Concurrentie binnen „Zes" dwingt tot Ioonbewustheid Gasvoorraad groter denkt buitenland Brand bedreigt woonwijk REGERING SCHULD VAN BREUK IN STICHTING VAN DE ARBEID Tros vraagt minister zendverlof Mijnwerker rekent op half miljoen DODEN BIJ ONLUSTEN IN SOEDAN Tien Chinese divisies bij Indiase grens ROTTERDAM- WEST REP EN ROER' Schade 2.5 miljoen en drie blussers gewond De Gaulle toch uit de Navo? PRINSES BEATRIX BEZOEKT DE WEST Commuiiistenleider in Kazakstan ontslagen DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister stelt voor Minder validen en blinden meer uitkeren Twee man te water LIFTER DOOD NA AUTOSLIP Plaatselijk emge regen ELDERS MEER AFREMMEN Vier gouden harpen Lottocijfers goed Defensiemaatregelen VONDELING NOEMT BRONNEN Europese conventie Verkeerszonden strafbaar tot over de grenzen Geruchten blijven MLF HALSZAAK 134e JAARGANG No. 24762 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 8 DECEMBER 1764 Abonnementsprijs: 9,75 per kwarteal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG/UTRECHT Naar wij vernemen, had een breuk in de Stichting van de Arbeid voorkomen kunnen worden, wanneer de regering in 1965 een prijsaanpassing van twee procent zou hebben toegestaan. Werkgevers en werknemers hadden elkaar gevonden op een loonsverhoging van vijf procent, slechts 0.3 procent meer dan hetgeen thans door de regering vastgesteld. De verhoging van vijf procent was voor de werkgevers acceptabel als minister Andriessen twee procent in de prijs had laten doorberekenen. Dat nu heeft het kabinet geweigerd waarop de breuk een feit werd. DEN HAAG Kroonprinses Beatrix zal van 19 februari tot 10 maart 1965 achtereenvolgens een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en Su riname. DEN HAAG De minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw J. F. Schouwenaar-Fianssen, heeft in een nota van wijzigingen op haar begroting voor 1965 aan de Tweede Kamer voor gesteld de uitkeringen voor mindervali- den van 21 tot 20 jaar m.i.v. 1 januari te verhogen van 28.80 tot 40.30 per week. Verder wil de minister ook een wij ziging brengen in de uitkeringen voor blinden. Kostwinners en alleenstaan den krijgen volgens haar voorstel voortaan naast hun uitkeringen een vergoeding wegens kosten van huis vesting tot een maximum van 15 per week als zij zelfstandig een huis be wonen en van maximaal 9 als zij kamerbewoner zijn. OUDENDIJK Op de rijksweg Hoorn - Amsterdam, ter hoogte van de gemtene Oudendijk, is maandag een personenauto geslipt, tegen het beton nen uiteinde van een brug gebotst, over de kop geslagen en in het water van de Beemstcr Uitwatering terecht gekomen. Een lifter, de twintigjarige dienstplichtig soldaat A. Keesman uit Enkhuizen, werd uit de auto geslingerd en verdronk. De bestuurder, J. S. uit Bovenkarspel, raakte bekneld in de wrakstukken van zijn totaal vernielde wagen. Hij werd ernstig gewond, maar kon tijdig uit zijn benarde positie wor den bevrijd. Het stoffelijk overschot van de in Oirschot gelegerde soldaat Kees man werd later opgedregd. Soten°w?<?.LSESE cw'ing heeft be- kaam. l °>"ganisatie voor Afri- raari en i he Veiligheids- non Wo v ',N' klaCM to te die" Deze lïVh Soertan, Algerië en Egypte. Konen ?°uden de rebellen in g0 van munitie voorzien. heeft?chip "Scantic" (326 ton) heeft dfr^.-!e£ !n de machinekamer en is in ai LJ1- p nodig- De bemanning bovinat rG('(imeboot gegaan. Het schip ..Jüi 2 ten westen van Cornwall, S^wrwachting, medegedeeld door lint geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse- vat 1,chle reg"1 Matige tot achlh Be' aan d.e ,kllM tijdelijk storm- dend zachtfW ind' Aanh°- Hoewel in de afgelopen weken reke ning werd gehouaen met de mogelijk heid van interpellatie door de oppo sitie in de Tweede Kamer, lijkt een dergelijk ingrijpen in het loonconflict thans niet meer opportuun. De kamer kan namelijk het debat over de begro ting van Sociale Zaken, dat volgende week woensdag 16 december wordt ge houden, het best voor dat doel benut ten. Zou iemand de regering toch over haar houding in de loonaffaire eerder willen interpelleren, dan is het vroeg ste tijdstip waarop dat mogelijk is vol gende week dinsdag 15 december. De kamer bespreekt namelijk deze week in openbare commissievergadering de begroting van Buitenlandse Zaken, zo dat voor een loondebat geen ruimte kan worden gemaakt. In Haagse politieke kringen verluidt nog dat de beslissing, die de regering heeft genomen, zowel acceptabel als aanvechtbaar is. Zuiver economisch ge zien zijn voldoende argumenten voor het standpunt van het kabinet aan te dragen. Er tegen pleit dat men niet weet welke ontwikkeling zich in an dere E.E.G.-landen zal voordoen. Men wijst er onder meer op, dat in Duits land thans looneisen van 15 procent op tafel liggen, terwijl daar ook een ver korting van de arbeidstijd wordt ge vraagd. Ook in andere Westeuropese landen bestaat de mogelijkheid van een forse loonsverhoging. Indien deze ont wikkeling inderdaad optreedt, gebeurt er met de Nederlandse concurrentie positie op de E.E.G.-markt niets, wan neer ook ons land verder zal gaan dan 4,7 procent. Wat in dit verband wel van grote betekenis kan zijn is dat de .ge hele E.E.G. in zijn exportpositie naar andere landen van de wereld te duur kan worden. Met dat gevaar dient bij een algemene sterke stijging van de lonen in het Europa van de zes reke ning te worden gehouden. In Den Haag wordt er voorts op ge wezen dat de vervroegde ingangsdatum van de halve belastingverlaging met de totale loonsverhoging in direct ver band staat. Men zegt dat de belasting verlaging politiek gezien noodzakelijk was. Welnu, moei de regering hebben geredeneerd, dan moeten de lonen in de hand worden gehouden wil er nog enige kans bestaan op een herstel van het economisch evenwicht in de komen de jaren. Het dagelijks bestuur van het Neder lands Katholiek Vakverbond heeft zich gisteren „uitvoerig beraden" over de loonpolitiek. In een communiqué zegt het N.K.V. dat de situatie besproken is „die is ontstaan nu de werknemersor ganisaties gedwongen waren de rege ring mee te delen niet bereid te zijn om op de uitgangspunten, vervat in de recente brief van de minister van So cial e Zaken toetsingswerkzaamheden in de Stichting van de Arbeid te verrich ten". „Het dagelijks bestuur van het N.K.V. heeft zijn instemming betuigd met het standpunt dat de werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben ingeno men. Het N.K.V. wacht thans nader beraad van de regering af", aldus het communiqué. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de TROS de „Televisie en Radio Om- roepstichting" van de REM heeft thans overeenkomstig de verwachting bij minister Bot (O., K. en W.) een machtiging gevraagd voor uitzending van radio- en televisieprogramma's. De TROS heeft daarbij voorkeur laten blijken voor een televisieprogramma op eerste of tweede net dat tussen 18.30- 20.00 en 22.00-23.30 uur wordt uitgezon den (de huidige REM-zendtijden). Voor wat de radio betreft, gaat de voorkeur uit naar het derde FM-net, maar met zendtijd op Hilversum 1 of 2 zou de TROS ook wel tevreden zijn. De TROS zegt in een brief aan minister Bot af stand te willen doen van een evenredig deel van de kijk- en luistergelden, in dien het de TROS zou worden toege staan al of niet tijdelijk b.v. binnen een proefperiode een beperkt deel van de zendtijd te gebruiken voor recla me-boodschappen. De TROS verklaart er begrip voor te hebben, dat van minister Bot op de aan vrage voor een zendmachtiging moge lijk niet op zeer korte termijn een po sitief antwoord verwacht kan worden. Daarom vraagt de TROS de minister om een „voormachtiging" tot het ge bruik van de Noordzee-radio- en televi siezender, c.q. het REM-eiland met alles wat daarop en daaraan is. De TROS ziet een dergelijke voormachtiging als een „voorlopige bestendigingsmaatregel van wat in een dringende behoefte is geble ken te voorzien". Ook heeft de TROS het in dit verband over „een voorlopig derde net" voor West-Nederland. De TROS verklaart voorts bereid te zijn een programma-adviescommissie te accepteren, die óf rechtstreeks benoemd wordt of door de kroon bindend voorge dragen wordt. De TROS is bereid deze commissie reële preventieve en repres sieve bevoegdheden te geven. De TROS laat tenslotte niet na mi nister Bot te wijzen op het getal van rond 200.000 deelnemers aan de TROS, dat zich de laatste weken heeft opge geven. (Van onze radio- en televisie redacteur) Gisteren heeft de heer A. J. G. Strengholt de gouden harpen van de stichting tot bevordering van het goede Nederlandse lied, uitgereikt aan mej. Rina Geveke, programmaleidster van de Phonogram Lex van Werem, diri gent van het City-theaterorkest, Max van Praag en postuum aan tekstdichter wijlen Jacques Bess. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD De 25-jarige Italiaanse mijnwerker P. S. uit Sittard heeft alle zes getallen van de laatste Duitse lotto goed op zijn formulier vermeld en heeft daarmee kans op de hoofd prijs van een half miljoen Duitse marken (ongeveer 450.000 gulden). Als bij de Duitse lotto-organisatie geen andere winnaars komen opda gen (soms zijn er twee of drie goede inzenders) zal hij de hele buit kun nen binnenhalen. T~Ve Italiaan, die met een Sittards meisje getrouwd is en twee kin deren heeft, toonde gisteren aan journalisten de winnende getallen, die hij tot drie keer toe bij radio en tv heeft kunnen controleren. De man die niet wil dat zijn naam genoemd wordt is onder het gebeurde bij zonder rustig gebleven. Hij ging maandagavond gewoon naar de staatsmijn Maurits. TNe winnende kolom was de eerste -L' op zijn formulier. De Italiaan had nog niet eerder aan de Duitse lotto meegedaan. De opbrengst van de Duitse lotto wordt in Duitsland niet belast. Alleen over de rente moet daar belasting worden betaald. Men neemt in de grensstreek aan, dat de Nederlandse fiscus hem niets zal doen. Als hij het geld maar niet naar Nederland laat overmaken. Dan kost het hem zeventig procent inkomsten belasting. .V.-. President Segni van Italië is, zoals gemeld, afgetreden. Hier zien we het 73-jarige staatshoofd met zijn klein kinderen, voor de eerste maal na zijn hartaanval in augustus gefotogra feerd in het Quirinaal te Rome. KAIRO De Soenadese premier heeft gisteren in een toespraak voor radio-Omdoerman, het staatsradiosta tion, verklaard dat hij de onlusten in de hoofdstad Khartoem veertien perso nen om het leven zijn gekomen. Volgens de premier waren 400 perso nen bü de relletjes gewond geraakt. De mcesten van hen zouden slecU s lichte verwondingen hebben opgelopen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten in Kairo heeft radio- Omdoerman meegedeeld dat tijdens de onlusten in Khartoem de Amerikaanse bibliotheek in vlammen is opgegaan. Ook zou het station hebben meegedeeld dat de nieuwe regering, die enkele we ken geleden aan de macht kwam na de van van generaal Abboeds militaire junta, alle politieke bijeenkomsten en betogingen heeft verboden, welke or der gisteren van kracht zou zijn ge worden. Na de verklaring van premier El Khalifa werd, volgens het persbureau voor het Midden-Oosten, een verklaring van het „Front voor Zuid-Soedan" voorgelezen voor de radio, waarin het elke verantwoordelijkheid voor de on lusten afwees en een beroep deed op de bevolking de kalmte te bewaren. MOSKOU De leider van de- commu nistische partij in Kazakstan, de Rus sische republiek van de „onontgonnen landen", is ontslagen. Oud-premier Dinmoekhamed A. Koe na jev van de in midden-Azië gelegen Russische republiek zal Ismail Y. Joe- soepof opvolgen als eerste secretaris van het centraal comité van de com munistische partij van Kazakstan. Koe- najev was twee jaar lang partijleider totdat hij in december 1962 werd be noemd -tot premier. Vice-premier Ma- symkhan Bejsebajev neemt het premier schap over. NEW DELHI De Indische minister van defensie, Chavan, heeft in het Indiase parlement in antwoord op vragen gezegd, dat zich bij de noordelijke grens van India veertien tot zestien parate Chinese bergdivisies bevinden. De regering van India is voorne mens tien bergdivisies naar het Himalayagebied te zenden als te genwicht. De Indische minister deelde nog mee dat tachtig procent van de door de Verenigde Staten toegezegde uitrusting voor deze troepen al ontvangen is. Op vragen over het bestaan van Chi nese raketbasisssen in Tibet zei de mi nister, dat het niet in het algemeen be lang zou zijn de inlichtingen prijs te geven die de Indische regering hierover bezit. Volgens minister Chavan zullen lucht doelraketten door de Indische lucht macht worden gebruikt om belangrijke gebieden te beschermen. De luchtmacht van India zal tot 45 „squadrons" uitge breid worden cn bestaan uit Russische Migs. Britse Gnats en de in India ver vaardigde Hincloestan jager. (Van onze parlementaire fedactie) DEN HAAG De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling, heeft maandagmiddag mi nister Andriessen (Economiche Zaken) de bronnen genoemd, waaruit afgeleid mag worden dat er in Noordoost-Neder land veel meer aardgas in de bodem zit dan officieel wordt toegegeven. ROTTERDAM Een aanzienlijk ge deelte van de Rotterdamse beroeps- en vrijwillige brandweer heeft maandag avond deelgenomen aan een groot scheeps gevecht tegen een enorme vlammenzee, die in korte tijd een schuimrubberfabriek, daarbij behoren de opslagplaatsen en kantoorgebouwen en vier woningen totaal vernielde. An derhalf uur lang van kwart voor zes tot kwart over zeven, hebben de vele tien tallen brandweerlieden met groot ma terieel getracht de hel van vuur met ontzaglijke watermassa's zoveel mo gelijk in te perken om daarmee een deel van westelijk Rotterdam, en wel de drukke woonwijk nabij de Schie- landseweg en de Blokmakersstraat, te vrijwaren van een ramp. Hierdoor kon de schade beperkt blijven. Toch vernielden de vlammen aan het fabriekspand, de daarin opgeslagen goe deren en aan de vier woonhuizen nog voor een bedrag van rond 2,5 miljoen gulden; voorts liepen drie brandweer mannen min of meer ernstige verwon dingen op aan gezicht en handen. Zij werden door ambulance wagens van de G.G. en G.D. naar het Dykzigtzieken- 'huis gebracht. Men is er, zoals dat zo vaak na een brand het geval is. nog niet geheel ze ker van wat de oorzaak is geweest. Maar volgens sommigen is de brand in het magazijn, waar grote hoeveelheden schuimrubbber lagen opgeslagen, ont staan ten gevolge van kortsluiting. Een grote steekvlam deed het schuimrubber onmiddellijk vlamvatten. Het vuur greep zo snel om zich heen dat het niet mogelijk was ook maar iets uit het gebouw te redden. Gelukkig kon den zich tien mensen, die in het maga zijn aan het werk waren toen de brand uitbrak, nog juist op tijd in veiligheid stellen. Duizenden Rotterdammers waren ge tuige van de brand, die door brand weerofficieren als een „bijzonder zwa re" wordt gekenmerkt. In de onmid dellijke omgeving van de vlammenzee werd het publiek vaak zo opdringerig dat de tientallen politiemannen dik wijls de grootste moeite hadden de me nigte in bedwang te houden. Doordat de toegangswegen naar de plaats van de brand door de verkeers politie waren afgezet om de vele brand weerwagens de mogelijkheid te bieden zo snel mogelijk ter plaatse te zijn. kwamen in het centrum en in het wes telijk stadsdeel af en toe flinke opstop pingen voor. De eigenaar-directeur van' de „Good- will"-schuimrubberfabriek n.v., de heer J. A. Hartman, verklaarde later dat in zijn bedrijf te Rotterdam 70 mensen te werk gesteld waren. Nu het fa briekspand aan de Schielandseweg ge heel is vernield, zullen zij in de doch terbedrijven te Rotterdam, Ridderkerk en Zevenbergen te werk worden ge steld. De heer Hartman geloofde niet ooit nog toestemming te zullen krijgen zijn bedrijf aan de Schielandseweg weer te kunnen opbouwen. Hij is deze mening toegedaan, omdat vier jaar geleden ook een vrij ernstige brand in het pand heeft gewoed. In brandweerkringen heeft men, zo werd maandagavond duidelijk, toch al niet begrepen waarom „Goodwill"- schuimrubber n.v. na de brand van 1960 toestemming heeft gekregen om op dezelfde plaats een nieuw fabriekspand te bouwen. Men is van oordeel dat een bedrijf als „Goodwill", waarin met der mate brandbare grondstoffen wordt ge werkt. een te ernstig gevaar oplevert voor dichtbevolkte stadswijken. Dr. Vondeling: recht op informatie Dr. Vondeling noemde: 1. Prof. Martini, directeur van de Westduitse geologische dienst tijdens een rede in Hannover. 2. Een artikel in „Oei", Zeitschrift für die Mineraloelwirtschaft, waarin sprake is van een Nederlandse aard gasvoorraad van 4000 miljard kubie ke meter. 3. Een artikel in „Gesundheits-inge- nieur", waarin dezelfde hoeveelheid wordt genoemd. 4. De Amerikaanse onderneming Ho neywell. die in de herfst in Emmen een bedrijf opent na uitgebreid marktonderzoek en die in de Ver enigde Staten haar gasten vertelt over een Nederlandse aardgasvoor raad van 6600 miljard kubieke meter. Dr. Vondeling sprak gistermiddag langdurig met de minister, nadat hij vorige week in een rede in Hoogeveen had gezegd dat er in Noord-Nederland wellicht wel viermaal zoveel aardgas zit dan de 1100 miljard kubieke me ter, die officieel wordt toegegeven. Na zijn gesprek met de minister zei dr. Vondeling ons: „Ik ben geen deskundige en heb geen eigen mening. Ik vermeld slechts wat mij onder ogen is gekomen na een aanwijzing door een persoonlijke bron". De heer Vondeling betoogde dat het parlement en de bevolking recht heb ben op uitvoerige informatie, ook waar het waarschijnlijke en mogelijke voor raden betreft. In Amerika verstrekt men die informatie ook, zo is hem ge bleken. Daar werd zelfs door een par lementscommissie onderzocht wat tot 1980 te verwachten is. „Hier moeten we voor zoete koek opeten wat ons aan cijfers worden genoemd die nog niet Dr. Vondeling vindt het niet erg dat cijfers word engenoemd die nog niet „muurvast" staan. Ook op andere ter reinen van de politiek wordt gewerkt met prognoses, zo zei hij en ook in het onderhavige geval moet men weten waarheen gekoerst moet worden. Nu al blijkt, aldus dr. Vondeling, dat de N.A.M. voor export meer aardgas te koop aanbiedt dan zij gerechtigd is op grond van de overeenkomsten. STRAATSBURG In Straatsburg is een Europese conventie gereedgekomen die het mogelijk maakt dat de lange arm van het recht bij vervolging en bestraffing van verkeersovertredingen over de nationale grenzen gaat reiken. Het comité van ministers van de Raad van Europa, waarbij zeventien landen zijn aangesloten heeft een ontwerp goedgekeurd dat de mogelijkheid opent van vervolging van eigen staatsburgers wegens verkeersovertredingen in an dere landen, of uitvoering van een bui tenlandse gerechtelijke uitspraak we gens een verkeersovertreding. De conventie is voor ondertekening opengesteld. Zij zal nog moeten worden bekrachtigd door de nationale parle menten van de landen die zich aan sluiten. PARIJS In de Franse hoofd stad gonst het van de geruchten rondom De Gaulles dreigementen ten aanzien van de multilaterale kernmacht (M.L.F.). Nadat zon dag zoals wy gisteren al meld den het Britse zondagsblad Sunday Telegraph berichtte dat De Gaulle tegenover de Ameri kaanse ambassadeur Charles Bohlen heeft gedreigd de NAVO te verlaten als de M.L.F., die in Franse ogen neerkomt op een Amerikaans-Duitse constructie, tot stand komt, meldde gisteren de New York Tinies, dat De Gaulle gezegd heeft, dat de M.L.F. de Europese samenwerking scha den zal en de Frans-Duitse vriendschap onmogelijk maakt. Dit alles zou De Gaulle vorige week tegen de Amerikaanse ambassadeur hebben gezegd, maar in Franse rege ringskringen en ook op de Amerikaan se ambassade in Parijs zei men gisteren van niets te weten. Inmiddels maken De Gaulles dreige menten maar weinig indruk op de mi litaire NAVO-lciders. Men is al lang voorbereid op Franse acties en sinds jaren zijn plannen in voorbereiding om de geallieerde aanvoer- en voorraadba- sissen zo nodig van Frankrijk over te brengen naar Duitsland, Spanje en Ne derland. Bovendien is het Franse mili taire aandeel in de NAVO al sinds lang geslonken tot een onbelangrijk mini mum. De Gaulle: militaire integratie voor een soevereine staat onaanvaardbaar

de Stem | 1964 | | pagina 1