DE KANS VOOR AMERIKAANSE Springen OFFICIEREN OP PROMOTIE Drie weken cursus tussen hemel en aarde DAGBLAD DE STEM geïmporteerd: ct kostuum mèt modieus gesneden in vollen kamgarens. inthraciet. nze speciale ing lenheidskleding u in een grote ring o.a. smokings, istuums, iets enz. leuwarden - Groningen l"....79 O gram 55 |ES oekje 53 Kapitein Martin bergt zijn parachute op na zijn vijfde en laatste sprong. Een van zijn herinneringen is een gtvaar gekneusde elleboog maar de ervaring is de moeite waard gebleken. Een hogere opleiding Is voor iedereen belangrijk maar vooral voor iemand, die wordt onderwezen om parachute te springen uit een vliegtuig op een hoogte van 300 meter. Parachute springen vormt een onderdeel van de oefeningen, die worden uitgevoerd op de springschool van de 173e brigade van de Amerikaanse luchtmacht te Okinawa. De school biedt aan liefhebbers de gelegenheid zich te bekwamen in parachute-springen, waar door zij als beroepsofficieren een goede carrière kunnen maken. Men moet deze oefenperiode beschouwen als drie weken leven tussen hemel en aarde. Gedurende de eerste twee weken wordt les gegeven op de begane grond. Aan de tien uur lichamelijke training kan men nog de strafoefeningen toevoegen, die bestaan uit het maken van diepe kniebuigingen en telkens opnieuw vanuit de hurkstand overeind komen. Kapitein Thomas G. Martin, die zich zijn trainingsperiode maar al te goed her innert, vertelt, dat hij de eerste dag al de tel kwijtraakte, nadat hij 110 maal vanuit de hurkstand overeind was gekomen. Strafoefeningen worden toegepast wanneer een militair een knoop heeft vergeten dicht te maken of als zijn haar slordig is. Een grote geestelijke fitheid en een sterk verlangen om de cursus tot een goed einde te brengen, zijn de belangrijkste factoren voor succes op de schooL Kapitein Martin ontdekte deze dingen, nadat hij 14 uur had getraind in het op de grond terechtkomen van een platform van 1.20 m hoog, 13 uur had gesprongen vanuit een denkbeeldige deur, 8 uur ln totaal van een schommel was gesprongen en 20 uur totaal van een 10 m hoge toren was gevallen. Dit laatste dient om de „scherpe kantjes er een beetje af te halen". Martin had het gevoel dat die er na 25 vallen wel af waren. Gedurende de derde week wordt vijfmaal werkelijk gesprongen. De leerlingen verlaten de vliegtuigen in groepjes van 7 of 10 en dan weten ze wat het betekent een grote geopende parachute boven het hoofd te hebben hangen. Aan het einde van de cursus worden insignes uitgereikt aan degenen die alles tot een goed einde brachten. De traditie wil dat deze Insignes binnen de tijd van 24 uur aan de echt genote, de verloofde of de moeder worden gegeven en dat ze nooit meer door de leerlingen mogen worden gedragen, want dan zou het noodlot hem kunnen treffen met een parachute die niet werkt Een leerling springt van een tien meter hoge toren. Na een vrije val van drie meter gaat de parachute open. Sergeant Brooksher (rechts) laat een leerling zien, hoe hij zijn kin moet intrekken als hij het vliegtuig verlaat. Luitenant Lee E. Alleman maakt de schommelsprong. De schommelsprong eindigt in een zandkuil, die ongeveer vier meter beneden het springpunt ligt. Het springen van een een meter twintig hoog platform komt min of meer overeen met de schok, die men bij het landen met een pa rachute voelt. Kapitein Thomas G. Martin staat niet op de tenen, maar doet strafoefeningen, waarbij hij telkens uit de Na twee weken vallen op de begane grond moeten de cursisten uit een hurkstand overeind moet komen. vliegtuig springen. Knieën tegen elkaar luidt het bevel

de Stem | 1964 | | pagina 13