SPORT ENGELSE PERS VOL LOF OVER NEDERLANDSE ELF KLASSIFICATIES W.B.A. De Rahn-story" nadert nu zijn einde Voetbalster mag blij zijn als jZwemster doet nu! hij nog ooit gewoon kan lopen j wat kalmer aan Nieuwe triomfen op 200 meter? Goed voorbeeld Niets gehoord Prins ontvangt KNVB en gasten Onderscheiding voor Lo Brunt en Toon Schroder NAC baas over UEFA-jeugd: 3-6 Ook Benfica in kwart-finales Okker maakt liet Stolle moeilijk 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 15 ADA KOK (Van onze sportredactie) Ada Kok is pas 17. Ze drukt de koningin de hand en een dag later staat de foto in alle kranten, ze spreekt in interviews voor radio en tv., ze vertelt journalisten haar jeugdige leven. Ada is groot en krachtig. Ze meet 183 cm en heeft massieve schouders, lange sterke armen, stevige benen en een aardig open gezicht. Zelden zal een Hol lands meisje van zeventien zoveel publiciteit hebben als Ada- De avond dat wij bij haar zijn, zit ze op de gemakkelijke bank voor het raam, drie hoog aan de Amsteldijk te Amsterdam- Haar grote boxer ligt naast haar en snorkt- Beneden kaatsen de honderden lichtjes van Amsterdam in het rimpelende wa ter van de Amstel- Voor het eerst sedert maanden heeft Ada een rus tige avond. De jacht naar records, conditie, sportroem, Tokio, de hul digingen, de etentjes, en recepties, het is allemaal voorbij. Maar de rust duurt slechts kort. Amerika's Olympische kampioene Sharon Stouder pikte in Tokio Ada's we reldrecord op de 100 m vlinderslag af. Dat record moet naar Neder land terug. Tokio, zijn voorbereiding en de hul digingen er na zijn ook aan de sterke Ada niet ongemerkt voorbij gegaan. Daarom doet ze het even wat kalmer aan. Daarna is het echter weer zwem men, eten, zwemmen, conditietraining, zwemmen. Een zware training. De klok geeft het ritme aan, de klok bepaalt het leven, de grote secondLewijzer is haar meester. In het zwembad: ,,Ada, ben je klaar?" En als de wijzer van de grote klok op twaalf komt: ,,Af!" Het komt snerpend uit de mond van Forbes Carlile, ruig Amerikaan en zwemcoach. Ada zwemt tegen de wijzer, haalt in 33 sec het keerpunt, kijkt naar de klok, wacht tot de wijzer op twaalf staat, en zwemt terug Telkens en telkens weer op het iTitme van de klok. Ada zucht op de Ibank bij het raam. „Is het geen zwaar lieven? Je bent zo jong en er is zoveel te genieten?" vraag ik. ,,Wel een beet je" zegt ze, ,,maar ik krijg ook veel terug. Ik ben al in Afrika geweest, en in zowat alle landen van Europa en nu dus Japan." „Soms heb ik wel het ge voel, nou zou ik wel eens lekker willen gaan dansen en uitgaan, maar dan kan het niet." Nog nooit werd de Nederlandse zwem ploeg zo goed voorbereid als voor To kio, nog nooit ook faalden onze zwem- meisjes zo volledig als in Tokio. Naar de oorzaak van deze- nederlaag is veel gegist. Men zei: ,,De glorietijd van on ze zwemsters is voorbij. De top is niet meer bereikbaar voor gewone ama teurs." Plotseling kwam het voor de dag dat in Amerika de meisjes met ta lent al op zevenjarige leeftijd van de straat gepikt worden, dat de kinderen keihard getraind worden en dat ze vóór grote wedstrijden nog harder door het water gecommandeerd worden En in zo'n malaisetijd denkt men dan weer met groeiend genoegen terug aan de lagen van Zus Braun, Willy den Ouden, Rie Mastenbroek en de andere vroege re grootheden. De voorbereiding voor Tokio was dus intensiever dan ooit. Er v/erd collectief geoefend en hard! Werd de zaak dan verkeerd aangepakt? Lag de schuld soms bij Forbes Carlile? Carlile heeft de zwembond een brief ge schreven Zijn betoog komt er op neer dat heel jonge meisjes zich gedurende drie, vier jaar geheel en al aan de zwemsport moeten wijden wil Neder land de race met het buitenland bij houden. Zo niet, dan zal Nederland niet meer de top halen. Het zijn harde woor den, misschien wel waar en alleen maar gesproken om een mislukking te recht vaardigen? Hoe denkt Ada Kok die tus sen al die teleurstellingen in Tokio tot de tweede plaats achter Sharon Stou der kwam Ada schenkt thee en schuift een schaal koekjes aan Ze speelt na denkend met de zilveren plak op haar schoot. Ze zegt: „Het ig niet allemaal de schuld van onze coach, maar hij haal de ons wel uit ons gewone doen. Daar bij waren we allemaal moe toen we naar Tokio gingen". En het oudere zwemzusje, Gretta, dat er inmiddels ook bijzit, voegt er aan toe: ,,Toen we naar Tokio gingen waren we mager en bleek. Als wij ons zelf hadden kunnen voorbereiden waren we geloof ik, veel verder gekomen. Ik tenminste wel!' Gretta kan het weten Ze zwemt al heel lang. Bij de Olympische Spelen te Rome in 1960 was ze vijfde op haar nummer, maar in Tokio was ze nergens en haalde de finale niet eens. Gretta zegt: „Ze hebben teveel met ons ge x- perimenteerd. Ik was over mijn top heen in Tokio". Had Ada Kok dan goud kunnen halen? Ze weet het zelf niet. Een tijdje voor Tokio kneusde ze haar pols en er kwam ook nog dysenterie bij. Dat zette haar toen achteruit. Maar Ada gelooft meer dat de omstandighe den in Nederland voor de zwemtop niet zo best zijn. Ze moeten trainen tussen het publiek en dan kun je je niet con centreren. Vooral de sprint vereist con centratie. Net als bij de atletiek is het de kunst in het schot te vallen En de techniek bij het keerpunt is ook belang rijk Ada vertelt van die finale honderd meter in Tokio: ,,Ze waren allemaal komen kijken, de waterpoloërs, de bok sers, de hockeyers, de roeiers, zelfs Anton Geesink. Er deed zich nog een grappig incident voor. In Tokio had b.v. een roeier geen toegang tot het zwemstadion en omgekeerd een zwem ster ook niet voor het roeien. Ze kwa men toch allemaal binnen omdat een paar een kaartje hadden. Eén van hen ging dan naar buiten, gaf de verza melde kaartjes weer aan anderen, waar op deze binnenkwamen en zo verder tot het hele stel binnen was. Anton Gee sink deed ook aan het spelletje mee. Maar bij hem kon dat niet. Iedereen kende hem van gezicht en men stuurde een meisje om hem buiten de poort te zetten. Het kind huilde bijna want An ton was erg populair in Japan. Toen klonk het startschot voor de finale. Ik sprong in het water en daarna hoorde ik niets meer. Ik zag ook niets meer. De Nederlanders moeten me vre selijk hard aangemoedigd hebben, maar ik hoorde het niet. Pas toen ik aantik te. drong het tot me door dat ik ge zwommen had Ik had gehoopt op goud, maar was toch heel blij met het zil ver." Toen Ada Kok vijftien was zwom ze haar eerste Europese titel. Zestien jaar oud had ze haar eerste wereldrecord Een opname bij Ada Kok thuis. Ze is bijzonder gehecht aan haaf boxer en natuurlijk moest de hond ook mee op het plaatje. PIET SNOEYS krijgt zeker een supportersclub. De besprekingen tussen enkele mensen die er iets voor voelden hebben geleid tot een vergadering op maandag a.s. Dan wordt in zaal „Marianne", Tilburgseweg, een oprichtingsver gadering gehouden. De bijeen komst begint om negen uur. JOHN VAN TONGERLOO zal op 17 januari debuteren als stayer. Hij rijdt dan op de Antwerpse baan, met als gangmaker Van de Bossche. JAAP OUDKERK komt op de zelfde dag, eveneens in Antwer pen, uit in zijn eerste stayers wedstrijd als prof. WIM VAN OPSTAL uit Prinsen beek neemt zaterdag deel aan home-trainerwedstrijden die zijn supportersclub organiseert in het jong ens jeugdhuis aan de Kapel straat (aanvang zeven uur). De plaatselijke favoriet zal het o.a. op moeten nemen tegen Jo de Haan, Henk Nijdam, Leo van Dongen en Cees Haast, mm te pakken. Dat was tijdens de Neder- lanse kampioenschappen op l septem ber 1963 in het Soester natuurbad. Ze zwom toen 0.4 sec. snelle-r dan de A- merikaanse Cathy Ellis die met 1.06.5 het wereldrecord had. Later verbeterde ze haar eigen record nog eens in Black pool, tijdens de ontmoeting Engeland- Nederland in de Derby Baths. Ze bracht het op 1.05.1, maar ik Tokio was het meisje Stouder nog weer 0.4 sec. sneller. Ada wil nu dat record terug hebben. Het gaat steeds sneller Is nu eindelijk de grens van het onmogelij ke genaderd? Ada denkt er niet aan. Ze zal zich weer opnieuw voorbereiden op een recordpoging- Dat heeft ze nog niet eerder gedaan. Haar twee wereld records zwom ze gewoon in een wed strijd. Zo'n zwemmeisje móet wel regelma tig het water in. Niet alleen voor de conditie, maar ook om het „water- voel" niet kwijt te raken. Dat „water- gevoel" is moeilijk te omschrijven. Als je een hele tijd niet zwemt en je komt daarna weer in het water, dan is het net of je een hele strook achter je laat waar geen water is. Je pakt het water niet meer met je vingers. Het is een gevoel, heel typisch. Ada Kok heeft dat heel sterk. Ze is gevoelig en toch e- norm sterk en daarmee heeft ze grote successen behaald. En toch heeft ze al tijd de verkeerde afstand gezwommen. Honderd meter dat Is voor zo'n sterk meisje niks. Haar moeder zegt het, Gretta zegt het, iedereen zegt dat ei genlijk. Maar Ada zwom altijd graag de sprint. Men zei dikwijls tegen haar: ,,Je bent zo sterk, jij kan die snelheid best 200 meter volhouden. Dan ben je absoluut de beste." Ada geloofde nooit in, maar na Tokio is ze gaan nadenken. Ze zegt me aarzelend: ,,Ik ge loof toch maar die 200 meter te gaan zwemmen." Als Ada da-t doet, liggen nieuwe successen klaar. Haar kracht tilt haar over die tweede honderd me ter. Als je haar ziet, denk je: „Het moet haast wel!'* UTRECHT Prins Bernhard heeft op paleis Soestdyk het bestuur van de ju bilerende Koninklijke Nederlandse Voet balbond en vele buitenlandse gasten van de KNVB ontvangen. Het gezelschap, on geveer 70 man sterk, arriveerde om half zeven per bus en werd door de prins bij zonder hartelijk verwelkomd. Voorzitter en secretaris van de KNVB, de heren Schroder en Brunt, stelden al hun gasten aan hem voor. Onder hen waren de voorzitter van de FIFA (de internationale federatie van voetbalbonden), Sir Stanley Rous, de he ren M. S. L. Maduro en P. O. Willems van de Antilliaanse voetbalunie, dr. ir. F. E. Essed, president van de Surinaam se' voetbalbond, en vertegenwoordigers van voetbalorganisaties uit bijna alle Westeuropese landen en Tsjecho-Slowa- kije. Ook de ministers Bot (O. K. en W en Scholten (Justitie) en de staatssecre tarissen Van de Laar en Grosheide (O., K. en W.) waren voor deze bijeenkomst naar Soestdijk gekomen. Bij een feestelijk drankje gaf de prins de omstanders een uitvoerig relaas van het auto-ongeluk dat hem is overkomen, toen hij op weg was naar de wedstrijd Nederland - Engeland in het Amster damse stadion. Met brede gebaren schets te hij tot in de details precies wat er is gebeurd. Hier volgen de jongste klassificaties van de internationale boksbond (WBA): Zwaargewicht: kampioenstitel vakant; Ernie Terrell; 2. Floyd Patterson; 3. George Chuvalo; 4. Eddie Machen; 5. Zora Folley; 6. Roger Rischer; 7. Doug Jones; 8. Tony Alongi; D. Thad Spencer; 10. Karl Mildenberger (Duitsland). Halfzwaargewicht: Kampioen Willie Pastrano; 1. Gergorio Peralta (Argenti nië); 2. Harold Johnson; 3. Mauro Mina (Peru); 4. José Torres; 5. Wayne Thorn ton; 6. Eddie Cotton; 7. Terry Downes (Engeland); 8. Roger Rouse; 9. Johnny Persol; 10. Henry Hank. Middengewicht: Kampioen Joey Giar- dello; 1. Joey Archer; 2. Rubin Carter; 3. Dick Tiger (Nigeria); 4. Laszlo Papp (Hongarije); 5. George Benton; 6. Floren tine Fernandez; 7. José Gonzalez; 8. Go meo Brennan; 9. Johnny Morris; 10. Gene Bryant. Junior middengewicht: Kampioen San- dro Mazzinghi (Italië); 1. Nino Benuenuti (Italië); 2. Hurricane Kid (Samoa); 3 Bruno Visintin (Italië); 4. Jorge Fernan dez; 5. Fortunato Manca (Italië); 6. Art Hernandez; 7. Denny Moyer; 8. Shige mansa Kawakami (Japan); 9. Tony Mon- tano; 10. Stan Harrington. Weltergewicht: Kampioen Emile Grif fith; 1. José Stable; 2. Luis Rodriguez; 3. Manuel Gonzalez; 4. Brian Curvis (Wales); 5. Stan Hayward: 6. Gabe Ter- ronez (Philippijnen); 7. Willie Ludiek (Zuid-Afrika); 8. Osamu Watanabe (Ja pan); 9. Joey Durelle (Canada); 10. Battling Torres (Mexico). Junior weltergewicht: Kampioen Eddie Perkins; 1. Carlos Hernandez: 2. Luis Molina (Spanje); 3. Makato Watanabe (Japan): 4. Mario Rosito (Colombia); 5. Doug Vaillant (Cuba); 6. Piero Brandi (Italië); 7. Sandro Lopopolo (Italië); 8. Carl Penalosa; 9. Raul Soriano (Mexico); 10. Andy Devola. Lichtgewicht: Kampioen Carlos Ortiz; 1. Paul Armstead; 2. José Napoles (Cuba); 3. Bunny Grant (Jamaica); 4. Ismael La- guna (Panama); 5. Percy Hayles (Ja maica); 6. Dave Charnley (Engeland): 7. Johnny Bizarro; 8. Frankie Narvaez; 9. Nicolino Locche (Argentinië); 10# Johnny Depeiza. Junior lichtgewicht: Kampioen Flash Elorde (Philippijnen); 1. Love Alottey (Ghana); 2. Teruo Kosabo (Japan); 3. Sebastian Nacimiento (Brazilië); 4. Lar ry Flaviano; 5. Rafiu King (Nigeria); 6. Reno Barrientos: 7. Ric Penalosa; 8. Da ve Hilton; 9. Yoshiaki Numata (Japan); 10. Young Terror (Philippijnen). Vedergewicht: Kampioen Vincente Sal- divar (Mexico); 1. Don Johnson; 2. Ho ward Winstone; 3. Sugar Ramos (Cuba); 4. Antonio Herreda (Columbia): 5. Mit- sunori Seki (Japan); 6. Raul Rojas; 7. Lalo Guerrera (Mexico); 8. Oscar Reyes (Philippijnen); 9. Johnny Jamito (Phi lippijnen); 10. Carlos Canate (Argenti nië). Bantamgewicht: Kampioen Eder Jofre (Brazilië); 1. Fighting Harada (Japan); 2. José Medal (Mexico); 3. Katsuo Saito (Japan); 4. Ignacio Pina (Mexico); 5. Bernardo Carabello (Colombia); 6. Ray Asis (Philippijnen); 7. Felix Brami (Tu nesië); 8. Roonie Jones: 9. Manny Elias; 10. Manuel Barrios (Mexico). Vlieggewicht: Kampioen Pone King- petch (Thailand); 1. Salvatore Burruni (Italië); 2. Hiroyuki Ebihara (Japan); 3. Horacio Acavallo (Argentinië)4. Alacran Torres (Mexico); 5. Katsuyshi Taicayama (Japan); 6. Rocky Gattaleri (Australië); 7. Baby Larona; 8. Raton Mojica Nicara gua); 9. Takeshi Nakamaura (Japan); 10. Kiyoshi Tanabe (Japan). DEN HAAG De ambassadeur van Luxemburg, de heer G. Heisbourg, heeft op de ambassade te 's-Gravenhage de versierselen van het officierskruis van de Ordre de Mérite du Grandduché de Lu xembourg uitgereikt aan de heren A. L. M. Schroder en L, Brunt respectievelijk voorzitter en secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond. DE TILBURGSE IJshockeyclub TYSC gaat enkele drukke dagen tegemoet. Zo moet vrijdagavond voor eigen publiek aangetreden worden tegen Amstel Ti gers, wat een geweldige krachtmeting zal worden. Zondag speelt TYSC in Frankrijk tegen Lille en zal vergezeld van een groot aantal supporters de reis maken. Woensdag 16 december neemt TYSC deel aan een ijshockeytoernooi in Den Haag, waar behalve TYSC ook Den Haag. Rotterdam en Amsterdam aan deelnemen. (Van onze sportredactie) ZEIST Het voorlopig jeugdelftal van spelers tussen 16 en 18 jaar dat zal deelnemen aan het UEFA-toernooi, speelde op het terrein van het KNVB- sportcentrum een oefenwedstrijd tegen NAC. De bezoekers telden slechts één invaller, zodat men van een volwaar dige tegenstander voor de jeugdselectie kon spreken. Dit elftal speelde in de volgende op stelling: doel: Schrijvers (HVC), achter Van de Gevel (Telstar), en Koenders (Graafschap), midden: Achterberg (DOS Hulshof (Ajax) en Buitendijk (Sparta), in de voorhoede: Cleeren (Telstar), Cruyff (Ajax) Van der Kuijlen (PSV), Jansen (Feyénoord) en Grauwmans (NAC). Het werd een felle en pittige wed strijd, waarin beide partijen met uitste kend spel de in kleine getale opgekomen toeschouwers bezighielden. NAC wist door een betere conditie tot een beter resultaat te komen. Het scoreverloop was als volgt: de NAC-speler Van Gorp zag al spoedig kans 1-0 te scoren, terwijl snel daarna zijn clubgenoot Visschers kans zag om een 2-0 score aan te tekenen. Na deze achterstand begon de jeugd- ploeg beter te draaien en door Van der Kuijlen (PSV) en Jansen (Feijenoord) werd de ruststand 2-2. In de tweede helft ging Van de Gevel een andere speel plaats innemen en Brantz (ADO) ging de rechterachterplaats bezetten. De Tel starspeler Galis verving zijn teamge noot Cleeren Door een fout van de jeugddoelman Schrijvers werd de score door een schot van Visschers op 3-2 ge bracht, terwijl Van der Hurk kort daar na de stand op 4-2 bepaalde Van der Kuijlen bracht de achterstand van de jeugdploeg tot 3-4, terwijl Vermeulen (NAC) kans zag doelman Schrijvers te omspelen en daardoor de score op 3-5 te brengen. Van der Hurk (NAC) tenslotte bepaalde de eindstand op 6-3 voor de Bredase Eredivisieploeg. li (Van onze correspondent in Bonn) DUISBURG De carrière van de vroegere favoriet onder de Westduitse voetballers eerst 'Vertrag spieler1 nu semi-profes sional Helmut Rahn (35) is naar alle waarschijnlijkheid ten einde. Rahn zal volgens de artsen al héél blij mogen zijn als hij na een langdurige periode van her stel nog weer gewoon zal kunnen lopen en niet kreupel blijft. Aan een hervatting van zijn voetbal- beroep valt, volgens diezelfde art sen, niet meer te denken. Rahn zelf is nog optimistisch en gelooft dat hij na een maand of wat weer zal kunnen beginnen te trainen bij de Meidericher S.V.', de club die in de competitie van het vorige jaar achter de le F.C. Köln het vice-kampioenschap veroverde, maar nu op de één na laatste plaats in de ranglijst staat. In het 'ongevallenziekenhuis" in Duisburg is Helmut Rahn aan een gescheurde achillespees geope reerd. Hij ligt op gang C, kamer 2, het enfant terrible van het West duitse voetbal en de beroemde 'held van Bern', die in 1954 het doelpunt scoorde, dat West-Duits- land tegen Hongarije wereldkam pioen maakte. De operatie is vlot verlopen, maar Helmut Rahn zal al blij mo gen zijn als hij weer zal kunnen lopen. Voetballen is er, volgens 'Oberartz' dr. Arens, niet meer bij. Het genezingsproces zal zeker vier maanden duren. Dan is het voetbalseizoen 1964-1965 dat in mei pleegt te eindigen bij slechts 16 clubs in de 'Bundesliga' ten einde. En als einde augustus 1965 dan de eredivisie-competitie weer zou gaan draaien, zou Helmut Rahn inmiddels 36 jaar zijn ge worden. En voetballers, die het zo lang uithouden als sir Stanley Matthews zijn er op de velden niet al te veel. Rahn behoort er in ieder geval niet toe. Voor Rahn zelf is het nog on gelooflijk, dat de 'Rahn-story' nu zijn einde nadert. Al te vaak heeft Rahn in het middelpunt van de sport-belangstelling gestaan. Al te vaak voor zijn eigen bestwil. Het winnende Bernse doelpunt maakte hem tot een primadonna, een rol die hij eigenlijk nooit meer heeft kunnen vergeten. Al te vele 'goe de vrienden' hielpen de 'boss' zoals hij werd genoemd op het hellende vlak. Hij zat net zo vaak met een glas aan het biervat als hij over de velden draafde met de bal aan zijn voet. En toch wilde in 1953 de toenmalige bondstrainer Sepp Herberger hem weer opstel len in de Westduitse nationale ploeg voor de wereldkampioen schappen voetbal in Zweden. Kort tevoren kwam Helmut Rahn ech ter in contact met de politie, we gens verzet tegen agenten die hem meer naar het bureau wilden ne men omdat hij een borreltje teveel had gedronken. De Deutsche Fuss- ball Bond zette hem voorlopig op de lijst van voetballers, wie de toegang tot de voetbalvelden was verboden. Maar Herberger gaf het niet op, bezocht Rahn, las hem duchtig de les en ziedaar: Rahn scheen zich te veranderen. De DFB hief het voetbalverbod op en Her berger kon Rahn meenemen naar Zweden, waar de Westduitse voet balploeg onder de laatste vier kwam, om in een dramatische wedstrijd door de Zweden te worden uitgeschakeld, een wed strijd die nu nog een belasting is voor de sportverhoudingen tussen West-Duitsland en Zweden. Toen Westduitse voetbalclubs ondanks zijn gastspel in Zweden voor hem geen belangstelling als 'Vertragspieler' schenen te hebben Rahn speelde in die jaren voor de le F.C. Köln ging de 'boss' naar Nederland, waar hij twee ja ren bij de Sportclub Enschede speelde, ofschoon hij daar nooit he lemaal 'warm' is geworden. Het heet, dat Rahn ook vele aanbie dingen had uit Italië en Spanje, daarop echter niet inging vanwege het daar gepraktizeerde systeem van 'kazernering' der prof-spelers. „Ik wil een vrij man blijven", zei Rahn. En vrij was hij. Ook om bier te drinken. Vaak een glaasje of een flesje te veel. En nogmaals wilde Sepp Herberger Rahn mee nemen naar de wereldkampioen schappen, naar Chili in 1962. En wéér belandde Helmut Rahn kort tevoren in de gevangenis: vier we ken kreeg hij wegens dronken schap aan het stuur. Onvoorwaar delijk. Daarmede was de Chili- droom uitgedroomd. Bij de invoering van de Bundes liga kocht de nieuw gestichte Duisburgse voetbalclub Meiderich ter S.V. Rahn van Sportclub En schede terxig. Bij de MSV heeft Rahn zijn plicht gedaan. Hij heeft veel doelpunten gescoord en vele voorbereid. Maar ook bij de MSV kwam hij vaak wegens zijn ge brek aan discipline in moeilijkhe den. Hij verscheen niet op trainin gen. ging zonder verlof met va kantie. Ook zijn conditie begon minder te worden. In de Liga-1964 heeft 'boss' Rahn er nog niet al te veel van terecht gebracht. Ten slotte kwam hij in het 'ongevallen ziekenhuis' in Duisburg met de gescheurde achillespees, die wel liet einde van zijn voetbalcarrière zal betekenen. Een troost heeft Helmut Rahn, ook wanneer hij nooit meer zou kunnen voetballen: Sep Herberger en zijn opvolger Helmuth Schön hebben eigenlijk nog nooit een bruikbare oplossing gevonden voor het linksbuitenprobleem der na tionale ploeg. 'Boss' Rahn is als zodanig onvervangbaar. En wie weet, hoe lang hij dat nog zal blij ven. HET BELGISCH militaire voetbalelftal heeft met 3-1 gewonnen van de West duitse militairen in een wedstrijd die werd geleid door de Nederlander Piet Roomer. Bij de rust hadden de Duit sers de leiding met 1-0. De wedstrijd vormde de eerste ontmoeting in de, eerste ronde van het CISM-toernooi.' LISSABON Benfica heeft zich te Lissabon door een gemakkelijke 5-0 ze ge op de Zwitserse titelhouder Chaux- de-Fonds geplaatst in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust leid de de club van Elek Schwarts met 2-0 Ruim 40000 toeschouwers waren getui ge van de zege van de Portugeze. Voor de doelpunten zorgden Qoluna, Augusto (2x). Eusebio, en Torres Dat de score beperkt bleef tot 5-0 was voor een groot deel te danken aan de Zwitserse goalie Eichmann De eerste wedstrijd tussen beide teams 4 november gespeeld, leverde een 1-1 gelijk spel op. Er hebben zich zeven clubs voor de kwartfinales geplaatst. Internazionale Milan DWS, Real Ma drid, Glasgow Rangërs Gyoer Vasas (Hong), le FC Köln en Benfica. De be slissing over de achtste plaats valt woensdag in de tweede wedstrijd tus sen Anderlecht en Liverpool in de Bel gische hoofdstad. Liverpool won de eer ste ontmoeting met 3-0. BOEKAREST Legia uit Warschau heeft zich geplaatst voor de kwartfina les van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars door de derde en beslissende wedstrijd tegen het Turkse Galatasaray, die te Boeka rest werd gespeeld, met 1-0 te winnen. FRED STOLLE handen vol!. LONDEN „De Nederlanders hebben in het Olympisch stadion van Amsterdam de vooruitgang van hun voetbal gedemonstreerd." Dat schrijft Brian James van de Daily Mail, een van de veie Engelse journalisten die, teleurge steld over het gelijk spel tegen Nederland, het oranjeteam een pluim op de hoed steekt. „Het was niet alleen intelli gent voetbal, maar ook gevaarlijk en het is slechts aan het doelpunt van Jimmy Greaves te danken dat het Engelse voetbal zijn gezicht redde. Dat zelfde doelpunt temperde de vreugde van de 60.000 zingende Nederlandse supporters. Het deed echter niets af aan het feit, dat de Engelsen alles hadden moeten geven om aan een nederlaag te ontkomen. Wat de Engelse voorhoede ook deed. de sterke Nederlandse afweer, met de excellerende Pieters Graafland aan het hoofd, was moeilijk passeerbaar, terwijl de Engelse middenlinie niet aan een schot toekwam doordat zij de handen vol had aan de Nederlandse voorhoede. Een Nederlandse voorhoede die steeds weer dicht bij het heiligdom van doelman Waiters kwam en waarin vooral de linkervleugel met de schitterend spelende Coen Moulijn, die als een dartele kleine demon telkens verwarring stichtte en een formidabal doelpunt scoorde, uitblonk." Duidelijk teleurgesteld is Brian James over het statische voetbal van de Engelsen, terwijl hij het Nederlandse team een voorbeeld noemde als eenheid. „Wij mogen van geluk spreken dat wij in rechtsback Cohen 'n snelle man hadden, want Moulijn was soms ongrijpbaar. Ook in die 32ste mi nuut na de rust. toen de Nederlanders domineerden 'ging Moulijn als een bliksemschicht langs Cohen en knalde van 25 meter met de rechter voet langs Waiters. Een schot dat door geen doelman ter wereld zou zijn gestopt." Niet alleen Brian James brengt een saluut aan het Neder landse elftal, ook de anderen, zijn eensgezind in hun lof voor het oranjeteam. „De daden van de geïnspireerde Nederlanders verdienen niets dan lof. Deze wedstrijd was een grootse prestatie" zegt Peter Lorenzo in de Sun. „Het resultaat was een waar achtig verjaardagsgeschenk voor de Nederlanders, terwijl de Engelsen bijzonder tegenvielen", aldus Demonri Haekett in de Daily Express. Eric Todd van de Guardian was even eens waarderend in zijn mening: „De Nederlanders speelden zeer enthousiast en met groot vakmanschap. Was men aan Engelse zijde gewaarschuwd voor de linkervleugel Bouw- meester-Moulijn, Ook Nuninga en Muller toonden hun grootse vorm. De oranjemannen toonden zeer talentvolle spelers te zijn en als hun afwerking net zo goed zou zijn geweest als het voorbereidende werk, zou Engeland met een nederlaag naar huis zijn teruggekeerd." Zo ongebreideld als de waardering voor Nederland was, zo striemend waren de kritieken voor het team van manager Alf Ramsey. „Een van de slechtste wedstrijden die ik van het nationale team in het buitenland heb gezien" (Laurie Pignon, Daily Sketch) „Een miserabele, middelmatige Engelse prestatie" (Frank McGhee, Daily Mirror). „Een teleurstellend, zonder slagkracht spelend Engels elftal" (Peter Lorenzo). „Een trieste Engelse show" (Desmond Haekett). „Een van de zieligste wedstrijden, die ik van Alf Ramsey's mannen gezien heb, sinds zij twee jaar geleden in Parijs van Frankrijk verloren." .(Donald Saunders, Daijy Telegraph). MELBOURNE Tom Okker heeft In dc kwartfinales van de kampioenschap pen van Victoria, die te Melbourne wor den gespeeld, een uiterst eervolle neder laag geleden tegen de prominente Austra liër Fred Stolle, Wimbledonfiiialist 1964. Met 4-6 6-3_ 10-8 6-2 plaatste Stolle zich na felle strijd in de halve finales. Vooral in de eerste set speelde de Ne derlander voortreffelijk. Stolle werd vol komen verrast door de snelheid die Ok ker in zijn spel legde. In de eerste game doorbrak hij al de service van de Austra liër. Groot was de spanning in de derde set. In de twaalfde game kwam Stolle op set-point, doch hij moest tot 9-8 wachten voordat hij Okkers service kon doorbre ken. De uitslagen van de kwarteindstrijden zijn verder: Phillips-Moore (Austr.) v'ersl. Neale Fraser (Austr.) 6-8 2-6 6-3 fi-1 6-1 Roy Emerson (Austr.) versl. Graham Stillwell (G.-B.) 3-6 8-6 6-1 6-2, John Newcombe (Austr.) versl. Owen David son (Austr 14=12 2-6 6-3 6-4.

de Stem | 1964 | | pagina 17