aat 21 VANDAAG FIAT OP SCHELDE- RIJN Tweede Kamer zegt neen tegen weggeld BOMBAY JUICHT PAULUS VI TOE Kraak bij commando's: zware eis tegen heler BONT REM-top boos op Verolme Oud-dictator zonder pardon retour Franco ■CIALE ^GESCHENKEN ike de Graag Belasting-duimschroef wordt ccn tikje losser Snel optreden tegen eiland verwacht DAGBLAD VOOR ZEELAND Vakbonden willen proteststaking VOORSTEL IOEKES: „Sleeën" moeten meer betalen Enige regen Mgr. Koenraadt vraagt ontslag als vicaris Bewijsmateriaal tegen nazi 's vernield TWEE MILJARD NODIG VOOR RECREATIE Mogen volkeren elkaar beminnen Voor een vertrouwd adres CORNELIS PRAAT TE VEEL... 104e JAARGANG No. 24758 Voor God, Koningin en Vaderland ■POORTSTRAAT 2S DON 01»00-6995* f*V LEN WARMTE 'N STRENGE WINTER 79.— t.m. 229.— 25.90 t.m. 49,50 21.90 t.m. 49.50 |ges RS' KLEDING I TRA AT 14 GOES |rs 9.79 Id alle prijzen kdjes 7.95 Is. sprei 42.50 Jwaliteiten, vanaf 21.75 Tafellopers 1 9- 14.99 |nstoel, vanaf f 4.99 2.95 39.50 jginrichting L. VORSTSTRAAT 8 tel. 6851 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 POND ERDAG 3 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exci. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 55 BRAZILIË TOT PERON: TERUG NAAR MADRID! Een historisch moment: Paus Paulus drukt de hand van de Indiase pre mier Sjastri. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 260J005TBURG^N^euwslTaat^4J^-^2sl6faon^J2393) (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL De belofte van de Belgische regering spoedig een wetsontwerp te zullen indienen voor een langlopend programma ter vrijwaring van de zoet waterreserves, en het uittrekken van een bedrag van 100 miljoen Belgische frank voor het eerste studiewerk, als blijk van goede trouw, waren voor het overgrote gedeelte der Waalse parle mentsleden voldoende om hun verzet tegen het bekrachtigen van het Neder lands-Belgische Schelde-Rynverdrag te staken. Naar verhouding blijken de Gentenaars nog het meest vasthoudend in hun kri tiek. Vandaag zal over het verdrag in zijn geheel worden gestemd, maar de debatten zijn ten einde en de artikelen van het verdrag werden woensdag reeds door de Belgische kamers van volksvertegenwoordigers goedgekeurd. De situatie rond de zoetwatervoorziening is helemaal niet verontrustend, aldus Lefèvre. België beschikt over een wa- terpotentieel dat ruimschoots voldoen de is om te voorzien in eigen behoeften en om nog een overschot te hebben dat zonder bezwaar aan Nederland kan worden geleverd. Dit is gebleken uit een nauwgezet vooronderzoek. De re gering zal in 1965 een geïntegreerd plan indienen voor deze waterbouw kundige werken, die zullen worden ge spreid over een periode van 15 jaar. Ze zullen niet alleen betrekking hebben op het bekken van de Maas en haar zijrivieren, maar ook op de Schelde, de Leie en de waterlopen in de Kem pen. Zeker zullen stuwen worden ge bouwd op de Semois en op een an dere bijrivier van de Maas. In de pro vincies Oost- en West-Vlaanderen zul len waterreservoirs worden aangelegd. Dientengevolge spoorde de Belgische eerste minister de. kamerleden aan het Nederlands-Belgische Schelde-Rijnver- drag goed te keuren, dat hij volkomen in overeenstemming noemde met de hogere belangen van de gehele Belgi sche economie. Het laatste woord in het bezadigde debat kwam van de socialistische adjunct minister van buitenlandse zaken, H. Fayat. Hij weerlegde de Gentse kri tiek op de ongunstige kostenverdeling. Het graven van het nieuwe kanaal zal de Belgische schatkist minder kosten dan het Belgische aandeel in het mo derniseren van het kanaal Gent-Ter- neuzen, zei hij. Ook het afschaffen van de Rijnvaartpre mies betekent een ontlasting van het budget. De minister stelde de Gente naars gerust met de opmerking dat de belangen van hun haven het best gewaarborgd worden door het feit dat ook die belangen parallel lopen met Terneuzen, de derde grootste haven van Nederland. JUAN PERON poging mislukt RIO DE JANEIRO Als door een donderslag bjj heldere hemel zijn Brazilië, Uruguay en vooral Argentinië gisteren opgeschrikt door de volkomen onverwachti? aankomst van Juan Peron, ex-dictator van Argentinië, op het vliegveld van Rio de Janeiro, de hoofdstad van Brazilië. Peron was op doorreis naar Uruguay om van daaruit de macht in zijn voormalige vaderland weer over te nemen. Nauwelijks was de ex-dictator op het vliegveld van Rio geland of hij werd in hechtenis genomen. Hem werd bevolen dezelfde dag nog naar Madrid terug te vliegen. Als de terugtocht volgens plan verlopen is, is Peron de afgelopen nacht om circa half drie weer opgestegen naar Madrid, waar hij hedenochtend in alle vroegte geland moet zijn. Peron was vergezeld van acht met gezellen. In het vliegtuig zouden wa pens en munitie zijn opgeslagen. Na de landing moest de ex-dictator zeventig minuten in zijn toestel blijven, terwijl de autoriteiten beraadslaagden over wat zij moesten doen. In aller ijl werd een spoedbijeenkomst belegd van het Bra ziliaanse kabinet, dat confereerde met zijn president, Eranco. Ook het Argen tijnse kabinet kwam in spoedzitting bijeen, terwijl bij wijze van voorzorgs maatregel radio- en t.v.-stations, open bare gebouwen en fabrieken onder po litiebewaking gesteld werden. Ook wer- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De instelling van een RRkswegenfonds, waarin jaarlijks door de schatkist tenminste 190 miljoen gul den wordt gestort, zal door de Tweede Kamer worden goedgekeurd. Men was vrijwel unaniem van oordeel, dat de wegenaanleg behoort te worden ver sneld. Wanneer de regering daarvoor de vorm van 'n fonds kiest, zal de Ka mer haar geen moeilijkheden in de weg leggen. De extra bydrage, die van de burgerij moet komen via de heffing van weggeld maakt echter geen schijn van kans. De Kamermeerderheid zal de voor keur geven aan een voorstel-Joekes (V.V.D.), dat de motorrijtuigenbelasting met 65 opcenten wil verhogen. De tota le opbrengst daarvan zal, evenals voor de regeringsplannen was geraamd, 75 miljoen gulden per jaar zijn. Het grote voordeel is, dat de door de K.V.P. en A.R. gesteunde voorstellen van de heer Joekes een duidelijk verschil maken tussen de kleine auto's en de grote „Amerikanen". Bij de behandeling van het wetsont werp tot instelling van een rijkswegen fonds vielen twee zaken bijzonder scherp op: het afwezig zijn van publie ke belangstelling (de gereserveerde tri bune was zelfs geheel leeg) en het ach terwege blijven van de bijtende kritiek, die eerder door de P.v.d.A.-leiding op de regeringsplannen was geuit. De be togen van mej. mr. A. Schilthuis en drs. H. Peschar, beiden P.v.d.A., waren opbouwend. DE BELGISCHE Senaat heeft het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij de ver jaring van bij verstek uitgesproken doodstraffen wegens oorlogsmisdaden Wordt verlengd van 20 tot 30 jaar. DE ZUID AFRIKAAN SE regering heeft Louis Armstrong een visum geweigerd. 9^1 zeker te zijn van een visum had een impresario toegezegd dat bij de voor tellingen kleurlingen en blanken streng ^scheiden zouden zitten. Het is de twee de maal. dat Zuid-Afrika heeft gewei- Serd Satchmo een visum te verlenen. JJE CHOLERA-epidemie. die in Oost- pkistan woedt, heeft tijdens de laatste Jwee maanden minstens 1500 mensen levens geëist. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met Plaatselijk enige regen of natte sneeuw, daarna wisselend bewolkt niet enkele buien. Wind tussen zuid- West en noordwest, in het binnenland krachtig tot hard, langs de kust tij delijk storm. Enige stijging van tem peratuur. Vandaag: zon onder 16.31 uur. Maan onder 16.20 uur. Jlojgen: zon op 8.30 uur. Maan op 0.48 uur. De oppositie schijnt zich dus, evenals de heren Lucas (K.V.P.)Joekes (V.V. D.) en Aantjes (A.R.) neergelegd te hebben bij de stelling van de regering: uit de algemene middelen kan niet meer worden geput dan nu is voorge steld. Dat werd uiteraard door iedereen betreurd, maar er zijn geen amende menten aangekondigd om hierin alsnog verandering te brengen. De enige die zich op de vlakte hield was de heer Mellema (C.H.U.), die het amendement- Joekes niet heeft mede-ondertekend. Hij vroeg antwoord op drie vragen: 1. Wat doet de regering als zij de 75 miljoen extra niet krijgt met de schatkistbijdrage van 190 miljoen? T. Wat vindt de regering van het voor- stel-Joekes? 3. Wat doet de regering om te voorko men, dat het internationale wegver voer in een nog ongunstiger positie komt? De heer Mellema zei, dat de houding van zijn fractie van het antwoord op deze vragen zal afhangen. Ofschoon ook dr. Lucas (K.V.P.) van de extra lasten niets wilde weten, gaf hij nu de regering van geen wijken wil weten de voorkeur aan het sy- steem-Joekes boven dat van de rege ring. Minister Van Aartsen had voor gesteld een jaarlijkse extra heffing van 25 gulden voor scooters en motorrijwie len, 50 gulden voor alle personenauto's en 75 gulden voor alle andere wagens. De heer Joekes (V.V.D.) vond deze maatregel te grof. Bovendien zijn er hoge inningskosten en controlekosten aan verbonden. Hij stelde nu bij amen dement voor de motorrijtuigenbelasting met 65 opcenten te verhogen. Dat be tekent, dat men voor een DAF-je 31 gulden, een Volkswagen 36 gulden, een Ford-Taunus 46 gulden, wagens van rond 1000 kg ongeveer 52 gulden, een Opel Kapitan ongeveer 67 gulden en de zware Amerikaanse auto's het maxi mum van 75 gulden gaat betalen. Lich te motorrijtuigen en scooters zullen in plaats van 25 gulden volgens de opzet- Joekes slechts f 6,50 betalen. De regeling is dus aanzienlijk gunsti ger voor de kleinere auto's en wat on gunstiger voor de grote wagens. De in nings- en controlekosten zijn vrijwel nihil en de totale opbrengst is gelijk aan wat de regering vraagt. De regering antwoordt vanmiddag. den openbare demonstraties bij voor baat verboden. Topfunctionarissen van de Peronisti- sche vakbonden in Argentinië kwamen onmiddellijk in feeststemming bijeen, maar zodra bekend werd dat Peron per se terug moest naar Spanje werd alle leden opgedragen voor onbepaalde tijd in staking te gaan uit protest tegen de houding van Brazilië, dat zeer nau we contacten onderhoudt met Argen tinië. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken prees de Braziliaanse autoriteiten gisteren in alle toonaar den. „Braziliës houding vormt een be langrijke bijdrage tot de vriendschap en solidariteit van onze beide landen", zo verklaarde hij. Minder prijzend liet Ar gentinië zich uit over Spanje. Het Ar gentijnse kabinet zou zelfs overwegen volledig te breken met Spanje, als de Spaanse regering Peron na zijn terug keer nog politieke activiteit toelaat. Nadat president Branco van Brazilië zelf het besluit had genomen Peron uit te wijzen, mocht deze zijn vliegtuig ver laten en wat gaan eten in een officiers mess. Fotografen en journalisten wer den niet tot hem toegelaten. Peron zwaaide joviaal naar een me nigte van enkele honderden mensen, die (Van een onzer verslaggevers) BREDA Mgr. dr. W. M. J. Koen- raadt (68), vicaris-generaal van het bis dom Breda, heeft mgr. G. de Vet ver zocht per 1 januari 1965 te worden ont heven uit al zijn functies, uitgezonderd die van rector van het moederhuis „Ma ria Mater Dei" van de zusters der con gregatie „Alles voor Allen" aan de Mgr. Hopmansstraat te Breda. De bisschop van Breda heeft dit ver zoek ingewilligd onder dankbetuiging voor de zeer vele belangrijke diensten, die mgr. Koenraadt in de loop der ja ren aan kerk en bisdom heeft bewezen. Tegelijkertijd heeft mgr. Koenraadt het Nederlands episcopaat ontslag ge vraagd uit de talrijke functies die hij bekleedt. Mgr. Koenraadt, die sinds 1922 veel verantwoordelijk werk heeft verricht, acht nu de tijd gekomen heen te gaan. Ook hoopt hij zich nog enige jaren in goede gezondheid aan studie te kun nen besteden. Voor de levensbeschrijving van de scheidende vicaris-generaal zie pag. 3. hem echter koel en zwijgend aanke ken. Een kolonel van de Braziliaanse luchtmacht zou hem kort voordien Bran - co's besluit hebben meegedeeld. „Ik zei: mijnheer, u bent persona non grata in mijn land", zo vertelde de kolonel later aan verslaggevers. „Dit vliegtuig zal de reis met u aan boord niet mogen voort zetten. Of u stapt uit of u keert er mee terug naar Madrid". Hij weigerde te zeggen hoe Peron hierop gereageerd had. Intussen is het nog niet helemaal ze ker of Spanje Juan Peron weer op zijn grondgebied zal toelaten. Hoewel hier tegen geen juridische bezwaren bestaan zouden de Spaanse autoriteiten toch weinig enthousiast zijn over Perons te rugkeer. Diens particuliere secretaris, José Ma nuel Algarve, heeft gisteren op staande voet ontslag aangeboden. Hij zou hele maal niet van Perons reisplannen op de hoogte zijn geweest en zich hierdoor „grof beledigd" voelen. FRANKFORT De vereniging van slachtoffers van het nazi-regime heeft gisteren verklaard dat „onbekende per sonen" bewijsmateriaal tegen voormalige bewakers van concentratiekampen ver nietigd hebben dat reeds aan de justitie in West-Duitsland ter beschikking ge steld was. De vereniging deelde mee dat zij in augustus het Westduitse bureau, belast met de aanklachten tegen oorlogsmisda digers te Ludwigsburg, foto's gezonden had van een aantal voormalige S.S.- en Gestapobewakers van het toenmalige concentratiekamp Gross-Rosen. De foto's, ter beschikking gesteld voor de identificatie van de van oorlogsmis daden verdachten, werden onlangs terug gestuurd, maar twee daarvan waren „dui delijk en opzettelijk verminkt, zodat de gelaatstrekken van de bewakers onher kenbaar waren", aldus beschuldigde de vereniging van oorlogsslachtoffers in een officiële verklaring. De vereniging van oorlogsslachtoffers eiste een nauwkeurig onderzoek van al de regeringsinstanties die te maken heb ben met de oorlogsmisdaden om op deze wijze voormalige nazi's en sympathisan ten, die terechtstellingen saboteren, weg te werken. (Van de Laar (O. K. en W (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van de Laar van O. K. en W. heeft in de Tweede Kamer verklaard dat een be drag van niet minder dan twee mil jard gulden voor de recreatie nodig is. Deze schatting geldt dan voor „vele komende jaren", aldus de bewindsman. Hij wees er op dat de negen miljoen, die thans op de begroting 1965 van zijn departement voorkomen, in vergelij king met de behoefte gering zijn. Daar staat echter tegenover dat ook op begrotingen van andere ministeries gelden voor de recreatie zijn uitgetrok ken. In 1965 komt daardoor in totaal 18 miljoen beschikbaar. Voorts zei de staatssecretaris, dat in de twee miljard ook begrepen zijn de zgn. rendabele voorzieningen, die dus niet door de overheid behoeven te worden gefinan cierd. Het ministerie van Defensie heeft een groot aantal oefenterreinen vrijgege ven voor de recreatie. In totaal gaat het hier om 7000 hectaren. Naar de om vang en betekenis van de bermrecrea tie wordt een onderzoek ingesteld. De staatssecretaris deelde mede, dat het wetsontwerp tot instelling van een raad voor de recreatie thans op het depar tement gereed ligt. 55 BOMBAY Onder een luid applaus van een duizendkoppige menigte, waar onder honderden bisschoppen, is Paus Paulus gistermiddag om enkele minuten over vijf plaatselijke tijd op het vlieg veld van Bombay aangekomen. De H. Vader zal daar, zoals bekend, enkele dagen het Eucharistisch Congres bij wonen. De Paus werd op het vliegveld ver welkomd door de Indiase vice-presi dent, dr. Zakir Hoessein, en premier Sjastri. De drukte op het vliegveld was zo groot, dat honderden politiemannen de landingsbaan vrij moesten houden. De politiemacht van Bombay, 1000 man sterk, is aangevuld met 2500 man om de Paus te helpen beschermen. Bij het binnenvliegen van het Indiase luchtruim zond de Paus een boodschap aan president Radjakrisjnan, waarin hij „de regering en het geliefde volk van India eerbiedig groette". Bij het verlaten van het vliegtuig ze gende de Paus de menigte en vouwde hij zijn handen samen ter begroeting op traditioneel Indiase wijze. De Paus was gekleed in een lang wit gewaad met rode schoudermantel en wit hoofd kapje. Na de begroeting besteeg de kerk vorst, gevolgd door kardinaal Tisse- rant een podium, geestdriftig toege juicht door de menigte. Daarop groette de Paus opnieuw op Indiase wijze, waarna de twee volksliederen weer klonken. Vervolgens sprak vice-president Hoesséin een woord van welkom, waar bij de Paus staande luisterde en twee maal boog bij de zinsneden, die een eer bewijs voor de kerkvorst inhielden. Be laden met bloemen begaf de Paus zich daarna naar de microfoon, zette zijn bril op en las een in het Engels ge stelde boodschap voor. Daarin legde hij de nadruk op zijn bewondering voor „het grote volk van India". Hij zei zeer verheugd te zijn dat hij ter gelegenheid van het Eucha ristisch Congres in India kon zijn. De Paus zei dat hij als pelgrim was gekomen en als zodanig groette hij het Indiase volk, maar niet alleen het In dische, doch ook alle volkeren van Azië en de wereld. Hij sprak de wens (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De officier van justitie by de Bredase rechtbank heeft gisteren twee jaar en zes maanden met aftrek geëist tegen de 46-jarige A. H. F. uit Rotterdam, die ervan beschuldigd werd zich ontfermd te hebben over de f 77.000,die zijn schoonzoon, de dienstplichtige commando G. v. d. V. uit Rotterdam, op 24 augustus j.l. heeft ontvreemd uit de brandkast van de Roosendaalse commando-kazerne. Vier maanden lang had deze geloerd op het juiste moment om de kas in de wacht te kunnen slepen. Met een door zijn schoonvader nage maakte sleutel had hij echter op 24 augustus de brandkast weten te openen; de sleutel van het vertrek, waar de brandkast stond had hij al veel eerder te pakken kunnen krijgen. Die dag had zijn schoonvader een telefoontje gekre gen met het verzoek hem op te komen halen in Roosendaal; hij zou bij een benzinestation langs de rondweg wach ten. Nauwelijks in de auto gezeten, met een weekendtas op zijn knieën, had de zenuwachtige jongeman het „Ik heb een ton bij me" eruit geflapt. In werkelijk heid was het 'maar' 77.000 gulden. F. had zich over het geld ontfermd en dat had hem nu ook voor de rechtbank te Breda gebracht op beschuldiging van heling. Onderweg naar Rotterdam was het geld verstopt in een tentzak. Deze zak was onder de voorbank van de auto gestopt en de auto was die nacht ge parkeerd op de Meent in Rotterdam. De volgende dag had F. in een ijzerwinkel een geldkist gekocht. Hij was naar Utrecht gereden, had onderweg het geld in de geldkist gedaan, en had in Utrecht zijn wagen verkocht en een andere gekocht. In de nieuwe wagen werd de geldkist verstopt; de geldzak werd later in de Maas gegooid en de lege zakjes met loonstrookjes en de kwitanties verbrand in een verwar mingsketel bij een klant van F., zonder dat deze klant wist, dat dit bij hem gebeurde. De officier van justitie achtte heling bewezen. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De commando is reeds eerder door de Krijgsraad veroordeeld. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de wetsvoorstellen tot verlaging van de belastingen aangeno men. Wat dit in concreto voor de ver schillende groepen belastingbetalers gaat betekenen, wordt uitvoerig ver meld op onze financieel-economische pagina. (Advertentie) I GROTE MARKT 25 BREDA uit dat al deze volkeren zich altijd zullen herinneren dat de mensen broe ders zijn en God tot vader hebben. „Mogen zij elkander leren beminnen en waarderen", aldus Paus Paulus, die tot slot verklaarde dat hij deze dagen voor dit doel tot God zou bidden. In een open witte auto reed de Paus vervolgens naar de plaats waar het Eucharistisch Congres wordt gehouden. Langs de 24 km lange route, versierd met vlaggen, spandoeken en triomfbo gen van bamboe, stonden duizenden be langstellenden. (VERVOLG OP PAGINA 7) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nu het lot van T.V. Noordzee bezegeld is door aanvaar ding van de anti-R.E.M.-wet in de Eerste Kamer, schijnt er binnen de leiding van de R.E.M. een scherp conflict te zün uitgebroken. Dit kan o.m. worden afgeleid uit de scherpe wijze waarop een R.E.M.-woordvoer- der zich distantieerde van de toe zegging van de heer Verolme aan minister Scholten, dat hy zich als „loyaal burger" zou gedragen indien de anti-R.E.M.-wet van kracht wordt. De R.E.M.-woordvoerder stelde uit drukkelijk dat de heer Verolme heeft gesproken als „een van de aandeel houders" en niet als R.E.M.-functio- naris. De gehele beleidspolitiek van de R.E.M., zoals die zich in de afgelo pen maanden heeft gemanifesteerd, is: zo min mogelijk in het openbaar praten en achter de schermen wer ken om het voortbestaan van T.V. Noordzee te verzekeren. Deze poli tiek is vele malen door de heer Ver olme doorkruist, door bij tij en ontij in het openbaar verklaringen af te leggen en op eigen initiatief con tacten te leggen, buiten de overige leidinggevende figuren van de R.E.M. (ir. Heerema, drs. Fehmers van het bankiershuis Texeiras de Mattos en mr. H. Minderop, juridisch advisseur) om. Een van de recente initiatieven van de heer Verolme was het gesprek met minister Scholten van Justitie op 16 november. Een gesprek waar van de R.E.M.-leiding zich duidelijk distantieert, gezien het commentaar dat een R.E.M.-woordvoerder gaf op de opzienbarende verklaring van minister Scholten in de Eerste Ka mer. Over de toekomstige stappen, die de R.E.M. gaat nemen, nu de Eerste Kamer zich heeft uitgesproken voor de anti-R.E.M.-wet, zei een R.E.M.- woordvoerder „geen commentaar te kunnen geven hangende de juridische adviezen die in Nederland en in den vreemde zijn en worden ingewonnen". Over de bestemming van het R.E.M.- eiland, na een eventueel stopzetten van de televisie-uitzendingen, is nog geen beslissing genomen. In bevoegde Haagse kringen wordt verwacht dat de anti-R.E.M.-wet reeds over enkele dagen in het staatsblad zal verschijnen, uiterlijk begin volgende week. Op dat mo ment kan er echter nog niet tegen de uitzendingen van de R.E.M. wor den opgetreden. Na publikatie van de wet in het staatsblad wordt al leen nog maar de strafwet van toe passing verklaard op het kunstma tige eiland. Om tegen de uitzendingen op te treden moeten eerst nog twee alge mene maatregelen van bestuur wor den afgekondigd. In de eerste zal moeten worden verklaard dat dfc te legraaf- en telefoonwet van gelding zal zijn op het R.E.M.-eiland, in de tweede zullen de autoriteiten van de justitie moeten worden aangewe zen die een strafvervolging kunnen instellen en een eventuele veroorde ling kunnen uitspreken. Dit laatste is nodig, omdat het eiland een „ge bied" is dat niet bü een rechtbank is ingedeeld. Wanneer deze algemene maatrege len van bestuur zullen worden ge publiceerd, valt nog niet te zeggen, maar aangenomen mag worden dat zij al zijn voorbereid en dus niet veel tijd meer zullen vergen. Publi katie vóór half december mag dan ook verwacht worden. Twee dagen na de publikatie kan dan een straf vervolging worden ingesteld, als de uitzendingen voortduren. Op dat mo ment kan de aangewezen officier van justitie reeds overgaan tot het leg gen van beslag op de uitzendinstal- latie. (Advertentie) Milano After shaves pre shaves haariotions cadeau coffrets Italia 3.95 - 7.95 5.50 9.95 5.75 14.50 7.95 29.50

de Stem | 1964 | | pagina 1