Acten herverkaveling voor notarissen gepasseerd Kinderziekten zuiger Utrecht" verholpen Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND MIDDELBURG VLISSINGEN Uitslagen tafeltennis AXEL HULST GOES SAS VAN GENT TERNEUZEN Trouwen in Goes wordt stukken duurder KRACHTEN VAN „ZUIGELING" ONDERSCHAT 55 Mee- en tegen vallers voor „Van Oord" „Niets gemerkt van temporisering kanaal verbreding" Glasgow Rangers in kwartfinales Dankbaarheid in de zak Hechtere basis Thoolse boeren Nog vraagtekens rond zand- transporten naar Axel DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 V erkeersongevallen N.V. SLAVENBURG'S BANK Dagblad De Stem EXAMENS Gevreesde onbekende Weg was moeilijk A. van Oord: Europacup Vaste wil Grote betekenis HOOGWATER Vandaag Morgen J. J. uit Serooskerke raakte in zijn personenauto op de Nieuwlandseweg in een slip en botste tegen de voor hem rijdende personenauto van de heer A. R. ui Middelburg. Beide auo's liepen zware schade op. C. R. uit Middelburg verleende met zijn personenauto, rijdend vanaf het ter rein van de N S. de Kanaalweg op, geen voorrang aan de vrachtauto, bestuurd door I. de R. uit Goes, waardoor een botsing ontstond. De personenauto werd zwaar beschadigd. P. M. uit Goes slipte met zijn perso nenauto op de Nieuwlandseweg in de bocht bij de begraafplaats. Hij sloeg van de dijk af en kwam naast de spoorlijn tot stilstand. Zijn auto werd zwaar be schadigd. Bij de drie ongelukken deden zich op enkele schrammetjes na, geen persoon lijke ongelukken voor. Weihnacht Oratorium De Vlissing- se Oratoriumvereniging zal op dinsdag 15 december in de St.-Jacobskerk alhier een uitvoering geven van het Weihnachts Oratorium van J.S. Bach. Het geheel zal onder leiding staan van Jan Kuiler. Als solisten zullen meewer ken: Gretha Krom (sopraan). Watty Krap (alt), Simon van der Geest (tenor) Jan Hulsbos (bas) en mevrouw G. Maclaine Pont (klavecimbel). Het orkest is dat van de Vlissingse Or kestvereniging, versterkt met leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Burgerlijke stand Geboren: Anna dv N. Eekman - Baumann; Monica dv P. Steenbakker - Boogaard; Hubrecht zv A. de Dreu - van der Graaf; Cornell's zv C. Koppejan - de Jager; Kornelis zv J. van Rooyen - Roelse; Maria dv L. van Peene- Maas; Michèle dv W. v. d. Voorde - Bou- cherie. Ondertrouwd: G. Kok, 21 j. en M. La- gace, 21 j.; T. de Leng, 23 j. en L. Roel se, 20 j.; P. Hardenberg, 21 j. en C. van Belle, 19 j.; P. Pattenier, 22 j. en G. Koo- man, 20 j.; P. Fliers. 44 j. en E. Boele, 31 j.; J. Groeneweg, 25 j. en E. Coenraad, 22 j- Getrouwd: J. Bunders, 31 j. en A. Frenks, 28 j.; M. Wijgergangs, 23 j. en M. Joostens, 21 j.; N. van der Henst, 23 j. en J. van Belzen, 18 j.; J. Zuurhaar, 21 j. en G. Kuiper, 21 j.; W. Zuurhaar, 22 j. en G. Kasteelen, 18 j.; C. Schout, 22 j. en D. Quirijnen, 19 j.; H. Holtkamp, 46 j. en W. van de Ploeg, 47 j. Overleden: Hendrik Blanken, 69 j., e. v. A. van den Heuvel; Catharina Ger- ritzen, 64 j., e. v. F. Heijman; Cornelis Lorier, 56 j., e. v. P. Bernard; Pieter- nella Hendrikse, 81 j., w. v. C. de Kan; Henri ter Meulen, 78 j., e. v. J. de Witte. Uitslagen tafeltennis Zeeland: Ie klas: Sorry-W. van Zoelen 2 6-4. W. van Zoelen 1-Sorry 1 5-5 NSM-Pzem IPJ). Ona-St. Aio 2 uitg. 2e klas: Big Smash 1-St. Aio 3 4-6. B. Smash 1-Pzem 2 3-7 Ona 3-VSV 6-4. Ona 2-W. van Zoelen 3 uitg. 3e klas: Sorry 3-B. Smash 2 8-2. Wilno 2-VSV 2 5-5, Pzem 3-W. van Zoelen 4 uitg. St. Aio 4-SSW7 3-, Pzem 3-SSVV 2-8. 4e klas: Wilno 4-B. Smash 3 4-6. H. v. Bew. 2-B. Smash 4 2-8. B. Smash 4-Wil- no 4 6-4. (Advertentie) BANKGIRO Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) - 3553 Hulsts Zitdag Steenstraat 20 „Amerika" Op vrijdagavond 11 de cember zal de Nederlandse Amerikaanse Hélène Oosthoek in de foyer van „Het Centrum" voor de leden van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit haar bekende verhandeling „Amerika zoals het is" ge ven. Hélène Oosthoek is in vele steden in de V.S. opgetreden. Ook is ze voor de Amerikaanse televisiekijkers geen on bekende. Clinge Clingse hengelaars Op zaterdag 12 december zal in het verenigingsgebouw 's avonds om half acht een bijeenkomst plaats hebben waarin gesproken zal wor den over een nieuw pachtcontract betref fende het viswater. Verder zal de uitslag bekend gemaakt worden van het inder tijd gehouden onderzoek op het viswater De Zestig voet. Filmavond instuif Voor de leden van de samenwerkende instuiven te Hulst Clinge en St.-Jansteen zal op vrijdag avond 11 december a.s. in het Bioscoop gebouw te Hulst de film ,,Het zevende ze gel" van de Zweedse cineast Ingmar Bergman worden vertoond. In deze rol prent confronteert Bergman zichzelf met de dood om van daaruit te kunnen zoe ken naar de zin van het leven. De ver toning van deze uitstekende film zal van een korte inleiding worden voor zien. Afscheid bij Dow Een groot gedeelte van de Amerikaanse staf van Dow Che mical International in desNieuw Neuzen- polder te Terneuzen heeft tijdens een bijeenkomst met een enigszins feestelijk tintje in café-bar 't Voske aan de Bier kaaistraat afscheid genomen van een lid, dat met zijn gezin weer is vertrokken naar Midland in de V.S., waarin het moederbedrijf van The Dow Chemical Company staat. De afscheidnemende wer den toegesproken door mr. Bolle namens de directie. Het gezelschap was afgezakt naar Hulst, omdat men de heer C. Bruijns, de exploitant van 't Voske, lan ge tijd heeft gekend als kelner in hotel Monopole in Terneuzen. Gevonden voorwerpen. In de maand november werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven; Huissleutel; blauw wollen damesjasje; rode regenjas; sleutelring met 2 sleutels; wit fietspomp- je; lila wollen kinderhandschoen; beige katoenen dameshandschoen; groene ka toenen dameshandschoen; bruine lederen kinderhandschoen; huissleutel; sleutels; zwarte damesparaplu; blauwe want en geel kinderwantje. Heikant Gouden jubileum Het echtpaar Weer man-Sontacki herdenkt vandaag de dag dat het 50 jaar geleden in Duisburg in Duitsland in het huwelijk is getreden. De feestelijkheden, die door het buurtcomité in de Vlasstraat op touw zijn gezet, zullen zaterdag 12 december worden gehouden. De Heikantse muziekvereniging zal hier aan haar medewerking verlenen. Biljartwedstrijd In de zaal bij F Saman vond een topbiljartwedstrijd plaats, waar aan door 31 spelers werd deelgenomen. De Heikanters toonden zich baas in eigen huis en wisten alle prijzen in de wacht te slepen. De uitslag was als volgt: le prijs F. Saman, 2e prijs J. van Goethem, 3e prijs J. Vlassenrood, 4e prijs Alb. Boo- gaert, 5e prijs B. Segers, 6e prijs Aug. Boogaert, allen woonachtig in Heikant. Bedrijfsongeval Gistermorgen is de vlasser R. Hesters (36) met zijn rechter arm bekneld geraakt in de turbinemotor van zijn bedrijf aan de Wilhelminastraat. De heer Hesters werd, nadat men hem met veel moeite uit zijn benarde positie bevrijd had, ernstig gewond overgebracht naar het St.-Liduinaziekenhuis t« Hulst. Hengstdijk K.V.P.-vergadering De plaatselijke afdeling van de K.V.P. houdt op vrijdag 11 december in het Schuttershof haar jaarvergadering. Tijdens deze vergade ring zal mr. R. J. Nelissen uit Voor burg, lid van de Tweede Kamer, spre ken over het onderwerp; „Het beleid van de K.V.P.-fractie t.a.v. lonen, prij zen en belastingen". De mogelijkheid tot een gedachtenwisseling is aanwezig. Na de pauze is er een bestuursverkiezing. Het afdelingsbestuur zal met drie leden worden uitgebreid. Kandidaten hiervoor zijn de heren L. van de Boog, J. Polfliet en E. Janssens. Verder komt er een aanvullende be noeming van twee afgevaardigden naar de kring- en statenvergaderingen aan de orde, evenals de contributieverhoging. 's-Gravenpo!der Plaatselijke film De plaatselijke film. die op initiatief van de Nederlandse Blindenbond is opgenomen, zal op dins dag 15 december worden vertoond. Het contactadres voor deze film is: C. Hoo- gerheide, Goesestraatweg 13. Hansweert Film blindenbond Maandag zal de plaatselijke film worden vertoond, die enige tijd geleden op initiatief van de Nederlandse Blindenbond is opgenomen. 's-Heer Hendrikskinderen Hond redt drenkeling Een anderhalf jaar oude wolfsherder Max van de heer A. B. alhier heeft de Goesenaar J. L. van de verdrinkingsdood gered. De heer L. stond aan de veerhaven te Kats te wach ten om te worden overgezet. Hij wilde wat afval in het Aosterscheldewater gooi en, sruikelde hierbij over een paal je en viel in het water. Op het hulpgeroep van de heer L„ die niet kan zwemmen, stuur de de heer A. B. zijn hond Max te wa ter, die de drenkeling aan de kant wist te brengen. Kapeile Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland. inspectie Zeeland F. DE LIGT L K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOI.TERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland t 0,18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2(t mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 1, elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereen volgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. Tien jaar Rode Kruis. De afdeling Kapelle-Biezelinge en Schore van het Ne- derlandsche Roode Kruis gaat zaterdag middag tijdens een bijeenkomst in hotel „De Zwaan" haar tienjarig bestaan vie ren. Tegelijk zal dan afscheid worden genomen van de voorzitter, de heer C. Traas, die vanaf de oprichting deze af deling heeft geleid en tevens 50 jaar in het Rode-Kruiswerk werkzaam is. Ook zal afscheid worden genomen van dokter en mevrouw Risseeuw, resp. kolonnecom- mandant en commandante van de help- sterskolonne. Yerseke Postduivententoonstelling Op de postduivententoonstelling van de vereni ging „De Noordster" warer 330 dui ven bijeengebracht. Na de keuring door de heren Mourik en Rademakers wer den de volgende uitslagen bekendge m a akt - Klasse I. oude doffers: 1. Joh van Stee. 2. L Kosten, W. Vette, J. van Oevèren, C. Vermast, 3. M. Mol Joh. Minnaard, J. v. Oeveren E Vermast, E Everse Klasse 2, oude duivinnen: 1. J, v.d. Plasse, Joh, Minnaard, C. Vermast, J. v Oeveren, M Minnaard, 2. E, Ever- se 2x en M Mol, 3. H. Paauw'e J. Zoetewey, Joh. v. Stee J. v. Oeveren, E Vermast en E. Zoetewey. Klasse 3-jarige doffers 1. J. Philip- se, 2. J v. d. Jagt, E Vermast, E. Everse, J. Philipse Joh. v. Stee, 3. G. Boone, J Zoetewey, C Vermast 2x, H. Paauwe J. Murre, I. v. Boven, Ph v. Os Joh Minnaard. Klasse 4, jarige duivinnen: 1. J. Phi lipse Joh. v. Stee, J. v. d. Jagt 2. Ph. v Os, M. Mol, M de Koèyer Klasse 5, jonge doffers: 1. M. v. d. Dorpel, G Boone, C. Smit M Min naard, Joh. Minnaard, E. Minnaard, P. Minnaard 2x J. Philipse, L. Kosten, Jac. v. d. Jagt, *E. Zoetewey 2x J. v. Oeveren, E Vermast, J. v. Stee, H. Paauwe, H v. Es, E Everse Klasse 6 jonge duivinnen1. E. Zoetewey. J. v. d. Plasse M. Min naard 2x M. v. d Dorpel 2x, L. P. Kosten 2x, H v Es, J. Murre, E Ver mast 2x, J. v. Oeveren, W. Vette, C. Smit W. Gunst, Ph. v Os. Mooiste doffer: aigenaar J. J. Philip se Mooiste duivin Eigenaar C Ver- ,mast. Zeehengelclub De zeehengclclub De Vogel zal zaterdag 12 december in het clublokaal de jaarvergadering hou den, waar tevens het programma voor het jaar 1965, wat de wedstrijden betreft, zal worden vastgesteld. St.-Jansteen Teveel J. J., die reeds een aantal jaren geleden op de zwarte lijst werd ge plaatst, werd hiervan afgevoerd vanwege zijn voorbeeldig gedrag. Een hele periode ging hete goed, maar nu schijnt een of fertje aan Bachus misvallen te zijn en moest de politie hem weer voor een nachtje in de cel opsluiten. Gevonden voorwerpen. Gedurende de maand november werden de volgende voorwerpen aangegeven: Herenrijwiel „Union"; nietjesmachine; grijze heren handschoen en sleutel aan ring „Yale". Lamswaarde Wildschieting Aan de grote wild schieting in café Van Driessche, namen 66 schutters deel De uitslag was als volgt: hoogvogel: Jos. v. Driessche, Hulst; le zijvogel: H. van Waterschoot, Lams waarde; 2e zijvogel werd niet afgescho ten. Alle prijsvogels, verhoogd met een haas, werden door verschillende schut ters geschoten. Prijskaarting De afdeling van het N.K.V. heeft voor a.s. zaterdag een gro te prijskaarting georganiseerd in café H. Claessens. Burgerlijke stand GeborenRO BERT ZV G. de Reu-Debaere; Johanna dv M. Potters-Snoek Anky dv R. J. de Bakker-de Clippelaar; geboren te Ter neuzen en wonende te Sas van Gent Peter zv H Janse-Baart; Marco zv A. Samijn-Franken Robert zv L Lafertin- Dissenbergen. Huwelijksaangiften: N. A. Moens, 20 j. uit Zelzate en T A. R. van Acker, 19 j'. Gehuwd H F. Cleemput 23 j. en A, C. C M. Snelders, 22 j.; G. A de Bleijser 25 j. uit Sint-Jansteen en J'. E. M, de Kok 20 j. Overleden: L. J. M Michielsen, 74 j. ev R. C F. de Meijer; A. A L. de Maesschalck 80 j.: P. J. Leróux, 78 j., ev J. C, van Rijssel; P. Audenaert, 73 j., ev C. L. Aramon. Sluiskil Zeehengelwedstrijd De zeehengel club „Sluiskil" organiseert traditiege trouw de laatste zeehengelwedstrijd van het jaar. Deze wedstrijd wordt op zon dag 20 december a.s. gehouden in het visrijke Westerscheldewater, nabij de watertoren. Aan deze wedstrijd, waarvan de prijzen bestaan uit „wild en gevogel te", kan door iedereen worden deelge nomen mits men de inschrijving inzendt aan de voorzitter van de organiserende hengelclub vóór 18 december en tegelij kertijd het inschrijfgeld overmaakt. Burgerlijke stand Geboren: Marco zv A. Samijn - Franken; Karei-Jan zv W. Sassen - Engels; Adriaan zv J. Catse- man - de Nood; Jozina dv J. van de Vre de - van de Velde; Levinus zv H. Kiel- Buize; Pieter zv A. Krijger - Hofman; Jacob zv J. Eckhardt - Willemsen; Mag- dalena dv A. Overdulve - van Grol: Mario zv M. Steenbakker - Kramer; Rudi zv E. Lakerveld - van den Neste; Adria- na dv J. Bakker - van Bendegem; Levi nus zv P. de Putter - Reijngoudt; Adriaantje dv M. de Feijter - Dieleman; Ingnd dv F. Luijcks - Vermast; Hendri- cus zv H. van den Bossche - Inghels: Jean zv J. Trippert - Loof. Ondertrouwd: M. de Doelder, 22 j. en H. Loof, 21 j.; W. Broekhoven, 25 j. en J. de Doelder, 27 j.; C. Jonkman, 20 j. en G. Biaauw, 19 j.: P. Wisse, 23 j. en J de Jonge, 20 j.; H. Visscher, 31 j. en A Ploeg, 33 j. Getrouwd: J. de Caluwé, 21 j. en J van Wijck, 20 j.; J. Kruimink, 33 j. en T. Snap, 24 j.; J. den Hamer, 22 j., te Axel en M, de Bruijn, 21 j.; J. Zandee, 22 j„ te Oost- en West-Souburg en A. Arens, 21 j L. de Leijser, 23 j. en N. van IJk, 17 j.; C. Walhout, 21 j. en M. Dieleman, 20 j Overleden: J. Leroux, 78 j„ e v J. van Rijssel; C. Verpoorten, 80 j., e. v J. de Klerk; S. Dellaert, 81 j., w. v. H. Groosman; J. de Quelerij, 75 j., w v J. Dees. Waterlandkerkje N.H.-Jeugdactie De N.H.-Jeugdac- tie zal zaterdag haar jarlijkse uitvoe ring geven. Het programma bestaat uit volksdans en de opvoering van het to. neelstuk „De stap terug" van B Peets Deze avond zal ook aan de N.H.-kerk- voogdij de cheque worden overhandigd met het resultaat van de gouden olie bollenactie ten bate van de N.H.-kerk voogdij. Zuiddorpe St.-Sebastiaan Aan de poularden schieting bij M de Cock namen 34 schutters deel. B. C Baart uit Koe wacht schoot de hoogvogel af R. van Waes te Zuiddorpe haalde dé le zij vogel neer en R. van Haelst, Zuiddorpe de 2e. W. de Munck, eveneens uit Zuid dorpe schoot de le kal, de 2e kal schoot A. Valk uit St.-Jansteen Winterschutters De winterschutters gaven een schieting bij Alex Apers De uitslag was als volgt: Hoogvogel: E miel Martens; le zijvogel: Alex Apers 2e zij vogel: Em. Kronenburg. Er waren 45 deelnemers. (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wet houders van Goes hebben een nieuwe legsverordening opgesteld. De gestegen kosten van schrijf- en bureaubehoeften, salarissen en der gelijke hebben een aanpassing van de tarieven volgens het college noodzakelijk gemaakt. Er wordt per jaar een meeropbrengst uit de leges van 20.000 gulden verwacht. Opvallend is de aanzienlijke ver hoging van de leges voor huwe lijksvoltrekkingen. De leges bedra gen nu f 10,voor huwelijken op dinsdag en donderdag en f 25, voor trouwpartijen op maandag, woensdag en vrijdag en zaterdag. Deze traieven zijn volgens b. en w. in vergelijking met andere gemeen ten bijzonder laag. De raad wordt nu voorgesteld de tarieven te bren gen op f 75,voor huwelijksvol trekkingen op maandag, donderdag en vrijdag, f 50,voor het trouwen op dindsag en woensdag en niet minder dan f 150,voor het in de echt verbinden op zaterdag. Men zal voor niets kunnen blijven trouwen op dinsdag 9 uur en woens dag 14 uur. Burgemeester en wet houders achten het verder wense lijk, dat een tarief wordt opgenomen voor het voltrekken van huwelijken buiten het gemeentehuis (f 75, Het tarief voor oefenvergunnin gen aan adspirant scooter- en mo torrijders willen b. en w. brengen van f 1,op 5, Dansvergunningen zullen, indien de raad zich daarmee kan vereni gen, van f 2,50 op 5,worden ge bracht. Voorts is een tarief van 50,per jaar in de verordening opgenomen voor het verkrijgen van een vergunning om in hotels, café's en dergelijke muziek te maken. Er is een tarief dat b. en w. wil len verlagen. Het betreft de leges voor een nationaliteitsbewijs. Deze zijn verlaagd van f 2,50 tot f 1,50 „omdat dit bewijs niet meer als reispapier kan worden gebruikt". De raad zal dit voorstel woensdag 16 december in behandeling nemen. De verordening zou op 1 januari a.s. in werking moeten treden. (Van een onzer verslaggevers) SCHERPENISSE/OUDELANDE - Gisterochtend heeft notaris A. Moggré uit Middelburg in een zit ting van de herverkavelingscom missie Zeeland en de agrarische subcommissie Tholen in het Hol land Huis te Scherpenisse de acte van toedeling van de herverkave ling Tholen gepasseerd. Dit ge schiedde in aanwezigheid van de rechter-commissaris mr. B. Sieper- da. In de middaguren had een soortgelijke plechtigheid plaats in het dorpshuis te Oudelande. Hier werd de acte van de herverkave ling Zuid-Beveland gepasseerd door notaris Hamelynck uit Goes Door deze notariële handelingen werd het technisch gedeelte van de herverkavelingswerkzaamheden op het eiland Tholen en op Zuid-Beve land afgesloten. Het betekende een juridisch-admini- stratieve vastlegging van de nieuwe rechten die door de herverkaveling tot stand zijn gekomen. De acten werden getekend door de voorzitter van de her verkavelingscommissie Zeeland, mr. A. van der Weel en mr. B. Sieperda, de rechter-commissaris. Zij traden namens alle rechthebbenden op. Het passeren van deze acten van toedeling betekent nog niet de eindstreep van de herverka- lingen. De financieel-administratieve afwikkeling moet nog volgen. Over de verschillende technische aspecten kunt u elders lezen in dit blad. In het Holland Huis te Scherpenisse kwam de herverkaveling Tholen ter sprake. Mr, A. van der Weel schetste nog even de verschillende aspecten van Mr. A. VAN DER WEEL deze herverkaveling. In het uitvoeren van de herstelwerkzaamheden n.a.v. de watersnoodramp van 1963 lag volgens deze spreker de opdracht besloten om tevens de herverkaveling ter hand te nemen. Men geraakte vele malen met de be woners van het eiland in een conflict positie. Door deze nieuwe plannen werd vooral de agrarische bevolking onrustig SAS VAN GENT „Ik geloof dat we de kinderziekten van de cut terzuiger „Utrecht" voor een groot gedeelte geheeld hebben en nu alle mogelijke aandacht kunnen besteden aan een zo hoog mogelijke pro- duktie door deze zuigjer". Dat verklaarde ons de heer A. van Oord van de N.V. Aannemings Maatschappij Jac. G. van Oord te Utrecht, die de verbreding van het gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen tussen de Belgische grens en Sluiskil uitvoert. De kinderziekten van de Utrecht zijn nogal „explosief" geweest en waren dikwijls een gevolg van het feit, dat men de krachten van deze „zuigeling" ietwat heeft onderschat. Overigens was het niet de zuiger zelf, waarin de manke menten zich manifesteerden, maar de zandtransportleiding vanaf de zuiger naar het te hierverkavelen gebied ten oosten van Westdorpe, waarin ongeveer 35 hectare met zand, dat afkomstig is van de kanaal verbreding, wordt opgehoogd. Door de grote druk, waaronder het zand naar het ruilverkavelingsgebied werd geperst, heeft de leiding het op verschillende plaatsen begeven. persen. Aan het transport van de specie kleven nog verschillende pro blemen. De zuiger heeft reeds bewe zen dermate grote krachten te kun nen ontplooien, dat het stuwen van zand door een leiding van 6 a 7 kilo meter lengte geen probleem is, mits echter de door de leiding te transpor teren specie van een niet al te zware samenstelling is en de leiding weinig kronkels" vertoont. Boringen hebben geleerd dat, hoe noor delijker men komt, de grond steeds meer het karakter van zware klei krijgt, die zich niet zo gemakkelijk over een grote afstand door leidingen laat transporte ren. Mocht echter de „Utrecht" niet in staat blijken de afstand van ongeveer 6,5 kilometer naar het betreffende ge bied in de gemeente Axel ineens te overbruggen, da.n zal het tussenstation „Westerschelde" van het aannemings bedrijf worden ingezet. Men krijgt dan de beschikking over een tweede sterke motor, die de stuwkracht in de leiding nog eens aanmerkelijk zal kunnen verho gen. Naar de mening van de heer Van Oord zal het opspuitingswerk nabij Drie Schouwen dus zeker niet hoeven te stag neren. Demping In maart van het volgend jaar zal ook de demping van de oude Westsluis een eerste aanzet krijgen door de aanleg van een duiker, die zal moeten bewerk stelligen dat er enige doorstroming en spoeling blijft in de kanaalarm, die ten dele zal worden gedempt. Voorts zal men dan beginnen met het ophogen van de stroken grond, waarop de opritten naar de nieuwe, te bouwen brug over het ka naal zullen worden aangelegd. V orderingen en onzeker. Men stond afwerend tegen- over het onbekende, dat men als een inbreuk zag in de bestaande verhoudin gen. Mr. Van der Weel haalde hierbij een uitspraak aan van een burgemees ter, die vond dat drie rampen zijn ge meente hadden getroffen n.l. de Duitse bezetting, de watersnood in .1953 en de herverkaveling. Vervolgens gaf mr. Van der Weel een overzicht van wat er op Tholen tot stand is gebracht. Hij zei zich ervan bewust te zijn dat het verrichte werk niet feilloos is geweest. Niet aan alle wensen kon worden voldaan. Hij was echter de overtuiging toege daan dat door deze herverkaveling voor de agrarische bevolking van Tholen een hechtere basis is ontstaan, waardoor het voor de boer mogelijk zal zijn om een plaats als moderne ondernemer in te nemen. ,Moge het de agrarische bevol king van Tholen wel gaan in dit nieuwe land" zo besloot de voorzitter van de herverkavelingscommissie Zeeland. Ir. M. Geuze de voorzitter van de agra rische subcommissie Tholen stelde dat het begin van de herverkavelingswerk zaamheden niet zo gemakkelijk was ge weest. Het was een slechte winter toen begonnen werd en aanvankelijk was er een worsteling om het kostenniveau te drukken. Ook waren er in het begin veel spanningen. Hij zei zich soms wel eens afgevraagd te hebben of de werk zaamheden wel tot een goed einde ge bracht zouden kunnen worden. Aan het adres van de agrarische Tho- lense bevolking zei ir. Geuze dat men zich nu geen rust moet gunnen maat dat men steeds zal moeten voldoen aan nieuwe eisen. Is het niet nationaal dan internationaal" zo meende deze spreker, Ir. Geuze deelde voorts mee dat het herverkavelingswerk in Nederland prak tisch is beëindigd. In het dorpshuis te Oudelande werd de herverkaveling Zuid-Beveland be sproken. Deze herverkaveling heeft het gebied van de Zak van Zuid-Beveland omvat. Mr. A. van der Weel ging nog even in op de geschiedenis van de her verkaveling. Hü vond dat er vele goede verbeteringen tot stand zijn gekomen en dat er goede perspectieven voor de toekomst zyn ontstaan. Deze spreker was van mening dat de herverkaveling in de „Zak" aan het gestelde doel heeft beantwoord, n.l. de agrarische bevolking van dienst te zijn bij de veranderende bedrijfsvoering. Mechanisatie en moderne arbeidsbe sparende methoden doen n.l. in deze sector haar intrede. M. Van der Weel was van oordeel dat men met de herver kaveling de voorwaarden voor deze ontwikkeling heeft vervuld en dat er zodoende factoren geschapen zijn die van invloed kunnen zijn op de vergro ting van het rendement in de landbouw. Van de school voor scheepswertuig- kundigen te Middelburg slaagden voor het te Den Haag gehouden examen voorlopig diploma scheepswerktuigkun- dige de heren J de Meulmeester te Arnemuiden, W. Verhulst te Westka- pelle en B v d. Ketterij te Arnemui den. EXAMENS WIJKVERPLEGING Te Utrecht behaalde mej. S. M. Slabbe- koorn (Kapeile) het diploma van de cur sus voor wijkverpleging van het Groene Kruis. Het materiaal is nu, waar nodig, ver zwaard, zodat men de gerechtvaardigde hoop koestert, dat de leiding beter stand zal houden. Af en toe wordt men nog wel eens geconfronteerd met een enorme zandfontein midden in het landschap, maar dat mag naar de mening van de heer Van Oord geen naam hebben. „Ver geet niet dat we ongeveer 10 kilometer leiding hebben. In die leiding zitten ten minste 2000 lassen. Zeg dat per week één las het begeeft, dan is dat, procentueel gezien, nog maar bijzonder weinig", al dus de heer Van Oord, die overigens zegt zich bewust te zijn van de narighe den, die een dergelijke zandfontein kan veroorzaken, maar: „Wij doen al het mogelijke om moelijkheden te voorko men". Kwaliteiten De nieuwe zuiger, die ongeveer 12.000.000 m3 zand zal moeten verwijderen uit de strook grond, die is bestemd „kanaal" te worden, heeft gedurende de vier maan den, dat hij in bedrijf is voor de kanaal verbredingswerkzaamheden, reeds bewe zen uitstekende kwaliteiten te bezitten. De „Utrecht" heeft tot nog toe reeds 2.000.000 m3 zand weggemaaid en, wat misschien nog belangrijker is, over grote afstanden naar elders gestuwd. De zui ger heeft het Utrechts aannemingsbedrijf behalve met tegenvallers dus ook met meevallers geconfronteerd. De zuiger zal het leeuwenaandeel leveren in het graaf werk. Het aannemingsbedrijf zal zelfs in de loop van de eerste maanden van het volgend jaar een kleinere zuiger te rugtrekken omdat men van mening is dat men met de cutterzuiger in staat zal zijn het (kanaalverbredings) werk binnen de gestelde termijn, dat wil zeggen in februari van het jaar 1967, op te leve ren. Problemen Waarschijnlijk zal men in maart van het volgend jaar een begin maken met de zandopspuitingen in een ge bied in de omgeving van Drie Schou wen onder de gemeente Axel. In dit gebied heeft de gemeente Axel een grote, nieuwe woonwijk geprojecteerd De „Utrecht" zal ongeveer 5.000.000 m3 zand naar Drie Schouwen moeten De „Utrecht" maakt inmiddels goede vorderingen. Het imposante 42 meter lange geval heeft zich reeds enige honderden meters ten noorden van de oude brug over het kanaal gewerkt. De zuiger, die werd gebouwd op de werven van Verolme en bijna een half jaar ge leden werd afgeleverd, beweegt zich zig zaggend voorwaarts op twee palen van elk 26 ton, die beurtelings naar beneden en omhoog gaan. „Het geval loopt op stelten", zoals de heer Van Oord de voortbeweging van de „Utrecht" om schrijft. Op de zuiger werkt men met twee ploegen van respectievelijk 7 en 5 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT— De heer A. van Oord van de directie van de N.V. Aannemingsmaatschap pij Jac. G. van Oord (p Utrecht heeft, naar hij ons mededeelde, nooit iets gemerkt van een tem porisering van de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen in verband met ach terstallige betalingen van Bel gië aan Nederland. Zoals wel licht hekend is overeengekomen dat België het (aller)grootste gedeelte van de kanaalverbre dingswerkzaamheden ook op Nederlands grondgebied) bekos tigt. „In ieder geval is er geen tem porisering bij de in uitvoer zijn de werken. Misschien zijn wel enige werken, die nog in uitvoe ring moeten komen, uitgesteld. Bijvoorbeeld de aanbesteding van de voorhavens te Terneuzen had eigenlijk reeds plaats moe ten hebben", aldus de heer Van Oord. man, zodat de zuiger slechts vier uur rust per etmaal wordt toebedeeld. De „Utrecht" beweegt zich langzaam maar zeker naar het noorden langs de nieuwe, oostelijke kanaaldijk, met de aanleg waar van het Utrechts aannemingsbedrijf reeds enige tijd geleden klaar kwam. Rijkswa terstaat en „Van Oord" hopen dat de zuiger op zijn weg naar Sluiskil, die in ruim twee jaar zou moeten worden afge legd, geen grote obstakels meer zal te genkomen. WENEN Glasgow Rangers heeft in Wenen met 2-0 gewonnen van Rapid Wien en heeft zich hierdoor geplaatst in de kwartfinales van het Europacuptoer nooi van landskampioenen. De Schotse voetballers hadden Rapid in Glasgow met 1-0 verslagen, ZARAGOZA Het spaanse Zaragoza heeft zich geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars door de tweede wedstrijd tegen Dundee, ge speeld in Zaragoza, met 2-1 te winnen. Alle drie de doelpunten werden in de eerste helft gemaakt. De eerste wed strijd tussen beide ploegen, gespeeld in Dundee, eindigde in een gelijk spel 2-2. De heer C. Philipse, voorzitter van de agrarische subcommissie Zuid-Bevelanil gaf de aanwezigen een indruk van de werkzaamheden van deze commissie. Hij deelde mee dat de werkzaamheden niel zo geruisloos gerealiseerd zyn dan velen denken. In het begin dacht de commissie, al dus de heer Philipse, dat haar taak nief zo zwaar zou zijn, maar de af te leggen weg was heel zwaar en moeilijk. „Als ik dat van tevoren had geweten, dan was ik er misschien voor teruggedeinsd", zo sprak de voorzitter van de subcommis sie, die erop wees dat de commissie met een vaste wil en eensgezind alle moei lijkheden en slagen te boven is geko men. Nu het doel bereikt is, zo deelde hij verder mee, is er een dankbare bevol king en er zijn tastbare goede resultaten. Hij hoopte dat de werkzaamheden goede vruchten mogen afdrogen en dat ook de ontvolking van de „Zak" hierdoor ge remd mag worden. Ir. S. Herweyer, hoofd van de Cen trale Cultuurtechnische Commissie schetste de herverkaveling Zuid-Beve land als minder spectaculair dan in an dere gebieden, maar vond dat ze toch een zeer grote be tekenis had. Hij deelde mee dat er met de herver kaveling Zuid-Beveland veel ervaring is opgedaan en dat men van de problems- tieken die zich speciaal in dit gebied voordeden, veel heeft geleerd. Hij was tevens van mening dat door de herver kaveling in de Zak allerlei zaken ver sneld tot ontwikkeling zijn gebracht Voor technische bijzonderheden be treffende de herverkavelingen zie men elders in dit blad. Morgen, donderdag 10 december gel den de volgende hoogwaterstanden voor Zeeland: Hansweert 6.39 en 19.13 uur: Terneuzen 6.03 en 18.36 uur; Vlissingen 5.36 en 18.06 uur; Wemeldinge 7.12 eu 19.34 uur. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Man, vrouw en h' huwelijk. 18 j. MIDDELBURG Aly 20 uur Guerre de Boutons. OOSTBURG De Eenhoorn 20 uur Lezing Z.V.U. GENT Kon. Opera 19.30 uur Victoria en ha huzaar. TERNEUZEN Luxor 20 uur De jeugd hakt de kr door. a.l. ANTWERPEN K.V.O. 20 uur Maroef.

de Stem | 1964 | | pagina 2