Lof voor b. en w. Terneuzen in algemene beschouwingen Betere verkeers verbindingen Afrekenen met mentaliteit we fiksen het wel" van W. J. WETERINGS (K.V.P.) Eerst herindeling van de kanaalzone-gemeenten Financiële medewerking van hogerhand onmisbaar Bèr Pluijm 13 A. Ramondt (G.PV.-A.R.) bepleit Veel wensen 55 55 Nieuwe binnen- vaartsluis moet snel in komen gebruik R. HOL (P.v.d.A.) „Terneuzen op de goede weg 3. A. DE FEYTER (C.II.U.) Wanneer worden kanaalhavens uitgebreid P. Fijn van Draat (VVD) Wacht u voor verontreiniging lucht en water In Frankrijk VADER WURGT 2 KINDEREN KORFBAL Laatste program voor de pauze Humphrey gaat assimilatie negers leiden Vice-voorzitter Euratom dient ontslag in Parijs wil op Expo in Montreal 325 meter hoge toren DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 DECE3IBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzense gemeenteraad heeft gisteravond de begrotingen voor het komende dienstjaar vastgesteld. Alvorens men dat deed hielden de verschillende fractievoorzitters de gebruikelijke algemene beschouwingen, die doorgaans getuigden van de waarde ring, die de raad „voor het slagvaardige beleid" van b. en w. heeft. Hieronder volgen de belangrijkste passages uit de beschouwingen. Enkele punten, die bijna iedere spreker aansneed, hebben we achter wege gelaten. Dat bijvoorbeeld bijna iedereen een spoedige aanleg van de vaste oeververbinding over de Westerschelde preekte, is haast vanzelfsprekend. Over het verdere verloop van de vergadering leest men op de gebruikelijke nieuwspagina's. Overigens dat iedere rechtgeaarde Terneuzenaar de Axelse Brug begint te verafschuwen zal genoegzaam bekend zijn. Het „onding" (zie foto hiernaast) kwam weer uitvoerig ter sprake. Men leest er in de verhalen over de algemene beschouwingen meer over. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In zijn algemene be schouwing heeft de heer A. Ramondt (G.P.V.), die tevens sprak namens de heer M. van Lengevelde (A.R.) een warm pleidooi gehouden voor verbete ring van de verkeersverbindingen, „die urgenter wordt naarmate de industriële activiteiten in Terneuzen groter won den". Hij drong er bij b. en w. bijvoor beeld op aan het uiterste te doen om te bevorderen, dat de capaciteit van de veerdienst Terneuzen-Hoedekensker- ke zeer aanzienlijk wordt uitgebreid. Naar zijn mening is er dan mettertijd, wanneer de Oosterscheldebrue klaar is, een goede verbinding me' Rotterdam. Voorts zei de heer Ramondt de capa citeit van de dienst Kruiningen-Perk- polder onvoldoende te vinden. Hij zei van mening te zijn dat het aantal vaar ten op deze dienst zo veel mogelijk dient te worden opgevoerd. Hij raadde b. en w. ook aan de sug gesties van ir. Philips gedaan bij de opening van het Terneuzense complex van de gloeilampenfabriek, tot de aan leg van een vliegveld in de nabijheid van Terneuzen, in ernstige overweging ta nemen of in ieder geval de mogelijk heden daartoe te onderzoeken. Tenslot te vroeg hij ook aandacht voor de interne" verkeersproblemen van Ter neuzen. Ook hij merkte de Axelsebrug als een onding aan en pleitte voor uit breiding van de parkeermogelijkheden. Niet te krap De heer Ramondt bleek met b. en w. van mening dat het begrotingstekort van f 286.792,- niet als erg verontrustend gezien moet worden. Hij betoogde dat wil het gemeentebestuur een slagvaar- A. RAMONDT .deidooi voor betere verkeersverbindin gen. dig beleid kunnen voeren het zeker niet gebonden moet zijn aan een te krap op gezette begroting. Hij zei te kunnen in stemmen met het voorstel van b. en w. tot het verzoeken van een aanvullende uitkering uit het fonds aan de minister van Binnenlandse Zaken en Financiën en de suggestie van het college tot ver hoging van de plaatselijke belastingen, zulks mede in verband met het uitge breide wensenpakket van de gemeente. Bouwactiviteiten De heer Ramondt maakte gewag van een nog steeds verontrustend tekort aan woningen. ..Bijzonder schrijnend" zei bij het te achten dat het grootste ge deelte van de nieuwe woningen is be stemd voor de werkkrachten in de in dustrie die deze van elders moet aan trekken, Bij de uitbreiding van de wo ningnood zal volgens hem ook alle aan dacht moeten worden besteed aan de woningnood onder eigen bevolking. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat nu °,°k in de Terneuzense woningbouw pro- duktiestromen op gang zijn gebracht. tuj pleitte ervoor nieuwe uitbreidings- piannen „0p groter schaal en tijdig te ij ven opzetten" en spral de hoop uit nat naast de systeem- en industriële ook de traditionele bouw alle mo- ^enjke voortgang zal kunnen vinden, tiij zei overigens van mening te zijn e?» oet college van b. en w zich in I afSel°Pen jaar afdoend heeft uitge- r? u0p k0t v*ak van de woningbouw. JJe heer Ramondt gaf voortr nog eens olijk van zijn verlangen naar de spoe dige aanvang van de bouw van het nieuwe lyceum annex cultureel cen- iium. Hij bleek ook tevreden over de loeveelheid werk, die b. en w. verzet en voor het onderwijs in het algemeen cn voor de verwezenlijking van nieuwe ^cnoolgebouwen in het bijzonder. Compensatie De heer Ramondt betuigde ook ziin waardering voor het beleid van b en w. iizake de grondaankopen ten behoeve van de industrie en de woningbouw, •.ctat m het komende jaar hopelijk ge kenmerkt zal worden door dezelfde slag vaardigheid". Hij gaf b. en w. in over weging voor de grondgebruikers een vorm van schadeloosstelling te vinden door het beschikbaar stellen van ver vangende grond. „In dat verband kan overleg met de landbouworganisaties en andere geëigende instanties wellicht heilzaam werken", opperde hij. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De fractie van de KVP in de Terneuzense gemeenteraad heeft alle waardering voor het door b. en w. gevoerde beleid. Dat blijkt duidelijk uit de algemene beschouwing, die de voorzitter van deze fractie, de heer W. J. Wete- rings, gisteravond tijdens de begrotingsvergadering namens de fractie heeft ge houden. Met name de slotopmerking van de beschouwing wijst in deze richting: „Wij hopen dat het college van b. en w. ook in het komende dienstjaar het hem toevertrouwde werk in dezelfde voortvarende geest zal voortzetten Men kan zich echter niet aan de indruk onttrekken dat de KVP-beschouwing een iets kritischer tendens had dan men de laatste jaren gewoon was. Zo vroeg de heer Weterings b. en w. voor de toekomst af te rekenen met een „we fiksen het wel -mentaliteit, die wordt ingegeven door het plaatselijk chauvinisme. de gemeente Terfieuzen zal moeten blij ven zorgdragen voor het scheppen van een aantrekkelijk leefklimaat. In dat verband pleitte hij voor een „meer praktische regeling met betrekking tot de incidentele verlenging van de horeca- openstellingen" en het geven van meer gelegenheid tot dansen, vooral op de zondagavonden. „Het is goed dat de meeste Terneu- zenaren behept zijn met enig chauvi nisme maar dergelijke dingen mogen met niet al te veel aggressiviteit worden uitgedragen", aldus de heer Weterings, die erop wees dat de krachtige ontwik keling van Terneuzen ,,van buitenaf" met grote nauwlettendheid wordt ge volgd. „Bepaalde ontwikkelingen kun nen o zo gemakkelijk worden uitgelegd als zijnde in strijd met het belang van onze omgeving", meende de heer Wete rings, „terwijl eigenlijk niets minder waar is dan dat". Overigens is er vol gens de heer Wettings in Terneuzen gedurende de laatste jaren een com plex van activiteiten geweest, dat een vergelijking „met wat elders in plaat sen van even grote of grotere omvang gebeurt" meer dan glansrijk kan door staan „dank zij vooral de bijzondere inspanningen van het college", aldus de heer Weterings. Waarborgen De heer Weterings maakte met enige zorg gewag van het begrotingstekort van bijna 300.000,-. Hij zei te ver wachten dat de jaarrekeningen van de gemeente in stijgende negatieve saldi zullen resulteren. Als voornaamse oor zaak voor het tekort en de nog te ver wachten tekorten op volgende begrotin gen noemde hij een onvoldoende stijging van de uitkeringen uit het gemeente fonds. De heer Weterings zei van me ning te zijn dat men naar wegen en remedies zal moeten zoeken „om de financiële situatie van de gemeente die waarborgen te doen inhouden dat in geen geval het verzorgingspeil in de ge meente zal moeten dalen". Hij stemde daarmee in met de door b. en w. ge suggereerde aanpassing van bepaalde heffingen van de plaatselijke belastin gen. Woningbouw De heer Weterings zei alle waarde ring te hebben voor het woningbouwbe leid van b. en w. Het uitte vooral zijn tevredenheid over het feit, dat zeer on langs kon worden begonnen met de bouw van 696 woningen volgens het zo genaamde arbeidsbesparende prontcsysteem. Hij betoogde dat het ge meentebestuur het nu echter zeker niet op een pauze in de woningbouwplannen- makerij mag laten aankomen omdat „696 woningen nog geenszins overdaad zijn voor de gemeente". Hei zei met belangstelling de stappen die het college neemt om te komen tot die het college neemt om te komen tot industriële woningbouw te zullen vol gen. De heer Weterings pleitte er voor de plaatselijke aannemingsbedrijven, die daarvoor in aanmerking komen, ze- kei niet ongemoeid te laten bij de wo ningbouw in Terneuzen. Naar zijn me ning mag er ook geen pauze ontstaan in de grondaankopen ten behoeve van de woningbouw en de industrialisatie. Hij stelde voor het bij de grondverwer ving eens te laten aankomen op een ge rechtelijke procedure opdat „ons aankoop beleid eens wordt getoetst". Obstakels Een zaak van het hoogste belang voor de genieente is naar de mening van de heer Weterings een zo spoedig mogelijke opruiming van de kanaalobstakels" binnen de stad. „Wij verzoeken u er op hoog niveau met de allergrootste klem op aan te dringen dat de nieuwe bin- nenvaartsluis die in 1965 gereed zal komen zo spoedig mogelijk in gebruik W. J. WETERINGS zal worden genomen en het graven van de voorhaven, die toegang zal geven tot afrekenen met agressief chauvinisme, de nieuwe sluis, onafhankelijk van de andere voorhavens onverwijld ter hand zal worden genomen. Op die manier zal volgens de heer Weterings worden voor komen dat een voorziening, die ette lijke miljoenen heeft gekost, gedurende enkele jaren onrendabel blijft liggen. Bovendien zou men in dat geval einde lijk eens kunnen afrekenen met de Axelse Brug over de te dempen kanaal- arm, die nog steeds voor schier onop losbare verkeerssituaties zorgt. Kernstatus De heer Weterings betoogde ten aan zien van de industrialisatiepolitiek van de gemeente dat die bij de hogere over heid goed moet zijn aangeslagen gezien de bestendiging van de primaire kernstatus. Hij zei dat een belangrijke uitbreiding van Dow Chemical afhan kelijk schijnt te zijn van de mogelijk heid tot uitbreiding van de laad- en los- ruimte (de pier in de Westerschelde), waarvoor de medewerking /an rijks waterstaat nodig is: „Wij vertrouwen erop dat de bevoegde instanties voor dit probleem een voor alle partijen aan vaardbare oplossing zullen kunnen vin den". De heer Weterings voegde eraan toe dat de scheepvaart op de Wester schelde geen hinder ondervindt van de momenteel aanwezige pierinstallatie bij Dow. Hij pleitte er voorts voor dat de be langen van de „traditionele bedrijven in onze gemeente" niet worden ge schaad en voor een onderzoek naar de mogelijkheden voor een noodzakelijke verruiming van de vervoersmogelijk heden per weg en per spoor. De heer Weterings sprak de hoop uit dat de gemeentelijke herindeling spoe dig rond zal komen omdat „Terneuzen meer ruimte nodig heeft" en dat, wan neer groter materieel is ingezet 'op de veerdienst Kruiningen-Perkpolder de frequentie der afvaarten op deze dienst niet zal dalen en tenslotte dat de rijks overheid in meerdere mate de gemeente zal tegemoet komen in de kosten die gemaakt worden bij de aanleg van de afvalwaterleiding in de kanaalzone. De heer Weterings betoogde dat Sanering De heer Weterings suggereerde ten slotte dat b. en w. de raad in het ko mende jaar zullen confronteren met 'n saneringsplan voor de binnenstad die, wanneer gen stringente maatregelen worden genomen, schril zal gaan afste ken tegen de nieuwe wijken." (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bü de algemene be schouwingen werd de spits afgebeten door de heer R. Hol, de fractievoorzitter van de PvdA. Hij sprak er zijn grote tevredenheid over uit, dat Terneuzen, door alle spectaculaire werken die er plaats vinden, heeft bewezen als ont- wikkelingskern op de goede weg te zijn. Hij betoogde, dat de kring van velen, die geloven in een zich snel ontwikke*- lend Terneuzen, zich gestaag uitbreidt. Hij zei zulks een belangrijk psycholo gisch winstpunt te vinden, immers „bij deze ontwikkeling is de loyale belang stelling en vooral financiële medewer king van zowel de centrale als de provinciale overheid onmisbaar." De verdere ontplooiing van het „indu striële Terneuzen" is naar zijn mening niet alleen 'n plaatselijk maar ook een landsbelang. Dat de landelijke overheid het ook zo ziet, zei de heer Hol bewe zen te achten doordat Terneuzen on langs werd gehandhaafd als primaire ontwikkelingskern. De heer Hol wees erop dat ln 1965 miljoenen zullen moeten worden uitge geven aan het bouwrijp maken en het aankopen van gronden, zonder dat daar in hetzelfde jaar inkomsten tegenover staan. Hij sprak de hoop uit, dat finan ciering hiervan verzekerd zou kunnen worden. In dat verband wees hij nog maals op „.onontbeerlijke steun van ho gerhand". De heer Hol onderschreef de mening van b. en w„ dat het wegwer ken van het tekort van bijna drie ton op de begroting „een tekort dat ons overigens nog is meegevallen" (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De voorzitter van de fractie van de C.H.U. in de Terneuzense emeenteraad, de heer J. A de Feijter, heeft in zijn gisteren tijdens de begro tingsbehandeling gehouden algemene beschouwing gepleit voor een herinde ling van de gemeenten die aan het ka naal van Gent naar Terneuzen grenzen, namelük Terneuzen. Sas van Gent, Axel, Westdorpe en Hoek, vóór men de her indeling van heel Zeeuwsch-Vlaanderen ter hand neemt. De heer De Feijter wees erop dat de gemeentelijke herin deling in Zeeuwsch-Vlaanderen waar schijnlijk een zaak van lange duur wordt, maar dat vertragingen in deze zaak nadelig- voor de gemeente Terneu zen kunnen uitvallen. De heer De Feij ter zei van mening te zijn dat wanneer G. S. ietwat meer studie voor de inde ling van het eerste ontwerp voor de herindeling hadden gemaakt er waar schijnlijk „iets heel anders en beters uit de bus" zou zijn gekomen. De C.H.U.-fractievoorzitter sprak zijn teleurstelling uit over het tekort op de begroting voor het komende dienstjaar en het feit dat de verstoring van het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven groter is dan vorig jaar Hij zei er zich van bewust te zijn dat „aan een en ander maar weinig gedaan kan worden" en betoogde in te kunnen stemmen met het voorstel van b. en w. de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën een aanvullende uitkering uit het ge- gemeentefonds te vragen. Hij deelde mee dat zijn fractie overigens haar volledige instemming met de begroting kan be tuigen. Gemeentewerken De heer De Feijter sprak er zijn vreugde over uit dat in het komende jaar de nieuwe dienst van gemeente werken de werkzaamheden van de cen trale dienst kan overnemen Het feit, dat de gemeente een eigen dienst heeft ingesteld moet volgens hem zeker niet betekenen dat men ontevreden is over de centrale dienst, „die bijzonder veel en goed werk heeft verricht ondanks een soms te geringe bezetting". De heer De Feijter zei zich met zorg af te vragen wanneer de zwakke plaat sen in de zeewering voor de kom van Terneuzen - de Scheldekade en de Vis sershaven verholpen zullen zijn Hij zei er zich van bewust te zijn dat rijks waterstaat dit karwei in samenhang met de kanaalwerken gaat uitvoeren: „De vraag is alleen wanneer. Misschien 1966 of 1967? De toestand wordt in ieder geval steeds gevaarlijker", aldus de heer De Feijter, die ook niet hele maal tevreden bleek over een ander werk dat rijkswaterstaat in het kader van de kanaalverbreding uitvoert; de opspuiting van de Serlippenspolder. „Dat werk vlot nog geenszins", oor deelde de heer De Feijter, die voorts zei te twijfelen aan de kwaliteit van de baggerspecie, die afkomstig is van de kanaalverbreding en of de hoogte wordt aangehouden, die bij de overeenkomst met de gemeente is vastgesteld. De heer De Feijter vroeg b. en w. of de uitbreiding van de zuidelijke ka- naalhaven en de Zcvenaarshavcn beslag zullen hebben gekregen wanneer de kanaalwerken in 1968 voltooid nul len zijn. Hij stelde vast dat de uitvoe ring van deze plannen kennelijk enige vertraging heeft ondervonden, temeer daar b. en w. de raad vorig jaar reeds berichtten „binnenkort met concrete voorstellen dienaangaande te zullen ko men". Het woningtekort in de gemeente Ter neuzen blijkt de C.H.U.-fractie met zorg te vervullen. Men is er overigens verheugd over dat de verwezenlijking van het plan voor de arbeidsbesparende bouw va*n de 696 pronto-woningen on langs is begonnen De heer De Feijter pleitte ervoor de plaatselijke aanne mers ook in te schakelen bij de woning bouw in Terneuzen. De heer De Feijter merkte ten aanzien van de woningbouw nog op dat het een „pijnlijke zaak" is voor de woningzoekende Terneuzense ingezetenen dat een groot gedeelte van de nieuwe woningen wordt betrokken door „mensen van elders" die vanwege de industrialisatie naar Terneuzen zijn getrokken „Aan het oplossen van dit probleem zal in het komende jaar alle aandacht moeten worden besteed", oor deelde hij. J. A. DE FEIJTER eerst herindeling kanaalzone zeer moeilijk weg te werken zal zijn en dat het mede is te wijten aan de lage uitkeringen uit het gemeentefonds. Hij betuigde zijn instemming met het voor stel van b. en w. tot het vragen van een aanvullende uitkering uit dat fonds. De heer Hol verklaarde er zich teleurge steld over, dat het huidige kabinet, „dat zo graag als belastingverlager wil pa raderen", de gemeente dwingt de be lastingen en retributies te verhogen. De PvdA-fractievoorzitter was zeer tevreden over het door b. en w. gevoer de beleid inzake de woningbouw. Hij pleitte voor de bouw van „industriële" woningen die wellicht enig soelaas kunnen bieden in de grote woningnood. De realisering van kleine complexen mag men naar zijn mening zeker niet uit het oog verliezen, evenmin als de uitvoering van etagebouw buiten de wo ningwetsector. Hij bepleitte voorts het scheppen van mogelijkheden voor de bouw van kleinere bungalows in de uit' breidingsplannen en het installeren van centrale verwarmingsinstallaties in de grote huizen-complexen. Evenals de heer Weterings van de KVP-fractie sprak de heer Hol de hoop uit, dat in 1965 enige aandacht zal wor den besteed aan de sanering in de bin nenstad, „alhoewel men de hoogste pri oriteit moet blijven geven aan de uit breidingsplannen". Erg tevreden bleek de heer Hol ook ten aanzien van de ontwikkeling van de industrialisatie Terneuzen met name ten aanzien van de ophanden zijnde uitbreidingen van Philips en Dow Chemical. De heer Hol zei het voor de uitbreiding van het ha venbedrijf van Terneuzen uitermate be langrijk te vinden, dat zo spoedig mo gelijk de zuidelijke kanaalhaven wordt uitgebreid. De PvdA-f-ractie heeft nog meer op het verlanglijstje. Om een paar punten te noemen: een brug over het buiten- sluishoofd van de Oostsluis, zulks ter gedeeltelijke oplossing van het ver keersprobleem rond de Axelse brug, uiteraard de vaste oeververbinding over de Westerschelde, de ontwikkeling van betreft, de aanleg van een camping bij de Westerschelde de ontwikkeling van een jachthaven en van de recreatiemo gelijkheden rond de onlangs aangekoch te Otheense kreek. Voorts zei de heer Hol een spoedige bouw van het nieuwe lyceum annex cultureel centrum nood zakelijk te achten evenals de bouw van het nieuwe stadhuis, politiebureau, bi bliotheekgebouw en sporthal annex over dekt instructiebad. Hij zei ten slotte te hopen, dat de P.T.T. de bouw van een nieuw postkantoor op de urgentielijst zal plaatsen. (Advertenties) Korte Nieuwstraat 21 Hulst - tel. 2478 Het pak van uw hart St.-Jansteen Tel. 3179 ST. BRIEUC De politie van het Franse stadje St. Brieuc, in Bretagne is naarstig op zoek naar de voormalige ho teldirecteur Frangois Guyomard, die twee van zijn dochters, de 10-jarige Marie- Bernadette en de 7 jaar oude Marie-PauL door wurging om het leven heeft ge bracht. Zijn derde dochter, die hij ook wilde ombrengen, kon door een snelle behandeling in het ziekenhuis worden gered. Guyomards bejaarde schoonvader kwam juist het huis binnen, nadat de daad was gepleegd. Guyomard glipte langs de oude man en vluchtte in paniek zijn wo ning uit. De schoonvader heeft ver klaard-, de kinderen te hebben horen gillen. Op de uitvalswegen van St. Brieuc wer den versperringen opgericht. Patrouilles van de politie hebben de omgeving af gezocht naar de voortvluchtige vader, die zwaarmoedig zou zijn als gevolg van het ontslag, dat hij onlangs als direc teur van een hotel kreeg aangezegd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. In zyn algemene be schouwing heeft de heer P. Ftfn van Draat van de VVD, er op aangedrongen dat men in Terneuzen, de plaats waarop steeds meer industrieën hun oog laten vallen, attent zal zijn op de verontrei niging van lucht en water. „Verontrei niging zou een regelrechte aanslag zyn op de leefbaarheid van de gemeente", oordeelde hij. Hij achtte regelmatig con tact met de raad voor luchtverontreini ging onontbeerlijk. Voorts zei hij enigs zins verontrust te zijn door het feit, dat soms de druk van de waterleiding ver minderd moet worden. Zij zei te hopen, dat uitbreiding van de Terneuzense in dustrieën niet tot „nog ergere dingen" aanleiding zal geven. Hij betoogde dat de VVD-fractie alle waardering heeft voor het woningbouw beleid van het college van b. en w. Hij pleitte voor de bouw van niet al te veel goedkope woningen. De VVD-fractie- voorzitter toonde zich verheugd over de mededeling dat wellicht in het komen de jaar zal kunnen worden begonnen met de bouw van het nieuwe lyceum annex uultureel centrum, evenals over de ophanden zijnde stichting van op vangscholen in de nieuwe wijken. De stichting van een HTS in Terneuzen „mede door de industrieën, die er alle belang bij zouden hebben" zei hij van het allergrootste belang te achten. Hij roerde nog verschillende verkeersproble men aan. De heer Fijn van Draat zei ook veontrust te zijn over de voorgeno men concentratie van de provinciale wa terstaat. De dienst in Zeeuwsch-Vlaan deren zal gaan verdwijnen, terwijl juist deze contreien het meest uitgebreide we genplan hebben. Hij raadde b. en w. over deze zaak con tact op te nemen met G.S. Ten aanzien van het begrotingstekort merkte hij op dat dit is veroorzaakt door de te lage uitkeringen uit het gemeentefonds. Hij zei enige goede financiële mogelijkheden te zien in een financiële verhoudings wet 1960, ingevolge waarvan faciliteiten kunnen worden verleend aan gemeenten die in een uitzonderlijke positie verke ren. Terneuzen is zo'n gemeente naar de mening van de heer Fijn van Draat. Het heeft de competitieleider van de Zeeuwse korfbalbond tot nu toe bij de afwerking van het competitieprogramma bepaald niet meegezeten door de vele af gelastingen. Voor zaterdag is nu het laat ste programma vastgesteld voor dat de winterpauze in het veldkorfbal zal in gaan. Op 19 december zal het microkorf bal van start gaan. In de eerste klasse Z.K.B. komt leider Tjoba 2 niet in het veld. Hierdoor kan Ondo 1 uit St.-Laurens in wedstrijdaantal gelijk komen. De Ondo'ers kunnen zelfs de leiding weer overnemen indien zij de uitwedstrijd tegen Zuidwesters 1 in winst zullen weten om te zetten. De kans daar toe is aanwezig alhoewel de ploeg uit St.-Laurens deze wedstrijd niet te licht zal moeten opvatten. Vedo 1-Animo 2 moet een gemakkelijke zege betekenen voor de bezoekers hetgeen eveneens het geval is bij de wedstrijd Volharding 1- Luctor 1. De rest van het programma ziet er voor zaterdag als volgt uit: 2a BKC 1-TOP, Animo 3-Zuidwesters 2, Swift 3-Stormvogels 1. 2b: Elto 2-Tjoba 3, 3b: BI. Wit 2-Olym- pia 2, Tjoba 4-DOS 55, junioren: Atlas- Animo, Ondo-BKC. LANDELIJK Van de Zeeuwse ploegen in het lande lijk korfbal kwam de afgelopen zaterdag alleen Animo in het veld. De Souburgers kwamen in Rotterdam tegen Hou Stand niet verder dan een 3-3 gelijk spel waar door de titelkansen opnieuw kleiner wer den. Voor zaterdag staan de volgende wedstrijden op het programma: le kl.: Swift 1-DKC, 2b: Ready-Tjoba 1, 3a: Ve- lox-Animo, 3c: Togo-Crescendo, res. kl. 3b: Het Zuiden 4-Swift 2. WASHINGTON President Johnson heeft vice-president Hubert Humphrey de leiding gegeven van een project, dat „niets minder" beoogt „dan de volledige assimilatie van de 20 miljoen negers in Amerika met de Amerikaanse samenle ving". Humphrey's taak zal het zijn, zo heeft Johnson aangekondigd, de verschillende initiatieven van de regering op dat punt te coördineren. Johnson zei het niet eens te zijn met die Amerikanen, die zeggen, dat de neger honderd jaar heeft nodig gehad om het punt te bereiken, dat hij nu bereikt heeft en dat er nog eens honderd jaar nodig zijn om de opdracht te voltooien. De oplossing van het vraag stuk is van essentieel belang, aldus Johnson, „niet alleen om de neger te geven wat hem toekomt, maar ter be vrijding van ons allemaal. De assimile ring van de neger moet geen gelijkscha keling zijn. Ons doel is niet alle mensen gelijk te maken. Het gaat erom, zoals dat altijd geweest is, de vruchten van de vrijheid rijp te maken voor iedereen, daarbij elk in zijn cultuur en traditie la tende. Op deze manier verhogen wij on ze vrijheid en verrijken de natie, aldus Johnson. (Van onze E.E.G.-correspondent G. Aalbertsberg) BRUSSEL De Italiaanse professor Enrico Mcdi heeft met ingang van 1 maart 1965 zijn ontslag ingediend als vice-voorzitter en lid van de Euratom- commissie. In kringen van de Europese gemeenschap te Brussel wordt deze stap in verband gebracht met de on macht van de ministerraad dank zij voortdurende Franse obstructie om te komen tot de vaststelling van een nieuwe begroting, waarbij rekening wordt gehouden met de aanzienlijke stijging van prijzen en lonen en de ge wijzigde technologische en wetenschap pelijke omstandigheden. Tijdens de laatste vergadering van de ministerraad is de situatie in het ge heel niet gewijzigd en Frankrijk heeft opnieuw getracht zijn eigen inzichten door te drijven die erop neerkomen, dat vele kleinere projecten moeten wor den afgeschaft inclusief enkele Ne derlandse zoals Petten opdat Eura tom zich zal kunnen concentreren op de bouw van een „waarlijk Europese nucleaire industrie", onafhankelijk van derden, uiteraard onder aanvoering van de Fransen. PARIJS De gemeenteraad van Parijs heeft een plan goedgekeurd om op de wereldtentoonstelling van 1967 in Mon treal een toren te bouwen, die 25 meter hoger zal zijn dan de Eiffeltoren, die, 300 meter hoog, in 1889 ter gelegenheid van de Parijse wereldtentoonstelling werd opengesteld. De raad nam het voorstel zonder hoof delijke stemming aan en hechtte daar mee zijn goedkeuring aan het idee van burgemeester Drapeau van Montreal. De toren zal een plaats krijgen bij het Pa rijse paviljoen op de tentoonstelling. Het plan behelst de bouw van een 325 meter hoge toren. Men heeft dit cijfer gekozen, omdat in 1967 Montreal, op een na de grootste Frans-sprekende stad in de wereld, 325 jaar bestaat. De toren zal een blijvend monument vormen, dat, zoals de Eiffeltoren, zijn geld dubbel en dwars zal opbrengen.

de Stem | 1964 | | pagina 7