Nijdige golven en bulderende wind houden wet aan de wal Graanprijsakkoord: vandaag of in 65 Storm spookte op Noordzee in Overstrom ingen Engeland en Wales Dat had u niet gedachthè luisteraars?r' Denk om de inzendingen Automobilisten slachtoffer van storm Scheveningen beleeft een dolle zaterdag Weinig kijkers op stormzondag VECHTPARTIJ ONDER MIS RODE TOP OP 1 MAART A.S. Indonesische aanval op Australisch schip DAGBLAD VOOR ZEELAND Kinderen en Kerstmis Minder zacht Onechte priester aan altaar Weekeinddebat leverde geen resultaat op Ondanks China 104e JAARGANG Ne. 24767 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v, Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 14 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 te'efoon 2893; 55 STORM OP HAND VAN R.E.M. Er zijn al heel wat kinderen die een tekening of een vers hebben gemaakt over „kinderen en Kerstmis". Sommigen zonden zelfs een tekening èn een ge dicht in. Wie nog niet aan de slag is gegaan moet eraan den ken dat het morgen de uiterste inzenddatum is voor onze kerst wedstrijd I Zoals we al gezegd hebben: alle kinderen van 5 tot en met 15 jaar kunnen meedoen. Ze moeten op hun inzending dui delijk naam, adres en leeftijd noteren. DOETINCHEM De 38-jarige lood gieter J. Sigtenhorst uit Doetinchem is op slag gedood, toen zijn auto door een rukwind van de weg raakte en een boom ramde. EMMEN De storm was ook de oor zaak van het ongeluk, dat de 60-jarige L. van Rijswijk uit Nieuw-Dordrecht overkwam. Hij was samen met zijn doch ter en schoonzoon, die de wagen be stuurde, op weg naar zijn vrouw in het ziekenhuis in Emmen, toen een hevige rukwind de wagen van de weg af druk te. De auto botste tegen een boom en de heer Van Rijswijk overleed ter plaatse. DELFT De 26-jarige J. P. M. van der Lans uit Den Haag is om het leven gekomen, toen zijn auto tegen een licht mast reed. Hij moet de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt, want de linker- wielen 'kwamen in de middenberm te recht. waarna de wagen dwars over de weg schoot. (Van een onzer verslaggevers) TUSSEN PIER EN EILAND - De R.E.M. heeft zijn gezicht nog steeds niet verloren. Radio- en T.V.-Noordzee zijn sinds zaterdagmorgen 0.01 uur illegaal, maar fris en vrolijk klinkt de stem van de omroeper nog: „Dat had u niet gedacht hè, luisteraars", en flitsen de t.v.-beelden tussen eiland en Nederland nog op het scherm. Ondanks de wet op „kunstmatige eilanden in volle zee", ondanks de dreigementen van minister, parlement en officier van justitie, maar dank zij windkracht 8 met onbe daarlijke uitschieters naar 9 of 10 of daaromtrent. 't Was me de dolle zaterdag (en zon dag) wel daar tussen de Scheveningse pier van magnaat no. 1 Zwolsman en het eiland van magnaat no. 2 ir. Hee- rema. De dolle zaterdag ir! december, die het lot van het R.E.M.-eiland moest bezegelen. Letterlijk en figuurlijk. Radio- en T.V.-Noordzee hebben stem noch gezicht verloren. De spanning hing zaterdagmorgen vroeg echter al over Scheveningen en heerst nog steeds tus sen havenhoofden en eiland. Maar wat moet er eigenlijk gebeu ren? De apparatuur op het R.E.M.- eiland verzegelen? „Best", zeggen som mige R.E.M.'ers, „Maar dan moeten die ambtenaren toch langs de palen om hoog klimmen". Ir. Heerema, de grote belanghebbende, achter slot en grendel zetten? „Ook al goed", zeggen andere R.E.M.'ers. „Toch blijven we net zo lang uitzenden totdat de zaak voor de rechter komt". Mèt de spanning groeide intussen de windkracht, die zaterdagmorgen om 7 uur met een lief glimlachje van sterkte vijf begonnen was. maar gaandeweg uitgroeide tot een bulderend geloei van 7 en 8 met de nodige uitschieters. „Er komt vandaag niets van", zeiden de kenners van de wind, zee en recht, „die politiemannen zijn daar gek om er hun baas, hun leven en hun inspec tievaartuig aan te wagen". Plotseling scheurde ir. Heerema. thans schijnbaar de grote R.E.M.-man, in zijn Mercedes weg. Iedereen dacht, mopperde en vloekte hardop, daar in de Scheveningse buitenhaven. En ieder een moest zo nodig naar het eiland, an derhalf uur gaans ergens buiten de 3- mijlszone. Iedereen: een razend-ner- veuze club journalisten, fotografen en cineasten, reders, schippers, machinis ten, opstappers en jongmaatjes. „Komt niks van in", brulde reder Vrolijk, „dit is zelfmoord, mijn schipper is verant woordelijk". Enfin, iedereen moest plotseling iedereen opbellen. Ir. Heerema: „Geen enkele journalist bij mij en geen ster veling op mijn eiland". Mr. Minderop (juridisch R.E.M.-adviseur)spoorloos. Mr. Dettmeijer (R.E.M.-politiek advi seur): onvindbaar. R.E.M.-directeur Brandei: in Zurich, onbereikbaar. Ban kier Texeira de Mattos: geen gehoor. Mr. Hartsuiker Amsterdams officier van justitie: mysterieuze stilte. „Wordt- ie nou verzegeld of niet?" Uit de luidspreker klinkt dan ineens de opgewekte stem van Radio-Noord- zee: „Dat had u niet gedacht, hè, luis teraars, dat we nog in de lucht waren". Tussen pier en eiland schiet op dit zelfde ogenblik de vleugelboot van ir. Heerema half over, half in de golven vooruit. Als een haai in en uit de zee. Een R.E.M.-haai. In 20 minuten tijd ligt hij afgemeerd bij de R.E.M.-jongens en brengt de laatste orders van de baas over. Zo van: „Gewoon doorgaan jon gens. Reken maar niet op ze. Veel te T 4 WE Z'JN 4 ER NOG! N4 T <~4*i rN; V |v*^ ft- s «ft - k r"' 4k slecht weer". Ze hebben gelijk. Het is beestenweer op de Noordzee. De Sch, 62 kraakt en zucht op de vuilgrijze golftoppen en hijgt af en toe naar lucht en olie. Maar op veilige afstand van het eiland, want een licht zoentje van een van die palen is precies een omhelzing van de Lorelei: reddeloos verloren. De schipper zal goed gek we zen. De Noordzee is een woeste hel ge worden. Alleen al van het gebulder word je volslagen gek. Afgezien dan nog van de golven, die meters hoog over de boeg timmeren en schater lachend krijgertje met elkaar spelen. Dan duikt onverwacht schipper Kees den Eier met zijn trouwe „Maarten" en de Sch. 102 op uit de hel van water en wind. Hij voert proviand mee voor de R.E.M.-inwoners: flessen, blikken, kistjes, water en zo. Kees schuift zijn pet achter op zijn hoofd en snuift eens diep en luidruchtig. Reder Vrolijk, voor de gelegenheid meegevaren, houdt zijn kaken op elkaar. Hij weet: hier is de schipper heer en meester en zijn bevel is het onherroepelijke laatste woord. Schipper De Eier zoekt het luwtje van de Sch. 62. Zijn „Maarten" luistert nau welijks. Het bonkt en stoot en giert BIJ EEN ONTPLOFFING in een vuur werkfabriek in Mexico zijn acht men sen om het leven gekomen. PAUS PAULUS wil, als het weer het toelaat, met Kerstmis op de trappen van de Sint-Pieter een H. Mis opdra gen. De traditionele kerstboodschap zal op 22 december om 20.00 uur Neder landse tijd uitgesproken worden. DE VAN HET nazibewind overgeno men kunstschatten in West-Duitsland, zullen in de openbaarheid gebracht worden. Het zijn voornamelijk schilde rijen, waaronder stukken van Rubens. Titiaan, Cranach en Von Lenbach. DE VERMOEDELIJKE dader van drie onder dezelfde omstandigheden ge pleegde moorden in Engeland, is ge grepen. Daarmee is wellicht een zaak opgelost waarmee de politie al vier jaar bezig is. ER BESTAAN PLANNEN om in Leeu warden ter nagedachtenis van de in juni 1964 overleden Hans van der Kal len, als schrijver van detective-verha len alom bekend geworden als Havank. een standbeeldje op te richten van mon sieur C. M. Carlier. alias de Schaduw, sieur Charles C. M. Carlier, alias de Schaduw, de beroemde speurdersfiguur uit de romans van Havank. DE CHIRURG F. K. uit Utrecht, die vorig jaar in Avro's Televizier o.a. be toogde dat de fondspatiënten niet alle medicamenten krijgen die zij nodig hebben, is op grond van deze en an dere uitlatingen geschrapt als lid van de Koninkl. Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. DE (JONGE) linkervleugel van de Britse Labourpartij heeft gisteren tij dens het partijcongres in Brighton fel geprotesteerd legen de „ploeg rechtse leiders" die de regering Wilson naar ^?ar mening vormt. In het congres zelf melden de linksen zich echter koest. OP TEXEL is een man aangehouden Ka-n verd?*cM wordt in Den Burg hthhf,5"3a^ige heer met een aut0 te hebben willen aanrijden. hniaH^0 met in8an8 van 1 fe" rnnfA'' fMPr(?grammf,'S V3n -Radio Ve- ln zlJn radiogids opnemen. ïïe v™«egedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Veranderluke bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind, in hoofdiaak uit westelijke richtingen. Minder zacht. s Vandaag: zon onder 16.29 uur Maan onder 2.11 uur. Morgen: zon op 8.42 uur. Maan op 12.09 uur. Ondanks de storm en regen werd er gisteren gevoetbald. Hoe triest het ech ter wel was, getuigt deze foto uit het Olympisch stadion in Amsterdam tijdens de wedstrijd BlauwwitïtBC. overal om hem heen en de golven grij pen als gillende duivels ieder houvast. Dit wordt, neen.'dit is volslagen gek kenwerk. Hoe wil die mr. Hartsuiker hier en op dit moment in hemelsnaam oen zegeltje komen brengen? Als een haai duikt de vleugelboot langszij de „Maarten". „Ga naar huis toe", brult de schipper .„Ze klaren het nog wel een paar dagen zonder jou en je voorraad". De pet wordt recht getrokken en iedereen (vijf kleine kereltjes tegen le gioenen van golven) zucht hardop, Recht op en neer stuift de „Maarten" richting pier en de oude buitenhaven. Geen proviand, geen politie, geen mr. Hartsuiker, geen zegeltjes op knoppen, spoelen, lampen en deuren. De antenne draden op het R.E.M.-eiland neuriën met de zuidwesterstorm mee: „Stormy weather" en schaterlachen recht en wet finaal uit. De dolle zaterdag in december wordt bijna een lachertje tegen recht en wet tenzij maandag is er immers weer een dag. Dan wordt misschien ook duidelijk wat ir. Heerema bedoelt met die bui tenlandse maatschappij, die naar hij stelde sinds zaterdagnacht de R.E.M.- exploitatie in handen heeft. Dit kan, om met de Amsterdamse officier van justitie te spreken, wel eens „interes sant" worden. Hij voegde daaraan toe dat deze manoeuvre „zo op het eerste gezicht" geen enkele verandering in de zaak brengt. Mr. Hartsuiker, waarschijnlijk de meest geplaagde man van deze zater dag en zondag, waagt er in geen ge val mensenlevens aan. „Zo'n dwaas ben ik zeker niet", liet hij gisteravond laat weten. „Let voorlopig maar op de weer berichten en val me alsjeblieft niet meer lastig. Als ik wat te vertellen heb doe ik dat, zoals ik beloofd heb". Met welke veelzeggende woorden een dol en speculatief weekeinde rond de R.E.M. besloten werd. NETZAHUALCOYOTL (Mexico) Gisteren werd in de r.-k. kerk van Netzahualcoyotl, in Mexico, het feest van de maagd van Guadeloupe ge vierd. De pastoor was juist begonnen met de mis te lezen, toen hij moest ophouden, omdat hij ziek werd. Zijn plaats werd ingenomen door een man, die gekleed was in een pij van de broeders Franciscanen en die ver klaarde pater Lucio Olvera te heten. De Franciscaan ging verder, waar de pastoor gebleven was. Plotseling riep een der kerkgangers echter: „Dat is een valse gelovige". Onmiddellijk brak er een reusach tig tumult los. De tweeduizend per sonen, die zich in de kerk bevonden, begonnen te redetwisten, waarop ten slotte een algemeen handgemeen ont stond, waarbij van stenen, stokken en andere gelegenheidswapens gebruik werd gemaakt. De politie maakte ten slotte een einde aan het gevecht, doch even tevoren was de kerk in brand gestoken. Zij arresteerde Olvera de echte of de voorgewende en voor kwam daarmede tevens, dat hij door de menigte werd gelyncht. Ongeveer een uur na het ingrijpen van de politie was de rust weerge keerd. De balans: zes ernstig en bij na honderd lichtgewonden en een in de as gelegd kerkgebouw. De ernstig gewonden zijn in een ziekenhuis op genomen, terwijl de minder ernstig gekwetsten, na aldaar te zijn behan deld, huiswaarts konden keren. BRUSSEL Ministers van de zes E.E.G.-landen hebben van zaterdag ochtend 10 uur tot gisterochtend acht uur vergeefs getracht een akkoord te bereiken over de vaststelling van een gemeenschappelijke graanprijs. De „zes" hebben echter de moed niet op gegeven om toch vóór 16 december tot overeenstemming te komen. Vandaag komen zy weer in Brussel byecn om spykers met koppen te slaan. Zij hebben dan de tijd tot morgen middag, tot het moment, waarop de Italiaanse delegatie naar Rome moet terugkeren om te kunen deelnemen aan de verkiezing van een opvolger van president Segni. Het is waarschijnlijk ook de laatste kans, dat nog dit jaar een akkoord over het graanprijsvraag- stuk wordt bereikt, omdat het vrijwel uitgesloten is, dat Italië voor het einde van de maand ministers naar Brussel kan afvaardigen. Dit als gevolg van het met de presidentsverkiezing ge paard gaande aftreden van de rege ring. De nachtelijke besprekingen werden op voorstel van Nederland afgebroken, nadat vaststond dat met Italië geen akkoord kon worden bereikt. Op tafel lag op dat ogenblik een compromis voorstel van de Europese commissie, waarin een heel eind tegemoet werd gekomen aan de Italiaanse wensen. De vijf overige E.E.G.-partners waren het al aardig met elkaar eens geworden zich evenwel over het com promis-voorstel uit te spreken. 3) 4; Honderden mensen waren naar de Noorderpier in IJmuiden gekomen, waar het Britse vrachtschip „Yewcroft" was gestrand, nadat de schroefas was gebro ken. MOSKOU Ondanks verzet van Pe king heeft de regering van de Sovjet- Unie de veelomstreden communistische topconferentie vastgelegd. Het gesprek (aanvankelijk vastgesteld op 15 decem ber) zal op 1 maart 1965 beginnen. Dit uitstel zint de Chinezen in het geheel niet. Zij eisen een uitstel voor onbe paalde tijd. Zij verwachten van een top conferentie tussen de communistische partijen van de wereld, als die al zo spoedig gehouden wordt, een definitieve breuk in het rode kamp. Rusland heeft aan de kennisgeving toegevoegd dat de conferentie niet tot doel heeft een der deelnemers te veroor delen. Zij moet, integendeel, de eenheid in het communistische kamp bevorde ren, zegt Moskou. De nieuwe Russische leiders hebben inderdaad niet de intentie de kloof tus sen de twee rode reuzen wijder te ma ken. De houding van Peking wenst er echter niet op dat het gesprek tot ver zoening zal leiden. IJMUIDEN De hevige storm van de afgelopen dagen heeft danig huis gehouden op o.a. de Noordzee, waar vele schepen in ernstige moeilijkheden geraakten. Tal van reddingsboten moes ten de krachtige zuidwesterstorm met windkracht negen en meters hoge gol ven trotseren, om de in nood verkeren de schepen bijstand te kunnen verle nen. Bij IJmuiden brak het Engelse schip „Yewcroft" tijdens het manoeuvreren binnen de pieren, de schroefas, waar door het in de richting van het strand geslingerd werd. Pogingen om sleep- verbindingen tot stand te brengen mis lukten vele malen, waarna het schip bij de Noorderpier strandde en zware zeeën overkreeg. De zeven opvarenden werden door een sleepboot aan boord genomen. Pas vele uren later kon een verbinding tot stand worden gebracht, waarna het schip naar de sluizen kon worden gesleept. In de buurt van Koblenz werd het Nederlandse schip „Tjoba" uit Rotter dam door een stormvlaag gegrepen, waarna het omsloeg. De drie opvaren den konden door de „Hollandia" uit Rotterdam worden gered. Ten noorden van Terschelling ver loor het onder Liberiaanse vlag varen de vrachtschip „Mitera" zijn schroef, waarna het in moeilijkheden geraakte. De „Mitera" ging onmiddellijk voor anker en kon later naar Embden wor den gesleept. Bij het verlaten van de IJmuidense haven liep de Nederlandse kustvaar der ..Willi Bohmer" gisteren vast op de Noorderpier. Hoge zeeën sloegen over het schip, dat steeds dichter naai de pier werd verzet. Omdat sleepver bindingen aanvankelijk door de storm kracht verbroken werden, kon het schij pas vele uren later worden vlot getrok ken. Ook op de Westerschelde kwamen diverse schepen in ernstige nood. Een Franse supertanker werd omhoogge varen en moest de hulp van Belgische sleepboten inroepen. Een Panamese tanker liep bij de Boudewijnsluis aan de grond, waai door het scheepsverkeer gestremd werd en verschillende boten voor anker moesten gaan. Vele uren later kon de Panamees vlot getrokken worden. Een met water volgelopen loodsjo] met drie man aan boord sloeg zaterdag voor de kust van IJmuiden om. De drie opvarenden vielen in zee, maar konden door een andere loodsboot wor den opgepikt. De jol is niet terugge vonden. Op het IJselmeer kreeg het binnen schip „Noordwest" motorpech, waarna het door de hevige wind op een dijk strandde. Schip en lading gingen ver loren. De schipper en zijn vrouw kon den zich in veiligheid stellen. Op de Elbe tussen Hamburg en Cux- haven kwamen een Noors en een Duits schip met elkaar in botsing. Het Duitse schip zonk, het Noorse voer aan de grond. Vier bemanningsleden van de Duitser konden worden gered. Het zoe ken naar drie vermisten moest door de weersomstandigheden worden gestaakt. De „Avalon". een schip van de Britse spoorwegen, dat vaart op de lijn Hoek van Holland-Harwich, werd zaterdag bij Hoek van Holland ernstig bescha digd. Er ontstond een flinke scheur in de stuurmachinekamer. Het schip kon daarom niet uitvaren. De passagiers moesten de nacht aan boord doorbren gen en konden pas gisteren worden overgezet. In de buurt van de Deense kust heeft gisteravond een Libanese vrachtboot dringend om assistentie gevraagd, nadat hij door onvoldoende machinekracht niet meer tegen de storm op kon tor nen. Verschillende sleepboten moesten uitvaren om assistentie te kunnen ver lenen. Engeland en Wales hebben het afge lopen weekeind zwaar te lijden gehad van overstromingen als gevolg van zware regenval. Vooral in Wales, waar veel rivieren buiten hun oevers traden, tal van huizen door het water werden omspoeld en het wegverkeer ernstig werd bemoeilijkt, is de toestand zeer kritiek. Dit voorstel hield het volgende ak koord in 1) De gemeenschappelijke graanprijs treedt op 1 juli 1967 in werking 2) De prijs voor zachte tarwe wordt vastgesteld op 425 DM per ton. voor gerst op 365 DM, rogge 375 DM en maïs op 365 DM per ton Nederland wenst een maïsprijs van 340 DM per ton Een subsidie voor de invoer in Italië van maïs en tarwe van 30 DM per ton voor vijf jaar, gedeel telijk gemeenschappelijk te finan cieren Een uitzonderingsprijs van 580 DM per ton voor Italiaanse harde tarwe als steun voor de produktie Een aflopende gemeenschappelijke schadeloosstelling aan de Duitse, Italiaanse en Luxemburgse graan producenten, die minder voor hun oogst gaan krijgen door de lagere gemeenschappelijke prijs De compensatie wordt betaald uit een speciale afdeling van het land bouwfonds volgens de verdeelsleu tel van het E.E.G.-verdrag door de lidstaten te financieren. Dit zou voor Nederland een bijdrage be tekenen van 13 procent. De bevestiging van de uitbreiding van de gemeenschappelijke finan ciële verantwoordelijkheid tot groenten en fruit, tabak en harde tarwe (om aan Italië tegemoet te komen) Verlaging voor twee jaar van de bijdragesleutel van Italië voor het landbouwfonds van 28 tot 18 pro cent 9) In 1967 volledig gemeenschappe lijke financiering (thans de helft) van de gemeenschappelijke graan markt en van de gemeenschappe lijke markten voor pluimvee eieren en varkensvlees Een groenten- en fruitregeling met meer bescherming tegenover de in voer uit landen buiten de E.E.G. (Italiaanse wens) 11) De mogelijkheid van een herzie ning van het niveau der graan prijzen vóór 1 juli 1966 aan de hand van een voorstel van de Europese commissie, waarin reke ning wordt gehouden met de kos ten- en prijzenontwikkeling 12) Afschaffing van de onderlinge sluisprijs tussen de E.E.G.-landen voor varkensvlees en afschaffing van het tariefelement in de heffin gen in het handelsverkeer in de E.E.G. in varkensvlees eieren en pluimvee (1 januari 1967). Tegen dit compromis-voorstel be staan ook bij Nederland nog grote be zwaren. De verlaging van de maxi- mumbijdrage aan het landbouwfonds door Italië van 28 tot 18 procent heeft consequenties voor het financiële even wicht. 8) 10 SINGAPORE De Australische mij nenveger „Keal" heeft vuur gewisseld met drie Indonesische snelboten, die in de richting van Singapore raasden. Twee van de Indonesische boten openden het vuur, toen de „Keal" in de buurt kwam. De Australiërs beantwoordden het vuur, waarbij een Indonesiër werd gedood en vier gewond. De derde snelboot maakte rechtsom keert en verdween in de richting van de Indonesische kust. De „Keal" keerde naar Singapore terug met de Indonesi sche slachtoffers en een van de snelbo ten op sleeptouw.

de Stem | 1964 | | pagina 1