Vondeling boorde teveel en ook te haastig Smokkelaar weert aanvallers van erf BIESHEUVEL leidt de oppositie Senaat kanaliseert Nederlands goklust KINDEREN EN KERSTMIS MINISTER ANDRIESSEN IN DE KAMER Bruidegom liet zich niet kisten KRITIEK OP DUITSE GRiANVOORSTELLEN Anita mag nu thuis blij ven AANRANDER IN ARREST Agenten (18) grijpen „zware bink" Ook mevrouw Foertseva aan de kant Mevrouw Kennedy even op Schiphol Pleingroep schrijft Episcopaat Frankrijk is vijflingdrama al vergeten DAGBLAD VOOR ZEELAND Overbuurman kwam Beste beurt in Breda Zacht weer ROYAAL PRIJZEN Gerucht in Moskou Erfenis ve ilig Het concilie MET BAJONET^OP GEWEER TOTOHOOFDPRIJS EEN TON Op signalement Directeur wordt drie miljoen rijker Verdrietige moeder 104e JAARGANG No. 24763 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG t PtfctMttttf 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excL ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Anita van Delft hoeft niet terug naar het ziekenhuis. Dat betekent dat de dokters in het Til- burgse St.-Elisabethziekenhuis haar voorlopig genezen hebben verklaard. Anita's wonden, haar toegebracht door honden van de overbuurman, blijven onder medische controle. De eerste t\jd gaat ze drie keer per week met haar moeder naar de dok ter. Intussen is de eigenaar van de bewuste honden, Van Hellevoort, de familie Van Delft komen gelukwen sen met Anita's snelle herstel. De vrede tussen beide families is daar mee zo ongeveer getekend. De zes tienhonderd gulden, die landelijk voor Anita zijn ingezameld, staan vanaf heden op een boekje bij de Algemene Nederlandse Spaarbank. Het Tilburgse comité heeft dat giste ren in overleg met de moeder be sloten. (Van een onzer verslaggevers) Breda Twee achttienjarige agenten zijn hun politieloopbaan te Breda begonnen met een beste beurt. Na een inspannende achter volging konden ze een „zware bink" uit Den Haag inrekenen, die uit de winkel la van de kunst handel „De Kandelaar" tachtig gulden had meegegrist.. De dief, de dertigjarige koopman H. L., werd betrapt toen hij in de winkel op het Van Coothplein zijn slag wilde slaan. Hij vluchtte de straat op, maar kreeg een winkeljuffrouw achter zich aan, die zo hard ze kon „houdt de dief' riep. De twee agenten, pas toegetreden tot het Bredase korps na hun eerste opleiding, konden meteen tonen wat ze waard waren. Ze liepen de Hagenaar na een race van enkele minuten vast bij de gemeentelijke technische school Zodra de man was ingerekend bleek dat hij in de residentie verschillende op zienbarende inbraken op zijn naam heeft staan. PE 3',2-jarige kleuter Richard Kemp J gisteren in Poeldijk met zijn step je aoor een achteruit rijdende tankauto aangereden en op slag gedood. VIER VLIEGERS kwamen gisteren om net leven toen hun bommenwerper van het type B-47 in de buurt van Little t^ay (V.S.) ontplofte en neerstortte. PETROLAND heeft gas aangeboord bij öiootdorp in de Wieringermeer. Gerui de tijd brandde daar een felle gas vlam. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust soms storm achtige wind uit zuidwestelijke rich ting, Aanhoudend zacht weer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer krijgt zo spoedig mogelijk een rapport over de wezenlijke en waarschijnlijke reserves aan aardgas bij Slochteren en in de rest van Nederland. De geologische stichting moet de nodige gegevens verschaffen, die de kamer zij het vertrouwe lijk zo volledig mogelijk ter inzage krijgt. Dit heeft minister An driessen van Economische Zaken de kamer gisteravond toegezegd hoewel hij bleef vasthouden, tegen alle bronnen van dr. Vondeling in, aan de geconstateerde reserves van 1100 miljard m3 aardgas en verder een voorzichtige uitlating naar eventuele waarschijnlijke re serves deed. „Dr. Vondeling schijnt teveel en te haastig allerlei bronnen aangeboord te hebben", meende de minister, die ver wees naar een zinnetje in een rapport van de Amerikaane senaatscommissie over aardgas: „Hoeveel er ontdekt wordt is een schatting van Jan en al leman". Professor Andriessen toonde zich zeer royaal tegenover dr. Vondeling. Hij wilde hem desnoods toegeven, dat er over een contractperiode van '20 jaren misschien 500 miljard m3 aardgas ge ëxporteerd zou worden naar verschil lende Westeuropese landen. Maar dan blijft er altijd nog een hoeveelheid van ongeveer 600 miljard over. Is dit een bewijs dat er veel meer reserves moe ten zijn?, zo vroeg hij zi?ch af. Hoe komen de Westduitse deskundi gen aan hun cijfers van 4000 miljard m3. Zij kunnen dit nergens op baseren, omdat zij geen of nauwelijks gegevens hebben over Nederland. Bovendien, wat bedoelen de West duitsers? Rekenen zij alleen met moge lijke voorraden in Groningen of in ge heel Nederland. Hoe kan een buitenstaander dit alles beoordelen? En wat de Amerikaanse bron betreft: een directielid van de firma die in Emmen een nederzetting gevestigd heeft (Honeywell) zei alleen: „Er kan wel eens meer aardgas in Nederland zitten dan men officieel zegt. Jullie moeten je daarop maar instellen". Maar om aan alle twijfel een einde te maken wil minister Andriessen alle bekende gegevens in een rapport laten samenstellen. „Niemand moet echter wondergrote hoeveelheden of specta culaire cijfers verwachten. Die komen er zeker niet uit". De minister verwacht in 1965 min der prijsstijgingen dan dit jaar. Hij schatte deze gisteravond op 4 tot 412 pet., die deels nog veroorzaakt wordt door een overloop uit 1964 van 2 pet. Dit jaar is de prijsstijging opgelopen tot 6*2 pet. Hij had, zei hij gisteravond tot de kamer, deze stijging liever wat minder gezien. Maar zij was hem toch niet tegengevallen. De minister gaf de kamerleden toe dat de nadruk niet eenzijdig gelegd mag worden op het loon- en prijsbe leid. Dit geldt echter ook voor andere beleidszaken. De regering mag niet scheef hangen naar één kant, maar moet een evenwichtig beleid voeren. Laat zij de lonen te veel doorlopen, dan komt er een te hoog kosten- en prijs niveau, zodat men dan zeker op de groei stuk loopt. De minister gaf toe dat de betalings balans iets gunstiger uitvalt dan oor spronkelijk verwacht was. „Dat wil echter niet zeggen dat de patiënt al beter is". Per dag is er altijd nog een tekort van 2 k 3 miljoen gulden. MOSKOU In Moskou doen nog steeds geruchten de ronde als zou mi nister van defensie Malinovski tijdens de zitting van de Opperste Sovjet, wel ke vandaag begint, worden afgezet. Vol gens deze geruchten zou zijn ambtge note van cultuur, mevrouw Foertseva, bekend als gunstelinge van Kroestjev, hetzelfde lot beschoren zijn. Malinovski, die in de afgelopen we ken niet in het openbaar is gezien, kan volgens westerse waarnemers op va kantie zijn of is op inspectiereis. Een volgende vraag die zich aan een ieder opdringt is: zal Kroestjev aan wezig zijn? Hoewel hij geen macht meer heeft in het Kremlin heeft hij zijn zetel van afgevaardigde in de Op perste Sovjet behouden. Volgens andere in Moskou circule rende berichten zou het centrale comité van de partij een belangrijke bijeen komst houden voordat de Opperste Sovjet vergadert. Uit alle delen van de Sovjet-Unie zijn de afgevaardigden in de Opperste Sov jet naar Moskou gekomen. Zij zullen zich vooral bezighouden met de econo mische en politieke lijn die voor 1965 is uitgezet. Diplomatieke waarnemers hebben vooral belangstelling voor de veran deringen die de defensiebegroting zal ondergaan, dit in het licht van het voorstel van minister van buitenlandse zaken Gromiko, die in de V.N. erop heeft aangedrongen de defensie-uitga ven van de grote mogendheden in te perken. BIESHEUVEL HET PHILIPPIJNSE eiland Mindao wordt door overstromingen geteisterd. Achttien mensen zijn verdronken en 54 worden vermist. Het regent nog steeds. De schade loopt in de miljoenen gul dens. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) „Monsieur Jules X, zijt gij bereid als wettige echtgenote tot u te ne men mademoiselle Yvonne Y? Wat is daarop uw antwoord?" Nauwelijks had de burgemeester van Voiron, bij Grenoble, dat ge vraagd of monsieur Jules zei kort en krachtig „Neen". Dat gaf natuurlijk wel enige deining in de trouwzaal, die in twee kam pen was verdeeld. Aan de ene kant zaten alle familieleden van made moiselle Yvonne, die jarenlang bij monsieur Jules huishoudster was ge weest en door het huwelijk loon naar werken hoopte te krijgen. Want monsieur Jules was niet onbemid deld. Aan de andere kant zaten alle kinderen van monsieur Jules, die door datzelfde huwelijk zich een groot deel van de erfenis zagen ontgaan. Bij hoog en bij laag hadden zij vader bezworen liever op het ge meentehuis zijn tong af te bijten dan ja te zeggen. De burgemeester wist niet goed hoe hij zich zou houden, want zoiets was in de geschiedenis van Voiron nog nooit vertoond. Hij begon op nieuw: „Monsieur Jules X, zijt gij bereid als wettige echtgenote tot u te nemen mademoiselle Y? Wat is daarop uw antwoord?" Toen werd het zeer stil in de zaal. De bruid (61) hield haar ogen niet van haar bruidegom (73) af. De kin deren, achterin, staken vader een laatste hart onder de riem en riepen: „Hou je taai vader, laat je niet kis ten". Maar de oude Jules was mans genoeg om zijn eigen boontjes te doppen. Krachtig schudde hij alle supporters van zich af, keek de bur gemeester onversaagd in het gezicht en zei andermaal: „Neen". De bruid viel flauw en werd per ambulance naar huis getransporteerd. De kinderen kraaiden victorie en kwamen met uitgestoken handen op vader af. De burgemeester knoopte zijn sjerp los en legde die in een lade. Zonder versierselen kwam hij naar monsieur Jules toe en vroeg, want daar had hij toch wel recht op, tekst en uitleg. Je bent toch geen kind meer, Jules, en toen je naar het gemeentehuis kwam wist je toch, wat je daar kwam doen? Waarom ben je dan gekomen? Jules keek de burgemeester strak aan en zei: „Doodgewoon om alleen maar „neen" te zeggen". De burge meester heeft de vraag maar niet voor de derde keer herhaald. De kruik was al gebroken voor hij te water ging. Dinsdagmiddag arriveerde op door reis de moeder van wijlen presi dent Kennedy even op de luchthaven Schiphol. Speciaal ten behoeve van de pers verliet mevrouw Kennedy korte tijd het toestel, om zich in de V.I.P.-kamer te laten fotograferen; een aanbod waarvan gretig gebruik werd gemaakt. DEN HAAG De Pleingroep heeft zich in een schrijven tot het Neder landse episcopaat gewend en daarin zijn verontrusting uitgesproken over „bepaalde gebeurtenissen, vooral tegen het einde van het concilie". Gevraagd wordt of het de Kerk van Christus niet onwaardig is dat bis schoppen en gezagsdragers op een slink se manier proberen bepaalde voorstel len door te drukken, tegen de overtui ging van een duidelijke en overgrote meerderheid in. „Indien", aldus het schrijven, „het conciliereglement zoda nig is opgesteld dat dergelijke mani pulaties mogelijk zijn. dient dan dit reglement voor de vierde zitting niet zo te worden veranderd dat het in over eenstemming is met de bisschoppelijke collegialiteit en met de eigen aard en betekenis van een oecumenisch conci lie?" Voorts wordt in het schrijven ge vraagd hoe het mogelijk is dat aan de persoon van Maria door de paus een titel is toegekend, die door de debatten van het concilie is afgewezen en niet door vele mede-chrislenen begrepen kan worden, maar eerder wordt aan gevoeld als een verbreiding van een niet te verantwoorden scheiding. (ZIE OOK PAGINA 7) (Van onze correspondent) TMLBURG Met de bajonet op het geweer heeft de Tilburgse „smokkelko- ning" Jo van Helvcrt zich gisteren verweerd achter de ramen van zijn huis aan de Korvelseweg 18 te Tilburg. Hjj kreeg bezoek van een ongewenst individu, dat met een autokrik de ramen van de voorgevel vernielde. Eerder waren de ruiten van Van Helverts in de St.-Annastraat geparkeerde wagen vernield. De ruitentikker probeerde Van Helvert het geweer uit handen te slaan, maar dat mislukte. De „smokkelkoning" koos vervolgens in een andere wagen het hazepad en waarschuwde de politie. Gearresteerd zijn inmiddels de vierentwintigjarige monteur Martien C. en de vijfentwintigjarige koopman C. B., die zich hevig ver zette tegen de politie en een patrouillewagen beschadigde. De koopman verklaar de meegedaan te hebben omdat Van Helvert hem voor vijfduizend gulden zou hebben bedrogen. Aan de Korvelseweg heeft de politie enkele geweren in beslag genomen. Arrestatie van het tweetal volgde, nadat een Citroen in Tilburg-Noord was achterhaald. (Van onze correspondent) BRUSSEL Minister Biesheuvel heeft gisteren in de vergadering van de mi nisters van landbouw van Euromarkt nadrukkelijk verklaard, dat hij ernstige bezwaren heeft tegen schadeloosstelling op communautaire basis aan de Duitse boeren voor hun inkomensverlies als gevolg van de invoering van de ge meenschappelijke graanprijs. Hij werd hierin krachtig gesteund door de Fransen, Belgen en Italianen. Anderzijds hielden West-Duitsland en Luxemburg vol, dat de versnelde invoe ring van de gemeenschappelijke graan prijs een operatie is, die door de EEG wordt gewenst en derhalve dient de gemeenschap er ook voor te betalen. Een gehele reeks van problemen is gisteren de revue gepasseerd. Overeen stemming heeft men slechts kunnen be reiken oyer de kwestie der zgn. „regio nalisatie" van de graanprijzen, waarme de bedoeld wordt, dat uitgaande van een basisrichtprijs, in het gehele gebied van de gemeenschappelijke markt va riaties in deze prijs worden aangebracht die hoofdzakelijk verband houden met verschillende transportkosten. Minister Biesheuvel wees erop dat reeds in april 1962 de ministerraad een resolutie aan vaardde volgens welke een geleidelijke toenadering van de graanprijzen moest plaatshebben, door verlaging van het hoogste (Duitse) niveau en verhoging van het laagste (Nederlandse) niveau. Nederland heeft zijn prijs reeds ver hoogd maar van Duitse zijde is tot nog toe geen enkele stap in deze richting ondernomen. De Nederlandse bewinds man wilde derhalve van de Europese commissie weten, of zij bij haar bere keningen over de schadeloosstellingen is uitgegaan van de huidige Duitse prijs of van het prijspeil dat men in Duits land zou hebben bereikt, indien de ver ordening was toegepast. Hij betoogde dat nationaal gezien de Duitse economie geen schade zou lijden door een verlaging van de graanprijs. Er zal in het land slechts een verschui ving van inkomens plaatshebben van producenten naar consumenten, dit kan hoogstens nationale steun rechtvaardi gen, maar zeker geen communautaire steun. De heer Biesheuvel wilde van zijn Duitse collega Schwartz weten wat deze de leider der Duitse boeren eigenlijk heeft beloofd. Moest hij de berichten geloven dan was de boeren allerlei fis cale en andere faciliteiten beloofd, zoals goedkopere dieselolie en lagere pachten en renten. Indien dit juist is, aldus de Nederlandse minister, dan zal er sprake zijn van concurrentie-vervalsing. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft dinsdag met tweeënvijftig tegen vier stemmen de wet op de kansspelen van minister Scholten (Justitie) aan vaard. De tegenstemmers waren de A.R.-senatoren Algra, Tjalma en Berg huis en de socialist De Niet. De wet op de kansspelen brengt de hoofdprijs van de voetbaltoto en de staatsloterij op 100.000 schoon. 'Van onze correspondent) TILBURG Op signalement van een veertienjarig Tilburgs meisje is een ne gentienjarige Tilburger, verdacht van aanranding, aangehouden. De jongen, die per brommer was, pleegde zijn daad op een van de paadjes langs de weg Tilburg-Eindhoven. Zodra het meisje erin geslaagd was zich los te worstelen kwam het signalement bij de politie. De aanrander legde een volle dige bekentenis af. LONDEN De 54-jarige fabrieks directeur Lawrence Freedman heeft het recordbedrag van drie en een half mil joen gulden gewonnen in de voetbal toto van Littlewoods, op een inzet van 5 shilling. Het record voor deze toto stond op 300.684 pond. Freedman, die een getrouwde zoon heeft, nam het nieuws kalm op en ging gewoon naar kantoor. Hij zei nog niet te weten wat hij met het geld zou gaan doen. De maximuminzet van de voetbaltoto wordt verhoogd tot 2.80 per week (acht kolommen van 35 cent). Voor maximaal vijf niet-gespeelde wedstrij den kunnen vervangende uitslagen worden vastgesteld. Daardoor wordt vrijwel zeker dat de toto wekelijks doorgaat. Het aantal loterijen bij de staatslo terij wordt uitgebreid van vier tot zes per jaar. Tenslotte regelt de wet op de kansspelen ook nog de loterijen en de paardentotalisator. Het gebruik van speelautomaten zon der vergunning van de plaatselijke overheid (burgemeester) wordt verbo den. Over deze door minister Scholten voorgestelde „kanalisatie van de gok lust" was de C.H.U.'er Berekamp niet tevreden. Hij zei liever een groeiende Nederlandse voetbaltoto te zien, dan een wekelijkse clandestiene kapitaal- vlucht uit ons land naar het Duitse Lotto-spel. Hij zei van oordeel te zijn dat in de grensstreken de „Lotto-ziekte" wel degelijk een exces dreigt te wor den. Senator Diepenhorst (A.R:) wees op de enorme groei van de gokomzetten in het buitenland en hij vroeg daarom aan minister Scholten te waken tegen ontaarding van het kansspel in Neder land. Zijn fractiegenoot Algra zei het een overwegend bezwaar te vinden dat een groot aantal charitatieve instellin gen en verenigingen door de grote be dragen die zij uit de toto krijgen, in zo sterke mate afhankelijk zijn gewor den van die toto. Wanneer de toto-op brengsten dalen noopt dit er de rege ring. volgens de heer Algra. toe de speelbehoeften weer te verruimen. Daaraan zei hij niet te willen meewer ken. De heer De Niet voelde niets voor een toto-regeling, „zolang niet de recht matige collectieve behoeften van de sa menleving behartigd zijn". Minister Scholten zei dat de heer De Niet dan tegen ieder wetsontwerp zou moeten stemmen. Hij benadrukte, dat het er bij dit wetsontwerp om gaat grenzen te stellen aan de bevrediging van een behoefte. Staatssecretaris Van de Laar (O. K. en W.) zegde tenslotte toe initiatieven te zullen nemen voor de opneming van zaalsporten in de sporttoto. PARIJS De moeder van de Fran se vijfling, mevrouw Sambor. is na ket verlaten van de kraamkliniek en een rust van enige dagen ergens buiten, in haar woning in Par(js teruggekeerd, vermagerd, verdrietig over het verlies van twee der kinderen en bezorgd over het nog zeer zwakke leventje van de overige drie. Bovendien is zij teleurgesteld over het feit dat alle schone beloften, die na de geboorte van de vi.ifling door al lerlei mensen waren gedaan, onvervuld blijven. De beloofde villa blijkt een fata morgana te zijn en geen van de ge- buriksvoorwerpen, zoals ijskast, was machine enz., die in het vooruitzicht waren gesteld, wordt in de bescheiden woning van het echtpaar bezorgd. ,,Met drie kinderen interesseert niemand zich meer voor ons", aldus mevrouw Sam bor, die echter de troost heeft dat haar eerste twee kinderen van vier en vijf iaar in een goede gezondheid ver keren. Onze jeugdige lezers, die graag tekenen en/of versjes maken, kunnen aan de slag. Dagblad De Stem schrijft vandaag een kerst wedstrijd uit, waaraan alle kin deren van 5 tot en met 15 jaar kunnen deelnemen. In de Kleine Stem kan men er alles over ver nemen. Advertentie) VOLGENS persbureau Nieuw-China heeft India het door Peking geponeerde idee van een wereldtopconferentie over atoomwapens verworpen. HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1