Trainingsprogramma door Engelsen overhoop gegooid MATT RUSBY de man die de weg wees STE of ■TYPISTE pakhuis uwterrein 0=p=s=f=e=/=/=/=n=g=e= n RVEERSTER Driehonderdvijftig gulden j Twistkoning heeft Sportbond invaliden als Nederlanders winnen j zin om te boksen doet uitstekend werk Richtlijnen voor medische sportkeuring van invalidei. KRANSLEGGING OP GRAF VAN PIM MULIER 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 Zelfbouwers Ramsey zwijgt over systeem Radio-reportage Worthington overleden Haak toegevoegd aan reserves Studenten nemen het niet NEDERLANDS RAPPORT 'N PRIMEUR Chubby Checker wil Cassius de les lezen.... Revolutionaire opvattingen 10 8estel NU uw Casco en u bent TIJDIG vaarklaar voor 1965. liverse uitvoeringen o.a.! vanaf 6x2 meter vanaf 5 x 1.60 meter vanaf 4 x 1.35 meter solide bouw en redelijke iveren wij de boot ook NIERBERGING aanwezig werkzaamheden. Tijdelijk fabrieksadres HUIZERSDIJK 4 ZEVENBERGEN l,EK Tel. 01680-3833 b.g.gr. 01680-3592 01683-364 AVEN LAGE ZWALUWE e Drimmelen e.e. t OSTERHOUT MADE - TEL. 01626-484 Veerse Meer e.o. OLLAG - TEL. 01108-375 voor motoren I I Mmminsvliet te Sluis egenwoordige nogelijk. aiders van Hooge- en Lage- tanten op voor de betrekking secretarie ma u.l.o. en typen t op arbeidsovereenkomst ste f 3.036,— tot f 4.476,—. riodieke verhogingen) ste f 3.900— tot f 5.628,— •iodieke verhogingen) jaar een vakantie-toeslag 4% van de wedde. v. wordt voor rekening van ente genomen. of zij die ouder zijn dan 23 in huurcompensatie van per maand. minimum-wedde is mogelijk. 1 februari 1965. vóór 17 december 1964 aan >oge-Zwaluwe. ter en wethouders van i Lage-Zwaluwe ris, D. ZAAIJER ïeester, Dr. C. VLAK. E KOOP ote weg en vaarwater ?st-Brabant. onder nr. 37037 AMSTERDAM Manager Alt Ramsey, de man die het Engelse elftal weer het aanzien in de we reld moet teruggeven, heeft het volste vertrouwen in zijn ploeg die de jubileum wedstrijd tegen de K.N.V.B. gaat spelen. Na het gelij ke spel dat de Belgen in Londen tegen het Engelse elftal bereikten zij hadden moeten winnen was de mening van de Engelsen ziet Ramsey de wedstrijd tegen Neder land zeker niet als een gemakkelijk partijtje. Ramsey is aan het zoe ken naar een basisteam voor de wereldkampioenschappen die in 1966 in Engeland worden gespeeld. Hij heeft veel spelers op de korrel en daarom vindt hij het geen pro bleem dat hij enkele spelers moet missen, zoals Bobbie Moore, nor maal de aanvoerder van het Engel se elftal. Captain van de ploeg is Ron Flowers van Wolverhampton. Hij zal zijn ploeg genoten mogen voorstellen aan Prins Bernhard, die zich na een jachtpartij in Wassenaar spoorslags naar het Olympisch stadion zal begeven. De prins is de ere gast temidden van veel buitenlandse sport- grootheden, zoals de voorzitter van de FIFA en de U.E.F.A. De K.N.V.B. lieeft een complete com missie van in- en uitgeleide in het leven geroepen. Voorzitter Schroder van de K.N.V.B en Joe Mears voorzitter van de Engelse F.A., voorzitter van Chelsea en ook eigenaar van Stampford Britsh, zuilen de spelers naar de prins brengen. De K.N.V.B. heeft moeten passen en meten om de gasten, onder wie ook waarschijn lijk minister Biesheuvel en zeker een reeks staatssecretarissen een waardige plaats te verschaffen. De koninklijke loge telt 40 plaatsen. Van de Nederlandse officials zal alleen Toon Schroder met echtgenote daar plaatsnemen naast de prins. Het is overi gens elf jaar geleden dat de prins een wedstrijd van het Nederlandse elftal zag. Het was in maart 1953 toen Nederland tegen Denemarken speelde ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp. De Engelsen hebben het programma van gisteren wel in de war gestuurd. Ramsey had vorige week verzocht om acht uur te mogen trainen, het aanvangs- uur van de wedstrijd. Maar op Schiphol gearriveerd gaf men de wens te kennen om zes uur al aan de slag te gaan. Het Nederlands elftal moest de Engelsen nu voor laten gaan. Beide ploegen trainden overigens kalm aan. Het was slechs. „ruiken" van het toernooiveld dat de Engelsen wel beviel. Er was een verschil van stemming, dat wel. De Engelsen dartelden en riepen elkaar jokes toe; kennelijk een paar dagen uit! De Neder landers deden stil en plichtmatig wat Dennis Neville hen toeriep. Bouwmeester en Moulijn babbelden wat met elkaar en namen even een listig zetje door om het muurtje van de tegenpartij een vrije schop te verschalken. Ramsey liet zijn spelers snel na de training terugkeren naar het luxueuse Hilton hotel. Ramsey 32 keer in het Engelse elftal en oud speler van Southampton en Tottenham Hotspur, wilde niets zeggen over het' systeem det zijn team gaat spelen. Het is niet zeker dat het 4—24 wordt, wel waarschijnlijk. In Engeland wordt dit systeem nog maar door weinig teams ge propageerd. Westham United doet het wel, maar spelers van die club zijn er niet bij omdat zij voor de beker moeten voetbal len. Ramsey zoekt spelers voor zijn systeem. Hij dringt er niet een aan de spelers op. Dat vindt hij niet juist. Premies Wat verdienen nu de spelers zo van avond? Wel, de Oranjemannen krygen 350 bij winst 250 bij gelijk spel en 150 voor een nederlaag. Daarbij krijgen zij als extra presentje het jubileumboek van de K.N.V.B. en het jubileuminsigne. De Engelse profs stoppen 600 in hun beurzen. Wat het programma voor van ochtend betreft, de Nederlanders die in het Parkhotel logeren gaan een wande lingetje maken in het Amsterdamse Bos, de Engelsen zullen gaan winkelen in de City van Amsterdam. Nederlandse reserve# ontvangen vijftig procent van het verdiende bedrag met een minimum van 125. Op het vliegveld Schiphol zei de links buiten van Chelsea, Terry Venables, dat hij blij was terug in Nederland te zijn „Ofschoon ik geen van de spelers van het huidige Nederlandse elftal ken. zal ik mijn tweede interland niet onderschat ten. Ik heb enkele jaren geleden de jeugdtoernooien van o.a. ADO en AJAX n\eegemaakt en ik kreeg toen een g*ede indruk van het Nederlandse voetbal" zei de grootste ontdekking van het Engelse seizoen, die zich bovendien verheugde weer met zijn oude Chelsea-vriend Jimmy Greaves dl eerLelftal te kunnen spelen. Een an- h,j t bekende voor het Nederlands pu- be reusachtige Maurice Norman, man zonde,r twijfel de meest gelukkige zins Van Engelse ploeg. Zijn verkie- <;WMoWjS een volkomen verrassing Younl pn0? het feit dat én kanthal* nipt u ilopper Mobley door blessures ,b?Mr ware" maakte Norman "pnaccoïaS voor ^et nationale team nerde W3S' jijn rentree. Hij herin- dm i v?n Europa cupwedstrij- zjJn cl"b Tottenham Hotspur kerwfJE w vooral de Rotterdamse lin- on zu"en vooral Bouwmeester en Moulijn moeten bewaken" zei hij. NEDERLAND Frits Flinkevleugel (DWS) Eddy Pieters Graafland (Feijenoord) Rinus Israël (DWS) Daan Schrijvers (DWS) Cor Veldhoen (Feijenoord) Bennie Muller (Ajax) Piet Fransen (GVAV) Klaas Nuninga (Ajax) Hennie van Nee (Heracles) Frans Bouwmeester (Feijenoord) Coen Moulijn (Feijenoord) Hannet (België) Bob Charlton (Manchester) Ter Venablas (Chelsea) Ron Flowers (Wolverhampton) Bobby Thomson (Wolverhampton) Frank Wisnall (Nottingham F) Maurice Norman (Tottenham H.) Tony Waiters (Blackpool) Jim Greaves (Tottenh. H.) P. Thompson (Liverpool) Allan Mullery (Tottenham H.) George Cohen (Fulham) ENGELAND radio-reportagre van vanlv a Ned«r|and-Engeland begint vanavond om acht uur en zal verzorgd «orden door de NCRV. Verslaggever is D'ck van Bommel. SB r is LONDEN George Worthington, coach van de „all-England' tennis club en van het Britse Davis cup team, is in het Westminster ziekenhuis in Londen over leden, na een Langdurige ziekte. Wor thington werd 36 jaar oud. Worthington was van Australische af komst en stak dat nooit onder stoelen of banken. Hij had een groot aandeel in de overwinning van de Britten in 1963 toen zij 't toernooi in de Europese zone van de davis cup op hun naam brachten. Het was voor de eerste maal in 30 jaar dat zulks gebeurde. Als speler maakte hij van 1950 tot 1952 deel uit van het Australische davis cup team en drong hij in 1955 bij het dubbel spel door tot de halve finales van Wim bledon. Verleden jaar keerde Worthington naar Australië terug als manager van een Brit se ploeg die een toernee maakte. Bij zijn terugkeer onderscheidde de vereniging van tennisjournalisten Worthington met hun jaarlijkse prijs voor „verdiensten de tennissport bewezen". Het Engelse voetbalteam bij aankomst op de luchthaven Schip hol. Op de voorgrond (met hoed) stadiondirecteur Dick Bessem, rechts vice-voorzitter Jos Coler en secretarispenningmeester Lo Brunt van de KNVB. DEN HAAG De tijdelijke bonds coach Denis Neville heeft Guus Haak (Feijenoord) toegevoegd aan de reserves van het team dat vanavond in het Olym pisch stadion van Amsterdam uitkomt tegen het Engelse elftal. Als reserve- doelman is voorts Van Leeuwen vervan gen door de DWS'er Jongbloed. Tony van Leeuwen, de doelverdediger van GVAV, die was aangewezen als re serve, heeft zijn plaats moeten afstaan aan DWS-doelman Jan Jongbloed. De re den hiervan is, dat Van Leeuwen zich in de Zondag gespeelde bekerwedstrijd van zijn club tegen Go Ahead bij het Deventer derde doelpunt heeft misdragen en hier voor van scheidsrechter Godding een of ficiële waarschuwing kreeg. Bij dit doel punt trapte Van Leeuwen naar de dichtst bijzijnde tegenstander dat was Kanse laar die van pijn tegen de grond ging. KEES PELLEN A ARS krijgt dinsdag om één uur heel wat vi site. Dan namelijk doen Cees de Lange en Kees Schilperoort zijn huis aan voor het programma „draaien maar". Behalve I^ees Pellenaars, de direktie van zijn firma en de renners zullen en kele sportjournalisten en mr. Ballegooyen de Jong, lid van de KNWU-sportcommissie hun me dewerking verlenen. JACQUES VAN DER KLUN- DERT wordt dezer dagen opge nomen in het ziekenhuis en zal een operatie aan zijn amandelen ondergaan. KEES SNEPVANGERS is zich serieus aan het voorbereiden op het komend seizoen. De Zun- dertse wielrenner heeft nog geen fabriek gevonden die hem wil adopteren. Zijn contract met „Bertin" is nu afgelopen. HENK NIJDAM, Jan Pieterse, Kees Haast, André van Aert, Walter Heeren, Ad van Over- veld en Wim van Opstal, om maar enkele namen te noemen, nemen zaterdag 26 december deel aan home-trainerwedstrijden in Sprundel. Daar worden deze duels op rollen georganiseerd door de supportersclub van Frans Broeren. OUD-GASTEL krijgt volgend jaar weer 'n wielerronde en wel op 25 april. Dat werd besloten tijdens een vergadering van „Gastel Vooruit" waar men te vens bepaalde dat zaterdag 24 april op hetzelfde parcours ad- spiranten en veteranen elkaar zullen bestrijden. NEW YORK Een football team van de Notre Dame universiteit heeft een proces aangespannen tegen de filmmaat schappij Twentieth Century-Fox, die een film heeft gemaakt waarop Notre Dame wordt afgeschilderd ais een groep onge disciplineerde smulpapen en dronkelap pen die zich met tot de verbeelding spre kende vrouwen inlaten aan de vooravond van een belangrijke wedstrijd. De film draagt tot titel „John Gold- farb-please come home" en is gemaakt naar een novelle die Notre Dame ook uit de roulatie gehaald wil zien. De president van Notre Dame in South Bend. Indiana, pater Theodore M. Hes- burgh s.j., heeft zich achter de actie ge steld. Hij en de zijnen menen dat de film „onherstelbare en onpeilbare scha de" berokkent aan het instituut „dat alom bekend staat om zijn aanzien, zijn academische voortreffelijkheid en edel karakter zijner studenten en afgestu deerden". Father Hesburgh zei dat men geen chadevergoeding wil, wel een verto ningsverbod. In de aanklacht worden ook genoemd de uitgevers van de gewraakte novelle, Doubleday and Co., Inc.. en Fawcett Publications, Inc. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. - Aan de deur van het pand aan de Postjeskade 59 in Amster dam zitten vier bellen. Naast drie zit er een naambordje, de vierde bel is „naam loos" en dat is juist de bel die toegang geeft tot het bondsbureau al is het een te wydse aanduiding van de Nederlandse Invaliden Sportbond. Vier hoog, boven de privé-woning van secretaris-penningmeester Jac. van Leeuwen, zetelt de orga nisatie die een maand geleden 11 lichamelijk gehandicapte sportlieden naar de Paralympische Spelen in Tokio zond. Een afvaardiging die het 70ste deel vormde van het totaal aantal deelnemers maar met niet minder dan 14 medailles thuiskwam; 4 gouden, 3 zilveren en 2 bronzen. Dat waren er meer dan op de eerste paralympics in 1960 in Rome werden behaald. Toen kwam Nederland tot 3 gouden. 5 zilveren en 2 bronzen plakken. In Tokio hebben de leden van een van de kleinste sportbonden van ons land voor een klaterend succes gezorgd. Een van de kleinste bonden en een van de jongste bonden. In november 1961 werd de NISB opgericht. Er is in drie jaar een brok werk verzet dat bewondering afdwingt. En zeer binnenkort verschijnt een rapport waarop het hoofdbestuur van de NISB bestaande uit vijf pro-deo werkende leden - ook de secretaris-pen ningmeester die er zelfs de zolderver dieping van zijn huis aan spandeert, werkt gratis - uiterst trots is. Het me disch adviescollege van de bond, waar in 'tien artsen zitting hebben, heeft in LOS ANGELES De met Rina Lod ders, een vroegere Nederlandse „miss wereld" gehuwde twistkoning Chubby Checker heeft in Los Angeles aangekon digd dat hy bereid is het zingen en dan sen eraan te geven indien hij een kans krygt het op te nemen tegen de boks kampioen in het zwaargewicht Cassius Clay. „Ik ben bereid hem overal en te allen tijde te ontmoeten en het is mij ernst. Ik kan hem verslaan omdat ik sneller en sterker ben dan hy. Ik ben bovendien veel knapper", zei hy. Chubby Checker Voorzitter A. L. M. Schroder (links) en vice-voorzitter Jos Coler van de KNVB hebben een krans gelegd op het graf van W. J. H. (Pim) Muiier, oprichter van de Nederlandse voetbalbond. DE ZUIDAFRIKAAN Mannie Francisco heeft op de wereldkampioenschappen amateurbiljart in Auckland, Nieuw- Zeeland, met 518 caramboles een nieuw amateurrecord gevestigd. Het vorige record stond met 390 op naam van de Engelsman Jack Karnehm. De Nieuw- zeelander Clark McConacny is houder van het record voor beroeps: 608 ca ramboles. DE RUSSISCHE wereldkampioene op de schaats Lydia Skoblikova en de win nares van de Olympische medaille Ta- tyana Sidorova trainen deze winter niet omdat zij in verwachting zijn, al dus heeft het blad „Komsomol Pravda" bekend gemaakt. (Van onze sportcorrespondent) Terwijl men in Engeland tegenwoordig van trainer verandert, zoals wij van kostuum, is de Schot Matt Busby al sedert jaren leider van de ploeg van Manchester United. Deze trainer heeft al een hele geschie denis achter de rug, maar zij kwam pas voor goed in de aktualiteit, toen Manchester United begin februari 1958 bij een vliegtuigramp be trokken was. U herinnert zich nog wel de verschrikkelijke bijzonder heden daarvan. Te Belgrado had Manchester United zich gekwalifi ceerd voor de Europa-Cup na een 3-3 gelijk spel tegen Rode Ster, nadat de Engelsen op eigen terrein met 2-1 van de Z.-Slaven hadden gewon nen. Te München maakte het vliegtuig, waarmee de ploeg van Man chester United reisde een tussenlanding voor het innemen van nieuwe brandstof. Bij de start stortte het vliegtuig neer. Uit de resten van het vliegtuig werden coach, spelers en journalisten, die Manchester United op zijn tocht naar Belgrado hadden vergezeld weggehaald. Acht spe lers, de coach, verschillende journalisten, o.w. Frank Swift, de vroegere doelverdediger van het Engelse elftal en de bemanning vonden de dood bij deze vliegramp. ook nog Conelly van Burnley over ter- wijl hier en daar nog enkele spelers werden aangekocht Na een paar jaar speelde Manchester United weer een behoorlijke rol in het Engels voetbal. Maar wie Matt Busby goed kende, wist, dat hij met goede spelers alleen niet tevreden was. Met alleen „meekomen" stelde hij zich niet tevreden. Daarom verwonderde het niemand, toen hij onlangs verklaarde, dat voet bal niet alleen renderend moet zyn, dat het er niet alleen om gaat doelpunten te maken en te voorkomen, maar dat het voetbal in zyn moderne vorm mooi en elegant behoort te zijn. Met andere woorden, voetbal moet niet alleen op kracht afgestemd zijn, maar het moet ook het hart en oog stelen. Om dat te bereiken heeft Matt Busby soms revolutionaire dingen gedaan, die in het begin niet in goede aarde vielen bij de clubbestuurderen en supporters, maar zij bleken achteraf juist te zijn. De grootste stunt haalde hij zeker uit met Bobby Charlton, deze briljante bui tenspeler van Manchester United en het Engelse elftal Hij trok Charlton van zijn gewone plaats af en plaatste hem in de middenlinie. Hierdoor kan hij steeds op het middenveld operen, kan hij steeds het hele veld overzien en dank zij zijn spelinzicht is hij nu de dirigent van het elftal geworden samen met Denis Law, die voor de doelpunten zorgt De successen van Manchester zijn voor een groot deel te danken aan het spel van deze twee eminente spe lers, die elkaar uitstekend aanvoelen. Matt Busby heeft zijn Manchester Uni ted weer tussen de ..groten" terugge bracht. Voor de tweede maal heeft hij van Manchester United een elftal van uitzonderlijke klasse gemaakt, getuige het feit, dat zijn ploeg weer bovenaan staat in de Engelse competitie. Wat Busby aan zijn spelen leerde was bijna ,,on- Engeli", Het spel van Manchester Tussen de doden bevonden zich Dun can, Edwards, Roger Byrne, Tommy Taylor, Geoff Bent. Billy Whean en Mark Jones, die Manchester Uni- lentvolle spelers, die Manchester Uni ted weinig ponden hadden gekost, maar die door de „tovenaar" Mat Busby tot uitstekende spelers waren omgevormd. In het ziekenhuis vocht een staf van artsen tegen de dood van verschillende mensen. Tot de zwaar gewonden be hoorde Matt Busby, de vroegere Schot se internationaal, die Manchester United groot had gemaakt en in 1956 en 1957 zijn ploeg naar de Engelse kampioensti tel had gevoerd. Vele weken zweefde Matt Busby tussen leven en dood. Maar zijn sterk gestel won het van de dood. Op krukken verliet hij het ziekenhuis in München Ongebroken was zij geest kracht gebleven. Hij verklaarde aan de hem opwachtende journalisten, dat hij met Manchester United opnieuw zou be ginnen Hij heeft woord gehouden! Slechts een jaar had Matt Busby no dig om geheel van zijn verwondingen te herstellen en weer aan het werk te gaan. Matt Busby moest helemaal op nieuw beginnen. Manchester United was echter verplicht om een paar miljoen pond uit te geven voor de vorming van eer> kern, waaromheen een behoorlijk elftal kon worden opgebouwd. Manches ter United schafte zich de diensten aan van de Schot Crerand. van Tonny Dune en Noel Cantwell. En verleden jaar kreeg Manchester United een nieuwe ster. Het. was niemand minder dan De- nis Law voor wie men dan ook rond 100.000 pond betaalde. Met hem kwam heeft iets Zuidamerikaans maar het is ook Europees modern en op het taktisch vlak beslist revolutionair voor Engeland. De uitstekende techniek wordt nog ge koppeld aan schoon voetbal. Dit is het voetbal, dat binnen afzienbare tijd de wereld niet alleen met geestdrift zal vervullen maar haar ook zal fascineren. Gelukkig de ploeg, die een trainer als Matt Busby bezit, die het gedurfd heeft het conservatisme, dat ook in de En gelse voetbalwereld heerst door te bre ken en naar zijn eigen inzicht te han delen. Allerwege moet men nu in Enge land toegeven, dat hij het bij het rechte eind heeft gehad. In Engeland zal men de weg moeten volgendie Matt Busby met zijn modernisering van het spel heeft aangewezen. Want het voetbal in Engeland boet meer en meer aan po pulariteit in. In de laatste jaren ver kochten de League-clubs steeds minder kaartjes. Hieruit blijkt dat het Engelse publiek het „vechtvoetbal" beu wordt. In F.A. en League worden maatregelen besproken, die daaraan paal en perk zouden kunnen stellen Matt Busby heeft in zijn leven heel wat sterren ontdekt. Hij „strikte" ook Albert Quixhall, die voor vier ton overging van Shef- feld Wednesday naar Manchester United. Toen Quixhall zijn hand tekening zette (foto) was hij de duurste voetballer van Engeland. samenwerking met de sporkeuringsbu- reaus richtlijnen opgesteld voor de me dische sportkeuring van invaliden. Ne derland is het eerste land ter wereld, dat deze keuring heeft onderzocht en uit gewerkt. Daarmee heeft het medisch ad viescollege een moeilijk en ingewikkeld stuk werk afgeleverd. Richtsnoeren ge ven voor alle mogelijke soorten van in validiteitsvormen is een percaire ei veel omvattende arbeid. Voor alle vor men van invaliditeit 'n code voor sport keuring te ontwerpen, is een Neder landse primeur die overal ter werelc aandacht zal vragen. Dat aandacht vra gen zit overigens niet in de aard van de Nederlandse Invalide Sport Bond. dr in feite in de schaduw van alle ander0 en grotere bonden werkt. Naar buitei dringt er zo bitter weinig door van he werk dat voor een groot deel wordt ver richt op die zolderverdieping in Amster dam. Daar zetelen een betaalde admi nistratieve kracht en de secretaris-pen ningmeester, de heer Van Leeuwen, di< zijn werk uitsluitend in zijn vrije tijd als hobby beoefent. Een kleine twee jaar geleden is hij ervoor gestrikt en nu kan hij nauwelijks meer buiten het weri voor zijn lichamelijk gehandicapte me demensen. Er is al veel bereikt, maar er moet nog veel meer worden gedaan. De dui zend leden en de 40 invaliden-sportclub in evenzoveel steden in ons land, eisen alle vrijetijd op. Ze houden onderlinge competities, maar in een kleine club iy men spoedig op elkaar uitgekeken. Dan komt de vraag naar uitgebreider con tact. Er is al een landelijke zitvolleybal- compeitie, maar voor de overige soorten van sport blijft het contact beperkt tot eendaagse toernooien. Er worden vele soorten sport beoefend, alle aangepast aan de lichamelijke mogelijkheden: zit- volleybal, basketbal, boogschieten, zwem men, schermen, badminton, atletiek, ge wichtheffen, tafeltennis, bowling, kege len, zithandbal en gymnastiek. Een in drukwekkend lijstje van sporten die vol gens de normaal geldende spelregels worden beoefend. Die ook met mede werking van de sportbonden voor va liden worden geleid door scheidsrechters van die bonden. Over medewerking heeft de NISB trouwens niet te klagen. Toen de bond werd opgericht gaven de KNVB en de NSF een forse geldelijke duw in de goede richting. De bond kan rekenen op subsidie van het ministerie van O. K. en W. en de Nederlandse Sportfederatie en de donatie van de „moederorganisatie" de Nederlandse bond voor militaire oorlogsslachtoffers Voorts kent de NISB donateurs en werd vorig jaar de kiel gelegd voor een do nor-actie. De opzet was dat alle sport clubs voor validen f 10,— per jaar zou den storten op giro 277700 van de NISB. enige honderden hebben erop gerea geerd, meest kleinere verenigingen. Bij de „grote" jongens sprong het Rotter damse Feijenoord eruit, dat spontaan hex jaarlijks te sto, m bedrag aanmerkelijk verhoogde. Hoewel de NISB geen nood lijdende organisatie is, kan er met meer geld ook vanzelfsprekend meer worden gedaan. De duizend leden doen zelf a! wat mogelyk is. Zy betalen 40 pet. van alle kosten van zaalhuur, trainers, vervoer en materiaal. 60 pet. draagt hun bond' bij. De bond, die ook zorgde dat 11 leden naar Tokio werden gezonden. Oorspronkelijk waren het er tien. die sporttechnisch voldoende waren bevon den om met redelijk succes er was een limiet gesteld, die zeer streng werd gehanteerd temidden van monster afvaardigingen uit Amerika, Engeland, Japan, Argentinië en Italië, te kunnen deelnemen. Nummer 11 was de alge mene reserve Herman Veldhuis, die zou worden ingezet als een van de 10 onver hoopt niet naar Tokio zou kunnen gaan. Leidse judoleraar Luiten, die zelf zijn reis naar Tokio als scheidsrechter in het water zag vallen, deed via de tv een beroep op de kijkers om ervoor te zorgen, dat die 11e alsnog zou kunnen worden uitgezonden. Een misverstand, want de NISB beschikte over het geld, de NSF had f 30.000. geschonken om 11 man te sturen. Toen de actie-Luiten slaagde kon Veldhuis mee. Niet als re serve, maar als op het laatste ogenblik telegrafisch opgegeven deelnemer. Dat de eisen voor de deelnemers streng wa ren bewijst die uitzending van Veldhui die als oorspronkelijke reserve een zil veren medaille veroverde. Na de over stelpende hoeveelheid nieuws van dc Spelen in Tokio zijn de verrichtingei van de gehandicapten wat bleek in de publiciteit gekomen. Maar intussen wer den er 14 medailles behaald in een strijd die even grote concurrentie kende als die van de „grote" spelen. En een flink deel van het succes komt voor rekening van een van de merkwaardigste hobbi- isten, in ons land, Jac. van Leeuwen, vier hoog in Amsterdam, de man die op de achtergrond heeft gezo!*gd, dat 11 ge handicapten in Tokio op de voorgrond konden ti-eden met 4 gouden, 3 zilveren en 2 bronzen medailles. li met vrolijke ruitjes petticoat. 7.95 Corduroy-panta- r' Ion. 3 t/m 14 jaar 5.50-8.95

de Stem | 1964 | | pagina 11