Vijfde deel van landbouwgrond moet vier miljoen opbrengen BONT roos? TRAITAL' 11. Mis in het Fries VROEGERE DUEESE GERIEDEN INZET Herrie om romp-kabinet S.P.D. „BOER EN TUINDER" BEREKENT Verzuiling beïnvloedt benoeming internisten PB ULO Drukke Parijse agenda voor NAVO-ministers Student toegetakeld na fel gevecht tegen drie onbekende overvallers Je Pelt ene Afstand is erg groot Praktisch recht Scheve verhoudingen Geen vuurwerk te verwachten zegt Luns uw kind goed beschermd tegen Cuba wil betere betrekkingen met de VS. 9 Hagenaar verweert zich met kris tegen politie Voorlichtingsdag universiteit Nijmegen NED. CONTACT OVER ZIEKENHUIZEN Hoofdredacteur mr. Niessink (52) overleden Moskou-China-MLF-Engeland. Gymnasium 1965 Mondeling Grieks EN Latijn weer verplicht VERMOUTH Sommigen achten taal niet goed genoeg Drie Indonesiërs gedood in Straal van Malakka I gezellige avond bijna bedorven I door maagzuur Overstromingen ontredderen deel van Engeland DE HEVIGSTE ASTMA-AANVAL DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 DECEMBER 1964 (Advertentie) NEW YORK De Cubaanse minister van industrie majoor Ernesto Guevara heeft in New-York verklaard dat de regering van Fidel Castro positief staat tegenover herstel van de „harmonische betrekkingen met de Verenigde Staten, maar niet wanneer dit betekent dat hierbij voorwaarden moeten worden aan vaard die door Washington worden ge steld. Guevara, die sedert de beschie ting van het V.N.-gebouw eind vorige week door anti-Castro-gezinde vluchte lingen, wordt bewaakt door de politie op do meest stringente wijze, werd bij de studio van de CBS „verwelkomd" door 150 anti-Castro-demonstranten. Van achter de politie-barricades klon ken uit hun monden kreten als „moor denaar" en „weg met Guevara". Op de vraag of er fouten zijn gemaakt sedert de revolutionaire machten op 1 januari 1959 aan het bewind kwamen, antwoordde de minister: „Ik geloof dat het Amerikaanse volk het recht heeft te weten dat wij vele fouten hebben gemaakt op economisch, agrarisch en industrieel terrein en dat deze fouten in hoofdzaak werden gemaakt door ons ge brek aan voorbereiding". (Advertentie) Speciaalzaak in met grote keus, erkende kwaliteiten en gedegen vakman schap: GINNEKENWEG 35 Breda Tel. 01600—36834 (Van onze correspondent) DEN HAAG Een 22-jarige Hage naar, dakwerker van beroep heeft zon dagnacht enkele politiemensen met een kris naar het leven gestaan. Onder de uitroep: „Daar rijg ik jullie allemaal aan" stormde hij naar buiten nadat agenten ter plaatse waren gekomen op een telefoontje van zijn echtgenote. Bij de vechtpatij die ontstond om de man de kris afhandig te maken werden twee agenten aan de hand gewond. Een van hen kon gisteren geen dienst doen. De man verkeerde enigszins onder drank- invloed- (Van onze correspondent) NIJMEGEN Zoals al enige jaren ge bruikelijk is wordt er ook dit jaar aan de katholieke universiteit te Nijmegen een voorlichtingsdag gehouden voor eind examenleerlingen en hun ouders. Op za terdag 2 januari 1965 zullen de rector magnificus, de preses van het Nijmeegse studentencorps en het hoofd bureau stu dentenbelangen voormiddags een algeme ne inleiding houden over de verschillende facetten van het studeren aan de universi teit. Deze algemene voorlichting wordt ge geven in de Stadsschouwburg aan het Keizer Karelplein en begint om 10.30 uur. Na de algemene inleidingen wordt er een lunch op de mensa aangeboden. Des middags is er gelegenheid bij de hooglera ren informaties in te winnen over de ver schillende studierichtingen. Ook de senaat ^an het Nijmeegse studentencorps Carolus Magnus, de moderatoren en studentende nnen zullen aanwezig zijn voor het be antwoorden van persoonlijke vragen over he.t studentenleven, de studentenparochie, militaire dienst en studietoelage. (Advertentie) (Van onze landbouwmedewerker) Sedert enige tyd is een klein polemiekje aan de gang in enkele landbouwbladen over de heffing van het Landbouwschap en het voorrecht van de georganiseerde boeren en tuinders om minder heffing te betalen dan de anderen. Landbouwbladen verschijnen eenmaal per week en zulk een polemiek sleept zich dan ook maar langzaam voort. Toen indertijd de wet op de bedrijfsorganisatie in de Kamers be handeld werd, is dit voorrecht bij amendement in de wet opgenomen. De wet doet de publiekrechtelijke bedrijfsorganen rusten op de privaatrechtelijke organisaties. Voor het landbouwschap betekent dit in feite, dat de bestuursleden worden aan gewezen door de drie landbouworganisaties en door de drie bonden van landarbei ders. De voorzitters van de vier gewestelijke katholieke boerenbonden zijn tevens aangewezen floor de Katholieke Nederlandse Boerenbond als bestuurslid van het schap. De voorzitter van de Katholieke Boerenbond de toporganisatie van de vier gewestelijke bonden is tevens lid van het dagelijks bestuur van het schap. alle werk betaaald, want er bestond toen nog geen schap. Ook de ongeorganiseer den hebben geprofiteerd van dit werk, want er is geen enkel voorbeeld bekend van een ongeorganiseerde, die een ho gere melkprijs of een hogere tarweprijs heeft geweigerd, als de boerenbonden deze verworven hadden. Een ander ar gument is dat een georganiseerde aan contributie en (verminderde) heffing te zamen over het algemeen evenveel be taalt als een ongeorganiseerde aan de volledige heffing. Het zijn goede en zware argumenten en toch rijst er in de praktijk nogal be zwaar tegen. Een van de bladen die zich bezighoudt met de polemiek. De Nieuwe Veldbode, had berekend aan de hand van de begroting van het Landbouwschap en aan de hand van cijfers over georgani- seerden en ongeorganiseerden, dat 40 percent van dc boeren de helft van de heffing van het schap betaalt. Het blad schatte dat deze veertig percent boeren 35 percent van de cultuurgrond in ge bruik hebben. Dat zou dus betekenen In theorie heeft elke georganiseerde katholieke boer medezeggenschap over de benoeming van een lid van het dage lijks bestuur van, het Landbouwschap. Men begrijpt echter dat in de praktijk de afstand toch wel erg groot wordt. In de meeste gevallen bestaat in Neder land een plaatselijke boerenbond; een aantal van deze bonden vormen samen een kring; de kringen vormen samen de gewestelijke bond: de gewestelijke bon den samen de landelijke toporganisatie; de toporganisaties samen het Landbouw schap. De afstand tussen het schap en de plaatselijke boerenbond is wel erg groot. In de praktijk is de afstand tussen de toporganisaties van gewestelijke boeren bonden en de leden van de plaatselijke bonden niet minder groot. Dit is een zeer moeilijk vraagstuk, waarmede niet al leen de organisaties in de land -en tuin bouw te maken hebben. Deze constructie van het benoemen van bestuursleden van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen ligt verankerd in de wet op de bedrijfsorganisatie. Alleen de wet gever kan dit veranderen. Men mag dus nooit aan het Landbouwschap verwijten dat het geen vrije verkiezingen wil uit schrijven tot samenstelling van het be stuur. Wel kan men aan de wetgever verzoeken de wet zodanig te verande ren dat het mogelijk is het bestuur sa men te stelleh op basis van vrije verkie zingen. Wil men een vergelijking met het parlement dan zou men kunnen zeggen: alle Nederlanders brengen hun stem uit voor de samenstelling van de Tweede Kamer, onverschillig of zij lid zijn van een politieke partij of niet. Het staat daarenboven iedereen vrij kan didatenlijsten in te dienen. Als een bewijs voor de grote afstand die langzamerhand ook in de vrije orga nisaties is ontstaan tussen landelijk be stuur en plaatselijke leden kan gelden, dat de klacht over weinig zeggenschap ten aanzien van het bestuur van het Landbouwschap evenzeer komt van geor ganiseerden als van ongeorganiseerden Het vraagstuk is dan ook bij verschil lende politieke partijen in studie. Het voorrecht om invloed uit te oefe nen op de samenstelling van het bestuur van het Landbouwschap is voor de mees te boeren een theoretisch voorrecht. Het andere voorrecht van de georganiseerden is echter zeer praktisch. De wet op de bedrijfsorganisatie staat toe dat de geor ganiseerden een deel van de contributie, die zij betalen aan liun bond, mogen af trekken van de heffing van het schap. Deze aftrek mag echter nooit meer be dragen dan 50 percent van de heffing. Het bestuur van het Landbouwschap heeft bepaald dat ten hoogste 70 percent van de betaalde contributie voor aftrek in aanmerking komt. In de praktijk komt men echter zelden boven een aftrek van 50 percent van de contributie, omdat de wet de grens van aftrek heeft gelegd bij 50 percent van de heffing, die men schul dig is aan het schap. Het zwaarste argument voor deze af trek is, dat de georganiseerden zeer veel betalen voor het werk dat hun organisa ties doen ten bate van de landbouw. In het verleden hebben de georganiseerden dat een derde deel van de landbouw grond de helft van de heffing moet op brengen. Het is echter nog veel ernstiger dan De Nieuwe Veldbode heeft geschat. Het blad van de katholieke boerenbond, Boer en Tuinder, heeft berekend dat de ongeorganiseerde boeren slechts ruim 20 percent van de cultuurgrond in gebruik hebben. Dat wil zeggen dat ruim een vijfde deel van de Nederlandse land bouwgrond de helft van de heffing voor het schap moet opbrengen. De helft van de heffing komt neer op ongeveer vier miljoen gulden. Hier gaat men zich toch wel afvra gen of de verhoudingen niet enigszins scheef getrokken zijn en of deze hoge af trek van contributie wel geheel en al gerechtvaardigd is. Heeft de wetgever dit wel bedoeld, toen hij de bedrijfsorganen baseerde op de vrije organisaties? Het komt er immers op neer dat zij die de helft van het geld inbrengen, geen zeg genschap hebben over de besteding van dit geld. De vrije organisaties doen natuurlijk zeer nuttig werk van de contributie die zij innen. Maar doen zij ook nooit dubbel werk? Doen ze voor een deel niet allen hetzelfde werk? Er bestaat een commissie die nagaat hoe het Landbouwschap kan bezuinigen op zijn uitgaven. Zou mis schien het doorlichten van het gehele landbouworganisatiewezen door een on afhankelijke efficiëncybureaü niet even aanbevelenswaardig zijn? AMSTERDAM In een artikel on der de kop „Verzuiling" in het jongste nummer van „Medisch Contactschrijft de hoofdredacteur de arts C.L. van Woelderen, het jammer te vinden enige misstanden te moeten signaleren, die het gevolg zijn van de invloed der ver zuiling van buitenaf op de artsenwereld. Er is een differentiatie ontstaan onder de ziekenhuizen naar levensbeschouwe lijke aard een differentiatie die volgens de heer van Woelderen niet alleen ge heel verklaarbaar is maar thans ook nog geheel aanvaarbaar. Velen voelen immers in benarde omstandigheden toch de behoefte aan meer dan alleen ge neeskundige hulp en dat die geestelijke steun dan gezocht wordt in „eigen" milieu is vanzelfsprekend. Dat daar naast de overheids- en gemeentelijke ziekenhuizen recht van bestaan hebben zal niemand willen ontkennen, aldus dokter van Woelderen. „Wij kunnen er", zo schrijft hij „zeer wel begrip voor opbrengen dat bij aanstelling van een nieuwe specialist in een ziekenhuis op levensbeschouwelijke grondslag naast de bekwaamheid van de betreffende ook zijn geestelijke achtergrond in aanmer king wordt genomen bij de besluitvor ming omtrent zijn benoeming. Ons gaat het echter te ver als blijkt dat bij een keuze uit een aantal niet gelijk bekwame sollicitanten de minst be kwame wordt gekozen uit hoofde van zijn meer gerichte levensbeschouwelijke overtuiging en activiteiten, onder voor bijgaan aan het (gevraagde) advies bo vendien van de medische staf. Het besturend orgaan van het zieken huis geeft hier toch wel blijk van een gebrek aan inzicht inzake de taak van het ziekenhuis en zijn specialistische staf ten opzichte van de gezondheids zorg. Dit klemt te meer nu steeds meer ziekenhuizen overgaan tot een half- of geheel gesloten systeem, waardoor de opgenomen patiënt na het moment van opname, geen of bijna geen zeggenschap meer heeft over wie hem zal behan delen en ook de specialisten bij hun in terne raadpleging en consultering bin nen engere grenzen zijn gebonden dan voorheen", aldus de heer van Woelde ren, die tot slot zich afvraagt wat het voor nut heeft er het zwijgen toe te doen en de ogen te sluiten voor, naar hij aanneemt te goeder trouw, gemaak te fouten, die door het enkele feit van er op te wijzen misschien eer. volgende maal kunnen worden vermeden. Met Kerstmis is het schip in volle zee. Maar de kerstboom zal niet ontbreken DE VOLKSWAGENFABRIEK en het warenkeuringshlad „DM" zijn tot een schikking gekomen. Het blad had, zo als bekend, de VW 1500 S onbetrouw baar en niet aanbevelenswaardig ge noemd, waarna de fabrikant een scha deloosstelling van 15 miljoen mark eiste. (Advertentie) (Advertentie) wassen met Een produkt van l'Oréal de Paris UTRECHT Na een langdurig ziek bed is in Utrecht op 52-jarige leeftijd overleden mr. J. W. Niessink, die sinds 1 september 1957 hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad was en daarvoor in vele functies een rijke journalistieke ervaring heeft opgedaan. Al geruime tijd geleden kondigden de symptomen van een gevaarlijke ziekte zich aan. Met tus senpozen zag mr. Niessink nog kans lei ding aan zijn krant te geven. De laatste maanden werd hij evenwel weer in het ziekenhuis verpleegd. Mr. Niessink werd vooral bekend door zijn werk bij „Radio Herrijzend Nederland", direct na de be vrijding. PAKIJS De ministers van buiten landse zaken, defensie en financiën van de vijftien landen van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie kojmen van daag in het A-vormige gebouw van het Atlantische bondgenootschap in Parys bijeen voor hun gebruikelijke december- conferentie. Van deze conferentie mag geen vuurwerk worden verwacht, aldus de Nederlandse minister van buitenlands se zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vorige week in de begrotingscommissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken. Wel zullen de deelnemende ministers echter gelegenheid hebben tot nuttige onderlinge contacten. Behalve uit de ministers Luns, P. J. S. de Jong (defensie) en dr. H. J. Witte- veen (financiën) bestazt de Nederlandse delegatie uit staatssecretaris J. C. E. Haex (defensie) en de permanente ver- (Van een onzer verslaggevers) BENSCHOP De 22-jarige kweek schoolleerling Herman V. uit Benschop is toen hij 's avonds alleen thuis zat te stu deren, overvallen door drie indringers en ernstig mishandeld. Toen hij niets ver moedend nadat er werd aangebeld de voordeur, werd de deur met geweld te gen hem aangedrukt. Herman V. raakte bekneld tussen deur en muur, maar wist zich te bevrijden. Hij nam zijn toevlucht tot de huiska mer. De drie mannen zetten hem achter na. Zij droegen ver over het hoofd ge trokken hoeden en donkere brillen. Er bestond voor de jongeman geen moge lijkheid meer om zonder het gevaar let sel op te lopen tc ontkomen aan de in dringers. De vechtpartij was onvermij delijk. Herman V. pakte een ijzeren staaf, die hij als verdedigingsmiddel in de kamer had neergezet, en tijdens de vinnige strijd die volgde, gelukte het hem een van de drie bewusteloos te slaan. De andere twee tegenstanders vochten verbeten door en takelden zijn lichaam met scherpe voorwerpen toe. Door alle nog in hem aanwezige krach ten aan te spreken, slaagde hij erin om besmeurd met bloed en aan flarden ge scheurde kleren de op circa 60 meter afstand gelegen woning van de familie Verbree te bereiken. Nadat hij had uit geroepen dat er inbrekers waren, viel hij bewusteloos in de hal van de woning neer. De toegesnelde mevrouw Verbree waarschuwde onmiddellijk een dokter en de politie. De arts constateerde over het gehele lichaam een reeks schaaf- en snij- wonden. Ook had V. een enkelwond op- geopen. waardoor hij zich slechts moei zaam hinkend en enkele keren vallend had kunnen voortbewegen. Toen de politie, die post had genomen op de uitvalswegen, op de plaats van de overval arriveerde, was er van de da ders geen spooi meer te bekennen. Her man V. zelf had echter nog waargeno men dat zijn drie belagers met een auto (wellicht bestuurd door een vierde die met de uitkijk was belast?) de wijk had den genomen in de richting Polsbroek. De ijzeren staaf in de voorkamer wijst er op dat V. de overval verwachtte. Her man V. is al eerder met het drietal in contact geweest. Hij vertelde ons dat cir ca een maand geleden, toen hij 's avonds eveneens alleen thuis was. de drie man nen aan de deur waren geweest en naar zijn vader hadden geïnformeerd. Ze had den een vreemde, onzekere indruk op hem gemaakt. Zijn wantrouwen was ten slotte geculmineerd in het voorgevoel dat zij wel weer eens op bezoek zouden kunnen komen. Toen hij donderdagavond weer alleen thuis was, heeft hij om zijn intuïtieve vreesgevoelens af te reageren een ijzeren staaf in de huiskamer gelegd teneinde zich, als de nood aan de man mocht komen, te kunnen verdedigen. Omtrent het motief van de aanslag en het spoor van de daders kon de politie nog geen concrete gegevens verstrekken tegenwoordiger bij de Navo, dr. H. N. Boon. Op de eerste dag komen de politieke problemen aan de orde. Vooral zo zegt men in het Navo-gebouw in de Franse hoofdstad, zullen daar de regeringswis seling in Moskou, de Chinese atoomont ploffing en de tegenstelling tussen Rus sen en Chinezen met hun gevolgen voor het westen worden besproken. In Parijs wordt het als zeker beschouwd dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Gordon Walker, een uiteenzetting zal ge ven over de denkbeelden van zijn rege ring over een Atlantische kernstrijd macht MLFIn de contacten buiten de conferentiezaal zal de zeggenschap over een dergelijke kernstrijdmacht een hoofdpunt zijn. aldus meent men in de Franse hoofdstad. De deelnemende ministers kunnen ver der bij deze bespreking allerlei proble men ter sprake brengen, zoals Cyprus, Vietnam. Maleisië en Kongo. De conferentie houdt zich woensdag met militaire vraagstukken bezig. Een van de onderwerpen is het rapport dat tegen het einde van elk jaar wordt uitgebracht over de inspanningen van de lid-staten op militair terrein. Op deze dag spreken de voorzitter van de per manente groep, de Amerikaanse gene raal Strothers, en de voorzitter van de militaire commissie van stafchefs van de lidstaten, de Belgische generaal Cu- mont. Ook zal de studie van de mili taire behoeften en de daartoe beschik bare middelen waartoe op de voorjaars zitting in 1963 te Ottawa werd besloten, aan de orde komen, al is de daarvoor opgerichte commissie nog niet klaar met haar werkzaamheden. De meeste landen waaronder Frankrijk, hebben de door die commissie gestelde vragen be antwoord, maar de werkzaamheden stui ten op moeilijkheden van zowel politieke als financiële aard. De derde en laatste dag geeft de de legaties gelegenheid tot hervatting van de politieke beschouwingen. Ook wordt dan beslist waar en wanneer de vol gende voorjaarsconferentie wordt gehou den. Als vaststaand wordt aangenomen dat de ministers in mei in Londen bij een zullen komen. Tenslotte is er dan nog de vaststelling van het slotcommu niqué. De afzonderlijke gesprekken van de ministers in de tijd van de Navo-con- ferentie zijn zondag reeds begonnen. De Canadese minister van buitenlandse za ken, Martin, had een gesprek met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, had maandag een gesprek met president Dc Gaulle van Frankrijk. Ook zal de Amerikaanse be windsman een gesprek hebben met mi nister Luns. De ministers Rusk, Gordon Walker en Couve de Murville hadden maandag avond ook weer de tot een traditie ge worden bespreking met hun Duitse ambt genoot, Schroeder over het vraagstuk- Duitsland. (Van onze correspondent) DEN HAAG Naar wij uit goede bron vernemen is het de bedoeling bij de eindexamens gymnasium B in 1965 het mondeling Latijn en Grieks beide verplicht te stellen. Tot dusverre gold de regeling, dat jaarlijks op het departe ment van o. k. en w. geloot werd, welke taal mondeling geëxamineerd zou wor den, hetzij Grieks hetzij Latijn. Voor de beoordeling van het niet-gekozen vak werd dan het rapportcijfer als maat staf genomen. Naar verluidt zouden er in de praktijk nog wel eens opvallende verschillen geweest zijn tussen deze rap portcijfers en de resultaten bij de mon delinge examens. Door thans beide klas sieke talen voor het mondeling verplicht te stellen zoals vroeger trouwens het geval was denkt men een beter in zicht te krijgen in de kennis van de eindexaminandi. CINZANO WITMARSUM Zondagmorgen is in het vormingscentrum „Vinea Domini" der paters augustijnen te Witmarsum voor het kader van de Roomsk Frysk Boun voor het eerst de H. Mis opgedragen in de Friese taal. Celebrant was pater Halvard Hettema ofm, rector van het Bonifatiusziekenhuis te Leeuwarden. Diaken was drs. W. Roor- da, secretaris van de bisschop van Gro ningen. De gezangen in de Friese verta ling zijn van de niet-katholiek Fedde SINGAPORE Het Britse fregat „Ajax" is in de Straat van Malakka be trokken geweest bij een gevecht met zes ongeïdentificeerde vaartuigen, waar van verondersteld wordt dat ze uit In donesië kwamen. Bij een gevecht tussen een Australische mijnenveger en twee kleine Indonesische vaartuigen, vonden drie Indonesiërs de dood. Twee werden gewond en vier ge vangen genomen. Een Indonesisch vaar tuig ontsnapte, maar op het andere had de bemanning van de Australiër wapens, munitie en papieren aangetroffen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Singapore deelde mee, dat op een eilandje bij Singapore nog vier mensen waren aangehouden. De po litie onderzoekt voorts berichten dat bij Port Swettenham en Port Dickinson, op de westkust van Maleisië, Indonesiërs zouden zijn geland. •3 Na het souper plotseling last van 1 maagzuur. Maar de gastvrouw heeft ge- lukkig Norac. Eén ta- bietje is voldoende. Norac! Staat voor U klaar bij Uw apotheker of drogist. Voor 90 cent: doosje met 25 tabletten. ten produkt van Algcmeene NORIT Maatschappij (Van onze correspondent in Bonn) BONN De S.P.D.-kanselierskandi daat Willy Brandt hoefde nog niet eens een echt kabinet te vormen en toch heeft hij bij de opstelling var zijn z.g. „romp kabinet" al een aantal gepasseerde so ciaal-democratische politici, die dachten minister-portefeuilles te krygen tegen zich in het harnas gejaagd. Een van hen is Wenzel Jakscli, de Sudentenduit- ser die had gedacht in Willy Brandts romp-kabinet de naam „schaduw-ka- binet' wordt vermeden omdat de S.P.D. in niemands schaduw wenst te staan en omdat het woord „schaduw" een on gunstige bijbetekenis heeft als adspi- rant-minister voor vluchtelingenzaken te zullen worden opgenomen. Zulks is niet geschied en nu is de vluchtelingengroep in de S.P.D. erg boos op Wlly Brandt en de rest van de partyleiding. Het socialistische „romp-kabinet" werd eind november opgesteld tijdens het par tijcongres in Karlsruhe. Het omvatte tien prominente socialistische persoon lijkheden. Het zouden er eigenlijk negen zijn geworden maar met de Beierse S.P.D. ontstond ruzie over de kabinets formatie omdat er geen Beierse socia list was opgenomen. De Beieren verlan gen namelijk dat Willy Bi andt in zijn eventuele regering evenveel Beieren zal opnemen als de Beierse chnstelijk-socia- le unie als zusterpartij van dr. Ade nauers C.D.U. er in de huidige regering in Bonn heeft, namelijk vier (de minis ters Hoecherl, Stuecklen, Dollinger en Heek). Op het laatste ogenblik werd toen nog de vorige Beierse S.P.D.-chef Waldemar van Knoeringen (de „Rode Baron") aan de voorlopige kabmetslijst toegevoegd. Ook hij noemt als zijn ver moedelijk ressort de bevordering der wetenschappen, waarvoor Wlly Brandt de bondsdag-vice-president prof. Carlo Schmid al had aangezocht. Omdat er nu twee „wetenschapsministers'waren, zag Brandt er van af de verschillende poli tici alvast een portefeuille toe te wijzen. In Karlsruhe heeft S.P.D.-vice-voorzit- ter Herbert Wehner Wenzel Jaksch la ten weten dat de partij hem niet lan ger kon dekken voor zijn voortdurende aanvallen op de Westduitse televisie-om roepen (die over het algemeen sterk rood zijn getint). Deze t.v.-omroepen heb ben verschillende documentaires over vroegere Duitse gebieden in Polen en Tsjechoslowakije gebracht, waarvan de teneur de heren vluchtelingen-politici niet zinde. Zij luidde namelijk, dat de vluchtelingen aan 'n eventuele terugkeer naar hun „heimat,, niet al te veel ge legen is en dat de Polen en de Tsjechen de vroegere Duitse gebieden toch maar erg goed opbouwen en besturen. Wehner liet Jaksch weten dat de partij de om roepen net zo hard nodig heeft als de stemmen van de vluchtelingen en dat het derhalve uit moest zijn met Jaksch' gehak op de radio- en t.v.-omroepen. In vluchtelingen-kringen is daardoor de indruk versterkt, dat het de S.P.D. er in de eerste instantie omgaat aan de macht te komen en dat men dan latei- wel zal merken, wat zij met die macht doet. Datzelfde zegt men trouwens bij- de C.D.U. en het zal een van de kar dinale argumenten in de komende ver kiezingscampagne worden dat men de S.P.D. niet kan vertrouwen, omdat nie mand weet, wat zij met de macht zal gaan doen, wanneer zij die eenmaal heeft veroverd en dat alle toezeggingen derhalve van nul en gener waarde zijn. De partijleiding zal zich van haar machtstreven ook niet laten afbrengen door bepaalde artikelen in het veel ge publiceerde Bad Godesbergse partijpro gramma. Eindvonnis over Wehner on der de vluchtelingen: men heeft van de S.P.D. niets te verwachten, wanneer de partij na de algemene verkiezingen van september 1965 aan de macht zou komen. Of Jaksch het bij dit afzeggertje van Herbert Wehner zal laten, is niet be kend. Wel is bekend, dat Wenzel Jaksch lange tijd met het plan heeft rondge lopen om met een eigen kieslijst (en met de vluchtelingen achter zich) aan de verkiezingen deel te nemen en daar mede 15 tot 20 parlemenszetels te ver overen. Dit zou een aanzienlijke ver zwakking van het S.P.D.-potentieel heb ben betekend. Herbert Wehner heeft Jaksch begin van dit jaar dat idee uit het hoofd gepraat. Met de belofte, dat hij in het romp-kabinet zou worden opgenomen als daspirant-minister voor vluchtelingenzaken. Geen wonder, dat Jaksch zich door Wehner nu enigszins bij de neus genomen voelt Schurer. Het nieuw communielied ill het Fries was van T. Brattinga. Deze H. Mis in het Fries is het resultaat van het overleg tussen Frisia Catholica en de bisschoppelijke commissie voor de li turgie. Contactman tussen de liturgische commissie en katholiek Friesland was prof. dr. E. Galama, hoogleraar in het Fries te Amsterdam en Leiden. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat deze Friese eucharistieviering gehouden zou worden in de parochiekerk van Wit marsum. Onder de parochianen heerste hierover echter geen eenstemmigheid. Dh hebben zij gemeen met de protestantse Friezen, die hun avondmaalsviering ook niet in het Fries, maar in het Nederlands houden, omdat zij de liturgische handeling te heilig achten voor de volkstaal. In de parochiekerk beperkte zich het gebruik van de Friese taal tot de preek onder de hoogmis. De kaderleden van de Roomsk Frysk Boun waren van mening, dat zo snel mo gelijk in de verschillende plattelandsparo chies de Friese taal moet kunnen worden gebruikt. De praktische mogelijkheden zijn er. De bisschop van Groningen heeft waar nodig een leke-lector voor le zing van epistel en evangelie toegestaan. Aan lectores is onder de leken geen ge brek. Er zijn ook Friese priesters genoeg al zijn die nu nog overal verspreid. Op de duur hoopt de Roomsk Frysk Boun, dat katholiek Friesland door zijn eigen priesters zal kunnen worden bediend. LONDEN Omvangrijke overstromin gen hebben maandag in Wales en in de Midlands wegen onbegaanbaar gemaakt, bruggen vernield, grondverschuivingen veroorzaakt en verscheidene dorpen be dreigd. De zware regenval van de afgelopen 24 uur heeft rivieren en beken buiten haar oevers doen treden en heeft de ernstigste overstromingen teweeggebracht die dit gebied sedert 1960 heeft gekend. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. Op vele plaatsen in Wales staat het wa ter al ruim anderhalve meter hoog. Brit se wegenwachters hebben op sommige plaatsen door het water, dat op borst hoogte stond, moeten waden om gestrande automobilisten te ontzetten. Ook het treinverkeer ondervindt grote hinder van de wateroverlast. Tenminste drie lijnen in noord- en centraal Wales zijn onbegaanbaar. Het dorp Newtown in Montgomeryshire heeft zwaar te lijden gehad van het wa ter. Winkels en huizen werden zwaar be schadigd en de bestrating werd door de rivier de Severn, die nu door de hoofd straat stroomt, praktisch geheel opgeno men. In sommige huizen staat het water meer dan twee meter hoog. (Advertentie) in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogen blikkelijk worden bedwongen door het ge bruik van één enkel Adozo-tablet De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet on middellijk verlichting brengt Adozo is van onschatbare waarde bij dag- of nacht astma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de proef I Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten.

de Stem | 1964 | | pagina 15