Brazzaville keert zich tegen Kerk HUNTER, mèt en zonder filter echt een lekkere Amerikaan Fransen verzetten zich tegen De Gaulle's ongenaakbaarheid VRIJDAG LIGT DE BOEL WEER PLAT Veldkamp geeft g.s.w. ers minimumloon van 95°/o Invloed van communisten neemt toe Geen hervatting van schoolmelksubsidie Aanval van Vietcong afgeslagen PATERS MISHANDELD Rond het Binnenhof Drs. Coppes (N.K.V.) over onderneming Meer nadruk op rechten dan op samenwerking Vaticaan ontkent goedkeuring van Brief Pleingroep VERONTRUSTING VRAAGT OM EEN ANTWOORD invasie in Goa Vrouw verkocht haar kind Alle opvarenden „Scantic"' gered WINTERSPORT Bestelauto tegen trein Man drinkt liter brandewijn in half uur Chantage Misplaatst Weg-lening Vrouwen in nood Op peil houden Gevaarlijk? Oplichter krijgt tien maanden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 BRAZZAVILLE De politie van Brazzaville heeft twee Franse priesters gearresteerd, mishandeld en eerst na interventie van de Franse ambassadeur het land doen verlaten. Het betreft de paters van de H. Geest Lemaire en Larre, die onderdak hadden verleend aan Fulgence Biyaoula, president van de Afrikaanse conferentie van christelijke arbeiders en hem had den geholpen ben een (mislukte) vluchtpoging. Ongeveer gelijktijdig met beide Franse priesters werd de Congolese priester Louis Badila, hoofdredacteur van La Se- maine Africaine, gearresteerd, alsmede een Frans meisje, dat als lekenhelpster in Brazzaville werkzaam is. In een verklaring te Parijs deelde pa ter Lemaire mede. dat de republiek Con go, een voormalige Franse kolonie, een steeds scherpere houding aanneemt te genover de Kerk, welke haar in de weg staat bij de linkse koers, welke de repu bliek vooral onder Chinese invloed gaat. De arrestatie van pater Badila is recht streeks daarvan het gevolg, omdat deze priester in zijn invloedrijke weekblad steeds de democratie verdedigt. De arres tatie van de vakbondsleider Biyaoula werd gelast, omdat de regering der re publiek een eenheidsvakbond naar com munistisch voorbeeld wil. De Franse priesters verleenden on derdak aan Biyaoula, tegen wie een ar restatiebevel was uitgevaardigd en hiel pen hem bij een vluchtpoging naar Leo- poldstad. De vlucht mislukte echter. Pater Lemaire deelde mede wel slecht behandeld te zijn (ondanks een malaria- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris dr. Bar- tels van Sociale Zaken en Volksgezond heid ziet geen aanleiding de subsidiëring van de schoolmelk te hervatten. Er zijn geen tekenen, die er op zouden wijzen dat het gebruik van schoolmelk is terug gelopen. De bewindsman, die dit zei in antwoord op mondelinge vragen van de socialist dr. Lamberts, legde de nadruk op de verantwoordelijkheid, die de ou ders dragen voor een goed ontbijt voor hun schoolgaande kinderen. (Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) aanval moest hij half gekleed de nacht in een betonnen cel doorbrengen), maar niet gemarteld. Dit gebeurde wel met pater Larre. Deze kreeg elektrische schokken Armen en benen werden uit de kom gedraaid. Zijn borst werd ge kneusd. Pater Lemaire deelde mee, dat de Con- golezen van hen een bekentenis wilden, dat zij wapens en ammunitie van buiten landse ambassades hadden gekregen en die in de tuin van de aartsbisschop van Brazzaville hadden vertopt. ROTTERDAM De vakbeweging zal niet alleen erkend moeten worden als onderhandelingspartner in de bedrijfs takken, maar ook als behartigster van alle werknemersbelangen in de onder nemingen. Om dat te bereiken zal zij rechtstreeks bij de ondernemingen acti viteiten moeten ontwikkelen Herziening van de zeggenschap in de onderneming kan niet een resultaat zijn van alleen maar een groeiende neiging tot samen werking, maar moet worden bereikt door veranderingen in het statuut van de on derneming zelf, aangezien daarvoor een wetswijziging is vereist heeft de vak beweging hier een duidelijke taak als pressiegroep ten aanzien van het poli tiek gebeuren. Dit zei drs. Th. Coppens algemeen secretaris van het Nederlands Katho liek Vakverbond gistermiddag in Rot terdam, waar hij een inleiding voor zijn studenten hield. De NKV-secretaris zei aan te nemen, dat juist op basis van te realiseren rechten de ondernemingsraad als over leg- en samenwerkingsinstituut voor voornamelijk interne bedrijfsaangelegen- heden beter tot ontwikkeling kan ko men, ofndat hij dan minder wordt ge hinderd door illusoire ficties Bovendien komt echte samenwerking beter tot stand naarmate er minder sprake is van flagrante onevenwichtigheid in de machts. en rechtsverhoudingen, zei hij. (Van onze redacteur pater A. v. d. Weyer) BREDA De open brief, welke de Pleingroep aan het Nederlandse epis copaat heeft gericht, getuigt van een eerlijke verontrusting over de verwik kelingen, die tijdens de laatste concilie- week hebben plaatsgehad. Hoewel zij formeel slechts gedekt worden door een betrekkelijk kleine groep, zullen al thans dat veronderstellen wij velen met de inhoud akkoord gaan. De gang van zaken rond enkele discussiepunten heeft verwondering gewekt. Men kan dit niet doodzwijgen of verdringen, de nadelige gevolgen zouden er alleen maar groter door worden. Of de bis schoppen de Drief zullen beantwoorden, is natuurlijk hun zaak. Misschien gaan ze er van uit dat het hier meer om een manifest gaat, dat over hun hoofden aan het Nederlandse volk is gericht, dan een echte correspondentie. En daar in kunnen we hun niet helemaal on gelijk geven. Toch zou het niet gek zijn als zij in een en ander aanleiding vonden om via de hun ter beschikking staande ka nalen een herderlijk schrijven of iets dergelijks contact op te nemen met hun gelovigen en licht te brengen in een ondoorzichtige situatie. Daarmee zouden ze heel wat recht kunnen trek ken dat op het ogenblik scheef dreigt te gaan. Misschien zien wij de zaken verkeerd, misschien zijn wij eenzijdig voorgelicht, misschien kijken wij door een typisch Nederlandse bril. Laten de bisschoppen ons dat dan met aposto lische vrijmoedigheid zeggen. En ons duidelijk maken hoe we de zaken wel moeten zien. Per slot van rekening is het concilie een aangelegenheid van heel de Neder landse kerk en hebben onze bisschop pen zelf alles in het werk gesteld om de belangstelling der gelovigen gaande te maken. Nu die belangstelling naast gevoelens van tevredenheid over wat bereikt is en van hoop over wat nog bereikt kan worden, ook gevoelens van teleurstelling en wantrouwen oproept, lijkt ons de tijd gekomen voor een bis schoppelijk woord. Zelfs als dit een hartig maanwoord zou moeten zijn. DEN HAAG In de Tweede Kamer is de lengte van kinderen in grote ge zinnen ter sprake gekomen. Nu is een dergelijk vreemd onderwerp niet zo opvallend, omdat vrijwel alleswat men al is het ook van verre met het beleid van een minister of staats secretaris in verband zou kunnen brengen, van tijd tot tijd in de Tweede Kamer ter sprake komt. We willen echter graag toegeven, dat de socialis tische arts dr. H. L. Lamberts uit Rot terdam het nu wel heel erg bont heeft gemaakt. Hij vroeg aan staatssecretaris Bartels van Volksgezondheid of de be windsman er kennis van heeft geno men, dat „de gemiddelde lengte van Brabantse leerling-kraamverzorgsters van 18 tot en met 24 jaar uit de kleine gezinnen statistisch significant hoger is dan die uit de grote gezinnen?" Daar op volgde nog een tweede vraag, die de Kamer eveneens aanleiding gaf tot hilariteit: „Kan de staatssecretaris hier voor een verklaring geven en geeft hem deze eventuele verklaring aanleiding tot het treffen van maatregelen?" Het moet staatssecretaris Bartels moeilijk zijn gevallen op deze twee vragen een serieus antwoord te beden ken. Tenminste wij zouden niet gaarne in de schoenen van de bewindsman hebben gestaan, omdat dan de waardig heid van het parlement naar alle ivaar- schijnlijkheid schade zou hebben ge leden. Wat zou de arts-volksvertegenwoor diger nu graag hebben gehoord? Had de staatssecretaris moeten antivoorden Het is mij gebleken, dat in grotere ge zinnen de kinderen onvoldoende wor den gevoed, dat er sprake is van een zekere verwaarlozing door onverant woordelijke ouders. De regering is van plan aan dergelijke praktijken paal en perk te stellen? Of had de bewindsman een ander antwoord moeten geven, zoals: Aan elk ouderpaar van een gezin, waarin kin deren, al dan niet meisjes, al dan niet leerling-kraamverzorgsters voorkomen beneden de lengte van 1,66 meter, zal een verdere gezinsuitbreiding worden ontzegd? Wij weten het niet, want dr. Lam- berts heeft zich er niet over uitge sproken. Hij heeft niet meer gedaan dan vragen stellen, maar vragen kunnen vaak meer zeggen, dan de antwoorden. <ue er op (moeten) worden gegeven staatssecretaris Bartels deed zijn best om het „fijn" te houden. Hij zei, dat iet verschil in lengte bij deze meisjes imn 1824 jaar, niet significant was. Hij zei voorts, dat bij een onderzoek m ?rflk"n* van meisjes van 8 jaar ge bleken is, dat de verschillen in lengte en gewicht niet meer bestaan. Dr. Lam berts kreeg ook te horen, dat de staats secretaris geen behoefte had zich ver der met de oorzaak van het verschil in lengte bezig te houden. Dat was heel verstandig van de be windsman. Wij leven in een land, waar wij de zorg van de overheid voor ons aller welzijn op hoge prijs stellen. Maar de overheid moet niet overal de neus in willen steken. VATICAANSTAD Het recente pau selijke bezoek aan Bombay houdt gener lei goedkeuring in van de Indiase over name (in 1961) van de Portugese en clave Goa aldus een woordvoerder van het staatssecretariaat van "het Vaticaan. De kwestie Goa stond los van de een zuiver religieus karakter hebbende pau- selijke reis. Hij leverde commentaar op een arti kel, waarin was gezegd, dat het pau selijk bezoek aan India neerkwam op een „stilzwijgende goedkeuring' van de overname van Goa. Het artikel was opgenomen in het te Bombay verschij nende weekblad Blitz" en bereikte Lis sabon via persbureaus. NAPELS Een Napolitaanse vrouw, die ervan verdacht wordt een van haar vier kinderen voor 50.000 lire aan een boer te hebben verkocht, is gisteren door de politie gearresteerd. De politie ver klaarde, dat de 38-jarige Teresa Pisco- po de helft van het geld had gekregen voordat zij haar zeven maanden oude zoon Domenico afstond aan Giuseppe Noviello. De 43-jarige Noviello, een boer zou later nadat de adoptie zou zijn geregeld, de rest betalen De vrouw bevindt zich in voorlopige hechtenis. SAIGON Een groep manschappen van de Zuidvietnamese militie heeft dinsdag een aanval afgeslagen die door de Vietcong werd ondernomen op het ongeveer 80 kilometer ten oosten van Saigon gelegen dorp Dat-Do. De communistische guerrillastrijders, die in de meerderheid waren geweest en meer munitie hadden dan de 54 ver- dedgers, trokken zich gisteren terug. Zij lieten talrijke doden achter. Van de mannen die het dorp hadden verdedigd werden er 15 gewond. Amerikaanse zegslieden meldden in middels dat het garnizoen te Bong Son nog steeds stand hield, dit ondanks het verlies van twee zware mortieren en minstens 150 kilo munitie. Bij de ver overing van een boven deze stad ge legen heuvel doodden de guerrillastrij ders 18 militairen. LONDEN Alle vijf opvarenden van de Deense treiler „Scantic" die zoals wij gisteren al meldden, maandag in een orkaan met windstoten van 112 km per uur voor de Zuidierse kust verging, zijn gered van het reddingsvlot, waarop ze het zinkende schip verlaten hadden. Aan de speurtocht naar de vijf man nen was deelgenomen door een Liberi aanse tanker, een onbekend vrachtschip, Ierse en Britse vliegtuigen en marine vaartuigen waaronder het anti-onderzee bootfregat „Relentless". In de omgeving van het Italiaanse wintersportplaatsje Cortina d'Ampez zo heeft men een nieuwe wintersport ontdekt: bobsleeën met gewone serie auto's. Cracks als Jim Clark en Henry Taylor trainden op de bobsleebaan. De foto toont de Britse coureur Henry Taylor in een moeilijke positie bij het uitkomen van een bocht. UTRECHT De trein van Roosendaal naar Zwolle heeft gisteren om kwart voor drie twintig minuten vertraging opgelo pen doordat hij'op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tus sen Geffen en. Oss (spoorlijn Den Bosch- Nijmegen) in botsing kwam met een bestelauto. De knipperlichten werkten volgens de spoorwegen normaal. De bestuurder van de auto, de heer P. Ceelen uit Heesch, raakte gewond. WEST-KNOLLENDAM Op de voor slagafdeling van de oliefabriek De Vrede te Knollendam heeft zich een drank drama afgespeeld tussen twee arbeiders van wie een het slachtoffer werd. De heer Van Woord uit Den Helder, zo mers visser en sinds kort werkzaam op deze fabriek, ging een weddenschap aan met een collega J. van T. Binnen een half uur zou de heer Van Woord een liter citroen brandewijn opdrinken. Met het risico voor eigen leven heeft hij de bran dewijn kopje na kopje tot zich genomen. Al spoedig geraakte hij onder invloed en toen hij daarna bewusteloos werd, werd in allerijl een dokter ontboden. Per ziekenauto werd de man in delirium toestand naar een ziekenhuis te Zaandam gebracht, waar zijn toestand zo ernstig werd, dat zijn familieleden uit Den Hel der moesten worden gewaarschuwd. De directie van de oliefabriek wenste op het voorgevallene geen commentaar te geven. (Advertentie) 'het superieure Afenolfilter dat anders dan gewone filters) de smaak van de fijne Amerikaanse tabak niet versluiert. KNIPSEL KRANT Het beschaafde deel van de wereld staat maar één gedragslijn open: niet zwichten voor de chantage. Het drama-Stanleystad leert ons in dit opzicht een harde les. Bij de nadering van de Belgische parachutisten bevonden zich in een buitenwijk van de stad 51 gijzelaars. Zes planters en ambtenaren onder hen kochten hun leven met geld en bier. De overige 45, missiona rissen en nonnen, hadden niets meer te geven. Gedurende hun werk in Kongo hadden zij alles gegeven wat zij bezaten. Tot dank werden zy in stukken gehakt. De Westerse naties mogen zich nooit in de positie laten dringen, dat zij niets meer hebben te geven. Zij moeten zeker niet trachten met de hoed in de hand zich te verontschuldigen voor een actie die humanitair noodzakelijk was. Dat zij dit wel doen achten wy een bedenkelijk symptoom. Het is een degeneratieverschynsel, indien men niet meer de moed heeft aan de hand van de feiten te onderkennen waar de tegenstander huist. Niet bij de wild- gemaakte Kongolese rebellen, in het Kremlin en Peking wonen degenen die schuldig staan aan de kruisgang van duizenden van tienduizenden mis schien want ons mededogen gaat evenzeer uit naar de Kongolezen die op gruwelijke wijze zij vermoord en gemarteld en tegen elkaar zijn uitgespeeld. Dit alles was niet nodig geweest indien het Westen kracht had bezeten van zyn militaire potentie gebruik te maken. Hetgeen thans geschiedt versterkt het Kremlin in zyn mening dat het Westen in werkelijkheid niet handelt en, indien het tot enige militaire handeling overgaat, dit met de hoed in de hand doet. Wy zijn bang geworden. Angst is de slechtste raad geefster welke bestaat. (uit „Elsevier") Het Nijmeegse Universiteitsblad waarin wel eens een lezenswaardige bijdrage voorkomt, wordt deze week bepaald ergerlijk ontsierd door een misschien wel studentikoos bedoeld, maar nochtans misplaatst kadertje, waarin de eerste regel van het Introïtus wordt geparafraseerd, om niet te zeggen: gehoond. Er staat namelijk: „Ik zal opgaan tot het altaar van God, van God die mijn jeugd heeft vergald". God vergalt niets en niemand. Men zal misschien zeggen, dat wij deze blasfemerende tekst te ernstig nemen. Wij menen het toch te moeten doen. Het Nijmeegs Universiteitsblad wil een „forum van de academische ge meenschap" zijn. We kunnen ons nauwelijks voorstellen dat een katholieke academische gemeenschap een dergelijke blasfemerende tekst appreciëren kan. (uit „De Gelderlander") Wanneer het nationale wegennet momenteel op veel punten en plaatsen ernstig te kort schiet, is dat niet het gevolg van onvoldoende offervaardigheid van de automobilist, maar van een onjuist gebruik door de overheid van geldmiddelen die het autoverkeer ieder jaar weer in de schatkist stort. Maar zelfs als men aanvaardt, dat de fouten van de overheid uit het verleden goed moeten worden gemaakt door de automobilisten van nu en straks, dan nog is de verhoging van de wegenbelasting, in een omvang als nu door de Tweede Kamer aanvaard, onbillijk. Een belangrijk bezwaar is het feit, dat de door de Kamer ontworpen en aanvaarde verhoging de nieuwe snelwegen bij vooruitbetaling laat financieren door de automobilist van nü. Wegen zijn kapitaals- werken met een levensduur van vele decennia, waarvan de automo bilisten van nu èn straks profiteren. Een redelijke eis is dan ook, dat voor de aanleg en het onderhoud van het wegennet de profiteurs van nu èn straks betalen. Het financieren met leningen komt aan deze eis tegemoet. De vraag dringt zich op of de nu gekozen weg geen prestige-kwestie geworden is, waarbij het wegverkeer betaalt voor het in gebreke blijven door de overheid. (uit „De Volkskrant") Ik voor mij ben geneigd de openbare toiletten te bezien als concrete symbolen van de manier waarop wij de problemen in dit leven het hoofd bieden; ten onrechte door sociologen miskend als een onderwerp van onder zoekingen. Want welk feit is meer illustratief voor het machtsevenwicht tussen de beide seksen in onze maatschappij dan dat er, ruw geschat, ongeveer vijfmaal zoveel publieke toiletten voor mannen zijn als voor vrouwen. Dit is dan een gaaf voorbeeld van mannelijke zelfingenomenheid. De emancipatie moge dan met sprongen vooruit zijn gegaan in de democra tieën van Noord-Europa, zy hield klaarblijkelijk halt voor de w.c.-deur. (uit „Het Parool") In het Bisdomblad pleit dr. C. Verhoeven om een tijdschrift c.q. dagblad, dat duidelijk en stijlvol conservatief durft te zijn, vooral ook op religieus gebied. Waarom? „Ik houd helemaal niet van conservatieve mensen. Ik kan bij wijze van spreken hun bloed wel drinken. Maar daar wil ik dan ook de gelegenheid voor krijgen. Ik pleit dus om hun instandhouding en liefdevolle verzorging om dezelfde motieven, waarom de jager de wildstand op peil gehouden wenst te zien". Dezer dagen is dr. L.A.G.J. Timmermans gepromoveerd op een proefschrift dat de huwelijksbeleving in het Geuldal tot onderwerp heeft. De academische vrijheid is niet gegeven om er onbeperkt gebruik van te maken. Weliswaar geschiedt een promotie in het openbaar, doch welk nut heeft het, indien de gepromoveerde via zijn uitgever a raison van f 12.50 de resultaten van zijn wetenschappelijk onderzoek in ruime mate aan de openbaarheid prijsgeeft? Een dag blad gewaagde van het Kinsey-rapport over het Geuldal; misschien is het de gepromoveerde onbekend dat het Kinsey-rapport uitgebracht is niet om de wetenschap te verreken, doch meer om de belangen van een uitgever te dienen een onderneming waarin men wel geslaagd is. Met enkele anderen achten wij de publikatie van de heer Timmermans een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. Daar over valt, wij geven het toe, te twisten. Wel beschouwen wij de wijze van verspreiding als infra dignitatem voor een beoefenaar van de wetenschap en als een misbruik van de vrijheid welke het hoger onderwijs eigen moet zijn. De heer Timmermans moge bedenken dat zijn nieuwverworven hoed verantwoordelijkheden schept aan de titel van doctor eigen. (uit „Elsevier") (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp (So ciale Zaken) heeft een beschikking uit- DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft gisteren de 36-jarige butler A. L. uit Den Haag wegens oplichting tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Kort nadat hij in dienst was getreden bij de consul- generaal van Liberia bestelde hij op naam van zijn werkgever enkele draag bare radio-toestellen en tv.-apparaten, die hij samen met een andere bediende verkocht. Ook had hij bij een garage houder in Leidschendam een auto gekocht op rekening van de consul-generaal, wel ke hij eveneens verkocht. De officier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte een jaar gevancenisstrai met aftrek van voorarrest geëist. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) PARIJS De komende vrijdag is het in Frankrijk weer algemene staking. Geen trein, geen metro, geen gas, geen licht, geen verkeerssignalen, geen bussen, geen post, geen vliegtuigen en ga zo maar door. In het buitenland zal men allicht de vraag stellen: wat halen al die stakin gen uit, De Gaulle trekt er zich immers toch niets van aan? Maar juist daar wringt in Frankrijk de schoen: De Gaulle is ongenaakbaar en daartegen komen de Fransen hoe langer hoe meer in ver zet. Een betrekkelijk klein vakverbond, het zwakst van de drie, de F.O., behoeft maar zonder overleg met de andere vak centrales de algemene staking voor het spoorwegpersoneel af te kondigen en de twee andere, CFDT en CGT, doen on voorwaardelijk mee. Een land als Nederland zal dat slecht begrijpen. Dat valt niet te verwonderen, want menige Fransman begrijpt het zelf niet .Menige Fransman geeft er zich hoe genaamd geen rekenschap van, dat de Franse grond heet begint te worden on der de voeten. Al zo heet, dat er blaren komen? Och neen, zo ver is het nog niet en zoals de zaken nu staan maakt De Gaulle niet eens zo'n slechte kans om volgend najaar als president van de vijfde republiek te worden herkozen. Maar de Fransen komen aan de weet. dat de generaal duur is. De atoombewa pening. waartoe de Gaullistische meer derheid in de Kamer zo pas definitief heeft besloten, gaat Frankrijk schatten gelds kosten. Hoeveel geld weet nie mand, want de kosten zijn onzichtbaar over diverse begrotingen uitgesmeerd. De voorraad A- en H-bommen. die Frank rijk gaat maken, zullen zo goed als zeker nooit werden gebruikt, want ook al zou Frankrijk er maar een gooien en in Rusland een miljoen mensen doden, dan staat onherroepelijk vast, dat Frankrijk in het volgende kwartier door Russische bommen van de aardbodem zal worden weggevaagd met evenveel doden als nu de bevolking zielen telt: 48 miljoen. En zelfs is het nog de vraag, of die ene Franse atoombom doel treft, want de Mirage, het Franse vliegtuig, dat die bom naar Moskou moet transporteren, moet onderweg bijtanken en is uitermate kwetsbaar. Het Franse volk moet niet alleen betalen, maar het heeft ook ge gronde angst voor zijn toekomst, voor het lot van zijn kinderen. De Gaulle als generaal was populair. Over hem vertelden de Fransen in de oorlogsjaren aan hun kinderen meer dan over hun eigen opa's en oma's. De Gaulle als president van de republiek verkoopt grandeur, die het Franse volk als droog zand tussen de vingers loopt en waar het buitenland om lacht. Van hem en zijn regering verwachtte het Franse volk onderwijzers, leraren, geleerden, tech nici, scholen, ziekenhuizen, woningen, autoroutes, ontginning van provincies en verhoogde koopkracht. In plaats daarvan streeft het Gaullisme naar hegemonie in Europa, zo mogelijk in de wereld en on dermijnt dag aan dag het vertrouwen in Amerika, dat tweemaal ten koste van veel mensen Europa van Duitse over heersing heeft gered. Die bittere stemming tegen De Gaulle vindt men in een zo pas in Frankrijk verschenen boekje van maar vijf frank onder de titel: „Lettre affligée au général De Gaulle"geschreven door Georges Izard (medewerker van het Parijse avondblad „Le Monde") en uitgegeven door Robert Laffont in Parijs. Wie de 95 bladzijden heeft gelezen zal begrijpen, waarom de boel a.s. vrijdag in Frankrijk weer plat ligt. Van Izards boekje zal de Gaulle zich geen cent aantreken. Maar nogmaals daar wringt juist de schoen. gevaardigd, waarin een minimumloon wordt vastgesteld voor personen, die werkzaam zijn in de gemeentelijke so ciale werkvoorziening. Dit minimum, dat zal ingaan op 4 januari a.s., zal 95 pet. be dragen van het minimum-inkomen, dat voor het bedrijfsleven geldt. Uitgesloten van deze regeling zijn de genen, die minder dan een derde van een normale prestatie leveren. Van degenen die boven deze grens uitkomen, moet de arbeidsprestatie volgens het merit-rating- systeem als redelijk worden beschouwd. Deze beperkende bepaling is opgenomen om te voorkomen, dat de prestatie te laag blijft. Het percentage van 95 moet worden gezien als een prikkel voor de GSW'ers om naar het bedrijfsleven over te gaan. In ons land zijn in totaal 20.000. GWS'ers. Aangenomen mag worden, dat het meren deel van de regeling voor het minimum loon zal profiteren. Tegelijk met deze regeling zijn nieuwe loontabellen voor de GSW'ers opgesteld. Deze komen erop neer. dat de lonen met 6 cent per uur omhoog gaan, wat neer komt op een loonsverhoging van onge veer 3 procent. Deze verhoging gaat op 4 januari a.s. in en moet worden gezien als een inlopen op een achterstand. De nieuwe tabellen houden nog geen reke ning met de omstreeks de jaarwisseling te verwachten loonronde. Te verwachten is dan ook, dat deze tabellen in feite niet zullen worden gebruikt, omdat ze bij het in werking treden al verouderd zullen zijn. MEER DAN 2000 personen in Oost- Pakistan hebben het leven verloren in een cholera-epidemie. Volgens de jong ste berichten breidt de epidemie zie' nog steeds uit.

de Stem | 1964 | | pagina 3