Plebaan W. v. d. Maden onvergetelijke aalmoezenier JANUS VISSERS 40 jaar bij Dagblad De Stem f oorbereiding persleiding krediet van vier mdle [mg irden... Mgr.W. A.J.v. (I. Maden gaat met emeritaat Gebrek Opgewekt Belgische douane neemt 3250 kilo Nederlandse boter in beslag Kuiperspoort Middelburg is 's avonds „verboden ffi "IV Beroep schoolbestuur te Anna-Jacobapolder gaat niet door Raad Ovezande geeft brandweer nieuw gebouw Aanbestedingen Duitser in arrest Biggen en kalveren Schandaal van massale sterfte ROLEX heetman J Gesprek vorstin en fotograf en Ongedeerd dankzij valhelm Motorrijder vloog over auto Inleiding over l.o. voor KVP-afgevaardigden TEENERFESTIVAL TE KRUININGEN N- en Z.-Beveland Afd. bestuurs wetenschappen heropgericht 0* Sft&fxi Verjaring Herrie om de ether Blik op Afrika He* zwarte Afrika heeft de voort durende belangstelling van de le den van het Europese parlement. Die gaan zelfs op gezette tijden op trek tocht naar het roerige werelddeel om daar te praten met collega's uit de zwarte parlementen. De associatie van een deel van Afrika met de Europese Gemeenschappen levert stof genoeg voor deze discussies. Uit Nederland is nu een groep van zes afgevaardig den voor zo'n conferentie vertrokken. Zij bestaat uit vier man van de Partij van de Arbeid en één van KVP en VVD. Nu ligt het ons verre ons onge rust te maken over het feit, dat deze verdeling zo ongelijk is. De Neder landse ploeg maakt onderdeel uit van een grote delegatie van het Europese parlement en deze zal zeker wel be ter uitgebalanceerd zijn. Voorts heb ben alle vier deelnemende PvdA-man- nen hun sporen op dit terrein ver diend. Wel rijst de vraag of in Ne derland de belangstelling voor de grote problematiek van Afrika niet wat eenzijdig in de oppositiepartij is ge concentreerd. .Vier Ambachten zet het winter seizoen in chijnsel van een na een drukke dag. u eerst recht e smaak, die zo ïwe Egberts Koffie. Rood Merk J}e kwaliteitskoffit bij uitstek. Pak van 250 g 1.94 Gemalen vacuum koffie In blik verpakt Handig als reserve voor onverwachte situaties. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 BREDA De bisschop van Breda, Mgr. G. H. de Vet. heeft aan mgr. W. A. J. van der Maden, plebaan van de Kathedrale kerk van Breda, deken van het dekenaat Breda en lid van het Kathedraal Kapittel, op diens ver zoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend, onder dankzegging voor de vele verdienstelijke arbeid voor kerk, het bisdom- en de stad Breda. Mgr. Van der Maden werd op tien februari 1897 in Oosterhout geboren. Op 29 mei 1920 werd hij tot priester gewijd. Hij zette zijn studies voort aan de Leergangen in Tilburg en be haalde op een augustus 1923 zijn acte M.O Engels Drie jaar eerder was hij tot leraar aan het klein semina rie iJpelaar benoemd. Achttien jaar lang doceerde de scheidende plebaan de Engelse taal totdat hij in 1938 zijn benoeming kreeg als legeraal moezenier in welke functie hij ma joor-aalmoezenier G. Huijs opvolgde. Na de capitulatie in 1940 werd hij rector van het St-Antoniusgesticht in Leur Toen de Duitse bezetter de Ne derlandse officieren opriep zich als krijgsgevangenen te melden, deed plebaan Van der Maden dit ook, vrij willig. In 1945 keerde hij uit Polen terug en het was op de thuisreis naar Nederland, dat hij temidden van Ne derlandse officieren, zijn zilveren priesterfeest vierde. Op 20 juni van het jaar van zijn terugkeer werd hij plebaan en vijf jaar later volgde zijn benoeming als kanunnik van het Ka thedraal Kapittel. 21 september 1960 werd plebaan Van der Maden deken van Breda. Mgr. van der Maden werd voor zijn veertigjarig priesterfeest be- derscheiden met het officierschap van Oranje Nassau Tevens werd hij bij zijn veertig jarig priesterfeest be noemd tot geheim kamerheer van de Paus Naast zijn functie die direct met het bisdom Breda te maken had den, was mgr. Van de;* Maden onder meer voorzitter van het r.-k Nijver heidsonderwijs voor meisjes, vice- voorzitter van het jongens- en meis jeslyceum en voorzitter van de ouden van dagenstichting Maria Mediatrix. MIDDELBURG De openbare zitting ter behandeling van het beroep, dat door het bestuur van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van een school met de Bijbel op gereformeerde grond slag te Anna-Jacobapolder is ingesteld tegen het besluit van de raad der ge meente St.-Philipsland d.d. 31 augustus 1964. waarbij medewerking werd gewei gerd voor de aanschaffing van kachels ten behoeve van drie leslokalen, gaat niet door. Beide partijen het schoolbestuur en de gemeente St.-Philipsland hebben verklaard geen aanleiding te hebben tot het mondeling toelichten van hun ziens wijzen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De fiets, waarop de schei dende plebaan W. A. J. van der Ma den tegenwoordig zo voorzichtig door het drukke stadsverkeer laveert, is een „levende" herinnering aan een van de woeligste periodes uit zijn wissel vallige leven. Hij heeft ze n.l. gekre gen van een aantal oud-krijgsgevan genen. Dat gebeurde tijdens een van de vijfjaarlijkse reünies, die hij op zijn pastorie placht te geven. Reünies, waarop hij vele officieren, met wie hij in 1942 in krijgsgevangenschap heeft gezeten, om zich heen verzamelde. Gezellige bijeenkomsten, waar de ver halen uit Langwasser, Stanislaw en Neu-Brandenburg werden opgerakeld, terwijl de huidige bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, toen nog kapelaan, er voor zorgde, dat de glazen van de reünisten gevuld bleven. Nu de plebaan niet langer pastoor van de kathedrale kerk is, is het misschien gedaan met die reünies. Dat neemt niet weg dat de verhalen over reserve-ma joor-aalmoezenier W A. J. van der Ma den nog door vele militairen en oud militairen verteld kunnen worden. Een van hen, generaal-majoor b.d. J. A A. Sitsen te Breda, heeft op ons verzoek enkele herinneringen opgehaald Memoi res, die beginnen na de capitulatie van het Nederlandse leger in 1940. Aalmoe zenier v.d. Maden was in 1938 als zo danig benoemd, maar toen de Duitsers de macht overgenomen hadden werd hij r.aar huis gestuurd. Hij werd benoemd tot rector van het Antoniusgesticht te Leur Lang duurde zijn rust niet. De man, van wie men gedacht had dat hij geen enkel talent had om zich in militaire tucht en discipline te schikken, was in de wapenrok een zeer populaire aalmoe zenier geworden. En de liefde kwam niet van een kant. Nauwelijks hadden de Ne derlandse officieren opdracht gekregen om zich in krijgsgevangenschap te be geven, of de aalmoezenier wenste zich vrijwillig bij hen te voegen. Een daad, die bewondering afdwong, te meer daar hij als priester evenmin als b.v. een arts verplicht kon worden in krijgs gevangenschap te gaan. Zo belandde aalmoezenier v.d. Maden, een week of zes na de deportatie van zijn militairen, in kamp Langwasser bij Neurenberg. De barakkenstad daar stond onder leiding van de S.S Do militairen waren er dan ook niet als krijgsgevan genen, maar meer als ..politieke delin quenten"' achter het prikkeldraad gezet. Dat kwam hun positie niet ten goede. Daarin is later door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis, verande ring gekomen. De gevangenen in Langwasser had den gebrek aan alles, dat het normale leven confortabel maakt. Er was geen verwarming, geen licht; de maaltijden bestonden doorgaans uit soep, een be denkelijk aftreksel van koolraap. Zo goed en zo kwaad dat ging organiseerden de gevangen officieren bij tijd er. wijle een godsdienstoefening, die dan bestond uit het samen lezen van de misgebeden. De S.S. had het echter niet erg op deze „samenscholingen", bang als ze was voor elke vorm van verzet. Zo was de situatie toen aalmoezenier v.d. Maden arriveerde Hij organiseerde onmiddel lijk een „normaal" parochieleven dat nog beter georganiseerd kon worden, toen alle gevangenen op 1 augustus 1942 werden overgebracht naar Stanislaw in de Russische Oekraine Daar stond het kamp niet langer onder toezicht van de S.S. doch van het leger. De gevangenen werden daar ook weer volgens hun rech ten als krijgsgevangenen behandeld. Die overplaatsing bracht veel veran- (Van onze correspondent) OVEZANDE Na enige discussie heeft de gemeenteraad van Ovezande besloten om een krediet beschikbaar te stellen van ruim 4200,- ter verdere voorbereiding van het persleidingpro- ject waardoor in de toekomst de ge meente 's-Heer Arendskerke Heinkens- zand, 's-Heerenhoek, Ovezande en Bors- sele hun rioolwater op de Westerschelde kunnn lozen. De kosten van het gehele project worden geraamd op 3.386.000.-. Hierbij kan op een rijkssubsidie worden gerekend van 75 tot 95 pet. Wanneer dit miljoenenproject wordt uitgevoerd, is niet hekend cmdat dit werk uitgevoerd wordt in het z.g. R.A.W.-verband en dus afrankelijk zal zijn van de arbeids markt. .Be heer W Remijn (kath.) toonde zich tegen dit project. Hij vond. dat men jn dit verband tot pen beter en voor Ovezande tot een voordeliger plan zou kunnen komen, wanneer ook Goes aan Persleidingsproject zou deelnemen. Dfc raad was deze mening echter niet toegedaan Burgemeester Mooyman meende zélfs, dat Goes voor dit project neiernaal geen interesse heeft omdat men daar tot een persleiding wil komen, t, Tj3 's"^ravenpolder naar de Wester schelde loopt. Zeer lang debuteerde de raad over net voorstel van b. en w. om te komen tot het principe-besluit tot bouw van een nieuwe brandweerkazerne. Bij deze ouw zat een stok achter de deur omdat ct ,f.emeente de huur van de huidige stalling voor de brandweerauto tegen is opgezegd. Zo spoedig mo- gei'iK. aldus de burgemeester moet voor cte auto kosten f 35.000,- 'n gezamen- «J* eigendom van de gemeenten Ove zande Driewegen en Ellewoudsdijk eerd m0UW onderkomen worden gecre- B en w legden de raad een keuze voor tussen verbouw van de huidige ge- meenteschuur aan de Bloemenlaan of aanbouw op een perceel grond aan de I: Andricssenstraat. Burgemeester Mooyman pleitte vurig voor nieuw bouw De heren J. de Jonge en K. L. van Steenbergen (kath.) daarentegen voor verbouw Burgemeester Mooyman vond de inwoning van het brandweer corps bij de' dienst voor gemeentewer ken ongewenst en meende, dat het corps inspiratie zou vinden in een eigen ge bouw. Over de vraag of de ontworpen nieuwbouw, laagbouw met een schuin- dak, de vereiste goedkeuringen zou kun nen wegdragen bestond met name bij de heer De Jonge veel twijfel B. en w. kregen tenslotte een meerderheid voor het principebesluit tot nieuwbouw. Met de dreiging van een niet sluitend te krijgen begroting voor 1965 boven het hoofd besloot de raad voorts tot verho ging van het aantal gemeentelijke op centen op de personele belasting van 150 tot 200 en tot verhoging van de straatbelasting van resp. 10 tot 15 pet. op de belastbare opbrengst gebouwde eigendommen en van 5 tot 7,5 pet. op de belastbare opbrengst ongebouwde eigendommen. Onder voorwaarde, dat alle overige geïnteresseerde gemeenten in de Zak van Zuid-Beveland zullen toetreden trad Ovezande toe tot de gemeenschap pelijke regeling huisvuilophaaldienst. Per emmer zullen in Ovezande de kos ten stijgen van 10,- tot 14,50 waar tegenover staat, dat het huisvuil dan tweemaal per week zal worden opge haald Bij de ingekomen stukken voor deze raadsvergadering bevond zich een schrijven van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Ovezande-Driewegen met het verzoek om medewerking van de raad teneinde in de toekomst te voorkomen, dat er op Ovezande ook kermisrumoer zal zijn. De raad zei deze medewerking toe De raad besloot voorts tot verhuur van een gedeelte van de bovenwoning van het gemeentehuis aan de secretaris van de streekverbeteringscommissie voor een bedrag van 75,-» per maand. De gemeente zal daartegenover moeten stellen een bedrag van 800,- voor het treffen van een aantal voorzieningen om deze ruimte ook werkelijk bewoonbaar te maken. dering ten goede. Na een reis van vijf a zes dagen konden de militairen hun intrek nemen in een voormalig klooster, dat als kazerne was ingericht. Daar her nam het leven een beetje zijn gewone gang. Het eten was er beter dan in Langwasser, men sliep er gerieflijker en er waren, douches. Aalmoezenier v. d Maden schroomde niet deel te nemen aan de massale douche-partijen, waar bij de militairen met groepjes tegelijk onder de „gieter" moesten. ,,Als Adam in het paradijs.." lacht generaal Sit sen. Het kenmerkte de aalmoezenier, dat hjj onder alle omstandigheden één wil de* blijven met zjjn mensen, ook en voor al in situaties, waarop hü zich had kun nen beroepen op zijn priesterschap. Zo hebben zijn medegevangenen hem leren kennen. Zo ook zün ze hem gaan waarderen. En hun waardering is dooi de jaren heen tot grote dankbaarheid geworden, omdat hij velen door zijn warme menselijkheid en zijn fantasti sche opgewektheid daadwerkelijk heeft bijgestaan in hun moeilijkste uren. Dank zij zijn contacten met Neder land was de aalmoezenier in staat boe ken en pakketten in het kamp te krijgen Zijn medegevangenen konden daar na tuurlijk naar believen van meeprofite ren, want hij hielp iedereen die tekort kwam Zijn verblijf in de Duitse kampen is in feite een aaneenschakeling geweest van treffende gebeurtenissen, die hem typeerden als een karaktervol man en een waarachtig priester. Er zijn talrijke staaltjes te vertellen uit die zware kamp jaren: de bekering van talrijke niet-ka tholieken en het sluiten van diverse hu welijken met de handschoen zijn niet eens de spectaculairste. Het was overigens wel opvallend, dat ook veie niet-katholieken steeds samendiomden rond de aalmoezenier bij kerkdiensten en bijeenkomsten. Zowel in Langwasser als in Stanislaw en Neu-Brandenburg (de derde en laatste verblijfplaats) was dat zo. Onverstoorbaar leidde hij de diensten en verschafte raad waar die nodig was. Even onverstoorbaar als hij eenmaal bevrijd op de terugweg naar huis ergens tussen Arnhem en Weert zijn zilveren priesterfeest vier de. Zijn gevangenen lieten niet na bij die gelegenheid hun dankbaarheid een tastbare vorm te geven. Talrijke Duitse Kriegsmarke, in de kampen speciaal op gespaard, werden uitgegeven voor een prachtige gouden kelk En dat was nog niet de laatste uiting' van de waarde ring, die aalmoezenier v. d. Maden on der zijn „manschappen" heeft geoogst, want tijdens een van de al genoemde reünies, kreeg de aal moezenier te horen, dat hij voortaan gratis gebruik kan maken van een au to, die bij een Bredase garage voor hem is gereserveerd Zijn prachtige staat van dienst is ten slotte ook nog beloond met het officiers kruis in de orde van Oranje-Nassau Het éénjarig onderhoudswerk aan de militaire gebouwen, werken en terrei nen op het vliegveld Woensdrecht is voor 1965 gegund aan het aannemers bedrijf A. J. Herwig te Willemstad voor de som van f 144.800.-. VERREBROEK/LOKEREN (B.). De Belgische douane heeft in de afgelopen twee dagen twee keer een goede slag ge slagen, eerst in Verrebroek, waar een auto met 750 kilo Nederlandse boter in beslag werd genomen, later nog eens in Lokeren, waar men in een boerderij 2500 kilo „Hollandse" boter aantrof. Mensen van de douane hadden reeds gedurende enkele weken verdachte bewegingen rond de boerderij opgemerkt. Tent lotte besloot men een inval te doen, die het voornoem de resultaat had. De landbouwer, die zei niet te kunnen zeggen hoe de boter in zijn schuur terecht gekomen was, werd voor een nader verhoor overgebracht naar het politiebureau te Lokeren. In Verrebroek arresteerde de douane een uit Keulen afkomstige Duitser, de bestuurder van de auto, waarin 750 kilo boter was opgeslagen. De Duitser liet zich overigens niet gemakkelijk vangen. Hij dwong de „douaniers"-een snelle ach tervolging af. Men wist de smokkelauto in Verrebroek tot staan te brengen. De Duitser sprong toen uit de wagen in een gracht langs de weg, die hij overzwom. Men vond de verkleumde man tenslotte in een schuurtje aan de overkant. Hi.t werd aangehouden en overgebracht naai de gevangenis. De Duitser was met zijn auto uit Zeeuwsch-Vlaamse contreien komen rijden. BREDA Met wat extra zorg kun nen meer biggen en kalveren in het leven worden gehouden, aldus een ar tikel in De Boerderjj van 9 december. Gemiddeld registreert men 20 procent aan doodgeboren en gestorven biggen. Schrijver van het artikel noemt het per centage het (economisch) schandaal van de massale sterfte. De Boerderij vraagt zich af of men de verantwoordelijkheid voor zijn dieren niet kan of wil aanvaarden. Het verzorgen van dieren niet als routinewerk beschouwen betekent reeds een stap in de goede richting. Met meer hygiëne wat minder ruw met de dieren omgaan, betere huisvesting en meer en beter geplande verwarming en voeding kan voorkomen worden, dat bij een aantal van 494190 fokzeugen (per 1 mei 1963; na twee worpen totaal 593028 biggen sterven Ook blijken on geveer 150000 kalveren per jaar te ster ven of dood geboren te worden. Bij andere groepen huisdieren scha pen, geiten, paarden zal, zo veronder stelt de schrijver, de situatie niet veel beter zijn. (Advertentie) W zwitsers precisiewerk opz'n best! 'Air - King' ref RL 425 330.- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaaloostzeedijk 155-157 rotterdam (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Eigenlijk zou je na veer tig jaar werken het bijltje er bij neer moeten kunnen leggen," wensdroomt de heer A. Vissers, die vandaag veertig jaar in dienst is van Dagblad De Stem. De heer Vissers is gedurende de langste tijd van zijn loopbaan verbonden geweest aan de expeditie van het be drijf. Hij zal op deze heuglijke dag niet alleen door zijn directie en collega's, maar ook door familie en kennissen wor den gehuldigd. Aan het begin van zijn' loopbaan bij „het dagblad", zoals hij het uitdrukt, werkte de jubilaris in de stype. Onge veer twee jaar heeft hij het werk met lood en matrijzen volgehouden. Toen raakte hij door een ongeluk tijdens zijn werk enkele vingers kwijt. Dit ongeluk betekende het eind van zijn werkzaam heden in de stype. Bij hervatting van de werkzaamheden probeerde hij te wennen in het magazijn, maar al gauw verhuis de hij naar de afdeling expeditie. Sinds kort besteedt de heer Vissers voor zijn collega's Janus, zijn aandacht aan de postabonnementen. Een rustige bezigheid vergeleken bij de ervaring, die hij tijdens en kort na de oorlogsjaren heeft opgedaan. Toen moest hij per bak fiets de provincie in om te zorgen, dat de abonnee op tijd zijn krantje kon krijgen. In die tijd reden er immers geen auto's. De bakfiets en de laconieke houding van de heer Vissers heeft ooit enkelen de BREDA De koningin heeft in een onderhoud met fotografen en camera lieden gesproken over de samenwerking tussen de RVD en de pers bij konink lijke bezoeken, aldus een bericht in de Fotojournalist van december. Het on derhoud duurde twee uur. Aanleiding tot het gesprek was het incident gedurende het koninklijk be zoek aan de Deltawerken, De koningin sprak de wens uit dat een oplossing gevonden wordt welke voor beide par tijen aanvaardbaar zou zijn, voor het vastleggen van koninklijke bezoeken en gebeurtenissen ten paleize De vorstin toonde veel begrip voor de problemen van de fotojournalisten. Nagegaan wordt in hoeverre geuite wensen in de prak tijk realiseerbaar zijn. De koningin ontving de deputatie van de visuele pers. die de tweede dag van het koninklijk bezoek aan de Deltawer ken verstek liet gaan, op paleis Soest- dijk De mogelijkheid bestaat dat bin nenkort nogmaals in Soestdijk een on derhoud plaatsheeft stuipen op het lijf gejaagd. Hij had na melijk de gewoonte om tijdens een stort bui iii de bak te kruipen. Nieuwsgierigen, die een blik in de „onbemande" beweeg lijke bakfiets wierpen, schrokken bij het zien van de niet verwachte schuilei'. Tegenwoordig vermaakt de jubilaris zich niet meer met geschrokken perso nen maar met bloemen. Hij geniet ten vol le van het kweken van bloemen in bak ken achter zijn huisje. Kaarten, wandelen eri lezen doet hij verder nog, samen met zijn echtgenote, om resterende vrije tijd te vullen. Er staat nog geen televisie in de woonkamer van de Vissers; daarvoor heeft Janus geen tijd. In de namiddag kruipt hij in bed om kort na middernacht naar de krant te rijden. De televisie komt bij hem pas over vier jaar in huis. Dan heeft hij zijn pensioengerechtigde leef tijd bereikt, „Dan," zegt hij, „dan ga ik een tv-toestel kopen om eens fijn te ge nieten van vooral sportprogramma's." (Van onze correspondent) DRIEWEGEN Op de Oudelandseweg nabij Driewegen had een verkeersongeluk plaats, dat voor de motorbestuurder H. de J. uit Hoek bijzonder gelukkig afliep. Hij reed achter een auto, bestuurd dooi de heer J. C. W. uit Terneuzen, die plot seling moest remmen, toen hij een stil staande auto wilde passeren, omdat er een tegenligger kwam. De motorrijder wilde eveneens stoppen, maar de rem men van zijn motor blokkeerden. Hij kwam met vrij grote snelheid tegen de achterzijde van de auto terecht, vloog door de schok over de auto, kwam op de motorkap terecht en daarna op de weg Aanvankelijk werd voor een ernstig on geluk gevreesd, maar de motorrijder, die een valhelm droeg, stond op en bleek geen verwondingen te hebben opgelopen. Zijn motor was zwaar beschadigd. Al honderden jaren achtereen worden iedere avond de zware deuren van de Kuiperspoort in Middelburg gesloten. Eeuwen terug deden de mensen, die een huis aan de Kuiperspoort hadden dit met het oog op dieven. Als eigenaars van de poort hadden ze het recht, om de deur op slot te doen om ongewenste indrin gers buiten de poort te houden. Nu staan in de Kuiperspoort, die loopt van de Dam naar de Rou- aanse Kaai, alleen nog maar pak huizen. De eigenaars denken niet aan dieven. Eerder aan moorde naars. „Er zou hier makkelijk iemand vermoord kunnen worden", ver telt de heer C. de Rijke, de man, die iedere avond de deuren op slot draait en ze ook iedere mor gen weer opent. Er brandt geen enkel lampje in „het straatje". Dat komt, omdat de Kuiperspoort niet van de gemeente is, maar van een beheerscommissie. Om dat de Kuiperspoort dus geen openbaar terrein is, gaan iedere avond de deuren dicht. Het is me wel eens gebeurd dat ik men sen in de poort heb opgesloten. Die wisten niet dat ik altijd de deuren dicht doe. Ten einde raad zijn ze toen maar over de muur geklommen." Foto boven: De schilderachtige Kui perspoort vormt „tastbare" geschie denis. Foto onder: C. de Rjjkp: „Voorzorg tegen moordenaars". (Van een onzer verslaggevers) GOES De afgevaardigden naar de K.V.P statenkringvergadering en de katholieke gemeenteraadsleden op Zuid- Beveland komen maandagavond in een vergadering bijeen in Slot Ostende te Goes. Op deze vergadering zal de heer L. Frantzen, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Goes, spreken over het onderwerp: „De raad en het lager onderwijs". Hierbij zal de spre ker aandacht schenken aan de vervoers kosten van de kinderen, de stichtings- kosten van bijzondere scholen, de ex ploitatievergoeding voor bijzondere scho len en over vakleerkrachten. Na de inleiding bestaat er gelegen heid tot het stellen van vragen. Ook kunnen er suggesties gedaan worden voor een op een volgende bijeenkomst te behandelen onderwerp. KRUININGEN. Op 19 december orga niseert 't comité concertfonds te Krui- ningen voor de vierde keer, een teener festival met deelnemers uit België, Noord-Brabant en Zeeland. Deze keer wordt er weer gestreden, oni de „Scheldeprys van Kruiningen" door solisten en ensembles. De organisatie van dit vierde teener festival is het comité mogelijk gemaakt door de medewerking van het gemeen tebestuur van Kruiningen, de plaatse lijke middenstand en die van enkele grote firma's. De VARA. heeft zoals vorige jaren, de VARA teenertopprijs ook nu beschik baar gesteld. Vanaf 10.30 - pl.m. 17.00 uur zullen de solisten en ensembles strijden om, de wisselbeker: „Scheldeprijs van Krui ningen", geschonken door het gemeen tebestuur van Kruiningen Een jury, bestaande uit drie personen, zal de muzikale prestaties beoordelen en aan de deelnemer (ster) met het hoogste puntenaantal deze prijs toeken nen. Door een teenerjury, van vier perso nen, zal de teenertopprijs, geschonken door de omroepvereniging de VARA, worden toegekend aan de deelnemer (ster) die, naar hun oordeel, daarvoor in aanmerking komt. Deze teenertopprijs staat geheel los van het overige prijzenschema. Naast de „Scheldeprijs van Kruiningen" en de teenertopprijs zijn er nog vele andere prijzen zoals bekers, standaards en me dailles. Tevens zal er iemand van een grammofoonplatenmaatschappij aanwe zig zijn. Het geheel wordt besloten met een sluitingsbal m.m.v. twee orkesten en de bekende Zeeuwse teenerzangeres Ann- ke Leenmeyer uit Goes (Van een onzer verslaggevers) GOES. In hotel de Korenbeurs te Goes is het instituut voor bestuurswe tenschappen afdeling Noord- en Zuid- Beveland tot nieuw leven gekomen. Reeds geruime tyd heeft het instituut geen activiteiten meer gekend, totdat er een comité in het leven werd geroepen, dat hierin verbetering wilde brengen. Dit comité bestond uit jhr. drs. P. Bee- laers van Blokland, de burgemeester van Wolphaartsdük, de heer J. Hoste, ge meentesecretaris van Kloetinge en de heer M. Steyn, ambtenaar-ontvanger van Ovezande. Het voltallige comité werd gisteren als bestuur van het instituut benoemd. Het comité, zo werd door jhr. drs. Bee- laers van Blokland meegedeeld, heeft zich voor deze heroprichting beijverd, omdat gebleken was dat er wel belang stelling was voor de bestuursweten schappen. De lezingen b.v. over de bij standswet en de grenswijzigingen bleken veel mensen te interesseren. In het kort schetste de burgemeester van Wolphaartsdijk de taak en de doel einden van het openbaar bestuur, waar bij hij tot de conclusie kwam, dat het geheel een omvattende taak is, die ver plichtingen oplegt aan de betrokken amb tenaren om alles zo goed mogelijk uit te voeren. Zoals de Wolphaartdijkse burgemees ter meedeelde, is het de bedoeling van het instituut twee of drie keer per jaar een voor de gemeenteambtenaren aktueel en interessant onderwerp aan te snijden. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering hield de heer J. Schroot, ambtenaar van het instituut bestuurs wetenschappen uit Den Haag, een refe raat over: „De schadevergoeding bij de rechtmatige overheidsdaad". Hij vond, dat men in de toekomst dermate effec tieve maatregelen hieromtrent zou moe ten nemen, zodat het onbehagen, dat bij steeds meer mensen heeft postgevat, ver dwijnt yolgen ZWEDEN heeft te Moskou revanche ge nomen voor de enkele dagen tevoren met 4-0 geleden nederlaag tegen de Russische nationale ijshockeyploeg. De Zweden wonnen de tweede wed strijd met 4-2, '2-1, 1-1, 1-0). :ns de Westduitse grondwet is de verjaringstermijn voor misda den gesteld op twintig jaar. Zulks be tekent, dat begin mei 1965 ook de niet- vervolgde nazi-misdadigers vrijuit kunnen gaan. Het kabinet in Bonn be sloot onlangs deze termijn te hand haven. Het redeneerde, dat het een juridisch monstrum is de grondwet even te veranderen met zulk een be perkt doel. Dat is een soort van ge legenheidswetgeving, aldus de rede nering, welke we juist de nazi's zo kwalijk hebben genomen. We mogen juridische grondregels niet verande ren, omdat ons dit zo slecht uitkomt. De tegenredenering is duidelijk: de nazi-misdaden zijn veelal van zulk een uniek en ongehoord karakter ge weest. dat het tegen het gezond rechts bewustzijn indruist talrijken onbestraft te laten, alleen omdat er zelfs in deze twintig jaar geen tijd is geweest, alle documenten goed te bestuderen. Het besluit van de Westduitse rege ring is om die reden dan ook in het eigen land, maar vooral in het buiten land scherp bekritiseerd. En waarlijk niet alleen in de communistische lan den. Bekend is nu geworden, dat er in de regeringsploeg te Bonn verdeeld heid is ontstaan over de vraag, of het besluit toch maar niet moet worden herzien. Erhard is daarvoor. De libe rale minister van justitie blijft zich verzetten. Het is voor de goede naam van West- Duitsland, dunkt ons, van belang, dat men inderdaad op zijn schreden te rugkeert. Er zijn zulke verfoeilijke massamoorden bedreven, dat het een onverdraaglijke gedachte is de onver volgden nu maar verder onvervolgd te laten. Zulks is niet te vergelijken met gewone misdaden. Minder verdedigbaar dunkt ons wat in België is geschied. Daar heeft men de verjaringstermijn ook verlengd, al leen om een collaborateur zoals er ve len waren en tevens een politieke char latan buiten het land te houden, te weten Leon Degrelle. Dit riekt toch wel erg naar gelegenheidswetgeving. We kunnen nu ieder ogenblik ver wachten, dat de REM-zender vo gelvrij wordt verklaard. Het tweeling zusje, de TROS tracht nu inmiddels een plaatsje op het land te verwerven. We zijn toch zo energiek en zo daad krachtig geweest, zeggen de „piraten", we voorzien in een behoefte, waarom ons dan geen legale zendmachtiging gegeven? Zo eenvoudig is dat echter niet. Andere gegadigden hebben zich braaf aan wet en orde gehouden, hen kan men maar niet zo maar opzij schui ven. En wat wil de TROS worden? Een commerciële omroepvereniging. Die figuur nu heeft de Tweede Kamer in 1963 ondubbelzinnig afgewezen. Wel is er enige verschuiving in de opvattingen te constateren, maar zo ver zal de meerderheid zeker niet willen gaan. Reclame, best, echter niet in één hand met de verzorging van cultuur, onderrichting en vermaak. Mi nister Bot krijgt straks van de Ka mer opdracht vóór 1 maart te ver tellen, welke normen hij wil han teren bij het toetsen van nieuwe ge gadigden. Tussen de motie-Baeten, waarin deze opdracht is vervat en het werk van de pacificatiecommissie zit hij nu klem. Op 21 en 22 december zal hij voor het parlementaire forum moeten vertellen, hoe hij zich uit die klem denkt los te werken. Dat kan weer een emotioneel debat worden. Ons volk kan zich zo heerlijk opwin den over dergelijke kwesties, die toch maar aan de rand van het regerings beleid liggen en het parlement, dat immers spiegelbeeld van het volk moet zijn, windt zich dan ook op. Er wordt zelfs al gemompel over een kabinets crisis gehoord, waarbij de liberalen in het kabinet de lont zouden aan steken. Dat zou de kerstdagen flink verstoren. We geloven er overigens nog niet hard in. De liberalen hechten erg aan hun positie als regeringspartij. Wie het clubje op Schiphol heeft zien instappen, zou in ieder geval deze indruk hebben kunnen opdoen. HULST. De Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" te Hulst zal op vrijdagavond 11 december het winter seizoen beginnen. Bij die gelegenheid zal de heer P. J. Brand uit Hulst in de zaal van hotel De Graanbeurs te Hulst een verhandeling houden over „Stenen charters in de St.-Willibrordusbasiliek te Hulst". In zijn inleiding zal hij spre ken over oude grafzerken in het alge meen en over die in de Hulster Basiliek in het bijzonder. betere i waar in HEN i procent ïf~l gruyter

de Stem | 1964 | | pagina 5