Brussels akkoord bewijst goede wil Felle verwijten aan mevr. Schouwenaar BONT V ari nen klaar voor optreden Verolme: uim voor gemac tit igd ie pli Handelsmissie uit China naar ons land Panamese n.v. bezit exploiteert illegale Britse veste IN TWEEDE KAMER: Kongolese staf moet Rusland verlaten Neen, we noemen geen namen „Stijlvol en waardig" Auto te water: bestuurder verdronken Verkeerde auto opgehaald Kongo vreest: Massa blanken wacht gruweldood MARIJNEN IN SENAAT: Voor moord op taxi-chauffeur 3,5 jaar cel C.C. op Schiphol ij DAGBLAD VOOR ZEELAND Wilson onthult ZIJN kernmachtplan Rustig weer De Gaulle: We zijn er nog lang niet Voor een vertrouwd adres 104e JAARGANG No. 24770 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D O N D E R D A G 17 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - te'efoon 2893) JUSTITIE GAAT (WANNEER?) MOSKOU Het Kremlin heeft de Kon golese diplomatieke vertegenwoordiger in Moskou verzocht de Sovjet-Unie, met al zijn medewerkers, op zo kort mogelijke termijn te verlaten. De Russische regering meent dat de Kongolezen zich in de Sovjet-Unie „te buiten zijn gegaan aan tegen de Sovjet staat gerichte vijandige bedrijvigheid". Het Kremlin zegt verder dat de Kon golese autoriteiten een „lasterlijke campagne" tegen de Sovjet-Unie voe ren. „waardoor het niet meer mogelijk is het personeel van de Kongolese di plomatieke vertegenwoordiging nog in Moskou te doen blijven". Mede aanleiding tot het Russische be sluit is het feit dat de Kongolese am bassadeur in Moskou, Ngambani, vo rige maand betrokken is geweest bij auto-ongeluk, waarna hij heeft gepro testeerd tegen de behandeling, die hij bij die gelegenheid van omstanders en leden van de Russische militia ondervond. Hij zou mishandeld zijn en men had hem belet de Amerikaanse ambassade binnen te gaan. Rusland accepteerde dit protest niet. Ngambani wil alleen nog te weten ko men of het Russische besluit slechts betrekking heeft op het thans aan de Kongolese ambassade verbonden per soneel, of dat het neerkomt op een definitieve sluiting der ambassade. De Kongolese zaakgelastigde heeft verze kerd dat geen sprake is van opschor ting of een verbreking der Russisch- Kongolese diplomatieke betrekkingen. In Moskouse diplomatieke kringen meent men dat de Russische maatregel de Sovjet-Unie in staat zal stellen een „Kongolese regering in ballingschap" te erkennen, indien landen als Alge rije en Egypte hiertoe zouden over gaan. DEN HAAG Een Chinese handels missie zal in maart van het volgend jaar een bezoek aan Nederland bren gen. Dit werd meegedeeld op de pers conferentie van mr. Sidney J. van den Bergh, over het bezoek van een missie van de Centrale Kamer van Handels bevordering aan China. Er waren ver scheidene contracten afgesloten, hoe wel dit niet het belangrijkste deel van het bezoek was. Een groot schip en verscheidene klei ne schepen zijn verkocht; verder com plete fabrieksinslalalties en baggerma- teriaal. De Nederlandse scheepvaart voert veel opdrachten uit voor vervoer van goederen van China naar West- Europa. Over de levering van Fokker F-26 Friendship- en Fokker F-28 Fellowship- vliegtuigen aan China wordt nog on derhandeld. Hiervoor zijn zeer goede mogelijkheden aanwezig, daar het zeer wel mogelijk is dat China, door het wegvallen van de Russische hulp, het stadium van de treinen, uiteraard tot op zekere hoogte, eenvoudig zal over slaan. MEER DAN honderd boeddhistische faonniken en nonnen zijn voor 24 uur in hongerstaking gedaan uit verzet te gen de huidige regering van Zuid-Viet- jam. Drie leiders van de boeddhisten reeds sinds zaterdag in honger staking. OOSTDUITSE grenswacht is naar ^st-Berlijn gevlucht zonder de aan- j van ziJn collega's te wekken. Er *ei'd niet geschoten. S^REN HEEFT het binnenkomende ucntverkeer op het Rotterdamse vlieg- festienhoven, als gevolg van de riJ dichte mist, geheel stilgelegen. OP DE R.E.M. AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Marijnen heeft de Eerste Kamer gisteren desgevraagd met klem ver zekerd, dat de justitie tegen Radio- en T.V.-Noordzee zal optreden en dat de voorbereidingen daartoe ge troffen zijn. Het tijdstip van dat optreden en de wijze waarop houdt de regering geheim om aan het justitiële ingrijpen een verantwoorde uitvoering te kunnen geven. Aan de Amsterdamse officier van justitie mr. Mr. Marijnen vertelde een geboeid luisterende senaat en perstribune dat vorige week vrijdag, na de publikatie van de in werking getreden drie algemene maatregelen van bestuur tegen de R.E.M., de gedelegeerd com missaris van de R.E.M., mr. Minderop, is ontvangen door de Amsterdamse officier van justitie, mr. Hartsuiker. Deze heeft mr. Minderop toen gewezen op het feit dat de R.E.M.-uitzendingen vanaf vrijdag 24.00 uur verboden zouden zijn. Later werd dit nog eens schriftelijk bevestigd. Diezelfde vrijdagavond sprak mr. Hartsuiker met mr. Sluyter, die toen namens de eigenaars van het platform optrad. Doel van dit gesprek was volgens mr. Marijnen na te gaan in hoeverre de justitie bij haar optreden mede werking vanaf het t.v.-eiland zou verkrijgen. Kende minister Marijnen de verhou dingen terzake eigendom en exploita tie van het R.E.M.-eiland precies?, was reeds eerder door de senatoren ge vraagd. Mr. Marijnen gaf hierop ten antwoord dat aan mr. Hartsuiker de namen waren genoemd van de Pana mese en Engelse n.v., die respectieve lijk eigenaar en exploitant van het radio- en t.v.-platform zouden zijn. Mr. Marijnen verklaarde voorts des gevraagd, dat hij de inhoud van de bij Lloyds in Londen afgesloten verzeke ringspolis (nog) niet kent. Met klem ontkende hij dan ook dat de justitie zich laat leiden door de bepalingen uit deze polis. Hij betoogde voorts dat er volstrekt niet gesproken kan worden van een „overleg of samenspel" tussen de jus titie en de verzekeringsmaatschappij of mr. Sluyter. Mr. Marijnen besloot zijn betoog over de R.E.M.-affaire met de opmerking dat de regering zich bewust is van haar verantwoordelijkheid ook voor het feit dat. zij thans verder uit opportuni- teitsoverwegingen geen nadere mede delingen doet van het hoe en wanneer van het verdere justitiële optreden. De heer Verolme, die zo'n belangrijke rol in de R.E.M.-affaire speelt, heeft in een verklaring zijn standpunt uiteen gezet over hetgeen de laatste weken rond de Reclame Exploitatie Maat schappij en Televisie Noordzee is ge beurd, In deze verklaring zegt hij o.a. zijn gemachtigde opgedragen te hebben er voor zorg te dragen, dat tijdens zijn afwezigheid niets zou worden gedaan, dat in strijd zou zijn met de „anti-REM- wet", zodra deze van kracht zou zijn geworden. Hartsuiker is volgens premier Marijnen door de R.E.M.- advocaat mr. Sluyter medegedeeld, dat een Panamese n.v. de eigenaar van het omstreden platform in de Noordzee is. De exploitatie van het radio- en t.v.-eiland zou volgens mr. Sluyter sinds zaterdag jl. door de R.E.M. overgedragen zijn aan een Engelse n.v. Mr. Marijnen zei dat uit het gerechtelijk onderzoek aanstonds moet blijken of deze mededelingen van mr. Sluyter juist zijn. Hij kon daarom de namen van de betrokken Panamese en Engelse n.v.'s nog niet noemen. ten van de R.E.M, zouden overgaan naar een buitenlandse maatschappij". Nu de R.E.M,, met medewerking van mijn gemachtigde, haar activiteiten tij dig heeft gestaakt en zij dus geen straf baar feit heeft gepleegd, keur ik het beleid van mijn gemachtigde geduren de mijn afwezigheid goed". Ook de overgang van de exploitatie van de zender aan een buitenlandse maatschappij zei hij beslist niet strijd te achten met zijn loyaliteit als Nederlands staatsburger. „Wel distantieer ik mij met grote na_ druk van alle publikaties, die de in druk zouden kunnen wekken, dat ik de Nederlandse overheid niet zou achten. Voor zover ik geroepen word om vo renbedoelde belangen mede te verde digen én te beschermen, zal ik het als mijn plicht achten dit op een stijlvolle en waardige wijze te doen geschieden, aldus de verklaring van de heer Verol me. Nu de R.E.M. haar werkzaamheden heeft gestaakt en daarvan o.a. aan het toeleveringsbedrijf n.v Oscarfilm me „Uitdrukkelijk heb ik gesteld, dat ik mij als loyaal Nederlands staatsbur ger zou gedragen en aan mijn gemach tigde heb ik de opdracht gegeven niets te doen wat met deze loyaliteit in con flict zou komen", aldus Verolme, die voorts betoogt van tevoren niet gewe ten te hebben, dat de exploitatierech- HEERDE Gistermiddag is onder de gemeente Epe een personenauto in het Apeldoorns Kanaal geraakt. De be stuurder, een 44-jarige vertegenwoor diger uit Nijmegen, verdronk. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend De auto moet zeer snel gereden heb ben. Hij kwam bij de andere oever in het water terecht. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Een schooljon gen zag de auto in het water liggen. De rijkspolitie te water heeft gister ochtend in combinatie met de Am sterdamse brandweer geprobeerd de auto, die zondagnacht bij de pont aan de Distelweg te water raakte, op te sporen. Een duiker werd ingescha keld om iets wat op een auto leek op te halen. Het was inderdaad een auto, maar een Ford, die in 1962 werd ge stolen. De wagen waarnaar men zoekt is een V.W. De politie en de brand weer zetten hun pogingen voort. LONDEN Premier Wilson heeft gisteren het voorstel van zijn regering voor een Atlantische kernmacht uiteen gezet. Volgens het Britse plan zal de Atlan tische kernmacht (ANF - Atlantic Nuclear Force) bestaan uit nationale elementen en een gemeenschappelijk (multinationaal) element, waarvan de huidige mogendheden, die niet over kernwapens beschikken, deel kunnen uitmaken. Het plan heeft in de eerste plaats tot doel verspreiding der kern wapens te voorkomen. De nationale ele menten zouden tot de ANF moeten be horen zolang de N.A.V.O. bestaat. De ANF zou moeten bestaan uit Britse V- bommenwerpers uitgezonderd die, welke buiten het gebied van de N.A. V.O. nodig zijn de Britse Polaris- vloot, een gelijk aantal Amerikaanse Polaris-onderzeeboten en het gemeen schappelijke element. De ANF zou onder één enkel gezags orgaan komen: de V.S., Groot-Brittan- nië en Frankrijk indien het wil deel nemen zouden het recht van veto hebben. De deelnemeing van andere landen zou individueel kunnen geschieden in welk geval een dergelijk land even eens het recht van veto zou hebben of collectief. h.t'L5^;rwachting, meegedeeld door et K.N.M.I., geldig tot vanavond: overwegend zwaar bewolkt met op nKele plaatsen nog wat regen of otregen. Hier en daar ook mist. in^reii zuakk® wind uit uiteen- •opende richtingen. Dezelfde tempe- VaUJien als gisteren of iets lagere. onl acg.;nzon onder 16-29 uur- Maan onder 6.20 uur. 15°588 uur 2°n °P 8 44 UUr* Maan 0p dedeling heeft gedaan zijn bij deze n#v. tien personeelsleden ontslagen. Intussen heeft een reclameblad uit gerekend, dat Radio- en T.V. Noordzee in de periode 1 september t/m 13 de cember een bedrag van bijna drie mil joen gulden aan reclame-inkomsten moeten hebben ontvangen. Deze schat ting is gebaseerd op een precieze op gave van het aantal in deze 41/2 maand uitgezonden seconden reclame. Voor T.V.-Noordzee werd een bedrag van 2.700.660 gulden reclame-inkomsten geraamd en voor Radio Noordzee 149.187 gulden, aldus het bladi LEOPOLDSTAD Met het tegen de rebellen ondernomen offensief van het Kongolese leger wil het op het ogen blik niet vlotten en men vreest dat in noordoost-Kongo opnieuw blanke gij zelaars zullen worden vermoord. Onder de door de rebellen gegijzel de blanken bevinden zich nog 242 mis sionarissen, onder wie 115 zusters. Men heeft maanden lang niets van hen ge hoord en vreest dat velen hunner door de opstandelingen al zijn gedood of ge vangen genomen. Het Kongolese leger blijkt, als ge volg van de toegenomen activiteiten der rebellen en het uitblijven van ver sterkingen, intussen niet in staat te zijn geweest meer dan 500 vermoedelijk in het rebellengebied vastgehouden blan ken te bevrijden.. Hoewel de Kongolese troepen Paulis hebben bereikt zijn zij er niet in ge slaagd op te rukken naar Wamba, waar nog 50 blanke burgers en alle priesters en zusters gevangen gehouden worden. Missionarissen te Leopoldstad verklaar den niets te hebben vernomen omtrent het lot van 37 priesters van de orde van het Heilig Hart en 59 zusters van verscheidene orden en met verschillen de nationaliteiten. Zij bevonden zich allen in het gebied van Wamba. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „De in Brussel bereik te overeenstemming over een Europese graanprijs is in politiek opzicht van grote betekenis. Er is inderdaad sprake van een zekere malaise in de E.E.G., maar dit akkoord is er toch een bewijs van, dat de politieke wil aanwezig is om aan de E.E.G. voort te bouwen". Dit zei minister-president Marijnen gisteren in de Eerste Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen. President De Gaulle heeft gisteren naar aanleiding van het akkoord over de graanprijs verklaard, dat dit een „hoofdstuk'' en geen „beslissende" stap is in de richting van een verenigd Eu ropa. De Gaulle hoopt dat dezelfde geest van samenwerking zal leiden tot de bevestiging van een gemeenschappelijk politiek streven, maar ook van een ge meenschappelijke economische politiek van de E.E.G.-landen. De Gaulle verklaarde voorts, dat in dien er geen overeenstemming bereikt wordt volgend jaar juni over melkpro- dukten, groenten, fruit, suiker en oliën, de gezamenlijke inspanning in Brussel nog tevergeefs is geweest. De Canadese regering heeft de over eenkomst van de E.E.G. over een ge meenschappelijke graanprijs begroet als een wegbereider voor onderhandelingen op wereldniveau. -1 WmMËM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren vrij scherpe kritiek uitgeoefend op de mi nister van Maatschappelijk Werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen. Behalve het verwijt dat de minister geen visie heeft op het totale beleid van haar departement, was er ook kri tiek op de bestaande subsidieregeling en de voorzieningen voor mindervali- den, een kritiek, die mede vertolkt werd door woordvoerders van A.R. C.H.U. en P.v.d.A. en tenslotte uit mondde in een motie-Engels (K.V.P.). Zonder motie kreeg de kamer van de minister de toezegging los, dat waar schijnlijk per 1 juli 1965 een groeps regeling tot stand zal komen, die alle mindervaliden zal omvatten. Als twee de resultaat kon de kamer de belofte van de minister noteren dat zij in een nota haar beleidsvisie zal neerleggen. Drs. A. Verdijk (K.V.P.) betoogde, dat zijn fractie beslist ongerust was over het ontbreken van een werkelijk beleid bij de minister. Hij miste ook een dui delijk beeld over de wijze waarop dit jonge departement zijn essentiële func tie moet vervullen. Minister Schouwe naar antwoordde hierop, dat haar be leidsvisie aan de kamer bekend moet zijn, doch dat zij bereid was deze in een nota neer te leggen. Daarin zal zij uiteenzetten hoe zij de programmering en de structurering van het maatschap pelijk werk in Nederland ziet. Een tweede hoofdpunt bestond in de on voldoende steun die sommige meerder jarige mindervaliden krijgen, omdat zij thans buiten elke regeling vallen. Vooral de heer Smallenbroek (A.R.) eiste nu in vrij krasse termen een af doend en duidelijk antwoord, „omdat de onbillijkheden moeten worden weg genomen". Minister Schouwenaar zei dat de rege ring een doorkruising van het sociale verzekerheidsbeleid vreesde, terwijl ook de financiële consequenties een rol speelden. Het gaat om ongeveer 7000 mindervaliden. waarvan er 3000 ge huwd zijn. De totale kosten van een betere voorziening raamde de minis ter op elf miljoen gulden, waarvan tweederde voor rekening van het rijk komt. Zij zei bereid te zijn een algemene groepsregeling op te stellen voor blin den, gehandicapten en mindervaliden. Daarbij zullen de wensen van de ka mer in aanmerking worden genomen. Maar vóór 1 juli 1965 kan een derge lijke nieuwe regeling niet in werking treden. Binnen de bestaande begroting zal voor de extra-uitgaven compensa tie moeten worden gevonden. De heren Verdijk en Engels (beiden K.V.P.) vonden dat de subsidies met tenminste tien procent omhoog moe ten. Daarvan zal vijf procent door het rijk en vijf procent door de gemeenten gedragen moeten worden. De minister kondigde aan dat een ver hoging van tien procent waarschijnlijk in fases tot stand zal moeten komen. Daarvoor voelde de heer Engels (K.V.P.) niets. Hij diende een motie in waarin een dergelijke verhoging per 1 januari 1966 wordt gevraagd. Don derdagmiddag stemt de kamer over deze motie. Mevrouw Schouwenaar deelde de kamer mede dat er nog een nota van de re gering komt over het gehele beleid ten aanzien van de bejaarden en min dervaliden. De begroting werd z.h.s. aangenomen. MUENCHEN De Amerikaanse mi litair Albert Logan, die op 30 april de taxichauffeur Josef Ertel uit Muenchen doodschoot is door de rechtbank van Muenchen veroordeeld tot 31/2 jaar gevangenisstraf. De rechtbank vond Logan schuldig aan doodslag door onachtzaamheid en onwettig wapenbezit. De aanklager, zoals wij reeds meldden, had levens lange gevangenisstraf geëist wegens moord in de eerste graad. De mildheid van het vonnis verraste zowel beklaag de als aanklagers. Op doorreis van Stockholm naar Brussel heeft de befaamde Italiaanse filmactrice Claudia Cardinale gister middag bijna een uur op Schiphol Vertoefd. Op de foto zien we haar uit het vliegtuig stappen, omringd door fotografen en journalisten. Na mens de Nederlandse circuswerild \\ciu zij welkom geheten door de clown Fantasio. De filmster maakt momenteel een trip door Europa om publiciteit te maken voor haar nieuwste film, een circusfilm. (Advertenties) HOFLEVERANCIER I GROTE MARKT 25 RRFPiA

de Stem | 1964 | | pagina 1