ier voor pen OP 64 VELDEN IER /IACHT tel. 01607-508 tel. 01621-897 01652-2673-2511 (DO BBBB- 16 1. Aan- en afvoeriroepen 2. Infanterie 3. Genie 4. Verbindingsdienst 5. Mil. Administratie 6. Artillerie 7. Cavalerie 8. Techn. dienst 9. Intendance 0. Mil. Geneesk. dienst ïacht, kiest U zélf zwaren zijn). Dat g met Uw aanleg latschappij. Dat is van 4 of 6 jaar als Vul in. t de nen •••••••••••••••••••a* ;iteit, Grote Marktstraat 40, de brochure „Kortverband- C.W. 20843 AUTO MOTOR IMPORT N.V. Binckhorstlaan 322 - Den Haag V. VAN DER STEEN 19 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 „WONINGNOOD" (II) In verband met een stukje onder motto woningnood, dat mijn volle instemming heeft, het volgende: Ook ik zou graag mijn grote huis opgeven voor een plaats in een bejaardente huis, maar inderdaad is het huis ge vuld met niet ingezetenen die veel later aanvroegen. Ik vraag me af of het juist is dat in bejaardentehuizen die met gemeentesubsidie zijn gebouwd (wat betekent met het belastinggeld van de ingezetenen) aan niet-inge- zetenen, voorrang wordt vei'leend. Met de woningnood zal het zo'n vaart niet lopen. De kwestie zal wel zijn, dat de jonge mensen die nog kunnen wer ken wel televisie, auto's bromfietsen enz. hebben, maar geen geld voor een huis. BREDA. S. WONINGNOOD(III) Een paar weken geleden reden mijn man en ik door Breda. Wij consta teerden dat er in Breda verschillende nieuwe en oudere huizen leeg staan, maar dan zogenaamd vastgehouden worden voor eventuele goede arbeids krachten van een fabriek of bedrijf. Ik begrijp niet dat dit in een tijd van woningnood goedgekeurd wordt. Is er geen enkele instantie die hier iets tegen kan doen? In oorlogstijd worden er wel auto's, schepen, enz. gevorderd om een bepaalde nood te lenigen. Waarom kan er nu in deze tijd van woningnood geen beslag ge legd worden op al die huizen die al lange tijd leeg staan? Om mijn schrijven te besluiten vraag ik me af of er in Breda ook een in stantie is, waar jonggehuwden zich op kunnen geven die bereid zijn alleen staande of hulpbehoevende mensen te helpen, en dat tevens die instantie dan verder uitzoekt of die personen ervoor geschikt zijn. Want ik geloof dat veel mensen die alleen in een groot huis wonen graag iemand in willen nemen maar hiervoor terugschrikken, vanwe ge de slechte ervaringen die sommigen hiermee heben gehad. BREDA MEVROUW B. NIEUWE LITURGIE OO Ik kan het met de heer K. uit Bre da (zijn brief van vorige week) vol ledig eens zijn, dat we met de ver nieuwingen op de goede weg zijn, waar bij ik dan vooral de invoering van de volkstaal als een grote vooruitgang beschouw. Want waarom zouden we iets dat iedereen moet begrijpen in een voor velen vreemde taal moeten zeggen? Bij de uitvoering van dit prin cipe rijzen bij mij echter enige vra gen:. Zo is het mij niet duidelijk waarom bij het Kyrie plots het woord je „onze" niet meer gezegd mag wor den en waarom de door iedereen ge kende twaalf artikelen van het geloof, die echt volkstaal waren, nu door een andere geloofsbelijdenis, die waar schijnlijk wel hetzelfde zal weergeven, vervangen moet worden. Deze wordt nu uiteraard nog niet zo goed meegebeden. Verder is het mij onduidelijk, waar om (tenminste in onze parochie) nu plots niet meer onder de H. Mis mag worden gebeld door de misdienaars, en wel in het bijzonder bij de conse cratie. Het is n.l. zo, dat als men het boekje aandachtig volgt men zeker achter in de kerk (vooral bij oudere kerken) niet in de gaten heeft, wanneer de consecratie plaatsheeft, die toch het belangrijkste gedeelte van de H. Eucharistie vormt. Dit kan toch niet de bedoeling zijn geweest Nu is het meestal wel zo, dat elke grote ver andering in het begin moeilijkheden oplevert en dat vooral de oudere men sen er enigszins vreemd tegenover staan. Maar dan blijft het voor mij de vraag waarom men voor dat men aai deze vernieuwing begon, niet eerst het gelovige volk de nodige uitleg heeft verschaft, want iets hals over kop invoeren is altijd een hachelijke zaak. Ik persoonlijk heb nog maar weinig mensen ontmoet die er enthou siast over zijn. Aan de praktijk ha pert dus voor mij nog wel iets, waarbij zich dan ook nog het ongemak voor doet dat men elke zondag een nieuw boekje (Bron van christelijke geest) moet kopen om de H. Mis volledig te kunnen volgen of anders met een paar boeken moet gaan zitten frutselen, want een missaal waar alles juist in staat is er momenteel niet en is in deze tijd van voortdurende veranderin gen waarschijnlijk ook niet te vervaar digen. Samenvattend zou ik dus willen zeggen dat ik het met de theorie eens ben, maar dat de praktijk enige moei lijkheden geeft die misschien hadden kunnen worden voorkomen door een betere voorbereiding. OOSTERHOUT G. B. De nieuwe liturgie zal even on begrepen blijven als de oude, wan neer de noodzakelijke begeleiding uitblijft. Dit is een taak voor de parochiegeestelijkheid. De Misvie ring verandert nie* alleen naar de vorm, maar in de eerste plaats naar de geest. (Ware dit anders, dan zouden we elke vernieuwing schuwen). Het belletje bij de con secratie is b.v. niet essentieel. Het stamt uit een tijd toen het in de kerken rumoeriger toeging dan thans en niemand kon zien wal de priester (die met de rug naar het volk celebreerde) aan het doen was. De opheffing var de gecon sacreerde hostie waf eveneens noodzakelijk. In de nieuwe liturgie wordt de gehele aanwezige ge meenschap nauw by de offerhan deling betrokken, verenigd rond om de priester, die Christus ver tegenwoordigt. U hebt gelijk met te zeggen dat de oudere kerken de nieuwe liturgieviering niet vol doende „adem" geven. Maar dit mag natuuurlijk geen reden zijn om in zulke kerken de oude liturgie te handhaven. SCHRIJNEND Vorige week las ik kort na elkaar twee artikels in uw blad die mij sterk aanspraken in het ene artikel <me1 toto's) werd gewaagd van een gezin in ■Breda, dat letterlijk in een varkenskoi woont, omdat er geen huis voor beschik haar is. Dezelfde stad Breda bouwt (al- ons een ander artikel met foto's) een complex congreshallen, waarvan d< h°K^ikosten miljoen belopen. Ik neb de schrijnende tegenstelling op mij laten inwerken en nader commentaaj ■Ujkt mij overbodig. BREDA HUISMOEDER CORRESPONDENTIE WÜ ontvingen een verzoek tot openbaarmaking van de naam van een inzender, die zijn bijdrage met een schuilnaam ondertekend had. Wij kunnen evenwel niet tot open baarmaking van namen overjaan zonder toestemming van de betrok ken schrijver. Redactie WIT-GELE KRUIS WAGENBERG (II) Eindelijk hebben de leden dan een uitnodiging gehad voor de vergadering a.s. zondag. De jaarvergadering 1963 begint reeds voor de middag; dit wel licht omdat er 3 bestuursleden aftre den Als nieuwe voorzitter stelt het bestuur voor; de medisch adviseur! Die kan dan zichzelf adviseren! Een vreemde toestand, nog afgezien van de vraag of hij hiervoor de benodigde tijd heeft. WAGENBERG 'n OPMERKER NOGMAALS DE KERMIS Zoals het nu is, vind ik het met de kermis buitengewoon goed geregeld. Het is handig en verstandig! Geen rommel in de binnenstad. Het verkeer SCHRIJNEND (II) Zaterdag j.l. publiceerde u een ar tikel met foto's over een woningnood geval in de Heilaarstraat te Breda. Wat uw reporter gedaan heeft, vind ik een aanfluiting voor de hele buurt. Wat de toestand van dc woningen aan gaat - dat is inderdaad miserabel, maar dat u een gezin opzoekt als dit, dat vind ik al te erg. Ga liever eens kij ken bij mensen die een slechte woning hebben, maar er alles van proberen te maken, en die er 9 jaar lang de moed in hebben gehouden, met drie kinderen. Daar kun je behoorlijk bin nengaan, zonder over het vuil heen te moeten springen. BREDA G. VAN LOON. Heilaarstraat 33. (van redactiewege bekort) SCHRIJNEND (III) Graag wil ik u van repliek dienen n.a.v. het artikel in uw blad over wo ning 'wantoestanden in de Heilaarstraat, Zeker, het zijn oude huizen Dat waarin ik woon is één van de aller oudste. Het regent door het dak naar binnen, doch een huis kan desondanks toch schoon en opgeruimd zijn. Nie mand verplicht ons om deze huizen to<- varkensstallen te laten afzakken. Het gezin .waarover u schrijft ontvangt f 138,- per week. Ik verdien zelf f 86,- (2 kinderen), maar bij ons kan ieder een in en uit gaan en alles is schoon en opgeruimd. Wij slapen met vier men sen in een kamertje van twee bij drie meter. Wat moeten andere mensen wel denken als ze uw artikel lezen? Ze zullen zeggen: In de Heilaarstraat daar woont me wat! De huizen in onze straat zijn van de gemeente. We zijn al een paar keer naar openbare werken geweest om te vragen of de daken waterdicht konden worden ge maakt Wat mij betreft mogen ze deze huizen nog 100 jaar laten staan want voor f5,- per week kun je nergens terecht. BREDA J. S. Heilaarstraat 79. De schrijvers van „Schrijnend" II en III geven ruiterlijk toe, dat de huisvesting in de Heilaarstraat niet beantwoordt aan de eisen die wij eraan mogen stellen. Dit bete kent evenwel niet, dat men hiermee het motief heeft gevonden om de boel maar helemaal de boel te la ten. Wij hebben de grootste bewon dering voor de mensen, die ondanks beroerde woonomstandigheden toch volgende animo blijven behouden om ervan te maken wat ervan te maken is. Ook al werd dit niet in onze reportage niet zo duide lijk gesteld (wij kozen een sprekend geval) - het is eigenlijk zonder meer wel duidelijk. De bewonde renswaardige manier waarop som migen zich in slechte woonomstan digheden weten te handhaven, maakt de woonomstandigheden daarmee nog niet aanvaardbaar. Redactie. SCHRIJNEND (IV) Naar aanleiding van de foto van die krotwoning in de krant wilde ik als bewonen van zo'n vuil, vies en ongezond, koud, nat krot een paar woordjes schrijven. Ze moesten in de Heilaarstraat meer deuren opendoen en foto's maken Maar dan hoop ik dat wij die ook zo wonen met klei ne kinderen en f 10,25 huur per week betalen (dat moest ook niet mogen) net zo gauw aan een ander huis worden geholpen als Piet Melgert. We moeten hier toch weg dus waar om dan maar niet meteen? En dan de plank er maar op met opschrift „onbewoonbaar" Want het stinkt er. Zo zijn er van de 50 krotjes minstens 30 BREDA - EEN KROTBEWONER IN DE HEILAARSTRAAT. derde objecten, alsmede de door de veranderde sociaal-economische inzich ten noodzakelijk geachte verzorgings complexen gebonden aan de periodiek beschikbaar komende bestedingsmidde len. Deze politiek geconstrueerde binding werd nodig geacht om na beëindiging der wederopbouw-problemen de, naar men meende, vrijkomende bouwvak- arbeid tot het minimale te beperken, eraan toevoegend bovendien een te gro te vraag, dus spanning op de materiaal- markt daarmede te voorkomen. In de steen- en dakpannenindustrie werd in begin zelfs een produktiebeperking doorgevoerd. De aan deze inzichten ten grondslag liggende vrees voor werkloosheid en overspanning op de materiaal-markt leidde er toe door middel van een cen traal vergunningstelsel de opbouw- van: a. vernietigde objecten; b. tijdens de oorlogsjaren en door be volkingstoename ontstane achterstand; c. de in elke doorstromingsperiode benodigde en gelijke tred met de econo mische expansie houdende utiliteits bouw, en, d. de door verder voortschrijdende so ciaal-economische en medische inzich ten, benodigde verzorgings-objecten. in te lopen en bij te houden mét het door het nationale produkt (factorkos- ten) in geldsbedragen, niet voor de con sumptie- en herinvestering-quote be stemde, vrijkomende deel van het natio naal inkomen, van één kringloop-perio de. Voor iedere minister van Volkshuis vesting zal blijken dat tengevolge van het acceleratie-principe de aldus gebon den .centraal geleide bouwcapaciteit de verzorging van de onder b, c en d ge noemde objecten een enorme achter stand zullen blijven behouden, indien Mijns inziens is bij de verkoop de juiste weg echt wel bewandeld, er is namelijk geen andere weg Tenslotte raad ik iedereen, die toch zo tegen de afbraak is, aan, om eens een enquête te houden hoeveel men sen nou werkelijk zouden willen, dat er, afgezien van de financiën, ergens in Breda een soortgelijke kerk zou verrijzen. Het zullen er niet veel zijn. ULVENHOUT IKKE sierd daar de affiches worden aange plakt waar het verboden is. Als u zelfs weet dat de Luiers niet de eer sten waren die ze aanplakten waar het niet mocht, waarom heeft u dat dan niet eerder in de krant gezet onder een andere aanhef? Of wilde u juist de Luiers even een steek onder water geven? Natuurlijk zijn vele collega's het roerend met me eens dat het grote onzin is en zelfs gemeen om er een proces-verbaal van te maken. U wilt 3 meter. De wegen hoeven niet altijd kostbaar te zijn om goed te zijn. Neem de weg Antwerpen-Breda als men het gedeelte van Merksem tot splitsing Breda-Bergen op Zoom neemt, dit ge deelte weg is en blijft in goede condi tie, dit is een oude keiweg waarover men een laag asfalt met keislag van plm. 7 h 10 cm aangebracht heeft en deze weg moet al het zware ver keer dragen. Dit zegt ons toch wel iets. Wat die witte betonnen paal- BOEKENIERS VAN RIJSBERGEN (II) Geattendeerd door het ingezonden stukje van zaterdag 28 november, sta ik werkelijk verbaasd over de hande lingen van het bestuur van de biblio theek van Rijsbergen. Dat die boeken voor de prijs van 4 cent per kilo van de hand zijn gegaan vond ik toch wel verschrikkelijk. 250 kilo voor f 10. En daar ik toch een trouwe lezer van de bibliotheek was, lijkt mij dat deze boeken het veelvoud hadden kunnen opbrengen, b.v. door verkoop aan jeugdverenigingen, zoals een jeugdlid schreef. En waar moeten de Rijsbergse lezers nu de boeken vandaan halen? Moeten ze nu naar Zundert of weet ik waar naar toe. Had men hier niet enkele maanden mee kunnen wachten totdat de nieuwe bibliotheek geopend was voordat men deze rare dingen deed? Of gooit men oude schoenen weg voor dat men nieuwe heeft. En dan de nieu we bibliotheek; moet men daar nu abonnee ^an worden om boeken te le zen of kan men ook zonder abonne ment terecht? Zoals vroeger. Al met al betreur ik de gang van zaken ten zeerste. Met dank voor de beschikbaar ge stelde plaatsruimte. zeker die 100,- die ze misschien in tjes' betreft, voornamelijk wanneer ze kas hebben, ook nog aan de politie pas gewit zijn en bij zonneschijn zijn ze over zien dragen. U schijnt dat vooral voor de Luiers normaal te vinden. En indien een politie niet zou helpen, dan maar een paar klappen op de luier? Doet u zeker graag? Om u niet op de teentjes te trappen, laten we het hier bij en zou ik aan u dit willen vertel len: Als u een secuur mens bent, richt dan zelf een earn. ver. op met een naam die vóóral de stad niet ontsiert indien u een bal zou geven. En zouden er dan soms affiches voor de reclame zeer hinderlijk aan de ogen (steeds die witte flitsen). Het zou verder wel interessant zijn als men de paaltjes met P. van parkeerplaats 100 a 200 meter voor de parkeerplaats plaatste. Dit is niets nieuws, men ziet het op de Duitse autowegen ook. Bij donker weer en voornamelijk bij mist is men dankbaar voor tijdige informatie over naderende parkeerplaatsen, daar de parkeerplaatsen, op ongeregelde af stand van elkaar liggen. OUDENBOSCH G. VAAL. nodig zijn, plak ze vooral op de juiste plaats. Want anders zou u wel eens (ON)VEILIG VERKEER! nen nn de luier kunnen s Alhoewel ik als vrachtwagenbestuur- RIJSBERGEN, EEN VERBAASDE LEZER WESTERSCHELDE word"ioÏÏeiatennvaarde beginsel niet ALS ONTSPANNINGOORD Schrijver is krachtens zijn persoonlij ke ervaring en op grond van ingestelde onderzoekingen tot de overtuiging ge komen, dat het grootste deel van de rijksmiddelen in de bouw van de voor institutionele beleggers rendabele bouw- objecten terecht komt zonder dat de oplossing van de onder b genoemde goedkope bouw-objecten in het zicht komt en zal komen. Terwijl het overige gedeelte, tenge volge van het centraal geleide vergun ning-stelsel willekeurig dan eens door c, dan weer voor een gering gedeelte door d een bestemming vindt. De daarbij normaal optredende span ningen op arbeids- en materiaalmarkt, zoals die zich normaliter in de goederen en dienstensector voordoen verhinderen nu eenmaal een aanpak, waarbij het inlopen op en het inhalen van b telken male in gedrang komt. Een beroep op de welwillendheid van de Nederlandse bouwers en/of kapitaalmarkt heeft geen zin, omdat de grootte van de nationale produktie door opvoering van produkti- viteit in geldsbedragen gerekend slechts een fractie kan betekenen van de in een bepaalde periode vrijkomende middelen. Een belangrijke stijging immers re kening houdende met de spanningen op de arbeids- en kapitaalmarkt zou het monitair evenwicht verbreken, hetwelk om andere hier niet te bespreken rede nen toch reeds zorg baart. Wil men nü en na 20 jaar woning- bouw-misère is dit toch wel nodig uiteindelijk tot een oplossing geraken, dan zijn hiervoor twee wegen aangewe zen, voorop gesteld dat men het in 1945 aanvaarde beginsel van geleide in plaats van gebonden economische regeling aan de kant zet. De geleide regeling geschiedt volgens het in 1945 aanvaarde beginsel centraal en loopt steeds achter de feiten aan: zij zal nimmer de oplossing in zich dragen. De gebonden regeling geheel volgens de publiekrechtelijke bedrijfs-organisato- rische gedachte zal gedecentraliseerd voor het inlopen en het op niveau hou den van b - een gedeelte .dammen uit de door de maatschappelijke ontwikke ling geëiste bouwvolume zal moeten lichten - dienen te geschieden door die bouwpreduktie-huishoudingen, die noch op de arbeids- noch op de materiaal- markt een vergroot beroep behoeven te doen: te weten de kleine plaatselijke bouwers. Hun aantal is landelijk gezien groot, groter althans naar mijn ervaring dan men vermoedt. Zij zullen, waar zij thans, aangezien zij zelden de rijksver- gunningen krijgen toegewezen, zich niet met objecten met grote winsten ge dwongen bezighouden, indien hen conti nu het inlopen en het bijhouden van de goedkope bouw zal worden opgedragen. Ik ben mij bewust, dat deze algemene lijn, zoals hierboven ontwikkeld, dis- criptieve detailtoelichting vergt. Er is namelijk een reeks van bedrijfs-organi- satorische van financieel-economische en bouw-technische data tot oplossing hiermede verbonden. Nadere uitwerking eventueel in brochure-vorm van deze data zal slechts de moeite lonen, indien oprecht een onderzoek ter oplossing in geschets te zin zou worden ondernomen. De zéér grote belangrijkheid recht vaardigt zulks wél en dan wil schrijver gaarne zijn steentje daaraan bijdragen en deze inleiding met nadere gegevens uitwerken. ULVENHOUT DRS. C. J. N. DE GRAAFF oud-burgemeester De Westerschelde aan de zuidzijde is voor vele Zeeuwsch-Vlamingen, tien duizenden Belgen en andere buitenlan ders een trekpleister om hun geliefde hengelsport uit te oefenen terwijl ook velen van dit water gebruik maken om er te zwemmen, te varen, te zeilen enz. Nu leest men in vele dagbladen dat die fabriek en die onderneming hun schadelijke stoffen willen of reeds lo zen in de Westerschelde. Tevens wil len vele gemeentebesturen hun afval water gaan lozen in de Westerschelde. Wordt er nu in Z.-Vlaanderen niets meer gedaan voor de recreatie of moet hun een en ander ook nog ontnomen worden? Moet men nu gaan zwemmen in dit water waarin alle vuiligheid wordt afgevoerd? Moet alle hengelaars een paar klappen op de luier kunnen krijgen. Veel succes carnavalsvriend (in). Secretaris C.V. „DE TROELE" BREDA Nw. Terheijdenseweg 100. LUIERE AL (III) Uiteraard zal iedereen het met de heer N eens zijn, dat het aanplakken van affiches stadsvervuiling tot gevolg heeft. Maar een ding is mij als lid van ondergenoemd C.V. niet duidelijk. Waarom moest schrijver de C.V de Luiers gebruiken om zijn bezwaren in al te kinderlijke bewoordingen die naar mijn mening zeer onsmakelijk zijn, aan het daglicht te brengen? Het schijnt meer uw bedoeling te zijn ge weest om de goede naam van de C.V. de Luiers te besmeuren dan uw af schuw voor de affiches te kennen te geven. Want waren zij dan het eerst met hun affiches? Meneer N. het gebruiken van de naam van de C.V. de Luiers vind ik nogmaals zeer on smakelijk en tevens ongehoord BREDA EEN JUTER LUIERE AL (IV) Met genoegen heb ik uw berichtje gelezen, wat betreft „het ontsieren" van de diverse lichtkastjes etc. in de stad, door de C.V, De Luiers die haar affiches hierop plakten. C.V. De Luiers heeft echter anderen nagevolgd in deze plakkerij. Het moet immers wel, want de gemeente Breda, wijst jammer genoeg geen plaatsen aan voor het aanbrengen van affiches. Die personen die regelmatig avond jes organiseren worden hiermede het meest geconfronteerd. Andere plaat sen als Den Haag hebben de bekende reclamezuilen, doch Breda heeft niets hun sport hier ontnomen worden? Het om publiciteit te maken voor show- is toch algemeen bekend dat in de Wes- avonden etc. etc terschelde vanaf het Belgische gedeel te geen enkel visje meer te vangen is omdat hier vele Belgische fabrieken etc. ook hun afvalstoffen lozen? SINT JANSTEEN, EEN BEOEFENAAR VAN DE ZWEM EN HENGELSPORT A. J. R. OPSLAGPLAATS Sinds geruime tijd zijn enkele firma's bezig ons zo mooie en ruime Schoolak- kerplein en de Viandenlaan te ontsieren door het doen plaatsen van vrachtwa gens etc. Wij kunnen begrijpen en gunnen het hun van harte dat deze firma's een goede tijd meemaken en meer ma teriaal moeten aanschaffen. Maar is men dan verantwoord om daar de bewoners van bovenvernoem- de pleinen mee lastig te vallen? Want sinds korte tijd heeft e.e.a. zich uitge breid met grote kisten en heeft een an dere firma daar maar weer een hand wagen aan toegevoegd. Wanneer een ieder die zijn zaak uit breidt zijn materiaal maar stomweg langs de wegen of pleinen plaatst zou het er mooi gaan uitzien. Wij hopen en vertrouwen dat de be treffende autoriteiten alle maatregelen zullen nemen en deze obstakels zullen doen laten verdwijnen en hiermede voorkomen dat voornoemde pleinen geen opslagplaatsen worden van over tollige materialen. BREDA BEWONERS VAN HET SCHOOLAKKERPLEIN MENSEN VAN MORGEN Voor enkele weken hebben er in deze rubriek twee ingezonden stukjes be treffende Brusse's film „Mensen van morgen" gestaan, waarvan redactie wege aan toegevoegd werd dat ze haar kolommen gaarne openstelde voor een eventuele discussie over deze film. In afwachting van deze discussie heb ik dus trouw iedere zaterdag naar deze krant uitgekeken maar het was tever geefs, want er werd in alle talen ge zwegen. Het valt me juist van de hedendaag se jeugd enorm tegen, dat er van die kant geen felle reacties op deze film kwamen, want zij waren het toch die in deze film welhaast van hun zwartste zijde belicht werden. Herkenden zij zichzelf dan in deze film en werd geen last en geen last met parkeren. TS-j?nTs /~,l7V7Vr,lZI77VCT1l> A at lllm e,n werd ^un dus een spiegel En dan. de één kan het wel en de an- «VÜ/itlV Irils is Cj1\L,1V o 1 txAAl voorgehouden, of vonden zy het niet deren niet. 3 glazen bier voor 1 gld! Laat de kermis maar zoals hij nu was. Je bent nu tenminste niet ver plicht er aan deel te nemen. Zo is het op zijn Amerikaans. Breda heeft nu een Lunapark en de stad blijft netjes. Er zijn toch wel andere mogelijkheden om centjes in het laatje te krijgen. Breda heeft tenslotte maar één open bare dancing. Daar kunnen er best een paar bij. De Havermarkt is toch het uitgaanscentrum. Zet dan daar de kermis weg. Het was nu rustig op Oude Vest en het Kloosterplein waar ik woon. .BREDA J. en A. W. ZEELAND TREFPUNT Ja. dit is dc Benelux in praktijk. Brabant en Vlaanderen zijn dichtbe volkte streken en hebben dus de „ruim te" nodig voor hun jonge gezinnen dat in eigen gebied niet voldoende meer te vinden is. Emigreren dus naar Ca nada???! Nee., niet nodig. De „ruim te" ligt vlak bij de deur. Met geza menlijk kapitaal en gezamenlijke ar beid kunt u in Zeeland dat in „ontwik keling is enorm veel bereiken! Slaap niet langer, maar sla de handen in een en maak een begin. Bouw er hui zen fabrieken scholen, winkelcentra enz.::: Geen regering of provinciale overheid die u tegenhoudt. Wat u dan doen moet?? Samen., beginnen en doorzetten! Niet laten afremmen!. Geef „Europa" een lesje Wie vormt de voorhoede?!. LEIDEN. V.S. BOUWMISERE NA 1945 De Nederlandse bouw-misère vindt zijn oorzaak in het in 1945 door de poli tieke partijen destijds door de droe vige gevolgen van oorlogsomstandig heden gerechtvaardigd streven aan vaard beginsel het wederopbouw-vraag- stuk macro-economisch te koppelen aan het jaarlijks gelimiteerde maatschappe lijk doorstromingsproces van geld en goederen. Met de aanvaarding van deze these werd èn het opbouwen van door oor logsgeweld vernietigde objecten èn de door de economische activiteit gevor- Als het kalf verdronken iskan het niet meer zwemmen. De Kerk is verkocht, dus heeft het geen zin meer om hier op een vervelende ma nier over te blijven nakaarten. Waarde N. N. uit Fijnaart, wat zit U nou allemaal te beweren? Gaat u voortaan twee dubbeltjes in het mand je werpen, alleen omdat een of ander meisje kritiek levert op de afbraak van deze kerk? Lijkt u dat niet wat weinig? Als u voor ieder die eveneens kritiek heeft op de afbraak een dub beltje meer in dat mandje gaat stor ten, dan lijkt het mij het beste, dat u uw loonzakje, met vier procent vakantietoeslag, eventueel fietsengeld gratificaties, bijzondere beloningen, enz. enz. ook in het mandje werpt. Overigens maakt u nog een fraaie opmerking: Ik citeer: Over de han delwijze van degenen, die de betreffen de kerk hebben verkocht, mogen wij niet oordelen. (En nu komt het): Dat kan God alleen. Mijn beste man! denkt u nou werkelijk dat God zich ook maar enigszins zorgen maakt over een kerk die, ergens in het immens grote heelal, ergens op aarde, ergens in Europa, ergens in Nederland, er gens in Brabant, en wel in Breda in een zekere Ginnekenstraat staat. Als dat zo is, dan is de goede God wer kelijk aan pensioen toe. Een enkele opmerking voor serieuze kritieken. Ook ik vind het bijzonder jammer dat deze kerk afgebroken wordt, en wel om dat elke afbraak van zulk een kerk een verlies betekent: dergelijke kerken n.l. zullen in de toe komst nooit meer gebouwd worden, omdat ze bijzonder duur van bouw zijn (het is geen Bogaerts' woninkje). Voor dit verlies kunnen we het bis dom natuurlijk nooit aansprakelijk stellen, dit heeft de juiste weg bewan deld Tenslotte kunnen wij moeilijk van het bisdom verwachten, dat het rekening gaat houden met sentimen tele gevoelens van gelovigen- Het heeft ook geen zin om de kerk uit estheti sche overwegingen te laten staan: Het ding is namelijk afschuwelijk lelijk. Dat zal ook wel de reden zijn dat mo numentenzorg er zich niet al te veel van heeft aangetrokken. de moeite lonend hierop te ïeageren? Zelf ben ik ervan overtuigd, dat het laatste het geval is, wat niettemin toch betreurenswaardig is, want dit wijst op de afwezigheid van een gevoel voor rechtvaardigheid, want de men sen van morgen zijn niet zoals Kees Brusse met zijn film durft insinueren. Trouwens kijk zelf maar om u heen, en het antwoord ligt klaar. Overigens neemt dit alles niet weg, dat ik deze film toch kan waarderen. Want waarlijk, Brusse heeft er een kunstig werk van gemaakt Hij had er alleen een andere titel aan moeten geven, „confrontatie met bedorven karakters" of zoiets dergelijks Want als de gemiddelde hedendaagse twin tiger zo zou zijn als de personen uit die film, en zet daar Jan Cremer dan nog eens naast, dan is wat mij betreft het Nederland van morgen overrijp voor de mestvaalt- BREDA W. FRIJTERS Brusse koos uitzonderlijke figuren voor zijn film, doch géén verdor ven karakters. De levensblije meisjes, de pianist, het meisje met kloosterroeping waren geen ver schoppelingen of mensen met een misdadige inslag. Redactie KERSTVREUGDE Kerstvreugde schenkt alleen het Woord. Door herders werd het eens gehoord. En gaat sindsdien van mond tot mond bij armen en bij kinderen rond. Hoe schamel ook en klein in tal. Hun blijdschap voedt het gans heelal! Bid daarom met hen om de geest. Die ons tot deze vreugd geneest. BREDA M. NIEUWENHUIZEN LUIERBAL (II) U blijkt weinig waardering te hebben voor de naam Luiers, ofschoon dit toch een originele carnavalsnaam is. Maar dat alleen is niet de reden waarom ik balen heb aan uw stukje. Maar ook omdat u vond dat de stad werd ont- De gemeente heeft echter wel grote 3 mts hoge aanplakborden geplaatst over de gehele stad, waarop dan de berichten over de stadsschouwburg worden geplakt Misschien bestaat de mogelijkheid dat de organisatoren die elke week andere showavonden organiseren ook eens plaats krijgen op deze borden, waarop maar liefst 6 kanten beplakt kunnen worden. Misschien krijgt de schrijver van het „luierbal" nu eens door dat dit uit nood gedaan moet worden omdat er geen medewerking komt van de kant van het gemeentehuis. BREDA ROB CHARLES LONEN EN PRIJZEN (U) Als lezer van de rubriek „Papier voor uw Pen" ben ik het volkomen eens met hetgeen u citeert in uw ar tikel in „Dagblad de Stem" van za terdag 5 december 1964, De niet te stuiten loonsverhoging wordt echter wel zo binnen de perken ge houden dat het onze vakcentrales groen en geel voor de ogen moet worden nu de regering haar standpunt handhaaft van: zoveel en niet meer. Wat mij echter van het hart moet is wel dit; na de zo grote loonexplosie van 1964 is het mij en vele anderen slechter geworden inplaats van beter. De prij zen moeten echter het Europese niveau bereiken met de lonen steekt het zo nauw niet. Als onze ministers echter een duizendje of vijf meer wil heb ben dan is dit zo beklonken en nog wel met terugwerkende kracht. Onze lonen mogen echter niet te hoog wor den anders hebben wij het te goed en gaat de bereidwilligheid om te wer ken helemaal verloren Maar waarom weer zo'n grote loonrohde? We krijgen immers ook belastingverlaging en steek daar maar eens wat van in ie zak. Wij zijn nog steeds het proletariaat, dat alle EEG-overeenkomsten ten spijt, nog een beetje harder en langer moeten gaan werken om de eindjes aan elkaar te knopen. Eveneens is het mij niet meer duidelijk waarom wij nog georganiseerd moeten zijn. Onze bestuurders hebben alleen nog maar ja en nee te knikken want de regering maakt wel uit wat je zult krijgen. Maar ja, geachte inzender: het motief is nog altijd als voorheen „houd de mensen arm dan blijven zij gewillig". Met dank voor plaatsing. Julian astraat 4 Bergen op Zoom M. A. Mulders WEG MET DE 3-BAANS- WEG (III) Ik heb er niet het minst op gezin speeld dat de vrachtwagenbestuurders iemand naar het leven staan ik ci teert: Wie zal bij een eventueel onge luk uitmaken wie zich het eerst op de middenstrook bevond? Dus wie is de schuldige bij licht of zwaar on geluk. Bij 2- of 4-baanswegen weet eenieder zijn plaats op de weg. Wie een ongeluk veroorzaakt over de mid- denstreep moet de consequenties hier van dragen, op een 3-baansweg zal het steeds een dubieus geval blijven de schuldige aan te wijzen Ik ben al blij dat u mij op één punt niet wilt tegenspreken: nl. dat het verkeer op een brede 2-baansweg minstens zo vlug gaat als op een 3-baansweg, dit is tenminste een van de clou's van de zaak, wat betreft het uurge middelde. Over de weg Bergen op Zoom-Middelburg en Tilburg-Roosen- daal heb ik het in het geheel niet ge had. U moet de zaak niet door el kaar gooien. Als u het over een uurge middelde wilt hebben, dan moet u de weg Roosendaal-Tilburg nemen als 3-baans en dezelfde weg als 2-baans. Volgens mij gaat hfet verkeer sneller op deze weg bij 2-baansweg, wat u niet wilt tegenspreken Vrachtwagen bestuurder heeft de strekking van mijn artikel niet begrepen. Ik moet met zo weinig mogelijk woorden zo- vee1 mogelijk zeggen, te meer daar mijn ingezonden stukje werd bekort. Op de 2-baanswegen is geen snelheids beperking. Dit wijst er op dat ze vei liger zijn, dus als men van de 3- baanswegen 2-baanswegen maakt kan de snelheidsbeperking ook opgeheven worden. Het is een marteling als men van Roosendaal naar Tilburg moet met een gangetje van 80 km., dit is wel een behoorlijke snelheid maar als men niet harder mag, valt het tegen. De weg Roosendaal-Vlis- singen wordt 's zomers zeer intensief bereden en is vooral 's zaterdags nu en dan niet te berijden. (2-baans - geen snelheidsbeperking). De weg Breda-Tilburg zou men snel en voordelig 4-baans kunnen maken. Bijv. 1 rij bomen weg en langs één zijde de weg 2 k 3 meter verbreden, dan heeft men rijstroken van 2,75 a der niet in de v.d. Rijtstraat hoef te parkeren, moet het mij toch wel van het hart, dat er met het ingezonden stuk van de heer Maurer iets niet klopt. Ik heb mezelf enkele vragen gesteld en geprobeerd die ook zelf te beantwoorden: A. Is er nu een parkeerverbod of niet? B. Is dit juist aangegeven of niet? C Gaat de rech ter bij zijn vonnis af' op stukken v. d. heer Maurer? D. Waarom waar schuwen de straatbewoners de chauf feurs? Het antwoord op vraag A. was voo** mij gemakkelijk, het is ja, zie het vonnis en de waarschuwing van de bewoners v.d. straat Vraag B. is hiermee juridisch ook beantwoord, want indien een verkeersbord niet juist is opgesteld, wat betreft zicht, hoogte, plaats enz. volgt zeker een schuldig verklaring zonder toepassing van straf of verdaging van de recht spraak of uitspraak op latere datum. Vraag C. was ook niet moeilijk: de rechter kan rekening houden met de omstandigheden en de situatie op het ogenblik van bekeuring, maar de heer v D. werd veroordeeld tot een boete van f4,- (omdat hij zelf ver schenen was en de situatie verklaar de volgens het ingezonden stuk) maar de schrijver vergeet dat een halve dag verlet ook f 15,- kan kosten. Zo doende was het goedkoper geweest met f7,50 of f 10,- direct te betalen! Bij vraag D. moest ik denken aan een voorval, een goed jaar geleden, toen iemand op een grote verkeers weg stond en de chauffeurs waar schuwde voor een 50-km snelheidscon trole en dan mag schrijver raden wat de pilitie met deze persoon deed. Mijn persoonlijke mening, over.dit ge val is als volgt: Er bestaat een par keerverbod, overtreding is strafbaar, verschil in boete kan het gevolg zijn van situatie, onbekendheid met plaat selijke verhoudingen en omstandighe den. Indien men van een bekeurings- geval spreekt dan moet men dit in het algemeen doen, want ieder ver keersbord kan een bekeuringsgeval zijn. Deze val is altijd op scherp ge steld voor overtredingen maar bekeu ringen behoeven niet altijd het resul taat te zijn delen en dat tegen beter weten ii Ik citeer in dit verband het uitstekende ingezonden stuk van meneer Jacob, in de Stem van 16 oktober 1964; 6. alinea: „Wordt de waarheid geen gewelc aangedaan indien het bestuur word verweten „alle vormen van voorsteller om te komen tot een gemengde be stuursvorm met reële aanspraken er inspraken van de subsidie-verlenend" instantie ten aanzien van het te voer er beleid te hebben afgewezen en nog a te wijzen" terwijl in werkelijkheid 'r dergelijk voorstel, door ondergeteken de geformuleerd op 6 februari 1964 WEL door het bestuur van de schoo maar NIET door de gemeente were aanvaard, ook niet nadat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxo peus, te kennen had faegeven, dat he hem bijzonder zou verheugen, indier. terzake van het nog bestaande ge schilpunt met betrekking tot de direc teursbenoeming (waarvoor in zijn voorgestelde compromis een voorzie ning was getroffen) alsnog een op lossing zou worden gevonden, waar door het voortbestaan van de school zou kunnen worden verzekerd". Met steeds ean valse voorstelling van zaken te geven kan de hee Bastiaensen zijn pad niet schoonve gen; maakt hij het integendeel no; vuiler. EEN VRIEND VAN DE STICHTING BREDASE MUZIEK EN BALLETSCHOOL W. J. MUHRING BERGEN OP ZOOM - EEN VRACHT WAGENBESTUURDER. ONZE VERENIGINGEN De verenigingen in Hank hebben het moeilijk. In ons dorp is één gym zaal en één behoorlijke zaal. De gymzaal behoort bij de school en dus ook aan het schoolbestuur. Het schoolbestuur moet echter voor het gebruik van de gymzaal 5 gulden per uur hebben en dat kan geen enkele vereniging betalen. In andere plaat sen kost het gebruik van een gym zaal soms f2,50 per avond Dan is er ook nog het St.-Antoniusgebouw waar de meeste verenigingen hun bij eenkomsten hebben, behalve echter de drumband want dat is te veel leven bij de kerk zegt het bestuur van de St.-Antoniusstichting De fanfare mag er echter wél oefenen. Dan kan een vereniging ook nog de pech hebben dat op een avond wanneer een bijeen komst is vastgesteld er een mis is in de kerk en dan mag men niet in het St.-Antoniusgebouw dan moet men in de kerk zijn. Om nog even op de drumband terug te komen. Deze oe fent nu in de aula van de school om dat het in de winter veel te ver is om naar Hollandia te fietsen, waar men gratis kan oefenen. Nu betaalt men zoveel geld per avond dat er over een jaar niet veel meer in kas is. Ik hoop dat dit er toe kan bijdragen dat sommige Hankenaren eens beter nadenken en eens wat mee werken met onze verenigingen. HANK EEN HANKENAAR. K.N.V.B. (II) Hartelijk dank KNVB voor uw prachtige uitzending. Was dit uw ca deau, bij het 75-jarig jubileum, dat jullie toch aan ons, voetbalkijkers, danken? Want kwam er op de voetbal velden geen publiek dan kwam er bij jullie niets in het laadje en was er ook geen feest mogelijk. Wij mochten dus niet mee profiteren van een mooie wedstrijd? Er moest maar eens een half jaar niemand op de voetbalvel den komen en niemand moest er met de toto meer mee doen, mij hebben ze hoor. Hebben wij die 75 jaar niet mee helpen opbouwen? Het publiek is hier in Nederland veel te soepel. Toen in België eens een wedstrijd niet uitge zonden mocht worden gebeurde er wat anders. Om alles af te breken is heus geen 75 jaar nodig. BREDA A DERKS TASMANSTRAAT 40 Het wonderteam van de Russen, be staande uit wereldkampioen Petrosjar de beide ex-wereldkampioenen Botwin nik en Smyslov en voorts Keres en Stein heeft met groot machtsvertoon zijn supe rioriteit op de schaakolympiade in Te Aviv bewezen. Wel moesten de Russei nog een bittere pil slikken door een sen sationele nederlaag tegen de Westduitst ploeg met 3-1 hun eerste nederlaag in de olympiade sinds 1952! maar ove rigens ging het van een leien dakje. De Nederlandse vertegenwoordigers Prins, Bouwmeester, Kuypers, Zuidem: en Langeweg deden voortreffelijk werk door in de finalegroep door te dringen, maar faalden in de eindstrijd. Duidelijk bleek toen het gemis van de Nederlandse- grootmeesters Euwe en Donner. Neder land heeft als schaakland in het buiten land zijn naam hoog te houden. Laat het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond bij de volgende Olympiade eens pogen het sterkste team op de been te brengen door tijdig een beroep te doen op de Nederlandse topspelers. De organi satie in Israël met een record aantal deel nemende landen van 50 in totaal verliep perfect en de oogst aan waardevolle par tijen liet evenmin 'ets te wensen over. Hieronder volgt een eerste proeve. Ke res' magistrale overwinning op de inter nationale meester de Zwitser Walter: Wit: Keres (USSR) Zwart: Walter (Zwitserland' Gespeeld op de schaakolympiade te Te Aviv 1964 Konings-indisch I. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, g7-g6 3. Pbl-c? Lf8-g7, 4. e2-e4, d7-d6 5. Pgl-f3, 0-0 6. Lfl e2, e7-e5 7. d4-d5, Pb8-d7. (Alles nog volgens geijkte banen, 8. Lcl-g5, h7-h6 9. Lg5-h4 (De moderne voortzetting) 9 g6-g5 10. Lh4-g3, Pf6-h5 (De consequentie van de gevolgde me thode) II. h2-h4 (Echt Keres, hij wacht niet af. maar iü van meet af aan ondernemend) 11 g5-g4 12. Pf3-h2. Ph5xg3 13. f2xg3. h6-h5 14. 0-0, Lg7-h6 15. Le2-d3, c7-c6 16 Kgl-hl (Kenmerkend voor de positie is toch wel het verschil in veiligheid tussen de beide koningsposities. De koning van Keres staat bijzonder veilig, maar de zwarte kb- ning neemt een tamelijk kwetsbare posi tie in. De onnavolgbare wijze, waarop Keres hiervan in het verdere verloop ge bruik maakt, stempelt hem andermaal tot een begenadigd schaakmeester) 16 Pd7-f6 17. Ld3-c2, c6xd5 18. c4xd5, Pf6-e8 19. Ddl-e2, Pe8-g7 (De manoeuvre van het zwarte paard via d7-e8 naar g7 heeft ten doel f7-f5 door te zetten) 20. Tfl-f2, f7-f5 21. e4xf5, Pg7xf5 22. Lc2x f5 23. Tal-fl, Lf5-g6 (Het schijnt of zwart het stellingspra- bleem opgelost heeft, edoch Keres' vol gende offercombinatie leert wel anders Stelling na 23.... Lf5-g& 75 JAAR K.N.V.B. Deze week bestond de KNVB 75 jaar en dit werd met een prachtige interlandwedstrijd gevierd. Geheel Nederland zag uit naar een bericht in de krant dat deze interland uitge zonden zou worden op de televisie De kaartenverkoop ging de laatste dagen zo goed dat het toch wel tot een uit zending zou komen. Maar duizenden sportliefhebbers uit geheel Nederland werden teleurgesteld, nu de KNVB bekend maakte dat deze wedstrijd met werd uitgezonden Het is een schande dat bij zo'n jubileum als een 75-jarig bestaan van een voetbalbond een in terlandwedstrijd als Nederland-En- geland niet werd uitgezonden. Dc KNVB heeft toch geld genoeg om dit te kunnen bekostigen Wat komt er niet binnen met de 'wekelijkse toto. Waarom dan deze weigering? Duizen den sportliefhebbers bevolken weke lijks de sportvelden, maar als ze dan de kans krijgen om zo'n interlandwed strijd van nabij via het TV-scherm te volgen dan gaat dat niet door. In België was zo iets zeer zeker uitge zonden, want de Belgen besteden heel wat meer geld en tijd aan belangrijke sportgebeurtenissen, maar in Neder land zeggen ze doodleuk; het is wel jammer maar het gaat niet door. Ik hoop dat de KNVB in het vervolg meer inzicht zal hebben als er weer een interland wordt gespeeld DONGEN j s. MUZIEKSCHOOL (II Naar aanleiding van uw verslag in de Stem van acht dezer, onder het hoofd „KVP Boeimeer besprak de politiek van de gemeente Breda", wil ik het volgende opmerken. Steeds doen de heer Bastiaensen en nu ook de heer v. Gastel het voorko men alsof het bestuur van de muziek school onwillig was om te onderhan- 24. Ph2xg4! (Een prachtig offer als inzet van een machtig offensief) 24 h5xg4 25. De2xg4, Kg8-h7 26. h4-h5 Lg6-d3 27. Tf2xf8, Lh6xf8 (Gedwongen, op 27... Df8: wint 28. Dd7+) 28. Tfl-f3!, Ld3-c2 29. Pc3-e4!, Kh7-h8 (Na 29... Le4: wint 30. De4; Kh8 SI. Tf7, Lg7 32. h6!) 30. Tf3-f7, Dd8-e8 31. Pe4xd6!, De8-a4 32. Dg4-g5 (Zwart is reddeloos) 21 Da4-a6 33. Dg5xe5+, Kh8-g8 34 Tf7-f6. DaG-d3 35. Khl-h2, Dd3-h7 36. De5- e6+ en zwart gaf zich gewonnen (36.. Kh8 37. Pf7 Kg7 38. hG-r, Kg8 39. Pd8+ en mat in enkele zetten) Een echte Keres-partij! SCHAAKRAADSEL In de Partij Petrosjan-Rossetto uit he zojuist -verspeelde toernooi te Havann; ontstond tijdens dc middenspelfase di volgende stelling: Zwart: Rossetto (aan zet) fpfp -- a tm |i li iisii K, §3 w *-. 'W& B H 6 m A WM o9o 11 si ii? li - Sf H li ij Wit: Petrosjan De Argentijn, die met zwart enigsziro gedrukt staat .ontdekte in deze positie een hele fijne combinatie, die hem een eervolle remise door eeuwig schaak ver zekert. De wereldkampioen bleek kenne lijk verrast, maar moest zich er wel bij neerleggen. Probeert u Rossetto's remise combinatie eens vanaf de diagramstelling op te lossen. Een goede training voor uw schaakgeheugen! Oplossing L-. Le7xh4! 2. g3xh4, De6-g4+ 3. Kg2-fl Dg4-h3-f 4. Kfl-el, Te8xe3-M! (De fijne pointe van de combinatie) 5. f2xe3 (Op 5. Te2 was 5... Pd3+ gevolgd) 5 Dhl- hl.+ 6. Kel-f2, Dhl-h2+ .remise

de Stem | 1964 | | pagina 11