Walcheren Stichting Zeeland actief op cultureel-sociaal terrein Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND Afscheid van dr. van Doorne uitgesteld JUBILERENDE PRIESTERS BISDOM BREDA IN 1965 STIJGEND BEGROTINGSTEKORT Kleine zakenlieden voor economische politierechter Rome vreest anti-I sjombe- demonstratie MIDDELBURG INAS-opleiding aan huishoudschool VLISSINGEN W eihnach ts-ora toriuin DOS gelijk tegen Kapelle AXEL GOES Dagblad De Stem HULST Dader diefstal hulppostkantoor te Vlissingen aangehouden OOSTBURG TERNEUZEN Onderzoek naar zelfbeschuldiging van onbekende Anita-zaak Tilburg Onderzoek tegen hondeneigenaar Maatschappelijk werk Bejaardenzorg Cultureel werk Jeugdzaken Program KNVB afdeling Zeeland HOOGWATER Vandaag Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 2 B. en w stellen de raad voor om een verklaring af te leggen dat de op richting en in standhouding van een I.N.A.S.-opleiding (inrichtingsassistente) aan de industrie- en huishoudschool nodig wordt geacht Momenteel wordt deze opleiding in Zeeland alleen gegeven te Zierikzee en aan de christelijke nijverheidsschool voor meisjes te Middelburg. B en w. zijn echter van mening dat in een be hoefte zal worden voorzien als deze opleiding ook aan een huishoudschool op neutrale basis wordt gegeven Dinsdag 15 december om acht uur wordt in de St.-Jacobskerk een uitvoe ring gegeven van het Weihnachts Ora- rorium van Joh. Seb. Bach. Medewer king wordt verleend door het koor van de Vlissingse Oratorium vereniging en het Vlissings Okest, aangevuld met le den van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De solisten zijn: Greta Krom, sopraan; Watty Krap alt; Simon v. d. Geest, tenor; Jan Hulsbos, bas; Mevr. G P. Maclaine-Pont, clavecimbel Het geheel staat onder leiding van dirigent Jan Kuiler. Kerstzangdienst Vrijdagavond om acht uur wordt in de kerk van de Evan gelische Lutherse gemeente in Vlissin- gen een Anglikaanse kerstzangdienst ge houden. Reverend Christopher Reeves van de Anglikaanse zeemanszorg uit Schiedam, zal de dienst leiden. Oost- en West-Souburg Bejaardensociëteit Ten gemeente- huize is de contactcommissie bejaarden sociëteit geïnstalleerd. Het doel van deze commissie is om in samenwerking met de Algemene Bond van Bejaarden de nieuwe sociëteit, welke binnen afzienbare tijd gereed zal komen, op een verantwoorde wijze te gaan ex ploiteren. Tevens zal getracht worden om tot een meer verantwoorde vrije tijdsbesteding van de groep bejaarden te komen. De commissie is als volgt samengesteld: mevrouw B. H. G. ter Haar-Romeny en mevrouw v. Duijvenvoorde als vertegen woordigsters van de Federatie U.V.V., mevrouw Postema-Woldhek namens de Stichting Dienstencentrum Oost- en West-Souburg; verder de heren I. L. van As en P. Suurmond namens de Algeme ne Bond van Bejaarden afdeling Sou burg en de heer A. Beun namens de ge meentelijke sociale dienst Oost- en West- Souburg. Als voorzitster fungeert me vrouw Ter Haar-Romeny. Secretaris van de commissië is de heer A. Beun. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond speelde de Bergen op Zoomse Damclub DOS 1 tegen Kapelle 1. DOS speelde met 2 invallers doch was weinig fortuinlijk. In het laatste speeluur ont glipte haai* de zekere winst. DOS 1Ka pelle 1 1. O. v. VeenA. v.d. Schraaf 1-1, 2 J. Blank-C. Corstanje 1-1, 3 H. Brou wer-C. v. Liere 1-1, 4 A. Hollestelle-C. v. Hoff 0-2, 5 H. Wagenaar-J. Ganzeman 1-1, 6 C. Suurland-C. v. Vliet 1-1, 7 F. Openneer-J. de Neef 1-1, 8 J. Korevaar- J. v. Liere 1-1, 9 W. Dommênse-G. Le- pouter 2-0, 10 J. SuurlandJ. v. Hoff 1-1 DOS 1-Kapelle 1 10-10. Carillon Met het oog op het na derende kerstfeest is een nieuwe band voor het automatische speelwerk de trommel van het carillon in de stad huistoren aangebracht. Deze speelband brengt de volgende kerstliederen ten ge hore: Komt allen tezamen (vol uur) Stille Nacht (kwart over. Nu syt welle- come half uur) en Er is een Kindeke geboren op aard (kwart voó-r). Biervliet Lintmeten Tijdens de winkelaktie was er ook een wedstrijd voor de jeugd die bestond uit het meten van linten bij de deelnemende winkeliers. In totaal na men hieraan 95 kinderen deel. De eerste prijs was voor Jacqueline Hermans uit Biervliet, die slechts 1,5 cm van de juiste totale lengte af was. De overige prijswinnaars waren: 2 M. J. de Krijger, Watervliet; 3 R. Vercruysse; 4 Wilma Versluis; 5 Anja Brakke, IJzendijke. Clinge Landbouwstudieclub. Door de plaat selijke landbouwstudieclub was een avond georganiseerd voor de landbou wers van de gemengde bedrijven in het Verenigingsgebouw. Er werd een lezing gehouden door een algevaardigde van de Rijkslandbouw Voorlichtingsdienst over de bedrijfsbegroting. Er was een geringe belangstelling. Daarom werd ook geen gespreksgroep gevormd voor het opstel len van verschillende begrotingen over de bedrijven. Op 18 december zal er weer een avond georganiseerd worden. Het is te hopen, dat de belangstelling dan gro ter zal zijn, gezien de belangrijkheid van deze avond. Burgerlijke stand Geboren Cornelis zv. J. Kaan-Jobse, Johannes zv. C. van Eekelen-Maas, Marie dv. L. Janse-de Dreu, Jacomina dv. J. Nelis-Nieuwenhui- ze, Joke dv. R. van der Tuin-Bruins Slot, Johannes zv. W. Kolkman-Ragetlie, Bren- da dv. C. de Schipper-Meijer, Machiel zv. M. Hamejmk-van Wijngaarden, Maatje d\r. A. de Leeuw-de Bat, Eveline dv. J. Verboom-Schaap, Jan zv. J. Warbout-Da- gevos. Huwelijksaangifte: L. de Jonge 26 j. en G. Vader 26 j., J. Krijger 55 j. en C. Smient 53 j. Gehuwd: H. v. 't Veer 20 j. en H. Lee- 25 rj 22 J' VerheiJke 20 j. en A. Dijk Overleden: Wilhelmina v. d. Boomgaard 68 j. wed. v. A. Sonke, Elisabeth de Nooijer 51 j. e.v. Blondel, Jacob Zwarte- Pjport 63 j. e.v. G. Versé, Maatje de Dreu 79 j. wed. v. B. van Waarde. 's-Gravenpolder Raadsvergadering Do gemeente raad van 's-Gravenpolder zal dinsdag a.s in openbare vergadering bijeenko men. In deze vergadering komt onder meer aan de orde het voorstel van b. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L K. M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid Beveland en Walcheren S AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 1 0.18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen l'- mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1.— elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. f 1.60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger hall geld. en w. tot aanschaffing van een zand- strooier, waarvoor een krediet van 900 gulden wordt gevraagd. Voorts hebben b. en w. in een be spreking overeenstemming bereikt be treffende de ruiling van grond aan de Schuitweg in verband met de realise ring van het uitbreidingsplan West Voortraphoek Zij stellen voor 1020 m2 van B M. Remijn te 's-Gravenpolder over te nemen en ca 50 m2 over te dragen. Hoewel b en w. het betreuren dat de procedure van voorbereiding meer dan een jaar moet duren, kunnen zij thans aan de raad voorstellen over te gaan tot verkoop van de winkelwoning Raadhuisstraat 25 aan de bewoner J. F Smits voor een bedrag van ruim f 19.000,-. Aan de orde komt voorts een voor stel tot het verbeteren van de straat verlichting in de Ambachtsstraat over eenkomstig het in de vorige vergade ring vastgestelde straatverlichtingsplan in West-Voortraphoek. Met gunstig advies worden de subsi dieverzoeken tot toekenning van 1 cent, per inwoner aan de Z.V.U. en van 12 cent per inwoner aan het E.T.I.-Zee- land aangeboden Tenslotte wordt voorgesteld nog niet toe te treden tot de streekcommissie Zak van Zuid-Beveland Miel Cools zong. De Belgische zangc, Miel Cools heeft in de zaal van hotel „De Graanbeurs" het winterprogramma van de plaatselijke afdeling van het Katho liek Vrouwengilde ingeluid. Hij verzorg de daar voor de vele aanwezige leden een muzikale voordracht, die zeer in de smaak is gevallen. Miel Cools zong vele sprankelende, frisse liedjes. Hij begeleid de zichzelf zeer verdienstelijk op zijn gitaar. De voordracht van deze bekende zanger, die regelmatig voor radio en tv optreedt, werd ingeleid door de voorzit ster, mevr. E. LockefeerBleijenberg. De volgende bijeenkomst van het KVG zal op een nog nader te bepalen datum in januari worden gehouden. St.-Jansteen Toneeluitvoeringen De toneelver eniging Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene zal zondag en maandag a.s. in het geheel vernieuwde verenigings gebouw een toneeluitvoering geven De regie berust bij Cor Verdonschot. Op gevoerd zal worden: „Een eeuw ach ter" een spel in 2 bedrijven van God fried Bomans, „De Woesteling" een klucht in één bedrijf van Anton Tsje- chov en „Leentje uit 't Hemelrijk" een blijspel in één bedrijf van Gaston Martens. Kapelle Bijeenkomst Boerenpartij Er was een matige belangstelling voor de bijeen komst van de Boerenpartij, die in hotel .,De Zwaan" werd belegd en waar het lid van de Tweede Kamer, de heer Koe koek, sprak over de regeringspolitiek en wat volgens hem de Boerenpartij heeft gedaan voor het Nederlandse volk. De leiding berustte bij de heer J. Riemens uit Schoondijke, die later op de avond de leiding overdroeg aan de heer J. Kole uit Wemeldinge. Van de gelegenheid om vragen te stellen aan de leider van de Boerenpartij werd slechts een matig ge bruik gemaakt. Kloetinge Rode Kruisfïlm Het Nederlandse Rode Kruis organiseert zaterdag 12 de cember een film-middag en avond in het verenigingsgebouw in de Nieuw- straat. Vertoond zal worden „Gods Geu zen". De middagvoorstelling voor de kinderen begint om twee uur die voor de ouderen 's avonds om half acht. Adventsbijeenkomst Na de bijzon der geslaagde St.-Nicolaasmiddag heeft het bestuur van de Bond van bejaar den besloten op vrijdag 18 december een adventsbijeenkomst -te houden in het verenigingsgebouw Nieuwstraat. Deze avond begint om half acht. Een afdeling van het Leger des Heils uit Goes zal dan een programma brengen bestaande uit kerstliederen en medita tie met medewerking van muziek, groot- zangkoor en kinderkoor T.U.V.E.O. De herenafdeling van de sportvereniging Tuveo die geruime tijd wegens te geringe belangstelling op non-actief was is vorige week op nieuw gestart met een tiental leden. Men hoopt in de komende maanden door wat activiteit nog meerdere jeug dige heren te stimuleren zich bij de afdeling aan te sluiten De training-is op donderdag 's avonds van 9 uur tot 10.15 uur. nieuwjaarsadvertentie in goedkoop praktisch modern zie voor prijzen en invulformulier onze advertentie elders in deze krant. Eede Afscheid onderwijzer Na ruim 41 ja ren dienstverband, zal op vrijdag 18 december „meester" Albert Standaert afscheid nemen als onderwijzer aan de katholieke lagere jongensschool „St Jo seph", wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Die dag zal Eede hem op grootse wijze dankzeggen, voor hetgeen de meester voor de gemeen schap heeft gedaan. De verdiensten van de heer Standaert lagen niet alleen op het terrein van het onderwijs. Meer dan veertig jaar was hij de enige promotor van het culturele le ven in Eede. Op het gebied van zang en toneel stichtte en onderhield hij een bloeiend verenigingsleven, terwijl hij zich bovendien heeft opgeworpen als een par ticulier raadsman, die menigvuldig werd geconsulteerd. De scheidende onderwij zer, Eedenaar van geboorte, kreeg zijn opleiding aan de St.-Franciscuskweek- school te Breda. Alvorens hij in 1923 voor de klas kwam in zijn geboorte plaats, was hij bijna drie jaar onderwijzer in Terneuzen en Oostburg. Hontenisse Begrotingsvergadering Zoals reeds eerder bericht zal de raad van de ge meente Hontenisse vrijdagmiddag om drie uur in vergadering bijeenkomen in de raadzaal van het gemeentehuis. Tij dens deze vergadering zal de raad de ontwerpbegroting voor het dienstjaar 1965 kunnen vaststellen (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 50-jarige dader van de inbraak in het hulppostkantoor te Vlissingen, J. R. uit Vlissingen, is gisteren door de gemeentepolitie, in samenwerking met de postale recherche aangehouden. Het is gebleken, dat deze inbraak gefingeerd was. Het geld is op f 45,- na teruggevonden. J. R. heeft een volledige bekentenis afge legd. Hjj is in verzekerde bewaring gesteld en zal voor de officier van jus titie worden geleid. Kapellebrug Excursie. De burgemeesters en se cretarissen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen waren in een vergadering bijeen in de raadzaal te Sint-Jansteen. Na deze ver gadering bracht men een bezoek aan de kousenfabriek van de heer R. Marckx. Koewacht Biljartprijskampen Ter gelegen heid van St.-Nicolaas-jaarmarkt werden 2 grote biljartprijskampen voor kalkoe nen gehouden Men kwam tot de volgen de resultaten: Vereniging „De Grensvrienden", 88 deelnemers. 1 A. Schelfhout, Clinge en R. van Remortel, Koewacht; 2, E Pi- cavet, St.-Jansteen en C. v. d Bilt, Koewacht; 3. J. Mabiele, Zaffelafe (B) en A. d'Hooghe, St.-Jansteen; 4. A d'- Herdt Overslag en W. Popsel, Moer- beke (B); 5. Rijn Dieleman Axel en A. Ferket, Koewacht. Vereniging „De Verenigde Vrienden", 40 deelnemers: 1. R Buijs. Koewacht en A. de Vos, Koewacht; 2. R van Re- mortel, Koewacht en A. de Pauw, Koe wacht; 3 R. Wouters, Koewacht en J. de Smit, Koewacht; 4. R. de Letter, Koewacht en J van Goethem Heikant; 5. Ch. Rijns, Hulst en E David. Koe wacht. Aanryding Toen op de Emmabaan alhier een trailer een andere vlaswa gen wilde passeren raakte deze naast de weg en kwam tegen een boom te recht, waardoor de boom het begaf. De auto bekwam zware materiële schade. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Beide wagens waren afkomstig uit het Kortrijkse (B.). Filmjournaal Philip Bloemendal hoordredacteur van Polygoon filmjour naal, heeft in hotel De Eenhoorn gespro ken over het ontstaan van het wekelijks filmjournaal. De bijeenkomst, waarvoor goede belangstelling was, stond onder auspiciën van de Z.V.U. In een boeiend betoog, geïllustreerd met fraaie filmop namen. kwamen o.m. aan de orde de waarde en de geschiedenis van het film journaal. Vandaag wordt de lezing her haald in het sociaal gebouw van de stijf- selfabriek in Sas van Gent. IJsclub De IJsclub ,,'t Groote Gat" houdt morgen in zaal Chez René een al gemene ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkiezing, bespreking wedstrijdprogramma en de film Elfstedentocht 1963. Botsing Op de nieuwe verbindings weg naar het kruispunt richting Sluiskil - Hoek, werd de autobestuurder C. G. U. door de volle lichten van een onbekend gebleven tegenligger zodanig verblind, dat hij op het linnkerweggedeelte terecht kwam en frontaal tegen de auto van de heer J. de R. uit Hoek botste. Zijn va der, die naast hem zat, kreeg door de schok een zware hersenschudding. Dok ter Bouwens liet hem naar het Juliana- ziekenhuis overbrengen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Parathionmoord Tilburg BREDA Mr, K. Thijssen, officier van justitie te Bréda, heeft verzocht om een grafologisch onderzoek te doen in stellen naar het briefje, dat een onbe kende enkele weken geleden heeft ge schreven aan mr. P. Lap in Bergen op Zoom. Zoals bekend beschuldigde de on bekende zich van de moord op de 65- jarige W van N. uit Tilburg, die door het drinken van parathion op zijn werk is overleden. Verdacht van de moord heeft de echtgenote van Van N. terecht gestaan. Zij is echter bij gebrek aan oewijs vrijgesproken, tegen welke uit spraak de officier van justitie beroep heeft aangetekend. Mr. Lap was de ver dediger van de vrouw van Van N, BREDA Officier van justitie bij de rechtbank te Breda, mr. G. J.M. Temmink heeft 'n gerechtelijk vooronderzoek verzocht tegen de heer V.H. uit Tilburg. De heer V.H. is eigenaar van de drie honden, die Anita van Delft uit de Klaverstraat ernstig hebben gewond. (Van een onzer verslaggevers) Het kind is weer thuis en hoeft voor lopig niet meer in het ziekenhuis te wor den opgenomen. De drie honden, de bouviers Blach en Plutos en de Duitse herder Gruno, zijn zoals bekend onder gebracht bij jachtopzichter F. Heuvel mans te Riel. EINDHOVEN. In verband met een operatie, die dr. Huub van Doorne, pre sident van de raad van bestuur van DAF, onlangs heeft ondergaan en waarvan hij momenteel nog herstellende is, is de be stuurswisseling bij deze onderneming enige tijd uitgesteld. Dr. Van Doorne zal op 1 januari de 65- jarige leeftijd bereiken. Het lag in zijn bedoeling dan zijn functie neer te leggen en deze over te dragen aan zijn broer, de heer A. V. van Doorne. Dit zal nu ge beuren op een nader te bepalen datum in het komende voorjaar tijdens een bijeen komst met het voltallige personeel. Enige dagen later zal een receptie worden ge houden voor de relaties buiten het bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het provinciaal ophouworgaan Stichting Zeeland heeft in de eerste helft van 1964 veel werk verricht. Dit blykt uit liet zojuist verschenen halfjaar lijkse werkoverzicht 1964 van de stichting. Met name lag er voor de stichting veel werk in de bejaardenzorg, het maatschappelijk werk, cultureel werk, sport zaken, jeugdzaken, streekontwikkeling, het doen van verschillende onderzoekin gen en het verrichten van vele studies. Al deze werkzaamheden en de sterke stijging van de post personeelskosten brachten voor de stichting een tekort op de gewijzigde begroting van 1963 van rond de f 12.600,- mee. Op de begroting voor 1965 wordt een tekort geraamd van f 32.000.-. Het ministerie van maatschappelijk werk heeft thans de subsidie aan de ge stegen kosten aangepast en ook heeft de stichting bij het provinciaal 'bestuur een beroep gedaan op verhoging van subsidie. Voorts is aan het provinciaal bestuur een procentuele bijdrage in de jaarlijkse las ten van de stichting gevraagd. Het be stuur van de stichting 'besloot dit jaar nog geen beroep te doen op de gemeen ten om een verhoging van de bijdrage per inwoner. De activiteiten van de stichting op het terrein van het maatschappelijk werk ge durende de eerste zes maanden van dit jaar zyji eigenlijk de omvangrijkste. Hier onder volgt een weergave van verschil lende van deze activiteiten. Een door het dagelijks bestuur inge stelde werkgroep bracht advies uit over de taak en de samenstelling van een op te richten Zeeuwse raad voor het maat schappelijk werk. Dit advies werd onge wijzigd door het dagelijks bestuur over genomen en inmiddels om commentaar toegezonden aan alle betrokken instel lingen. De ingestelde studiecommissie zwak zinnigenzorg heeft, aldus het overzicht, na een aanvankelijk hoopvolle start, haar werkzaamheden moeten staken, omdat een van de partners in het overleg de PCNZ (Stichting voor protestants chris telijke sociaal pedagogische nazorg aan geestelijk minder validen in de provin cie Zeeland) zich aan de verdere beraad slagingen onttrok. Daarom vroegen de overgebleven partners via het bestuur van de stichting een subsidiabele verkla ring aan voor een dienst voor sociaal- pedagogische zorg in Zeeland en intrek king van de vroegere subsidiabelverkla- ring. Er zijn echter aanwijzingen, dat men in protestants-christelijke kring als nog een oplossing zal vinden voor deel name van deze zijde aan 'bovengenoem de dienst. De samenwerkingsorganen besloten gezamenlijk te streven naar de oprichting van een provinciaal stagecentrum voor maatschappelijk werk. Dit initiatief is reeds bij verschillende instanties zeer po sitief ontvangen. Om de huishoudelijke en gezinsvoor lichting vooral in de grotere plaatsen te bevorderen werden verschillende over leggingen gevoerd. Gezocht wordt naar wegen om op dit terrein naar systema tische activiteit te komen. Op verzoek van het provinciaal be stuur van het Groene Kruis zal in het begin van 1965 gestart worden met een bijscholingscursus maatschappelijk werk voor wijkzusters. Een roogtepunt voor de beoordelings commissie van de Zeeuwse stichting technische hulpmiddelen gehandicapten was de uitreiking van het honderdste hulpmiddel door de commissaris van de koningin in mei van dit jaar. Verder had in overleg met het pro vinciaal bestuur van de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening de verdeling plaats van de opbrengst van de Zeeuwse collecte 1963. Voor het eerst was een bedrag van f 30.000 overschre den. Op 17 februari vond de installatie van de commissie voor de bejaardenoorden plaats. Pogingen werden voorts in het werk gesteld om voor geheel Tholen en St.-Philipsland te komen tot een con- centratie en eventueel integratie op het gebied van het bejaardenpension tehuis voorziening. Dit naar aanleiding van nieuwbouwplannen van de Nederlands Hervormde Kerk. Daar het 'bestuur van het reeds bestaande tehuis niet bereid was om in een dergelijke opzet mee te gaan, moest deze poging worden opgege ven. Daarna werd ten behoeve van de toen in oprichting zijnde hervormde stichting bejaardenzorg eiland Tholen en St. Philipsland een uitvoerig advies uitgebracht over de stichting van een n.h. bejaardenpension tehuis op Tholen. Aan G.S. werd advies uitgebracht over de stichting van een bejaardenpensionte- huis in een bestaande barak te St. Maar tensdijk en over de voorgenomen uitbrei ding van Poelwijck te 's-Heer Arends- kerke. Voorts werden aan vele gemeenten en particulieren adviezen uitgebracht over te stichten voorzieningen voor bejaar den. Voorbereidingen werden voorts ge troffen voor de opstelling van een „inter_ imnota" betreffende de foepjaardenzorg met name de planning op het gebied van de bejaardenhuisvesting in Zeeland. Voorts werd een adviesnota bejaar- denonderzoek opgesteld. Regelmatig werd deelgenomen aan be sprekingen over het voorzien in de be hoefte aan verpleegtehuisbedden in Z. Vlaanderen. Het eerste concept-rapport van het be- jaardenonderzoek Vlissingen kwam half gereed. Het normale werkpatroon betrof het geven van een groot aantal adviezen aan G.S. over bijna alle sectoren van het culturele leven. De culturele raad benoemde een com missie met als opdracht naar een nieuwe vorm en een ruimere opzet van de Zeeuwse Culturele Dag te zoeken. Verder werd het voorstel van G.S. uit gewerkt om naast de Zeeuwse prijs een provinciale aanmoedigingsprijs beschik baar te gaan stellen voor debuterende of studerende kunstenaars. Gedurende de eerste zes maanden werd ook gewerkt aan de oprichting van het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vor ming, die al vanaf 1 oktober voorlopig alleen te Middelburg van start is ge gaan. De toneelcommissie heeft een subsidie mogelijkheid weten te bepleiten voor de amateurtoneelvoorstellingen, die aan be paalde voorwaarden voldoen. Er werd verder contact opgenomen met het in stituut „Film en Jeugd" te Amsterdam, hetgeen resulteerde in een filmweek voor de jeugd te Hedenesse. Voor de jubileumvoorstelling van de toneelgroep Studio werd gepoogd een zo gevarieerd mogelijke groep Zeeuwse jon. geren bijeen te brengen. Een aanpassing van het lectuurplan eiste voorts de no dige besprekingen met landelijke des kundigen. Het uVgentieprogramma voor sportvel den en zwembaden, voorbereid door een daartoe ingestelde commissie, werd afge rond. Veel aandacht werd besteed aan adviezen over de voorzieningen in de pro vincie op sportgebied. Een commissie be last met inventarisatie van (de behoefte aan) gymnastieklokalen begon met haar werkzaamheden. Een oriëntatie naar de stand van zaken bij de medische sport keuring in Zeeland leidde tot een voor lopige samenvatting van een aantal pun ten, die nader onderzocht dienen te wor den. Dit onderwerp zal zo mogelijk, met voorrang worden behandeld. Het dagelijks bestuur beraadde zich te vens over een mogelijke subsidiëring van de jeugdwerkactiviteiten van de sport bonden. Dit onderwerp zal nog verder in studie worden genomen. De sportraad wer.di betrokken bij de advisering over de voorzieningen op het gebied van de zwembaden en de zaal sportaccommodatie. De formele organisatie van de jeugd raad kon in deze periode worden afge rond De functie en samenstelling van de in hét reglement voorziene jongerencon tact waren herhaaldelijk onderwerp van bespreking. Besloten werd alvorens con crete stappen te doen, eerst via een aan tal regionale gesprekken de meningen van jongeren hierover eens nader te peilen. Dit zal ook gekoppeld worden aan het organiseren van een reeks regionale tentoonstellingen rondom het onderwerp „Ruimte voor de jeugd". Uit het bestuur van de jeugdraad werd een kleine commissie benoemd, die tot opdracht kreeg de raad suggesties te doen over de vraag op welke manier de pro vinciale subsidies voor de organisaties op het terrein van de vrije jeugd vorming kan bijdragen aan het verder stimuleren van de activiteiten. Voorts kwam het werk vn de plaatse lijke instellingen voor jeugdzorg aan de orde in verband met hun gezamenlijke subsidieaanvrage bij de rijksoverheid. In dit verband moet onder ogen wor den gezien met welke plannen de orga nisaties zelf aan het bestaande werk ver betering of uitbreiding willen geven ge zien de geconstateerde behoeften. De noodzaak van een onderzoek naar de vrijetijdsbesteding van de jeugd, kwam in de besprekingen van de jeugdraad al enige malen naar voren. Van de andere punten die in de komende tijd de aan dacht van de jeugdraad zullen vragen, worden in het overzicht genoemd: in\ioe- ring vgn een cultureel paspoort, behoef te aan kampeerterreinen voor het jeugd werk, contacten met plaatselijke jeugd raden, kadervorming etc. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De economische po litierechter te Middelburg heeft weer heel wat middenstanders en andere za kenlieden moeten bestraffen omdat zij niet in het bezit waren van de vereiste papieren. K. de K., 53 jaar, houder van een kampeerterrein te Oostkapelle had wat ten en doosjes hoofdpijntabletten aan zijn bezoekers verkocht zonder voor de ze branche de vereiste papieren te heb ben. Hoewel verdachte meedeelde, dat zijn vrouw lid was van de EHBO werd hij toch veroordeeld tot een boete van tweemaal f 5,-. De eis van de officier van justitie, mr. T. Lebret was f 15,- en f 5,-. Voor eenzelfde feit stond terecht C. v. d. K., winkelier te Burgh. Hij had nl. ijs gemaakt en tevens speelgoed en dro gisterijartikelen verkocht, waartoe hij niet gerechtigd was. De officier eiste f 20,- boete of vier dagen. De economi sche politierechter veroordeelde verdach te tot tweemaal f 10,- of tweemaal twee dagen. De kruidenier M. F. te Ritthem had drogisterij artikelen verkocht, ook zon der in het bezit te zijn van de vereiste papieren. De officier eiste tweemaal f 5,-. Uitspraak conform. G. v. SI. te St.-Maartensdijk, exploi teerde bij Scherpenisse een inrichting met verlof B. Hij verkocht echter ook zwak-alcoholische dranken. Het vorige jaar was hij daarvoor veroordeeld tot 30 gulden. Hij verklaarde dat de bui tenlandse bezoekers niet met koffie of limonade tevreden zijn. Kunnen zij geen bier krijgen, dan vertrekken zij. De of ficier eiste 75 gulden. Het vonnis luidde 40 gulden of 20 dagen. H. de B., caféhouder en ijsbereider te Tholen, had zonder vestigingsvergunning zijn bedrijf uitgeoefend. „Mijn vrouw heeft reeds examen gedaan en het eerste gedeelte gehaald", zo verdedigde hij zich De rechter voegde hem toe: „Haal zelf die papieren". De officier die aanhaalde dat De B. reeds een vorige maal was veroordeeld tot 30 gulden, eiste nu een boete van 100 gulden of 20 dagen. Het vonnis luidde 50 gulden of tien dagen. Goedkope haring K. H., voorzitter van de Nederlandse vissersbond trad als gemachtigde op voor De B., oud 34 jaar en L, oud 50 jaar, beiden visser te Urk, die op 19 september 1963 te Breskens 26.000 kilo gram haring hadden afgezet beneden de verkoopprijs. Zij hadden daarmee de betreffende voorschriften ontdoken, hoe wel zij zichzelf eigenlijk hadden bena deeld. Eis 25 gulden of 5 dagen voor ieder. Uitspraak conform. Van de groothandelaar in aardappelen J. de M. te Groede, waren bij een af nemer van hem aardappelen aangetrof fen, die niet aan de gestelde eisen vol deden. Er waren 6 procent uitgesneden aardappelen bij. Eis en uitspraak 25 gul den of 5 dagen. Bij C. V., oud 51 jaar, te Hansweert was door ambtenaren van de Warenwet paneermeel aangetroffen, dat voor men selijke consumptie was bestemd, dat schimmelig was en niet aan de gestelde eisen voldeed. Hij verklaarde reeds 33 jaar bakker voor zichzelf te zijn. Eis en uitspraak 60 gulden of 12 dagen- A. J„ aardappelhandelaar te Goes was op Hemelvaartsdag voor een collega in gesprongen om aardappelen te leveren aan een patates fritesverkoper. Bij die aardappelen was 3 kg droogrot aange troffen. Hij verklaarde dat hij op die dag geen personeel had om de aardappelen uit te zoeken. Ze waren bestemd voor direct gebruik. Eis 25 gulden of 5 da gen. Uitspraak 10 gulden of 2 dagen. A. J. v. d. V., aannemer te Kapelle, had in de zomer van 1963 werk uitge voerd, zonder daarvoor in het bezit te zijn van de vereiste papieren. Hij ver klaarde voor het examen gezakt te zijn. Eis en uitspraak 80 gulden of 16 dagen- Ongekeurd vlees M. KI. slager te Kortgene, had op 19 oktober een varken geslacht, dat te voren niet gekeurd was Hoewel zijn doch ter tevoren de keurmeester had opgebeld was deze niet verschenen, zo verklaarde hij. Het vlees is in beslag genomen en over de vrijbank verkocht. Hij had daar door 100 gulden schade geleden. Eis 50 gulden of 10 dagen en teruggave op brengst. Uitspraak 5 gulden of 1 dag. Bij de slager J. J. V., oud 56 jaar te Goes was vlees aangetroffen, dat de invoerkeuring op het abattoir te Goes was misgelopen. V. verklaarde dat hij meermalen tegen de leveranciers had ge zegd, dat zij eerst met het vlees 'naar het abattoir moesten gaan. Soms wordt enkele dagen na de aangifte pas gekeurd zo verklaarde hij. De economische poli tierechter vond ook dat de grossiers in dezen de meeste schuld hebben. Eis 30 gulden. Uitspraak 20 gulden of 5 dagen. C. J. R., 41 jaar, kachelsmid te Mid delburg, had gasslangen laten monteren en dan nog wel op een verkeerde ma nier, zonder daarvoor een gasfittersdi- ploma te bezitten. De economische poli tierechter zei, dat een leek zich niet aan dergelijke montages moet wagen, die in strijd zijn met de veiligheidsvoor schriften. De officier wees erop, dat die handelingen gevaren met zich meebren gen, vooral als ze verkeerd zijn aange sloten. Hij eiste 100 gulden of 20 da gen. De economische politierechter sprak dezelfde boete uit, doch legde van dit bedrag 50 gulden voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar. BREDA In de loop van het volgend jaar jubileren in het Bisdom Breda de volgende priesters: 17 juni 60 jaar priester: A. J. Buijsrogge, rector huize Sint Antonius te Bergen op Zoom. 29 mei 50 jaar priester: A. C. A. Ooninckx, pastoor te Westdorpe; F. J. W. Smelt- zer, emeritus-pastoor te Westdorpe; P. A. J. M. Timmermans, emeritus-pas toor te Zevenbergen. 15 augustus 50 jaar priester: R. M. A. Nieveen van Dijkum, emeritus-deken en emeritus-pastoor te Goes. 6 juni 40 jaar priester: W. C. Aerden, rector van Liefdegesticht te Breda; C. A. van Duyse, pastoor van par. H. Sacrament te Breda; G. P. A. de Grauw, pastoor te Oosteind; H. P. A. M. van der Heyden, emeritus-pastoor te Rucphen; A. J. van Hoek, pastoor van par. H. Laurentius te Dongen; J. J. Mangnus, pastoor te Nieuw-Namen; A. E. A. M. van Mierlo, pastoor te Zegge; J. C. van Osta, pastoor van par. O.L. Vrouw Hemelvaart te Breda; J. J. J. Uijtdewilligen, emeritus-rector te Breda; J. A. A. M. Vermeulen, te Dongen. 26 mei 25 jr. priester: P.A.A.M. Asselbergs rector van Pensionaat St. Joseph te Dongen; P. W. Backx, pastoor van par. H. Gerardus Majella, Breda; J. M. de Beer, bouwpastoor van par. St. Paulus te Dongen: W. E. Froger, pastoor van par. O.L. Vrouw te Oosterhout; J. P. M. de Kerf, kapelaan te Aardenburg; J. M. Klep, rector van St. Marie en ROME Het bezoek van de Kongo lese minister-president Moise Tsjombe en diens audiëntie bij de Paus zal wel licht de aanleiding kunnen zijn voor communistische demonstraties in deze stad. De Afrikaanse regeringsleider arri veert vanmorgen per vliegtuig in Rome voor een tweedaags bezoek, voordat hij zijn weg zal vervolgen naar New York. Tijdens zijn privébezoek aan de eeuwige stad zal hij een ontmoeting hebben met de premier van Italië, Aldo Moro, en door Paus Paulus VI in audiëntie ontvangen worden. Hij zal een rijtoer door de stad maken en aan wezig zijn op een persconferentie. In Rome zijn gisteren communisti sche pamfletten verschenen waarin aan gedrongen wordt op een „verdrijving" van Tsjombe uit Italië en waarin opge roepen wordt tot demonstraties uit so lidariteit met de „Kongolese patriot ten". Het officiële orgaan van de machtige Italiaanse communistische partij waar schuwde dat als de Kongolese premier een voet in Rome zal zetten er dan ze ker geen orde zal zijn. Het Vaticaan heeft zich naar aanlei ding van de kritiek op de voorgenomen audiëntie van Tsjombe bij de Paus trachten te rechtvaardigen door in de „Osservatore Romano" mee te delen dat een officieel verzoek van een staats hoofd van een land, waarmee het Va ticaan normale diplomatieke betrekkin gen onderhoudt, voor een audiëntie moeilijk afgewezen kan worden. godsdienstleraar te Oudenbosch; H. J. J. M. de Kroon, rector van pensionaat St. Marie te Roosendaal; A. J. Michiel- sen, kapelaan van par. H. Antonius te Roosendaal; B. L. Panis, conrector van pensionaat St. Joseph te Etten; E. A. J. van Wees, rector van Algemeen Bur ger Gasthuis, Bergen op Zoom. 30 november 12V2 jaar priester: L. P. J. S. Aerden, professor Groot Seminarie Bovendonk te Hoeven; J. W. J. Jansen, rector van Bethaniëklooster en hoofd inspecteur voor V.H.M.O., Rijsbergen; P. G. J. M. van Velthoven, lucht machtaalmoezenier Telgte (Westfalen). le Klas A: Retranchement 1Dom burg 1, Philippine 1Groede 1, Oost burg 1Hoofdplaat 1, Walcheren 1— Schoondijke 1. le Klas B: Robur 1Drei* schor 1, Hansw. Boys 1Renesse 1, Pa trijzen 1—Kruiningen 1 .Luctor 1Kwa- dendamme 1, Zierikzee 2Zonnemaire 1. Res. le klas: Oostburg 2Vogelwaarde 2, Clinge 2Zeelandia 2, Middelburg 4— Biervliet 2, RCS 2Luctor 2, Goes 3— Vlissingen 4. 2e Klas A: Aardenburg 2— Koewacht 2, HVV '24 3—Ria W 1, Schoon dijke 2Terneuzen 3, Graauw 1Corn. Boys 3, Steen 2Sluiskil 2. 2e Klas B: Hansw. Boys 2Vlissingen 5, Volharding 32 1Cortgene 1, Zeeland Sport 4Wal cheren 2. 2eKlasse C: Zierikzee 3Zon nemaire 2, SVOWK 1Burgh 2, Drei- schor 2Renesse 2. 3e Klas A: Retran chement 2Domburg 2, Walcheren 3— Schoondijke 3, Groede 2Zeelandia 3, Hoofdplaat 2IJzendijke 2. 3e Klas B: RCS 3Kruiningen 3, Robur 3's-Heer Arendskerke 1, Luctor 3Kwadendam- me 2, Lewed. Boys 2Robur 2. 3e Klas C: IJzendijke 3Hontenisse 3, Sluiskil 3— Vogelwaarde 3, Axel 3Ria W 2, Graauw 2—Clinge 3, Breskens 3—Philippine 2. Vrijdag 11 december: Hansweert: 7.23 en 20.05 uur, Terneuzen: 6.50 en 19.30 uur. Vlissingen: 6.23 en 19.01 uur, Wemeldinge: 7.55 en 20.26 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur De jeugd hakt de knoop door. a.l. ANTWERPEN K.V.O. 20 uur Maroef. OOSTBURG Ledel 20 uur Concert. De Eenhoorn 14 uur Verg. Bond Ge pensioneerden. De Eenhoorn 19.30 uur Verg. R.K.J-B- De Eenhoorn 14 uur Verg. Ceres. St. Jansteen 16.30 uur raadsvergadering- TERNEUZEN Luxor 20 uur De val van Rome, 14 J- OOSTERHOUT De Eenhoorn 14.30 uur Districtsvrt"ga" dering Waterschap Het Vrye van Sluis. Chez René 20 uur Verg. IJsclub h Groote Gat". Ledel Theater 19.30 uur „Jaontja". GENT Kon. Opera 19.30 uur Het Viooltje vai- Monmartre.

de Stem | 1964 | | pagina 2