PAS OP, ZAKKENROLLERS! Gewiekste lui met vlugge vingers PREMSELA HAMBURGER Duivelskunstenaar die vak verstaat Met slechts weinig materiaal een goochelaar van klasse ontdek Winkelstad in het groen verlengen jtellation Gereedschap Geen geheimen Trots Opleiding tctjÉg jjfëtt gezellig neem J ff aderhvpH borteê oude péMni A top form n.v. Jan Hendrikx TUSSEN ESSEN EN DOR TMUND Amerikaan stapt oostgrens over Oe Thant vandaag uit het ziekenhuis Interscholaire muzikale kerstontmoeting 23 miljoen D.M. Televisieacademie met 3 miljoen van start «pap# 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 13 elfs bij plotselinge, zeer ;e praktisch uitgesloten, land. Daardoor betere extra vermelding „uit baten". Dit is de hoog- e een Zwitsers instituut ïetercontrole kan geven. Dmega 61,47% van alle ers. Omega bezit alle rds (6) voor polshorloges. 11e 6 records zou kunnen- voor kort voor onmoge- Constellation-precïsie. Dmega-Constellation kost ie van een gewoon hor end onderdeel wordt ver- aktié van een millimeter ingrijke onderdelen wor st en gecontroleerd. Ze jereinigd, zowel mecha- ;1 van ultrasonische tril- jepolijst tot ze glimmen 'ing wordt tot een mini- De Omega Constellation sterrenwacht-precisie zo Dishorloge maar mogelijk een paar sekonden kan dat is dan ook alles. kers van Omega be- ;a Constellation als het bben gemaakt. De Con- dan andere horloges, ;ëel en verantwoord. llation is automatisch en baar in goud, goud op ega Seamaster vkeurig en solide. rdicht, automatisch en schok- f575.- Staal f 210.- >léf 240.- verkrijgbaar met datumaan- ng. i Advertentie) TUSSEN HET PUBLIEK, dat zich dagelijks in een warenhuis, in trein, tram, bus of op de markt bevindt, lopen altijd wel personen rond met minder eerlijke bedoelingen. Op deze plaatsen, waar altijd veel mensen zijn, liggen de mis drijven dan ook voor de grijpgrage hand en het is geen wonder, dat zakkenrollers daar steeds veel slachtoffers maken. Het is zeer moeilijk en haast onbegonnen werk voor de po- itie om hiertegen iets te beginnen. De daders aanhouden s praktisch onmogelijk, tenzij ze op heterdaad betrapt wor den. Maar de meeste zakkenrollers zijn gewiekste figuren, die al jaren „in het vak" zitten en zich heus niet laten be trappen. De politie kan zich daarom nog slechts beperken tot het waarschuwen van het publiek, iets dat zij dan ook voortdurend doet, maar klaarblijkelijk zien de meeste men sen nóg niet genoeg in welke gevaren hun geld en eigen dommen aan alle kanten bedreigen, te oordelen naar de nonchalante wijze waarop het publiek meestal met zijn geld en goed omspringt. Qndanks de herhaalde waarschu wingen der politie gaat men mees tal pas opletten als het te laat is cn een grote som geld uit portemon nee of tas verdwenen is in die van een der handige zakkenrollers. Deze lieden verdienen vaak een rijk maandgeld met r«llen en gaan meestal uitgekookt te werk. Grote demonstraties en andere massale bijeenkomsten worden nauwkeu riff bijgehouden want dit zijn dé gelegen heden om hun praktijken uit te voeren. Ook warenhuizen, vooral tijdens de op- luimingsweken en in het koopseizoen, vormen een lucratief werkterrein. In een soort roes lopen daar de vrouwen langs Met twee vlugge vingers wordt de portemonnee gerold. de uitgestalde produkten en vergeten hun geld en hun tas. Op zulke momen ten, die vaak slechts enkele seconden duren slaan de zakkenrollers toe. Het zijn hoofdzakelijk de dames, die wat hun geld en tassen betreft slordig en onacht zaam zijn. Veelvuldig komt het voor. dat een dame haar portemonnee in de zijzak van haar mantel heeft zitten om (Advertentie) JONGE JENEVE "brandewijn C'TROEN deze direct bij de hand te hebben. Staat zij echter bij een afdeling in het wa renhuis met veel andere mensen naar de uitgestalde aantrekkelijkheden te kij ken dan kan een zakkenroller gemak kelijk twee vingers in de jaszak ste ken en de portemonnee er uit halen. Zeer vaak komt het ook voor, dat een vrouw bij het kopen haar tas even naast zich op de toonbank zet en in de ergste gevallen ook nog open laat staan. Een uitnodiging, waarvan iedere zakkenrol ler graag gebruik zal maken. Andere winkelende dames denken slim te zijn en houden hun tas goed vast.... maai op de rug. Een wat geoefend zakken roller haalt er met enkele greepjes alle tientjes uit. Kleine bedragen wekken minder de interesse maar zolang ei mensen zijn, die met een heel week geld of maandsalaris op stap gaan, hoewel ze daarvan vaak slechts een klein gedeelte nodig hebben, blijft het voor de zakkenroller de moeite waard om een poging te wagen. Wil een win kelende dame het helemaal goed doen dan houdt ze haar tas goed aan de arm en niet achter zich. Er zijn echter tas sen, waarvan het slot niet zo best meer werkt, zo zelfs, dat men maar hoopt, dat het niet vanzelf zal openspringen. Het komt daardoor meer dan eens voor, dat de tas openstaat zonder dat de eige naresse het weet.. Het gevolg laat zich gemakkelijk raden. Een ander zeer belangrijk aspect voor de zakkenrollers is het feit, dat vele winkelende dames hun tas onbeheerd laten staan, bijvoorbeeld om een man tel te passen. Meestal blijft het niet by één mantel, zodat de tas geruime tijd onbeheerd blijft staan en er genoeg kans is de portemonnee of zelfs de tas in zyn geheel mee te nemen. LJet is een grote misvatting te den ken, dat je met zijn tweeën min der kans loopt om te worden be stolen dan alleen, want in de praktijk is het juist zo, dat de zakkenroller het vooral gemunt heeft op dames, die sa men winkelen. De een denkt dan, dat de ander wel oplet, maar ze hebben het zo druk met elkaar, dat ze niets merken. Zakkenrollers of roisters obser veren vaak zo'n stel net zo lang, tot dat ze weten hoe de tas opengaat en welke kleur de portemonnee heeft. Daar na is het een kleine moeite voor hen om hun slag te slaan. Pas geleden werd in een warenhuis nog een man betrapt, die verontwaar digd riep: ,,Dat mens vroeg er om, want ze had een tas met een ordinaire knipsluiting". (De vrouw stond er zelf bij schreeuwde „een ordinaire knipslui ting en mepte de man midden in zijn gezicht!) Tn tegenstelling tot de winkeldieveg ges, waar ook vrouwen uit de be tere buurten tussen zitten, komen zakkenrollers meestal uit de onderlaag van onze samenleving. Ze vormen echt een bepaald slag mensen. Voor zakken roller moet je in de wieg gelegd zijn, zoals je ook voor oplichter bepaalde kwa liteiten moet hebben. Iemand, die niet vlot van de tongriem gesneden is hoeft er niet eens aan te beginnen. Vijfen zeventig procent van het mobiele leger, dat in warenhuizen aan de zakkenrol gaat, bestaat uit vrouwen en van de meesten is een duidelijk signalement bij de bedrijfsrecherche bekend. Maar het is net ais in de showbusiness: er ver schijnen steeds nieuwe sterren aan het firmament en voor deze gelokaliseerd zijn, gaat er weer een tijoverheen. De bedrijfsrechercheurs hebben dan ook de handen vol aan hun taak. Tn televisie, waar in het buiten land veel gebruik van gemaakt wordt, ziet men in de meeste Neder landse warenhuizen niet veel. Er is veel te veel personeel nodig om bij de moni tors te zetten en als er op de heren afdeling een verdacht persoon rondloopt met een grote koffer, wie kan dan ga randeren dat het niet uitgerekend de beste klant is, die een koffer heeft meegenomen om alle aankopen in op te bergen. Wel vindt men het efficiënt om hier en daar een camera op te stellen om de mensen af te schrikken. De ca mera's hoeven het dan niet eens te doen... In Amerika maken de grote waren huizen al zeer lange tijd gebruik van televisie voor het opsporen van zakken rollers en winkeldieven. Ook daar vor men deze instellingen het gehele jaar jaar door een vruchtbaar werkterrein voor deze lieden. Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat vooral zij nergens meer kansen en mogelijkheden hebben dan bijvoorbeeld in het grootste warenhuis ter wereld, dat uiteraard in New York staat. Bij Macy's, dat met zijn veertien verdie pingen een complete blok vormt ir het vloeroppervlak zo groot, dat het be paald vermoeiend winkelen is. Jaarlijks draaien er zo'n vijftig miljoen klanten door de deuren. Wie zijn keuze heeft bepaald, ziet meestal nergens in de om trek een verkoopster maar vindt binnen de honderd meter altijd wel ergens een telefoon met de uitnodigende medede ling ,,Call for service": voor bediening bellen. Macy's lijkt dus een dorado voor zakkenrollers en lieden, die zich laten insluiten maar dat is een vergissing. Tussen de vijftig miljoen jaarlijkse klanten slenteren weliswaar slechts en kele bedrijfsrechercheurs rond, maar op een van de veertien verdiepingen be vindt zich het hoofdkwartier van Macy's eigen geheime dienst. Van daaruit vol gen waakzame ogen via verdekt opge steld televisiecamera's de gang van za ken nauwkeurig. liet meest unieke deel van Macy's geheime dienst komt echter pas 's avonds na negenen in actie. Uit de kennel op het platte dak van het gebouw worden dan tientallen Dobber- mann Pinchers losgelaten. Deze dieren, die bekend staan om hun scherpe in telligentie en niet minder scherpe tan den, beginnen dan ieder voor zich aan een dribbelmars door het warenhuis. Iedere hond volgt daarbij een vaste route langs gangen, verkoopruimten en roltrappen. Zodra een dier onraad be speurt onderbreekt het onmiddellijk zijn route. Hierdoor wordt dan een alarm sein ingeschakeld. Er zit de indringer dan niets anders op, dan samen met het beest op de komst van de nacht wakers te wachten. Toch, ondanks de voortdurende waak zaamheid van de winkelrechercheurs stijgt het aantal winkeldiefstallen en slachtoffers van zakkenrollers in New York, maar ook hier nog voortdurend. Men schat, dat er aan het einde van dit jaar rond vijftig procent meer ge dupeerden zullen zijn dan dat het vorig jaar het geval was. nieuwe mogelijkheden voor gezellig, stijlvol wonen op onze grote Top-Form meubelexpositie u bent dagelijks van harte welkom bij Boschstr. 1, tel. 01600-30635 Breda Vele winkelende dames tas onbeheerd staan. laten hun KASSEL Een Amerikaanse sergeant en een vrouw zijn volgens de Westduitse grenspolitie in Kassei de Oostduitse grens overgegaan, nadat hun «uto even voor de grens bij Mansbach op Westduits gebied was blijven steken. Oostduitsers, onder wie officieren, hadden voorwerpen uit de auto gehaald en over de Oostduitse grens gebracht. Zij staakten deze bezigheid toen een Westduitse patrouille, die ten tonele verscheen, hen gelastte het West duitse gebied te verlaten. De genoemde Amerikaan en de vrouw gingen met hen mee de Oostduitse grens over en naar het scheen vrijwillig. De Westduitse grenspatrouille vond een geluidsopname-toestel en verscheidene bandjes in de auto die niet verder kon. Ook een identiteitsbewijs met de naam Claude D. Swain werd in de wagen aan getroffen. De Westduitse politie heeft een en ander aan een Amerikaanse legereen heid in Fulda overgedragen. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant, die twee weken geleden we gens een ontsteking aan de twaalfvinge- rige darm in een ziekenhuis werd opge nomen, zal vandaag het ziekenhuis ver laten. Hij zal echter nog een week rust moeten houden, alvorens zijn werkzaam heden weer te kunnen aanvaarden. MIDDELBURG De Jeugd en Mu ziek afdeling heeft weer een interscho laire muzikale kerstontmoeting op ni veau gehouden. Ditomaal vond de bijeen komst plaats in de Ontmoetingskerk, waar een flink programma met vele medewerkenden werd uitgevoerd. Het bekende orkest van het Petrus Hondiua- lyceum uit Terneuzen o.l.v. dirigent Jan Wisse, dat het vorige jaar wegens de mist niet kon verschijnen, was er nu gelukkig wel. Het bijzondere van dit orkest is. dat ze geregeld met eigen solisten optreden, we hebben de afge lopen jaren reeds een pianiste en een hoboïst kunnen bewonderen en nu was er zelfs een altvioliste te beluisteren. Ria van Damme beschikt over een mooie toon. Het is een genoegen om ook het gehele ensemble aan het werk te zien. De grote ijver waarmee gemu siceerd wordt en waar waarschijnlijk ook mee gerepeteerd wordt komt voor een groot gedeelte voort uit de ijver van dirigent Jan Wisse. Hij is het die het, schoolorkest (een steeds wisselende groep leerlingen) in stand weet te hou den. Het schoolorkest had deze avond ge opend met de ouverture „Dramma gio- coso" van Mozart, waarbij het geheel zuiver werd gespeeld en ook de ritmi sche verdeling goed te noemen was, maar waar de blazers wel iets zachter konden spelen. Verder werd ten gehore gebracht Balletmuziek uit „Rosamun- de" van Franz Schubert. Daar tussenin zong een van de vele koren, die op deze avond optraden n.l. het koor van de Rijkskweekschool o.l.v. de heer H. W. Maul. Van de drie gezongen liederen had „Mary had a baby" het meeste succes. Het koor van de Christ. Opleidings school voor Kleuterleidsters o.l.v. de heer de Vries gaf een keurige vertol king van Hugo Distiers „Es kommt ein Schiff geladen". Van het vele wat deze avond (naast de samenzang) bood, willen we nog noemen van Vincent Lu- beck ..Willkommen susser Brautigam" door de vierde klas van de Rijksmiddel bare school voor meisjes uitgevoerd met medewerking van een aantal instrumen talisten. A.L. DORTMUND Tussen Essen en Dortmund, de beide centra van het Westduitse industriegebied, werd dezer dagen Duitslands tweede „winkelcen trum in het groen" geopend. Direct aan een brede, vierbanige autosnelweg, die de beide steden met elkaar verbindt, wachten nu een warenhuis, een super markt en 25 aparte winkels op de ge motoriseerde huisvrouwen van het indus triegebied tussen Rijn en Ruhr. Wat de kopers uit de omliggende steden moet verlokken om hier te gaan winkelen zijn 2.300 parkeerplaatsen, die de klan ten gratis ter beschikking worden ge steld. Als het rekensommetje van de Amerikaan Roberts belangrijkste fi nancier van dit project opgaat, ma ken de huisvrouwen van deze streek liever een ritje van een kwartier, dan dat zij de overvolle stadcentra een half uur of langer naar een parkeer- plaatsje moeten zoeken. Alleen op de supermarkt dié met een verkoopoppervlak van 1.400 vierkante meter als de grootste van de Bondsre publiek geldt, worden meer dan 6.000 artikelen aangeboden. Tijdens het winke len kan de klant bij een stand zijn toto formulier invullen of in het reisbureau van deze winkelstad zijn volgende va kantiereis vastleggen. Wie zijn kinderen niet wil meenemen naar de misschien wel zeer drukke winkels en verkoophal len, kan ze aan drie kleuteronderwijze ressen toevertrouwen. Voor hongerige en wel zeer drukke winkels en verkoophal len, kan ze aan drie kleuteronderwijze ressen toevertrouwen. Voor hongerige en dorstige bezoekers heeft men vijf res taurants ingericht. de centra van de naburige steden aan geboden worden, zien de eigenaren de teokomst van dit winkelcentrum vol ver-^ trouwen tegemoet. Bij een inwonertal van 2,7 miljoen waaronder 375.000 au tobezitters in een omtrek van 16 ki lometer, mag men wel aannemen, dat deze winkelstad tussen Dortmund en Es sen, waar men zeker is van een par- keerplaatsje, vooral op zaterdag talrijke kopers zal trekken. Men rekent voor het gehele winkelcentrum op een jaarlijkse om zet van 100 miljoen D.M. Ongeveer 23 miljoen D-M. heeft de bouw van deze winkelstad gekost. On danks een in verhouding hoge huur van 20 D.M. per vierkante meter konden de eigenaren binnen twee jaar bijna alle winkels verhuren. De gebouwen zelf ver rezen op het 145.000 vierkante meter gro te terrein in een tijd van 12 maanden. Hoewel dezelfde produkten bij dezelf de service en net zo geconcentreerd in (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De televisie-academie, waarvan de raad van advies woensdag middag door minister Bot van O., K. en W. geïnstalleerd is, begint op 10 februari onder auspiciën van de N.T.S. met haar uitzendingen voor het Nederlands pu bliek buiten schoolverband. De eerste van de 150 tot 250 uitzen dingen per jaar gaan vanuit Bussum de lucht in. De overige programma's wor den uitgezonden vanuit de eigen Teleac- studio, die in een der gebouwen van de Delftse technische hogeschool ingericht wordt. De televisieacademie streeft ernaar in de toekomst een zo groot mogelijke kij kerskring te trekken. Zij richt zich op het publiek buiten schoolverband met vak- en beroepscursussen, met weten schappelijke onderwerpen en met post- academiale cursussen. Aan deze t.v.-cur- sussen zijn schriftelijke lessen verbonden, die tezamen in een diploma kunnen uit monden. Het is een soort volksuniversi teit via de t.v. dus, maar met gediplo meerde resultaten over allerlei gerichte onderwerpen. fs zaterdags gesloten 's zondags geopend Onze fraaie collectie juwelen en zilver, zowel antiek als modern, is met grote zorg samengesteld en vrijblijvend te bezichtigen. Ook occasions. 'N?': 7 v N» juweliers-antiquairs anno 1823 ROTTERDAM. WEENA 10 tHILTON HOTEL) AMSTERDAM, ROKIN 120 EN APOLLOLAAN 138 (HILTON HOTELÏ (Van een onzer verslaggevers) Het instrumentarium van een dui velskunstenaar hoeft niet groot te zijn, als hij het vak maar goed verstaat. De Wegenwacht bewijst dat met de inventaris van de bekende gele wagen tjes. Evenals een goochelaar, die met een enkel hulpstuk en verder een ver bluffende handigheid zijn publiek doet afvragen ,,Waa.r haalt hij het van daan" heeft een man van de wegen wacht niet veel meer nodig dan een kleine set gereedschappen en een gron dige kennis van zaken om de eige naars van langs de weg gestopte paar- dekrachten in verbazing te brengen. Ook hij verricht goocheltoeren, voor al wanneer hij op zaterdagavond laat in een gestrande auto een vitaal on derdeel ontdekt, dat het heeft bege ven. Ga er dan maar eens aanstaan om een garagehouder uit zijn bed te bellen of achter de televisie vandaan te halen. Op zo'n moment ontwaakt 't gooche laarsinstinct van de Wegenwacht en hij slaat aan het werk Het kan een half uur nadenken en vijf minuten ar beid kosten, maar de oplossing moet gevonden worden, zodat de automobi list naar huis kan gaan, al rijdt hij maar in een sukkeldrafje. Het gereedschap, dat de Wegenwacht illusionist voor zijn activiteiten tot zijn beschikking heeft, is niet uitgebreider dan dat van een goedgesorteerde doe- het-zelver. Het omvat niet veel meer dan een staalborstel, een paar schroe- vedraaiers, een storingzoeker (voor het opsporen van mankementen aan de elektrische installatie van een auto), een ijzerzaagje, een paar vijlen, een crick, een rubber en een stalen ha mer, een set pijp-, ring-, steek-, ont- stekings- en imbussleutels, bandenlich- ters, een beitel, een drevel, een paar tangen en een geringe hoeveelheid an der gereedschap. En dan niet te ver geten het busje handzeep, dat na ieder werkje wordt gebruikt. Het gereedschap echter is nauwelijks de helft van de Jotale ongeveer 125 de len tellende inventaris van de bekende gele wagentjes. De rest bestaat on der andere uit een reddingslijn, één gele en twee rode vlaggen, een spons, een verbandtrommel met spalken om gebroken ledematen van verongeluk te weggebruikers te verbinden, een be ademingsapparaat, een wollen deken, een plastic emmer met een ragebol (om de wegwijzers schoon te maken), een brandblusser, alsmede een paar blikken met verkoopolie, jerrycans met benzine, dieselolie en-of water, twee bougies, een paar lampen, een bus olieverwijderingsmiddel, om even tueel op het wegdek terechtgekomen olie op te lossen) en zes reliëfborden met ,,Mist Overdag", „Glad" en „Bosbrand" als opschrift. Het verschil tussen een goochelaar en een wegenwacht is, dat de laatste zijn trucjes graag aan zijn collega's vertelt. Want ze hebben er allemaal baat bij, dat zij van eikaars vindingen hal of als wegenwacht. De heer G. Asselbergs, chef van de binnendienst der wegenwacht, zei ons, dat soms werkelijk ingenieuze „uit vindingen" die betiteling verdienen ze wel worden gedaan om een auto weer op gang te krijgen Als je ziet hoe ze een defect hebben gerepareerd", zegt hij, „lijkt het al lemaal heel vanzelfsprekend en sim pel. Maar je moet maar op het idee komen, dat in sommige gevallen de elektrische installatie van een auto kan worden hersteld met behulp van een doodgewone speld". WEGENWACHT; Twee volle dagen werk kost het een monteur in de werkplaats van de we genwacht voor hij de wagentjes ge reed heeft gemaakt voor hun doeL Onder meer moet hij de hele zes volt- installatie van de autootjes ombouwen tot twaalf volt. Dat geschiedt op een wijze, die door de Citroen-fabriek is voorbereid, maar die door de wegen wacht is vervolmaakt, zegt de heer As selbergs niet zonder trots. Deze veran dering is noodzakelijk omdat de we genwacht machteloos zou staan, wan neer hij onder meer aan zware vrachtwagens starthulp zou moeten verlenen. In het wagentje bevinden zich overigens ook nog twee accu's die de benodigde energie kunnen leve ren wanneer een auto niet wil star ten. Verder wordt op deskundige wijze aan het motorvermogen van de wa gentjes gedokterd, zodat de wegen wachters wat sneller uit de voeten kun nen. In de spuiterij krijgen ze ten slotte de bekende gele kleur. Als dat allemaal is gebeurd, krijgt de wegen wacht, aan wie het wagentje wordt toevertrouwd, de taak er op ordelijke wijze het gereedschap en de verdere inventaris in op te bergen. Hij mag hiervoor onder meer 125 klemmetjes in de inmiddels ook aangebrachte hou- ten betimmering schroeven. op de hoogte zijn. Degenen die op het ogenblik in Den Haag in opleiding zijn, worden eveneens deelachtig ge maakt aan de geheimen van de we- genwachtkeuken. De twintig leerlingen van LTS-en die zich bij de ANWB in de autotech niek bekwamen, profiteren eveneens van deze vondsten. Onder leiding van de heer C. V. Dijkhuizen worden zij er tot tweede monteur opgeleid. Na afloop van de opleiding zijn ze vrij om te gaan waar zij willen maar vrijwel allemaal blijven ze bij de ANWB in de werkpaats, bij de techno- Het gereedmaken van de wagentjes IS een werk. dat aan de lopende band doorgaat, niet alleen omdat de oude exemplaren na een dikke 15.000 kilo meter moeten worden vervangen maar ook omdat het aantal wegen! wachters gestadig groeit. Op het ogen blik zijn er in Den Haag dertien in opleiding. Zo'n opleiding duurt zes we ken. tenminste wanneer de man bijzijn i indiensttreding als tweede monteur was. Voornamelijk wordt in die tijd de nadruk gelegd op het opzoeken van storingen in een motor. Want de nood van een automobilist mag de wegen wacht vindingrijk maken, htj moet ook feilloos kunnen vaststellen wat er precies stuk is. Keurig gerangschikt liggen de gereedschappen in de wagentjes, zodat de Wegenwacht de beno digdheden voor zijn goocheltoeren haast blindelings kan pakken.

de Stem | 1964 | | pagina 13