'uwjaars [RTENTIE |ls Stem Biesheuvel wil naar structuurverbetering Akkoord met vijf percent Acties in toekomst King besteedt prijs aan burgerrechter] Gilze en Woensdrecht open voor zakenluchtvaart REM-TOP VERBAASD OM STOP art Mej.A.deLaat :h-v.d. Walle cocktailjaponnen 14 aovendien W K. Huibregts-Jansen icir VLISSINGEN /er 2 kolommen) PAEMELEN /er 2 kolommen) DAGBLAD VOOR ZEELAND Veldkamp geslaagd Opklaringen BEDREIGD VEELZIJDIG Kamer achter EEG-beleid van mr Luns V.S. lanceren ruimteperron Vredespionier in Oslo gehuldigd handel verklaart zaterdag ophouden ui len een keuze te maken KT Witte it 5, egun- vjaar. egun- BIST ïhoek RAMMELO Hulst Kruidenierswaren, tabaks artikelen. wenst cliëntèle familie en vrienden een ge lukkig en zalig nieuwjaar. Fa. D. BOGAERT ZN. Huishoudelijke artikelen Spui 14 Aardenburg wenst al haar afnemers alsmede familie en vrienden een zalig nieuwjaar. Wij wensen al onze afnemers benevens vrienden en be kenden een in alle opzichten zalig en voorsp. nieuwjaar. Oude Postbaan 9 KRUININGEN ngen, MELKHANDEL Achterstraat 24 Aan al mijn afnemers, be nevens familie en kennissen een in alle opzichten ZALIG NIEUWJAAR ^UFACTUREN Sluiskil familie en bekenden een alleszins vjaar. WONINGINRICHTING lelstraat 20 - Hulst 01140—2268 benevens familie en kennissen een NIEUWJAAR el het vandaag ter hand dan voor prompte plaatsing esgewenst kunt u het biljet )lad De Stem te Goes, Hulst, op DE STEM, Breda ntie te plaatsen volgens /elk bedrag hierbij wordt het aangegeven model, unnen niet gewijzigd, noch in Dagblad De Stem 104» JAARGANS Ne. 3476b Voor God, Koningin iit Vaderland anter goud, 1. z.n. A. J. POTTERS-v.d. Steen. Oostburg - Aannemers van alle voork. bouwwerken. Z.N sT Ik en nwjr. S. J. RAATS. Dames- en he renkapper, Sluis - Aan be gunstigers en vr. gel. 1965. KRTS lona- 1965. WILLEM DEBAERTS, mo lenaar, Clinge. Aan vrienden en bekenden een Z.N. UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 jj Mal VRIJDAG 11 DECEMBER 4*64 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) TWEE MILJOEN VOOR NEDERLANDS VISSERIJ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een door de twee voorzitters van de Stichting van de Arbeid en de minister van Sociale Zaken ondertekend, pro tocol bevestigt, dat in de Stich ting alsnog overeenstemming is bereikt over de loonvorming in 1965. Dit akkoord is een gevolg van de interventie van minister Veldkamp, die drie dagen lang rusteloos heeft overlegd met de betrokkenen, soms ten departe- mente, een enkele keer in de hoofdkwartieren van de stichting voorzitters en zelfs af en toe per telex en telefoon. De inhoud van de principiële over eenstemming js gelijk aan die welke gisteren door ons werd gemeld, zij het dat de herziening van de kinderbijslag nog niet volledig is geregeld. De voorzitters van de Stichting van de Arbeid, ir. J Bosma (werkgevers) en drs. D. Roemers (werknemers) en de door hen vertegenwoordigde groe pen. hebben zich thans dus neergelegd bij het loonpolitieke uitgangspunt van de regering, nadat de minister een wei nig water in zijn wijn had gedaan. Ongeacht de overeenstemming leven er in beide kampen nog wel wensen. Zo heeft de werkgeversvoorzitter mede gedeeld dat de werkgeversorganisaties niet zullen vragen om een algemene doorberekeningsclausule, maar er wel op vertrouwen dat bedrijven, die in moeilijkheden komen, soepelheid mogen verwachten ten aanzien van de prijs- spelregels. Minister Veldkamp wist gis teravond te vertellen, dat minister An- driessen (Economische Zaken) deze soepelheid ongetwijfeld zal toestaan. Er zal over dit punt nog met minister Andriessen werden overlegd door de werkgevers. De werknemersvoorzitter heeft van zijn kant gevraagd de verhoging van de kinderbijslag reeds op 1 april a.s. te laten ingaan, opdat de eerste hogere uitkering, op 1 juli, kan samenvallen met. de verlaging van de belasting. De werknemers betreuren het voorts dat verdergaande ondernemingsgewijze dif ferentiatie der loonvorming dit jaar is afgewezen. Oe minister ontkent dat nieuwe in zichten over de economische toestand aanleiding zijn geweest tot zijn conces sies. „Er zijn geen nieuwe, het gehele economische terrein betreffende cijfers. En ik ben er nog niet zo zeker van dat een nieuwe macro-economische raming gunstiger zou uitpakken dan die, welke nu als basis geldt", zo zei hij naar aan leiding van de opmerking van de zijde der vakbeweging. Tenslotte verklaarde de minister te kunnen instemmen met het verlangen van de vakcentrales om de loonpoli tieke spelregels opnieuw te bezien. „We zijn nog aan het experimenteren met het huidige loonpolitieke systeem en ook aan onze zijde zijn er wel wensen zonder dat ik overigens wil beweren dat het systeem niet deugt", aldus de minister. (Advertentie) SPECIALE Kerstaanbieding wollen japonnen - deux-pilces - SUèDE en NAPPA MANTELL we™r^Thtin,g- medegedeeld door nl. -P11 ge!dig tot vanavond: j Opklaringen, maar ook hier en daar Si 7 Li T nchtcml Plaatselijk mist. Zwakke, later matiee wind tus- tïï.n „i en- T"1' De«lfde tempera- J 'uren als gisteren of iets lagere l (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Landbouw en Visserij, mr, B. W. Biesheuvel, heeft gisteren de Tweede Kamer een plan aangeboden, dat beoogt met een bedrag van twee miljoen gulden te komen tot een begin van structuurverbeteringen in de visserij. De bewindsman dealde gistermiddag tijdens een persconferentie in het ministerie te Den Haag mede, dat deze structuurverbetering vooral inhoudt een verbetering van kwaliteit. Daardoor kan beter aan de vraag van het publick worden voldaan, en worden de afzetmogelijkheden in Europese landen verhoogd. Er wordt voortgegaan met de experimen tele verre visserij en een sanering van de vloot, waardoor oude, on rendabele en niet-sociale vlcctloggers uit de vloot kunnen worden genomen. De minister verklaarde, dat van de twee miljoen gulden een miljoen zal worden gebruikt ter stimulering van een kwaliteitsverbetering van de aan gevoerde haring en makreel, vier ton voor steun aan experimentele visreizen, vier en een halve ton voor slooppremie voor ongeveer dertig drijfnetloggers, een ton als bijdrage voor de structuurver betering in de visconservenindustrie en vijftigduizend gulden voor de sanering van de beroepsbinnenvisserij in Fries land. Mr. Biesheuvel kondigde aan, dat hij zich in voort te zetten overleg met het bedrijfsleven zo spoedig mogelijk zal beraden over acties in de komende ja ren in het raam van een totale structu rele aanpak van het visserijbeleid. Hier bij zal tevens rekening worden gehou den met de wensen, uitgebracht in het rapport van de commissie ontwikkeling zeevisserij (commissie Diepenhorst) voor de structurele ontwikkelingen van de visserij. De kwaliteitsverbetering is naar het oordeel van de minister en van het be drijfsleven noodzakelijk, doordat de af zetmogelijkheden vooral in Duitsland, bedreigd worden, doordat andere lan den, met name Denemarken, produkten van betere kwaliteit uitvoeren. De sti mulans voor de kwaliteitsverhoging van verse haring en makreel zal na de keu ring van het aangevoerde produkt voor lopig bestaan uit een vast bedrag van drie gulden voor elke kist van 25 kg premiewaardige haring en makreel, aangevoerd in een eenmalig fust. De kwaliteitskeuring zal voorlopig alleen geschieden op de visafslagen van de aanvoerhavens Scheveningen en IJmui- den. Stimulering van de experimentele rei zen (verre visserij) is naar het oordeel van minister Biesheuvel noodzakelijk, doordat er op de Noordzee een overbe- vissing dreigt te ontstaan. Bovendien is het nodig dat er een eind komt aan de te eenzijdig gerichte aanvoer. Volgens de minister moet er meer rondvis wor den geproduceerd en moeten hiervoor, vooral in eigen land, meer marktmoge- lijkheden worden gezocht voor rood- baars. Er zijn thans tien Nederlandse visserijschepen, die aan de experimen tele reizen deelnemen. De door de mi nister voorgestelde slooppremie beoogt de oude in bedrijf zijnde vleetloggers uit de vaart te nemen. Deze schepen, die een slechte accommodatie hebben, vis sen alleen van mei tot december en lig gen dan een half jaar onrendabel in de haven. De bemanning moet trachten werk aan de wal te vinden of over te stappen op een trawler. Om hieraan een eind/ te maken en om een zo groot mo gelijke continuïteit in de aanvoer te krijgen, wil de minister deze schepen uit de vaart hebben. Om dit voor de re ders aantrekkelijker te maken stelt de minister een sloopprijs van vijftiendui zend gulden beschikbaar. De minister stelt hierbij echter als eis, dat voor 1 april 1965 vast is komen te staan dat voor tenminste 25 schepen van deze sloopregeling gebruik zal worden ge maakt. Verwacht wordt dat van de 45 sche pen, die hiervoor in aanmerking komen, er 30 zullen worden gemeld. Wat de bijdrage van een ton ten be hoeve van structuurverbeteringen in de visconservenindustrie betreft deelde de minister mee, dat gedacht wordt aan een weerstandsfonds, hetgeen kan leiden tot een regelmatige aanvoer van grond stoffen tegen een stabieler prijspeil. Voorts wil de minister hiermee berei ken dat de conservenindustrie zich ook gaat richten op Westeuropese landen. Koning Olav en kroonprins Herald van Noorwegen feliciteren ds. Martin Luther King na de overhandiging van de nohelprijs voor de vrede aan de Amerikaanse prediker. (Rechts op de foto me vrouw King.) DEN HAAG Minister mr. J. Luns heeft donderdag verklaard, dat de re gering bereid is tot politieke consulta ties tussen de zes landen der Europese gemeenschap zonder Britse deelneming als absolute voorwaarde te stellen. De regering voelt echter niets voor het op bouwen van een Europese politieke or ganisatie die tot deze zes beperkt blijft en zij wenst ook de militaire zaken bui ten eventueel politiek overleg van de zes te laten, omdat die in de NAVO thuishoren. Minister Luns verklaarde dit bij de bespreking van Europese zaken in een openbare vergadering van de begro tingscommissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken. Hij voegde er evenwel aan toe, dat hij de vooruit zichten van een hervatting van het po litiek overleg van de zes zeer onzeker acht, gezien de onveranderde houding van Frankrijk ten aanzien van de plaats van Europa in de wereld. De ministeriële verklaring sloot aan bij opmerkingen die woordvoerders van verschillende fracties over de wense lijkheid van politiek overleg in het ka der van de zes hadden gemaakt. KAAP KENNEDY Van de Ameri kaanse lanceerbasis Kaap Kennedy is donderdag een „Titaan-3"-raket gelan ceerd, die een 4080 kg zwaar gevaarte met opnieuw te starten motoren en een tweede kunstmaan in een baan om de aarde moet brengen. Na een omwente ling zal deze tweede kunstmaan in een sterk ellipsvormige baan worden ge bracht. Deze weegt 1700 kg. OSLO Aan ds. Martin Luther King jr. is dinsdag in Oslo de Nobelprijs voor de vrede uitgetreikt, die hem eer der voor vredeswerk en menslievend heid is toegekend. Het gebeurde in tegenwoordigheid van koning Olav V, kroonprins Harald, vertegenwoordigers van de Noorse re gering en het parlement, leden van het corps diplomatique en figuren uit het Noorse politieke en culturele leven. De leider van de Amerikaanse negers kreeg, behalve de onderscheiding, ook een cheque van 54.600 dollar. Elke cent daarvan zal volgens King besteed wor den aan de zaak van de Amerikaanse negers. In een toespraak in de aula van de Oslose universiteit verklaarde de voor zitter van het Noorse Nobelprijs-comité, Gunnar Jahn: „De naam van Martin Luther King zal in de herinnering voortleven voor de wijze waarop hij zijn strijd voerde, met zijn gedrag de woorden in praktijk brengend, die eens tot de mensheid werden gericht: Slaat iemand u op uw rechterwang, wend hem ook de andere toe". Jahn bracht hulde voor de wijze (Van onze luchtvaartredacteur) BIÏEDA/DEN HAAG Staats secretaris W. den Toom heeft be grip voor de moeilijkheden waar in zakenvliegers verkeren door een steeds nijpender gebrek aan (kleine) vliegvelden en daarte genover een groeiende vloot van zakcnvliegtuigen. Daarom is hij van plan de militaire vliegbasis Gilze-Rijcn, Woensdrecht, Eind hoven, Twente, Deelen en Leeuw- Staatssecretaris Den Toom Royaal gebaar van de luchtmacht arden open te stellen voor mede gebruik door motorvliegtuigen van de zakenluchtvaart. Verwacht wordt dat deze openstelling in begin 1965 een feit zal zijn. In kringen van zakenvliegers is dit nieuws enthousiast ontvangen. Onge twijfeld zal dit gebaar van de staats secretaris bijdragen tot een verdere uit groei van de zakenluchtvaart, zo werd ons van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart (K.N.V.v.L.) meegedeeld. Het medegebruik van de militaire velden zal wel aan een aantal voor waarden gebonden zijn. De chef van dq luchtmachtstaf zal technische en vei* ligheidseisen stellen, waaraan moet worden voldaan om gebruik te kunnen maken van de velden. Bovendien zal dit medegebruik afhan kelijk zijn van „de beschikbaarheid van de basis". Dit betekent dat de vel den op zaterdag en zondag, over het algemeen op werkdagen na vijf uur en tijdens bijzondere oefeningen niet beschikbaar zullen zijn voor de zaken vliegers. Het medegebruik kan niet worden toegestaan ten behoeve van nationale of internationale lijndiensten of voor chartervluchten voor groepsvervoer (Ité-reizen en dergelijke). In principe zullen echter incidentele chartervluch ten ten behoeve van in Nederland ge vestigde bedrijven wel worden toege staan. Dit betekent dus dat een char tervliegtuig van bijvoorbeeld Martins Air Charter wel op Gilze-Rijen mag landen om een groep lederfabrikanten naar een beurs in Milaan te brengen. De heer W. Kroes, secretaris van de afdeling motorvliegen van de K.N.V.v.L. en bekend ij veraar voor uitbreiding van vliegveldaccommodatie in Neder land, toonde zich gisteravond tevreden over het plan van de staatssecretaris. „Maar niet voor honderd percent", voegde hij eraan toe. „Dat zullen we pas zijn als we niet meer gebonden zijn aan de openingsuren van de vliegbasis sen, want het betekent voor de zaken vliegers een nadeel daaraan gebonden te zijn. Voor de sportluchtvaart blijft het jammer dat ei tijdens de weekends niet gevlogen kan worden vanaf de mi litaire velden". De luchtmacht komt al sinds jaren tegemoet aan de wensen van privé-vlie- gers. Tot 1 januari van dit jaar waren dezelfde basissen met uitzondering van Deelen, open voor alle vliegende leden van de K.N.V.v.L. Maar in januari 1964 werd het aantal teruggebracht tot drie: Twente, Gilze-Rijen en Eindhoven. Bo vendien werd bepaald dat daar uitslui tend gevlogen mocht worden in het ka- waarop King de Amerikaanse negei in de geweldloosheidscampagne voo gelijke menselijke, economische en po litieke rechten geleid heeft. King verklaarde in zijn redevoering „Ik aanvaard deze prijs met een blij vend vertrouwen in Amerika en een onbeschaamd vertrouwen in de toe komst van het mensenras. Ik weiger wanhoop te aanvaarden als uiteinde lijk antwoord op de dubbelzinnigheden der geschiedenis". King zei voorts dat hij de prijs ac cepteert ten bate van de beweging voor gelijke burgerrechten en van alle strij ders voor de idealen, waaraan hij zijn leven heeft gewijd. „Vroeger of later zullen alle volke ren ter wereld een manier moeten ont dekken om in vrede met elkaar te le ven. Als dit het doel is, dan moeten de mensen voor ieder menselijk conflict een methode ontwikkelen, die wraak, agressie en vergelding afwijst. „De martelgang, die van Montgome ry, Alabama, naar Oslo heeft geleid, draagt getuigenis van deze waarheid. Over deze weg reizen miljoenen ne gers om een nieuw gevoel van waar digheid te vinden. Ditzelfde pad heeft voor alle Amerikanen een nieuw tijd perk van vooruitgang en hoop inge luid". „Dit pad heeft geleid tot een nieuwe wet op de burgerrechten en zal daarvan ben ik overtuigd verbreed en verlengd worden tot een super- snèlweg van rechtvaardigheid, daar ne gers en blanken in steeds groter aan tallen bondgenootschappen maken om hun gezamenlijke problemen op te los sen". „Ik weiger het cynische denkbeeld te aanvaarden dat volk na volk langs een militaristische wenteltrap in de hel van nucleaire verwoesting moet afdalen. Ik geloof dat ongewapende waarheid en onvoorwaardelijke liefde in werkelijk heid het laatste woord zullen hebben. Daarom is tijdelijk verslagen recht ster ker dan zegevierend kwaad". (Advertentie) Minister Veldkamp en drs. Roemers nemen met een hartelijke handdruk afscheid na het twee uren durend loongesprek in het nieuwe N.V.V.- gebouw te Amsterdam. (Voor het nieuws hierover zie kolom 1 van deze pagina). der van de vliegsport. De K.N.V.v.L. nam stelling tegen dit besluit en ging er met de luchtmacht autoriteiten uitvoerig over spreken. Het is mede het gevolg van deze bespre kingen dat staatssecretaris Den Toom met zijn nieuwe plan is gekomen. De heer J. A. H. M. Thüring uit Oosterhout. zeil zakenvlieger, reageer de zeer enthousiast op het nieuws. „De ze maatregel is van grote betekenis voor de zakenluchtvaart, te meer omdat de meeste van de aangewezen vlieg velden liggen in gebieden waar geen andere faciliteiten zijn. Wat dit betreft komt Brabant er goed af". Op onze vraag of het plan-Den Toom nog van invloed is op de plannen van de N.V. Oosterhoven, waarvan de heer Thüring directeur is en die voorzien in de aanleg van een klein vliegveld tus sen Breda en Oosterhout. antwoordde de Oosterhoutse meubelfabrikant: „We gaan gewoon door met de pogingen on ze plannen te verwezenlijken". Een woordvoerder van de lucht- machtvoorlichlingsdienst gaf overigens toe dat het bepaald niet de bedoeling van de luchtmacht is dat iedereen nu maar meteen ophoudt met ontwerpen van vliegveldplannen. De staatssecre taris wil alleen maar de grootste nood lenigen en daarmee een dienst bewij zen aan de gemeenschap, zo werd ge zegd. ontvingen wij uit Engeland een mooie collectie Prijzen vanaf 59.50 GROTE MARKT 25 BREDA (Van een onzer verslaggevers) T>EM-directeur Joseph Brandei heeft donderdagavond door enige uitla tingen in het t.v.-journaal nieuwe op windingen veroorzaakt in de top van de REM-organisatie. Hij verklaarde namelijk dat de REM al besloten zou hebben om zaterdag a.s. de uitzendin gen te staken. De officiële woord voerder van de REM verzekerde ons echter met grote stelligheid, dat de heer Brandei zich „bepaald te sterk" heeft uitgedrukt. Er is volgens deze woordvoerder beslist nog niet beslo ten tot stopzetting van de uitzendin gen op zaterdag. De mogelijkheid daartoe is nog wel aanwezig, maar besloten is er nog niets. TNit werd ons later in de avond nog ■L' eens ten overvloede bevestigd door ir. P. S. Heerema van de REM en door de heer J. M. Fehmers van het bankiershuis Teixera de Mattos, die eveneens tot de leidende REM- functionarissen behoort. De vraag of de gisteren getroffen en zaterdag van kracht wordende algemene maatre gel van bestuur tot staking van de uitzendingen zullen nopen. wordt door de advocaten van de REM nog bestudeerd. (Advertentie) Voila Monsieur als Kerstgeschenk 1, •fc een BONTMANTEL voor uw vrouw of verloofde JL

de Stem | 1964 | | pagina 1