tief op rein Meningen verdeeld over Veldkamps loonvoorstel On twikkelingshulp: elf miljard extra KOFFIE HA 13 Orkaan vernielt heel diocees RIESTERS IN 1965 Tweede Kamer wil China in U.N.O. Politie zoekt nog naar twee intieme vrienden Johnson en Wilson zijn het eens BOOT MET MEISJES OVERVAREN: 28 DODEN Middenstand: Centrales moeten regering steunen heetmani Bisschop wil hulpactie organiseren MRT Bakker ging te ver. Indonesiërs landen weer in Maleisië Wederopbouw Jeugdzaken Vandaag Morgen gram KNVB ling Zeeland HOOGWATER Gat" Man doodt tweelingbroer om erfenis VIET CONG: WIJ HEBBEN BIJNA HEEL VIETNAM Hoofdstad akkoord met nieuw Bijlmermeerplan Vieuw stukje muur in West-Berlijn Moord op Rotterdamse lerares Verliezer Jagan moet aftreden MLF EN NAVO Prof. Diepenhorst: Rebellen doodden 9 Nederlandse missionarissen ÓSRAM lampen Vijf miljoen voor missie en zending SURIGAO (PHILIPPIINEN) IN' PUINHOOP HERSCHAPEN VERMOUTH EERSTE KAMER V.Y.D. en K.Y.P. achter motie-Polak Zuidslavische communist mag voortaan ook naar de kerk tn en Jeugd" te Amsterdam, ulteerde in een filmweek voor Hedenesse. jubileumvoorstelling van de Studio werd gepoogd een zo mogelijke groep Zeeuwse jon. te brengen. Een aanpassing •tuurplan eiste voorts de no- ?kingen met landelijke des- ntieprogramma voor sportvel- ?mbaden, voorbereid door een estelde commissie, werd afge- aandacht werd besteed aan ,-er de voorzieningen in de pro- portgebied. Een commissie be- iventarisatie van (de behoefte astieklokalen begon met haar eden. Een oriëntatie naar de zaken bij de medische sport- Zeeland leidde tot een voor- mvatting van een aantal pun- der onderzocht dienen te wor- ïderwerp zal zo mogelijk, met /orden behandeld, lijks bestuur beraadde zich te- ?en mogelijke subsidiëring van erkactiviteiten van de sport- t onderwerp zal nog verder in den genomen. raad werd betrokken bij de over de voorzieningen op het i de zwembaden en de zaal- modatie. ele organisatie van de jeugd- in deze periode worden afge- unctie en samenstelling van de lement voorziene jongerencon- herhaaldelijk onderwerp van Besloten werd alvorens con- >en te doen, eerst via een aan- ale gesprekken de meningen :ren hierover eens nader te zal ook gekoppeld worden aan seren van een reeks regionale lingen rondom het onderwerp oor de jeugd". Destuur van de jeugdraad werd commissie benoemd, die tot -ireeg de raad suggesties te doen raag op welke manier de pro- ubsidies voor de organisaties rein van de vrije jeugdvorming gen aan het verder stimuleren ïviteiten. :wam het werk vn de plaatse- llingen voor jeugdzorg aan de erband met hun gezamenlijke nvrage bij de rijksoverheid. In ind moet onder ogen wor- met welke plannen de orga- lf aan het bestaande werk ver- >f uitbreiding willen geven ge constateerde behoeften. Izaak van een onderzoek naar Isbesteding van de jeugd, kwam Drekingen van de jeugdraad al en naar voren. Van de andere e in de komende tijd de aan- de jeugdraad zullen vragen, het overzicht genoemd: in\ioe- een cultureel paspoort, behoef- npeerterreinen voor het jeugd- tacten met plaatselijke jeugd- iervorming etc. istleraar te Oudenbosch; H. J. 5 Kroon, rector van pensionaat e te Roosendaal; A. J. Michiel- >elaan van par. H. Antonius te aal; B. L. Panis, conrector van a at St. Joseph te Etten; E. A. J. es, rector van Algemeen Bur- thuis, Bergen op Zoom. aer 12*4 jaar priester: L. P. J. S. professor Groot Seminarie >nk te Hoeven; J. W. J. Jansen, an Bethaniëklooster en hoofd- ur voor V.H.M.O., Rijsbergen; r. M. van Velthoven, lucht- lmoezenier Telgte (Westfalen). DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 A: Retranchement 1—Dom- Philippine 1Groede 1, Oost- Hoofdplaat 1, Walcheren 1 ke 1. Ie Klas B: Robur 1Drei- Tansw. Boys 1Renesse 1. Pa- -Kruiningen 1 .Luctor 1Kwa- e 1, Zierikzee 2—Zonnemaire 1. as: Oostburg 2Vogelwaarde 2, -Zeelandia 2, Middelburg 4— 2, RCS 2Luctor 2, Goes 3— i 4, 2e Klas A: Aardenburg 2— 2, HVV '24 3—Ria W 1, Schoon- Terneuzen 3, Graauw 1Corn, steen 2Sluiskil 2. 2e Klas B: oys 2Vlissingen 5, Volharding tgene 1, Zeeland Sport 4Wal- 2eKlasse C: Zierikzee 3Zon- 2, SVOWK 1—Burgh 2, Drei- Renesse 2. 3e Klas A: Retran- 2Domburg 2, Walcheren 3— ke 3, Groede 2Zeelandia 3, it 2JJzendijke 2. 3e Klas B: truiningen 3, Robur 3's-Heer rke 1. Luctor 3Kwadendam- wed. Boys 2Robur 2. 3e Klas ijke 3Hontenisse 3. Sluiskil 3— rde 3, Axel 3—Ria W 2, Graauw 3, Breskens 3Philippine 2. 11 december: Hansweert: 7-23 iur. Terneuzen: 6.50 en 19.30 uur, 6 23 en 19.01 uur, Wemeldinge 1.26 uur. ZEN 20 uur De jeugd hakt de knoop Vl. tPEN 20 uur Maroef. RG 50 uur Concert. ihoorn 14 uur Verg. Bond Ge- eerden. hoorn 19.30 uur Verg. R.K.J B- hoorn 14 uur Verg. Ceres, steen 16.30 uur raadsvergadering- ZEN 20 uur De val van Rome, 14 1- HOUT ihoorn 14.30 uur Districtsverg3" Waterschap Het Vrije van Sluis- tené 20 uur Verg. IJsclub Theater 19.30 uur „JaontJ# pera 19.30 uur Het Viooltje vai rtre. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Veldkamp heeft met zijn compromisvoorstel in- zake de lonen twee pijlen op zijn boog. Wordt zijn voorstel aanvaard dan is de vrede in de Stichting van de Arbeid weer getekend. In het an dere geval kan het Veldkamp-pakket ais officiële loonmaatregel worden „opgelegd" en zullen partijen kunnen blijven deelnemen aan het toetsings- werk in de stichting. Minister Veld- kamp behoeft dan geen bevoegdhe den over te dragen aan het College van Rijksbemiddelaars. In Haagse kringen verwachtte men gisteren dat de vakbeweging bereid is te praten over het nadere voorstel van minister Veldkamp. Hoe het bij de an dere bij het loongesprek betrokken par tijen ligt, is nog niet duidelijk. Aangeno men kan echter worden dat men in die kringen niet overloopt van enthousias me over het nieuwe initiatief van minis ter Veldkamp. In „Boer en Tuinder", het orgaan van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, juicht men het aanvankelijke regerings voorstel toe als zijnde in het belang van de zelfstandigen. De K.N.B.T.B. wil een algemene loonronde van 2,3 procent per 1 januari a.s. De K.N.B.T.B. betreurt het dat de vakbeweging zich niet bij het aanvankelijke regeringsstandpunt heeft willen neerleggen. Ook de Katholieke Middenstandsbond heeft bij monde van zijn voorzitter, de heer J. B. A. Hurkmans, te kennen ge geven dat de vakcentrales loyaal mee dienen te werken aan de uitvoering van de regeringsbeslissing. Hij betreurde TEMPLE CITY Timothy Nicholson, erfgenaam van een kapitaal en verwant van een vooraanstaande Amerikaanse fa milie, is dinsdag in de gevangenis opge sloten op verdenking van moord op zijn tweelingbroer. Ondanks het verweer van Nicholson dat de schietpartij van zaterdagavond ..een tragisch ongeluk" was, zal de po litie de erfgenaam boeken voor moord, mede omdat twee kogels werden afge vuurd. De dader en zijn 22-jarige dode broer Todd kregen op 18-jarige leeftijd een er fenis van 1 miljoen dollar te verdelen. Todd Nicholson werd doodgeschoten in het appartement dat de broers onlangs voor 400.000 dollai hadden gekocht. Hij stond op het punt cm af te reizen naar Phoenix in Arizona, waar hij en zijn broer eigenaars zijn van de Sun Invest ment and Development Co. daarom de houding van de vakcentrales en dus het niet tot elkaar komen van werkgevers en werknemers. „Het zou van het allergrootste belang zijn geweest als zij elkaar op een rede lijke basis hadden kunnen vinden over de grote lijnen van het loonbeleid". Die redelijke basis zou volgens de heer Hurkmans kunnen zijn geweest: behoud van de in 1964 geeraliseerde reële inko mensverbetering voor de werknemers, met daarnaast nog een aanzienlijke ver betering in de oude dags- en weduwen- voorziening, die op 1 januari haar beslag zou krijgen, maar zonder een sterke no- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de openbare ver gadering, die de commissie van Buiten landse Zaken gisteren besteedde aan de begroting 1965 heeft zich een incident voorgedaan tussen kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel en de commu nistische fractieleider M. Bakker. De heer Bakker had in verband met de operaties in Kongo ter bevrijding van gijzelaars zeer beledigende uitdrukkin gen gebruikt. Voorzitter Van Thiel ver zocht hem deze belediging terug te ne men, hetgeen door de communist werd geweigerd. Daarop waarschuwde de heer Van Thiel, dat een dergelijke wei gering kan leiden tot een uitsluiten van de heer Bakker van verdere deelname aan de discussies. Toen de heer Bakker een dergelijke beslissing onjuist noem de, schorste mr. Van Thiel de verga dering om de reglementen te raadple gen. Nadat via voorlezing van het be trokken artikel de juistheid van de vi sie van de kamervoorzitter was geble ken, trok de communist zijn belediging in. minale loonstijging, die toch weer door hogere belastingen, hogere premies voor de sociale verzekeringen en noodzake lijke prijsverhogingen zou worden opge soupeerd. De voorzitter van de N.R.K.M. was van oordeel dat de regering thans een juiste beslissing genomen heeft. Bij de indivi duele ondernemers is volgens hem na melijk een tendens aanwezig met de lo nen precies wat meer te bieden dan mo gelijk is om de zaak tenminste draaiende te houden. Iedere loonsverhoging is ech ter pas op langere termijn merkbaar op de arbeidsmarkt. Omdat deze gespannen arbeidsmarkt in de loondiscussie zo'n belangrijke plaats ingenomen heeft, is deze spanning in aanmerking genomen de regeringsbeslissing juist geweest. „We moeten nu eerst maar eens de re sultaten van deze loonexplosie afwach ten". Dit geldt volgens de heer Hurk mans ook voor de vakcentrales. Zij heb ben zelfs het voordeel van de twijfel niet willen aanvaarden. Minister Veldkamp heeft hun dit voordeel willen geven met zijn belofte volgend jaar nog eens te be kijken of er werkelijk wat extra's mo gelijk zou zijn, aldus de voorzitter van de N.R.K.M. TOKIO De Viet Cong beweert thans officieel driekwart van het Zuidvietna- mese grondgebied, met een bevolking van acht miljoen zielen, in haar macht te hebben. (De totale bevolking van Zuid-Vietnam telt 14,5 miljoen zielen). Deze bewering kwam uit de mond van Tran van Thanh, leider van de Viet-Cong-delegatie die op het ogenblik Noord-Vietnam bezoekt AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam heeft conform het preadvies van b. en w„ besloten de ontwerprege ling te aanvaarden, die vervat is in het ontwerp van wet tot opheffing van de gemeente Weesperkarspel en het toevoe gen tot 1974 van het gebied van deze gemeente en een deel van Ouderamstel aan de gemeente Amsterdam. Namens diverse fracties legde de heer W. Polak (P.v.d.A.) een verklaring af waarin hij stelde dat ieder verder uit stel terwille van een mogelijk betere op lossing voor Amsterdam onevenredig grote schade zou betekenen. Ondanks de bezwaren die aan de ontwerpregeling kleven o.a. de vertraging die optreedt doordat een nieuw wetsontwerp inge diend moet worden wijzen wij daar om dit plan onder de huidige omstan digheden niet af. aldus de heer Polak. O"??, parlementaire redactie) DBN HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle fracties de SG.P. uitgezonderd, vindt dat het tiid wordt communistisch China tot de Ver enigde Naties loe te laten. Minister Luns heeft daarop geantwoord dat het op den duur we) die richting zal uitgaan'' Wan neer Nederland vandaag over de toela ting van rood-China zou moeten stem men zou zij zich nog van stemming ont houden. De minister zei dat toelating van China nooit mag worden gezien als een premie op het tot ontploffing brengen van een atoombom. 7imE?LIJN 0°stduitse grenswachters mui„ „E01nen aan de bouw van een de Am i een k'e'ne enclave van duits am?aaanuSe seetor' die in 0ost" Voi«!^ dgebled uitsteekt de muiïrS J^e5teyke functionarissen zal liet verkofs6? hinderpaal vormen voor enclave wU-ssln West-Berlijn en de eken is' ceieJ'" gehucht Steinstue- sprake vsn m.' Er.is in fe»e slechts eerder best J^V3nging van reeds ringen SaaeSemSkkeldraadVerSper- ^Advertentie) ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft wat ze zelf noemt „be langwekkende mededelingen" verstrekt over het onderzoek naar de in de nacht van 22 op 23 juli van dit jaar gepleegde moord op de 26-jarige lerares Elly Ha gers-Segov. Uit het thans vier en een halve maand durende onderzoek is naar voren geko men dat het slachtoffer, gescheiden van tafel en bed, een uitgebreide kennissen kring bezat. Hoewel men de meeste van deze relaties heeft kunnen achterhalen, bestaat er echter nog belangstelling voor twee mannelijke kennissen met wie Elly Hagers-Segov vrij regelmatig contact had en die zich beiden aan haar moeten heb ben voorgedaan als getrouwde vertegen woordigers. De leeftijd van deze mannen zou lig gen tussen de 23 en de 29 jaar. Interes sant is voorts de mededeling dat buurt bewoners hebben gezien dat Elly Hagers de middag vóór ze vermoord werd, met een man in die leeftijdsgroep van voor haar woning in de Kralingse IJsclub- dwarsstraat in een auto wegreed. Al bij het eerste onderzoek vond de recherche twee belangrijke stille getuigen: een manchetknoop en een zilveren kettinkje. Van wie deze afkomstig zijn weet de politie nog niet. De manchetknoop, waarvan men aan neemt dat deze van de dader afkomstig is, werd onder het lichaam van het slachtoffer aangetroffen. Zeer belangrijk acht de politie het feit dat is gebleken dat de steen uit het montuur is geweest en er later, niet vakkundig, opnieuw is ingelijmd. In de kamer van het slachtoffer werd bovendien een stukgetrokken dun zilve ren kettinkje aangetroffen. De recher che houdt rekening met de mogelijkheid dat ook dit kettinkje van de dader is. Aan het kettinkje heeft vermoedelijk een herkenningsplaatje gehangen. Elly Hagers-Segov werd, zoals wij des tijds meldden, in de nacht van 22 op 23 juli 1964 op gruwelijke wijze vermoord in haar kamer. Tussen de dader en het slachtoffer moet een worsteling hebben plaatsgevonden, waarbij de jonge vrouw geslagen en gestompt is. Daarna heeft de dader haar gewurgd, op bed gelegd en vervolgens met een broodmes een hals ader doorgesneden Kort na de moord arresteerde de po litie „formeel" de echtgenoot van het Verkiezingen Brits-Guiana GEORGETOWN De premier van Brits-Guyana, dr. Cheddi Jagan, is er niet in geslaagd een meerderheid te verwerven van de stemmen, die dezer dagen zijn uitgebracht in de verkiezin gen. Daardoor zal hy het premierschap niet langer kunnen bekleden. Jagan, een extreem-links politicus, kreeg weliswaar de meeste stemmen maar krachtens het voor het eerst toe gepaste systeem van de evenredige ver tegenwoordiging, heeft hij niet de ab solute meerderheid van de ruim 211.510 uitgebrachtte stemmen gekregen. Jagans Progressieve Volkspartij ver wierf 103.222 stemmen, toen de stem men uit 30 van de 35 kiesdistricten ge teld waren. De sterkste oppositiepartij, het Nationale Volkscongres van de ne geradvocaat Forbes Burnham. kreeg 87.448 stemmen. De partij van het Verenigde Front van de blanke zakenman Peter d'Aqui- kreeg 20.846 stemmen. slachtoffer. Na een etmaal verhoord te zijn werd hij echter heengezonden. Kort daarop kwam de politie met een tweede arrestatie, waarmee men „bijna zeker" de dader te pakken meende te hebben. Het was de 23-jarige bouwkundige teke naar A. van L. De recherche deelde later mee dat de arrestatie van de tekenaar het gevolg is geweest van het feit dat hij kort na de dood van Elly Hagers op zijn scooter een bezoek had gebracht aan haar pand. Voor het huis postte toen een agent, die de jongeman naar het po litiebureau verwees. Daar herkende men in hem de man die de dag tevoren door de buren in gezelschap van het slacht offer was gesignaleerd. Een dag later werd Van L. gearresteerd. Groot was echter de verrassing toen A. van L. op 6 augustus werd vrijgelaten, omdat geen gronden meer aanwezig waren om de tekenaar nog langer vast te houden. De Rotterdamse recherche heeft even wel duidelijk gesteld dat de vrijlating van de echtgenoot en de tekenaar niet betekent dat zij in de zaak-IJsclubdwars- straat als verdachten van het dossier zijn afgevoerd. WASHINGTON President Johnson en premier Wilson zijn het er over eens dat regelingen zouden moeten worden getroffen om tege moet te komen aan de wettige be langen van alle NAVO-landen met betrekking tot de kernpolitiek. De bestaande waarborgen tegen 't ge bruik van kernwapens en tegen de verdere verspreiding van deze wa pens zouden moeten worden ge handhaafd, zo wordt gezegd in een gezamelijk communiqué dat dins dag na afloop van de besprekingen in Washington is uitgegeven. Volgens het communiqué zijn onder meer het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale kernvloot voor de NAVO (MLF) en de grote lijnen van enkele Britse voorstellen betreffende de strategi sche kerndefensie besproken. Het com muniqué onthult geen enkele bijzonder heid van het Britse plan. Met nadruk wordt gezegd dat de be sprekingen een eerste gedachtenwisseling waren, die zouden worden gevolgd door verdere discussies. De Britse eerste minister Wilson ver klaarde later op een persconferentie in Washington dat zijn overleg met de Ame rikaanse president Johnson volledig ge slaagd mag worden genoemd. „De Amerikaanse regering en wij zijn het geheel eens over de voorstellen, die wij aan onze bondgenoten en vrienden zullen doen. Dit geldt ook over de stap pen in groter verband, die onze landen op het gebied van bewapeningstoezicht en ontwapening wilen doen", aldus Wilson. Hij zei ook: „Het is belangrijk, dat het geen de Verenigde Staten en Brittannië over een gemeenschappelijke NAVO- kernwapenpolitiek denken, met Frankrijk wordt besproken. Het Franse standpunt is welbekend en het is met kracht naar voren gebracht". De Britse premier verklaarde dat een gedeelte van de spanning tussen bepaalde NAVO-bondgenoten is ontstaan na de in 1962 gesloten overeenkomst van Nassau, „waaraan de socialistische regering geen deel had". (Amerika besloot toen Enge land de atoomkoppen van „Polaris"-ra- ketten te leveren, terwijl Brittannië de onderzeeboten zou bouwen, waarin deze raketten zouden worden aangebracht). Wilson zei, in verband met Frankrijk nog: „Ik hoop dat de Fransen er in de loop van de tijd toe zullen komen enkele van de nog hangende vraagstukken meer met onze ogen te zien." Wilson verklaarde dat hij na de toe spraak over militaire zaken, die hij kort geleden in het lagerhuis heeft gehouden, verkeerd is aangehaald. „Er is gezegd dat ik mij volslagen had gekant tegen het denkbeeld van gemengde bemanningen voor de schepen, die deel zoudey uitma ken van een gezamenlijke NAVO-kern- macht. Maar dat is niet zo. Ik heb mij toen een uitgesproken tegenstander ver klaard van elk voorstel om een einde te maken aan het Amerikaanse recht van veto op het gebruik van kernwapens in NAVO-verband. Engeland is bereid tot bespreking van alle voorstellen over kernwapens en de afbakening van de bevoegdheid om deze te doen gebruiken", aldus de Britse mi nister-president. Wilson gaf toe dat hij met de Ameri kaanse leiders de overeenkomst van Nas sau opnieuw in beschouwing had geno men. Hij bracht in herinnering dat indertijd in Nassau vooral was gesproken over het onderbrengen van de kernwapens van Engeland en andere mogendheden in de NAVO. „En daar hebben wij ook nu met de Amerikaanse regering over gespro ken", aldus Wilson. (Advertentie) TOT OP 2-DU1ZENDSTE KARAAT NAUWKEURIG Het woord karaat, dat het gewicht van brillant aangeeft, stamt oorspronkelijk van het zaadje van de Johannesbroodboom, dat vroeger als ge wicht werd gebruikt. Omdat een goed geslepen 1 kt brillant een bepaalde doorsnee heeft, geeft dit gewicht meteen de grootte aan. 1 kt is 0,2 gr., nog eens onder te verdelen in 100 puntjes. Ons Certificaat (met microfoto) geeft u ook op dit belangrijke punt volstrekte zekerheid: het gewicht van uw brillant wordt er - nauwkeurig tot op twee duizendste karaat! in vermeld. Wilt u eens zien hoe ruwe diamant wordt gekloofd en geslepen? Bezoek dan onze diamantslijperij in de "Schatkamer onder de Lijnbaan". bent welkom elke dag van 10 tot 5 u. Toegang vrij. "Empress" 3 grotere en 18 kleine brillanten "Romance" 1 grote en 12 kleine brillanten 2250.- 1175.- filiaal grote kollektie sieraden met brillant en losse brillanten edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 oostzeedijk 155-157, rotterdam (Van onze parlementaire redactie) In de commissievergadering van Bui tenlandse Zaken heeft staatssecretaris prof. dr. I. A. Diepenhorst gisteren meegedeeld, dat tijdens de recente para acties in Kongo negen Nederlandse mis sionarissen door de rebellen zijn gedood. Minister Luns wees er op, dat de Ne derlandse regering begrip heeft voor de operaties van België, Amerika en Engeland ter redding van honderden gijzelaars. Op een vraag van de socia list Goedhart bevestigde de bewinds man, dat premier Tsjombe in een me morandum aan de V.N. heeft verklaard, dat de wapenen van de rebellen afkom stig zijn van rood-China. „De Neder landse regering betreurt dat ten zeerste en keurt een dergelijke handelwijze ook af", aldus minister Luns. (Advertentie) KOEALA LOEMPOER In het zuidwestelijke kustgebied van de Ma leisische deelstaat Johore werden gis teren zeven bewapende Indonesische guerrillastrijders gevangen genomen. Zij werden gegrepen door manschappen van de veiligheidstroepen, die in de streek waren gaan patrouilleren nadat een houthakker de militairen eerder had meegedeeld dat Indonesiërs waren geland, aldus een officiële zegsman. De Indonesiërs boden geen verzet. Het voorval had plaats in het gebied van Koekoep, ongeveer 48 kilometer benoorden Singapore. Volgens de zegsman waren de in dringers in burger, maar hadden zij veel wapens bij zich. Op het ogenblik worden ook opera ties ondernomen tegen een andere groep Indonesiërs die zou zijn geland. Men beschikt nog niet over bijzonderheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal in 1965 een bedrag van elf miljoen gulden extra beschikbaar stellen voor hulp aan ont wikkelingslanden Hiervan is zes mil joen bestemd voor technische hulp aan Indonesië en vijf miljoen voor kapitaals- projecten van missie en zending. Officieel wordt deze hulp beschouwd als „mede-financiering door de over heid van ontwikkelingsprojecten van niet commerciële organisaties". Staatssecretaris dr. I. N Th. Diepen horst van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meege deeld. Het bedrag van elf miljoen zal echter op andere posten moeten worden bezuinigd Hoe dit gebeurt staat nog niet vast.' Voor hulp komen particuliere projec ten in aanmerking die passen in een ontwikkelingsplan van een bepaald land en die de instemming hebben van de regering van dat land De overheids bijdrage zal alleen bestemd kunnen worden voor de kapitaalsuitgaven. De aanvrager zelf zal tenminste 25 pet, der investeringen moeten doen en ook dienen te bewijzen, dat voor de exploi tatieuitgaven voldoende geld beschik baar is. De bewindsman gaf ook een omschrijving van de hulp zelf: „duide lijk afgeronde activiteiten, die door overdracht van kennis en ervaring het bevorderen van de sociale en economi- (Advert'entie) Met hart voor uw gezondheid CINZANO (Van onze verslaggever) TILBURG Niets is zeker ii het leven. In korte tijd kan een werk van jaren verdwijnen, zodaf het is alsof het nooit had bestaan De gewaarwording die dat mee brengt heeft iets apocalyptisch. Enkele weken geleden gebeurde het. Een tropische orkaan, met windstoten tot 450 kilometer per uur, trok als een razende beul over de Philippijnse provincies Surigao en Agusan. Een vloedgolf uit de oceaan volgde de orkaan op de voet. Toen het weer stil werd, galmde de lucht van het noodge schrei der honderden slachtoffers. (Alleen in de stad Surigao vielen 300 doden). De propere witte hui zen met hun zinken daken waren uit elkaar gewaaid of wegge spoeld. De kathedj-aal van Surigao, het mis- siecollege, scholen en openbare ge bouwen misten hun daken. De zicht bare tekenen van bijna zestig jaar missie-arbeid door de 67 priesters van de missiecongregatie van het H. Hart waren met één slag gedeformeerd tot hopen brandhout, verbogen dakplaten, doorweekte boeken en ondergelopen ak kers. De bisschop van Surigao, de in Zun- dert geboren mgr. Charles van de Ou- welant, onderging de jobstijdingen uit zijn diocees met gelatenheid. De 27 jaren op de Philippijnen met hun sterke veramerikanisering, hebben hem geleerd dat treurend op de puin hopen zitten geen uitkomst brengt. „Ik moet nu werkelijk de vader voor mijn diocees zijn", zei hij ons gisteren op sche groei van de betrokken landen beogen". De technische hulp aan Indonesië, waarvoor zes miljoen beschikbaar komt, bestaat uit het verstrekken van studie beurzen, het uitzenden van expertg en het financieren van een aantal kleine projecten Boven de zes miljoen wordt nog voor drie miljoen aan verplichtingen aange gaan ten behoeve van Indonesië, maar dat bedrag zal op een volgende begro ting drukken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende week wordt in de Eerste Kamer gestemd over de be lastingvoorstellen, welke staatssecretaris Van den Berge (Financiën) in het kader van de algehele belastingherziening heeft ingediend. Het gaat daarbij om technische en structurele wijzigingen van de wetten inzake de inkomsten-, de vermogens- en de loonbelasting. Tevens komt volgende week een door de socialist Polak ingediende motie in stemming, welke mede is ondertekend namens de K.VP. en de V.V.D. In deze motie staat dat het geboden is bij de be lastingwetgeving de grootst mogelijke te rughoudendheid te betrachten bij de op legging van lasten, die gegrond zijn op in het verleden liggende omstandigheden. De motie verzoekt de regering hiermee in het bijzonder rekening te houden bij de toepassing van art. 44 van de wet op de inkomstenbelasting. Dit artikel heeft met name betekenis voor de belasting claim op een fusie-agio. Deze claim wordt sinds 1958 niet meer toegepast, maar art. 44 wil thans aan deze claims terugwerkende kracht verlenen. Hierte gen had de senaat bezwaar. Staatssecre taris Van den Berge ontraadde evenwel de socialistische motie. RAUMA (FINLAND) Zoals wU ln onze laatste edities van gisteren al heb ben gemeld heeft zich in de haven van Rauma een aanvaring voorgedaan die verschrikkelijke gevolgen had voor een groep opgetogen meisjes, op weg naar een dansavond in het militaire kamp. De drie militairen, die de overvaren boot bemanden en vijfentwintig meisjes, bijna allen jonger dan twintig jaar, zijn verdronken. Dertien meisjes werden uit het water gered en een zwom op eigen kracht naar de veilige oever. De meisjes wa ren allen leerlingen van de plaatselijke handelsschool, en pas gistermorgen, toen op de school appèl werd gehouden, kon men definitief vaststellen hoeveel van hen waren omgekomen. Rauma, een stad van bijna 25.000 in woners, rouwt. De vlaggen hangen er halfstok. De militaire autoriteiten hebben een onderzoek gelast naar de oorzaak van de aanvaring tussen de militaire boot en een sleepboot. een persconferentie te Tilburg, waar het moederhuis van de congregatie gevestigd is. De omvang van de nood is zelfs voor mensen die de februari- ramp in 1953 hebben meegemaakt, on voorstelbaar. Want Surigao is een tropische provincie. In het voetspoor van de orkaan en de vloedgolf komen nieuwe rampen nader. De economie van de provincies Surigao en Agusan drijft op de produktie van copra. Jaar in jaar uit geven de slanke klapper bomen een rijke oogst. De vloedgolf heeft vrijwel alle plan tages vernield en het duurt vijf tot zeven jaar voor de coprabouw weer optimaal is. Vijf tot zeven jaren zijn de copragebieden derhalve onvrucht baar. Mogelijkheden om andere ge wassen te verbouwen zijn er nagenoeg niet. Het hongerspook kwam zodoende achter de orkaan aan, met de bedoe ling zich voor jaren in Surigao te vestigen. Gebrek aan drinkwater en daar door gevaar voor ernstige epidemieën is een ander gevolg van de ramp. In de als door atoombommen ge teisterde steden en dorpen zitten nu de mensen met paniek in de ogen te wa-chten op een nieuwe ramp: de nattf moesson, een verschrikke lijke tropische regenperiode, die de ri viertjes doet aanwassen tot dodelijk gevaarlijke stromen, die elke ar beid ln de buitenlucht onmogelijk maakt. Praten over wederopbouw is bijna vermetel, maar mgr. Van de Ouwe- lant laat zich niet ontmoedigen. Met de zekerheid van de manager, die hij door lange ervaring geworden is, heeft hij de vermoedelijke financiële schade getaxeerd. Vijftig miljoen gulden... Een ontzagwekkend bedrag, maar in Nederland bouwt men voor zoveel geld enkele kilometers snelweg. In de Philippijnen kan men er hele steden en dorpen van bouwen. De missie boekte een schadepost van 1 miljoen gulden. Er zijn al aarzelende pogingen ge daan om het vernielde land te her stellen. Mgr. Van de Ouwelant heeft een urgentieprogramma opgesteld. 1- Het herstel van de gebouwen en woningen, waarvoor tiendui zenden zinkplaten, die de dakbe dekking in dit gebied vormen, nodig zijn. 2. Herstel van de kokosaanplant, waarvoor reeds een beroep op de voedsel- en landbouworgani satie van de V.N. en de Duitse vastenactie ..Misereor" is ge daan. 3. Zo spoedig mogelijke hervatting van het onderwijs op de mis siescholen. Eert beeld van de verwoesting. De huizen vlogen tijdens de orkaan letterlijk door de lucht en vielen als kratten op de straat te pletter. Alle bomen raakten hun kruinen kwijt en de vloedgolf zoog de tak ken mee naar de oceaan. Wordt het onderwijs voor jaren stil gelegd (welk gevaar zeer reëel is!) dan zullen de gevolgen van de ramp over tientallen jaren ,og merkbaar over tientallen jaren nog merkbaar nis, waar het nu zo hard op aan komt, zal wellicht niet meer ingelo pen kunnen worden. Voor voor dit laatste punt wil mgr. Van de Ouwelant de hulp van het Ne derlandse volk vragen. ,,Het is de enige manier", zegt hij. ,,wanl noch „Misereo" noch de VN-instellingen kunnen op dit terrein hulp bieden die werkelijk hout snijdt". De missiebisschop gaal momenteel stad en land af met foto's en brieven uit Surigao en Agusan. De missiepro- cuur van zijn congregatie prepareert zich op de ontvangst en snelle door zending van giften. Het gironummer van de procuur is: 1133 444, ten na me van „Misacor" te Tilburg. Men kan ook bijdragen op de bankrekening van de procuur storten. In dat geval kan men giften storten bij de Neder landse Credietbank te Tilburg, ten na me van Missieprocuur H. Hart. BELGRADO In de nieuwe versie van het statuut van de Zuidslavische communistische partij, woensdag ter goedkeuring aan het partijcongres in Belgrado voorgelegd, blijkt de passage over de onverenigbaarheid van het lid maatschap van de partij met de prakti sche beleving van de godsdienst ge schrapt te zijn. Lazar Kolisevski. het lid van het par tijbestuur dat de nieuwe versie indiende, zei echter dat dit „volstrekt niet bete kent dat de houding van de partij tegen over de godsdienst veranderd is". De partij-organisaties moesten een zo actief mogelijke politiek voeren ter ver wezenlijking van de wetenschappelijke kijk op de wereld en voor de verdrin ging van de godsdienst op sociaal ge bied. Maar de aandacht moest hierbij niet alleen gericht worden op de bij zondere daden die een partijdlid zou kun nen stellen. In het nieuwe statuut dat de activiteit van de ruim 1 miljoen leden van de Zuidslavische communistische partij re gelt, wordt verder gezegd dat bij elke verkiezing van leden van partij-organen en commissies, minstens een kwart van het aantal leden vervangen moet wor den. Hiermee willen wij, zo zei Koli sevski, voorkomen dat een bepaald in dividu de macht in handen krijgt door te lang op zijn stoel te blijven zitten.

de Stem | 1964 | | pagina 3