Renesse; 10 december 1944 BEHALVE MASSA BLANKEN Rebellen vermoordden in Kongo 10.000 negers ....bij gebrek aan kranten.... Bete Zingend in aangezicht van de dood Chinezen oogstten ook succes met Voorbeeld volgen Jungle-demonen Lekke band DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 Lot van nog 69 Nederlanders onzeker Bedreigingen Geweigerd Indonesië belooft schadevergoeding Vooraanstaande Peronisten naar Argentinië A. Ramond Veel W( door Frans de Ligt ZIERIKZEE Op zondag 10 december 1944 werden in de anders zo waardige en stille oprijlaan naar kasteel Moermond te Renesse negen verzetsmannen uit Schouwen Duiveland opgehangen. Een tiende verzetsman moest zwaar gewond toezien. Hij stierf de volgende dag pas en werd toen alsnog naast de anderen gehangen. De Duitsers dwongen familieleden en inwoners uit alle gemeenten op hef eiland om naar de gehangenen te kijken. Dit was het verschrikkelijke slot van een gebeurtenis, die men het drama van de gemiste kansen kan noemen. De verzetsstrijders zélf misten door stomme toevalligheden de kans om volgens plan naar bevrijd gebied te ontsnapen. Schouwen Duiveland verloor de kans op een snelle bevrijding omdat de gegevens, die de verzetsstrijders bij zich hadden, voor de geallieerden verloren gingen. Schouwen moest nu wachten tot het eind van de oorlog. DRAMA VAN DE GEMISTE KANSEN. De Schouwse ondergrondse had be gin december contact met de gealli eerden op St. Philipsland door middel van de bedrijfstelefoon van de Provin ciale Zeeuwse Electriciteits Maat schappij. Er werd een plan gesmeed om een aantal illegalen uit plaatsen» over het gehele eiland verspreid te laten ontsnappen naar bevrijd gebied. Zij zouden bij een eventuele landing op Schouwen behulpzaam kunnen zijn. Twee ondergedoken Engelse militairen en een Drentenaar, die tijdens de raid op Arnhem boven Schouwen waren afgeschoten, zouden meegaan. Tenslotte zou ook nog een Armeens onderofficier het eiland ontvluchten teneinde de geallieerden ervan te overtuigen dat het Armeense onder deel van de Duitse bezettingsmacht op Schouwen aan het muiten zou slaan zodra de landing van geallieerden een feit zou zijn lijnsplaat op Noord-Beveland. Elke vijf minuten flitsen drie lichtsignalen naar de overkant. Om acht uur zou de boot er zijn. Rondom die tijd wordt wel het vliegtuiggeronk gehoord dat het geluid van de boot zou moeten overstemmen. Om half negen nog steeds geen boot. Op voorstel van Van der Beek sluipt men terug naar Zierikzee De volgende middag hoort men de reden van het uitblijven van de boot De lichtsignalen waren eenvoudig niet gezien. Het .slechte weer krijgt de schuld. De bemanning van het Engel se vaartuig was onverrichter zake te ruggekeerd Men geeft de moed niet op. Donder dagavond zal de gehele operatie wor den herhaald, In de plaats van met alleen wit licht zal nu met afwisse lend rood en wit licht worden geseind. Om acht uur donderdagavond zit men opnieuw aan de zeedijk. Van dei- Beek seint- De geallieerde boot is on derweg. De Engelsen zien het sein tot De afspraken voor de ontvluchting worden gemaakt op maandag 4 en dinsdag 5 december. Er zullen in totaal 17 mensen aan de ontsnapping deelnemen. Onder hen bevindt zich één vrouw: mevrouw Wisse, echtgenote van een Schouwse verzetsman Zij zullen worden opge haald door een boot van de Engelsen. Om half zes woensdagmiddag 6 december tuurt de ondergrondse var Schouwen over de zeedijk in de rich ting van Noord-Beveland. Wanneer van daar af drie granaten zullen wor den afgeschoten zal de hele zaak niet kunnen doorgaan. Er gebeurt niets. In groepjes verlaten „de zeventien' Zierikzee. Om zeven uur zitten zij aan de zeedijk, recht voor de Boerenweg nabij Zierikzee. Het regent pijpestelen Van der Beek (van de gemeentepolitic van Zierikzee) geeft de afgesproken lichtsignalen in de richting van Co in Renesse is een monument tei nagedachtenis aan de moord op de tien verzetsstrijders opgericht. Rondom is een doornen haag aangebracht. LEOPOLDSTAD Het zijn niet alleen blanken, maar ook minstens 10.000 Afri kanen en wellicht zelfs meer, die in de afgelopen maanden door de rebellen in Kongo afgeslacht zijn. Rebellenleiders hebben duidelijk laten uitkomen, dat zij met de massale moordpartijen in het voet spoor van de Chinese communistische re volutie zijn getreden. Het aantal gedode Kongolezen gedurende de 10 maanden van de verschrikkelijke revolutie zal wel licht nimmer kunnen worden vastgesteld maar is zeker veel groter dan het aanta" vermoorde blanken. Tot op heden is be kend, dat na de landing van de Belgisch parachutisten in Stanleystad door de re bellen nog 95 blanken zijn vermoord. Generaal Nicolas Olenga de commandan van de strijdmacht der rebellen, heef' volgens een van zijn aanhangers, Jean- Roger Ngoemba, gezegd: „De Chinese communisten hebben in hun land mil joenen en miljoenen mensen gedood. Da- is de reden waarom zij succes hadden. Wij moeten hun voorbeeld volgen". Uit de vele ooggetuigenverslagen blijkt dat Olenga en zijn ondergeschikten beslo ten hadden ieder te doden, die enige op leiding genoten heeft en die een aanhaiv ger is van de regering van Moise Tsjom- be. Het feit. dat de slachtoffers over het algemeen gezocht moeten worden ondei de kleine klasse in Kongo, die iets meei geleerd heeft dan de beginselen van le zen en schrijven, zal lange tijd een zwaai verlies voor het land betekenen. Met enige zekerheid schat men, da tenminste 10.000 Afrikanen gedood wer den gedurende de maanden, waarin de Kongolese rebellie op zijn felst was, van de lente tot de zomer van dit jaar. Gedurende de bezetting van Stanley stad door de rebellen werden ongeveei 2.000 Afrikanen ter dood gebracht, terwijl ongeveer 4.000 Afrikanen het leven ver loren in Paulis, een ander bolwerk van de rebellen ten noordoosten van Stan leystad. Op een reusachtige rubberplan tage in de omgeving van Boende, in het noordwesten van Kongo, werd een hele gemeenschap van 2000 Afrikanen uitge roeid. Niemand heeft tot nu toe de berichten over de moorden in andere steden al; Kindoe, waar in ieder geval 800 functio narissen, die verbonden waren aan dt voormalige regering, zonder enige vorm van proces vermoord werden, bij stukje; en beetjes aan elkaai gelast om zodoen de het juiste aantal slachtoffers bij be nadering te kunnen bepalen. In de overtuiging dat de rebellie de ou de rechtsorde dient te herstellen, hebber de rebellen bovendien honderden stam hoofden en hun raadslieden van de in landse gemeenschap ter dood gebracht. Volgens een bericht uit Lodja bijvoor beeld zijn in deze stad 80 stamhoofden en „notabelen" geëxecuteerd op het mo ment, dat de rebellen de stad innamen. De rebellen schijnen in hun haat teger de blanken, maar ook tegen de Kongo lese elite, in het geheel geen invloed tc hebben ondergaan van de 80 jaren van kolonialisatie en kerstening van Kongo. Zij laten zich door een andere code lei den, die van de jungledemonen, een pri mitief bijgeloof en wreedheid, en d*e aan een mensenleven niet veel waarde hecht. Naar verluidt hebben de „president" van de rebellen, Christophe Gbenye, en zijn generaal Olenga lange conferentie; gehouden met tovenaars en tovenaressen voordat zij tot belangrijke besluiten kwa- men. Geen rebellenkrijger zal ten strijde trekken zonder een talisman (bepaald voorwerp, dat geacht wordt op magische wijze een beschermende invloed op de drager uit te stralen). Ritueel kanniba lisme was het gemeenschappelijk ken merk van de massamoorden op blanken en Afrikanen. Gbenye zou in zijn eigen krant, „Le Martyr" geschreven hebben: „Wij zullen onze fetisj uit de harten van de Belgen en Amerikanen halen en wij zullen on; zelf kleden met de huiden van de Ameri kanen en de Belgen". Blanken en Afrikanen waren niet al leen slachtoffers van de slacht- en moord partijen. Toen de rebellen in de omgeving van Boende, na eerst 180 geschooide ar beiders gedood te hebben, 2.000 plantage arbeiders om het leven brachten, ver moordden zij ook 18 Maleise en Indo nesische deskundigen, die naar Kongo ge komen waren om voorlichting te geven over de techniek van de rubberproduktie Het schijnt, dat de anti-imperialisten die onlangs de bibliotheek van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst in Djakarta en Soerabaja in brand staken, niet op dc hoogte zijn geweest van dit feit. Door dergelijke slachtpartijen aangesto ken voegden zich tieners en andere kin deren, die jonger dan 13 jaar waren, bij de rebellen en toonden zich nog gevaar lijker en wreder dan de anderen. Adoles centen kregen de opdracht hun leraren dood te schieten met machinegeweren oi hen in stukken te snijden. In een klein „witboek", dat deze maand door de Kongolese regering uitgegeven werd over de slachtingen van de rebellen werd het gebruik van kinderen in de re bellie in het bijzonder veroordeeld, mei de woorden: .,De leiders van de rebellie aarzelen niet de zeer jonge Kongolezen te bewapenen en hen de meest verschrik kelijke daden te laten begaan. Op deze wijze hebben zij de jeugd van het land voor een hele generatie bedorven. Dit i; ongetwijfeld een van de grootste misda den tegen, de natie, door de rebellen be gaan". vijf minuten over half negen. Dan valt het plotseling uit. Na enige tijd zwaait een wit licht over de rand van de dijk. Daarna niets meer. Wat is er gebeurd? Er is eenvoudig een auto voorbij gekomen. Zeven mi nuten lang heeft Van der Beek het seinen onderbroken. Als de auto weg is, flitst het herkenningsteken weer over het water: rood-wit, rood-wit. De Engelsen zien het echter niet. Zij besluiten toch door te varen naar de Schouwse kust. Aan de Kisterinlaat komen zij aan land. Er gaat een pa trouille naar de Boerenweg waar de verzetstrijders moeten zitten. Tegen half tien komt de patrouille daar aan. Er is niemand meer. „De zeventien" zijn net weg. Na lang wikken en wegen heeft Van der Beek opnieuw het bevel tot de terugtocht gegeven. De onderne ming werd andermaal als mislukt be schouwd. Op de terugtocht naar de boot wordt de patrouille ontdekt door een Duitse schildwacht. Deze maakt alarm door een lichtkogel af te schieten. De En gelsen maken dat ze wegkomen. Intussen keren de ontmoedigde ver zetstrijders omzichtig terug naar de stad. Wisse en zijn vrouw gaan een eind voorop. Zij lopen met een fiets aan de hand. Een van de banden is lek. Een mooie smoes voor het geval zij worden aangehouden Zij worden aangehouden. Vanuit de donkerte springen plotseling zeven Duitsers op de weg. ,.Wat doen jullie hier?" „We hebben een lekke band. We ko men van Haamstede. Kijk maar..." Wisse tjoept zijn zaklantaarn aan en laat het licht over zijn fiets glijden. Dit is voor de vijftien anderen het teken van onraad. Wisse en zijn vrouw worden doorge laten. Zodra zij uit het gehoor zijn springen zij op de fiets en jakkeren door de nacht. Wanneer zij bij de stad zijn horen zij schoten ver achter zich. De vijftien zijn ontdekt... Volgens de overlevering is een van de verzetsmannen het eerst gaan schieten. Hoe dan ook: er breekt een hevig en langdurig vuurgevecht los dat uiteindelijk door hun betere bewape ning in het voordeel van de Duitsers wordt beslist. Elf man (tien verzetsstrij ders en de Armeen) worden gevangen genomen. Gemeentesecretaris C; La- zonder van Renesse, die met nog en kele andere secretarie-ambtenaren aan de ontsnappingspoging heeft deel genomen omdat zy verantwoordelijk waren voor het verdonkeremanen van het bevolkingsregister van Renesse, is zwaar gewond geraakt. De twee Engelsen Syt Blacks en Philips Leider de Drentenaar Bernard de Leeuw en de verzetsman M. J. de Glopper uit Renesse weten te ontsnappen. De elf gevangenen worden naar Zie rikzee gevoerd en daar met gummi knuppels zwaar mishandeld. Vooral Van der Beek wordt zwaar beproefd. De Duitsers zijn woedend over de DEN HAAG Over het lot van 69 Nederlandse missionarissen in Kongo bestaat nog onzekerheid. Op het moment van het uitbreken van de rebellie in Kongo telde dit ge bied 503 missionarissen, afkomstig uit Nederland. 427 van hen zijn in veiligheid; 7 missionarissen verlo ren het leven door toedoen van de opstandelingen. Op 1 januari 1962 werden tesa- m$n met 18 Belgische missionaris sen twee Nederlandse paters inde Kongo-missie vermoord: Peter Walter Gillijns uit Zutphen, 28 jaar oud en broeder Bernulfus Heemskerk uit Reeuwijk, 61 jaar oud. Op 10 november 1964 kwam om broeder Clemens Vennix uit Oir- schot, monfortaan, 36 jaar lang werkzaam in het bisdom Isangi en 63 jaar oud. Op 24 november werden te Da- kwa in noord-oost Kongo vermoord pater W. van Wetten o.s.c. uit Eindhoven, 46 jaar oud en pater A. Vervoort uit Uden, 40 jaar oud. Op 25 november stierven een ge welddadige dood: pater Frans ten Bosch s.c.j. uit Lichtenvoorde, 51 jaar oud, pater Hendrik Verberne s.c.j. uit Asten, 40 jaar oud, pater Hendrik v. d. Vegt s.c.j., uit En schede, 55 jaar oud en broeder Damiaan Brabers s.c.j. uit Breda, 59 jaar oud. Zij kwamen om op de linker oever van Stanleystad gelijk met 5 missionarissen, s.c.j. en 17 zusters en een tiental burgers van andere nationaliteiten. Maandag 21 december zal kardi naal Alfrink te 11.00 uur in de kerk St. Jacob te Den Haag een pontificale H. Mis opdragen voor de omgekomen missionarissen. Voor deze plechtigheid zijn uit genodigd de familieleden van de omgekomen missionarissen en de uit Kongo teruggekeerde missiona rissen, alsook de bisschoppen, de in het land verblijvende missie bisschoppen en de kath. regerings autoriteiten benevens provinciale oversten van de missionerende or den en congregaties en de missie procuratoren. Dit is de oprijlaan naar kasteel Moermond te Renesse. Tussen de twee hoge bomen rechts op de foto was de zware dwarsbalk vastgenageld waaraan de tien mannen werden opgehangen. Tussen deze bomen ligt een zwerfsteen. Hierin is alleen de fatale datum ,10 december 1944' uitgehouwen. De drie burgemeesters op Schou wen Duiveland hebben donder dagmiddag j.l. namens de gehele Schouwense bevolking een krans bij deze zwerfsteen gelegd. ontsnapping van de zes anderen. Zij arresteren mejuffrouw A. Hage uit Zierikzee. Zij zien haar voor mevrouw Wisse aan, die met haar man naar Kerkwerve is gevlucht. Vrijdagmiddag worden de Armeen en negen verzetsmannen in Brouwers haven aan boord van een schip gesla gen. De gewonde Lazonder en mejuf frouw Hage blijven in Zierikzee achter. De gevangenen zullen naar Goeree gebracht worden om daar te worden berecht. Wanneer de boot de haven van Brouwershaven uit vaart springt de Armeen plotseling overboord Het is niet bekend of hij verdronken of ont komen is. Zijn naam was Jork Miki- niejan. De negen anderen moeten nu lang uit en voorover op het dek gaan lig gen. Zij worden mishandeld: aan boord, bij aankomst in Ouddorp en in Middelharnis. De berechting geschiedt door een tribunaal van acht Duitsers, waarvan twee in uniform, t.w. de eilandcom- mandanten Von Ellersleben en Schütz van Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland. Op zaterdagmorgen, om half vier wordt 't vonnis geveld. Mejuf frouw Hage wordt vrijgesproken. De tien anderen worden veroordeeld tot de strop. Hun namen zijn: de gebroe ders J. P. en L M. Jonker uit Haam stede, A M. Padmos, Joh. Oudkerk, W. M. Boot en C. Lazonder uit Re nesse, M. K. van der Beek uit Zie rikzee, I. M. van der Bijl uit Zonne- maire en J. A. Verhoeff en M. p. M. van der Klooster uit Brouwershaven. Hun verzoek om de kogel wordt af gewezen. Diezelfde zaterdag worden de ver oordeelden overgebracht naar een bun ker in Haamstede. Zondagmorgen wordt in Renesse een zware dwarsbalk tussen twee bomen langs de oprijlaan naar slot Moer mond geslagen. Daaraan komen tien stroppen te hangen. Ds Voorneveld wordt door de Duit sers van de kansel te Haamstede ge haald. Hij krijgt tot taak om tien mannen op de dood voor te bereiden. Hij schrikt van de aanblik die de mannen bieden. Zij hebben vanaf het moment van hun arrestatie geen eten of drinken gehad- Zij hebben alleen slaag gekregen. Tegelijkertijd is ds Voorneveld verbaasd over de stand vastigheid en de moed waarmee in die donkere bunker de dood onder ogen wordt gezien. De dominee leest psalm 23: Al ging ik ook in een dal der Schaduwe des doods, ik zou geen kwaad vrezen want Gij zijt met my". Daarna verenigen de elf mannen zich in gebed. Op verzoek leest dominee Voorneveld ook nog psalm 91. Ten slotte zingen allen het Lutherlied. In een gesloten huifkar worden de verzetslieden naar Renesse gebracht. Aan het begin van de oprijlaan stap- ZIERIKZEE Notaris J.J. van den Ende te Zierikzee was een van de- genendie enkele minuten na de te rechtstelling de oprijlaan naar kas teel Moermond te Renesse ingedreven werden om naar de gehangenen te kijken. Toen ik hoorde dat ik was uitge kozen om mee te gaan, hen ik eerst naar de Ortskommandant gegaan. Ik vroeg hem of het soms de bedoeling was dat wij daar ook gedood zouden worden. Hij bezwoer me dat dat niet het geval was. Hij zei dat we mee moesten om het later aan anderen te kunnen doorvertellen; bij gebrek aan kranten...-.." Van elke gemeente moesten vijf in woners naar Renesse. ,,Van ons groep je uit Zierikzee verloren we er één toen we nog maar vlak buiten de stad waren. De man viel flauw. In Renesse bleek dat er helemaal geen controle werd gehouden of wij er al lemaal wel waren." De getuigen van het eiland werden verzameld op de gemeentesecretarie te Renesse. Vandaar werden ze naar de terechtstellingsplaats gebracht. Notaris Van den Ende: „We wer den daar ontvangen met het geweer in de aanslag Ik had de indruk dat de terechtstelling een paar minuten eerder had plaats gehad. We werden enkele meters voor de galg geplaatst. We zagen ook Lazonder op de brancard liggen. De gehele plaats was omringd door Duitsers. Ze waren zwaar bewa pend. Ze zaten zelfs met de machine geweren in de bomen. Het was gewoon belachelijk. Die Duitsers waren ont zettend geladen. Ze waren op dat mo ment tot alles in staat". Een van de Duitse officieren stak een hele redevoering af. doorspekt met bedreigingen Binnen 24 uur zouden de twee gevluchte en weer onderge doken Engelse militairen uitgeleverd moeten worden. Zo niet dan zou een aantal gijzelaars worden opgehangen. Intussen vochten de getuigen met hun emoties. Naast notaris Van den Ende stond de vader van een der gehangenen. ,,Ik gaf hem het flesje cognac dat mijn vrouw me had mee gegeven". Verder stond er nog een broer van de twee opgehangen broers Jonker uit Haamstede. ,,Het was heel merkwaardig", zo verklaart notaris Van den Ende, ..nor maal kan ik helemaal niet zoveel ver dragen maar toen juist wel. Toen ik daar eenmaal stond verzette ik me te gen alle opkomende gevoelens Ik was aan alle kanten verscherpt. Later pas, 's avonds, kwam die grote ver slagenheid. Notaris Van den Ende herinnert zich nog dat een van de getuigen een sigaret in de mond had. Die werd er door de Duitsers uitgeslagen. Dat von den zij niet behoorlijk Toen de getuigen de executieplaats hadden mogen verlaten zocht de nota ris contact met de eigenaar van kas teel Moermond Beiden maakten zich zorgen over de korte termijn die gesteld was voor de uitlevering van de Engelse militairen. Samen wisten zij verlenging van de'termijn te ver krijgen. De Engelsen, die door leden van de ondergrondse naar het onder water ge lopen deel van het eiland waren ge loodst, werden daar korte tijd later door burgers ontdekt en bij de Duit sers aangegeven. NOTARIS VAN DE ENDE In het stille Renesse vragen wij aan de bejaarde P- Natte de weg naar het monument dat ter nagedachtenis van de tien verzetsmannen aldaar is opgericht. „Herinnert u zich nog iets van die 10e december?" ,,Ja, ja, ik weet er alles van". P. Natte moest in die tijd voor de Duit sers met zijn paard en wagen trans porten verzorgen. De dag na de exe cutie moest hij Duitse militairen weg brengen naar Schuddebeurs. De leiding van dit transport berustte bij een Duitse officier, die geweigerd had aan de ophanging mede te werken Tegen Natte heeft hij gezegd: ,,Ja. wat denk je; ik ben een soldaat, géén moordenaar". P. NATTE .ontmoeting met een soldaat.*.. DJAKARTA De Indonesische rege ring zal de schade aan de Amerikaanse bibliotheken in Soerabaja en de hoofd stad vergoeden. President Soekarno heeft' zijn spijt be tuigd over de ongeregeldheden van vo rige week, waarbij de beide bibliothe ken gedeeltelijk werden verwoest. De Indonesische politie moest woens dag wederom een kordon rond de biblio theek in Soerabaja leggen om herhaling van de relletjes te voorkomen. MADRID. De „operatie terugkeer van Juan D. Peron, de voormalige Ar gentijnse dictator, is hervat. Het blijkt, dat vier van zijn naaste medewerkers opnieuw een poging hebben onderno men naar Argentinië terug te keren. Het zijn Augusto Vandor, Andres Fra- mini, Alberto Iburbe en Carlos Lascano. Zij gingen aan boord van een straal vliegtuig dat naar New York vertrok. Het is nog niet bekend of zij in het bezit zijn van een Paraguees visum. Verleden week woensdag waren zij door de Amerikaanse immigratiedienst te New York naar Spanje teruggestuurd, toen bleek dat zij niet in het bezit wa ren van een dergelijk visum. Het Spaanse kabinet beraadslaagde onder voorzitterschap van generaal Franco over het lot van de ex-dictator, die nog steeds in een hotel in Torremo- linos, aan de zuidkust van Spanje, wordt vastgehouden. pen zij uit. Terwijl zij naar de bank onder de stroppen lopen zingen zij ,,..een vaste burcht is onze God..." Twee officieren, Klumpe en Cegers, en de ondergeschikten Fritz Weser en Franz Pauer bereiden de executie voor Lazonder ligt op een draagbaar en moet toezien hoe zijn negen vrienden op het bankje gaan staan. Klumpe brengt de stroppen aan. Dan wordt de bank onder de voeten van de ne gen weggetrapt. Lazonder is er nog steeds zwaar gewond bij als 's middags bewoners van het eiland en familieleden van de dode verzetslieden langs de gru welijke executieplaats moeten lopen. Maandagochtend ligt Lazonder daar nog steeds. Dan sterft hij. Dan zijn de Duitsers nog zo onbeschoft om het gewonde, dode lichaam in de tiende strop te hangen. TERNEUZEN - begrotingen vooij dat deed hielden algemene beschol ring, die de raadT Hieronder volgeJ Enkele punten, drJ wege gelaten. van de vaste oe haast vanzelfsprell leest men op de cl Overigens dat il begint te verafschl (zie foto hiernaastf de verhalen over (Van een onzer ved TERNEUZEN In zi schouwing heeft de het (G.P.V.), die tevens sp lieer M. van Lengevef] warm pleidooi gehoude: ring van de verkeersvei urgenter wordt naarmat activiteiten in Terneuzel den". Hy drong er bij b beeld op aan het uitersg te bevorderen, dat de do veerdienst Terneuzerl ke zeer aanzienlijk weg Naar zijn mening is er wanneer de Oosterscheid [j een goede verbinding n| Voorts zei de heer Ran!] citeit van de dienst K:|| polder onvoldoende te vil van mening te zijn dat hl ten op deze dienst zo veel| te worden opgevoerd. Hij raadde b. en w. oc| gesties van ir. Philips opening van het TerneuJ van de gloeilampenfabrieT leg van een vliegveld inj van Terneuzen, in ernsta te nemen of in ieder gevJ heden daartoe te onderzj te vroeg hij ook aandj „interne" verkeersproblej neuzen. Ook hij merkte als een onding aan en pi breiding van de parkeer: Nl De heer Ramondt bleek van mening dat het b| van f 286.792,- niet als ergl gezien moet worden. Hij A. RAMONDT pleidooi voor betere verkec gen. dig beleid kunnen voeren hi gebonden moet zijn aan een gezette begroting. Hij zei te stemmen met het voorstel tot het verzoeken van een uitkering uit het fonds aan van Binnenlandse Zaken ei en de suggestie van het col. hoging van de plaatselijke zulks mede in verband me breide wensenpakket van d Bouwact De heer Ramondt maakte een nog steeds verontrusten woningen. „Bijzonder schr, hij het te achten dat het deelte van de nieuwe woni stemd voor de werkkrachte dustrie die deze van elder: trekken. Bij de uitbreiding ningnood zal volgens hem o dacht moeten worden best woningnood onder eigen sprak er zijn vreugde ovez j°, dc Terneuzense woni uuktiestromen op gang zi «y pleitte ervoor nieuwe Plannen ,,op groter schaal blijven opzetten" en spral dat naast de systeem- en bouw ook de traditionele bo gelijke voortgang zal kun Hij zei overigens van meni dat het college van b. en i jrïgclopen jaar afdoend S i_op ^et v*ah van de v De heer Ramondt gaf voo] blijk van zijn verlangen na dige aanvang van de bou nieuwe lyceum annex cu rum. Hij bleek ook tevred hoeveelheid werk, die b. er ten voor het onderwijs in he cn voor de verwezenlijking schoolgebouwen in het bijzo: Com De heer Ramondt betuige waardering voor het beleid v inzake de grondaankopen t van de industrie en de •.dat in het komende jaar

de Stem | 1964 | | pagina 6