Ravage bij treinbotsing Boxtel Zeeuws veer op halve kracht MaikteH - Geen luchtverkeer PARIJS „DOOD" DOOR STAKING Mississippi schokt rechtsgevoel Negerleider King overweegt boycot LEES- MENU y .11 Open brief van staker TWINTIG VERDACHTEN VRIJGELATEN MODEL WONING Tweeënveertig blanken in Kongo gered ^SMANN steen ISSu,S55H m bwtrn, h!i lie/rin de tichlmf mt KkLM dost mdoorl DAGBLAD VOOR ZEELAND Gruwel relaas in veiligheidsraad BELGIE WIL WEL SAMENWERKING Zwaar bewolkt RAVAGE IIeye 'Js opvolger nu aangesteld Vervolging van Bredase boter- smokkelaars BEKENTENIS MEER FEITEN *5P LILAHOF 3 TILBURG I 10 platen CADEAU bij platen speler met versterker WEHKAMP ZWOLLE i i I I lr> 104e JAARGANG No. 24766 Voor God, Koningin en Vaderland Moderne demi van prachtige kwaliteit zuiver wollen ve lours. R::;lanmodel in diverse uni-tinten149.- VAN ALLES ZOVEEL MEER door W. VAN DER Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeuri Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. NEDERLAND POTDICHT NEW YORK De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft vrijdag in de veiligheidsraad de Belgische actie in Kongo verdedigd en de beschuldigingen van Afrikaanse landen inzake agressie van de hand gewezen. In de verklaringen van Afrikaanse afgevaardigden hadden sterke elementen van ras- sehaat doorgeklonken, zo zei hij. Minister Spaak verklaarde, niet naar New York te zijn gekomen om in de be klaagdenbank plaats te nemen en voor een rechtbank verzachtende omstandig heden aan te voeren. Het besluit om pa rachutisten naar Stanleystad te sturen om de blanken daar uit handen van de opstandelingen te redden is na rijp be raad genomen en in de wetenschap dat „wij internationaal wel wat moeilijkhe den zouden krijgen." Volgens Spaak is de afgevaardigde van voormalig Frans Kongo het verst ge gaan. Die had België en de Verenigde Staten, met Groot-Brittannië als hun me deplichtige, beschuldigd van een kom- plot tot evacuatie van de blanken om de slachting onder de Afrikanen des te be ter te kunnen voortzetten. „Ik tart de afgevaardigde van Brazzaville, ook maar het geringste bewijs aan te voeren voor deze schandelijke beschuldiging", zo zei hij. „Ter verdediging van een juiste zaak, wil ik geen grotere kloof tussen zwarten en blanken, dan er nu wellicht al is", aldus Spaak. „Omdat ik geen oplaaiing van die ellendige rassentegenstelling, die zo dicht aan de oppervlakte ligt, wil riskeren, Omdat ik voor Afrikaanse vrienden grote achting heb, en omdat ik mij niet van hen wil losmaken door hun gruwelen voor te houden, als Gbenye als rebellenleider heeft willen plegen". Dit was de man die tien dagen voor de landing in Stanleystad had durven schrij ven meer dan 300 Amerikanen en ruim 800 Belgen in zijn macht te hebben, dat dezen, als Stanleystad zou worden ge bombardeerd, vermoord zouden worden, dat fetisjen zouden worden gemaakt van hun harten en dat de rebellen de huid van de gijzelaars als kledij zouden ge bruiken. Alleen de regering in Leopoldstad had een bestand kunnen bewerkstelligen, maar die was daartoe niet bereid. Haar leger stond voor Stanleystad en Tsjombe kon de opmars niet halt doen houden en zich bij politiek gesjacher over de blan ken neerleggen. Minister Spaak benadrukte dat de be wering als zou Tsjombe een „Belgisch- Amerikaanse marionet" zijn, een fabeltje is. In de vervanging van Adoela door Tsjombe heeft de Belgische regering in geen enkel opzicht de hand gehad, zo verzekerde hij. 1 ..Als minister van buitenlandse zaken" zo zei Spaak, „verklaar ik hierbij plech tig dat België bereid is tot samenwer hing met de Verenigde Naties, de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid en de wettige regering van Kongo, om deze laatste te helpen de reusachtige moei lijkheden te overwinnen". „Zonder born- past en geschreeuw is België bereid zich in te spannen voor vrede en vriendschap onder de volken en de broederschap van oe mensen". (23) en David (35) Van D„ j._ ^°,swerkman en een constructieschil- Ra. ,Ult Rotterdam, hebben bij de Hoge V.:J. cassatie aangetekend tegen het in het Heagse gerechtshof van 18 iSStj m de zaa^ van de aanslag op huis (27) SG politieaSent Beint Nijen- I S vSfmedegedeeld door 7^3AM'!", «eldl8 vanavond: 1 re»n bewolkt met plaatselijk mot- «i? regen. Aanvankelijk op vele Plaatsen mist Geleidelijk tot krach- 1 ach ft. de kust wellieht tot storm- I witiH t toenemende zuidwestelijke e s iagerTP" 3,5 eis,or,'n ot (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN BOSCH/AMSTERDAM De mist die de lage lan den bedekt, heeft het verkeer ernstig gehinderd. Vooral het luchtver keer en de scheepvaart naar de Nederlandse havens ondervonden er ernstige hinder van. In Zeeland lagen de veerdiensten stil of werden slechts met halve kracht uitgevoerd. Het is nog niet hekend of de treinbotsing onder Boxtel de mist mede tot oorzaak heeft. Op de Nederlandse wegen bleef het over het algemeen betrekkelijk veilig. Hier en daar deden zich kettingbotsingen voor. Op en rond Schiphol en de Brusselse luchthaven Zaventem was het lucht verkeer totaal ontwricht. Geen enkel vliegtuig kon er landen, maar het uit gaande verkeer had aanmerkelijk min der last. Tal van vliegtuigen weken uit naar Duitse vliegvelden als Keulen en Frankfort. Ook op Orly bij Parijs wachtten verschillende vliegtuigen van K.L.M.'s intercontinentale diensten op beter zicht. Omdat ook Gatwick bij Londen dicht zat werden 574 mensen, die op het punt stonden een dagje uit te gaan in Lon den. ernstig teleurgesteld. Met zeven vliegtuigen van Martins Air Charter en van de K.L.M., gecharterd door een dagblad, zouden zij op reis gaan. Maar er bleef hun niets anders over dan terug te keren naar huis, om een betere ge legenheid af te wachten. De inmiddels betaalde luchthavenbelasting van vier gulden werd terugbetaald. Op de Nieuwe Waterweg, zeeweg naar Rotterdam, lag het scheepvaart verkeer al sinds de morgen nagenoeg stil. Af en toe waagde slechts een klei ne coaster zich in de onzichtbare poort naar de zee. Ook de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven ondervond veel last van de mist. Op de rijksweg 13, tussen Voorburg en de rotonde bij Ypenburg, deed zich in de mist een kettingbotsing voor waarbij minstens veertig auto's waren betrokken. Twee personen werden hierbij niet ernstig gewond. De politie had de rijbaan snel vrij, zodat de stagnatie slechts kort heeft geduurd. Waarschijnlijk ook als gevolg van het slechte zicht botsten bij Hattem een personenauto en een truck met opleg ger op elkaar. De bestuurder van de truck bleef ongedeerd, maar in de personenauto, vol jongelui, vielen twee doden, jongemannen van 20 en 23 jaar. Drie inzittenden werden ernstig ge wond. Tot zes uur was de hele provincie Zeeland gehuld in een witte wade, maar daarna begon de mist van het noordoosten uit te ruimen. De veer dienst Kruiningen-Perkpolder werd gestaakt en ook die van Hoedekens- kerke-Terneuzen. De (belangrijkste) dienst Vlissingen-Breskens voer zeer onregelmatig en de dienst Kats-Zierik- zeer voer op halve kracht, omdat al leen de met radar uitgeruste boten wer den ingezet. Bij Boxtel botsten donderdagnacht door nog onbekende oorzaak twee goederentreinen, voornamelijk geladen met kolen, op elkaar. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar de ravage was enorm. Een brand werd door de Boxtelse brandweer snel ge doofd. Voor het nationale treinverkeer had deze botsing grote gevolgen. Op het Bredase station verder reden de noord-zuidtreinen niet heerste gis teravond een enorme drukte. Soms was de drukte zo groot dat de perrons te klein waren en de reizigers tot in de tunnel stonden te wachten. Vanuit Breda waren er treinen die de reizi gers naar Eindhoven brachten. De spoorwegen namen uitgebreide maatre gelen om de stop bij Boxtel op te rui men. Twee zestingtons kraanwagens werden naar de onheilsplaats waar ook schade was aan rails en bovenlei ding gedirigeerd. Bussen werden in gelegd voor het vak Boxtel-Eindhoven. Een van de treinen stond voor een onveilig sein te wachten toen de twee de trein, bestuurd door de veertigjari ge machinist G. uit Maastricht, zich in de stilstaande trein boorde. Het is niet onwaarschijnlijk dat G. door een onvei lig sein is gereden. Het zicht was ove rigens door mist niet al te best. De officier van justitie in Den Bosch heeft een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk gelast. Inmiddels zal toenemende zuidwes tenwind, afkomstig van een depressie die gisteren boven Schotland lag, de mist vandaag waarschijnlijk doen ver dwijnen. Morgen zijn er zelfs al weer enkele opklaringen te verwachten, al dus onze weerkundige medewerker. BONN Een nieuwe vertrouwens man, die erop moet toezien dat de bur gerlijke rechten van de militairen geëer biedigd zullen worden, is door de Bonds dag gekozen. Matthias Hoogen, een 60 jaar oude ad vocaat en tot op het moment van zijn verkiezing lid van Erhards parlemen taire fractie, werd gekozen als opvolger van de afgetreden admiraal Helmuth Heye. BREDA De 26-jarige Bredanaar L. K. die zeven weken geleden in het Bel gische Polygoon ernstig werd gewond toen hij met zijn botersmokkelwagen bij een aanrijding was betrokken en die veertien dagen geleden door smokkel - vrienden vanuit het ziekenhuis in Bras- schaet werd overgebracht naar zijn wo ning in Breda loopt de kans in ons land wegens het klandestien uitvoeren van bo ter te worden vervolgd. De officier van justitie bij de Breda se rechtbank, mr. J. Kalthoff, heeft de douanerecherche opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. De 27-jarige Bredanaar H. L. die als bijrijder in de smokkelwagen zat en die bij het onge luk ongedeerd bleef en gearresteerd werd, is op borgtocht vrijgelaten door de Belgische autoriteiten. Ook hij kan door de Nederlandse jus titie worden vervolgd wegens het klan destien uitvoeren van boter. De moge lijkheid bestaat dat zij bij verstek voor hetzelfde feit in België zullen worden be. recht. PRESIDENT DE GAULLE zal in fe bruari een belangrijke verklaring over de buitenlandse politiek afleggen, zo is vrijdag in Parijs vernomen. Hij zal dat doen op de traditionele manier van een persconferentie. In gezelschap van Adlai Stevenson, de permanente vertegenwoordiger van Amerika bij de Verenigde Na ties, betreedt Jacqueline Kennedy de grote vergaderzaal, om het jaarlijkse Verenigde-Natiesconcert hij te wo nen. Achter mevrouw Kennedy loopt de Ierse vertegenwoordiger, de heer Frank Aiken. (Van onze coirespondent) PARIJS Het was een indruk wekkend maar tegelijkertijd naar geestig gezicht om donderdagavond! staande op de Eiffeltoren in de studio van de televisie, de lichtstad Parijs onder zich te zien verdwijnen, want op donderdagavond kort na negen LEOPOLDSTAD Blanke huurlin gen hehben weer tweeëndertig blanken uit handen van Kongolese rebellen ge red, voornamelijk geestelijken, en heb ben ontdekt dat er nog twee nonnen zjjn vermoord, aldus gezaghebbende zegslieden in Leopoldstad. Van de slachtoffers is tot dusver al leen bekend dat zjj zuster Marie Antoinette, een Amerikaanse, en zuster Marie Frangoise, een Belgische, werden genoemd. Deze twee moorden in aanmerking genomen bedraagt het aantal blanken, dat sinds de Amerikaans-Belgische actie in Stanleystad werd vermoord, thans 97. De lichamen van de beide nonnen zijn door de „Simba's" in de rivier de Kongo geworpen, aldus de zegslieden. De blanken werden gered door een patrouille huurlingen in Isangi en Jan- gambi aan de Kongo, ongeveer 100 kilo meter van Stanleystad. Ónder hen was broeder montfortaan Leopold Haane uit Heerlen. De huurlingen, die Isangi per rivier boot bereikten, troffen er slechts een blanke geestelijke aan. Later vonden zij de anderen op het landbouwproefsta tion in Jangambi. De blanken waren er door rebellen heengevoerd nadat de Belgische parachutisten op Stanleystad waren neergestreken. Intussen is officieel bekendgemaakt dat er zes Belgen van de plantage Isan gi (van de Boesira Lomami Maat schappij) worden vermist. De 42 blanken die in Isangi en Jan gambi zijn gevonden zijn 14 Belgen, 18 Nederlanders, 3 Canadezen, 5 Luxemburgers, een Duitser en een Ita liaan. MERIDIAN/MISSISSIPPI De Amerikaanse regering streeft er naar, dat een federale „grand ju ry" zo spoedig mogelijk de zaak in handen neemt tegen 21 blan ken, die verdacht worden van de moord op de drie strijders voor gelijke burgerrechten, in de af gelopen zomer. De rechter van instructie in Missis sippi, miss Esther Carter, heeft het mi nisterie van justitie in Washington en de rest van de wereld geschokt, door op één na alle verdachten op vrije voeten te stellen, nadat zij een in han den van het F.B.I. zijnde geschreven bekentenis van een niet-aanwezige ver dachte, had verworpen als „een bewijs van horen neggen". Twee personen zul len nog nader worden gehoord. Het merendeel van de vrijgelatenen is lid van de Ku Klux Klan. De waarnemend minister van justitie, Nicholas Katzenbach, heeft nu Harold Cox, rechter van de federale arrondis sementsrechtbank, opgedragen een „grand jury" bijeen te roepen om zo spoedig mogelijk een „hearing" te hou den. De Amerikaanse negerpredikant dr. Martin Luther King heeft in Oslo ver klaard, dat hij overweegt een oproep te laten uitgaan voor een economische boycot van de staat Mississippi, „wan neer deze staat of de regering in Washington geen middelen weet te vin den om gerechtigheid te doen heersen voor alle inwoners van Mississippi". F.B.I.-agent Henry Rask uit Atlanta, verklaarde tegenover miss Carter dat het F.B.I. over een bekentenis beschik te, ondertekend door Horace Doyle Barnette, een 25-jarige voormalige vrachtwagenchauffeur. Barnette behoor de tot de 21 mannen die verleden week door agenten van het F.B.I. zijn ge arresteerd. Barnette is vrijgelaten op borgtocht van vijfduizend dollar. Miss Carter verwierp de verklaring als „een bewijs van horen zeggen" en als niet terzake doende, tenzij Barnette zelf in de rechtszaal aanwezig zou zijn en de bekentenis zou worden overge legd. De federale justitie kan geen be schuldiging wegens moord uitbrengen. De staat Mississippi moet dat in dit geval zelf doen. De advocaat van het ministerie van justitie, Robert Owen uit Washington, somde de zaken op waarin dergelijk bewijsmateriaal wèl was geaccepteerd, maar miss Carter verwiep zijn argu menten. Owen weigerde de inhoud van de be kentenis te onthullen en zei: „Wij zul len meer bewijsmateriaal overleggen". Miss Carter verklaarde vervolgens de tegen de 19 verdachten ingediende be schuldiging van moord op Michael Schwerner, James Chaney en Andrew Goodman niet ontvankelijk en gelastte de vrijlating der verdachten. Hoe teleurstellend deze ontwikkeling ook is, in federale justitiële kringen is men nog lang niet uit het veld gesla gen. De behandeling van de zaak voor de rechter van instructie was slechts een der eerste stappen, die van „wei nig praktische betekenis" was, aldus zegslieden op het departement. Een open „hearing" in een zo kwets bare zaak is wel het laatste wat de aanklagers wensen. De regering is vast besloten om zo weinig mogelijk be wijsmateriaal in het openbaar te doen behandelen zolang de zaak nog niet ge heel rond is. Al heeft miss Carter de beschuldi gingen tegen de verdachten laten val len, de zaak was toch voor een federale grand jury gekomen. Zoiets gebeurt achter gesloten deuren en de juryleden zijn onder ede verplicht tot geheimhou ding. Op de „hearing" voor de grand jury zal de regering meer feiten op tafel leggen. Het ministerie van justitie is zich wel bewust van de risico's die aan een dergelijke zaak in Mississippi verbon den. zijn en dat er zeer veel valkuilen voor de aanklager zijn tussen het tijd stip van de arrestatie van een ver dachte en het proces. uur, begon de algemene staking de voelhorens over de hoofdstad uit te spreiden. In alle andere bedrijven, zoals spoorwegen, P.T.T., metro en bussen begon de staking pas midder nacht, maar bij gas en elektriciteit was door de bonden besloten dat het licht al 's avonds tegen negen uur zou worden uitgeschakeld. Dat ging niet in een klap tegelijk. De ene voorstad na de andere viel in het donker. Het centrum van Parijs bleef het langst gespaard. Men redde zich met olielampen en kaarsen. Het verkeer in Parijs viel mee. De meeste Parijzenaars waren door gebrek aan licht lang blijven slapen. Wie een auto had en niet noodzakelijk in de hoofdstad be hoefde te zijn, ging naar het zuiden of het westen voor een lang week einde in de Campagne. Er waren na tuurlijk verkeersopstoppingen, maar de knopen werden uit de war ge haald door 20.000 gemobiliseerde po litieagenten. In de middaguren reden betrekkelijk weinig auto's door Pa rijs. Maar tijdens het spitsuur van 's avonds zes uur werd het weer boos en bar. Bij de opera, de Made leine, Place Vendöme, op de Concor des, de Champs Elysées en de Etoile was er geen doorkomen aan. Ook in de ziekenhuizen werd ge staakt, maar overal hield de sta kingsleiding zich ter beschikking om dadelijk het licht in te schakelen, mocht dat voor spoedgevallen nodig zijn. De radio, die zich de gehele dag beperkte tot grammofoonmuziek, las een open brief voor van een staker aan de minister van financiën: Vol gens uwe excellentie, aldus de spoor wegman, heb ik over 1963 precies 0.51 pet. teveel verdiend. Ik weet niet goed welk salaris u bedoelde, dat van mijzelf of dat van u, geef mij in elk geval uw gironummer op, dan zal ik u het teveel ontvangen loon terugbetalen, besloot de schrijver spottend. De staking was zaterdagmorgen om 0.00 uur afgelopen. Voor de Fran se vakbeweging is zij een groot succes geworden. Voor de regering een pijn lijke nederlaag geweest. Twintig jaar geleden namen de Duitsers in Renesse bloedig wraak op de verzetsstrijders. Onze redacteur Frans de Ligt sprak met ooggetui gen. Pag. 6. Willem Enzinck had een gesprek met de Zeeuwse dichter J. C, Scha- gen. Pag. 15. Nieuwe aanwinsten in de automo bielwereld in „Aan de rol". Pag. ZL (Advertenties) VANAF ZONDAG DAGELIJKS 29 UUR PLAN WANDELBOS bü WestermarW ij voor woonkunst op z'n best nepian BREDA GROTE MARKT 5« CATHARINASTR. Phonomatic...internationaal befaamd door de mees terlijke, ruisloze weergave.Stereo voorbereid, hoge en lage tonen apart regelbaar. Saffier-element. Semi- automatische pick-up arm. 16-33-45-78 toeren. 1 {oor schriftelijke garantie, e In -koffer met af neembare draag- beugel. e DUITS FABRIKAAT ADRES U PLAATS. BESTELNR. X 216 Dit no. op enveloppe zetten t*l. ord.r. 05230-2244 NAAM Aan Wehkamp Zwolle. Stuurt U mij vrijblijvend 5 dagen gratis^ op zicht ow platenspeler met ingebouwde versterker van f.139.—, waarbij ik 10* grammofoonplaten CADEAU krijg. Stuurt U mij Gratis uw opruimingscata logus in fraaie.kleurendruk. .Event. Klonten no:.

de Stem | 1964 | | pagina 1