, kan het van belang zijn om op geografisch gezien zo'n' gunstige plaats, een scheeps- reparatiebedrijf tot ontwikkeling te bren gen. Wij vertrouwen erop, dat de landelijke, provinciale en plaatselijke overheden door zullen gaan met het verder tot ont wikkeling brengen van het Sloegeied en grote aandacht zullen blijven schenken aan het verder uitbreiden van de infra structuur. Voor een optimale ontwikke ling hiervan zijn nog ingrijpende maat regelen noodzakelijk." Zo sprak de voorzitter van de Scheldedirectie. Er is geenszins reden om pessimis tisch te zijn, oordeelde de heer Hupkes. „Wanneer eenieder op zijn plaats zich inspant voor een zo goed mogelijk re sultaat, dan kan onze onderneming blij ven wat zij thans onomstotelijk is, na melijk kerngezond." Tenslotte heeft de heer Hupkes een aantal jubilarissen gefeliciteerd. 50-jarig jubileum: J. C. Eif, C. A. Ka mermans, H. Kort, A. Theune, C. Geluk. 40-jarig jubileum: P. J. de Braban der, J. Geljon, L. J. Gunter, A. G. Ko kelaar, P. A. Leeuwenburg, J Naere- bout, J. C. Radder, W. de Ridder, J. Seijbel, H. Raats. 25-jarig jubileum: I. van Aalst, C J. Andriesse, J. J. Beenhacker, P. Been houwer, B. J. van Belzen, H. van Beu- sichem, J. den Boer, A J. Bosselaar, J. W. Brasser, G. de Bruijn, J. J. Buijck, H. Cijvat, W. Daane, P. J. van Dieren- donck, L. Dingemanse, P. Dingemanse, G. P. Donze, J. C. van Eek, P. J. de Feijter, F. A Franse, J. Geene, M. Geene, H. C. A. de Gelder, J. de Grave, H. Groenendijk, H. Grootjans, N. A. Grootjans, H. Gijsel, P. Heijt, C. A. P. van Hoepen, A. Izeoud, A. J. Janssen, J Jobse, A A. Jobsen, J. de Jonge, W. N. de Jong, L. de Joode, A. J. Joosse, A. Joziasse, L. L. Kaijser, P. A. Koke laar, C. de Kraker, W. Kruit, T. Krul, P. Lagendijk, G. J. Leendertse, J. I. W. Leijdekkers, C J. W. Lichtenberg J. Lindenberg. G. van Luijk, A. J. Maas kant, W. Machielsen, B. Meuïmeester, J. Meuïmeester, J. Meijers, J. W. Mi- chielsen, J G. Minderhoud, D. J. Mol, L. P. Moreau, P. L. Moreau, C. Mulder, F. Naerebout, G. de Nooijer, A. A. Oran je, J. Paulusse, J. Platteeuw, J. Polder man, A. Poortvliet, A. E. van Raaij, C. J. de Ridder, S. de Roos, G J. C. de Rijke, J. M. Schillemans C. Schipper, H. M. Schotman, P. Schout, P. J. Schreurs, H. Schunselaar, G. van Sluys, H. F. J. Sonius, J. Steutel, F. J. Stok, J Suurmond, A. Tevel, J. Tholenaar, L. Tiessens, J. Tilroe, J. Vael, P. J. van, de Velde, A. Ventevogel, R. Verhage, H. Verhulst, A. Vermeulen, C. P. Vermeu len, G. van de Voorde, T. Vreeke, P. Walhout, E. G. Wentzler, J. W. Weug, C. N van der Weijde, J. de Winter, A. J. Wissë, J. Wondergem, J. C. Zonneveld, J. van Zweeden, A. de Bruin, A. Goede- gebuure, C A. Grashuis, K. van Hoek, C. Puijpe, M. de Ridder, H. F. Schip per, J. C. Vael, A. van Sorgi, A Veijgen, M Vogel, D. van Wolferen- De burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen kon mededelen, dat H.M. de Koningin een aantal koninklijke onder scheidingen had toegekend en wel: De gouden eremedaille Oranje-Nassau Orde aan: P. J. Gillissen, W- Sanderse, P. L. Sommeijer, A. Timmerman. De zilveren eremedaille werd uitge reikt aan: C Geluk (bij bevordering), A. Heijliger, M. J. C. Huissoon, mej. S. A. Huser, A. Klop (bij bevordering), H. Kort, J. J. de Koster, J. Labruyère, C. Mannaart, J. H. Naaktgeboren, A. A. Noest, J. de Nooijer, J. Poppe, S Sohier, P. A. v. d. Staal, L. Verhage, J. S. Weer- pas, J. Wielemaker, J. Zweedijk. De bronzen eremedaille ontvingen! J. Adriaanse, G. J. Balmakers, I. Bar- ten, R. Besuijen, J Castel, I. Dattin, P. Dekker, J. Klap, H. de Koning, J. H. Koolwijk, D. Leeuwenburg, J. Loeke- meijer, G. Meerman, C. Meuïmeester, P. Meuïmeester, A. Milot, A. Minderhoud, L. de Nooijer, L. D. Nijssen, C. Piera, J. de Ridder, P Sinke, A. C. Tax, J. C. Ventevogel P. Ventevogel, J. M. Vreeke, K. van Wallenburg, J. Wisserkerke. Na deze uitreiking werd door het Ambtenarenorkest het Wilhelmus ten gehore gebracht. Tenslotte begaven allen zich naar de kantinezaal waar onder leiding van Jan Bentz een aantrekkelijk cabaretpro gramma werd uitgevoerd, met als mede werkers (sters) onder meer Cees de Lan ge, Lucie Stein, Les Valco's, Sacha De- nisent en Bueno de Mesquita. PARIJS Sedert de oprichting van de NAVO, 15 jaar geleden, hebben haar 15 leden bijna 900.000.000.000 dollar uitge geven ten behoeve van hun veiligheid. Deskundigen en Westelijke leiders vin den, dat de uitgaven, hóewei hoog, de moeite waard zijn geweest. Door de be moeiingen van de westelijke bondgenoten werd de Russische expansie in Europa een halt toegeroepen en sedert de op richting van de alliantie, in 1949, is niet een centimeter vrij grondgebied bij het Russische imperium gevoegd. De toene mende politieke veiligheid heeft boven dien geleid tot welvaart in Europa. De Europese verdragsgenoten menen evenwel, dat de limiet nu is bereikt. Zij zijn vóór een besnoeiing van de defensie uitgaven, omdat de economie in hun lan den door de lasten wordt gedrukt en om dat zij vinden dat de dreiging in voldoen de mate is afgenomen om enige ontspan ning mogelijk te maken. De VS. hebben sedert 1949 bijna 700.000.000.000 van de 900.000.000.000 dol lar voor hun rekening genomen. De Amerikaanse militaire hulp is hierbij in begrepen. Engeland wil, evenals de meeste kleine Europese landen, zijn militaire uitgaven besnoeien. Slechts Frankrijk, dat een on afhankelijk nucleair afschrikkingswapen wil hebben, verhoogt zijn uitgaven aan zienlijk.

de Stem | 1964 | | pagina 19