C.S.M. Sas van Gent sloot bietencampagne 1964 af itaangas l-GAS Cadzandse „Jaontje' wederom groot succes Prof. B. V. Rölink sprak over oorlog en vrede Veel gebruik chemicaliën schept grote gevaren Broekriem moet strakker aangehaald worden ITALIAANSE CHIANTI SAS Steense raad niet over streekplan uitgesproken jSawuLetodtz v. Sabben jr. en omgeving n.-jongeren Jlen fusie t C.H.U. :a. D.F. v.d. Heijden si J. v. d. Berge ZEN PRODUKTIE VAN 25.500 TON SUIKER Automatisering wordt verder doorgevoerd Rechtbank Middelburg Straffen geëist voor onvoorzichtig rijden in verkeer Laatste serie uitvoeringen Verbetering Wachttijden Voor Zeeuws Genootschap Wetenschappen Bescherming waterwingebieden Vast en zeker veel verdienen en toch eigen baas zijn dat is wat voor U Een Bendix Launderette daar zit geld in! Z.L.M.-vergadering in Oostburg Donderdag voorlichting in Terneuzen Verantwoord gebruik zeer noodzakelijk Tentoonstelling Zeeland in het boek" Bestuursmutaties Stichting Kath. Toeristenzielzorg Laatste vergadering Polder Walcheren Begrotingsvergadering Waterschap De Brede Watering B. en w. van Souburg Koninklijk fiat nieuwe waterschappen I ze parlementaire redactie) T De voorzitter van de tionaire jongerenorganisaties t in Utrecht gepleit voor een uitspraak van de besturen n C.H.U. over de oprichting heel nieuwe christelijke par- 1de met de jongeren uit de ien in hoeverre beide organi- ■en toekomstige fusie van de ooruit kunnen lopen, hetzij chting van een federatie, het- iere wijze, met behoud van tandigheid. s-voorzitter zei dat een sa- an A.R. en C.H.U., wellicht aam Christelijk Sociale Volks- gezien mag worden als een blokvorming tegenover eke volksdeel. De gedachte D.U. naar Nederlandse opvat- de de voorzitter niet afwij- ezwaar, dat de protestanten zouden moeten afleggen te- atholieke meerderheid wees hand. KOSTELOOS Uit een exploit van mij, deurwaarder, de 10e de cember 1964 ten verzoeke van Adriana Johanna Scheerhorn, wonende te Bre- f3a, ten deze woonplaats ge kozen hebbende te Breda a an de Parkstraat 8 ten kan tore van de procureur Mr. G. W. A. Bary betekend aan IVIarinus Adrianus Volders, onder bekende woon- of verblijfplaats in het Ko ninkrijk of daarbuiten, blijkt dat aan M. A. Volders voor- ioemd is betekend een pro- ces-verbaal van mij, deur waarder, van 8 december 1964 waarbij ten verzoeke van A. J. Scheerhorn voor noemd en ten laste van M. A Volders voornoemd is gelegd executoriaal beslag Dnder C. Volders, wonende e Breda op al hetgeen deze 3nder zich heeft of zal ver krijgen van of verschuldigd s of zal worden aan M. A. Volders voornoemd. F. L. J. Coppens Gerechtsdeurwaarder Breda uxe bemande fles 2.1 Itr. iets aparts 6.25 WIJNHANDEL HULST JfEI JUISTE ADRES: Telefoon 6671 en 5269 Frans den Hollanderlaan 7 GOES IULST: - IJZER r kg. alen. >n aan voorlopig adres: n Tel. (01150) 3487 TAANGAS de idea- volgende voordelen: ruk, dus altijd een n iet gas niet meer r geld erhrandings- te kwaliteit bsoluut gifvrij in de veilige groen- met de hand kunt lik van een SLEU- 5TJE. voor haar ver- othouders. Voor is een prettige zeer aantrekke- (01150) 2872 UAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 DECEMBER 19ö4 OM (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De Centrale Suiker Maatschappij N.V. te Sas van Gent heeft de zeer geslaagde bietencampagne 1964 afgesloten. Don derdagmiddag gingen de laatste bieten ter bewerking de fabriek in terwijl zondag a.s. de laatste suiker zal zijn verwerkt en 200 werkkrach ten de fabriek zullen verlaten; de gang van zaken op de fabriek zal daarna worden beredderd door ongeveer 100 vaste personeels leden, die gebouwen en machines de nodige onderhoudsbeurten zullen geven en verder zullen meewerken aan de installatie van enkele nieu we machines, die bij de volgende campagne in gebruik zullen worden gesteld. Voorts zal voorlopig de pulpdrogerij nog in bedrijf blijven; de C.S.M. zal in de komende weken nog grote hoeveelheden drogen voor een Belgische suikerfabriek. De directeur, ir. J. Bun, is bijzonder tevreden over de afgelopen campagne. Er was een grote aanvoer van bieten, ongeveer 170.000 ton, terwijl in geheel ongeveer 25.500 ton suiker kon worden geproduceerd dank bij het hoge suiker gehalte (17 pet.) van de bieten. Al met al is er sprake geweest van een van de beste campagnes van de laatste tientallen jaren van de C.S.M. te Sas van Gent. Het heeft ir. Bun tot nog gro tere tevredenheid gestemd, dat de nieu we automatische kalkoven, die voor de campagne gebouwd werd en de twee oude en kleinere vervangt, zijn kwali teiten reeds bewezen heeft. De nieuwe kalkoven heeft ertoe bijgedragen dat het produktieproces aanmerkelijk is verbeterd en versneld. Kortom: „Natuurlek hebben zich de gebruikelijke moeilijkheden voorgedaan. Maar met exceptionele gevallen hebben we gelukkig niets van doen gehad. De campagne is uitstekend geweest," al dus ir. Bun. (Van onze correspondent) MIDDELBURG P. C. d. H. 'n chauf feur uit Maasdam, had van St. Philips- land naar het veer te Anna Jacoba met een zware tankauto gereden met mistig weer. Hij had het waarschu wingsbord dat op 1000 meter van het veer langs de weg is geplaatst niet ge zien. Er had zich voor het veer een file gevormd en zodoende kwam het, dat hij met een snelheid van 50 km per uur te gen de achterste auto van de file aan botste, ten gevolge waarvan de bestuur der van de personenauto ernstig werd gewond. Hij verklaarde, dat het een jaar geleden was, dat hij daar had gereden. Voor de plaats van de aanrijding eindigde de betonweg in een klinkerweg, die blijk baar glad was. De officier achtte de snelheid van de tankwagen te groot en meende dat de verdachte niet de nodige voorzichtigheid had betracht. Hij vernie tigde het vonnis van de kantonrechter en vorderde 40 gulden of 8 dagen. J. D. de V. te Oostburg had 's avonds van Yzendijke in de richting Waterlands kerkje gereden. Hij was met zijn auto van de weg geraakt en tegen een paal terecht gekomen. Hoe hij uit de auto ge komen was wist hij niet. Hij werd door eer omwonende binnengebracht. De huis dokter had verklaard, dat het een ma te van vermoeidheid kon zijn geweest. De officier meende, dat hoewel er geen wielrijders of andere weggebruikers zijn geraakt hij toch onoplettend heeft ge reden. Hij vorderde 75 boete of 15 da gen. De uitspraak van deze zaken is op 23 december. In de regel zyn stukken, in dialect ge schreven en dus aan een bepaalde streek gebonden, slechts een heel kort leven beschoren. Het schynt dat de confronta tie met het eigene, al te bekende, maakt, dat het publiek er al gauw geen aardig Voor de campagne van 1965 zal wor den bewerkstelligd dat het produktie proces nog beter sneller en rationeler zal kunnen verlopen. Nog deze maand zal men beginnen met een zeer aan zienlijke uitbreiding van de elektrische centrale. Voorts zal de loscapaciteit nog aanmerkelijk worden verbeterd en uitgebreid. Het is de bedoeling dat ook de C.S.M. te Sas van Gent de n.v. heeft in het geheel zes vestigingen, o.m. in Steenbergen en Breda de beschik king zal krijgen over een waterstralen- lossysteem, dat reeds wordt gehanteerd bij alle andere fabrieken van de C.S.M. Daarnaast zal men weer enkele nieu we witsuikercentrifuges installeren. Ten slotte zal het kantoor van de C.S.M. binnen afzienbare tijd gaan verhuizen naar een villa nabij de fabriek. Het gro te huis zal nog verbouwd en uitgebreid moeten worden. De verdere automatisering van de fa briek zal niet alleen tot gevolg hebben De fabriek van de C.S.M. draaide donderdag voor het laatst op vol le toeren. De ketels, waarin het suikersap wordt gekristaliseerd (zie foto), waren nog behoorlijk vol. Zondag a.s. loopt de campagne helemaal af. dat het produktieproces aanmerkelijk zal worden verbeterd en versneld. Door de te treffen maatregelen zullen boven dien de wachttyden voor de bietenvel voerders kunnen worden bekort. Tydens de afgelopen campagne is men gecon fronteerd met vry lange wachttijden, enerzijds omdat er een overmatig aan bod van bieten was. anderzijds omdat de fabriek de grote aanvoer niet vol doende kon verwerken. Voorts zal men het volgend jaar met weer aanmerkelijk minder werkkrachten kunnen stellen. Vroeger waren tijdens de campagne ruim 450 werkkrachten nodig. Dank zij alle automatisering heeft men dit jaar aan 300 mankrach ten voldoende gehad. De verwachting is gerechtvaardigd dat men het volgend jaar met nog enkele tientallen werk krachten minder zal kunnen stellen. „We moeten wel rationaliseren. De arbeidsmarkt wordt steeds krapper, ook al omdat de nieuwe industrieën langs het kanaal van Gent naar Ter- neuzen steeds meer arbeidskrachten zullen gaan overnemen," zo oordeelt ir. geniet. De voorzitter van het Zeeuws Bun. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De gotische leeszaal met zijn beroemde gobelins van het prachtige abdy-provinciehuis was speci aal ontruimd en waaiervormig opnieuw ingericht voor de grote avond van het Zeeuwse genootschap der wetenschap pen, waarop de bekende rechtsgeleerde prof. B. V. A. Rölink, die de voetstap pen drukt van wylen prof. C. van Vol- lenhove, strijder voor nieuw volkenrecht met een politieleger als rechtsbescher- mer zyn voordracht zou houden over oorlogswetenschap. De avond werd een onvergetelijk succes. Prof. Rölink nam deel aan de Tokio- en Neurenbergprocessen en reisde de gehele wereld rond bij de verschillende taken die hem ten deel vielen. Bij de eindeloze internationale tegenstellingen kwam hij steeds meer onder de indruk van de ontoereikendheid van het volken recht. Hij voert nu, in Groningen, waar hij college geeft in het Volkenrecht aan de universiteit, een bureau voor vre deswetenschap waaraan zes juristen werken en dat een maandblad „Ooorlog en Vrede" uitgeeft, dat reeds reputatie (Van onze correspondent) St.-JANSTEEN Door het college van burgemeester en wethouders werd als vertegenwoordiger der gemeente Sint Jansteen in het Algemeen Bestuur van de Stichting „Hulster-Ambacht' (sociale werkplaats) aanbevolen burge meester mr. J. Reuser. Raadslid van Acker zou echter liever iemand uit de Begin 'n BENDIX LAUNDERETTE. - uw EIGEN zelfbedieningswasserlj. Royaal inkomen, verzekerde toekomst, volledige zelfstandigheid. Met Bendix staat u 3x sterker: door uiterst gunstige financierings regeling door eigen deskundigen die de meest winstgevende vestigings- punten voor u uitzoeken en alle formaliteiten verzorgen door de modern ste, In zelfbedieningswasserijen meest gebruikte Engelse Bendix-apparatuur. Inlichtingen: Bendix Launderette, Scheldestraat 93, Amsterdam. Tel. 020-792071. raad aangewezen zien, omdat hij deze werkplaats van zoveel belang acht in de kringen van de raad zelf. Na stem ming bleek dat de burgemeester geko zen was met 8 stemmen tegen 1 stem op de heren Vonck en van Acker. Ter bespreking van het facet-streek plan ter bescherming van de waterwin- plaatsen in de provincie Zeeland en ter toelichting hiervan waren tijdens de raadsvergadering aanwezig de heren Ot- ten, planoloog bij de Provinciale plano logische dienst en de heren Dikötter en Juriens van de N.V. Waterleiding Mij. te Terneuzen. Burgemeester Reuser betoogde dat de ze vergadering was belegd in het ge bouw van het pompstation van de Wa terleiding Mij. te Kapellebrug, dus als het ware in „het hol van de leeuw". Hij zei dat dit echter geen belemmering moest zijn voor de raadsleden om vrij uit hun mening te zeggen De heren Diköter en Otten zetten uit voerig uiteen, dat het hele plan van dit waterwingebied is opgezet om het drink water te beschermen en dat men moet voorkomen dat men hier water moet gaan drinken dat zo slecht is als bij voorbeeld in Rotterdam. Zij zijn van me ning, dat voor de bescherming van dit gebied offers gebracht moeten worden. De heer Steevens bleek van mening dat, als er riolering is en een afval waterleiding naar de Schelde, het water wingebied veel kleiner zou kunnen zijn, terwijl hij de beruchte Gentsevaart en het nabij gelegen België de grote ver- ontreinigers van de streek noemde. Te vens was hij ervan overtuigd, dat alle voorschriften die moeten worden nage leefd in dit waterwingebied niets zul len helpen omdat men de naburige Bel gen niets kan verbieden. De heer van Acker verklaarde dat hij er van overtuigd is dat de watervoor ziening veilig gesteld moet worden maar de gemeenten Clinge en St.-Jansteen niet de dupe mogen worden. De heer Dobbelaer zou gaarne zien, dat in de Molenstraat huizen gebouwd mochten worden. Dit is volgens de voor zitter mogelijk als deze straat in een uitbreidingsplan opgenomen wordt of als de kom wordt aangewezen. Men nam nog geen beslissingen ten aanzien van het facet-streekplan, dat in een volgende vergadering nog eens ter sprake zal komen. genootschap, mr. J. Molenburg memo reerde de vele betrekkingen die prof. Rölink met Zeeland heeft (o.a. wonde hij lange tijd in Domburg). Hij dankte voor de grote eer die de geleerde het genootschap bewees met zijn aanwezig heid. De figuur van prof. Rölink is even indrukwekkend als zijn reputatie. Hij beheerste zijn onderwerp volledig en sprak zijn rede in briljante volzinnen. Hij achtte het zeer hoopvol dat men ook van officiële regeringszijde in Ame rika de bestudering van de oorlog en zijn drijfveren ter hand had genomen. Voorheen bestudeerde men de misdaad als een groot kwaad, nu bestudeert men de oorlog als een nog groter kwaad, zodat men zou kunnen zeggen van kwaad naar erger, een wrang grapje dat het nodige gelach ontlokte. Het oorlogsprobleem is niet van van daag of gisteren. Er ig uitgerekend, dat van de laatste 3400 jaar slechts 240 jaar vrede is geweest en dat in de lat- ste 3000 jaar 8000 vredestractaten wer den opgemaakt. Een algehele krachtmeting in onze dagen zou gelijk staan met op de eerste dag van de oorlog enige honderden mil joenen doden aan beide zijden. De func tie van de militaire macht is'dan ook volstrekt veranderd. De taak van de mi litaire macht is nu een oorlog te voor komen door schrik aan te jagen. Mid delen om nimmer te gebruiken worden in de strijd gebracht. Op militaire ba sissen in de USA staat dan ook Peace is our profession (Vrede in ons beroep). Er kan du$ op het ogenblik alleen niet eer. oorlog uitbreken, een soort verkeers ongeluk, maar de „balance of horror" (en van de middelen die verhinderen dat de oorlog werkelijkheid zal worden), biedt geen absolute bescherming tegen de oorlog, want soms moet drieste bui tenlandse politiek gevoerd worden als een werkelijk onduldbare toestand op treedt. En dan moet dc reactie onder ogen worden gezien. Het nastreven van de vrede blijkt ontoereikend te zijn zo dat andere oplossingen worden bestu deerd. Ook op het ethisch vlak is de oorlog volkomen van karakter veran derd. Ging het er in de vorige oorlogen om elkanders macht te vernietigen, nu staan de raketten in diepe, ontrefbare schachten gericht op de burgerbevol king van grote steden. De moderne strategie kan dus geen rekening meer houden met mensenrechten, militair en burger is gelijk geworden. De oorlogswetenschap zoekt naar de oorzaken van de oorlog en naar de voor waarden voor de vrede. Het kan de noodzaak mogelijk worden gemaakt door de communicatiemethoden door opvoe ding en bovenal door de invloeden van de kunst. Zo kan de oorlogswetenschap bijdragen tot grote veranderingen in de positie en de taak van de nationale staat, de verhoudingen tussen de volkeren en tenslotte misschien de vrede worden be reikt dat zal geen paradijs zijn, want ordening betekent concessies doen, schipperen en bereid zijn tot compromis en de natuur van het compromis is dat het compromitteert aldus prof. Rölink. Na de pauze kwamen de vragen los. Zou er een enquête onder de grote mas sa gehouden kunnen worden of zij niet bereid is wereldbelasting op te brengen om van oorlogsproduktie naar vredes- produktie te kunnen overschakelen, zodat althans die belemmering teniet zou wor den gedaan. Spreker was van oordeel dat zo'n enquate te veel tijd zou vergen om effectief te zijn. Tot slot sloot de heer Molenburg met een bijzonder gevoelig woord een bui tengewoon leerzame avond. OOSTBURG De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z.L.M. be legt dinsdag 22 december in hotel De Eenhoorn een algemene vergadering. De heer J. Markusse, agrarisch sociaal voor lichter, zal spreken over „Veranderin gen in bedrijf en gezin" en de hoofd ambtenaar van het Z.L.M. boekhoudbu- reau G. Pauwe zal een causerie houden over enige juridische en fiscale aspecten uit het landbouwbedrijf. heid meer in heeft; het zoekt juist het „andere" en daarom hebben de meeste uitingen van streekliteratuur in de strik te betekenis van het woord het moeilyk. Het Cadzandse toneelspel „Jaontje" van de Oostburgse musicus Cor Schijve vormt wel een geduchte uitzondering op die regel. Van moeilijkheden is hier geen sprake, want voor de vijftiende keer vond binnen het jaar een opvoering er van plaats in een stampvol Ledel-theater en het ziet er naar uit, alsof die drie op voeringen, die hierna nog volgen, even eens uitverkocht zullen zijn. Dat Schijves stuk, dat in de loop der jaren uit een aantal reeds vroeger ge componeerde en ook opgevoerde frag menten ontstond, in West-Z.-Vlaanderen een zo doorslaand succes werd, is waar schijnlijk voor een niet gering deel te danken aan het feit, dat het de bevol king van het landje van Cadzand een spiegel der historie voorhoudt en een kleurig, levendig beeld ontwerpt van de streek, zoals die vijftig, zestig jaar ge leden reilde en zeilde. De ouderen heb ben de toestanden en de problematiek, die Schijve in woord en muziek uitbeeldt, nog gekend, voor de jongeren is het be leven van „Jaontje" als het ware het bladeren in een rijk en kostbaar oud fa miliealbum. dat intense vreugde schenkt. Dit familie-album is met grote verve en artisticicteit door Schijve gecomponeerd in scène gezet en met muziek omrankt, hetgeen natuurlijk in tweede instantie het overweldigende succes ervan verklaart. Cor Schijve, die de tekst van zijn stuk ter beoordeling opstuurde aan de be kende, thans tachtigjarige Vlaamse schrij ver Ernest Claes, die zijn „Witte" on langs tot een monument vereeuwigd zag, kreeg daarop een brief terug waarin o.a. te lezeri stond: „Uw „Jaontje" heb ik met echt genoegen gelezen. Het zit vol leven, humor en tragiek tegelijkertijd, het is een prachtig beeld uit het volks leven; ge ziet de mensen zo voor u staan en ik kan begrijpen, dat dit spel, zo men selijk, van goed en kwaad, met zijn in geboren goedheid, waar het hart op de hand ligt ik kan begrijpen, zeg ik, dat deze komedie van liefde succes heeft geoogst bij het volk van uw land. Laat het bij „Jaontje" niet zitten." Claes' oordeel voegt zich breukloos in de reeks van uitingen, die alle competen te beoordelaars er over gaven en zo werd „Jaontje" bij kritiek en publiek een Cadzandse classic, nog tijdens het leven van haar geestelijke va:ler. Niet minder klassiek is de uitvoe ring door het gezelschap zang- en speel- lustige streekbewoneirs, dat Schijve hiervoor om zich heen heeft weten te verzamelen. Het stemde tot vreugde gisteravond te kunnen vaststellen, dat alle spelers ook bij deze vijftiende uitvoering nog onverminderd attent en enthousiast in en bij hun rol waren, zodat „Jaontje en alle andere figuren weer tot echt en boeiend leven kwamen. Luide en lang durige bijval was dan ook met recht de beloning van uitvoerend gezelschap en auteur-regisseur. „En toch stop ik er nu mee", zei Cor Schijve, die wij in de pauze even spra ken, beslist. „Dit zijn de laatste opvoe ringen want we gaan het stuk niet dood- spelen En bovendien hebben mijn ge zelschap en ik zin in iets anders, iets nieuws". „En dat is?" vroegen wij. Een paar nieuwe stukken, die ik klaar heb, wat de tekst betreft, maar er moet nog veel gebeuren aan de muziek. Oók stukken die in het Landje spelen, maar ik ga er nog niet te veel over zeg gen, dat komt vanzelf!" Het behoeft na het succes van „Jaon tje" geen betoog, dat de bevolking van het Landje van Cadzand met ongedul dige belangstelling naar de première van die nieuwe stukken van Cor Schijve uitziet. OP DE FOTO Een tafereel uit „Jaontje". „Ier, ier staot het, zwart op wit". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De jaarlykse voor lichtingsdag voor de Zeeuwsch-Vlaamse landbouwers, die wordt georganiseerd door de Landbouwstudieclubs en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en die zal worden gehouden op donderdag 17 december a.s. in het Luxortheater te Terneuzen, zal dit keer in het teken staan van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de land- en tuin bouw. Enerzyds hoopt men de lafidbou- wers te kunnen overtuigen van de ge varen, die het gebruik van chemicaliën met zich mee kan brengen voor de volks gezondheid en de planten- en dierenwe reld, anderzijds hoopt men de landbou wers een verantwoord gebruik van de chemische bestrijdingsmiddelen die nu eenmaal onontbeerlijk zyn geworden te kunnen leren. „Bovendien willen wij bewijzen dat we ten aanzien van het hand over hand toenemende gebruik van chemische be strijdingsmiddelen alle openheid willen betrachten ten opzichte van de consu ment, bij wie misschien wel eens het idee heeft postgevat dat hij wordt ver giftigd", zoals de rijkslandbouwconsu- lent, ir. L. T. J. M. de Wit ons gisteren mededeelde. Een ander belangrijk fa cet van deze voorlichtingsdag de eer ste in zijn soort in Nederland is vol gens hem dat bepaalde misverstanden moeten worden weggewerkt, die ziin ont staan nadat de Amerikaanse Rachel Carson haar geruchtmakende boek „Si lent spring" had geschreven. Na het verschijnen van dit boek enkele jaren geleden heeft wijlen president Kennedy van de V.S. een commissie ingesteld, die het boek op zijn waarde heeft ge test. De conclusie van de commissie was dat Rachel Carson in haar boek uitstekende voorlichting geeft over de gevaren, die aan het gebruik van che mische middelen kleven. Rond het boek het rapport van de commissie is (Van een onzer verslaggevers) GOES De Vereniging ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels bestaat binnenkort 150 jaar. In Zeeland zal dit feit worden herdacht door in o. m. Middelburg, Zierikzee, Terneuzen en Goes in het voorjaar van 1965 een ten toonstelling in te richten met als onder werp: „Zeeland in het boek". De leiding van het hiertoe gevormde comité berust bij de heer H. van der Horst, directeur van de instelling „Col lectieve propaganda voor het Nederland se boek". In het comité hebben verder zitting mr. W. de Bruine, provinciaal bibliothecaris, een vertegenwoordiger van de Zeeuwse Volksuniversiteit en een aantal boekverkopers uit Vlissingen, Middelburg en Goes. Op de tentoonstelling zullen naast boe ken, ook vergrote manuscripten por tretten en andere bezienswaardige docu menten te zien zijn. Ook aan het werk van Zeeuwse drukkers zal aandacht wor den geschonken. De expositie zal o.m. werken bevatten van auteurs als Jacob Cats, Betje Wolff Bellamy P. C. Boutens, M. Nijhoff, Gerard Brand (de biograaf van De Ruy- ter), Van Schagen, Hans Warren en Ritter. nogal wat publiciteit geweest niet in het minst in Nederland. Die publiciteit heeft de verwachting gewekt dat bepaalde toe standen, zoals die zich in de V.S. voor doen ook bestaan in Nederland. En zulks mag volgens ir. de Wit niet als volstrekte waarheid worden aangemerkt. Inleiders Er zijn voor deze dag vier sprekers: prof. dr. M- F. Mörzer-Bruijns, direc teur van het Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud, drs. S. L. Wit van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, ir. M. Heuver van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Plantenziekten en ir. H. J. de Bruijn, Rijkslandbouwconsulent voor Planten ziekten. De eerste twee sprekers zullen de negatieve zijden van het gebruik van chemicaliën belichten, de laatste twee zullen de aanwezigen duidelijk maken in welke mate deze bestrijdingsmidde len gebruikt mogen worden en hoe, zulks aan de hand van de bepalingen van de wetgever en het effect van het gebruik van chemicaliën Kortom: men hoopt het hopelijk leer gierige gezelschap in het Luxortheater ervan te overtuigen dat men by het minste spoor van verontreiniging van de gewassen niet „zomaar" naar de spuit moet grijpen en dat men door het ge bruik van deze bestrijdingsmiddelen een grote verantwoordelijkheid op zyn schou wers laadt. GOES In de samenstelling van he dagelijks bestuur van de Stichting Ka tholieke Toeristenzielzorg in Zeeland is enige wyziging gekomen. Onder dankzegging voor de bewezen diensten heeft het algemeen bestuur de heer G. L. de Kok, notaris te IJzendijke ontslag verleend als secretaris. Hij blijft echter zitting houden in het algemeen bestuur van de Stichting. Tot se M'etaris is benoemd drs. W. Dusarduijn te Goes, directeur van de Katholieke Raad in Zeeland. Eerder reeds vervulde deze het secretariaat ambtelijk. Verder is drs. J. Jespers te Breda, se cretaris van de bisschop benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. De samenstelling van dit bestuur is thans als volgt: voorzitter: L. van 't Westende te Middelburg; secretaris: drs. W. Dusarduijn te Goes; penningmeester: E. Mes te Middelburg; lid: drs. J. Jes pers te Breda: bisschoppelijk commissaris pastoor H. Snel te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op zaterdag 19 de cember gaat het polderbestuur van Wal cheren zijn laatste vergadering houden. Dit in verband met de concentratie van polders op Walcheren, die per 1 januari a.s. een feit zal zijn. Op de agenda voor deze vergadering staat naast een aantal voorstellen tol het verpachten van grond, de afscheids toespraak van de voorzitter, jhr. mr. G. Rutgers van Rozenburg. (Van een onzer verslaggevers) GOES Tydens de algemene verga dering van het Waterschap De Brede Wa tering van Zuid-Beveland, die op vrydag 18 december in De Korenbeurs te Goes plaatsvindt, zal de begroting voor het dienstjaar 1965 worden vastgesteld even als het dijkgeschot dat voor het komende jaar geheven zal gaan worden. Verder zal er voorstel worden behan deld om het dagelijks bestuur te mach tigen tot het aankopen van gronden voor de verruiming van waterleidingen in de polder Waarde en voor het graven van een nieuwe waterleiding in de Valcke- nissepolder. Voorts komt er een voorstel aan de orde om het dagelijks bestuur te mach tigen tot het aankopen van een perceel zeedijk onder de gemeente Driewegen. Deze zeedijk is een onderdeel van het dijkvak, dat in de periode 19741978 op deltahoogte moet worden gebracht. (Van onze correspondent) In een schrijven aan de gemeenteraad over de begrotingen van de gemeente Oost- en West-Souburg, kondigen b. en w. aan, dat in vergelijking met de voor gaande jaren de budgetaire positie aan leiding geeft tot een voorzichtig finan cieel beleid. „Op velerlei gebied zullen wij genoodzaakt zijn de broekriem wat strakker aan te halen", aldus b. en w. De begroting voor 1965 geeft voor de algemene dienst een tekort van f 78.379.60. De begroting van de Ge meentelijke Sociale Dienst geeft een gemeentesubsidie aan van f 368.110 67 voor het sluitend maken van deze dienst. De gemeentelijke subsidie voor het Woningbedrijf is vastgesteld op f 8.571.89. Door het voorstellen van belasting maatregelen en bezuinigingen is het be langrijke tekort bij de Algemeen Dienst geëlimineerd bij de le wijziging. Ook vormt de door de minister aangekondig de verhoogde uitkeringen uit het ge meentefonds een welkome aanvulling, deze geven een hogere raming te zien van f 60.000.voor Souburg. Het resultaat van al deze maatregelen is uitgedrukt in een saldo onvoorzien van ongeveer f 10.000. De toekomstplannen zijn reeds vervat in een onlangs aangeboden investerings nota. B. en w. moeten nu echter tot hun teleurstelling constateren dat er niet voldoende ruimte in het budget is tot realisering van de beoogde plannen. Tenslotte wordt nog meegedeeld dat de grondexploitatie per 1 januari 1905 wordt ondergebracht bij het gemeente lijk grondbedrijf Een bedrijfsbegroting van het grondbedrijf kan eerst worden aangeboden als een en ander admini stratief is geregeld. MIDDELBURG. De reglementen van de nieuwe waterschappen Walche ren, De Verenigde Braakmanpolders, Axeler Ambacht en Hulster Ambacht zijn bij K.B. van 8 december goedge keurd. De Kroon heeft vervolgens de voordrachten voor de dagelijkse bestu ren van de vier waterschappen ongewij zigd bekrachtigd. De commissaris van de Koningin in Zeeland zal de dijkgraven vóór dinsdag a.s. beëdigen. De dijkgra ven op hun beurt zullen de gezworenen de eed afnemen. De dagelijkse besturen van de water schappen zijn nu als volgt samengesteld: Waterschap Walcheren: Jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozen burg te Domburg, dijkgraaf. Verder dc gezworenen: Mr. J. H. C. Heijse te Mid delburg, J. Francke te Grijpskerke, P, Lampert te Biggekerke, C. Markusse te Nieuw- en St.-Joosland, Ir. p. Berdenis van Borlekom te Middelburg, G. N. van Ginkel te Vlissingen. Waterschap De Verenigde Braakman polders: H. P, Wolfert te Biervliet, dijkgraaf Gezworenen: P. de Jonge te Terneuzen, P. W. Jansen te Hoek, J. Dregmanj te Hoek, R. Ramondt te Sas van Gent, M. van Driel te Hoek. In dit bestuur was ook benoemd de heer P. van Hoek te Philippine, die, zoals men elders in ons blad kan lezen, zaterdag is overleden. Waterschap Axeler Ambacht. P. van Hoeve te Axel, dijkgraaf. Ge zworenen: A. Ramondt te Terneuzen. Mr. H. Rijpstra te Terneuzen, K. de Koeijer te Zaamslag. F. P. de Rubber te Zaamslag. D. Dekker te Zaamslag, W. Koster te Axel, M. L. M. IJsebaert te Axel. L. de Regt te Axel, J. J. V. Go- vaert te Westdorpe. G. C. van Haelst te Westdorpe, M. L. F. C. M. Termote te Zuiddorpe. G. C. E. M. Dierick te Koe wacht. Waterschap Hulster Ambacht. W. P. J. Staal te Vogelwaarde, dijk graaf. Gezworenen: Baron K, J, A. Col- lot d'Escury te Hontenisse. E. P. M. Ver- durmen te Vogelwaarde. T. A. Mangnus te Vogelwaarde. T. J. D. Bauwens te Hontenisse. F. J. de Nijs te Graauw. Dr. G. Molthoff te Vogelwaarde, A. E. C Staal te Graauw, A. J. M. Rottier te St Jansteen. G. J. V. Vael te St. Jansteen H. T. D. M. Vercauteren te Clinge. P. J van Esbroeck te Vogelwaarde.

de Stem | 1964 | | pagina 7