Reeks antiek-diefstallen in Wassenaar opgelost KOFFIE HOE Meer strijdbaarheid van vakcentrales Vermiste kinderen zaten in bioscoop Vrouw overleefde moordpartij Arts weer vrijgelaten Collectie bii(lader thuis Kostuums stierenvechters vervolg p astelkleurig in NA MAANDENLANG ONDERZOEK: OMWEG Motie-Bartels ingetrokken Werkgroep maakt studie van geboorteregelings-vraagstuk Russen spoedig langer de ruimte in MAN EN ZOON VOOR KROKODILLEN GEGOOID In Nijmegen Internationaal oecumenisch trefcentrum V Adenauer weer kandidaat voor parlement DR. HOEFNAGELS STELT VAST E.M.S.-PLANNEN VOOR MEER PIER-VERTIER Categoralen bij loonoverleg onmogelijkheid laat koosje even nieuwe wybertjes voor me halen Amerikaan voorspelt: Bezoek aan Auschwitz bevestigt gruwelen s Olyis Pedor Petrone is overleden Na protest collega s Oostduitse spion hoort 2,5 jaar eisen Geen ontvoering in Frankrijk Oostduitse grens Korporaal schiet vluchteling neer Russische spionne aangehouden in Noord-Beieren DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 (Advertentie) (Van onze correspondent) WASSENAAR De theoriezaal van het Wassenaarse politiebureau is op het ogenblik herschapen in een magazijn van antiquiteiten. De recher cheurs zijn al enkele dagen en nachten bezig met het catalogiseren van honderden voorwerpen van allerlei aard, waaronder vetmoedelijk een aan tal kostbare. De enorme verzameling is weggehaald uit de woning van de 49-jarige Hagenaar, die zaterdag kon worden gearresteerd na een onder zoek dat vele maanden heeft geduurd. De voorwerpen, of althans -een ge deelte ervan, zijn afkomstig van diefstallen die de laatste vier jaar in Was senaar en wellicht ook elders zijn gepleegd. Sinds 1960 kwamen regelmatig dief stallen en inbraken ter kennis van de recherche, waarbij antieke voorwerpen uit huizen of uit tuinen werden gesto len. Veelal werden deze diefstallen ge pleegd uit huizen die op het punt ston den verkocht te worden, maar nog niet waren ontruimd of verkocht waren, waarin wel meubilair maar nog geen mensen waren. In het afgelopen jaar is het tweemaal voorgekomen dat toekomstige bewoners van deze woningen of buren van een niet bewoond huis een man aantroffen die rond het huis scharrelde. In beide gevallen trad de man, die keurig ge kleed was en een zeer beschaafde in druk maakte, zeer autoritair op. Hij wist steeds zijn aanwezigheid te verklaren door te zeggen dat hij aannemer was, of namens een aannemer optrad. Aan de hand van signalementbeschrijvingen van de man, het bleek al spoedig dat men beide keren met dezelfde persoon te ma ken had, kon door deskundigen op het departement van Justitie een portret worden vervaardigd, dat volgens getui- geverklaringen wel zo ongeveer het type van de gezochte weergaf. Op zaterdag 5 december werd door een man, die toe zicht had op een leegstaande villa in de buurt van de Groothazebroeksweg, bij zijn wekelijkse bezoek iemand aangetrof fen. De man wist zijn aanwezigheid weer NIJMEGEN In Nijmegen is opge richt een internationaal oecumenisch centrum voor katholieken, protestanten en joden ..Petrus en Paulus", dat voor lopig in het klooster van de paters Augustijnen aldaar zal worden geves tigd. De oprichting van dit centrum heeft de goedkeuring van kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Directeur van het centrum is pater P. Fr. Davis OSA. voormalig Anglicaans priester, die in 1959 in de katholieke kerk werd op genomen. Pater Davis legt in het nieuwe cen trum de nadruk op de behoefte aan culturele contacten tussen de verschil lende godsdienstige groeperingen en de oecumenische atmosfeer. In verband daarmee zal het centrum ontmoetingen organiseren in steden zoals Maastricht. Aken en Trier, bekend om hun histori sche achtergronden. WINDLESHAM. Boer Dudley Glanfield uit Windlesham in Enge land is een campagne begonnen te gen een plan om een nieuwe ver keersweg langs zijn bedrijf aan te leggen. Omdat de weg voor voet- gers taboe zal zijn, zal Glanfield om bij zijn koeien aan de andere kant te kunnen komen, 11 km en drie dorpen om moeten lopen. Daar is een kruising geprojecteerd die overste ken mogelijk maakt. Glanfield heeft zich gericht tot het ministerie van verkeer in Lon den. met het een of andere verhaal te ver klaren. Later bleek dat verhaal niet te kloppen en wendde de opzichter zich tot de politie. Hij had gezien dat de man op een zwarte oromfiets vertrokken was. Gewapend met deze wetenschap en met (Advertentie) het gereconstrueterde portret, besloot de Wassenaarse recherche tot een groot scheepse actie. Een van de politiepatrouilles trof op de Groothazebroekseweg bij een leeg staande villa de bromfiets aan. De eige naar van de bromfiets bleek wel onge veer te beantwoorden aan het signale ment. Hij werd aangesproken en men liet hem zich legitimeren en hem daarna gaan met de bedoeling hem verder te schaduwen. Dat mislukte echter. Op een gegeven ogenblik was de man met de bromfiets verdwenen. Men wist zijn adres en in samenwerking met de Haag se politie werd een bezoek aan het huis gebracht. Daar trof men een enorme collectie antieke voorwerpen aan. De man werd gearresteerd, weigerde aan vankelijk elke verklaring, maar heeft thans enkele feiten bekend. Het onder zoek is in volle gang. Woensdag is de man voor de officier van justitie verschenen. In de theoriezaal van het bureau lig gen thans honderden voorwerpen netjes geteld en genummerd uitgestald. Er zijn tapijtjes in allerlei maten, schilderijen, beeldjes, antieke lantaarns, koperen en zilveren voorwerpen, serviezen, glas werk. vele sieraden, een collectie oude munten, een enorme verzameling antieke tegeltjes, een kist vol antieke deurknop pen enz. enz. Het zal nog lange tijd duren voordat de recherche precies heeft uitgezocht welke voorwerpen van welke diefstal afkomstig zijn. De man was nooit met de justitie in aanraking geweest. Dat zijn voorliefde overigens niet alleen naar antieke voorwerpen uitging, blijkt uit het feit dat hij in Wassenaar uit een geparkeerde auto ook enkele zakagenda's en notitieboekjes gestolen heeft. Prachtige spaar-aanbieding BONN. Volgens kringen uit de om geving van oud-bondskanselier Adenauer, is deze voornemens zich bij de volgend jaar in de Bondsrepubliek te houden par lementsverkiezingen opnieuw kandidaat te stellen. Dr. Adenauer, die thans voorzitter van de Christen-Democratische Unie is, hoopt de volgende maand 89 jaar te worden. Hij heeft sinds 1949 zitting in het West- duitse parlement. (Advertentie) MADRID. Volgens Dona Enri- guetta Marcin, voor haar vrienden „la maestra", Spanjes oudste en ge renommeerde maakster van het tnaje de luces der Spaanse stierenvechters zullen de kleuren voor het nieuwe seizoen i«i de lente van '65, pastel kleuren zijn. Volgens la maestra, die de schitte rende, satijnbestikte kostuums met de hand maakt, zijn zwart en bruin er uit. De 83-jarige zegt dat de Spaan se matadores minder goudstiksel op hun trajes willen dan liun Zuidame- rikaanse collega's, omdat het borduur sel volgens hen te zwaar is en de be wegingen belemmert. Dona Enriguetta vervaardigt het stierenvechterskostuum al sinds haar veertiende. Ze is de weduwe van een van Juan Belmontes banderilleros, en ze telt onder haar voornaamste klanten Manuel Benitez, „El Cordo- bes", El Viti, Jaime Ostos, Paco Camino, kortom iedereen die op de plaza de toros iets te betekenen heeft. Paco Camino en Jaime Ostos zijn de „coquetos", de koketste klanten van Donna Enriguetta. „O, wat zijn ze moeilijk tevreden te krijgen", zegt ze, „ze staan erop dat hun trajes de juiste kleuren en snit hebben". Aan „El Cordobes" heeft la maes tra kwantitatief de beste klant. Hij ««;oet op het ogenblik wel vijf kasten net trajes de luces nebben. Met een raje doet een matador een optreden of vijf. De matador moet voor een traje de luces van Donna Enriguetta voor het komende seizoen een kleine twee duizend gulden neertellen. „De prij zen gaan omhoog met de kosten van levensonderhoud", zegt la maestra. Enriguetta is nog steeds om half negen 's morgens present in haar ate lier. Ze hoort alleen wat slecht en leert liplezen. Haar dochter Luisa klaagt dat ze „eet as 'n paard" en dat men het eten voor haar moet weg stoppen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de Tweede Kamer heeft de socialistische arts. dr. H. J. Lamberts in de nacht van dinsdag op woensdag een motie over de geboorte regeling weer ingetrokken, nadat staats secretaris BarteJs aanvaarding ervan ten zeerste had ontraden. De bewinds man wees de Kamer erop, dat een door hem ingestelde breed samengestel de werkgroep onder leiding van prof. dr. Muntendam, de geboorteregelings vraagstukken al bestudeert. In de motie-Lamberts die uitsluitend door leden van de P.v.d.A.-fractie was ondertekend, werd de instelling ge- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De EMS heeft grote plannen voor de pier en het strandge- deelte langs de boulevard, die een oplos sing moeten geven voor de problemen van het vermaak ter plaatse tijdens de avonden en de regenachtige of koude dagen in het zomerseizoen. Men reali seert zich dat het bieden van ^een zeker vermaak noodzakelijk is en hiérbij is het ontbreken van elke verlichting voor de directie het zwaarst wegende manco. Als een van de vele mogelijkheden om op een attractieve wijze een strand- verlichting aan te brengen, is gedacht aan een groot verlicht reuzenrad. Wat het precies zal worden, wil men, al dus de directeur, de heer Onstein, bin nen een maand bekendmaken. Het zal zeer zeker geen kermis worden, want bij het zoeken naar oplossingen is voor opgesteld dat de eventuele vermaaks- vormen geruisloos moeten zijn en geen belemmering van het uitzicht mogen be tekenen. In buitenlandse badplaatsen zijn deze problemen op allerlei manie ren opgelost, maar de EMS wil zich hierbij welbewust aan de Nederlandse Mentaliteit aanpassen. Van gierende, herrieschoppende kermis-spektakels geen sprake zijn. (Advertentie) UTRECHT Met alle waardering die men voor de federatie van werknemers organisaties kan hebben kan toch niet beweerd worden, dat zij over het appa raat beschikt om op verantwoorde wijze aan het centrale loonoverleg mee te kun nen doen. Dat kunnen alleen organisaties die beschikken over een sterk uitge bouwd wetenschappelijk apparaat en die bovendien een sterk overwicht hebben op de aangesloten vakverenigingen. Dit betoogde de Nijmeegse socioloog dr. H. I. Hoefnagels s.j. woensdag avond in Utrecht tijdens de eerste al gemene ledenvergadering van de fede ratie van werknemersorganisaties („F. E.W.O."). Hij was uitgenodigd om op deze vergadering de betekenis van de FEWO als overkoepelende federatie van categorale organisaties binnen het geheel van de Nederlandse vakbeweging toe te lichten. De categorale organisaties mogen naar de mening van dr. Hoefnagels de ogen niet sluiten voor de heroriëntatie in het beleid der erkende vakcentralen: deze tonen zich strijdbaarder dan enkele jaren geleden, ze zijn zich ervan bewust ge worden dat zij ook juist terwille van het algemeen belang in de eerste plaats strijdorgaan voor de belangen dei- werknemers moeten zijn, ze weigeren hun rol te laten reduceren tot orgaan voor de uitvoering van het over)' nds- beleid, ze hebben zich ontworsteld aan het paternalisme nu van de economische deskundigen en ze zijn niet bang meer om het waar het arbeidersbelang dat eist tot een conflict te laten komen met regering en werkgevers. ERKENNEN Bij deze koerswijziging heeft het op treden van een aantal categorale vak verenigingen een rol gespeeld, aldus dr. Hoefnagels, maar het is belangrijker te ei'kennen dat de koers gewijzigd wordt dan de vraag te stellen waaraan dat te danken is. Hij merkte op, dat het be staansrecht van een aantal van de in de ,,FEWO" georganiseerde vakvereni gingen in zekere zin labieler wordt, (stuur m even naar de drogist of apotheker) naarmate de centrale vakbeweging beter beantwoordt aan hetgeen een vakvereni ging behoort te zijn. De categorale or ganisaties moeten volgens hem het re alisme durven opbrengen, om ook ver anderingen ten goede te erkennen, om dat ze anders vervallen tot een zuiver negatieve houding die niet alleen hun belangen, maar ook dat van de werk nemers in het algemeen schaadt. Over hetgeen zich de laatste weken in de stichting van de arbeid heeft afge speeld zei dr. Hoéfnagels, dat de cate gorale organisaties toch zullen moeten erkennen, dat de vakcentralen in zeer moeilijke omstandigheden alles hebben geprobeerd om het algemene werkne- mersbelang te bevorderen en dat zij in dit opzicht recht hebben op sympathie en morele steun. Wel vroeg hij zich af. of het bereikte akkoord onverdeelde in stemming verdient, maar volgens hem is er toch het een en ander voor te zeg gen dat de werknemers tenslotte met de regering in zee zijn gegaan, aangezien het gevaar van een op lange termijn verantwoorde loonbeweging niet denk beeldig was. Dr. Hoefnagels heeft er bezwaren te gen, dat de onderhandelingen in het ge heim zijn gevoerd de democratie eist openbaarheid en dat aan de vakbon den praktisch elke mogelijkheid tot on derhandeling is ontnomen, tenzij de on dernemingsgewijze differentiatie reële betekenis gaat krijgen. (Advertentie) vraagd van een breed samengestelde commissie, die de wettelijke bepalingen inzake de anti-conceptionele middelen moest bestuderen en zonodig voorstel len doen deze bepalingen te veranderen en aan te passen Ook wilde dr. Lam berts, dat de commissie zou bezien of en zo ja op welke wijze de voorlichting over huwelijk, gezin, kindertal, geboor teregeling van overheidswege gesubsidi eerd moet worden. Staatssecretaris Bartels deelde de Ka mer mee dat hij besloten had de sub sidiëring van de kraamzorg van 45 tot 50 procent te verhogen. De middelen hiervoor zullen echter op andere pos ten moeten worden bezuinigd maar de volksgezondheid zal er geen offers voor hoeven te brengen. Op een vraag van dr. Lamberts deelde de bewinds man no gmee, dat hij het vervaardi gen van een seksuele voorlichtingsfilm voor de jeugd tot een bedrag van maxi maal 50.000 gulden zal subsidiëren. Hij zal ook advies inwinnen over de vraag of het gewenst is een wetenschappelijk onderzoek te laten instellen naar mo gelijke schadelijke nevenwerkingen van de „pil". Een toezegging hierover wil de dr. Bartels niet doen. De begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd z.h.s. door de Kamer aangenomen. WASHINGTON Dr. Eugene B. Ko- necci van de Amerikaanse raad voor de lucht- en ruimtevaart heeft in een lezing voor de National Space Club in Washington voorspeld, dat de Russen op korte termijn zullen proberen mensen gedurende tien tot vijftien dagen in een baan om de aarde te houden, als voor spel op landingen op de maan en inter planetaire reizen. Konecci heeft de laatste tijd op inter nationale conferenties met Russische ruimtedeskundigen van gedachten ge wisseld over bemande ruimtevluchten Hij gelooft dat de Verenigde Staten beter dan Rusland zijn voorbereid op het laten optreden van astronauten bui ten de beschermende omgeving van hun ruimteschepen. Volgens hem is het Rus sische ruimteschip ..Voskhod" dat in ok tober met drie astronauten 24 uur in de ruimte verbleef, in staat leven ge durende twaalf dagen in de ruimte mo gelijk te maken. OSWIEGTM Met een bezoek aan de plaats waar tijdens de oorlogsjaren 13.000 Russen een hongerdood stierven, heeft een Westduitse rechtbank gisteren het onderzoek gesloten, dat meer licht moest werpen op de gruwelijkheden die door de nazi's in liet vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau zyn gepleegd, en waarvoor nu 20 verdachten zich moeten verantwoorden voor deze rechtbank. Na drie dagen getuigenverklaringen te heb ben getoetst en andere onderzoekingen te hebben verricht, keert de uit 24 des kundigen bestaande groep weer naar Frankfort a/M. terug. Al eerder heeft de officier van justitie verklaard dat het bezoek aan het kamp zijn aanklacht met 85 percent heeft ver sterkt. Het belangrijkste doel van het hof was na te gaan of getuigen inder daad de misdaden hebben kunnen zien van de plaatsen die zij beweerden te hebben gehad bij het plegen van de gru welijkheden. Op deze wijze werd het de rechters ook duidelijk dat Mulka, die tot dusver beweerde niets af te weten van de mas sale afslachting in het kamp, de gaska mers en de crematoria heeft moeten zien wanneer hij zich van zijn woning naar zijn kantoor begaf. In blok 15 is nauwkeurig nagegaan hoe diep de fundering van het gebouw zich in de grond bevindt. Het bleek vier meter te zijn. Verdachte Hans Stark wordt ervan beschuldigd 20 personen in die ruimte te hebben verdronken. Stark ontkent dit. Het hof heeft echter geoor deeld dat de ruimte diep genoeg is ge weest om mensen in te verdrinken in dien deze was gevuld met water. Getuigen hebben verteld van een jon gen, waarvan men alleen wist dat hij Isaac heette. Hij werd door de nazi's gedwongen zijn vader onder dit gebouw te verdrinken, hetgeen hij deed. Isaac werd toen door Stark beschuldigd van moord en terechtgesteld. Ook werd een film vertoond over de bevrijding van dit kamp. Op de film werden kinderen getoond, die uit het kamp weggeleid werden door Poolse zusters en Russische soldaten. 8«ef uw lievellngsvogel het beste; verpakte vogelvoeders! MONTEVIDEO Pedor Petrone, een van de beroemdste Uruguese voetbal sterren uit de twintiger jaren, is op 60- jarige leeftijd in Montevideo overleden. Petrone, die behoorde tot het team van Uruguay dat in 1924 en 1928 Olym pisch kampioen werd, verwierf zich ook in Nederland grote bekendheid. Hij was de aanvalsleider van het elftal dat in 1924 in het Stade Colombes tijdens de spelen van Parijs de wedstrijd tegen Nederland besliste. Dank zij een zeer aanvechtbare strafschop bracht hij de eindstand op 2—1 voor Uruguay. Petro ne ging later naar de Italiaanse club F. enlina waarvoor hij, naar men zegt, in 1931 in één" wedstrijd elf goals zou hebben gescoord. NANCY Dokter Gerard Colin in het plaatsje Frouard in het Franse departement Meurthe - et - Moselle, wiens arrestatie zes dagen geleden aanleiding was tot een protestactie van zijn collega's in die streek, is op vrije voeten gesteld in afwachting van het uitbrengen van een aanklacht we gens nalaten van rulpverlening aan iemand in doodsgevaar. De collega's waren ertoe overgegaan avond- en nachtoproepen te negeren tenzij deze via de politie kwamen De arrestatie was geschied naar aan leiding van het feit dat dokter Co lin, toen in de nacht van 28 november een jongen bij hem kwam aanbellen met het verzoek mee te komen naar een plaats waar. na afloop van een feestje, een jongen was neergestoken, had geadviseerd de komst van de am bulance af te wachten en het slacht offer dan bij hem te brengen. De dok ter was toen al in nachtkleding. Vol gens nadere verklaring van Colins echtgenote had de jongen gezegd dat Dokter Colin: weer vrij man de ambulance al op weg was en had de dokter het risico willen vermijden deze juist mis te lopen- Van de kant der plaatselijke autoritei ten was grote waardering over Co lins werk tot uiting gebracht en de artsen-vereniging ondernam stappen bij premier Pompidou en de minister van justitie om de arrestatie ongedaan gemaakt te krijgen. Het slachtoffer van de steekpartij was kort na het alarm ter plaatse overleden. KARLSRUHE. In Karlsruhe is de 43-jarige ingenieur Lorenz Cosmann tot 212 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het onderhouden van verraderlij ke betrekkingen met Oost-Duitsland en het vervalsen van documenten. Een be drag van 57.200 mark, dat Cosmann uit Oost-Berlijn had ontvangen, werd ver beurd verklaard. Zijn 30-jarige medebeklaagde Adelheid Orth werd wegens medeplichtigheid tot negen maanden voorwaardelijk veroor deeld. IN DE HOOFDPARTIJ van de dinsdag te Wolverhampton gehouden internatio nale bokswedstrijden heeft de Britse zwaargewicht Brian London door inter ventie van de scheidsrechter in de vier de ronde gewonnen van de Amerikaan Chip Johnson. Het gevecht was afge sloten op tien ronden. TOULOUSE Terwijl op de te 1 ex-apparaten van alle politiekorp sen in heel Frankrijk het bericht verscheen dat in Toulouse de 12 jarige Ludie Fauroux en haar 10 jaar oude broertje Patrick waren ontvoerd, zaten de kinderen in werkelijkheid in de bioscoop nadat zij door hun moeder om een bood schap waren gestuurd. Om 10 uur dinsdagavond had me vrouw Fauroux de kinderen gevraagd een boodschap voor haar te doen. Niet lang daarna hoorde zij in de straat waar zij een flat bewoont, een auto met grote snelheid wegrijdent erwijlzijook grote snelheid wegrijden terwijl zij ook meende haar dochtertje te hebben ho ren gillen. Zij aarzelde geen ogenblik en waarschuwde de politie, die op haar beurt groot alarm sloeg. Heel Frankrijk ging op zoek naar de kinderen en de meedogenloze ontvoerders. In werkelijkheid was het tweetal, de BRUSSEL „Op het ogenblik dat de simba's mijn 14-jari- ge zoon aan handen en voeten gebonden in de Nepokorivier wil den gooien, heb ik hem enkel kunnen zeggen: „haal diep adem onder water dan zal het gauw gedaan zijn". Dit zijn de laatste woorden die mevrouw Turlot, de enige overlevende vrouw van de moordpartij te Mongbere heeft kunnen richten tot haar zoon, al vorens ook zij in het water werd gegooid. Mevrouw Turlot verloor haar man op dezelfde tragische wyze. Op Saventhem vlieghaven te Brussel vertelde zij: ,.Op 24 november werden wij naar Andulu ten zuiden van Moe in een hoeve voor het africhten van olifanten gebracht. Bij ons bevonden zich een 4-jarig meisje, een 8-jarig jongetje, een ander jongetje van 2,5 jaar en tenslotte mijn 14-jarige zoon. De Simba's hebben hem gedood omdat hij groot was. Hij leek ouder te zijn. We werden de hele dag afgeranseld" „Even na acht uur hield het tamtam- geroffel op, de mannen kwamen dich terbij. Uit de groep gevangenen werd een man gehaald, ze bonden hem met ijzerdraad op de hoogte van de elle bogen. Hij werd vervolgens op de grond geworpen. Zijn benen werden op zijn rug vastgebonden en zo wierpen zij hem in de rivier. Wij riepen allen, en smeekten om neergeschoten te wor den. De Nepoko is een zijrivier en wemelt van krokodillen". „De Simba's begonnen opnieuw te dansen. Om de twintig minuten kwa men ze een van ons halen. Mijn man werd op de grond geworpen, zij ver brijzelden zijn been. Ik bevond mij niet ver van hem. Ik hoorde hem ker men, daarna keek hij naar mij en zei ..vergeef mij ik had je toen het nog tijd was naar Europa moeten terug zenden". Hij werd eveneens in de rivier geworpen. Toen werd mijn zoon gegrepen. Hij vocht om aan de Simba's te ontkomen maar tevergèefs. Toen het mijn beurt was werden mijn armen en enkels vastgehouden. Ik had het ge voel dat de draad rond mijn benen niet strak zat. ik slaagde er echter niet in mijn armen te bewegen. Ik kan niet zwemmen. Men wierp mij in het water, na een ogenblik kwam ik aan de op pervlakte en mijn voet raakte een van de grote grasplekken die op het water drijven. Mijn voeten kwamen vrij. Ik dreef naar de oever toe. Ik heb ge roepen en plots heeft iemand mij ge holpen. Het" was Dcppe een andere ge redde Belg. Hij trok mij gedurende een twintigtal minuten aan mijn hals voort en daarna raakten wij een boomstam die in het water lag. Dat heeft de draad van mijn armen verwijderd. Ik had mij zo geweerd dat de draad zeer diep in mijn arm gedrongen was. Het was toen ongeveer tien uur, we zijn de hele dag in het water gebleven en waren verkleumd. Bij het aanbreken van de dag duwde Deppe de boomstam naar de over waar wij ons in het gras ver borgen. In de late namiddag zijn we naar het woud gegaan. Dat was een andere foltering. Wij waren bloots voets. We zijn een week in de rimboe gebleven op een gegeven ochtend stootten wij op de Simba's. Zij waren zo verbaasd, dat zij niet schoten. Wij werden geslagen en daarna naar Pau lus vervoerd. Deppe die goed de taal sprak, verklaarde dat hij te Stanley- stad geboren was, en dus een zoon van hun land was. Dat heeft ons waar schijnlijk gered. Wij werden uiteinde lijk door een kolonne van het KNL- be vrijd. Twee dagen later waren wij te Leopoldstad". kans schoon ziend, de stad ingegaan er een bioscoop binnengestapt Toen de voorstelling was afgelopen durfden ze niet naar huis terug, bang een flink standje te krijgen. Bij tweeën echter hadden ze zoveel moed verzameld dat ze de ouderlijke woning maar weer op zochten. niet wetend daarmee een zo juist begonnen „drama" te ontknopen. KEULEN Een sergeant van de Oostduitse grenswacht is door zijn kor poraal neergeschoten toen hij met zijn verloofde naar het Westen wilde vluchten. Het meisje slaagde erin de grens over te komen. Haar verloofde heeft een half uur bewegingloos gelegen voordat hij met een vrachtwagen werd weggehaald. De sergeant was op pa trouille met de korporaal en ontwa pende deze toen het meisje naar de grens rende. De sergeant zei de korpo raal mee te gaan, maar deze weigerde, greep het machinepistool, gooide de sergeant op de grond en schoot op hem. AMBERG (DUITSLAND) Eer Duitse vrouw, die wordt verdacht van spionage voor de Sovjet-Unie in Noord- Beieren, een gebied waar vele Ameri kaanse militaire basissen zijn gevestigd, bevindt zich reeds verscheidene weken onder arrest, zo is pas gisteren uitge lekt. Mevrouw Anna Dressier, een ingeze tene van Amberg, wordt vastgehouden op beschuldiging van „vermeende il legale beti'ekkingen" met de Sovjet- Unie. De arrestatie had geheim gehouden moeten worden, maar de kwestie wa^ uitgelekt omdat men de arrestatie pe' ongeluk had opgenomen in de plaatse lijke politierapporten.

de Stem | 1964 | | pagina 15