aar ÏÏ3 12 andeling PUSIO HILISHAVE Foto'sSiemens A.G. TekstTom Koopman MMli Er is Kemt Hairfomi voor: blond haar donker en grijs haar ti#% Telefooa 43 50 b.g.g. 51 92 58 94 - 45-01 BERGEN OP ZOOM strevende detailzaak 'sapparaten in mid- raagt: 'n het Bedrijf kan, in ervaring en be- onderling overleg d. net de toekomstige jen levenspositie. der nr. 16044-00 van DAGBLAD DE STEM de drie hoefijzers T kan een derlands ig haar werkzaam- g, goed salaris en zicht stellen. Jc, mondeling als ng personeelszaken esentatieve jonge- le diploma's typen HET WONDERKIND E T L R E 0 C N DE mens is een wezen dat de wereld ondanks zijn zwakte beheerst. Toen hij eeuwen geleden uit zijn grotten naar het licht kroop, sleep hij bijlen uit stukken steen, hakte hij bootjes uit boomstammen en be heerste op die wijze zijn omgeving. Later vond hij hef vuur, dat hem de heerschappij verschafte over het ijzer, dat zich in de hete vlammen liet smelten en vormen. Het wiel maakte het hem mogelijk om gewichten, vele malen groter dan het zijne, over afstanden te verplaatsen. Er kwamen steeds méér werktuigen en steeds intenser en indrukwekkender werd de macht van de mens over de materie. De mens van nu heeft zijn zintuigen, die steeds meer ontoereikend bleken in de nieuwe gebieden die hij betrad, in ongehoorde mate verscherpt en verbeterd door middel van de elektroni- ka. Zijn oren vangen, via grote parabolen, de wonderlijke muziek van het Melkwegstelsel op. Zijn ogen speuren via de elektronenmicroscoop tot in het geheimste innerlijk van de materie. Geweldige krachten maakt hij vrij uit de delfstoffen der aarde en de vrijgekomen energie benut hij, om nog dieper door te dringen in de geheimen van de natuur. Zelfs het verstand, voorzover het aangeleerde systemen gebruikt, heeft hij gemechaniseerd door computers. Deze pagina is te beschouwen als een kijkje in de speel goedkast van het wonderkind Elektronika schepping van de mens, maar nu al bijna krachtiger dan zijn schepper. Linksboven: In vele laboratoria is de elektronen microscoop even onmisbaar als een lees bril voor een oudere mens. De hier afge beelde installatie ontving de naam „El- miskoop I a", het laatste woord op het gebied van de elektronenmicroscopie. Met dit vervaarlijke geschut maken de onder zoekers jacht op virussen en bacteriën. De golflengte waarmee wordt gewerkt bedraagt een tienmiljoenste milimeter. Links in het midden: Met wantrouwen bekijkt een vlieg (vele malen vergrooteen halfgeleider, zoals deze thans op duizenden manieren, van raket tot wasautomaat toepassing vindt. Het speldeknop-kleine apparaatje speelt voor waakhond in velerlei elektronische schakeringen. Links onder: Een stootspanningsgenerator, bedoeld voor universiteiten en laboratoria. Als de kunstmatige bliksem in dit apparaat los barst, rijzen de omstanders de haren (letterlijk) te bergen. Rechts boven: Dit geweldige oor luistert voortdurend naar signalen die uit de wereldruimte tot ons komen. Het staat in Raisting (Duits land) en het is speciaal gemaakt voor het opvangen van kunstmatige satellieten. Signalen ter sterkte van één miljoenste Watt kunnen nog geïnterpreteerd worden. (Een miljoenste Watt is ongeveer het elektrisch vermogen dat in de spier van een klein dier wordt opgewekt). Het ge bouw dat om de parabool is gebouwd noemt men „Radome", afgeleid van „Ra dar" en „Dom". Rechts in het midden: Van heel klein naar supergroot. Deze één- fasige turbogenerator gaat stroom aan de Duitse spoorwegen leveren. Vermogen: 50 Megawatt (50 miljoen Watt). De hier afgebeelde rotor weegt alleen al 100.000 kilogram. Rechts onder: In Vim speelt de elektronika voor ver keersagent. Een kleine computer berekent aan de hand van raddrsignalen die wor den weerkaatst door het verkeer op de invalswegen, de programma's van de ver keerslichtinstallaties. Er zijnuier van zulke programma's. Afgebeeld: een her- senlob van de elektronische verkeersagent.

de Stem | 1964 | | pagina 15