NOG 55.000 BELGEN IN KONGO WERKZAAM Man steekt vrouw neer met stiletto Frankrijk discusseert over de doktershulp ÏSCH ieid bij Kruis Wie garandeert hun veiligheid? VIER JAAR GEëlST Grote Navo-landen moeten kern-directoraat vormen ïomado Etten breidt uit ARTS LIET MAN DOODBLOEDEN SLAGER TROTSEERT FISCUS De technische bijstand op nieuwe leest TWEE PRINSEN Nieuw adres N.D.P. en aan Tweede Kamer ïentaar Gemengd rong kerst voor KRO vAMENS )GWATER Vandaag Morgen Morele verplichtingen Vragen zonder antwoord Franse interesses Brabantse molen wordt gebouwd in Michigan SENAAT AKKOORD MET HERZIENING BELASTING Wilson naar Bonn voor MLF-gesprek Bollenkwekers boos op NTS Sovjet-interesse .Alleman' Levenslang geëist tegen moordenaar taxi-chauffeur voor Beperking voor KLM Geen vervoer van passagiers Moskou- Verre Oosten Minister Spaak in Parijs: In Italië Saragat en Lcone strijden om presidentsstoel Dodelijk ongeval veroorzaakt 20 maanden geëist Drie kinderen uit één gezin bij brand gedood |ien van de Zeeuws# vls- hersenschjm na wan- literschelde willen open- 1 de Zeeuwse visserij in I ongewijzigd te kunnen consequenties van het |»n volledig- worden aan- van met het gezicht |len te staan zouden de Zeeuwse vissers er beter [ekomst te verkennen. In zijn eind vorige week lale Staten uitgesproken J van een campagne, die Jring tot bevordering van ■jbelangen) heeft ingezet Tille visserijverenigingen om de Oosterschelde in |en te houden. S. Lockefeer, voorzitter |ieeft op de verwijten prd met de mededeling campagne gehandhaafd fen kort zijn en de voor- IZeeuwse visserij vragen: u de schelpen, pardon: ogen?" ronzer verslaggevers) Ie KRO-radio heeft gister- |lt. Willibrordusbasiliek te gemaakt van het Hulster dat onder leiding van Jo I eren zong. De opnamen Icember a.s. van zes tot zes 1 avonds worden uitgezon- Id werden liede2*en van fenzio, Amerio, Brahms en I ook nog enige bewerkin- jL-igent zelf gezongen wer- Inde liedjes komen ook Lrstlangspeelplaat. die on- Tf.V. Bovema te Heemstede Gemengd Koor is uitge- liamen verliepen bijzonder jDn hun beslag in slechts ■een uur. Ovezande heeft momen en de burgemeester sprak at voor 1 januari 1965 de [-leden ook zullen toetre- het mooist denkbare jubi- fcijn. (estelijke bijeenkomst wer- Slagtzaam en Oostdijk ge- |en passend geschenk. In werden ook de resp* Irokken. lis kwamen verschillen- jfelukwensen aanbieden. Als nr. Somers, gevolgd door Jonge namens de afde- Laatstgenoemde meen- id en Amerika dan mis- logen zijn op hun astro- lat. Nederland in ieder ge-> zijn op zijn ongeëvenaarde g- kwamen aan het woord Lodder van Driewegen, 2 van Ovezande, die bei- c legden op het levensbe- carakter van de kruisver- ns de plaatselijke stands- f.C.B., N.K.V. en midden heer W. Remijn. spreker sprak oud-burge- J. Andriessen. en hierbij ;ens blijken, hoe populair steeds is bij zijn voorma- n. deze bijeenkomst werd ge le trekking van de grote VERPLEEGSTER van Dorsselaer uit Hulst geslaagd voor het diploma 1NTVANGER «BELASTINGEN uden examen voor de cur- bij 's Rijksbelastingen »r J. Lambert, afkomstig 11e en thans verificateur en en Accijnsen te Nispen. iderdag 17 december gel- »land de volgende hoog- Hansweert 1.10 en 13.30 n 0.36 en 12.56 uur; Vlis- n 12.27 uur; Wemeldinge uur Raadsvergadering ir De val van Rome IKE lis 19 uur Raadsverg. G Veiligheidsdag van Streek- Walcheren G 20 uur Concert: Vereniging nentale muziek ht 14 uur Varkenshouderij ls 14.30 uur Raadsverg. ce 17 uur Verg. KI-vereni- 20 uur Sur la terre êomme DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 (Van onze correspondent Luc.v. Gastel) BRUSSEL Plet zenden van pa- rachutisten naar de Kongolese oostprovincie was voor de Belgi sche regering een kiese en moei lijke beslissing. Nu de acute crisis voorbij is, moet ze een andere be slissing treffen, even kies, en in haar toepassing en gevolgen ver der reikend dan de para-operatie: zij moet 't programma van techni sche bijstand aan Kongo herzien in het licht-van de nieuwe situatie. De Belgische technische bijstand aan Kongo is belangrijk en is sinds 1961 van jaar tot jaar toegenomen. Aan Belgische universiteiten, hogescholen en gespecia liseerde instituten studeren thans enkele honderden Kongolese studenten op kos ten van de Belgische schatkist. Zij kun nen er zelfs een luxe op na houden die de mogelijkheden van de meeste hun ner Belgische collega's verre overtreft. Maar het grootste gedeelte van de tech nische bijstand wordt verleend in Kon go zelf. Precieze cijfers kunnen moei lijk naar voren worden gebracht om dat de bijstandsprogramma's ressorte ren onder verscheidene ministeriële be grotingen, maar er zijn miljarden mee gemoeid. De Belgische bijdrage krijgt onmiddellijk reliëf wanneer men weet dat er op dit ogenblik nog ongeveer 55.000 Belgen werkzaam zijn in Kongo. Onder hen zijn missionarissen die door de Belgische schatkist gesubsidieerd wor den voor het onderwijs en de medische zorg die zij verstrekken, er zijn talrijke leke-onderwijzers, een legertje ambtena ren en technici op alle fronten; ook de voor eigen rekening werkende „colons", planters, handelaars, ambachtslui en de tailhandelaren. Tenslotte de technische dienst van de grote mijnbedrijven. De Belgische regering heeft het uit zenden van deze diverse soorten „tech nici" krachtig aangemoedigd. Daardoor had zij de morele verplichting op zich geladen, personen die onder haar waar borg naar Kongo waren gegaan, alle mo gelijke bijstand te verlenen en met name ook te beschermen tegen de gevaren van de rebellenopstand. Het is opgevallen, dat heel wat mensen die, pas gered uit de hel van Stanleystad en Paulis het verlangen uitspraken ,,zo vlug mogelijk" naar Kongo te kunnen weerkeren. Velen van die gerepatrieerden hebben ginds inderdaad hun broodwinning, hun bedrijf moeten achterlaten. Bijna allen verdien den in Kongo goed geld. En heel wat van die „Afrikanen" kunnen niet meer wennen aan het „klimaat" van het klei ne vaderland. De Belgische openbare opinie is er echter niet voor te vinden, om de zo veel maanden of jaren parachutisten naar Kongo te zenden om landgenoten nu eens hier, dan weer ginder uit een hachelijke situatie te redden. De Bel gische regering kan dat standpunt niet over het hoofd zien. Zij zal dus van de Kongolese regering moeten eisen dat zij de veiligheid van de Belgische onderda nen op haar grondgebied waarborgt. Maar hoe kan Leopoldstad dit? Het land wordt ondermijnd door corruptie en anarchie, het Nationale Kongolese Leger is niet in staat om orde en rust te ver zekeren over het uitgestrekte Kongolese grondgebied. Een bestendige Belgische troepenmacht in enkele bases van Kongo, klaar om in te grijpen wanneer ergens gevaar dreigt? Gesteld dat de openbare mening in België daarvoor zou voelen is zulk plan niet uitvoerbaar, want het zou Bel gië op het internationale forum het odium verschaffen van neo-kolonialisme. Een internationale „politiemacht", sa mengesteld uit contingenten van ver scheidene,liefst Afrikaanse landen? Wel ke mogendheden zijn bereid daaraan mee te werken, welke contingenten wil de Kongolese regering op haar grond gebied laten opereren, zullen de Belgen voldoende vertrouwen voor deze formule opbrengen en wie zal de financiële last dragen? Vragen die alsnog niet beantwoord kunnen worden en het is gemakkelijk te begrijpen dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken P. H. Spaak afwezig blijft in het parlement, telkens wanneer een kamerlid hem een vraag wenste te stellen over de Belgische tech nische bijstand aan Kongo. Ook de Bel-gezonden Reeds helpen Franse ingeni- gische minister van Technische Bijstand wil niet in zijn kaarten laten kijken. Hij vroeg Leopoldstad „om bedenktijd", toen Tsjombe België om een nieuwe fi nanciële toelage verzocht van een half miljard Bfr. (ruim 35 miljoen gulden). Wellicht had het vrij onverwachte be zoek van de Kongolese eer-ste-minister Tsjombe aan president De Gaulle te ma ken met die Belgische aarzeling. Tsjom be heeft dat is duidelijk enorme hulpmiddelen nodig om zijn land weer op de been te brengen. Het is normaal en zelfs wenselijk dat hij niet alles op de Belgische en de Amerikaanse kaart zet. Ook tegen het overnemen van de mijnconcessies door de Kongolese staat kunnen bezwaarlijk gegronde argu menten worden aangevoerd. Een on afhankelijke staat beschikt immers souverein over zijn ondergrondse rijk dommen, en 't was nog 'n overblijfsel uit de koloniale periode, dat tot dus verre de Kongolese bodemreserves in concessie werden gegeven door het (Belgische) Comité Spécial du Katan ga. Door die overname is de Kongo lese republiek ook mede-aandeelhou der geworden van de machtige Union Minière en van andere bloeiende ex ploitatiemaatschappijen die 40 pet van de Kongolese export voor hun reke ning nemen en die merkwaardig ge noeg alle wederwaardigheden van de jonge Kongolese staat zonder grote hinder konden overwinnen. Hoe vlug ger Kongo financieel onafhankelijk wordt van het buitenland, hoe beter. Wellicht heeft het plotseling opheffen der bevoegdheden van het CSK in som mige Belgische kringen wel ontstem ming veroorzaakt, maar Tsjombe kan zich geen tijdverlies veroorloven en bo vendien kan die forse maatregel hem zekere mate ontdoen van de beschul diging dat hij de lakei zou zijn van de Belgische kapitalisten. Heeft Tsjombe president De Gaulle om advies gevraagd vooraleer hij die maatregelen nam? Dat wordt gefluisterd, maar het bewijs kan niet worden gele verd. Wel staat het vast da+ de Franse technische bijstand aan Kongo in stij gende lijn gaat Kongo stuurt jonge of ficieren naar Franse militaire scholen en binnenkort worden 400 Franse leer krachten naar de Kongolese republiek HOLLAND De eerste binten van een uit Nederland geïmporteerde molen zijn maandag tijdens een korte en nogal frisse plechtigheid in Holland (Michigan) op zijn plaats gebracht. De molen, die de naam „De Zwaan" draagt en afkomstig is uit de Noordbrabantse buurt Vinkel onder Hees krijgt een plaats op een eiland in de zwarte rivier, vlakbij de stad Holland. De plechtigheid, die werd bijgewoond door talrijke plaatselijke autoriteiten en vertegenwoordigers van toeristische or ganisaties, werd opgeluisterd door Bonnie Trimmer, het mooiste meisje van hef Amerikaanse Holland. Zij droeg een van £e Nederlandse klederdrachten, waarmee het geheel een Hollands tintje kreeg. Overigens werkte het weer niet erg hme. Het fraaie kostuum werd groten deels aan het oog onttrokken omdat Bonnie haar jas, vanwege de ijzige koude aan moest houden. De binten, die 14 meter lang zijn, wer den door een kraan op de bijna 10 meter hoge bakstenen onderbouw geplaatst. De molen, die werkelijk graan zal ma- Jen, moet klaar zijn wanneer het jaarlijk se tulpenfestival in Holland begint. ..De Zwaan" is op 5 oktober in Mus kegon, Michigan, aangekomen aan boord van een Nederlands schip. BIJ EEN temperatuur van 60 graden onder nul zijn 50 personen uit een dorpje in Alaska geëvacueerd, omdat zij bedreigd werden door een overstro ming. Reusachtige ijsschotsen hadden een rivier versperd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met de techni sche belastingherziening van staatssecre taris van den Berge (financiën). De wet op de inkomstenbelasting werd aanvaard met 41 tegen 22 stemmen. Tegen stemden de P.v.d.A. en P.S.P. met dezelfde stem verhouding werd ook de wet op de ver mogensbelasting aanvaard. De wet op de loonbelasting werd met 43 tegen 20 stemmen aanvaard, omdat de P.S.P. zich voor dit wetsontwerp uit sprak. Tevoren was met 38 tegen 26 stem men een motie van de socialist Polak aanvaard. In deze motie wordt uitge sproken dat het bij de belastingwetge ving geboden is de grootst mogelijke te rughoudendheid te betrachten bij de oplegging van lasten, gegrond op in het verleden liggende omstandigheden. Me1 name dient hiermee, volgens de motie rekening te worden gehouden bij de toe passing van de wet op de inkomstenbe lasting ten aanzien van fusie-agio's. De motie van de heer Polak verwierf de steun van de P.v.d.A., de V.V.D., enke le K.V.P.'ers en de anti-revolutionaid prof de Gaay Fortman. eurs en werkleiders bij de reorganisa tie van de scheepswerven in Leopold stad en Coquilhatstad. Fransen advise ren de Kongolese regering bij het re organiseren van het radionet. Een Fran se medische missie, bestaande uit drie ploegen, helpt in de strijd tegen grote epidemies en Franse landbouwtechnici werken in het Kongolese station voor katoenonderzoek van Bambessa. Het is dan ook niet uitgesloten dat de „aflossing van de wacht" die in meerdere Afrikaanse lander al volop aan de orde is. zich binnen afzienbare tijd gaat uitbreiden tot andere jonge staten van Afrika. Duitse technici heb ben in Egypte de Britten vervangen die er na het Suez-avontuur niet bijzonder geliefd zijn. De Britten konden echter in Ethiopië en in Lybië op nuttige wijze de plaatsen innemen van de verdreven Italianen die op hun beurt nieuwe ta ken vonden in Egypte, Marokko en Al- gerië. Tunesië, dat een scherpe anti- Franse koers volgt, is erg blij met het ve-drag van technische bijstand dat met België kon worden afgesloten. In het Tunesische onderwijs werken thans een paar honderd Belgische leerkrachten en Belgische adviseurs staan in dienst van de Tunesische administratie en het Tu- nisische bedrijfsleven. En thans begint Frankrijk in grotere mate zijn technici naar de ex-Belgische Kongo te sturen. Dit zijn die onverwachte, niet eens altijd van humor gespeende eigenaardig heden van het dekoloniseringsproces in de z.g. „derde wereld". BONNPremier Wilson van Groot- Brittannië zal op 22 januari in Bonn be sprekingen voeren met bondskanselier Ludwig Erhard, zo heeft Erhard dinsdag meegedeeld. De besprekingen hebben plaats op ini tiatief van premier Wilson. De Westduit- se bondskanselier zal eveneens in ja nuari in Parijs een onderhoud hebben met generaal de Gaulle. De Westduitse bondskanselier zei voorts dat premier Wilson hem vanuit Washing ton over zijn besprekingen met president Johnson had ingelicht. Het belangrijkste vraagstuk dat op 22 januari in Bonn zal worden behandeld is de kwestie van de multilaterale kern- vloot voor de Navo (MLF), Erhard verwachtte niet dat de kwestie van een kernwapenvrije zone in midden-Europa zou worden besproken. Hij wees in dit verband het plan-Rapacki van de hand. De Westduitse bondskanselier ver wachtte „geen spectaculaire" gebeurte nissen met betrekking tot het Duitse vraagstuk. Hij meende echter wel dat het gesprek over mogelijke oplossingen gaan de moet worden gehouden. HAARLEM -- In de rondvraag van de gisteren te Haarlem gehouden vergadering van de koninklijke al gemene vereniging voor bloembol lencultuur, heeft de voorzitter van het produktschap voor siergewassen en erelid van de vereniging, dr. A. J. Verhage, vragen beantwoord over het uitzenden van een filmpje over het vernietigen van hyacintebollen in het televisiejournaal. Volgens dr. Verhage is een ploeg van de Nederlandse Televisie .Stich ting onder valse voorwendsels bin nengedrongen m de schuur waar bol len vernietigd werden. Verklaard werd dat de schuurchef toestemming zou hebben verleend, maar volgens spreker was deze mededeling on juist. Men is aan het werk gegaan en heeft het filmpje uitgezonden, dat een verkeerd beeld gaf van de si tuatie. Meegedeeld werd dat bollen hyacinten, tulpen en narcissen ver nietigd werden. Het ging echter uit sluitend over hyacinten. Door het prachtige weer is een rijke oogst van hyacintebollen ontstaan en het bloembollenbedrijf beschikte over een groot overschot. Om de kwekers in zulke gevallen min of meer scha deloos te stellen bestaat reeds enige jaren het surplusfonds. Daaraan be talen de kwekers regelmatig en thans is het mogelijk hen gedeeltelijke schadeloos te stellen. Destijds is aan de N.T.S. verzocht de film niet in het buitenland te la ten vertonen, maar volgens dr. Ver hage is aan dit verzoek geen gevolg gegeven. In Engeland en Duitsland is de film toch vertoond en daar door krijgt men aldaar een verkeer de indruk over het Nederlandse bloembollenvak. Daarbij werd ook ten onrechte vermeld dat tulpe- en narcissebollen vernietigd zijn. Bui tenlanders krijgen de indruk dat zij bollen tegen een te hoge prijs moe ten kopen, terwijl men in Nederland tot vernietiging overgaat. Aan het vak wordt, volgens dr. Verhage, schade gedaan door vertoning van een dergelijk filmpje met commen taar, omdat men wel eens minder zou kunnen gaan kopen. Dr. Verhage betreurde de verto ning van de film ten zeerste. Uit de vergadering ging een stem op een rechtsvervolging tegen de N.T.S. in te stellen, maar men zag hier tenslotte vanaf. MüNCHEN Tegen de Amerikaanse militair Albert Logan is in München we gens het doodschieten van een Duitse taxichauffeur levenslange gevangenis straf geëist. De 37-jarige Logan is de eerste Amerikaanse militair die voor een Duits gerechtshof terechtstaat. De aanklager achtte de Amerikaan schuldig aan moord in de eerste graad. ROTTERDAM Wegens poging tot moord heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. P. A. H. Bos. dinsdagmiddag vier jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen de 30-jarige schoonmaker Cornelis S. uit de Maasstad. De man moest zich voor rechtbankpresident mr. A. R. Jolles verantwoorden voor zijn op treden in de middag van de 21ste mei van dit jaar. toen hij met een stiletto (mr. Jolles: „Ik durf zo'n ding bijna niet aan te raken"), waarvan het lemmet 10 cm lang was, zijn 24-jarige echtgenote Geertruida de B. tot vele malen toe in het lichaam stak. Slechts door zeer snel medisch ingrijpen kon men haar leven behouden. De levensgevaarlijke uitbarsting van de schoonmaker op die middag van de 21ste mei stond niet op zich zelf. Al eerder had de man zijn vrouw, met wie hij zeven jaar getrouwd was, min of meer ernstig mishandeld (o.m. een wirgpo- ging» Uit de rapporten werd duidelijk dat het in de loop der jaren volkomen mislukte huwelijk van het tweetal de oorzaak was van de bijna noodlottige steekpartij. Die mislukking zou echter voor een niet onbelangrijk deel te wijten zijn geweest aan de vrij losse huwelijks moraal van de vrouw. Het feit dat Geertruida de B. in de tijd dat haar man wegens een aantal diefstallen gedetineerd was. er een tweede man op na is gaan houden moet een beslissende factor zijn geweest. Deze ontrouw leidde uiteinde lijk tot de bijna fatale uitbarsting. Een trieste climax die. gezien de huwelijks omstandigheden. niet kon uitblijven. Ondanks de omstandigheid dat uit het beschikbare feitenmateriaal voor S. vele verzachtende omstandigheden konden worden gedestilleerd, aarzelde mr. Bos niet poging tot moord bewezen te achten. S. vooropgezette bedoeling zijn vrouw te doden is volgens de officier bepaald aan wezig geweest. Hij motiveerde zijn stand punt door uit een der verbalen de pas sage te lichten waarin de moeder van S. verklaart dat haar zoon kort voor de steekpartij tegen haar had gezegd „ik ga iemand van kant maken". Mr. Bos wees ook op het feit dat S., eveneens kort voor de misdaad, in een winkel do bewuste stiletto was gaan kopen. Hij had zich door de verkoper laten vertellen hoe hij het mes kon gebruiken. Daarna volgde het misdrijf, gepleegd door wat mr. Bos noemde een „ontmoedigde en gedesillusioneerde figuur". In het psychiatrisch rapport van prof. dr. J. Kloek wordt gesteld dat S. door het plegen van het feit waarvoor hij dinsdagmiddag terecht moest staan, niet kan worden beschouwd als een gevaar voor de samenleving. Het rapport is voorts van oordeel dat de kans op reci dive gering moet worden geacht, en adviseert tenslotte geen ter beschikking stelling, voorwaardelijk of onvoorwaar delijk, op te legen. Inmiddels is bij gerechtelijk vonnis de ontbinding van het huwelijk uitge sproken. Geertruida de B. zal, zo zei een politiearts ter zitting levenslang de ge volgen van de steekpartij blijven onder vinden. De kans dat haar, ten gevolge van een der messteken, verlamde linker onderarm nog zal genezen, wordt name lijk uitgesloten geacht. De rechtbank zal over negen dagen uitspraak doen. SCHIPHOL Ook de Russen blijken veel belangstelling te hebben voor de in Nederland met zoveel succes vertoonde film „Alleman" van Bert Haanstra. Dit vertelde gistermiddag onze cineast bij zijn terugkeer op Schiphol uit Moskou. Op uitnodiging van de bond van fil mers der U.S.S.R. heeft hij in Moskou een duizendtal filmregisseurs en -spelers vier van zijn bekende films vertoond: „Alleman", „Glas", „Zoo" en „Deltafase nr. 1". De film .Alleman" waarvoor de Russen veel belangstelling toonden is in Moskou gebleven. Er is nog geen be slissing genomen of men deze film in distributie zal nemen. De heer Haanstra deelde mee dat hij thans bezig is met de voorbereidingen voor een nieuwe film. Bijzonderheden kon hij hierover nog niet geven. „Ik vrees echter dat de film weer in het komische vlak komt te liggen", was zijn enige antwoord. Tijdens het jaarlijkse congres van de internationale hippische federa tie in Brussel is prins Bernhard af getreden als president en opge volgd door prins Philip van Enge land. Op de foto beide prinsen in de ontvangsthai. In een nader adres hebben de Vereni ging de Nederlandse Dagbladpers en het Genootschap van Hoofdredacteuren de hoop uitgesproken, dat de behandeling in de Tweede Kamer van hun nota en het antwoord van de regering daarop ertoe zal leiden dat a. verder gaande toezeggingen worden gedaan inzake de inschakeling van de dagbladpers bij de exploitatie van de reclame in de televisie; b. de omzetbelasting op courantenpapier ad 5 per 7 januari 1965 wordt afge schaft; c. ten aanzien van de verhoging van de omzetbelasting bij invoer ad 3 1/2 een regeling wordt getroffen waardoor deze last van de dagbladexploitatie wordt afgewenteld; d. een tariefcontingent voor de vrije in voer van courantenpapier in ons land wordt gerealiseerd: e. de wensen van de dagbladpers ten aanzien van de afschaffing van het in voerrecht op courantenpapier, van om zetbelasting op grafische apparatuur en machines en ten aanzien van de Rege len voor het Advertentiewezen in over leg tussen Regering en dagbladpers na der onder ogen worden gezien: f. indien het niet mogelijk zou blijken op een aantal van de hier genoemd pun ten aan de behoeften van het dagblad bedrijf tegemoet te komen, nader wordt overwogen of dat op andere wij ze kan geschieden. SCHIPHOL Bij zijn terugkomst uit Moskou heeft de president-directeur van de K.L.M., mr. H. Albarda, op Schiphol bevestigd dat Rusland bereid is een verzoek van Nederland, om de K.L.M. via Moskou over Russisch ge bied naar Pakistan en vandaar naar het Verre Oosten te laten vliegen, „in welwillende overweging te nemen". Met nadruk voegde mr. Albarda daar echter aan toe dat een overeenkomst eerst na behandeling op regeringsni veau definitief tot stand kan komen en dat de K.L.M. slechts toestemming zal krijgen voor een technische landing bij Moskou, waar zij dus geen passa giers aan boord zal mogen nemen voor Pakistan of het Verre Oosten. Op de terugreis zal de K.L.M. evenmin pas sagiers in Moskou mogen afzetten. Overigens kleven aan een luchtlijn over Moskou, al is deze dan 1000 km kor ter en dank zij minder tussenlandin gen zeker twee uur sneller, ook na delen: men zal op deze veel noorde lijker lopende route geen tussenlandin gen kunnen maken bij Rome, Kairo of Beiroet, waar wel passagiers voor het Verre Oosten mogen worden opgeno men. Anderzijds meende mr. Albarda dat het voor vele passagiers, die op Schiphol instappen, mogelijk een attractie bete kent om via Moskou naar het Verre Oosten te reizen, nog afgezien van de kortere reisduur. Vanzelfsprekend zul len echter diensten via het Midden- Oosten naar Karachi worden gehand haafd. Van een regelrechte verbinding via Moskou over Siberië naar Tokio kan echter nog niets komen. Dit is een verlangen dat talloze Westeuropese maatschappijen, en niet te vergeten Japan Airlines, al jaren koesteren. De Russen aarzelen op dit punt echter nog steeds. ROME De Italiaanse christen-de mocraten hebben de 56-jarige Napoli- taanse advocaat Giovanni Leone als hun kandidaat voor het presidentschap naar voren geschoven. De socialistische coalitiegenoten hebben echter steun toegezegd aan de sociaal-democraat Giuseppe Saragat, thans minister van buitenlandse zaken. Vandaag komen de Italiaanse kies mannen bijeen om een opvolger te kie zen voor de afgetreden Antonio Segni. Men verwacht een open verkiezings strijd door de verdeeldheid van de coa litiegenoten, waarbij de stemmen van de communisten zeer veel gewicht in de schaal kunnen leggen. PARIJS Gisteren is in Parijs de jaarlijkse bijeenkomst van de NAVO- ministerraad begonnen, waarop vijftien NAVO-landen zijn vertegenwoordigd Het voorzitterschap berust bij de Bel gische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak. De NAVO-vertegenwoordigers zijn het er algemeen over eens dat het de voor keur verdient het omstreden Amerikaan se plan voor de stichting van een ge zamenlijke NAVO-kernmacht (MLF) thans niet in behandeling te nemen, dit in afwachting van de besprekingen hier over, die naar wordt aangenomen binnen de komende twee maanden zullen be ginnen. De eerste spreker was gisteren de Ita liaanse minister van buitenlandse za ken Saragat, die zich vooral bezighield met de politiek die het Kremlin, na de val van Kroestjev, tegenover het Westen voert. Volgens Saragat bestond er ten dezen een duidelijke voortzetting van het on der Kroestjev gevoerde beleid, met dien verstande dat er enige onbekende facto ren zijn, en wel met name aangaande de betrekkingen tussen Moskou en Pe king. Saragat achtte het ook belangrijk dat er vorderingen zouden worden gemaakt op het gebied der ontwapening. „Wij moeten vooral voor ogen houden dat dit een positieve uitwerking zou hebben op de houding der onderontwikkelde lan den", verklaarde hij. De volgende spreker was de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, die zich vooral met de betrekkingen tus sen Oost en West en de staat van het At lantische bondgenootschap bezighield. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN De TOMADO (Van der Togt Massproduction Dordrecht) gaat haar bestaande bedrijf in Etten, dat met een bebouwde oppervlakte van 22.900 vierkante meter verreweg het groot ste bedrijf van het Tornado-concern is, met 13.000 vierkante meter bebouw de ruömte uitbreiden. Het wachten is op een bouwvergunning, maar men hoopt toch in ieder geval in juli 1965 met de bouw te kunnen beginnen. De nieuwe ruimte biedt mogelijkheden voor uitbreiding van bestaande pro- duktie en aanleg van nieuwe pro- duktielijnen voor vooral het huidige assortiment. Daar behoort ook de pro- duktie bij van plastic-flessenkratten, die men aanzienlijk wil uitbreiden. Voorts zijn licentieovereenkomsten ge sloten voor vervaardiging van weer nieuwe produkten. Het bedrijf in Etten telt momenteel bij na 500 personeelsleden. Desgevraagd deelde men ons mede, dat de uitbrei ding in de eerste plaats een z.g. diep te-investering is, die beoogt door uit breiding en verbetering van het ma chinepark voor maximale automati sering en daarnaast minimale uit breiding van de personeelssterkte een zo groot mogelijke toename van pro- duktie te verkrijgen. Aan deze poli tiek is uiteraard de heersende span ning op de arbeidsmarkt niet vreemd. Gedacht wordt aan de werving van een honderdtal werknemers. Ten dienste van de automatisering is onlangs o.m een grote volautomati sche lakinstallatie aangeschaft, terwijl binnenkort dergelijke apparatuur voor verchromen, vernikkelen en verzin ken wordt verwacht. Tot de uitbreidingen behoort voorts een nieuwe fabriek in Puurs in Bel gië van ongeveer 11.000 vierkante me ter. Spaak meende dat het vraagstuk van de voorgestelde gezamenlijke NAVO- kernmacht beter op een grote confe rentie kan worden besproken. Hij vervolgde: „De grotere NAVO-mo- gendheden zouden hun kernwapens in een gezamenlijke macht moeten onder brengen. met behoud van het recht om ze, in geval van een nationale noodtoe stand, daaruit terug te trekken. Het is inderdaad zo dat de Europese staten zeggenschap op het gebied der kernwa pens moeten krijgen, maar er zijn er teveel. Het lijkt mij van groot belang dat een kleinere groep van grotere landen op dit gebied een directoraat vormt. Ik ben tegen de vorming van een dergelijk directoraat voor politieke za ken, doch een NAVO-directoraat op het gebied der kernbewapening komt mij gewenst voor", aldus de Belgische mi nister van buitenlandse zaken. De Westduitse minister van buiten landse zaken heeft in een interview n.a. v. de NAVO-conferentie verklaard, dat Frankrijks snelle vinger om de kern- trekker minder overtuigend is dan de Amerikaanse stiategische strijdmacht. Schroeder toonde zich in het gesprek met de pers optimistisch over een of andere vorm van integi'atie van de NAVO-kernmacht. Hij zei dat de multi laterale kernmacht (MLF) aan dit doel schijnt te beantwoorden. UTRECHT Een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek van voorarrest plus ontzegging van de rijbevoegdheid voor een periode van vijf jaar eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gistermiddag tegen de 19-jarige T. van Z. uit De Bilt we gens het onder invloed besturen van een auto en het veroorzaken van een bot sing, waarbij iemand om het leven kwam. Tezamen met drie vrienden had hij in Bilthoven en De Bilt verschillende cafés bezocht. Het groepje, met Van Z. aan het stuur, was 's nachts (op weg naar een ander café), tegen een buswacht huisje en een lantaarnpaal gebotst. De jongen die naast de bestuurder zat, kwam om het leven. Uit het onderzoek van de politie bleek dat Van Z. circa 15 glazen bier had gedronken. Hij had een promillage van 2,2. Na het ongeluk hadden de twee knapen, die achterin de wagen zaten, ijlings de benen genomen. Terwijl hun vriend op sterven lag snel den zij naar een ander café. De rechtbank doet op dinsdag 22 de cember uitspraak. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Een zeer bijzonder on derwerp houdt momenteel de aandacht van de Franse bladen bezig. En wel het geval van dr- Colin, een Lotha- ringse arts, die al vijf dagen in de gevangenis zit, beschuldigd van het niet verlenen van hulp van personen in nood. Op 28 november, 's morgens om vier uur werd na een rumoerige dansavond, waar veel gedronken was, een jongeman van 28 jaar levensge vaarlijk door een messteek gewond. Zes jongens lieten de gewonde op het trotoir liggen, maar de zevende de dader, liep 200 m verder naar het huis van dr. Colin, belde aan en vroeg of de arts onmiddellijk wilde komen. De dokter, in de streek van Nancy zeer gezien, meende met een dronken no zem te doen te hebben, weigerde te komen en antwoordde, dat men de ge wonde maar met een brancard naar zijn huis moest brengen. Intussen was het slachtoffer aan zijn wonden be zweken. De rechter van instructie liet daarop niet alleen de dader en de zes jongens van de dansavond, maar ook de arts arresteren en naar de gevan genis overbrengen. Hij stelt zich op het standpunt dat de wet geen twee maten en gewichten kent. Hij kan onmoge- lijk zes nozems laten opsluiten en een arts vrijlaten, ook al hebben de zes nozems in het verleden nog zoveel op hun geweten. Van een der zes wordt namelijk beweerd dat hij zijn brood verdient met handel in blanke slavin nen en van een ander, dat hij regel matig auto's steelt. Van al deze ver halen, waar of onwaar heeft de rech ter van instructie zich niets aangetrok ken en hij houdt dr. Colin in de ge vangenis. Aanvankelijk bleef dit incident be perkt tot Nancy en Lotharingen. Maar thans breidt het zich over geheel Frank rijk uit. De tegenstanders van dr. Co lin zeggen, dat het een grof schan daal is, wanneer doktoren, die toch waarlijk geen slecht salaris hebben, weigeren bijstand te verlenen aan men sen in nood. Zijn voorstanders daaren tegen zeggen, dat ook een arts recht heeft op vrije tijd en niet 's nachts uit zijn bed gebeld behoort te worden door een moeder, die zonder bezwaar haar kind een aspirinetablet kan geven als het een weinig verhoging heeft. Een kleine minderheid van doktoren in Nancy, vooral de jongere genees heren heeft een algemene dokterssta king willen afkondigen. Inderdaad heb ben enkele doktoren in Lotharingen hun deur gesloten en antwoorde niet meer op telefonische oproepen. Het meer bezadigde element heeft maan dag besloten dat voortaan 's nachts alleen maar zal worden geholpen wan neer de oproep van een zieke de gen darmerie heeft gepasseerd. Maar ook hierover heerst geen eenstemmigheid. De oudere doktoren staan op het stand punt: als ik snachts gebeld wordt, kom ik ernstig of niet ernstig. Daar ben ik nu eenmaal dokter voor. En de rest zal ik zelf wel met mijn patiënten uit zoeken. Dr. Colin heeft in zijn nadeel, dat de afstand tussen zijn huis en de plaats, waar de gewonde man lag, slechts 180 m bedraagt en dat hij dus bij wijze van spreken de gewonde van zijn huis uit had kunnen zien liggen. Hij behoefde zich maar vijf minuten te verplaatsen om het slachtoffer te helpen. Intussen heeft zich zondag een nog veel ernstiger geval voorgedaan van niet verlenen van bijstand aan een ge wonde. Zondagavond tegen half zeven was het verkeer op de nationale 10 bij Trappes in het departement van de Seine-et-Oise zo druk, dat de auto mobielen bumper aan bumper reden. Op het fietspad liep een 60-jarige kap per, die in het verkeer een gat zag en wilde oversteken. Hij werd door een auto gegrepen en over een afstand van 10 meter meegesleurd. De auto mobilist reed door. maar het erge was, dat vijf volgende automobisten niet stopten en over het lichaam van de gewonde coiffeur heenreden en dat minstens vijf andere volgende auto mobilisten om de bloedplas heenreden, de gewonde lieten liggen en hun weg in 't donker vervolgden Pas een kwar tier later kwam de gendarmerie ter plaatste en von het verpletterende li chaam van het slachtoffer. Men zoekt naar de dader en de vijf of meer vol gende automobilisten die over het slachtoffer heen zijn gereden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Slager G. van Damme, Wilhelminaplantsoen 3 alhier heeft ten aanschouwe van iedereen de hand schoen tegen de belasting opgenomen. Het gaat om een bedrag van f 141, van de definitieve aanslag 1962. Hij gaf voor zyn medewerkende echtgeno te f 40 per week verdiensten op, het geen een aftrek van f 2.000,— van het belastbare inkomen betekend. Neen, zei de fiscus, u mag slechts f 1.000,— (f 20 per week) aftrekken. Na lang praten wilde de belasting het dan op f 1.500,brengen. Slager Van Damme hield voet by stuk en trotseerde aanmaningen en dwang bevelen. Morgen om één uur wordt op Wilhelminaplantsoen 3 een verkoop b{j executie gehouden. „Het gaat my niet om de knikkers, maar om het spel", zegt Van Damme verbeten. „Zij heb ben een vergeefse aanslag gepleegd op mijn bankrekening en de gebruikelij ke bangmakerijen gebruikt, maar ik houd voet by stuk". SPRINGFIELD Een felle brand heeft gisteren een houten huurkazerne van twee verdiepingen in Springfield in Massachusetts in de as gelegd. Bij de brand verloren vier kinderen het leven, waarvan er drie tot één gezin behoorden. Hun ouders en drie andere kinderen van beide gezinnen liepen ernstige brandwonden op. Hun toestand is kritiek. De brand, die in de vroege morgen, aangewakkerd door een stevige wind, snel om zich heengreep, verraste de bewoners in hun slaap. Een ander echtpaar wist zieh in nachtkledij in veiligheid te stellen. Mei zijn driejarig dochtertje wist het on gedeerd buiten te komen.

de Stem | 1964 | | pagina 3