Zeeuwsch-Vlaanderen PREMSELAi HAMBURGER Experiment met kabelbaan zal voortgezet worden NOG Kor Walcheren ZUID-BEVELAND KRITISCH Jubileum en afscheid bij zilveren W.-G. Kruis Wie gar an MIDDELBURG Volkskerstzang in de sporthal Kerstconcert Mannenkoor VLISSINGEN HULST OOSTBURG SAS VAN GENT GOES TERNEUZEN FEEST TE OVEZANDE Ondanks ervaringen met Grevelingendam De tec hui bijstand nieuwe It a DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 Deze week laatste fruitveilingen Ir. A. Beenakker weg bij rijkswaterstaat Dagblad De Stem Uitvoering Knapenkoor Commissiebezwaar tegen belastingverhoging Kerstzang Burgerlijke stand commentaar Wanneer Hulster Gemengd Koor zong kerst liederen voor KRO elke woensdag is KINDER VOORDEEL DAG JONGENS OVERHEMD 95 JONGENS PANTALON VROOM DREESMANN EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Morele verplichti Vragen zonder ant Brabantse m wordt gebou in Michiga Evenals het vorige jaar nam het Vrij dagavondgebed het initiatief tot het hou den van een voikskerstzang, die in sa menwerking met de vereniging „Uit het volk - Voor het volk" gehouden zal wor den in de Sporthal op woensdag 23 de cember. Het bezit van de Sporthal stelde de organisatoren in de gelegenheid om in navolging van de reeds traditie ge worden landelijke volkskerstzang ook in onze stad het kerstgebeuren massaler te vertolken dan tot dusver mogelijk was. De Kon. Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" en de Kon. Muziekver eniging „Onda" verlenen hierbij belange, loze medewerking. Als dirigent zal de heer B. Leijnse optreden. De Schriftlezingen zullen verzorgd worden door de burgemeester van Mid delburg en door de geestelijken der plaatselijke gereformeerde, hervormde, lutherse en r.-k. kerken. In de Nieuwe Kerk geeft het Middel burgs Mannenkoor o.l.v. Jan Kuiler op zaterdag 26 december een kerstconcert. Medewerking hieraan verleent Jan van Rijn, orgel. In totaal zullen 16 liederen ten gehore worden gebracht en een vier tal orgelstukken. Bromfietser gewond Op de Klevers- kerkseweg raakte de bromfietser B. T. uit Arnemuiden gewond bij een aanrij ding met een personenauto bestuurd door H. L. uit Middelburg. Het ongeval ge beurde doordat T. de dwars over de weg staande auto van L. niet tijdig opmerkte en er tegenop vloog. Waarschijnlijk mis leid tengevolge van de regenval. L. was ter plaatse bezig zijn wagen te keren om een aanhangwagen aan te koppelen. T moest met vrij enstige verwondingen in het Gasthuis te Middelburg worden opgenomen. Beide voertuigen werden beschadigd. Philatelica. A.s. donderdagavond komt de plaatselijke afdeling van de in ternationale postzegelvereniging Philate lica weer bijeen ;n het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Rozengracht. Tij dens deze bijeenkomst zullen enkele me dedelingen worden gedaan. De agenda punten veiling en verloting ontbreken eveneens niet op de agenda. KAPELLE Bij <3e fruitveiling Kapel- le-Biezelinge en Omgeving zullen deze week de laatste veilingen van fruit van dit jaar worden gehouden. Er wordt nog geveild vandaag en vrijdag. In de kerst week en ook in de nieuwjaarsweek zal er niet- worden geveild.- zo is meege deeld aan de leden. Dat geldt zowel voor fruit als voor groenten. De eerste veiling in het nieuwe jaar is op woensdag 6 januari en vervolgens weer normaal op vrijdag en woensdag. In verband met de fruitvoorraden die er nog zijn wil men bij deze veiling zo lang mogelijk volhouden om twee keer per week te veilen. TERNEUZEN Ir. A.J. Beenhakker van rijkswaterstaat Terneuzen (Bouwbu reau Werken Kanaal van Terneuzen) zal eind dit jaar Terneuzen vaarwel zeggen. Per 1 januari treedt hij in dienst van de Rijksdienst voor het Nationale Plan te Den Haag. Het is nog niet bekend wie de heer Beenakker bij rijkswaterstaat zal opvolgen. Van onze adverteerders JUWELIER VAN DER PLASSCHE ERASMUSSTRAAT OOSTBURG In de Oostburgse Burgemeester Eras- musstraat heeft juwelier J. van der Plas. sche zijn zaak op voortvarende wijze uit gebreid en gemoderniseerd. Er is een ver koopruimte ontstaan, die rust en voor naamheid uitstraalt. De etalering van de artikelen is sfeervol. Een zeer aantrekkelijk punt is de aparte afdeling kunstvoorwerpen. In een doorlopende achterruimte heeft mevrouw F. G. van der Plassche-Sack haar kunst, zaak „De Gulden Eenhoorn". Men vindt er zeer fraaie en gevarieerde produkten van internationale handenarbeid. Achter juweliers- en kunstzaak worden nog een kantoor en een werkplaats verwezenlijkt. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwscb-Vlaanderen: Steenstraat 14. TelefooD 2377, Hulst voor Walcheren en Zutd-Beveland: Klokstraat 1. telefooD 6252 GOES Eerste redacteur Exvloitatie- insvectte Zeeland L K M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W, WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT, v Ostadestraat 41 Oostburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen iW mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder t 1.— elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/oi leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. 1.60 en f 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld Biervliet In studie In de zaal van de heer G. C. Tukker zijn de toneelrepetities van de RKJB en BJB begonnen Zij hebben het toneelspel „Je kunt het niet kopen" in studie genomen. Het is een toneelspel naar het Amerikaans, in drie bedrijven, geschreven door Maar ten van Vught. Clinge Bejaarden. In het verenigingsge bouw werd door de r.-k. bond van be jaarden en gepensioneerden een bijeen komst gehouden, waarvoor een grote be langstelling bestond. De aanwezigen wer den toegesproken door wethouder Em. v. Ruymbeke. Voor de bestuurders van deze bond had spreker alle lof. Ook de voor zitter van de plaatselijke afdeling dhr. Em. de Waal richtte enkele woorden tot de aanwezigen. Hij wees op de verhoog de uitkeringen in het komende jaar en op de invoering van de algemene bij standswet. Verder dat er plannen ge maakt worden om te komen tot het bou wen van een nieuw gemeenschaps huis. Op vrijdag 18 december zal het Hul ster Knapenkoor, onder leiding van de broeder Leander, een uitvoering geven voor de ouders van de jongens. Deze „ouderavond!' zal speciaal in het teken van Kerstmis staan. De uitvoering wordt gegeven in de zaal van het pensionaat in de Lange Bellingsjraat en begint om kwart vóór acht. Het koor zal op het orgel begeleid worden door Jo Ivens. Op dinsdag 22 december zullen de jon gens van het Knapenkoor om kwart vóór zeven een uitvoering geven in het Lief dehuis in de Pottestraat. Het publiek zal dan bestaan uit de bejaarden die daar wonen, de zusters en de verpleegsters. Deze uitvoering zal gegeven worden in de hal van het Liefdehuis. t Verder staat er nog een uitvoering in het Liduinaziekenhuis op het program ma, eveneens rond Kerstmis. Pryskaarting In Café P. Leeraert werd een prijskaarting gehouden, waar voor grote belangstelling bestond. De eerste prijs werd in de wacht ge sleept door het duo G. Schuurman-R. van Oosterom, beiden uit Hulst. De verdere uitslag was: 2 A. de Potter (Hulst) - L. Verstraeten (Hulst); 3 P. van Kemseke (Hulst) - P. van Kerkho- schappen, dierenfoto's en stillevens. De ven (Hulst) 4 P. van Kerkhoven (Hulst) tentoonstelling werd door circa 200 ent- - P. d'Hondt (Heikant) 5 C. de Lauwer housiaste mensen bezocht. (Hulst) - H. van Kerkhoven (Hulst). Bij het tritsen werd de kalkoen ge- wonnen door J. van Helsland uit Hulst. Geldlening Tijdens de vrijdaga vond te houden openbare raadsvergade ring zal nog een voorstel aan de orde komen een vaste geldlening van f 200.000,- aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De gemeente heeft uit het leningsquotum voor november 1964-januari 1965 een be drag van f 700.000,- toegewezen gekre gen. De resterende f 500.000,- leent men van de andere niet nader genoemde instantie. St.-Eloy-parochie. In een schrijven is aan de parochianen van St.-Eloy mee gedeeld, dat volgend jaar het hoofdal taar in de kerk zal worden verbouwd, zodat het gebruikt kan worden voor de nieuwe liturgie. Tevens zal er een nieuwe geluidsinstallatie komen. Tot de wensen behoren o.m. nog een nieuwe kerkverwarming en aanschaf van kazui fels. Forum. Onder voorzitterschap van pastoor-deken A. Dierick zal vrijdag avond in de Katholieke Kring een forum worden gehouden over de huwelijkspro blematiek. De bijeenkomst is toeganke lijk voor echtparen, die 5 tot 15 jaar zijn getrouwd. Behalve de pastoor, heb ben in het forum zitting gespreksleider C. Schoonis uit Sas van Gent, drs. Wou ters, professor in de moraaltheologie aan het groot-seminarie te Hoeven, rector R. Verdurmen en dokter G. de Bruyckere. Fototentoonstelling. De Sasse Foto club mag terugzien op een zeer geslaag de fototentoonstelling die in de hal van het gemeentehuis werd gehouden. De tentoonstelling werd, door de gemeente secretaris de heer G. A. van den Hemel geopend. De gemeentesecretaris sprak er zijn verwondering over uit dat er zulke mooie resultaten waren, voor een ver eniging die amper een jaar bestaat. Er waren 69 foto's ingezonden. Op de ten toonstelling waren allerlei onderwerpen te bezichtigen zoals portretten, land- In het verslag van de raadscommissie voor de financiën wordt bezwaar ge maakt tegen de door b. en w. voorge stelde verhogingen van de straat- en rioolbelasting. De commissie zegt geen bezwaar tegen de verhogingen te hebben voor zover daarbij uitsluitend sprake is van doorberekening in de tarieven van werkelijk aantoonbare kostenstijgingen Verhoging van deze tarieven mede op grond van de huidige geldontwaarding acht de commissie echter verwerpelijk. De commissie acht het juist de taak van de overheid ieder inflatie te bestrijden. Overigens meent de commissie dat be paalde onderdelen van de voorgestelde belastingverhogingen niet aan het eerst genoemde critetium voldoet, doch dat in tegendeel daaraan een zekere mate van willekeur niet valt te ontzeggen. 's-Heer Arendskerke Zaterdag wordt in de grote veilinghal de volkskerstzang gehouden. De liederen op deze avond worden gezongen door verscheidene koren. Het gemengd koor, dat samengesteld is uit de verschillende koren uit Goes en Kloetinge, staat onder leiding van de heer E. Heyblok, die even eens Het Knapenkoor van de Zeeuwse Koorschool leidt. Het Noord-Bévelands Mannenkoor staat onder leiding van de heer F. Smet. Ook het muziekkorps Euphonia werkt aan deze volkskerstzang mee. De leiding van dit korps berust bij de heer A. van der Singel. Het elektro nisch orgel wordt bespeeld door de heer E. Heyblok. De samenzang staat onder leiding van de heer J. Tamminga. De ope ning van deze avond zal geschieden door de heer J. Korpel. Ds. M. van de Bos, Nederlands hervormd predikant te Goes zal een toespraak houden. De schriftle zingen worden verzorgd door burgemees ter mr. F. Huber. Majoor Bilder van het Leger des Heils sluit deze kerstzang. Kleuteronderwijs Het is thans defi nitief dat in plan Zuid per 1 september 1965 lokalen worden gebouwd ten behoe ve van het kleuteronderwijs. We schreven reeds eerder hierover. In totaal zullen er een viertal lokalen komen, die ver deeld zullen worden tussen het openbaar christelijk en rooms katholiek kleuteron derwijs. Hoe de juiste verdeling zal zijn is nog niet precies bekend. Hansweert Uitvoering. In het dorpshuis Kaj Munk werd onder leiding van zuster Consolata een uitvoering gegeven door het Clubje, Er werd blokfluit en toneel gespeeld en gedanst en dat alles op een bijzonder aangename wijze. Ongetwijfeld kan hier van een geslaagde uitvoering gesproken worden. Filmvertoning. Hoe hier alles reilt en zeilt is de titel van een film welke geruime tijd geleden te Hansweert werd opgenomen en die direct betrekking heeft op het dorpsleven in al zijn scha keringen. Deze film werd vertoond in zaal Thalia tot groot vermaak van de inwoners. Een en ander werd georgani seerd door de Nederlandse Blindenfoond, Kwadendamme Aanrijding Op het Langeweeg je is de zeventienjarige bromfietser A. M. aan gereden door een vrachtwagen met aan hangwagen, die bestuurd werd door J. H uit Oudelande. De bromfietser liep een zware vleeswonde aan het linkerdij been op en moest worden overgebracht naar het St. Joannaziekenhuis te Goes. Het ongeluk gebeurde doordat de jonge man met zijn brommer een stilstaande auto wilde passeren juist op het moment dat de vrachtwagen hem voorbijreed. Hij kreeg een klap van de aanhangwagen. De chauffeur van de vrachtwagen had niets van het ongeluk gemerkt en was doorgereden. K.A.J. Dezer dagen heeft de KAJ- afdelingen Vlissingen hier 'n districtsdag gehouden. De middag stond in het teken van het gesprek over het thema: „Hoe zal de toekomst voor de jongeren eruit zien in het maatschappelijk bestel". Dit onderwerp werd ingeleid door de bedrijfsaalmoezenier, pater Vermeer uit Breda. Ondanks het slechte weer gaven vele jongeren blijk van hun belangstel ling. De dag werd besloten met een ge zellige dansavond in „De Burcht"» Propaganda-avond. In het vereni gingsgebouw „Het Trefpunt" te 's-Heer Arendskerke had een propaganda-avond plaats van de vereniging „Het Rode Kruis". Nadat 's middags een filmverto ning plaatshad voor de schooljeugd, werd 's avonds voor de ouderen de film „Gods Geuzen" vertoond. Hiervoor bestond een goede belangstelling. Gemeenteraad. Op maandag 21 de cember komt de raad in openbare ver gadering bijeen. Als belangrijkste punt op de agenda komt voor de vaststelling van de ge meentebegroting en de begroting van het woningbedrijf voor het dienstjaar 1965. De gewone dienst van de gemeentebegro ting sluit met een post voor onvoorzien van f 16.973,42. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten een bedrag van f 3.502,161,en aan uit gaven f 4.055.036,49, derhalve een tekort van f 552.875,25. Verder komt in behandeling de vast stelling van de kosten voor het openbaar lager onderwijs over 1963. Deze kosten hebben over 1963 f 70,per leerling be dragen. Hiermee in verband staat de vaststeling van de vergoedingen voor de bijzondere lagere scholen, eveneens over 1963. Op het verzoek van de Stichting R.K. Bejaardentehuis te Lewedorp om een geldlening van deze stichting ad. f 300.000,te garanderen, stellen b. en w. voor afwijzend te beschikken. Dit om dat het aan de gemeente 's-Heer Arends kerke toegewezen leningsquotum hier voor niet toereikend is. Het toegewezen quotum is namelijk geheel door de ge meente zelf benodigd voor de investerin gen van de bou en inrichting van het nieuw gemeentehuis, de bouw van een tweede lokaal voor de kleuterschool te Nieuwdorp en voor grorldaankopen in het uitbreidingsplan te Lewedorp. Op het verzoek van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland", om van gemeentewege een bijdrage te verlenen voor de verbetering van het wegtracé tussen de 's-Heer Arendskerke- en Schengepolder, stellen b. en w. voor, hierin een bijdrage te verlenen van f 1.500.—. B. en w. stellen voorts voor tot aan koop over te gaan van de woningen Oude Rijksweg 76, 78 en 80, in verband met de realisering van het uitbreidingsplan te 's-Heer Arendskerke-dorp. Tevens stellen zij voor te besluiten tot aankoop van de woning Noordweeg- seweg 2, welke benodigd is voor het rea liseren van het industrieterrein. Auto gaf geen voorrang Na op een parkeerstrook enige tijd te hebben stil gestaan reed de 22-jarige M. uit Wil rijk (België) met zijn personenauto de rijbaan van de Hulsterweg op zonder daarbij op het andere verkeer te letten. Een juist aankomende automobilist uit Hulst genaamd J.S. kon een botsing niet meer voorkomen en schuurde langs de andere auto op de linkerweghelft. De wagen van S. werd aan de rechter zijde beschadigd, terwijl de andere licht aan de voorbumper beschadigd werd. Botsing fietsers De 13-jarige F.S. uit Terhole wilde, terwijl hij met zijn fiets over het fietspad reed, een snoep je uit zijn zak halen en lette niet op een naderende wielrijdster. Met de voor wielen kwamen beide fietsen tegen el kaar. De twee kwamen te vallen. De 60-jarige wielrijdster mej. A. v. D. uit Lamswaarde bezeerde haar rug en linkerelleboog. De voorvork van haar fiets werd verbogen. Ook de fiets van S. werd beschadigd. GEBOREN: Anthonie P. zv J. van Doorn- Rijnberg, Zaamslag; Catharina A. S. dv J. Lockefeer-van 't Hullenaar, IJzendijke; Paul M. P, en Marijke F. P. z en dv H. van Heckê-Roegiers, Philippine; Pieter- nella M. dv C. Buijze-Moes; Vincent zv W. Dijkema-Coordes; Maria L. M. dv W. Beaurain-Haers, Sas van Gent; Arnoldus G. W. zv G. Pluim-Hofstede; Wilhelmina C. dv S. den Deurwaarder-Oppeneer, Zaamslag; Gerrit A. zv I. Verhelst-Vlaan- der; Karin M. M. dv M. Lindenberg- Quekelberghe; Petra E, dv P. Dingeman- se-Oosthpek; Wilhelmina L. M. dv W. Bracke-van Opdorp; Nicole J. M. dv N. Overdulve-Pauwels. HUWELIJKSAANGIFTENWilhelmus Hermanus Hoekstra, 22 en Waltraut Harp, 19 j.; Pieter Financius van Hulle, 28 j. en Johanna Emerentia Leopoldina Bracke, 28 j.; Pieter Bergsma, 24 j. en Beatrice Nathalie Augusta Bracke, 29 j.; Ferdinand Jacobus Kouijzer, 25 j. en Ber. tha Margaretha Maria de Bruijn, 25 j. GEHUWD: 4 dec.: Pieter Daniel Gue- quierre, 27 j. en Sara Francina Pijpelink, 22 j.; Arnold Paulina Ploegaert, 23 j. en Dingena Hofman, 18 j.; Marinus Riemens, 23 j. en Janna Johanna van Kouwen- berg, 20 j. OVERLEDEN: Gustaaf Eggermont, 46 j., echtg, van L. P. Kalle, Westdorpe; Clemencè Prudence van Damme, 67 j., geh. gew. met Gustave Vandamme, West dorpe; Hortensia Seraphina aria Buijck, 72 j., geh. gew. met A. de Badts, Oost- burg; Catharina Adriaria Hooglander, 79 j., echtgen. van Simon Kerspel; Neeltje Heijndijk, 72 j., geh. met Simon Lourens, Axel; Cornelis Hamelink, 59 j. echtg. van Francina Scheele. (Advertentie) v« zaterdags gesloten 's zondags geopend Onze fraaie collectie juwelen en zilver, zowel antiek als modern is met grote zorg samengesteld en vrijblijvend te bezichtigen. Ook occasions. juweliers-antiquairs anno 18z3 ROTTERDAM, WEENA 10 CHILTON HOTEL) AMSTERDAM, ROKIN 120 EN APOLLOLAAN 138 CHILTON HOTEL) Botsingen. Op rijksweg 61 nabij de bootsliedenwacht kwamen gistermorgen een vrij scherpe bocht twee brom fietsers, J. J. H. sr. uit Terneuzen en M. R. uit Hoek, met elkaar in botsing. R. liep een ernstige beenwonde op en moest naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. Een uur later had op dezelfde (Advertentie) rijksweg een tweede aanrijding tussen bromfietsers plaats. D. de B. uit Terneu zen werd aangereden door J. M. P. uit Breskens, toen deze een fietser voorbij reed. Hier ontstond slechts lichte schade. IJsvereniging. Op de algemene ver gadering van de IJsvereniging „Terneu zen" in hotel des Pays-Bas heeft de voorzitter, de heer G. den Hamer, met de leden uitvoerig van gedachten gewis seld over een brief van het college van b. en w. Daarin wordt de schaatsvijver verhuurd door de gemeente en mag de vereniging een entree heffen. De prijs suggestie van het gemeentebestuur, een kwartje voor bezoekers tot zeventien jaar en veertig cent voor ouderen, werd aangenomen. Men kon zich evenwel niet verenigen met de voorwaarde die be paalt dat de gemeente het verlichtings- materieel wel beschikbaar stelt, maar niet plaatst of weer wegneemt. Vroeger, zo zegt men bij de ijsvereniging, vóór wij er waren, deed de gemeente het wel. Nu moeten wij het doen en dit achten wij niet billijk. Ook de eis dat van de inkomens van de entreebaten en van de lidmaatschapsbewijzen vijf procent aan de gemeente moet worden afgedragen vindt men bij de ijsvereniging niet rede lijk. Er werd besloten een afspraak met b. en w. te maken om hierover van ge dachten te wisselen. Waterlandkerkje „De stap terug" De NH-jeugdactie voerde het toneelspel „De stap terug" van B. Peets op. Het was een spel dat de strijd en de moeilijkheden te zien gaf van een boer, die de stap terug moet doen. De stap terug, om plaats te maken voor een an der, voor nieuwe ideeën, nieuwe theo rieën, voor de jeugd. Deze avond werd de opbrengst be kend gemaakt van de oliebollenactie, die door de NH-Vrouwengemeenschap en NH-jeugdactie ten behoeve van de kerkvoogdij is gehouden. Freddy Bron bood met een toepasse lijk gedicht de president-kerkvoogd M. J Verbrugge een cheque van f 710,- aan. De president-kerkvoogd dankte de medewerkers maar ook de kopers uit eigen en omliggende gemeenten voor de spontane medewerking en steun, die zij voor het welslagen van deze actie hebben gegeven. IJzendijke Duivenshow Op de tentoonstelling van de P.V. „Steeds Sneller", die in de lokalen van Dhr. A. du Puy gehouden werd, werden 302 duiven ter keuring aangeboden, wat de volgende uitslag gaf: Oude doffers: 1 C. de Putter; 2 J. v. d. Sande; 3 C. de Putter; 4 P. v. d. Broeke; 5 R. Willems. Jarige doffers: 1 en kampioen C. de Putter; 2 P. Zeegers; 3 A. Musse; 4 A. du Pon; 5 F. Dieleman. Jonge doffers :1 H. de Boevere 2 R. Thomaes; 3 A. Verwulst; 4 G. de Boeve re; 5 C. de Putter. Late doffers: 1 B. Tanghe; 2 F. Aersens 3 H. de Boevere; 4 I. de Kok; 5 G. de Boevere. uOde duivinnen: 1 J. Boeye; 2 C. de Putter; 3 I. de Kok; 4 A. Termote; 5 M. Notschaele. Jarige duivinnen: 1 en kampioen J. van de Sande; 2 A. du Puy 3 A. Calon; 4 J. Deprez; 5 A. Lievens. Jonge duivinnen: 1 B. Tanghe; 2 J. Temmerman: 3 Th. Gruson; 4 de Smet- Goole; 5 L. Claeys. Late duivinnen: 1 G. de Boevere 2 J. Boeye; 3 C. de Putter; 4 I. Ocké; 5 A. Mussche. De „voormannen van de Zeeuwse vis serij" jagen een hersenschim na wan neer zij de Oosterschelde willen open laten teneinde de Zeeuwse visserij in de toekomst ongewijzigd te kunnen voortzetten. De consequenties van het Deltaplan moeten volledig worden aan vaard. In plaats van met het gezicht naar het verleden te staan zouden de leiders van de Zeeuwse vissers er beter aan doen de toekomst te verkennen. Deze verwijten zijn eind vorige week in de Provinciale Staten uitgesproken naar aanleiding van een campagne, die Zevibel (vereniging tot bevordering van Zeeuwse visserybelangen) heeft ingezet en die door alle visserijverenigingen wordt gesteund, om de Oosterschelde in de toekomst open te houden. De heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van Zevibel, heeft op de verwijten slechts gereageerd met de mededeling dat „het plan de campagne gehandhaafd zal blijven". Wij willen even kort zijn en de voor mannen van de Zeeuwse visserij vragen; „Wanneer vallen u de schelpen, pardon: schellen van de ogen?" (Van een onzer verslaggevers) HULST De KRO-radio heeft gister avond in de St. Willibrordusbasiliek te Hulst opnamen gemaakt van het Hulster Gemengd Koor, dat onder leiding van Jo Ivens kerstliederen zong. De opnamen zullen op 29 december a.s. van zes tot zes uur twintig 's avonds worden uitgezon den. Uitgevoerd werden - liederen van Praetorius, Merenzio, Amerio, Brahms en Gallus, terwijl ook nog enige bewerkin gen van de dirigent zelf .gezongen wer den. Verschillende liedjes komen ook voor op de kerstlangspeelplaat, die on langs door de N.V. Bovema te Heemstede van het Hulster Gemengd Koor is uitge bracht. De opnamen verliepen bijzonder vlot; die kregen hun beslag in slechts iets meer dan een uur. speciaal voor de kerstdagen BEL-O-FAST Was het, zoals U wilt. Blijvend zelf- strijkend. Snel droog, blijft glanzend wit. Voor leeftijd 5 tot 16 jaar A gg Voor leeftijd 5 jaarT". kleine stijging per maat) Voor leeftijd 15 jaar 7. TERLENKA Vlot modern model, in drie kleuren: bruin, grijs en grijs-melé. Prima pas vorm en nu extra voordelig! Voor leeftijd 5 tot 16 jaar <4^95 Voor leeftijd 5 jaar lv> kleine stijging per maat) BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT OVEZANDE. In de aula van dc nij verheidsschool is het 25-jarig bestaan van de plaatselijke afdeling van het Wit- Gele Kruis gevierd. De voorzitter, burgemeester N. W. M. Mooyman verwelkomde in zijn openings woord o.m. burgemeester mr. Somers van Hoedkenskerke, die deze middag niet minder dan drie organisaties ver tegenwoordigde, namelijk de Ptov. Bond van het Wit-Gele Kruis, het district Zuid-Beveland en de afdeling Kwadendamme. Voorts burgemeester Th. J. Andriessen van Oud-Gastel, oud-voor zitter van van de Ovezandse afdeling, de burgemeester van Driewegen en El- lewoutsdijk, de heer Lodder, die optrad namens het Groene Kruis, de doktoren Wöstmann en Lucas-Luyckx en afge vaardigden van de afdelingen Lewedorp en 's-Heerenhoek. Burgemeester Mooyman zei, dat men dit jubileum ondanks de krappe finan ciën toch had willen vieren, omdat des tijds het koperen jubileum ook al on gemerkt voorbij was gegaan en tevens omdat deze middag afsceid werd geno men van de secretaris-penningmeester, de heer N. Nagtzaam, die gedurende twintig jaar zijn functie heeft be kleed, en bovendien omdat het zilveren bestuursjubileum van de heer J. Oost- dijk werd gevierd. Burgemeester Mooyman bracht spe ciaal hulde aan de scheidende secretaris penningmeester en aan de toenmalige burgemeester Eikhuizen, die beiden stad en land hebben bereisd om de stichting van een eigen gebouw mogelijk te ma ken. Spreker wees er op, dat een jubi leum als dit ele aanleiding moet zijn om zich te bezinnen, vooral nu in de te genwoordige tijd de sociale wetenschap pen zo'n hoge vlucht nemen en het kruiswerk ten nauwste verband houdt met de geestelijke gezondheidszorg, het maatschappelijk werk, enz. De afdeling Ovezande heeft momen teel 265 leden en de burgemeester sprak de hoop uit, dat voor 1 januari 1965 de laatste 15 niet-leden ook zullen toetre den. Dat zou het mooist denkbare jubi leumgeschenk zijn. Tijdens de feestelijke bijeenkomst wer den de heren Nagtzaam en Oostdijk ge- huldgid met een passend geschenk. In deze huldiging werden ook de resp, echtgenotes betrokken. Achterevolgens kwamen verschillen sprekers hun gelukwensen aanbieden. Als eerste sprak mr. Somers, gevolgd door de de heer De Jonge namens de afde ling Lewedorp. Laatstgenoemde meen de, dat Rusland en Amerika dan mis schien trots mogen zijn op hun astro nauten, doch dat Nederland in ieder ge-> val trots kan zijn op zijn ongeëvenaarde gezondheidszorg. Vervolgens kwamen aan het woord burgemeester Lodder van Driewegen, pastoor Franse van Ovezande, die bei den de nadruk legden op het levensbe schouwelijke karakter van de kruisver eniging. Namens de plaatselijke stands organisaties N.C.B., N.K.V. en midden stand sprak de heer W. Remijn. Als laatste spreker sprak oud-burge meester Th. J. Andriessen. en hierbij mocht weer eens blijken, hoe populair deze man nog steeds is bij zijn voorma lige onderdanen. Het slot van deze bijeenkomst werd ge vormd door de trekking van de grote loterij. WIJKVERPLEEGSTER Mej. Jeanne van Dorsselaer uit Hulst is te Tilburg geslaagd voor het diploma wijkverpleegster. ONTVANGER RIJKSBELASTINGEN Bij het gehouden examen voor de cur sus ontvanger bij 's Rijksbelastingen slaagde de heer J. Lambert, afkomstig uit Boschkapelle en thans verificateur bij. Invoerrechten en Accijnsen te Nispen. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE De ervaringen met de voor Nederland unieke ka belbaan, die gebruikt wordt voor het afdammen van de Grevelingen, zijn ondanks pech en moeilijkhe den zodanig, dat de ingenieurs van de Deltadienst van de Rijkswater staat besloten hebben het experi ment voort te zetten. Begin januari zal de kabelbaan van f 10 miljoen, die nu nog volop in bedrijf is, haar diensten voor de secundaire af- sluitdam van de Grevelingen kun nen beëindigen. Achter de beschermende stroombre- kende steenrug wordt nu al door drie reusachtige zandzuigers een damlichaam met een basis van ca tweehonderd meter opgespoten. Verwacht wordt, dat reeds in het voorjaar van 1965 een voorlopige weg over de Grevelingendam tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee voor het verkeer kan worden opengesteld. Binnen het jaar zal ook de definitieve verkeersweg gereedkomen, waardoor Rotterdam vanuit Zierikzee in 50 minuten bereikbaar zal zijn. Nu moet de rijtijd, met inbegrip van het oponthoud door de pont, op ruim twee uur worden geschat. Vast staat nu al, dat de kabelbaan zal worden afgebroken om in 1966 opnieuw te worden opgebouwd voor de noordelijke afsluiting van het Haringvliet (tussen de bouwput voor de spuisluizen aldaar en Voorne) die in 1967 zal worden gere aliseerd. Minder enthousiast zyn de wa terbouwkundig ingenieurs over de proe ven, die genomen zyn met nieuwe bo dembeschermingen en stortmaterialen, die tot op heden geen succes blyken te zyn. Dit betekent echter niet. dat de ex perimenten, waarvan men inmiddels wel veel wijzer is geworden, zullen worden gestaakt. Dit werd dinsdag meegedeeld tijdens een voorlichtingsbijeenkomst op de Oost'kop van de Grevelingendam bij Bruinisse door ir. J. Volkers, hoofd Del tadienst Rijkswaterstaat, ir. P.A. v. d. veelde, hoofdingenieur-directeur van deze 1 ïenst en ir. H. Kuiper, hoofdingenieur A van de Rijkswaterstaat bij de directie oruggen. Kabelbreuk Genoemde waterbouwkundigen gaven volmondig toe, dat het werk hen niet altijd mee heeft gezeten, „al dreigt het experiment na aanvankelijke pech thans in succes om te slaan". Niet zonder enig cynisme werd opge merkt, dat de aanleg van de Greve lingendam eerst goed in de publieke belangstelling is komen staan, toen m augustus 1963 de meer dan een kilo meter lange kabel bij het spannen brak. Er moest toen een geheel nieuwe kabel worden geconstrueerd, wat natuurlijk veel tijdverlies veroorzaakte. De 12 automoteurs (gondels) hebben een aantal lastige kinderziekten gedemon streerd. Deze waren voor een belangrijk deel het gevolg van de haast, waarmee de constructeurs ze hebben moeten ont wikkelen. Op 3 augustus van dit jaar werd begonnen met het lossen van stort materiaal en op 24 augustus werd beslo ten dag en nacht te gaan werken. Sinds dien werd een gemiddelde capaciteit van 10.000 ton per week gehaald. Doordat het werken met de kabelbaan grotendeels kwam te vallen in het najaar kon proef ondervindelijk worden vastgesteld, dat de werkzaamheden tijdens harde wind (windkracht 8) doorgang kunnen vinden. Ook tijdens dichte mist kon normaal worden doorgewerkt. Een caissonsluiting heeft men wel toe gepast bij de dichting van het zuidelijke sluitgat van het Grevelingenproject in 1962 tussen Duiveland en de Plaat van Oude Tonge. Ouderwets Bij de afsluiting/ van de noordelijke geul heeft men geconstateerd, dat de oude methode van bodembescherming (nodig voor de opbouw van het dijklichaam) met rijshout en stortsteen verreweg de ste vigste en betrouwbaarste is. Voor de bodembescherming van de noordelijke geul heeft men drie verschil lende methoden toegepast. De geul be stond uit twee stromen: De Krammer en de Bocht van Sint Jacob, die van elkaar gescheiden waren door een plaat. In de Bocht van Sint Jacob, aan de zijde van Goeree-Overflakkee, heeft men de tra ditionele methode gevlochten rijshout met stenen toegepast. De Krammer kreeg een bodembescherming met giet- asfalt en genoemde plaat werd afgedekt met een plasticlaag, waarop grind gestort werd. De twee moderne methoden bleken een veel zwakkere fundering te vormen dan de ouderwetse. Toch wil men de nieuwe methoden verder uitproberen, omdat men over enkele jaren voor de grote afsluitingen niet voldoende rijshout en vlechters beschikbaar zal hebben. Een zelfde moeilijkheid doet zich voor met de stortmaterialen. Morgen, donderdag 17 december gel den voor Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 1.10 en 13.30 uur; Terneuzen 0.36 en 12.56 uur; Vlis singen 0.07 en 12.27 uur; Wemeldinge 1 37 en 13.55 uur. GOES Stadshuis 19 uur Raadsvergadering TERNEUZEN Luxor 20 uur De val van Rome KRABBENDIJKE Gemeentehuis 19 uur Raadsverg. MIDDELBURG Veilinghal Veiligheidsdag van Streek- verbetering Walcheren MIDDELBURG Concertzaal 20 uur Concert: Vereniging voor instrumentale muziek De Eendracht 14 uur Varkenshouderij - middag SOUBURG Gemeentehuis 14.30 uur Raadsverg. OOSTBURG Du Commerce 17 uur Verg. KI-vereni- ging GENT Kon. Opera 20 uur Sur la terra «omme au ciel (Van onze correspondent Lu BRUSSEL Het zend rachutisten naar de oostprovincie was voor sche regering een kiese lijke beslissing. Nu de ai voorbij is, moet ze een a slissing treffen, even ki haar toepassing en geve der reikend dan de para zij moet 't programma v: sche bijstand aan Kongo het licht* van de nieuwe De Belgische technische b Kongo is belangrijk en is sim jaar tot jaar toegenomen. Aa universiteiten, hogescholen ei liseerde instituten studeren tl honderden Kongolese student ten van de Belgische schatki: nen er zelfs een luxe op na de mogelijkheden van de rr ner Belgische collega's vérn Maar het grootste gedeelte v: nische bijstand wordt verleei go zelf. Precieze cijfers kun lijk naar voren worden geb dat de bijstandsprogramma' ren onder verscheidene mini: grotingen, maar er zijn milj gemoeid. De Belgische bijdi onmiddellijk reliëf wanneer dat er op dit ogenblik nog 55.000 Belgen werkzaam zijn Onder hen zijn missionarisse de Belgische schatkist gesubsii den voor het onderwijs en d« zorg die zij verstrekken, er z leke-onderwijzers, een legertje ren en technici op alle fronts voor eigen rekening werkende planters, handelaars, ambacht tailhandelaren. Tenslotte de dienst van de grote mijnbedr De Belgische, regering heej zenden van deze diverse sooi nici" krachtig aangemoedigd, had zij de morele verplichtii geladen, personen die onder h borg naar Kongo waren gegaai gelijke bijstand te verlenen en ook te beschermen tegen de g( de rebellenopstand. Het is c dat heel wat mensen die, pas de hel van Stanleystad en verlangen uitspraken „zo vlug naar Kongo te kunnen weerke van die gerepatrieerden heb inderdaad hun broodwinning, 1 moeten achterlaten. Bijna alle den in Kongo goed geld. En van die „Afrikanen" kunnen wennen aan het .klimaat" va: ne vaderland. De Belgische openbare op echter niet voor te vinden, veel maanden of jaren pai naar Kongo te zenden om \i nu eens hier, dan weer gind hachelijke situatie te redden gische regering kan dat stan over het hoofd zien. Zij zal d Kongolese regering moeten ei: de veiligheid van de Belgisch nen op haar grondgebied Maar hoe kan Leopoldstad dit wordt ondermijnd door cor anarchie, het Nationale Kongo is niet in staat om orde en ri zekeren over het uitgestrekte grondgebied. Een bestendige Belgische tro in enkele bases van Kongo, in te grijpen wanneer erge dreigt? Gesteld dat de openba in België daarvoor zou voele plan niet uitvoerbaar, want he gië op het internationale f odium verschaffen van neo-ko; Een internationale „politiemi mengesteld uit contingenten scheidene,liefst Afrikaanse lan ke mogendheden zijn bereicj mee te werken, welke contin de Kongolese regering op ha gebied laten opereren, zullen voldoende vertrouwen voor de; opbrengen en wie zal de fina dragen? Vragen die alsnog niet b kunnen worden en het is g< te begrijpen dat de Belgisch van Buitenlandse Zaken P. afwezig blijft in het parlemei wanneer een kamerlid hem wenste te stellen over de Belgi HOLLAND De eerste binte uit Nederland geïmporteerde r maandag tijdens een korte en n< plechtigheid in Holland (Micl zijn plaats gebracht. De mole naam „De Zwaan" draagt en is uit de Noordbrabantse buu -7 onder Hees krijgt een pla eiland in de zwarte rivier. stad Holland. De plechtigheid, die werd b door talrijke plaatselijke autor vertegenwoordigers van toeris ganisaties, werd opgeluisterd dc Trimmer, het mooiste meisje Amerikaanse Holland. Zij droe de Nederlandse klederdrachten, hot geheel een Hollands tintje Overigens werkte het weer ^e- Het fraaie kostuum wei deels aan het oog onttrokk ■Bonnie haar jas, vanwege de ij; aan moest houden. De binten, die 14 meter lang den door een kraan op de bijn; hoge bakstenen onderbouw gei De molen, die werkelijk grae Ion, moet klaar zijn wanneer h« se tulpenfestival in Holland be „De Zwaan" is op 5 oktobe kegon, Michigan, aangekomen van een Nederlands schip. BIJ EEN temperatuur van onder nul zijn 50 personer dorpje in Alaska geëvacuee zij bedreigd werden door een ming. Reusachtige ijsschotse een rivier versperd.

de Stem | 1964 | | pagina 2