Sevilla nu met Juan Peron opgescheept ,Laat ons de wereld leefbaarder maken' „OPSCHIETEN MET OMROEPWET" Rover graait in Boldoot-kassa Vakcentrales doen niet verder mee Nieuw! FORD TAUNUS 17M^20M W egenfon a la Joekes krijgt fiat K.V.P. vraagt minister Bot: Schelde-Rijn bekrachtigd R.E.M. ZAL SPOEDIG SPREKEN ALS REGERINGSBRIEF VAST STANDPUNT IS Windkracht negen beukt los op kust Dat is nu een supermarkt.. DAGBLAD VOOR ZEELAND SPANJE MET HANDEN IN HET HAAR Wisselend bewolkt Paus tot hindoes en boeddhisten: In Belgisch parlement Vluchtelingen uit Kongo moeten Oeganda verlaten De Kroon op de Taunus traditie nu leverbaar 104e JAARGANG No. 24759 Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) kWirmiHii. 'llimHiiini'. IC (Van onze parlemen- r taire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren besloten tot instelling voor 15 F jaar van een Rijks- wegenfonds, gekop meevaller Peld aan een verho- voor de kleintjes «.'"g van de motor- rijtuigenbelastmg en de mogelijkheid van tolheffing. Met 69 tegen 47 stemmen (tegen stemden de P.v.d.A., P.S.P., C.P.N., S.G.P. en Boe renpartij) werden de gewijzigde rege ringsplannen aangenomen. Het amen- denient-Joekes (V.V.D.) dat de heffing van weggeld wijzigde in een verhoging met 65 procenten van de motorrijtui genbelasting, kreeg een meerderheid van 72 tegen 43 stemmen. Door de instelling van het Rijkswe genfonds zal in de komende zes jaren twee miljard gulden voor een versnelde aanleg van wegen beschikbaar komen. Hiervan komt 1,4 miljard uit de schat kist en 600 miljoen van de weggebrui kers. Met deze middelen zal Nederland in 1971 over 1300 kilometer autosnel weg beschikken. Tot gisteren bleef het een vraag of de regering bezwaren zou maken tegen het amendement-Joekes dat steun had gekregen van K.V.P. en A.R. Dat deed minister Van Aartsen echter niet: hij liet de beslissing aan de Kamer over, doarmee geluidloos een nederlaag voor de weggeldplannen van het kabinet accepterend. Vele weggebruikers zullen van dit amendement voordeel hebben. Bij de „tweewielers" profiteert iedereen er van, 183 bezitters van zwaardere mo toren uitgezonderd. Bij de personen auto's gaat 72 pet. der eigenaars tus sen de 31,20 en 50 gulden per jaar be talen. Die worden dus beter van het amendement, 23 pet. zal tussen 50 en 75 gulden gaan betalen en 5 pet. moet het maximum van 75 gulden gaan op brengen. De helft van de lichte be stelwagens zal ook een voordeel heb ben: zij zal minder dan 75 gulden gaan betalen. Volgens de berekeningen van minister Van Aartsen zal de totale op brengst iets minder dan 75 miljoen per jaar zijn, maar daarover wilde hij niet vallen. De P.v.d.A. stemde tegen het amen dement, omdat dit de reddingsboei is voor het wetsontwerp. De socialisten zijn tegen het wetsontwerp, dus ook tegen een reddingsboei. Het amendement van mej. Schilt- huis (P.v.d.A.) dat ook de wegen bin nen de bebouwde kommen onder de werking van het Rijkswegenfonds wil de brengen, werd door minister Van Aartsen ernstig bestreden. Hij zei, dat daardoor de uitvoering van de plannen in gevaar zou komen. Voorts wees de minister er op, dat het rijk toch al veel doet voor deze wegen. De randwegen rond Amsterdam, Rotterdam, Den Bosch, Eindhoven, Breda en Tilburg komen op het rijkswegenplan voor, voor andere gemeentelijke objecten als rondwegen rond Groningen, Zwolle en Almelo verstrekt het rijk subsidies. Het wilde geweld van een forse noordwester heeft Rijkswater staat er gisteren toe gebracht de beperkte dijkbewaking in te stel len voor district zuid. Dat een extra oogje in het zeil wel nodig was, illustreerde onze fotograaf met deze plaat van de Vlissingse boulevard, die nijdig wordt be sprongen door de zee. Op pagina 3 wijden wij uitvoe rig aandacht aan de december storm van gisteren. PRESIDENT JOHNSON heeft op het Witte Huis een medische behandeling ondergaan om een verdikking van de huid van zijn rechterhand weg te ha len. Hij zal er geen nadelige gevolgen van ondervinden. SEVILLA De Argentijnse ex-dic tator Juan Peron is gisteren in Sevilla teruggekeerd van zijn onfortuinlijke reis naar Zuid-Amerika, waar hij hoop te opnieuw de macht in Argentinië in handen te krijgen. De 69-jarige Peron, die sinds 1960 als hailing in Spanje verbleef en eergiste- DRIE MENSEN zijn om het leven ge komen en ruim dertig gewond, toen bij de Italiaanse stad Bolzano een 60 jaar oude tandradbaan ontspoorde en in een wijngaard stortte. VOLGENS HET ministerie van buiten landse zaken van België heeft het na tionale Kongolese leger sedert het ver trek van de Belgische para's 400 blan ken uit de handen van de rebellen ge red. DE DEENSE dagbladen hebben in een opinie-onderzoek over het belangrijkste nieuws van het jaar de romance van Prinses Irene als twaalfde op de lijst gezet. Het belangrijkste nieuws was het afzetten van Kroestjev, met op de twee de Plaats de verkiezing van Johnson. TE BOCHUM in Duitsland zijn radio- seinen opgevangen van een nieuw Rus sisch ruimtevaartuig. Het was niet mo gelijk vast te stellen of het ruimtevaar tuig al dan niet bemand was. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met hier en daar buien, sommige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Matige tot krach tige nu en dan harde noordwestelijke wind. Langs de kust noordwester storm. Iets kouder. Vandaag: zon onder 16.31 uur. Maan onder 16.49 uur. Morgen: zon op 8.31 uur. Maan op 9.51 uur. ren onverwachts naar Zuid-Amerika vloog, waar hij niet mocht blijven, ar riveerde gisteren met hetzelfde vlieg tuig weer in Spanje. Maar in plaats van naar Madrid, waar hij bijna vier jaar had gewoond, werd hij naar Sevilla ge bracht op bevel van de Spaanse auto riteiten. In een suite van een hotel wacht hij momenteel tot de Spaanse regering zal hebben beslist wat zij met hem zullen doen. Peron zag er moe en bleek uit toen hij uit de DC-8 van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia stapte. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar het hotel, terwijl alle verslaggevers en persfotografen uit zijn nabijheid wer den geweerd. Enkele dagen voor hij uit Madrid zijn avontuur begon zou hij van het Spaan se ministerie van buitenlandse zaken de waarschuwing hebben gekregen dat de regering haar houding jegens hem zou moeten herzien, indien hij zou be sluiten het land te verlaten. Peron is nu zonder visum in Spanje teruggekeerd en zal voorlopig be schouwd worden als „een passagier op doorreis". Om die reden heeft de re gering hem bevolen in Sevilla te blij ven. Het is niet waarschijnlijk dat er een beslissing ten aanzien van zijn per soon wordt genomen voor de terug keer van de Spaanse minister van bui tenlandse zaken, Castiella, die in Parijs de conferentie van de O.E.S.O. bij woont. De Spaanse regering zal eerst over leg plegen met de Argentijnse regering alvorens een definitief besluit te ne men. Hoewel een uitwijzingsbevel niet is uitgesloten, acht men het niet waar schijnlijk dat de regering tot een der gelijke maatregel zal overgaan. Als hij als een verbannen politicus beschouwd zal worden, dan betekent dit dat hij zijn politieke activiteiten niet meer mag voortzetten. Daaronder valt het ontvangen van Peronistische func tionarissen en andere personen, zoals hij tijdens zijn verblijf in Madrid placht te doen. BOMBAY Gisterochtend heeft Paus Paulus in Bombay groepen hin does, boeddhisten en andere niet-chris- tenen alsmede vertegenwoordigers van verscheidene protestantse gemeenschap pen ontvangen. Tot de eerste groep richtte hy een oproep tot samenwerking om de wereld leefbaarder te maken, tot de tweede groep om gezamenlijk te werken voor de christelijke eenheid. In zijn toespraak tot de hindoes en boeddhisten wees de Paus erop dat de mensheid diepgaande veranderingen on dergaat en dat ook India een nieuwe fase van zijn geschiedenis is ingegaan. „Ook u bent gewikkeld in de strijd tegen de kwalen, die het leven van tallozen over de gehele wereld verduis teren: armoede, honger, ziekte", zo zei de H. Vader. „Ook u bent gewikkeld in een voortdurende strijd voor meer voedsel, kleding, huisvesting, onderwijs en rechtvaardige verdeling van de rijk dom van deze wereld". „Zijn wij", aldus de Paus, „niet alle maal één in deze strijd voor een betere wereld, in deze poging om alle mensen die goederen te verschaffen die zij no dig hebben? Daarom moeten wij elkaar steeds nader komen, niet alleen door middel van de moderne communicatie middelen van pers en radio, van sche pen en straalvliegtuigen, maar vooral ook via ons liart, in wederzijds begrip, wederzijdse achting en liefde", aldus de H. Vader, die vervolgde: „In deze wederzijdse verstandhouding en vriend schap moeten wij ook beginnen samen te werken om gezamenlijk te bouwen aan de toekomst van de mensheid". „In het overal waarneembare stre ven naar christelijke eenheid draagt ook de Katholieke Kerk het hare bü", zo vervolgde de Paus. „De initiatieven, die wij nemen, staan niet alleen. W\j hopen integendeel, dat onze inspanningen de uwe kunnen vergezellen, kunnen sa mensmelten met de uwe, zodat wij ge zamenlijk, in nederigheid en liefde en wederzijds begrip, kunnen zoeken naar de door Christus gewilde eenheid". Christenen en vooral niet-christenen in India zijn enthousiast over het pau selijke bezoek. Vooral het verzoek van de Paus diegenen vrij te laten die vóór zijn bezoek gevangen werden gezet, heeft grote waardering gevonden. De „Triple Journal" spreekt in een commentaar op de ontvangst van de Paus in Bombay, dat deze zijn weer ga in de geschiedenis van Bombay niet kent. „India Express" wijst erop, dat de Paus reeds weinig minuten na het verlaten van het vliegtuig de harten van de Indiërs had veroverd. „Times of India" onderstreept de sfeer van vrede, vreugde en evenwichtigheid, die het bezoek van Paus Paulus vergezelt. (VERVOLG OP PAGINA 7) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Namens de K.V.P.- fractie heeft mr. A. Baeten gisteravond in de Tweede Kamer een concept-motie bekendgemaakt, waarin minister Bot wordt gevraagd vóór 1 maart 1965 de visie van de regering over een open bestel en reclame in de televisie be kend te maken. Mr. Baeten zei, dat een nieuwe om roepwet zo spoedig mogelijk tot stand moet komen, maar dat daarop de op lossing van de hangende problemen niet kan en mag wachten. De heer Baeten, die een concept motie aan de onderwijscommissie voor legde tijdens een openbare vergadering over het radio- en televisiebestel, zei dat nu op korte termijn beslissingen moeten worden genomen. Hij wees op het interim-rapport, dat de pacificatie commissie heeft uitgebracht, een rap port dat hij waardevol noemde. In zijn motie, die wellicht een motie van de gehele commissie kan worden als de meerderheid zich hierover positief uit spreekt, wordt verder gezegd, dat op korte termijn het omoepbestel moet worden opengebroken. „De mogelijk- (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft gis teren het Nederlands-Belgische Schel- de-Rijnverdrag bekrachtigd met 139 te gen 6 stemmen. Veertien kamerleden hebben zich onthouden. Tegen het ver drag stemden vier communisten en twee Waalse onafhankelijken. Onder degenen die zich van stemming onthiel den waren vier leden van de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. een C.V.P.'er en negen socialisten, waarvan zes Luikenaars. Dat de Antwerpse so cialist Camiel Huysmans, met zijn 92 jaar de oudste van het Belgische par lement, zich ook van stemming ont hield, baart nog het meeste opzien. Huysmans betoogde dat de Schelde- Rijnkwestie al sinds vele jaren haar beslag had kunnen krijgen, maar dat iedere redelijke oplossing was spaak gelopen op het verzet van Rotterdam. Uit de toelichting van de regering had hij begrepen dat ook de laatste on derhandelingen moeizaam waren ver lopen. Voor de stemming herhaalde ad junct-minister van buitenlandse zaken H. Fayat nog, dat de Belgische rege ring zou waken over de belangen van Gent als Rijnhaven. Over de kwes tie van het Kanaal door Zuid-Beveland zou blijvend contact met de Nederland se regering gehouden worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Terwyl scheepsbou wer en R.E.M.-financier Verolme Noord- en Zuid-Amerika bereist en eerst tegen Kerstmis naar Nederland terugkeert, beraden de overige topfigu ren van de R.E.M. zich over de positie van „T.V.-Noordzee". Binnenkort kan een mededeling van de R.E.M. worden verwacht. Met klem wees een woordvoerder van de R.E.M. er nogmaals op dat de heer Verolme niet „de R.E.M." is, maar slechts één van de aandeelhouders. De stem van de heer Verolme is dus niet de stem van de R.E.M., zo stelde men uitdrukkelijk. „Alleen wat de aandeelhouders geza menlijk zeggen heeft gelding". Op onze vraag of er dus nu duidelijk sprake is van een conflict in de R.E.M.-top werd ontkennend geantwoord. „Er bestaat op dit ogenblik wel een gezamenlijke ge dragslijn bij de aandeelhouders", aldus de woordvoerder. Wat die gedragslijn dan wel inhoudt wenste men nog niet bekend te maken. Het komend communiqué zal daarover opheldering verschaffen. heid dient te worden geschapen ook aan andere groepen dan de huidige zendgemachtigden in een meer open bestel zendmachtiging en zendtijd voor radio en televisie toe te kennen, mits zij ook voldoen aan voor allen gelijke lijk geldende criteria". Omdat op de verwezenlijking van open bestel en reclame niet tot de nieuwe omroepwet van kracht zal zijn kan worden gewacht, vroeg de heer Baeten aan minister Bot de kamer in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over: 1. Wat de criteria voor nieuwe zend gemachtigden zullen moeten zijn ten einde voor een tijdelijke zendver gunning in aanmerking te komen. 2. De wijze waarop reeds vóór de nieu we wet er is alsnog reclame in ra dio en televisie kan worden toegela ten. De heer C. Kleijwegt (P.vd.A.), die zich zeer kritisch over het beleid van minister Bot uitliet, omdat diens han den en voeten in het kabinet gebonden zouden zijn. stond positief tegenover deze motie. Ook hij vroeg om een open bestel en toelating van reclame in radio en televisie in aanvaardbare vorm. In dit opzicht sprak hij namens een grote meerderheid van zijn fractie. De heer Kleijwegt vond het echter „wat won derlijk en dwaas", dat minister Bot nu al in de Eerste Kamer voor de dag is KAMPALA, OEGANDA De rege ring van Oeganda heeft ongeveer 57 blanke vluchtelingen uit Kongo, voor namelijk Grieken en Cyprioten, maar ook enkele Belgen en Italianen, gear resteerd en hen gesommeerd binnen 24 uur het land te verlaten. De regering van Oeganda heeft tot nog toe geweigerd commentaar te geven op berichten, dat zij soldaten naar de grens met Kongo heeft gt zonden, om daar vluchtelingen uit Kongo op te ha len, die daar bij vrienden verblijven. De vluchtelingen zouden volgens de be richten in een kamp te Entebbe worden samengebracht om later uitgewezen te worden. gekomen met plannen voor het derde F.M.-net (radio), terwijl de minister toch eerder gezegd heeft niets te zul len ondernemen alvorens het parlement geraadpleegd tc hebben. Hij vond dat een „ondoorzichtig beleid". De liberale mevrouw Van Someren- Downer zag in de motie-Baeten vele aantrekkelijke punten: „Er valt met deze motie te werken", maar dan zal er toch rekening gehouden moeten worden met de bestaande situatie en dus met groeperingen als de T.R.O.S., O.T.E.M., T.V.N., T.E.R. en dergelijke. Wanneer dit gebeurt kan het derde t.v.-net ge bruikt worden voor het bereiken van de gewenste openheid van het bestel. Wanneer de minister dit nu eens in de overgangsfase naar een definitieve re geling zou willen proberen, zou men al vast „aan elkaar wennen", aldus de li berale woordvoerster. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wat is een supermarkt? De Amsterdamse Ka mer van Koophandel heeft het ge vonden. Zij stelt het als volgt: „Een supermarkt is een winkel, niet zijnde een warenhuis, waarin hoofdzakelijk in de vorm van zelf bediening, de bedrijven of klein handel als bedoeld in de paragra fen over: het kruideniersbedrijf, de kleinhandel in aardappelen, groen ten of fruit, het slagersbedrijf, het paardenslagersbedrijf en de klein handel in vlees, van het vestigings- besluit levensmiddelenbedrijf 1961 plegen te worden uitgeoefend, te zamen met tenminste drie van de navolgende soorten van kleinhan del: te weten die in textiel, in huis houdelijke artikelen, in luxe- en kunstnijverheidartikelen, in speel goed, in bloemen, zaden en planten en papierwaren, boeken en tijd schriften". NIJKERK De 33-jarige H. Boteren- brood uit Nijkerk is verongelukt toen hij aangereden werd door een trailer met oplegger. Hij was gehuwd en va der van vier kinderen. AMSTERDAM Te Ouder-Amstel is de 55-jarige mejuffrouw F. J. Wer ner uit Amsterdam bij een ernstige autobotsing om het leven gekomen. De 55-jarige J. Huis uit Rotterdam werd levensgevaarlijk gewond. Op de tweede dag van zijn verblijf in Bombay gaf Paus Paulus VI een receptie, tijdens welke hem een ori gineel India's schild alsmede een speer werd aangeboden. We zien hier de Paus met het bijzondere geschenk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Kort na de ge ruchtmakende schietpartij op de Am sterdamse Heiligeweg is er in dezelf de buurt opnieuw met een pistool ge zwaaid. Het gebeurde gistermiddag in de overvolle Kalverstraat. Om drie uur ging daar een man, 30 tot 40 jaar, die een platte pet en een bril droeg, binnen in het „Roosje van Amsterdam", zoals de historische win kel van Boldoot n.v. heet. Er waren twee verkoopsters aanwezig. „Direct de kassa open, of ik schiet", beet hij in het Duits de 19-jarige Eleonora de Graaff toe. Het meisje weigerde aanvankelijk, maar toen zij zag dat het de rover menens was, en toen zij zich het gebeurde van twee maanden terug op de Heiligeweg her- innnerde, vond zij het toch maar ver standiger, het bevel op te volgen. De man griste het grootgeld, bijna 700,-, bij elkaar en ontsnapte naar het Ro- kin. De twee meisjes waarschuwden onmiddellijk de politie, die de hele buurt afzette en een grootscheepse klopjacht met auto's begon. De rover wist echter, handig gebruik makend van de dringende mensenmassa, die op deze middag vlak voor Sinterklaas de winkelstraten vulde, te ontkomen. Het is waarschijnlijk, dat hij met zijn overval heeft gewacht totdat de twee vertegenwoordigers, die in ver band met de drukte in de zaak hiel pen, even waren gaan eten. Voorlopig heeft de politie nog geen spoor van hem. Enig verband met de overval op de Heiligeweg wordt niet gezocht. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De drie vakcentra les hebben gisteren als hun eenslui dend standpunt bekendgemaakt dat zij niet bereid zyn hun medewerking te verlenen aan het toetsingswerk van de Stichting van de Arbeid, als de in de brief van de regering aan de stichting neergelegde opvatting betreffende de loonontwikkeling in 1965 een onwrik baar standpunt is. De drie centrales hebben nog enige hoop dat de genoemde brief, waarin wordt gezegd dat de ruimte voor 1965 beperkt moet blijven tot 4,7 pet., nog een discussiestuk is, waarin wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht. Zou dit niet bet geval zijn, dan wijzen zij alle verantwoordelijkheid af en wer ken zij ook niet mee met het beoor delen van vernieuwde c.a.o.'s. Sociale Zaken ziet intussen de brief toch wel als een beslissing. De drie vakcentrales legden er de nadruk op dat hun opvattingen eenslui dend zijn. Drs. Roemers, die het geza menlijk standpunt bekendmaakte, zei het te betreuren dat er dit jaar niet echt is onderhandeld over de loons verhoging. Onder onderhandelen moet immers worden verstaan een aanbod, een verlangen en het gesprek daar over om tot elkaar te komen, zegt hij. „Zowel de werkgevers als de regering hebben meteen onwrikbare standpun ten ingenomen". De formulering van de brief van de regering aan de Stichting van de Ar beid laat volgens de vakcentrales nog wel de mogelijkheid open, dat over het regeringsstandpunt te praten valt. Ze ker zal nog moeten worden gepraat over de wijze, waarop de 4,7 pet. ver hoging moet worden gerealiseerd. Maar als er over het uitgangspunt van de re gering al niet meer kan worden ge sproken. hebben de vakcentrales geen enkele behoefte om over de uitvoering te spreken. Dan zal de minister van Sociale Zaken daarover ook maar moe ten beslissen, zeggen ze. Vandaag komt het bestuur van de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) weer bijeen om de bewuste brief te bespreken. Een uur la ter komt minister Veldkamp in de ver gadering om te vernemen welke stand punten in de stichting aanwezig zijn. Zouden de vakcentrales ook dan wei geren het toetsingswerk in de stichting voort te zetten een werk dat inhoudt het controleren of nieuw afgesloten c.a.o.'s overeenstemmen met hetgeen op landelijk niveau als mogelijkheden zijn aangegeven dan is te verwachten dat de regering het college van rijks bemiddelaars als toetsingsorgaan zal aanwijzen. (Advertentie) Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer!

de Stem | 1964 | | pagina 1