DEN Provinciepenning Brabant voor Jos Zegers Stichting beschuldigt Breda van „oneerlijk concurreren BIJ AFSCHEID VAN N.C.B. Bond van oud-leerlingen loopt op laatste benen Auto van boeren voor- scheidende voorzitter Sprekers Paler familias Twee kranen voor Zeeuws Havenbedrijf te Terneuzen Internationale polders bij Zeeuwsch-VIaamse waterschappen Boeren willen geen slaven zijn Audities voor jongelui uit Terneuzen e.o. TW A :en anmtdeimttua- wttk dat bwleitM waarom Groenplan Voorlichtingsbijeenkomst over zieken bestrijding Oud-journalist A. C. Rochat overleden Vandaag in noordelijk kanaaldok Nieuw bedrijf nog in „stadium van voorbereiding Ir. H. van Harten spreekt voor CBTB Varkenshouderij middag in Middelburg MIDDELBAAR LANDBOUWONDERWIJS Jaarboek zal niet meer verschijnen (Muziek) school strijd weer opgelaaid ffilagbUa Mtem Grote dag Pleidooi voor de pers Vreemd verhaal 8 behoudt uw haar bid en zachtheid, fel de gehele dag ank zij Amami een persoonlijk bik model geven - Luchtig ep levend ans en kleur. Bij aankoop i 4.95, krijgt u een reductie van bon. ^Voot^ ék •male prijs 4.95 )RTING 24 DECEMBER 1964 ar Uw winkelier, Hairspray, platf p deze bon en U BAGBLAD BE STEM VAN WOENSBAG 16 BECEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. „Kort na de oorlog werden onze boeren en tuinders van overheidswege gestimuleerd tot een zo groot mogelijke voedselproduktie. Met allerlei inspanning zyn we zo geleide lik gekomen tot een overvoerde mark! met zware concurrentie. Dit alles mag niet inhouden, dat alleen door toppres taties een redelijk bestaan kan worden gehaald. Er zal voor gewaakt moeten worden, dat we met dit alles niet tot slaven worden gedegradeerd in plaats van gelukkige zelfstandigen te zijn". Al dus gisteren de algemeen voorzitter van de NCB, Jos. Zegers, tydens de laatste algemene vergadering die hij voorzat. In zijn inleiding stipte hij de grotere problemen aan waarmee de boerenbevol king op dit ogenblik te maken heeft. Bij de opmerking dat binnen tien jaar nog 70.000 zelfstandigen de boerenstand mo gelijkerwijs zullen verlaten, stelde bij de vraag of het afvloeiïngsproces niet ver der gaat dan gewenst is. Zoeken vele jonge boeren niet elders werk, omdat zij het grote financiële risico dat be drijfsovername nu eenmaal meebrengt, niet aankunnen of -durven? Tengevolge van de niet meer reëel te noemen prijzen van grond en gebouwen moeten geschoolde en flinke jonge boe ren aan de kant blijven staan. Die toe stand achtte de heer Zegers niet ge zond. Hopelijk, zo zei hij, is dit verschijn sel maar van tijdelijke aard. Hij zei ook dat naar zijn mening thans via boeren leenbank en waarborgfonds voldoende financieringsmogelijkheden aanwezig zijn, maar voegde eraan toe dat een ren tesubsidie bij bedrijfsovername zijn liefste wens is. Met dankbaarheid maakte de heer Zegers voorts gewag van wat op sociaal terrein voor de zelfstandigen bereikt is. (Ter vergadering werd hierop nog diep ingegaan door de heren de Wit en Sel- ten, twee deskundigen van de NCB). De heer Zegers vroeg zich echter wel af oi de belastingdruk voor de Nederlandse boeren en tuinders niet hoger is dan die in de andere EEG-landen. Om de boeren wat meer ruimte te geven, is naar zijn oordeel een ruimer prijsbeleid en sterk jtructuurverbeteringsbeleid noodzakelijk. Dit achtte hij van groter belang dan een subsidiebeleid. De geestelijk adviseur van de NCB. rector A. Merckx, trad traditie-getrouw op als St.-Nicolaas door de ingezamelde oogstdankgave te verdelen. Een bedrag van f 40.000 gulden gaat naar het so ciaal fonds van de NCB, f 30.000,naar het priester-missionarisfonds van de boerenbond, f 20.000.— naar de diocesane seminaries van Den Bosch en Breda, f 5000 naar de slotkloosters, f 3000 naar de gezinszorg en f 2000 naar het inter- diocesane oriëntatiecentrum voor kerke lijke roepingen. De diverse voorstellen, die de kringen op tafel gelegd hebben, werden conform de adviezen van het hoofdbestuur, aanvaard of verworpen. De commissaris der koningin in de provincie Brabant, dr. C. N. M. Kortmann overhandigt de heer Jos Zegers de provinciepenning van N oord-Brabant. een gloedvolle, bezielende toespraak over de vernieuwingen in de Kerk. Juist de boerenstand, die toch zoveel techni sche nieuwigheden aanvaardt, houdt in een zekere beslotenheid vast aan het oude in het geloofsleven. Dat bekommer de de bisschop, die zei dat de vormen veranderen, maar de Heer, het evangelie en de christelijke liefde de onverander lijke zekerheden blijven. Het slot van zijn ontboezeming, die menigeen ontroer de, was een loflied op het huwelijk. „Als ge straks thuiskomt, laat dan uw vrouw eens merken", besloot de bisschop, „dat ge veel van d'r houdt!" HILVERSUM De A.V.R.O. is voor nemens eind januari of begin februari talentvolle jonge amateur- en beginnen de beroepsartiesten uit Terneuzen en om- gevig op speciaal voor hen te organi seren audities te Terneuzen in de ge legenheid te stellen hun kunnen op het gebied van de lichte- en ernstige muziek het cabaret enz. te tonen. Hun pres taties zullen beoordeeld worden door een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de afdelingen Lichte Muziek, Ernstige Muziek, Gevarieerde Programma's en Jeugduitzendingen van het Radiobedrijf en de afdelingen Amu sement en Jeugduitzendingen van het Televisiebedrijf van de A.V.R.O. Ge slaagde kandidaten kunnen in aanmer king komen voor plaatsing in een radio- en-of televisieprogramma. KAPELLE Dat de ziektenbestrijding in de fruitteelt een zaak is die de telers in ernstige mate bezighoudt bleek uit ds bijzonder grote opkomst naar de voor lichtingsbijeenkomst over dit onderwerp die werd belegd in het C.J.V.-gebouw in Kapelle voor de leden van de afdeling Kapelle-Biezelinge en Omgeving van de N.F.O. Ruim 150 telers woonden deze verga dering bij. Spreker was de heer H. J. •Mandersloot van het rijkstuinbouwcon- Sl,dentschap Goes, die een algemeen over zicht gaf van de ziektenbestrijding in '64 en ook tot verschillende adviezen kwam v°or 1965. Ook de chemische onkruidbe- strijding werd door de heer Mandersloot behandeld en het bleek dat er op dit ter rein belangrijke vorderingen worden ge maakt. De leiding op deze vergadering be rustte bij de heer L. Goedegebure die zei dat op 14 januari de jaarvergadering zal worden gehouden. Dan komt ir. P. Delver uit Wilhelminadorp spreken. In februari wordt de jaarlijkse kleinfruit- dag in Kapelle gehouden en op 16 maart zal de heer Markusse van de Z.L.M. voor de fruittelers spreken over het O. en S. fonds. In de tweede week van januari komt er een voorlichtingsbijeenkomst over de snoei van appels en peren wat met de monstraties zal worden verduidelijkt. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Bijna twaalf honderd boeren uit Brabant, Zee land en Gelderland hebben giste ren tijdens de algemene vergade ring van de NCB afscheid geno men van de man die achttien jaar lang de voorzitter van hun mach tige organisatie geweest is: de ze ventigjarige Jos Zegers uit Schaijk. De commissaris van de koningin in Brabant, dr. C. N. M. Kortmann zorgde voor het hoogtepunt van de massale bijeenkomst in het ge bouw „Katholiek Leven'', dat zeer stijlvol versierd was met agrari sche produkten en werktuigen. Hij deelde mee dat Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant besloten hebben de heer Zegers te begifti gen met de zilveren provincie penning. „Hiermee bent u opge nomen in de rij van grote Braban ders", aldus dr. Kortmann. Ook de boeren lieten het niet alleen bij woorden. Zij schonken hun scheiden de voorzitter een gloednieuwe auto, waaraan de boerinnenbond en de jeugd organisaties van de NCB een auto-radio toevoegden. Het is een geschenk dat de heer Zegers erg van pas komt, zo bleek uit de toespraak van ondervoorzitter P. Vercauteren. Enkele jaren geleden over kwam de heer Zegers, op weg naar een NCB-vergadering, een auto-ongeluk en sindsdien kan hij zich alleen per auto verplaatsen. De heer Vercauteren deelde ook mee dat het NCB-hoofdbestuur de heer Zegers benoemd had tot erevoorzit ter van de boerenbond. De heer Zegers werd uitgeluid door niet minder dan negen sprekers. Hun toespraken werden afgewisseld met rit mische oefeningen van jonge boeren en boerinnen, door de muziek yan tamboers en trompetters uit Oirschot en Tongelre, en door alleraardigste folkloristische dansen van Brabantse boerinnen. Aan het einde van de bijeenkomst droeg de heer Zegers de voorzittershamer over aan adju.net-voorzitter Vercauteren, die hem al die achttien jaren heeft bijge staan. De hamer blijft bij de heer Ver cauteren berusten, totdat het bestuur van de NCB een nieuwe voorzitter geko zen zal hebben. De algemene vergade ring besloot in de vacature die ontstaat door het vertrek van de heer Zegers, de heer C. van den Hurk üit Heesch te be noemen. Niemand tekende de heer Zegers scherper clan de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Beckers, die als geestelijk advi seur van de NCB jaren lang met hem heeft samengewerkt. „Er zijn", zo zei de bisschop, „nu andere vormen nodig, om dat de t(jd anders is, maar de instelling! waarmee gewerkt wordt, moet dezelfde blijven. Aan die instelling heeft het de heer Zegers nimmer ontbroken. U hebt de boerenbond gediend en zo ook de boerenstand", aldus mgr. Beckers. „Belangrijker dan alle activiteiten zijn de zorg en de liefde voor de boerenstand die uit uw hart omhoog gesprongen zijn" Hij typeerde de scheidende voorzitter, die „de standsorganisatie gediend heeft op een wijze die met de tijd overeen kwam", als een pater familias, de vader van het hele boerengezin. Mgr. Bekkers, die zei ook te spreken namens de bisschop van Breda, mgr. De Vet, zou niet zijn wie hij is, als hij die gelegenheid niet aangegrepen had voor (Advertentie) Dr. Kortmann, de ontwerper van het Brabantse conserveringsplan voor de groengebieden dat juist in agrarische kring op veel tegenstand stuitte, besefte dat hij in het hol van de leeuw stond. Hij kon tenminste niet nalaten op te merken, dat de intelligente boer de na tuurbescherming ook niet meer be schouwt als een buitenissige hobby van een paar zonderlingen. De natuur, aldus de commissaris, is onmisbaar voor de industriële mens en dat is in het nieuwe Brabant de massa-mens. Jos Zegers knikte begrijpend, maar zei toch ook te hopen dat het provinciaal bestuur te allen tijde bereid zal blijven om met de NCB overleg te plegen over de moeilijk heden die het groenplan de boeren on vermijdelijk zal bezorgen. Ondervoorzitter Vercauteren gaf een overzicht van de activiteiten die onder het bewind-Zegers ontplooid zijn en somde de vele maatschappelijke functies op die de heer Zegers bekleed heeft en ten dele nog bekleedt. Buiten zijn vele functies op agrarisch terrein was de heer Zegers onder meer lid van het parle ment, voorzitter van de KVP-statenkring Grave en is hij nog altijd wethouder van Schaijk. Zijn verdiensten voor Kerk en Maatschappij, zoals de heer Vercauteren zei, zijn eerder geëerd met een ridder schap in de Orde van Gregorius de Gro te en een officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. De voorzitster van de boerinnenbond. mevr. J. van Aar-Reys uit Neerloon, die ook namens de jeugdorganisaties sprak, betrok mevrouw Zegers in de huidie. De geestelijk adviseur, rector A. Merkx, prees de heer Zegers om zijn liefde voor de leden die de drijfveer van al zijn activiteiten geweest is. De directeur secretaris van de NCB, ir. C. A. J. van Schendel, zorgde voor een verrassing door zijn toespraak geheel op rijm te houden. „Ik zal proberen Zegers' levens schets te penselen, zonder hem al te veel te strelen", declameerde hij, alsof het Sinterklaasavond was. Namens de economische instellingen van de boerenbond sprak de heer G, Moonen. Hij vond het een zeer grote verdienste van de heer Zegers dat hij de banden tussen de standsorganisatie en de instellingen zo sterk gemaakt heeft. Namens de vakorganisaties stak de heer C. Simons, daarbij geassisteerd door de heren Biemans, v. d. Broek en Lammers, de scheidende voorzitter een pluim op de hoed. KNBTB-voorzitter C. Mertens sloot de rij, alvorens een ont roerde Zegers kon bedanken. „U verlaat de NCB", aldus de heer Mertens, „op een ogenblik waarop hij sterk is. En dat hij sterk is, is mede aan u te dan ken!" LAREN Alhier is op 84-jarige leef tijd overleden de heer A. C. Rochat, die jarenlang redacteur is geweest van het voormalig Utrechtsch Dagblad. Hij was in 1880 te Bergen op Zoom geboren. Een gedeelte van zijn jeugd bracht hij door in Zeeland. Korte tijd was hij verbonden aan de Amsterdamse Courant en het Algemeen Handelsblad. In 1907 kwam hij bij het Utrechtsch Dagblad, dat hij 32 jaar lang in ver scheidene functies diende. Ook buiten de journalistiek maakte hij zich op ve lerlei terrein verdienstelijk. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Naar ons van de zijde van de directie van de reeds enige tijd geleden opgerichte N.V. Zeeuws Havenbedrijf te Ter neuzen is meegedeeld zullen van daag twee drijvende stukgoederen- kranen (zogenaamde jojo's) in Terneuzen arriveren. Met deze twee kranen zal het nieuwe be drijf de eerste overslagactiviteiten in de Terneuzense havens gaan ontplooien. Het transport uiter aard over water van de twee kranen van Rotterdam naar Ter neuzen is verzorgd door de „Sleep dienst Willem Muller" te Terneu zen. De twee drijvende kranen zul len voorlopig in het noordelijke kanaaldok te Terneuzen worden ge geposteerd. Van dezelfde zijde wilde men ons (nog) niet meedelen wanneer het nieuwe be drijf een dochteronderneming van de machtige N.V. Thomson' Havenbedrijf te Rotterdam zijn werkzaamheden in Terneuzen officieel zal beginnen en dus het aantal nieuwe „praktizerende be drijven in Terneuzen met nog één zal zijn uitgebreid. „Wij hopen over een en ander nog voor het begin van het nieuwe jaar con crete mededelingen te kunnen doen", verklaarde men. Het Zeeuws Havenbedrijf verkeert nog steeds in een „stadium van voorberei ding". Die voorbereidingen vinden dan hoofdzakelijk plaats in het kantoor van het Zeeuws Havenbedrijf, dat sinds enige tijd is gehuisvest in een pand aan de Nieuwstraat r52) te Terneuzen. Van de zijde van de directie van de nieuwe onderneming verklaarde men zich enigszin ontstemd over ..wilde be richten" in de kranten van enkele maan den geleden", die wilden dat het Zeeuws Havenbedrijf in het begin van zijn be staan een zekere mate van samenwer king zal gaan betrachten met Aug. de Meyer Zonen's Scheepvaart-. Expeditie- en Argentuur Maatschappij N.V. te Ter- (Van een onzer verslaggevers) GOES. De Zeeuwse C.B.T.B. belegt op dinsdag 22 december een algemene ledenvergadering in de Prins van Oran je te Goes. Het voornaamste agendapunt van deze vergadering is de rede, die ir. H. van Harten, directeur van de christelijke hogere landbouwschool te Ede gedurende de middaguren gaat houden over: „De boer als christenondernemer in een mo derne maatschappij". Tijdens deze vergadering zal ook de begroting voor 1965 worden besproken en de directeur van het Boekhoudbureau en Onderlinge Waarborgmij. zal enkele me dedelingen doen. Het slotwoord zal uitgesproken worden door ds. H. Eikel boom, gereformeerd predikant te Hein- kenszand. neuzen, alhoewel niet werd gezegd dat er geen samenwerking zal zijn. De kranen, die vandaag naar Terneu zen komen, zijn reeds enige tijd in ge bruik geweest bij Thomson's Haven bedrijf in Rotterdam. De kolossen, in hun soort uniek in de Terneuzense kanaal havens, hebben een hefvermogen van 2 1/2 ton elk en een reikbreedte van ongeveer 25 meter vanuit het „hart". (Van een onzer verslaggevers) GOES. De varkensfokvereniging en de varkenshouderij kern „Walcheren" or ganiseren op donderdagmiddag a.s. in café-restaurant „De Eendracht" te Mid delburg een varkenshouderijmiddag. De heer J. Slaghuis, bedrijfsleider van de selectiemesterij „Gelderland-Overijs sel" te Lochem zal dan een lezing hou den over: „De invloed van het kwali teitsaspect op de rentabiliteit". In aan sluiting hierop zal een forum onder voorzitterschap van de rijksveeteeltcon- sulent ir. Harmsen vragen beantwoor den. In dit forum heben naast de heer Slag huis ook zitting de heren A. Hammink, dierenarts. J. van Nieuwenhuijzen. spe cialist boerderijenbouw en J. ter Keurs, secretaris-inspecteur van het varkens stamboek. (Van een onzer verslaggevers) HULST Bij K.B. van 14 decem ber j.l. is bepaald dat de drie in ternationale polders in Zeeuwsch- Vlaanderen met ingang van 1 ja nuari a.s. zullen worden onderge bracht in drie waterschappen, het Hulster Ambacht, het Axeler Am bacht en het waterschap de Ver enigde Braakmanpolders, die op 1 januari a.s. in werking zullen tre den. Het betreft hier de Prosperpolder, die ongeveer 400 ha groot is, de Moerspui- polder. die 200 ha' omvat en de Grote St. Albertpolder ter grootte van 900 ha, die deels op Nederlands, deels op Belgisch grondgebied liggen. Het waterschap Hul ster Ambacht zal zich ontfermen over het Nederlands gedeelte van de Prosper polder, het waterschap Axeler Ambacht over de Moerspuipolder en het water schap de Verenigde Braakmanpolders over het gedeelte van de Grote St. Al bertpolder, dat op Nederlands grondge bied ligt. Toen provinciale staten enkele maan den geleden besloten tot concentratie van van de Zeeuwsch-VIaamse polders in drie waterschappen werd een apart be sluit genomen ook de drie internationale polders bij de grote waterschappen onder te brengen. Men verwachtte toen dat de laatste zaak een langdurige geschiedenis zou worden en om de procedure met betrekking tot de concentratie van de polders niet langer dan noodzakelijk op te houden werd toen, op voorstel van G.S. van Zeeland, het aparte besluit genomen. Het spoedige afkomen van dit K. b. wordt allerwegen „een grote meevaller" genoemd. UTRECHT Op het laatst van de vorige eeuw is het landbouwonderwijs ter hand genomen, eerst in Groningen en Wageningen en in 1893 werd te Goes de landbouwwinterschool gesticht, wel ke school nogal tegenstand had te ver duren, maar die zich toch in stand wist te houden niet alleen, maar die zich in en voortudrend groot aantal leerlingen 55 Bi (Van een onzer verslaggevers) >REDA In Breda is de (muziek)schoolstrijd nog niet ten einde. Door met éen proces te dreigen onderneemt de parti culiere stichting de zoveelste stormloop op het gemeentelijk bastion. De stichting wil gerech telijk afrekenen met wat zij „on toelaatbare concurrentie" noemt. Het zint haar niet, dat de parti culiere muziekschool noodge dwongen tegen hogere tarieven moet werken, dan de gemeente lijke school per 1 januari 1965 doet. Haar misnoegen daarover heeft de stichting neergelegd in een adres aan burgemeester en wethouders. Daarin verzoekt het stichtingsbestuur de vol gende raadsbesluiten te bevorderen: 1. De stichting Bredase muziek- en balletschool in beginsel een zodanig subsidie toe te zeggen, dat zij daardoor in staat is per 1 januari 1965 op dezelf de condities te werken als de gemeen telijke muziekschool 2, De tarieven van de gemeentelijke school in overeenstemming te brengen met die van de stichting, zoals die per 1 januari 1965 van kracht worden. /"\mdat de verwachtingen van de stichting ver heten te zijn overtrof fen voor wat het aantal belangstellen den per 1 januari betreft, wil de par ticuliere school naar gelijke tarieven. Door financiële moeilijkheden gedwon gen tot lesgeldverdubbeling, zegt de particuliere school ervan overtuigd te zijn, dat vele ouders hun kinderen aan de stichting hadden willen toevertrou wen, mits hun dat geldelijk niet te zwaar zou zijn geweest. De verhoging drukt het sterkst op de instrumentale sector. Bij vergelijking meent het stichtingsbe stuur te hebben geconstateerd, dat de oorspronkelijke tarieven van de stich ting lager hebben gelegen dan die van de gemeentelijke school zoals die per 1 januari van kracht zijn. Dat was, zo zegt de stichting, het geval ondanks het feit dat de gemeentelijke sóhool meer krediet is toebedeeld dan de par ticuliere school ooit aan subsidie heeft ontvangen. Omdat de gemeentelijke ta rieven in het algemeen lager zijn dan de verdubbelde van de particuliere school, voelt het stichtingsbestuur hier „oneerlijke" mededinging. T>ij de stichting gelden volgens een opgave van het stichtingsbestuur de volgende (al verdubbelde) kwartaal tarieven per 1 januari 1965; vastgesteld voor één wekelijks lesuur van zestig minuten: Algemeen Vormend Muziek Onderwijs 6. ballet 22,50, instrumen tale lessen ƒ39. Volgens het voorlopig prospectus 1965 van de stedelijke muziekschool Breda zijn daar de kwartaal-tarieven voor een wekelijks lesuur vanaf 1 januari 1965: Algemeen Vormend Muziek Onderwijs 5, ballet 20. instrumentale lessen (omgerekend per lesuur van zestig mi nuten) 45 individueel en 18,75 groepsgewijs. mocht verheugen. Dit laatste o.a. door de wijze van werken der oud-leerlingen, die op zichzelf een soort reclame voor de school vormde. Door de vereniging van oud-leerlin gen van de Goese winterschool werd in 1904 een circulaire gezonden aan alle soortgelijke verenigingen in Nederland om te komen tot het oprichten van een landelijke bond van oud-leerlingen van inrichtingen voor middelbaar onderwijs. Deze algemene bond kwam tot stand en had in den beginne alle medewer king uit alle delen van het land. Doch ook deze bond bleven de ups and downs niet bespaard en het zijn wel vooral de downs geweest, die in de loop van de laatste halve eeuw de gang van zaken mee hebben bepaald. In de jaren na de laatste oorlog be perkten de werkzaamheden van de bond zich voornamelijk tot het houden van een jaarlijkse excursie en het uitgeven van een jaarboek. Weliswaar een zeer goed verzorgd en attractief boek met vele bijdragen van vooraanstaande fi guren uit vooral de landbouwwereld, doch er is al zo veel aan lectuur en., de boer wordt steeds meer door zijn be drijf in beslaggenomen, zodat er voor lectuur steeds minder tijd beschikbaar blijft. Een en ander was voor het bestuur van de algemene bond aanleiding om op de algmene vergadering te Utrecht aan de leden in overweging te geven de uitgifte van het jaarboek te staken. Aldus werd dan besloten, temeer daar steeds minder jaarboeken werden afge nomen en er bij sommige functionaris sen een zekere lakshied viel te consta teren inzake de distributie. Met het staken van het uitgeven van het jaarboek is één der voornaamste peilers voor het voortbestaan van de algemene bond vervallen aldus consta teerde voorzitter A. H. Munters uit Fij naart, die de redacteur van het jaar boek, het bestuurslid C. O. J. Hendrik- se uit Zierikzee lof toezwaaide voor de goede verzorging van het boek. Hij bracht daarom in discussie de vraag of de algemene bond niet beter geli- kwideerd kon worden. Na zeer veel dis cussie bleek uit een gehouden stemming der aanwezigen dat men in meerder heid voor likwidatie voelde. Een besluit kon echter niet worden genomen, daar niet twee-derde der stemgerechtigde le den aanwezig was. In een daartoe (binnen twee maan den) te beleggen vergadering ver moedelijk dus in februari te houden - zal over deze kwestie nader worden be slist. Jammer voor het Goese geesteskind doch het ziet er naar uit dat binnenkort de dagen van de „algemene bond" ge teld zullen zijn. In het Brusselse Congrespaleis heeft dinsdagmorgen 15 december om half zes luid gejuich en applaus geklonken. Er zijn zware woorden gesproken: historische stap grote politieke beslissing een grote dag voor Europa En inderdaad mocht men juichen, mocht men zware woorden gebruiken. Toen in het voorjaar de afspraak in de ministerraad van „de zes" was gemaakt, dat vóór 15 decem ber een regeling inzake het landbouw beleid klaar moest komen, had men een groot woord gelaten uitgesproken. Men scheen het onmogelijke te heb ben verlangd. West-Duitsland verzette zich met hand en tand tegen een ver laging van de graanprijs voor zijn boeren. Boeren vormen een belang rijk stuk aanhang van de C.D.U. Het gaat de C.D.U. niet voor de wind, juist nu over negen maanden verkiezingen zullen worden gehouden. De regering- Erhard wilde daarom de agrarische aan hang zeker niet voor het hoofd stoten. Ze zette zich schrap. Zelfs een ultima tum van vriend De Gaulle scheen geen beweging te kunnen brengen in die onoverzichtelijkheid. Tot nu de al- lerlaaste tijd het plan van een tijdelijk steunfonds voor gedupeerde boeren het venster op een kiertje opende. Italië kwam echter met nieuwe bezwa ren. Bovendien moesten zijn ministers beslist op 15 december naar Rome vertrekken omdat daar een presidents verkiezing en de formatie van een nieuwe kabinet nodig werden. Het werd een spannende race tegen de klok. Het resultaat heeft echter be wezen, dat het verder uitbouwen van het ene Europa bij allen van zo over heersend belang wordt geacht, dat allen iets van oorspronkelijke stand punten wilden loslaten. Ook Neder land, dat veel liever de datum van in gang een jaar eerder had willen zien gesteld. Het heeft intussen o.a. met beslistheid gesteld, dat voor stortingen in het oriëntatie- en garantiefonds een voorwaarde is het verlenen van bud getrecht aan het Europese parlement. Daarover zal in de toekomst nog wel gevochten moeten worden, vooral met de Fransen. Het is intussen opmerke lijk, dat juist ook de Fransen zich bij zonder hebben ingespannen om de wagen nu niet te laten vastlopen. Couve dé Murville kwam zelf in de nacht uit Parijs over, om de allerlaat ste akt bij te wonen. De groei van het geïntegreerde Europa kan nu weer verder. De vaste wil daaraan mee te werken ontbreekt bij niemand. De ministers en hun 200 deskundigen hebben een Kerstvakantie ruimschoots verdiend. De dagbladpers klopt op de parlemen taire deur voor haar belangen, die sa menvallen met het behoud van de vrij heid en gevarieerdheid van voorlich ting in ons land. De koele ontvangst •welke de eerste gezamenlijke nota van directeuren en hoofdredacteuren ten deel viel, heeft een nader betoog uit gelokt. dat het regeringsantwoord op verschillende punten corrigeert. De regering vreest, dat de adressanten de huidige positie en schakeringen van de dagbladen willen bevriezen. Zij hebben echter slechts betoogd, dat de toenemende concentraties in 1964 hebben zich vijf gevallen van ophef fing of concentratie voorgedaan de waardevolle geschakeerdheid van meningsuiting bedreigen. Ze pleiten slechts voor het wegnemen van be lemmeringen. die de dagbladpers in 't •indeel van nieuwe media met hun bij zondere exploitatieve voordelen on dervindt. Het opdragen van de reclametelevisie aan de dagbladpers verdedigen zij met verwijzing naar het aardgas, welks exploitatie doelbewust in handen is gelegd van de bestaande producenten van kolen en olie om een evenwichtige inpassing in het geheel van de energie te bereiken. Merkwaardig is, dat de regering in een vergelijking met de omzetbelasting op papier in andere landen o.m. België aanhaalt met 10 procent, terwijl het in werkelijkheid maar 6.4 procent is. In Engeland, Zwit serland en de Skandinavische landen bestaat voor papier geen enkele om zetbelasting en geen of nauwelijks in voerrecht. Zelfs de advertentie-inkom sten zijn daarvan vrijgesteld. Deze en andere correcties op de antwoordnota van de regering tonen wel aan, dat een ruimer tegemoet koming aan geuite wensen sterk ge motiveerd kan worden. We hopen, dat de volksvertegenwoordigers daarvoor alle begrip zullen hebben. Meer be grip in ieder geval dan de regering, die slechts een enkele concrete toe zegging met onbepaalde termijn kon opbrengen. Dit is geen oratio pro domo. Het is een pleidooi voor het behoud van een hoog geestelijk goed. Een vreemd verhaal komt uit Cura cao. Minister-president E. Jonckheer jubileerde. Hij is lid van de Democra tische Partij, waarvan ook katholieken lid zijn. Zij vroegen de pastoor van de St. Annakerk een H. Mis op te dragen ter intentie van de (niet-katholieke) minister. Het stipendium was al be taald. Maar toen heeft de secretaris van het Bisdom pater Micklinghoff ingegrepen. Deze H. Mis ter intentie van de minister-president mocht niet doorgaan. Op Curacao vertelt men er nu bij, dat de secretaris van het Bis dom een vurig aanhanger is van de Nationale Volkspartij van dr. Da Costr Gomez. Een correspondent van he' Algemeen Handelsblad heeft zijn oo' in r.k.-kringen te luisteren gelegd er meent te mogen zeggen, dat het r.k.- deel van de bevolking de beslissin' cru vindt en veroordeelt. We Icunnei. het ons voorstellen!

de Stem | 1964 | | pagina 5