Zee ook gisteren te ruw voor optreden Italië set akkoord in Brussel voet dwars Peking-communist straks president Indonesië van „Daar komen de Jantjes*'op de plaat Gesprek defensie over westelijke zeer urgent is KLM STRAKS VIA MOSKOU NAAR AZIE Bende steelt voor kwart miljoen dollar aan goud Kongo: 20.000 mensen vermoord DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer 81 doden in strijd tegen Yietcong Weinig verandering Stichting-beraad over uitwerking van loonakkoord Kapper had kerstcomplex Gerechtshof Auschwitz in George Thomson: Mr. Sassen over Navo-debat: Geen verhoging collegegelden Honderdduizenden 104e JAARGANG No. 24768 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 15 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 te'efoon 2893) R.E.M. NOG STEEDS IN SAIGON Commando's van de communistische Vietcong hebben gis teren een gewaagde overval onderno men op het hoofdkwartier van de Viet namese vijfde divisie en er een bom tot ontploffing gebracht. Vier Amerikaan se officieren raakten door de explosie gewond. Elders sneuvelde een dienstplichtige van het Amerikaanse leger, die zich in een gepantserd voertuig bevond bij een Vietnamees mfanteriebataljon, dat de achtervolging van een groep commu nistische guerrilla's had ingezet. Na de slag telde men de lichamen van 43 Viet-Congrebcllen. De Vietnamese troepen verloren negen doden en 36 gewonden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in aSigon heb ben de regeringstroepen in totaal 552 communisten gedood tijdens gevechten vorige week. Bovendien werden 128 communisten gevangen genomen. Aan regeringszijde sneuvelden 262 man en worden er 175 vermist. Intussen zouden 200 regeringssoldaten tijdens een grote slachting bij Tsoeong Tien hun wapens neergegooid en hun uniformen uitgetrokken hebben, waar na ze op de vlucht sloegen. Dit zou gebeurd zijn toen twee ba taljons regeringstroepen in een hinder laag vielen toen zij op weg waren naar Tsjoeong Tien, ongeveer 165 km ten zuidwesten van Saigon. Hierbij zouden 28 doden en 60 gewonden zijn gevallen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De K.L.M. opent eind volgend jaar een nieuwe lijn naar het Verre Oosten over Moskou. De presi dent-directeur van de K.L.M.mr. H. Albarda, heeft gisteren in Moskou de desbetreffende overeenkomst getekend De dienst wordt zeer waarschijnlijk gevlogen met de DC-8 straaltoestellen. Het is nog niet bekend, hoe dikwijls per week Moskou zal worden aange daan op weg naar het Verre Oosten. Dit moet nog nader geregeld worden. Mr. Albarda wordt vandaag weer in Nederland terugverwacht. Nederland is het eerste Westeuropese land dat met de Russiche luchtvaart autoriteiten een dergelijke overeen komst heeft kunnen sluiten. Het is een van de resultaten van de reis die mi nister Luns deze zomer naar Rusland gemaakt heeft. De nieuwe route Amsterdam - Mos kou - Verre Oosten leidt, evenals de reeds bestaande lijnen over Kairo, Bei roet en Teheran, naar Karachi. DE ETHER AMSTERDAM De R.E.M. zendt nog s'i-eds uit. De wijze, waar op de Amsterdamse officier van justitie mr. J. Hartsuiker, nauw sa menwerkend met het ministerie van Justitie en met de rijksrecherche, tegen de illegale t.v.-veste op zal treden is nog steeds in nevelen van geheimzinnigheid gehuld, mede als gevolg van de ook gisteren ongun stige weersomstandigheden om tot uitvaren over te gaan. Gistermid dag om kwart over vier hervatte Radio-Noordzee opgewekt zijn pro gramma, dat helemaal volgens het boekje, om half twee was afgebro ken voor de normale pauze. Om klokslag kwart over vier kwam (zeer toepasselijk in de huidige situatie) de herkenningsmelodie „Ferme jongens, stoere knapen" op golflengte 214 weer in de ether. Daarop volgde de mars „Daar komen de Jantjes aan". (Klonk hij spottend?) en de stem van de omroeper, die, alsof er niets aan de hand was, zei: „Dit programma wordt uitgezonden tot kwart over zes, waarna u kunt overschakelen op kanaal 11 voor T.V.-Noordzee. Ik wens u een goede ontvangst". Opvallend was alleen dat uit de band iets was weggesneden. Toen de omroe per om kwart over zes besloot met het gebruikelijke „correspondentie over dit programma kunt u richten aan bleek het adres, dat normaal volgt, op onverstaanbare wijze verminkt te zijn. Dit bevestigt het vermoeden dat de R.E.M. alle banden met Nederlandse adressen heeft afgeneden om de justi tie iedere kans te ontnemen ergens pro ces-verbaal op te maken. De verslaggevers, die mr. Hartsuiker in Amsterdam telefonisch belegerden met de vraag of en wat er nu staat te gebeuren, kregen onveranderlijk te ho ren: „U zult kunnen begrijpen dat mr. Hartsuiker zijn krijgsplan niet van te voren gaat onthullen. Na afloop van de actie zal hij u uitnodigen voor een pers conferentie". Voor een aanval te water op de R.E.M.-burcht was het weer nog lang niet gunstig. Weliswaar was de storm windkracht 10, die eergisteren de Am sterdamse officier uit vrees voor men senlevens van actie af deed zien, tot een stijve bries geluwd, maar in de haven van IJmuiden, waaruit eventueel het justitiële kaapschip zee zou kiezen, keek men hoofdschuddend naar de wit te schuimkoppen op de nog lang niet gekalmeerde golven. Het leek deskundigen onmogelijk om bij zulke rollers een lijn over te bren gen naar het 15 meter hoge R.E.M.-plat form en daarlangs een ambtenaar aan boord te hijsen. Dit is, nu het R.E.M.- personeel opdracht heeft gekregen iede re assistentie te weigeren (een clausule in het verzekeringscontract met Lloyds) de enige manier voor de justitie om over water het ongenaakbare eiland te bereiken en de zender te verzegelen. Voor een aanval uit de lucht zag het er gisteren heel wat beter uit. Het was 4 BRUSSEL De ministerraad van de E.E.G. is gisteravond in Brussel ongeveer op hetzelfde punt beland, waar hij zon dagochtend om 8 uur het debat over de eenmaking van de graanprijzen in Euro pa moest opschorten. Alleen nog Itali aanse bezwaren staan een akkoord over het compromis-voorstel, dat de Europese IN EEN BUITENWIJK van Parijs is na een korte brand een gashouder ontploft. Vier personen liepen verwondingen op en een aantal huizen werd vernield. DE ZES JONGE toeristen, waaronder drie Nederlandse, die onlangs „om zich te amuseren" van Israël uit Jordaans grondgebied betraden en daar werden gearresteerd, zijn weer vrijgelaten. ENGELAND zal een Russische attaché uitwijzen uit vergelding voor het per sona non grata verklaren van een Brit se militaire attaché. In Washington Wordt dezelfde maatregel overwogen. DOOR ONBEKENDE oorzaak is bij Wolvega de 38-jarige motorrijder A. Hofstee uit Steendijk dodelijk veronge lukt. Hij werd door een vrachtwagen overreden, maar de politie neemt aan dat hij toen al overleden was. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., ge1 dig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen, voornamelijk in het zuiden en oosten van het land. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.20 uur. Maan onder 3.30 uur. Morgen: zon op 8.43 uur. Maan op 14.53 uur. commissie zaterdagnacht heeft inge diend, in de weg. Een aantal Duitse en Luxemburgse bezwaren konden gisteren in urenlange besprekingen uit de weg worden ge ruimd. De bondsrepubliek streefde ver geefs naar een hogere compensatie voor de Duitse boeren, die met een lagere graanprijs genoegen moeten gaan ne men, dan in het commissie-voorstel is bepaald. De Duitsers zelf verlangden van de gemeenschapskas een bedrag van 2,1 miljard mark voor de periode van 1967 tot 1970. Zij hebben niet meer ge kregen dan 1,121 miljard nadat de Fran se minister van landbouw, E. Pisani, een door Nederland gesteunde verklaring had afgelegd, dat dit laatste cijfer het laatste woord was. Voor Luxemburg was de E.E.G.-mi- nisterraad soepeler: in plaats van de 7,2 miljoen mark over dezelfde drie jaren, voorgesteld door de commissie, kregen de Luxemburgers 10 miljoen. De voedergraanprijskwestie voor de bondsrepubliek werd opgelost dank zij een Nederlands voorstel, waarbij de Duitsers voor brouwgerst boven de 365 mark per ton premies mogen geven aan de hand van de kwaliteit. De interven tieprijs voor rogge mag in de bondsre publiek tien mark hoger zijn dan in het „compromis-voorstel" vastgesteld: 360 mark in plaats van 350 mark per ton. De nog resterende Italiaanse bezwaren zijn de te hoge maïsprijs, de niet ver genoeg gaande beginselverklaring over een toekomstige regeling voor groenten en fruit en een verlaging van de ver deelsleutel van de Italiaanse bijdrage aan het Europese landbouwfonds. De Italiaanse minister van landbouw wenste niet alleen een subsidie voor de maïs in Italië van 45 mark per ton voor een periode van vijf jaar, maar ook een verlaging van de richtprijs van 365 naar 360 mark per ton. De subsidie zou voor een deel uit de gemeenschapskas moeten komen. De commissie had een subsidie van 30 mark voorgesteld. Vier landen waren tenslotte gister avond om acht uur tegen een door de Europese commissie voorgestelde verla ging van het Italiaanse bijdrage-percen- tage voor het landbouwfonds van 28 naar 18 procent: België, Duitsland, Frankrijk en Nederland. De besprekingen werden gisteravond laat voortgezet. helder, zonnig weer boven het R.E.M.- eiland en de bries hoefde voor een heli kopter geen beletsel te vormen om bo ven het platform te gaan hangen en een ambtenaar aan een kabel te laten zakken. Dit is volgens ingewijden de tweede manier voor de justitie om het eiland te nemen. Landen kan een heli kopter niet, omdat het dek is versperd met antennes en kabels, die de masten overeind houden. Normaal worden deze obstakels, wanneer de ravitaillerings- helikopter van Schreiner Aero Con tractors landt, verwijderd, maar de jus titie zal van de R.E.M.-bewoners uiter aard deze faciliteit niet krijgen. Het is echter mogelijk om van twintig meter hoogte iemand te laten neerzak ken op het platform. Het passieve ver zet van de eilandbewoners kan tegen zo'n drastische maatregel niets uitrich ten. Of de justitie mensen in dienst heeft die de bevoegdheid om zenders te verzegelen paren aan de lenigheid en durf welke voor het volvoeren van deze acrobatentoer nodig zijn, kon het bu reau van mr. Hartsuiker ons niet mee delen. Noch wilde men ingaan op de vraag of het kunststuk opnieuw zal worden uitgevoerd wanneer de R.E.M.- bemanning het zegel, nadat de betrok- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrijdag zal het be stuur van de Stichting van de Arbeid bijeenkomen om zich te beraden over de uitwerking van het loonakkoord, dat vorige week alsnog kon worden bereikt door de interventie van minister Veld kamp. Met name zal het beraad gaan over de omvang van de loonronde per 1 januari a.s. ter compensatie van de hogere a.o.w.-premie. De vakbeweging staat op het standpunt van een ronde van 2 procent en dan voor iedereen, zonder maximum, opdat de hogere pre mie geen' vermindering van het reële inkomen gaat betekenen. Het spreekt vanzelf dat een hogere loonronde een vermindering van de mogelijkheid tot verbetering der contractlonen inhoudt. Eveneens zal in de stichting worden gesproken over de criteria, die verder op in het jaar zullen moeten gelden voor het bepalen van de omvang van de uitkering ineens, indien de ontwik keling van de nationale economie een dergelijke uitkering toelaat. Ook vinden de vakcentrales dat zo'n uitkering een deel van het loon is en dus t.z.t. in de contracten moet worden verwerkt. ken ambtenaar weer zal zijn opgehe sen, eenvoudig verbreekt. Dit met name is het moeilijke juridische probleem ge worden, sinds de R.E.M. vrijdagnacht plotseling in onbekende buitenlandse handen is overgegaan, die de exploita tie van de zender hebben opgedragen aan een eveneens buitenlandse (Belgi sche) firma. Het zegel verbreken mag natuurlijk niet, maar wie moet voor de overtreding bekeurd worden als dit zou worden begaan, en hoe? Overigens ver wacht men niet dat de R.E.M.-mensen zover zullen gaan. De gedachten gaan eerder uit in de richting van een pro ces. waarbij de validiteit van de justi tiële actie aan het internationale recht zal worden getoetst. Hierop wijzen onder meer de maatregelen, die de R.E.M.-be stuurders hebben genomen om het eiland in vreemde handen te doen over gaan en de stipte wijze waarop zij van plan zijn de verzekeringsclausule uit hun polis met Lloyds na te leven, die bepaalt dat de verzekerde op geen en kele manier aan het verzegelen van de zender mag meewerken. In Den Haag circuleren intussen on bevestigde gexuchten dat hernieuwd justitieel beraad het optreden tegen het t.v.-eiland weer enige dagen heeft ver schoven. Bij dat beraad zou de exploi tatie-overdracht van het t.v.-eiland door de R.E.M. aan een onbekende buiten landse n.v., een centraal punt vormen. Moeilijk aan te nemen is namelijk dat de oorzaak gevonden moet worden in de moeilijkheden die er zijn om zonder hulp van de eilandbewoners aan boord van het t.v.-platform te komen. Daarom zoekt men eerder naar com plicaties in de juridische sfeer. Inmiddels is er in de kring van de vereniging van erkende advertentie bureaus beraad gaande over de situa tie, welke is ontstaan nu de exploita tie van de uitzendingen overgedragen is aan een buitenlandse n.v. In hun contracten is voor de adverteerders een ontsnappingsclausule opgenomen, die gelegenheid biedt tot eenzijdige ver breking van het contract ingeval van overheidsoptreden tegen de R.E.M. Ook vraagt men zich af wat de gevolgen kunnen zijn voor de adverteerders, die reclame maken via sinds zaterdag ille gaal geworden uitzendingen. Het blijkt dat de adverteerders niet tevoren op de hoogte zijn gesteld van de exploita tie-overdracht van het t.v.-eiland. Volgens ir. P. S. Heerema van de R.E.M. zou de betreffende buitenlandse n.v. zich wel spoedig ten gerieve juist van de adverteerders bekendmaken. En dit is dan de opvatting van een Romeinse kapper hoe de dames zich voor de kerstdagen kunnen tooien. MONTREAL Een bende gemaskerde mannen is er gisteren bij een overval op het vliegveld bij Montreal in ge slaagd een lading ongemunt goud te bemachtigen, ter waarde van ongeveer een kwart miljoen dollar. De vijf of zes man van de bende, die zo nauwkeurig „als een klok" te werk gingen, namen twee kisten gouden sta ven en een Jading horloges mee. De overval nam slechts enkele minuten in beslag en na afloop had men hoege naamd niet de indruk dat er iets mis gegaan was. Volgens de politie was de bende gister ochtend op het vliegveld gekomen, waarna zij de vier vliegveldempolyés vastbonden en in een douchecel op sloten. Daarna maakten zij dat zij weg kwamen met het goud en de horloges. Een van de vier opgesloten employés slaagde erin zich te bevrijden en waar schuwde de politie. Niet meer dan der tig minuten na de overval was de po litie ter plaatse, maar van de daders was geen spoor meer te bekennen. De leden van het gerechtshof van Frankfurt, die al langer dan een jaar bezig zijn met het „Auschwitz-pro- ces", hebben maandag een bezoek ge bracht aan het beruchte dodenkamp. De foto toont hen bij de beruchte zwarte executiemuur. LONDEN/MUNCHEN In Kongo zijn naar schatting 20.000 mensen door de rebellen vermoord, de 5000 in Stan leystad inbegrepen, zo heeft de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, George Thomson, gisteren in het La gerhuis meegedeeld. Thomson zei dat nog 27 Britse staats burgers zich in door de rebellen bezet gebied bevinden. De Kongolese premier Tsjombe, heeft zich gisteren in München optimistisch uitgelaten over de gang van zaken in Kongo. „Er zijn op het ogenblik nog slechts twee of drie streken in Kongo die door de rebellen worden bezet", zei hij. „Dan zal deze verschrikkelijke blad zijde in Kongo's geschiedenis spoedig omgeslagen kunnen worden". Terwijl hij sprak werd voor zijn hotel gedemonstreerd door een groep jonge lui, die stinkbommen voor de ingang van het hotel wierpen en communisti sche propagandablaadjes uitdeelden. De betogers droegen borden bij zich waarop stond: „Wat, is moordenaar Tsjombe daar?", en andere leuzen. Tsjombe gaf het internationale com munisme de schuld voor de opstand in zijn land. „Daarom doen wij een beroep op alle vrije volkeren, West-Duitsland inbegrepen, om ons in deze strijd te steunen. We hebben de situatie thans in de hand en staan op het punt onze valuta en onze economie weer op te bouwen". Hij sprak de hoop uit dat het „Duitse economische wonder" ook in Kongo zal kunnen worden bewerkstelligd en ver meldde in dit verband dat de Duitse regering reeds 10 miljoen mark heeft toegezegd aan cn1 wikkelingshulp. Hij kondigde aan vandaag naar Bonn te gaan om over economische bijstand te praten. Volgens een officiële mededeling van de generale staf van het Kongolese leger in Leopoldstad, is kort geleden een belangrijke hoeveelheid oorlogs materiaal ter beschikking van de op standelingen gesteld. Deze wapens en munitie zouden met een buitenlands vliegtuig in Soedan zijn aangebracht en door bemiddeling van een „hoofdofficier van een buitenlands leger" m het district Aroe, in het noordoosten van Kongo, dicht bij de Soedanese grens, aan de opstandelingen zijn overgedragen. PARIJS De voor de NAVO- conferentie in Parijs verzamelde leiders maken zich bezorgd over de mogelijkheid dat president Soekarno, die de laatste tijd weer meer last van zijn kwaal onder vindt, door een communist zal worden opgevolgd. Chairoel Sa- leh, een met Peking sympathise rende communist, schijnt de bes te papieren te hebben om Indone- sië's volgende president te wor den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/PARIJS. Volgens mr. M. Sassen, Nederlands lid van de Eura tomcommissie, is thans een gesprek over de westelijke defensie noodzakelijk ge worden. Dit gesprek moet volgens hem binnen de N.A.V.O., maar ook in de Europese gemeenschappen gehouden worden, omdat de defensieproblemen po litieke vraagstukken zijn voor Europa Mr. Sassen, die gisteren in Den Haag een persconferentie gaf n.a.v. de N.A.V.O.- conferentie in Parijs, die vandaag begint, vindt bovendien, dat een beter nuclear evenwicht met Amerika tot stand moet komen en dat er voorzichtig en verstan dig gediscussieerd dient te worden over allerlei Europese en Atlantische proble men, die president De Gaulle de laatste tijd aan de orde stelt. Het Nederlandse lid van de Euratomcom- missie geloofde niet, dat welk lidstaat ook, nu uit de Atlantische gemeenschap zou gaan, of de Europese gemeenschap pen zou verlaten. De economische en de militaire factoren wegen volgens hem zo sterk, dat geen enkel land zich kan ver oorloven zich in dit stadium terug te trekken. Aan de vooravond van de zitting van de N.A.V.O.-ministerraad in Parijs heeft de minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Dean Rusk, gisteren geconfereerd met president De Gaulle, om deze te verzekeren, dat Washington geen politiek offensief begint om Frank rijk te isoleren. Rusk zou van plan zijn het aan De Gaulle over te laten de eerste schreden te doen, maar indien de gelegenheid zich daarvoor zou voordoen zal Dean Rusk De Gaulle de volledige garantie geven, dat de Verenigde Staten geen anti-Frans offensief zullen gaan beginnen, noch zullen trachten De Gaulle te isoleren van zijn bondgenoten voor wat de deli cate atoomkwestie betreft. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Manlio Brosio, zei gisteravond, dat er een zekere ontspanning in de Oost-West betrekkingen in het afgelopen jaar valt waar te nemen, maar waarschuwde, dat het Westen zijn waakzaamheid niet moest verslappen, omdat de communis tische druk minder actief geworden is. Brosio noemde als „zwarte punten": de crisissen in Vietnam, op Cyprus en in Kongo. Berlijn noemde hij nog steeds „het brandpunt" van de Oost-West-be- trekkingen. Aan Westelijke zijde ont dekte Brosio „een opmerkelijk politiek en economisch herstel in Europa". Minister Luns zei gisteren tot verslag gevers niet te verwachten, dat op de bijeenkomst van de N.A.V.O.-minister- raad gesproken zal worden over de be staande geschilpunten als de multilate rale kernmacht en de reorganisatie van de N.A.V.O. Hij sloot de mogelijkheid niet uit van een conferentie in een „min of meer nabije" toekomst over de naar voren gebrachte plannen voor een N.A.V.O.- kernmacht. Deze bijeenkomst zou niet beperkt behoeven te blijven tot de acht landen, die momenteel deelnemen aan het overleg over de multilaterale kern macht. De Nederlandse regering heeft nog geen definitieve houding bepaald ten opzichte van de MLF, zo zei minis ter Luns. De Britse minister van defensie, Healy, zei gisteren het „buitengewoon onwaar schijnlijk" te achten dat Engeland mee doet aan een met gemengde bemannin gen uitgeruste N.A.V.O.-kernvloot. Polen heeft gisteren opgeroepen tot het beleggen van een algemene Europese conferentie, met deelneming van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, ter be studering va nhet probleem van de Eu ropese veiligheid. De Poolse minister van buitenlandse zaken, Adam Rapacki, stelde in een toe spraak tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor de conferentie te doen beleggen door de N.A.V.O. en feat Pact van Warschau gezamenlijk. Het precaire machtsevenwicht in zuld- oost-Azië zou daardoor ernstig worden verstoord. Soekarno is waarschijnlijk ernstiger ziek dan officieel wordt toegegeven en de westelijke leiders houden rekening met de mogelijkheid dat hij de teugels moet overgeven. Saleh is een politieke stokebrand met sterke nationalistische neigingen, „een communist van het Pe- king-stempel" naar men zegt. Commu nistisch China heeft de laatste tijd steeds meer belangstelling in Indonesië ge toond en premier Tsjoe En Lai heeft de afgelopen weken met Indonesische lei ders overleg gepleegd. Indonesië bezit de op twee na grootste communistische partij na die van China en Rusland met ongeveer drie miljoen leden. De partij is zeer militant. Een nauw samengaan van Indonesië met rood-China, aldus diplomatieke zegslieden, zou een „zeer ernstige situ atie" kunnen doen ontstaan die weinig goeds voor de rest van zuidoost-Azië voorspelt. Het feit dat communistisch China op weg is naar de status van nucleaire mo gendheid, aldus de zegslieden in Parijs, is in dit verband nog minder bemoedi gend. Met het oog op o.a. deze kwestie zijn de Verenigde Staten en Engeland van plan hun politiek en strategie in het Verre Oosten met elkaar „in harmonie" te brengen, aldus de zegslieden. Er zou instelling van een geallieerde atoom- reeds officieus gesproken zijn over de macht voor het Verre Oosten, of een bilaterale Brits-Amerikaanse atoom macht. Tenslotte zou Engeland de V.S. mo gelijk het gebruik van zijn bases en gebiedsdelen in het Verre Oosten ter beschikking stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bot (O. K. en W.) heeft de Nederlandse Studenten Raad in een brief verzekerd, dat hij voorlopig geen wetsontwerp zal indie nen tot verhoging van de collegegel den tot 400 per jaar. De minister zegt evenwel in zijn brief naar andeer op lossingen te zoeken, zodat de N.S.R. er niet helemaal gerust op is dat andere studentenvoorzieningen onverkort ge handhaafd blijven. De N.S.R. heeft er op een congres in een motie op aan gedrongen dat de minister bij maat regelen eerst de N.S.R. inlicht. (Advertentie) Wij leven in een wereld van grote getal len en steeds groter wordende aantallen. Toch kon de bijna dagelijks voorkomen de hoeveelheid „honderdduizenden" nog wel iets bijzonders zijn. Bij de Koninklijke Etna te Breda is be gin december het 300.000ste Etna gas- apparaat uit de produktie 1964 geko men. Al deze apparaten werden bij Neder landse gezinnen afgeleverd en deson danks kan nog niet onmiddellijk aan de steeds stijgende vraag worden voldaan. Dat is niet alleen een compliment voor de Etna, maar vooral ook voor het ge zonde verstand van de Nederlandse huisvrouw, die o.a. uit de overvloed van keuze, in overgrote meerderheid steeds weer het Etna gasfornuis kiest, het merk dat haar het beste voor haar geld ga randeert. Dat, behalve de kwaliteit, de prijs wel degelijk een rol blijft spelen, blijkt ook bij de verkoop van de nieuwe gascon- vectoren. Ook daarvan is Etna thans reeds het. meestverkochte merk. De consument wil kwaliteit voor zijn geld en dat geeft de Etna. Niet voor niets voert de Etna reeds meer dan 100 jaar het devies: „Beter kan met, duurder hoeft niet".

de Stem | 1964 | | pagina 1