Winter Loongesprek nu zo vast als een muur Vakcentrales toetsen niet tlij gstijlin loonbeleid onnodig Hij komt! Vele doden op spiegelgladde verkeerswegen Geen reactie op 7 eisen LEES- MENU MODEL WONING MIJN DOODT PLOEGER Wat komt er uit de bus „POLITIEKE CIJFERS" cocktailjaponnen DAGBLAD VOOR ZEELAND TILBURG Wisselend bewolkt 5 104s JAARGANG No. 24760 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 rei. zzoh w »»i»»a- »»»-*»»» Bureau voor de Zeeuwse eilanden-, GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Dit plaatje, onze jonge winter frappant typerend, schoot onze fotograaf gisteren in Etten. Een foto om bij een warm grokje te bekijken WERKNEMERS GEVEN GEEN DUIMBREED TOE (Van onze parlementa DEN HAAG Het loonoverleg is thans definitief mislukt. De bespreking in de Stichting van de Arbeid en tussen de stichting en een regeringsdelegatie heeft gistermiddag geen enkel resultaat opgele verd. De regering wilde niet afwijken van haar eerder bekendgemaakte stand punt ten aanzien van de loonontwikkeling in 1965, de werkgeversvertegenwoordigers ire redactie) schaarden zich achter dit standpunt en de vakcentrales wensten hoger te mikken. De regering zal nu in een aanwijzing haar standpunt definitief vastleggen. Aangezien de vakcentrales op deze basis weigeren ter goedkeuring aan te bieden vernieuwde c.a.o.'s te toetsen, zal naar verwacht wordt de regering het college van rijksbemidde laars aanwijzen als toetsend orgaan. Hoe kom ik aan geld? Deze vraag houdt velen van ons bezig. Maar je hebt banken en banken, rentevoeten en rentevoeten. Over de geldleningen via de gemeentelijke kredietbanken schreef een onzer redacteuren een artikel. Pag. 7. Houdt u van science-fiction, van toe komstprognoses? Dan laten wij u vandaag rillen. Een van onze redac teuren licht, aan de hand van een visionair boek, de toekomst voor u door. Pag. 13. „Meneer Iluub", de vader van vele grote en kleine Dafs, gaat binnenkort met pensioen. Het zeldzame relaas van zijn carrière en zijn toekomst plannen vindt u beschreven door onze redacteur Kees Bastianen op pag. 15. Een bespreking van het werk van de Belgische beeldhouwer Lagae, die momenteel in Roeselaere exposeert, vindt u op pagina 11. Is er in Zeeland en Brabant sprake van een dialoog reformatie-Rome? De gereformeerde kerken willen via een enquête een inventarisatie ma ken van hetgeen er gaande is in eigen kring t.a.v. Rome. Deze be langwekkende zaak vindt u belicht op pag. 6. Tenslotte bieden wij de lezers weer verschillende rubrieken, puzzels en kolommen vol nieuws in rijke va riatie. (Van onze weerkundige medewerker) Ook het St.-Nicolaas-weekeinde brengt nog een winters weertype, al zal de wind minder hard door de bomen waaien dan in de laatste paar dagen. De depressie bij Zuid-Zweden gaat langzaam verdwijnen waardoor de koude poollucht afneemt. Er zijn nog enkele hagel- en sneeuwbuien te verwachten maar de opklaringen krijgen de overhand. In Brabant werd vrijdagavond nog 1 tot 3 cm en in Zuid-Limburg 5 cm sneeuw gemeten Ook in een groot deel van België ligt een laagje sneeuw. In de komende nachten is drie tot vier graden vorst waarschijnlijk. Zondag komt uit het noord-westen een hoeveelheid zachtere oceaanlucht dichterbij waardoor de aanvoer van koude lucht wordt afgesneden. De kinderen van een Amsterdamse ^kleuterschool kregen gisteren (Sint- Nicolaas was gelukkig al geweest) „stormvrij" nadat met een grote klap het dak van hun school was afgewaaid. Er vielen gelukkig geen slachtof fers. Het winterse weer en de feestelijke aard van dit weekeinde, maken niet overbodig nog even te herinneren aan het grote gevaar dat op de weg loert. (Advertentie) VANAF ZONDAG DAGELIJKS 2—9 UUR LILAHOF 3 PLAN WANDELBOS bij Westermarkt EEN NOORSE matroos is in de haven van Rotterdam verdronken, toen hij tussen de wal en zijn schip viel. Zijn stoffelijk overschot is inmiddels gebor gen. IN GROOT-BHITTANNIE zal naar alle waarschijnlijkheid begin volgend jaar ae doodstraf voor moordenaar afge schaft worden. VOLGENS DESKUNDIGEN in West- Duitsland is de onlangs gepubliceerde foto van het lijk van Hitier een ver valsing. De foto zou afkomstig zijn uit ue Oostduitse film „Verovering van Berlijn". BE WESTDUITSE vice-kanselier Erich Jjencle heeft verklaard, dat men van de esWuit,sers niet kan verwachten dat J uu al de Oder-Neissegrens tussen ost"buitsland en Polen erkennen. Men len i pas over kunnen onderhande- n als er één Duitse regering is. IN ENGELAND zijn advertenties ver enenen, waarin Cuba hooggeplaatste pp! P11 £oed betaalde betrekkin- fpn t ieclt *ri het centrum voor we tenschappelijk onderzoek in Havanna, weT^v^wac^tinS' medegedeeld door vut K-N.M.I., geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met hier en daar luen, sommige vergezeld van hagel "atte sneeuw. Afnemende wind uit richting. Ongeveer de- zeitde temperaturen als gisteren. andaag: zon onder 16.30 uur. Maan onder 17.26 uur. Morgen; zon op 3.32 uur. Zon onder nri/4 ui"\oMaan op 10 46 uur- Maan onder 18.12 uur. Maandag; zon op 8.33 uur. Maan op 11.32 uur. RPPDA GROTE MARKT 50 DIVEUM CATHARINASTR. 4 DE K.L.M. heeft van het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam toestem ming gekregen voor 34 vliegers het dienstverband te beëindigen. VENRAY De 30-jarige loonploe ger G. Borssen uit Merselo onder Ven ray is gisteren om het leven gekomen toen hij met een fraismachine een ak ker bewerkte en daarbij op een mijn stootte. In de oorlog heeft ter plaatse een mijnenveld gelegen. Nadat werkgevers en werknemers gistermiddag in de Stichting van de Arbeid eerst nog een uur lang onderling overleg hadden gepleegd „een volkomen zin loos gesprek", noemde drs. Roemers (vakcentrales) het later kwam een „zware" regeringsdelegatie de vergaderzaal binnen, bestaande uit de ministers Veldkamp, Andriessen, Toxopeus, Biesheuvel, Bogaers en Witteveen en staatssecretaris De Meijer. Alleen minister Veldkamp heeft het woord gevoerd namens die delegatie. De vakcentrales informeerden meteen of het regeringsstandpunt over de „ruimte" van begin deze week moest worden gezien als een beslissing, dan wel als een basis voor overleg. Als het een beslissing zou zjjn, zo werd gesteld, dan zou verder spreken geen zin hebben. Minister Veldkamp probeerde een directe breuk nog af te wenden door te zeggen dat hij zo graag het stand punt van de Stichting van de Arbeid over het regeringsstandpunt zou wil len vernemen. De werkgevers zeiden toen dat zij het standpunt wel konden delen, maar de vakcentrales wilden verder gaan. Zij formuleerden een reeks nieuwe eisen, die in feite een be perking betekenden van eerder geuite verlangens. De vakcentrales eisten het volgende: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wanneer minister Veldkamp begin volgende week zijn aan wijzing voor de loonontwikkeling zal geven, zal daarin het volgende worden opgenomen: Verhoging van de contractlonen met 4,7 pet., waarvan 1,5 pet. per 1 januari a.s. ter compensatie van hogere a.o.w./a.w.w.-premie. Verbod tot verdergaande ondernemingsgewijze differentiatie der lonen dan thans reeds het geval is. „Pauze" in de doorvoering van het beginsel van de gelijke beloning van mannen en vrouwen. Vaststelling van het minimuminkomen op f 118.30 per week. Toestemming tot invoering van nieuwe en verbetering van bestaande presta tiebeloningsstelsels. Toestemming tot uitbreiding van winstdelingsregelingen, voorzover deze niet leiden tot bestedingsverruiming maar tot bezitsvorming. Geen bezwaar tegen het experimenteel invoeren van vermogensaanwasdeling. Voor het invoeren van de 4,7 pet. loonsverhoging heeft de minister drie mo gelijkheden. Hij kan: Per 1 januari a.s. een algemene loonronde van 1,5 pet. voorschrijven en daar na een verhoging van 3,2 pet. bij het vernieuwen van contracten toestaan. Een grotere algemene loonmaatregel per 1 januari afkondigen dan de ge noemde 1,5 pet. wat uiteraard de ruimte voor de andere verhoging minder doet zijn. Een algemene loonmaatregel per 1 januari a.s. afkondigen, waarin beide percentages verwerkt zijn. In dit geval zal de som der percentages echter niet 4,7, doch 4,3 zijn; bij de 4,7 pet. is immers uitgegaan van een verhoging bij de vernieuwing van contracten, wat in vele gevallen later gebeurt dan op 1 januari. Een verhoging van 4,7 pet. op contractbasis betekent een verhoging van 4,4 pet. op jaarbasis. Minister Veldkamp heeft er zich nog niet over uitgelaten, welke van de mo gelijkheden zijn voorkeur heeft. De werkgevers vinden de tweede mogelijkheid de beste. De vakcentrales willen een hoger percentage en spreken zich daarom helemaal niet uit. 1 Verhoging van de lonen met 5 pet. op jaarbasis (in feite dus met 5,4 pet. in elk contract) inclusief de com pensatie voor hogere A.O.W.-premie. 2 Een minimumloon van 110 gulden per week. 3 Een aanvullende verhoging van de kinderbijslag, nu de regering de loonsverhoging heeft gekoppeld aan de belastingverlaging om met name de grote gezinnen en de laagstbetaalden van die verlaging weinig of niet profiteren. 4 Geen hervatting van het loonover leg omstreeks het midden van het jaar om na te gaan of de ontwikkeling der economie toch gunstiger is dan thans wordt voorzien (regeringsplan) doch in plaats daarvan In de tweede helft van 1965 een extra vakantie-uitkering van 1 pet. (wat volgens de vakcentrales een hele tegemoetkoming betekende, want bij de onder punt 4 genoemde onderhande lingen zou volgens hen stellig meer dan 1 pet. uit de bus komen). 6 Toestaan van ondernemingsgewijze differentiatie met een maximum van 5 pet. 7 Handhaving van het programma van invoering van gelijke beloning voor mannen en vrouwen. VELDKAMP een zo redelijk mogelijk standpunt Zeer groot is het aantal verkeers slachtoffers, dat gisteren weer op de Nederlandse wegen gevallen is. Ten dele werden deze ongelukken, veroor zaakt door gla.dde wegen en andere weersgesteldheden. Op de rijksweg Leeuwarden-Sneek ter hoogte van het dorp Rauwerd slipte een personenauto, waarin de heren T. Pompstra en W. Wissema, beiden uit Leeuwarden, zaten. De wagen schoot dwars over de weg, sloeg over de kop en belandde tenslotte in een diepe bermsloot, waarin de beide inzittenden verdronken. Tijdens het passeren van een truck met oplegger is op de rijksweg Am- sterdam-Ypenburg een personenbusje geslipt en door de middenberm gescho ten. Daar botste het frontaal tegen een personenauto. Twee inzittenden hier van, de heer J. Verhoef uit Oostma- horn en mevrouw A. de Jong uit Lei den, kwamen om het leven. Twee an dere inzittenden alsmede de bestuur der van het busje werden ernstig ge wond. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht raakte een auto, bestuurd door de 30- jarige Italiaanse fabrieksarbeider An- gelo Pocai, in de middenberm. De wa gen sloeg over de kop en kwam op de andere rijbaan in botsing met een be stelwagen. De Italiaan was op slag dood. Op de noord-zuid-verbinding in Berghem kwam de 23-jarige landbou werszoon J. van Herpen uit Geffen met zijn bromfiets in botsing met een personenauto. De bromfietser kwam boven op de auto terecht en overleed ter plaatse. Zijn verloofde, die achter op de brommer zat, werd ernstig ge wond. In Delft stierf gisteren de 64-jarige chef-monteur George Smith uit Voor- Schoten aan de verwondingen, die hij opliep toen hij even tevoren met zijn auto tegen een boom reed. Het slacht offer heeft vermoedelijk een bocht te ruim genomen, doordat hij plotseling onwel werd. Bij de botsing schoot hij met zijn hoofd door de voorruit. Op de brug over de Noordvliet op de rijksweg Rotterdam-Hoek van Hol land slipte een auto, waarna deze te gen de brugleuning botste. Een der in zittenden, de 71-jarige heer Crauwelt uit Den Haag, werd bewusteloos naar een ziekenhuis gebracht, waar hij la ter overleed. In Warmond verongelukte een nog onbekende automobilist, die met een snelheid van 160 km een inhaalma noeuvre uitvoerde. Da auto slipte op de gladde weg, gleed ongeveer 100 meter dwars over de weg en botste daarna tegen een viaduct-pijler. Hij was op slag dood. Tn Den Haag werd de 63-jarige mej. Martina Cornelia van der Ploeg door een tram gegrepen en op slag gedood. Vermoedelijk heeft zij samen met twee andere vrouwen een voetgangersover steekplaats overgestoken, ondanks het feit, dat het voor haar bestemde licht op rood stond. Het slachtoffer kwam geheel onder de tram terecht. Met een takelwagen moest het voorste tramge deelte worden opgetild om de dame te kunnen bergen Een bijrijder van een Nederlandse vrachtwagen, de 43-jarige Amsterdam mer Gerardus Waasdorfs uit Amster dam, heeft gisteren vergeefs gepro beerd zijn leven te redden door uit zijn autocabine te springen toen de auto twintig meter van een steile helling neerstortte. Hij kwam echter onder het vallende voertuig terecht en was op slag dood. De bestuurder van de wa gen, de 39-jarige Amsterdammer Jacob Haynis, moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Op deze manoeuvre kregen de vak centrales vrijwel geen reacties. De re gering noemde haar standpunt een on wrikbaar raam waarbinnen slechts over modaliteiten kon worden gespro ken, de werkgevers stelden zich achter de regering en becijferden bovendien ruwweg dat de eisen van de vakcentra les op 10 a 12 pet. loonkostenstijging neerkwamen. Er restte de vakcentrales toen niets meer dan duidelijk te stellen, dat zij als deelgenoten in de Stichting van de Arbeid niet beieid zijn op basis van het regeringsstandpunt vernieuwde c.a.o.'s op toelaatbaarheid te toetsen. In feite komt dit erop neer dat de vak centrales c.a.o.'s, waarin meer wordt overeengekomen dan de regering toe laatbaar acht, niet zullen afkeuren en de werkgevers wel. In zo'n geval zou het college van rijksbemiddelaars de eindbeslissing moeten nemen. Daarom wordt ver wacht dat minister Veldkamp om prak tische redenen het college meteen zal aanwijzen als toetsend orgaan. De „spel regels" van de loonpolitiek laten dit toe. Na het mislukken van dit laatste overleg zei minister Veldkamp tijdens een persconferentie, dat het regerings beleid er enerzijds op is gericht om de belangrijke reële loonstijging van be gin 1964 te consolideren en anderzijds verdergaande kostenstijgingen wil be perken. Geplaatst tegenover verschil van opvatting in de Stichting van de Arbeid was de regering verplicht een zo redelijk mogelijk standpunt in te nemen. De minister verklaarde dat de loonaanwijzing, die binnenkort uit zijn pen zal vloeien, materieel niet zal af wijken van het eerder ingenomen standpunt. Alleen de uitvoering zal na der geregeld moeten worden. Hoe deze regeling zal luiden kon hij nog niet zeggen. Volgens drs. Roemers, die sprak na mens de vakcentrales, willen regering en werkgevers de structurele loonaan- passing van 1964 na een jaar al weer ongedaan maken. „Als we het reële loon gelijk laten, dan gaan we in feite achteruit, want er is een voortdurend opgaande lijn geweest". Als men let op de ontwikkeling van de export, pro- duktiviteit, investeringen, bedrijfsre sultaten en handelsbalans, dan is er volgens hem geen enkele reden tot pa niek of tot een hik- en hijgstijl in het loonbeleid. „Wij begrijpen dan ook niet dat de regering de kant van de werk- gers gekozen heeft. We behoeven heus niet zo ongunstig tegen de economische toestand aan te kijken". De heer Roemers meende voorts dat het Centraal Planbureau bij het op stellen van zijn prognoses voor 1965 „politieke" cijfers heeft gehanteerd Voor de werkgevers waren deze zo interessant, dat zij zich er meteen in vastbeten. Daardoor is van echt onder handelen geen sprake geweest, aldus drs. Roemers, die meende dat op die basis een centraal loonbeleid niet mo gelijk zal zijn. Namens de werkgevers verklaarde ir. Bosma verbaasd te zijn geweest over de gang van zaken van gistermiddag. In de eerste plaats was zeer duidelijk dat er over het regeringsstandpunt niet meer onderhandeld kon worden. Voorts vond hij het verwonderlijk, dat de vak centrales de prognoses aanvochten maar niet bereid waren in de loop van 1965 na te gaan of de werkelijkheid gunsti ger zou zijn. (Roemers: „Het zou er dan op gaan lijken dat wij alleen maar met loonsverhogingen te maken hebben, bij de vakcentrales blijft nu al erg veel structureel werk liggen"). Ook vond de heer Bosma het verwijt niet rede lijk dat er niet onderhandeld zou zijn. „De standpunten lagen zo ver uiteen dat overeenstemming al onmogelijk was, zelfs als de regering een soepel prijsbeleid zou hebben gevoerd". Ondernemingsgewijze differentiatie wees hij opnieuw af met te zeggen dat het ene bedrijf het andere dan mee sleurt in opwaartse richting om geen personeel te verliezen. De zwarte lonen komen dan terug. Bij een algemene loonmaatregel zal de matiging beter slagen. T-Jij komt, hij komt, mijn beste vrind, uw beste vrind Ja, vandaag komt hij, ondanks de kou, de sneeuw, de regen, ondanks de Stichting van de Ar beid. Hij is het enige vaste punt in het nieuws, hij is het enige altijd weer goede nieuws. T aten we even de moeizame loononderhandelingen en de problemen van Peron en Corne- lis Verolme vergeten. Voor één dag zijn ze niet belangrijk. De pakjes, vanavond, die zijn be langrijk. En de schoenen, mor genochtend. "pn mocht u vandaag ergens in de krant plotseling rijmende koppen tegenkomen, vergeef het ons, we konden het gewoon niet meer laten. (Advertentie) DE IN LETLAND geboren vrouw, die tijdens het bezoek van Kroestjev aan Zweden een met het portret van Kroestjev beschilderd varken losgela ten heelt, is veroordeeld tot een boete van 50 Zweedse kronen. Zij maakt zich echter geen zorgen over de boete, want ze heeft geld gekregen van mensen uit de hele wereld, die vinden dat ze ge lijk had. HOFL£VERANOea Voor de komende FEESTDAGEN ontvingen wij uit Engeland een mooie collectie Prijzen vanaf 59.50 GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1