;de net JOUWEN MEISJES ERHOUT Hollandse Bank Unie brengt jaarverslag „nieuwe stijl" Belasting bracht 1,5 miljard méér op Margarineprijs zal met 8 pet. stijgen VEERTIEN JAAR 12,5 PERCENT SLECHTE BEURSWEEK rateur BREDA 'de 'gsters Zwanenberg Oss neemt Verapharm over Resultaten in Nederland bevredigend Peking houdt been stijf Reserve Risico's Magere eind resultaten in de tuinbouw Driejarige Elly gehuldigd Amsterdamse Effectenbeurs 16 ran ERG" ïationale ton-Bouw 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 17 De Atlas Delft in Amerikaanse handen Van Ommeren verwacht goed jaar Fa. Bakkeren schond exportwetten niet Gesprek afgewezen EEG-ONTWERP OLIëN EN VETTEN Steenfabriek Udenhout optimistisch Frankrijk tegen lening aan Engeland MARKTEN tt Ur« vraag naar oma LWERK da hoogte stellen va? lepaste werktijden. Irijf, onder werktijd an 8 uur, NDERDELEN 130 uur 4527. ige werkkring lliciteren naar iza noderne talen ring. diploma's soneelszaken, :t met ons op- toestel 241) ens uitbreiding van voor epileptische te richten aan de legsters, Galderse- iwproject te Sluiskil: i magazijn- atie ;te in het bezit van rwijl bezit van het n en/of opleiding veling strekken. 24 jaar komen, afhankelijk rvaring. 't hoofdkantoor der 8, Breda. MEPPEL De n.v. Verapharm is met ingang van 1 december opgenomen in de veterinaire groep van het concern der n.v. koninklijke Zwanenberg-Orga- non te Oss. De n.v. Verapharm vervaardigt serums vaccins en farmaceutische produkten voor dierkundig gebruik. Haar perso neel bestaat uit ongeveer 40 man. Het berijf zal op dezelfde voet worden voort gezet. Men hoopt in de loop van 1965 een nieuw bedrijfspand te betrekken op het industrieterrein in Meppel. De huidige directeur van Verapharm, de heer J. F. Weide, is benoemd tot algemeen directeur van de gehele vete rinaire groep Zwanenberg-Organon. DELFT In New York is bekend gemaakt dat de General Aniline and Film Corporation een 100 procent-be lang heeft verworven in de n.v. licht drukpapierfabriek „De Atlas" in Delft. De Atlas is fabrikante en handelsonder neming van materialen en machines op het gebied van lichtdruk en aanverwan te artikelen. Het bedrag dat met deze aankoop gemoeid is, werd niet meege deeld. Het Delftse bedrijf is sedert 1959 li centie-nemer en importeur van General Aniline-produkten De huidige directie van de Atlas behoudt de leiding van het bedrijf onder een nieuwe raad van commissarissen. De raad zal onder voorzitterschap staan van dr. J. Werner, president-di recteur en voorzitter van de raad van commissarissen bij General Aniline. De raad zal verder bestaan uit twee direc tieleden van het Amerikaanse concern, zo wordt van de zijde van de Delftse onderneming medegedeeld. ROTTERDAM Phs van Ommeren n.v. gelooft ook nu nog dat 1964 een zeer behoorlijk jaar zal worden, zoals reeds in het emissieprospectus werd ver meld „Maar zeker weten wij het na tuurlijk nog niet", zo voegt van Om- meren's personeelsorgaan eraan toe. Voor de drie sectoren: binnenvaart, tankopslag en agentuurbedrijvigheid te zamen is de stabiliteit van de onder neming vrij groot. Het is de zeevrach- tenmarkt, die uiteindelijk bepaalt of het een goed of slecht jaar gaat worden. Een en ander is pas aan het eind van het jaar te overzien Men heeft echter bij van Ommeren thans het gevoel dat de Oostzeevaart het bedrijf in het vier de kwartaal 1964 vriendelijker gezind zal zijn dan in het derde, terwijl het eerste kwartaal uitgesproken goed was (Van onze financiële medewerker) BREDA Voor de 14 achtereen volgende jaren keert de Hollands Bank Unie een dividend uit van twaalf-en-een-half procent. In de zelfde periode is het aandelenka pitaal gestegen van f 15 min tot 40 min en kapitaal en reserves samen van 20 min tot 78 min. Tot deze stijging heeft in het af gelopen jaar vooral bijgedragen de emissie van 10 min aandelen, die plaatsvond tegen de koers van 150 procent, waardoor een emissie-agio is verkregen van 5 min. Wij zul len niet voortgaan de huidige cij fers te vergelijken met die uit een nog vroegere geschiedenis, want dan komt men tot de conclusie, dat de HBU voor de oorlog eigenlijk nog maar een liliput-bedrijf was vergeleken bij thans, al dacht men daar toen heel anders over. Al jarenlang toen de onlangs over leden oud-directeur-generaal, mr N. E. Rost Onnes, nog het bewind voerde was het de gewoonte een volgens Ne derlandse begrippen uitermate monumen taal jaarverslag te doen verschijnen. Ook onder de nieuwe directie, n.l. die van de heer P. W. Rost Onnes, is dit het geval. Maar er is toch een graduele wijziging gekomen en wel in twee rich tingen De omvang van het verslag is lichtelijk ingekrompen, maar zij be slaat toch nog altijd meer dan 150 pa gina's De inhoud daarentegen is wat verbeterd. Daarop is reeds lang aan gedrongen, een verrassing is het voor aandeelhouders om thans een verlies- en winstrekening te zien, die niet meer een post bevat, nl. het exploitatiesaldo, maai een specificatie in drie posten, waardoor een enigszins ruimer inzicht wordt verkregen in de winstbronnen. Deze vertonen vergelijkend met het vo rig jaar het volgende beeld: interest en wissels provisie effecten en syndicaten bruto result 1963/1964 1962/1963 31.462 mlri 28.254 min 10.414 min 10.936 min 4è081 min 3.624 min 45.957 min 42,815 min Vergeleken met de laatste jaren voor de oorlog zijn de bruto-bedrijfsresulta- ten bijna vertienvoudigd. De nettowinst bedroeg over het boekjaar per 30 juni 1964 f 10.049 min. hetgeen een record cijfer is in de geschiedenis van de bank. De laatste jaren bleef men meestal tus sen de f 8 en f 9 min Dit jaar wordt de nettowinst als volgt besteed: 1963/1964 1962/1963 toevoeging aan de reserves tegen eventuele risico's en belastingen 3.600 min 3.500 min afschrijvingen op vaste activa 2.074 min 1.950 min dividend 4.375 min 3.750 min de verandering, die in het verslag is doorgevoerd, betreft de waardering van de zeer belangrijke post gebouwen". Het was de trots van wijlen N. E. Rost Onnes om in de balansen te laten zien, hoeveel de gebouwen wel waard waren. Dit egebeurde weliswaar op uitermat voorzichtige wijze. Men ging nl. uit van een zeer conservatieve verkoopwaarde, waarbij werd aangenomen, dat de be treffende objecten tegen een dergelijke waarderingsprijs onder welke conjunctu rele omstandigheden dan ook te allen tijde realiseerbaar zouden zijn. Nu is dit een zeer omstreden kwestie bij de waar dering van de activa in bankbalansen. Dit geldt nit alleen voor Nedrlandee Dit geldt niet alleen voor Nederland maa- voor de gehele wereld Verreweg de meeste banken in Nederland achten het wenselijk om het gehele bezit aan gebouwen hoe kostbaar dit ook uiterlijk moge schijnen, uit conservatieve over wegingen voor slechts f 1,- of maar een weinig daarboven op de balans te zet ten Zij gaan van de opvatting uit dat, wanneer de nood eenmaal aan de man mocht komen, zulke omvangrijke objec ten als grote bankgebouwen toch niet te realiseren zijn tegen een redelijke prijs. Dit standpunt brengt mee. dat er al leen al uit dezen hoofde in de meeste balansen een enorme stille reserve moet zitten. Wanneer men ziet, dat de verze kerde waarden van de gebouwen bij de vier grote banken ieder zo ongeveer f 70,- a f 100 min. beloopt, dan spreekt zulks duidelijk. Het zou dan ook in het belang van de voorlichting aan aandeel houders en de daarmee verband hou dende waardering van de betreffende aandelen aanbeveling verdienen, dat de banken wat meer openhartigheid ten deze zouden betonen, hetgeen niets te maken heeft met het prijsgeven van het gewenste conservatisme. Nu is het be stuur van de HBU van het in de laatste jaren door de HBU gevolgde waarde ringssysteem afgestapt door als basis aan te nemen de aanschaffingsprijs ver minderd met alle gewenste afschrijvin gen. Allereerst werd het uit de emissie verkregen agio na aftrek van onkosten op de emissie, aan de open reserve toe gevoegd, waardoor deze steeg met 2.500 min. Vervolgens werd besloten om de waardering van de post gebou wen zodanig te wijzigen dat er minder „bloot gegeven" wordt dan voorheen. De HBU staat nog steeds op het stand punt, dat deze vermogensbestanddelen een waardevast karakter hebben en dat zij onafhankelijk zijn van de waarde van de landsmunten in de verschillende landen waarin de HBU werkzaam is, ja dat zij zelfs dienen als tegenwaarde tegen muntontwaardingen, die de resul taten van de HBU eventueel zouden kunnen beïnvloeden. Tot nu toe werd de balanswaarde gebaseerd op recente taxaties op basis van de conservatieve verkoopwaarde. Hoewel", aldus moti veert de directie, „de wijziging in de waarderingsgrondslagen van de gebou wen aan aandeelhouders een reëel in zicht in de waardeverhouding geven, is de directie gebleken dat deze voor Ne derland niet gebruikelijke waarderings methode tot misverstand aanleiding ga*. 10.049 min 9.200 min DEN HAAG Alleen al de niet ko hierbelastingen hebben in de eerste tien maanden van dit jaar bijna anderhalf miljard gulden meer opgebracht dan in de eerste tien maanden van het vorige jaar De grootste stijgingen, in geld, gaven de opbrengsten te zien van de loonbelasting, de invoerrechten en de omzetbelasting. De loonbelasting steeg met 602 miljoen tot 2.342,5 miljoen, de invoerrechten met 335.4 miljoen tot 1 291 miljoen met inbegrip van 627 mil joen wegens bijzonder invoerrechten op benzine en andere minerale oliën) en de omzetbelasting nam met 396 miljoen toe tet 2.179 miljoen gulden Eer. daling vertoonden de opbrengsten van de dividendbelasting <met 17 miljoen tot 147 miljoen) en van de commissarissenbelasting (met 1 mil joen tot 24,5 miljoen) de opbrengst van tabaksaccijns was met circa 466 mil- ïoen gulden ongeveer gelijk aan die over de eerste tien maanden van het vorige 'ifar opbrengst van de niet kohierbelastingen beliep in de periode januari-oktober van dit jaar 7.447.6 mil- toen gulden tegen 6.026 miljoen gulden in de overeenkomstige periode van 1963. De gezamenlijke niet-kohierbelastingen bereikten in oktober j.l, voor het eerst efb maandopbrengst van f 800 min. in oktober 1963 werd f 696 min geïnd en in de eerste maand van het vorige kwar taal f791 min De loonbelasting bracht in de verslag- ouand f 269 min op tegenover f 211 min be overeenkomstige maand van 1963. ad fon^lcngst van de omzetbelasting „nfu mln vertoonde een accres t.o.v. oktober vorig jaar van f 182 min. e 0ntvangsten van de schatkist uit hoofde van de gezamenlijke kohierbe lastingen hebben in de eerste tien maan den van dit jaar 3.969 miljoen gulden bedragen. Dit was ongeveer 340 miljoen gulden meer dan de ontvangsten in de eerste tien maanden van het vorige jaar In oktober j.l. bedroegen zij 1.173 mil joen tegen 1.080 miljoen in oktober 1963. Dit accres werd voor 76 miljoen ver oorzaakt door de vennootschapsbelasting, Dc ontvangst uit hoofde van deze be lasting was zoals steeds in oktober, re latief hoog door de afdracht van de be langrijke Bedragen, die in juli en augus tus over het lopende en het vorige boek jaar werden opgelegd. BREDA Enkele maanden geleden hebben we gemold dat de firma A. Bak keren te Breda uitgesloten werd van aan kopen in de Verenigde Staten, omdat deze firma ervan beschuldigd werd de oxportwetten van dit land te hebben overtreden. Het Amerikaanse ministerie van han del heeft nu meegedeeld dat deze be schuldigingen onjuist waren. Er was van geen overtreding sprake. De firma Bakkeren, die handelt in on derdelen voor trucks en trailers, is nu tan de „zwarte lijst" afgevoerd en kan 'us weer op dezelfde voet als voorheen t de V.S. importeren. MOSKOU De Chinese leiders heb ben, zo wordt in Moskou gezegd, een voorstel van de Sovjet-Unie voor een communistische conferentie in maart a.s. van de hand gewezen. Oorspronke lijk waren de Russen van plan ge weest, deze bijeenkomst (ter voorbe reiding van een conferentie van alle communistische partijen in de wereld) op 15 december te laten beginnen, maar daar schijnt niets van te komen. Het nieuwe voorstel zou in de afgelo pen twee weken aan de Chinezen zijn overgebracht door de Russische am bassadeur in Peking, die te horen zou hebben gekregen dat het Chinese standpunt over het Russische plan duidelijk genoeg was en dat er verder niet over te praten viel. Intussen zond de Russische commu nistische partij gisteren een delegatie naar Belgrado ter bijwoning van het Zuidslavische communistische congres dat daar volgende week begint.. Dit is voor het eerst sinds de breuk in 1948 tussen Tito en Stalin, dat een Rus sische delegatie op een Zuidslavisch partijcongres aanwezig is. De Russen zouden hiermee willen aantonen, dat ze niet van plan zijn de Chinezen con cessies te doen in fundamentele ideo logische kwesties. Een principieel zeer belangrijke twee- voortdurende taxaties, die toch altijd De directie is er daarom toe over gegaan deze activa te waarderen op kostprijs onder aftrek van afschrijvin gen. waarbij de kostprijs is gesteld op het guldensbedrag, dat de tegenwaarde vormde van de bedragen in lands- munt in het jaar van aanschaffing. Het verschil tussen de aldus bereikte boekwaarde en de oude boekwaarde werd ten laste gebracht van de extra- reserve, waaraan dientengevolge f 1.500 min werd onttrokken. Het resterende saldo de extra-reserve ad f 15.500 min. werd aan de open reserve toe gevoegd. Bij handhaving van het oude systeem zou de boekwaarde zijn gesteld op f 30.250 min., terwijl de kostprijs onder aftrek van afschrijvingen uitkomt op f 37.400 min. In guldens uitgedrukt zijn de verschillen dus niet zo bar groott maar de wijziging van het prin cipe is daarom des te belangrijker Uit het feit. dat de wijzigingen niet groot zijn blijkt intussen zonneklaar, dat het vreègere systeem volgens een alles zins conservatieve methode werd toege past. Men zal echter moeten toegeven, dat het thans aangenomen systeem meer een element van betrekkelijke onzeker heid inhielden. De waardering van de overige activa en passiva van het bedrijf van de bank over de gehele wereld zijn zoals se dert 6 jaren gebruikelijk, geschiedt te gen marktprijzen. Waar het hier om een balanstotaal gaat, dat sedert 1955 belangrijk boven de een miljard Neder landse guldens ligt, spreekt het vanzelf, dat ook hier met 'n grote mate van con servatisme rekening dient te worden ge houden. De directie verzekert dan ook, dat er bij de waardering van debiteuren en andere activa rekening is gehouden met alle mogelijke noodzakelijke en ge wenste reserveringen tegen eventuele ri sico's Dit is overigens geen overbodige luxe gezien de fluctuaties, merendeels in benedenwaartse richting, van de valuta's van de landen waarin de H.B.U. werkt, Deze hebben zich in het afgelopen jaar als volgt ontwikkeld: Omrekeningskoersen op basis der marktkoersen in Hollandse guldens. p. 30.6 p. 30.6 1964 1963 landsvaluta Argentijnse peso c/1 dollar 100,— 2,64 2,60 Braziliaanse cruzeiro cr dollar 100.0,30 0,39 Ecuadoriaanse sucre s/ 100,— 19,50 16,98 Israëlisch pond 1 pound 100,120,120, Ned. Ant. gulden na gulden 100,— 192,— 192,— Surinaamse gulden s gulden 100,— 192,— 192, Turks pond tl 100,40,40, Uruguayse peso ur dollar 100,— 18,58 21,90 Venezolaanse bolivar bs 100,— 80,64 79,54 Ten aanzien van de gang van zaken in Nederland constateerde het verslag: .Bij de Nederlandse kantoren stemde de voortgaande expansie van zaken, me de bevorderd door de groeiende relatie kring zonder meer tot tevredenheid. Niettegenstaande het feit. dat de posten honoraria en onkosten een forse stijging van f 26,4 tot f28,3 min. vertoonden, kon met 'grote voldoening op het be haalde bedrijfsresultaat worden terug gezien". Omtrent de verhouding van de binnen landse- en buitenlandse zaken vermeldt het verslag niets. Men verneemt alleen dat in de Nederlandse Antillen en Suri name de resultaten zeer voorspoedig waren, dat in Argentinië de relatiekring belangrijk werd uitgebreid Sao Paulo heeft zich hersteld en droeg weer bij tot de resultaten Guayaquil en Quito ontwikkelden zich gunstig, Tel-Aviv en Haifa konden de kostenstijging niet ge heel opvangen maar bereikten toch een behoorlijk resultaat. Winst Turkije niet bevredigend. Omzet in Uruguay nam sterk toe. winsten hoger. De dl rectie vertrouwt dat voor Venezuela de moeilijkste tijd voorbij is. NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens - 156.50—156.80. Philips Unilever 146.80. -, Kon. Olie 154.00—154.50, BRUSSEL Die EEG-commissie heeft bij de ministerraad een voor stel ingediend omtrent de instelling van een gemeenschappelijke markt organisatie voor plantaardige olieën en vetten, die zodran zij in werking treedt voor Neder land een verhoging van de marga rineprijs van 8 pet. met zich mee zal brengen. Het voorstel is een nadere uitwerking van een resolutie over de beginselen van een dergelijke gemeenschappelijke ordening, die tijdens de marathonzitting van december 1963 door de raad werd aanvaard. Zij voorziet in de stichting van een fonds van 350 miljoen Duitse mark, waarmede de producenten in de gemeenschap rechtstreeks de steun wordt verleend, teneinde hun een rede lijk inkomen te garanderen en struc tuurverbeteringen in de olijvencultuur te financieren. Het fonds zal worden be taald met een speciale heffing op mar garine, die naar vorig jaar decem ber is overeengekomen, in Nederland 8 pet. zal bedragen De commissie heeft nog in het midden gelaten, wanneer de voorgestelde verordening, die vooral voor Italië met zijn grote olijvencultuur van belang is. in werking zal treden. De thans door de commissie voorge stelde verordening kent behalve een richt-, interventie- en drempelprijs ook nog een soort streefprijs (prix d'objec tive) die voor de Europese commissie als leidraad moet dienen bij de vast stelling van de richtprijs, teneinde de producent een redelijke bezoldiging te garanderen Voor de eerste campagne zou deze streefprijs 10 pet. hoger moe ten zijn dan het gemiddelde van de drie voorafgaande seizoenen. Voorts dient de commissie voor 1 januari 1966 een plan in te dienen tot verbetering van de structuur in de olijvencultuur. Een tweede ontwerp van ordening van de EEG-commissie betreft de invoer van oliehoudende produkten uit de 18 BREDA Het bestuur van de n.v. steenfabriek Udenhout" voorheen Wey- ers en co deelt mede: ten aanzien van de fabriek te Udenhout mag er op ge rekend worden, dat de produktiecapaci- teit geheel zal kunnen worden benut. Gezien de goede kwaliteit van het pro- dukt en de gerede afzet, wordt voor deze fabriek een resultaat verwacht, minstens gelijk aan dat van het vorige jaar. De nieuwe fabriek te Maren-Kessel, welke eind juli van dit jaar in bedrijf kwam, had dearna langer dan voor zien, met aanloopmoeilijkheden te kam pen zodat de prognose der aanloopkos ten dan ook werd overschreden. Deze moeilijkheden zijn nu overwonnen zo dat het nieuwe produktie-apparaat en de daarmee te realiseren kwaliteit, thans beantwoorden aan de verwachtingen, die het bestuur bij de opzet van deze nieuwe fabriek koesterde (over 1963 werd het dividend verlaagd van 12 tot 8 pet. over het verhoogde kapitaal red anp). AMSTERDAM De laatste beursdag van deze week sloot in een betere stem ming hetgeen ten dele verband hield met het verdere herstel van Wall Street. Wel was de vraag nog beperkt, en bleef de handel van bescheiden afmetingen, maar de koersen hadden een neiging tot oplopen, hetgeen niet slechts het geval was voor de internationale concerns maar ook voor de lokale industrieën. In het algemeen gaf de beurs blijk van een verbeterde technische positie en daar mee sloot de beurs de week in een hoopvoller stemming af dan de vorige dagen aan de dag was getreden. Zo was AKU zes punten hoger op 486 ingevolge verhoogde belangstelling terwijl de iets hogere tendens voor de Nederlandse fondsen in New York hier niet zonder uitwerking bleef. Zo trokken Philips aan tot 154, liepen Unilevers op tot boven 147 en waren Kon. Olie een gulden beter op 156.50. Voor olies was enige vraag van het publiek te bespeuren waar tegenover de arbitrage neiging tot afgifte had. Ook in de cultuurhoek was een opmerkelijke ontwikkeling want HVA werd ge daan van 144 tot 145, een verbetering van ruim vier punten. De scheepvaartmarkt was ongeanimeerd maar eerder iets beter. Over het algemeen was de handel niet groot maar was de ondertoon in ieder geval optimistischer dan de vorige dagen. Aan delen Centrale Suiker, die donderdag waren opgelopen tot 387, stegen verder tot 395 maar reageerden vervolgens tot 388. Geruchten dat het dividend zou zijn vast gesteld werden van bestuurszijde tegengesproken. De Nederlandse staatsfondsen hadden een rustig verloop bij goed prijshoudende koersen. Deze week is AKU twee punten verbeterd en Hoogovens met eenzelfde aantal ge daald. Philips is bijna drie gulden gezakt maar Unilever wist zich goed te handha ven. Kon. Olie was per saldo circa twee en een halve gulden lager. Deli-maatschap- pij liep bijna drie gulden terug. Al met al een weinig gunstige beursweek met al- waarborgen biedt voor een grotere sta- leen gisteren een kleine opleving. Aandelen REM deden 17,50 gl. biliteit dan de tot nu toe gebruikelijke geassocieerde Afrikaanse landen en an dere met de EEG verbonden gebieden. Door de associatie overeenkomst met de achttien, heeft de gemeenschap zich ver plicht met de belangen van deze lan den rekening te houden. Bij de bepa ling van het landbouwbeleid. Onder meer door toekenning van een bevoor rechte positie ten opzichte van derde landen. Gaandeweg zal het invoerrecht op alle oliehoudende produkten dan ook totaal worden gereduceerd. Voorts voor ziet de verordening in steun aan de ach- tien indien de wereldmarktprijs van oliehoudende produkten beneden een door de raad in overleg met de geasso cieerde landen vast te stellen refeien- tieprijs zou dalen. De EEG-commissie heeft voorts aangekondigd dat zij op een later stadium een voorstel zal indienen betreffende speciale maatregelen ten be hoeve van de Griekse olijvencultuur. PARIJS Frankrijk heeft zich verze tegen een Amerikaans voorstel om Groot Brittannië een lening van twee miljarc dollar te verstrekken. De Fransen zouden erop hebben ge staan, dat een dergelijke hulp aan Enge land niet buiten het Internationale Mone taire Ffxids kan worden verleend. Het voorstel, dat nog van „informele aard zou zijn, werd gedaan aan een groep van westelijke financieel draagkrachtige landen namen zijn niet genoemd om Engeland twee miljard dollar te le nen voor een periode tot zeven jaar. Het geld zou moeten dienen als een soort fi nanciële „schokbreker" tegen nieuwe ge varen voor het pond sterling. Deze lening wilden de Amerikanen ge heel loszien van de onlangs aan Enge land verstrekte lening van drie miljard dollar via het Internationale Monetaire Fonds om het pond sterling tegen deva luatie te beschermen. Om het IMF in de gelegenheid te stel len een krediet van een dergelijke om vang te verlenen hebben de 10 landei van de zogenoemde „Parijse club" waar onder ook Nederland en Frankrijk 400 miljoen dollar in het IMF gestort.^ BREDA, 4 december, andijvie 50-60. bloemkool A 60, boerenkool 6-10, kroten A 12-16, B 6-8, rodekool 12-18, sav. kool - groen 10-15, wittekool 10-12, bospeen 20-30, prei 18-28, raapstelen 8-10, schorse neren A 50, selderij - bos 6-15, knolsel derij A 15-20, sla 1 16-18, 2 8-10, spinazie 55-60, spruiten Al 110-120, A2 95-110 A afw. 80-90, B afw. 40-50, BI 75-85, B2 65-70, Cl 35, C2 30, peterselie - bos 8-12, witlof Al 70-80, waspeen Al 20-25, BERGEN OP ZOOM, 4 dec. Sla 6-16, spruiten 32-144, witlof 24-87, r.kool 5-8, w.kool 8-10, sav. 8-23. prei 14-31, uien 9-25, bl.kool 19-63, and. 43-67, was peen 18-23, breekpeen 7-10, seld. 68-81, cox orange 17-33, goudrenet 14-23, gold. delicious 13-38. GOES, 4 dec. Groenten per stuk: bl.kool Al 47-57 A2 41-46 BI 41 B2 14-30 afw. 12-36, krospla I 15, knolseld. I 21; per bos: seld. 13-15, peterselie 13-15; per kg: aardapp. 11-15, witlof Al 90-92 A2 62 BI 81 B2 57, spruiten Al 49 A2 32-38 BI 20-23 gesch. Al 64-67, B2 30, veldsla II 20-29. knolseld. afw. 6-8, breek peen BI 13-14 Cl 16, and. I 40-42, II 17- 25, afw. 8-9, waspeen I 28-29, uien afw. 9-10, gesch. 13, kroten II 14, prei Al 24- 32 A2 17-26, gr. sav.kool I 12-16, II 7-8, r.kool I 10-15, II 10, BI 5-8, w.kool I 8, boerenkool I 10-16, gele sav.kool I 8. KAPELLE, 4 dec. Ind.- en export veiling: appelen: goudrenet I 85 26, 80 25, 75 23, 70 17, 65 12, II 85 20, 80 18. 75 16-12 70 14—12, 65 8, lid 6, III grof 12—8,5—18, III fijn 66,5; jonathan I 80 14, 75 23 17, 70 23—22 65 22—21—19, 60 18—19, II 80 12, 75 12—13, 70 12 en doordr., 65 12 en doordr., 60 doordr., lid III grof III fijn doordr.; cox orange p. I 70 61, 65 44, 60 31—30, 55 19. II 55 12, lid 6,5, III grof 22, III fijn 6; zoete ermgard I 60 42, 55 34. II 65 40, 60 41, 55 30, lid 14, III grof 17; gold, delicious I 80 383734 39, 75 38—39—40—43- 70 37—3a— 39, 65 27—30—29, 60 18", ÏI 80 21—22—23—24—28 —29—33, 75 20—23—25—80—35, 70 19—22 —25—32, 65 15—16—17—T9—20—21—22- 23, 60 12—15—18, lid 6—12. III grof 12—14, III fijn 612, ex 70 38; sterappel II 60, II 55 doordr., II 65 12; comt. de paris I 70 17—21, 65 17—19, 60 15, II 75 23. 70 15—25, 65 16—19, 60 13—9,5, 55 9,5— 8,5, III grof 10, III fijn 7,5; st. rémy II 80 19. 70 22, 60 21, lid 13, III grof 14, III fijn 6; d. du cornice II 80 8082, 75 86—84—85, 70 87—85—86, 65 79—77—80, lid 60 62—61. lid 55 22, III grof 65—66. III fijn 3349; gieser wildeman I 70 56. 60 51, II 55 38—30, 50 19—18, lid 8,5, III grof 18, III fijn 6; conference III grof 36—37—40—42, III fijn 26—27—30, kr. 6—7,5; kleipeer II 55 20, lid 7.5; aardapp. I 12; groenteveiling: prei 27, bl.kool 12- 20-42, spruitkool 16-47-50-51, herfstrapen doordr., r.kool 8,5. LEEUWARDEN, 4 december, gebruiks- vee 1083, slachtvee 691, kalveren (gras en vette) 564. nuchtere- en mestkalveren 725, schapen en lammeren 558, varkens en biggen 55, bokken en geiten 29, paar den 181, veulens 13, totaal 3899. Prijzen in guldens (per stuk) Melk- en kalfkoeien 1180-1250, guste koeien 650- 950, pinken 450-850. enterstieren 700-900 graskalveren 400-550, nuchtere kalveren 50-60. mestkalveren 130-200, fokschapen 125-135, lammeren 110-120, werkpaarden 1150-1275, veulens 400-500, bokken en gei ten 35-45, biggen 45-50 55-60, (per kg slachtgewicht) koeien 3.80-4.10, 3.50-3.60, worstkoeièn 2.30-2.50, stieren 4.00-4.20. graskalveren 3.90-4.10, vette schapen 4.25- 4.50, lammeren 80-90, oudere paarden 2.00- 2.20, jonge paarden 2.90-3.00, bokken en geiten 2.00-2.10, slagersvarkens 1.50-1.60. (per kg levend gew.) vette kalveren 3.20- 3.50, nuchtere kalveren 1.70-1.80. t Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen): gebruiksvee goed, stug, drukkend; slachtvee redelijk, stug, prijsh.: kalveren (gras- en vette) goed, goed, afloop stuf prijsh.; nuchtere- en mestkalveren goed gedrukt, lager voor mestkalveren; scha pen en lammeren kort, stug, lager; slacht- paarden redelijk, niet minder, flink prijsh.; werkpaarden en veulens idem: bokken en geiten gewoon, redelijk, rede lijk; varkens en biggen kort, zeer stug drukkend. TERNEUZEN 4 decemer Groen ten: Per 100 st. in centen: Sla I 15-16,90 II 7,90-12,20. Per stuk in centen: Bloem kool A II 55-59 B 38-40 B II 29 afw. 12- 22; Knolselderie 21. Per bos in centen: Selderie 15-18 Per kg in centen: Bintjes 6,80-9,50 Andijvie II 7-13; Boerenkool 18- 36-60; B 35-37; Spruiten A II 62- 78 B II 15-26 Tomaten II 25 Uien II 6 Witlof A 74-75 A II 61-72 B 67-72 B II 39-65 afw. 17-47. Appelen: Cox's Orange I 80 66-68, 75 69-70, 70 59-62, 65 40-43, 60 29-32, 55 18-19; II 80 56-58, 75 60-61, 70 51-52, 65 36-40, 60 25-31, 55 14-20; III grof 25-26. Golden Delicious: I 85 29- 30, 80 33-35, 75 38-40. 70 34. 65 26-27; II 85 24-25, 80 26-27, 75 27-28, 70 22-23. 65 14-17; III grof 12-14. Jonathan I 80 22-23, 75 22-23, 70 22-23, 65 19-22, 60 14-15; II 80 14, 75 14. 70 14. 65 13, 60 12-12,50. Goudreinet I 70 17, 65 14-15; II 70 13-15, 65 12. „Voor de landbouw z\jn de teeltuit komsten in dit jaar over het algemeen redelijk tot goed geweest maar voor de tuinbouw en in het bijzonder voor de fruitteelt zullen ze sterk tegenvallen. Vooral de appels brengen veel te lage prijzen op om van een rendabele teelt te küfinen spreken." Dit zei de voorzitter van de land- bouwvereniging V.I.O.S. in Kapelle, de heer A. de Schipper, in zijn openings woord tijdens de donderdagavond ge houden algemene vergadering. Deze dalende inkomsten op verschil lende bedrijven staan in schrille tegen stelling tot de stijgende kosten. Met name ook de kunstmeststoffen, op de aankoop waarvan de vereniging zich toelegt voor de leden, vertonen prijsstij gingen die lopen van matig tot zeer hoog. Bij de bespreking van de analysever slagen zei de voorzitter dat het steeds moeilijker wordt de juiste meststoffen te kiezen door de veelheid van gecon centreerde meststoffen dié worden aan geboden. Voor het vervoer in 1965 was een inschrijver, namelijk de heer M. Sinke, voor f4,- per ton maar dit werd nog niet gegund. Het bestuur zal zich hierop nader beraden. DORDRECHT De driejarige kleu ter Elly Kreukniet uit Dordrecht heeft gisteren uit handen van de burgemees ter van Dordrecht een fraaie pop van het Carnegie-heldenfonds gehad. Op 1 oktober redde het meisje haar twee jarig vriendje Peter Visser, die in een vijver te water was geraakt. Zy liep niet van schrik weg, zoals jonge kin deren meestal doen, maar ging voor over liggen en kon het spartelende Pe tertje zo haar hand reiken en hem op de kant trekken. 3/12 4/1. 3/12 4/12 Staatsleningen Nederland t>4 5% 98% 98H Nederland 64 5 96% 96A Nederland 58 4% 93% 93% Ned. 59 4% 923/4 92% Ned. 60/2 4% 92 92é« Ned. 59 41/4 91 91% Ned. 60 4% 90 90% Ned. 61 4% 90 90% Ned. Staff. 47 3% 80 V» 80 Ned. 50/1-2 3% 79 i 79 Ned. 54/1-2 3% 81 81 Ned. 55/1 3% 80 803/4 Ned. 55/2 3% 83tf 84 Nederland 37 3 84% Ned. Grootb. 46 3 843/4 84% Ned. DoiL 47 3 90 V4 90% Ned. Invest. 3 97% 97% Indie 37a 90^ 90* Bank- en kredietwezen B. Ned. Gem. 57 b ld. 30 J. 58/59 4 Id. 25 j 6U/3-5 4% Cultures A'dam Rubbei HVA Mij en ver. 101% 91V4 92 108% 140% 102% 91% 92% 108% 114% industriële endernemingen AJC.U. Dell Mij eert. Hoogov. n.r.c,v.a. Philips Gem. Bez Unilever e.va, Dortsche Petr. Dorische Petr. 7% Kon. Petr. 30 478 485% 118 16.30 547 547 152.30 153.90 145.80 146.70 710% 717V4 710% 717% 155.50 156.50 Scheepvaart en Luchtvaart H.AJ* Java-China Pak. K.L.M. L eert K.N.S.M. n.h. Stv. Mij NecL Nievelt Goudr. v. Ommeren tva. 99% 145% 135% 12SV4 95 239% 101 145% 136 i 128 V4 239% Rotterd. Lioyd Scheepv. Unie Premielenlngen Alkmaar 5b 2% A dam obi. 51 2% ld. öb-1 2% ld. 5Ö-3 2% ld. 56-3 2% Breda 54 2% Dor ur echt 56 2% Eindhoven 54 2% Enschede 54 2% 'sGravh. 52-1 2% Idem 52-2 2% Rotterd. 52-1 2^. idem 52-2 2% idem 57 2% Utrecht 52 2% Z.-Holland 57 2% Z.-Hoiland 59 2% 130% 126% 131 127 82% 79% 83 83 78 78 x 76 x 86% 87% 87% 86% 88% 87*. 87 Converteerbare obligaties AJC.U. 100U 4% Gelder Zn. 4% KLM subord. 4% Schol ten Foxh 4% 128% 93% 88 112 Aand. ia belegg. mijen AAg. Fonds, bezit Converto 1-1 pb HBBbel.dep.l-2pb Interbonds 1 pb A'dam beljnh 50 Interunle 50 1305 1085 862 711 155 204.0* Neto 50 108 Kobeco 50 228 Unitas 150 488 Ver. bez. 1894 50 126.50 Europal. 1-10 pb 530 79 82% 79% 83% 82% 78% 78 77% 77 87 b 88% 87 88 87 89 131 94 88 114 1305 1090 870 711 156 204.50 108.50 229 489 127 531 Baak, krediet, verzekering Alg. Bank Ncd. 293 295 AMRO Bank 66 65.70 Cultuur bank 18% 18% Gron. lad. Cr. B. 172% 173% "'12 4/12 Holl. Bank Unie Kasassociatie Nat. Ned. cert. Ned. Crediet B. Ned. Hand.ei My Ned. Middenst. B Ned. Overzee B. R.V.S. eert. d. Slavenburg's B. 238 132 7ou% 213 238% 134% 746 213 104.50 104.50 209 796 204 210 790 204% industriële ondernemingen Alb. Heyn 620 Alg. H. my Onr.G. 220 220 b Aime A dam 128 b 130 Alg. Norit My 160 160 Amstel br. 413 416 A dam ballast My 435 A'dam Droogd.My 130% 130 y2 A'dam Rytuig My 318% ANiEM nat. bez. 61% 60% Apeid. netieniabi 340 343% bee ren tricotfabr 118 118 Bensdorp Intern. 452 Bergh Jurg. J 250 260 260 Berkei's Patent 205 209 biaauwhoed 437 425 biydenst. Will. 107 x 104 bois Lucas 207 208 borsumy Wehry 65 67 Braatmach. R'dam 62 61% Breda mach. fabr. 231% 232 Bredero Ver.bedr. 626 628 Brocades 810% 813% bronswerk 172 Buhrmann. Tetter 710 713 Byenkorf 770 770 Calve 9873/4 987 Carps Garenfabr 418 b 422 b Centr. Suiker My 388 389 Cur. Handel My 177% 1763/4 Daalderop 252 252 Dagra 284% 282 Dess. tapytfabr. 275 277% Dikkers en Co. 141 141 Drie Hoefijzers 386 387 D.R.U. 310V4 315 Duy vis Jz. 251 250% Eraba 235 y4 235 Enth. Plettery 220 223 Erdal Mij Excelsior 166 172 Fittingfabr. 128 126% Fokker 235 rwé 935 3/12 4/12 Gazelle ryw.labr. 278 278 Gelder Papier 124% 125 Gelderl.- 1'ielens 479 480 Gero tabr. 27b 2vb%b Geveke en Co. 712 714 Gist- en Bpir.fabr 28U 290 Grinten v. d. 1170 1169% Gruyter Zn. 6% Hagemeyer Co 450 447% 't Hart instr. 137 135 Havenwerken 326 329 Heem van dei 309 3U9% Heineken s bierb. 430 X 438 Hero con. Breda 23b b 237 Hey broek-Zeiand. 380 380 Hoek s mach.fabr o7b 577 Hoii. Kattenburg 99% 100 Holl. Beton My. 365 372 Holl. Constr. w. Holl. Melksuiker 230 231 Homburg 401 405 Hoogenbosch sch 318 316 Hooimeyer Zn. 130 130 indola 39b 39o ing. bur. Bouwn 140 150 in ter 11aUo 27 4 va 275 int. gew. betonb. 430 in ven tun. 401 404 Jongeneel houth. 424 422 Kemo 770 760 Vz Hempen begeei 133% 134 Key houthandel Kledingmd. bmits 215% 21b Kiene buikerw. 238 239 Kon. fabr. vh Alex Kon. Papierlabr. 285 287 Kon. Zout Ketjen 880 882 Korenschoof 224 224 Koudys voed. 172 d 175 Kromhout mot. 121 120% Kon. Ver. lapyt 519 518 Kwatta choc. 329 326 Leeuw .Papier 256 255 Leidse Woisp. 375 380 b Lindeteves 147 149% Macintosh 470 Meel Ned. Bakk 450% 450% Mees '63 221 230 Menko 108 X Meteoor Beton 258 258 Misset Uitg. Mij. 500 509 Mosa 496 497 Muller en Co. 266 267% 3/12 4/12 Mynbouwk. werk 300 X 560 x Naarden Ch.labr 507 olO Nedap 143 146 Ned. Dok. My. N. exp. pap.labr. 212 213 Ned. Kabeiiabr. 338 342 Ned. Melkunie Ned. ScheepsbMy 93 03 Nelle wed. v. 215 215 Ne tam 31o 315 Ny verdai-Cate 160 163 Oranjeboom 413 417 Overzeese Las 371 Paiemb. ind My lib b Pal the 92 95 Philips 6% cumpx 56 5580 Pietersen auto's 143% Keesink en Co. 178 178% Keineveld mach 169% 170 RiVa 320 325 Roti. Droogd. My 240 249 Kuhaak en co. 115 Rijnstaal 90 92% Schev. expi. sty. 224 228 bchok beton 323 520 Scholten Karton Scholten Foxhoi 690 oyu Simon de Wit 240 246 Simon's embJabr 14< x 14o x Aiiuts transt. 223% 224% apaarnestad 935 950 b Stokvis St Zn. 189 190% Sloomsp iwenthe 75 73 Swaay van 300 Tabak. Phil. c.v. 213 213 Thomas en Dry vei 675 679 Thomsen v. bedr. 246% 246% Twe.Overz. Hand. 96% 96 b Udenhout Steen! 187 Unilever 7% 137% 137% Idem 116% 116% Idem 4% 79% 79% u termohlen 400 405 D Utr. asfaltfabr. 285 285 b Varossieau 277 277 Veenend. Stm.sp. Ver. Bkkfabr. 304 303 Ver. Glasfabr. n b 206 256 Ver. Machfabr. 167 16o% Ver. Touwfabr. 375 380 Vette winkel 389% 394% V ezelv erwer km g 166 165% Vthamy V ussingen katoen Vredestein rub. Vuicaansoord Walvisvaart Wereldhaven Wernink s beton Wessanen Wilt. Jf eyenoord Wit s textiel Wyers ind. H Zaalberg Zeeuwse Conleci Zwanenberg-Org. Mijnbouw en petroleum Aig.Jvxpi My. 3» 039.50 b b Uil ton ie rubr. 432 buiiton 2e rubr. 407 412 lion Petr. 1 a 1 JOiób óO 158 Idem 5 4 20 155.80 157 .Vloeara Jtrnm 1840 X 1840 X ld. cert opr. 1/10 2845 2870 ld. 1 wmstbew. ld. 4 wmstbew. 3207.5C Oost-Borneo My. 775 73 a 3/12 4/12 löï% 167% 207% 210 209% 212 122 121 69% 69 X 454 445 209 206 430% 433 185 190 209 210 027 531% V 104 104 300 295 970 957 Scheepvaart k urness Oostzee üollarfondsen Anaconda Bethlehem Steej oenerai Electric General motors Proct. and bumble Republic Stee] Shell OU U.S Steel 463 90% 54% 36 90% 94« 79 V. 44 08 53 V. 465 93 V4 54 36 91 9ö3/i b bieden gedaan enbieden gedaan en laten X laten d a exdividend e SS ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 11