5N.V. r Meer Defensie wordt versterkt Jas' JASS DASSE house ot engiand Een jeugdboek „doet" het in elke schoen verkouden? IX Werd dr. Otto John ten onrechte veroordeeld? HOELANG ZAL AUSTRALIË INDONESIË NOG ALS „BEVRIENDE NATIEBESCHOUWEN Ook hier angst voor Soekarno I standing m KKERS BREDA IhSSEl ik Prachtige platenboeken en goedkope pockets - avontuur of „opvoeding snuiten weg Getuige van meineed beschuldigd wêê&bèèêèbb. torn lasgeschenk TEEUW geven Verzet der oppositie De plannen Thanksgiving ruim vijfhonderd verkeersdoden i Locomotief op hol: 17 doden Hoover (FBI) zou ontslag wachten O*.*** er"W Actie voor rehabilitatie 10 •is toilettasjes amituren lien andspiegels /aldelis gift-sets. n nog veel meer. ELEFOON 01150 - 2379 m 3,25 oor iedere vrouw 12,75 en bleu9,95 14,90 i, m. 1 5,50 4,95 akdoeken akdoeken TUREN af 3,95 af 11,75 S ROND TIGE St.-Nicolaas- - TERNEUZEN dag met fraaie gouden erse merkhorloges. Wij ïerensteenringen ntiac en Omega es colliers tigen meer dan 40 ingen onze zaak en zullen u dienst zijn. TERNEUZEN ,385 Nieuwstr. 14 tel. 2284 en OMEGA horloges. 11 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 DECEMBER 1964 11 eigenschappen en de vakman. Bij hem d en kwaliteit, daar- garant, onze goede voor u waarborg. rijs waard zijn, prijs and met elkaar, onze t u beslist komen zien. laascadeaus in bont, oor garneringen, alle eringen ;r - beaver - vossen - odel en soort TRAAT HËÜTtAT. BAY MÉl (Van onze correspondent dr. C. Wouters) CANBERRA Enkele weken geleden hoorden wij een Nederlander voor een stampvolle zaal en een aandachtig ge hoor de woorden uitspreken welke hij, naar hij verklaarde, in zijn jeugdjaren zo vaak had gehoord: „Indien gij vrede wilt, bereidt u dan ten oorlog". Aan deze woorden zal premier Sir Robert Menzies wel gedacht hebben, toen hij in een dramatische zitting aan het parle ment mededeling deed van de drastische defensiemaatregelen van de regering te genover de dreiging uit het noorden. Men mag gerust aannemen, dat de rege ring van het Australische gemenebest zich heus geen illusie meer maakt ten aanzien van de houding van Indonesië en de dag ziet naderen waarop dit land niet meer als een bevriende natie be schouwd kan worden. Wij kunnen ons voorstellen, wat er in de leden van het parlement is omgegaan, toen de minis ter-president het Australische volk waarschuwde dat de aanvallen van In donesië op Maleisië een echt oorlogsrisi co met zich mee zouden brengen, indien zij bleven voortduren. Vandaar dan ook, dat het voor de „man in de straat" een opluchting is geweest ,toen hij vernam wat de regering in petto heeft. Voor de komende drie jaar bedraagt de begro ting voor de verdediging van Australië 1220 miljoen pond, wat 404 miljoen pond meer is dan in 1963. Leger, vloot en luchtmacht zullen worden versterkt en gemoderniseerd en 'n soort van selec tieve verplichte dienstneming in 't leger zal worden ingevoerd, nu het duidelijk is geworden, dat het systeem van vrij willige dienstneming niet zo succesvol is als verwacht werd. In 1965 zullen 89.400 Australiërs de leeftijd van 20 jaar bereiken. In de tweede helft van 1966 zullen er 4200 worden opgeroepen en elk volgend jaar, gedurende 3 jaar, on geveer 6900. De parate strijdmacht zal hierdoor belangrijk versterkt worden. Men verwacht dat de oppositie zich tegen de maatregelen van de regering zal kanten, niet omdat zij niet wil er kennen dat deze nodig zijn, maar omdat zij van mening is, dat het geen nut heeft omdat er zoveel tijd mee gemoeid is. In de oppositiebladen leest men, dat zij die minder met aardse goederen zijn bedeeld het eerst zullen worden getrof fen. Zij houden het oog op de aanstaan de Senaatsverkiezingen en hopen, dat deze ten nadele van de regering zullen uitvallen. In zoverre heeft de oppositie mis schien gelijk, dat de regering de blaam treft het volk niet eerder te hebben ge waarschuwd, dat zware offers zullen moeten worden gebracht. Er is echter nog geen sprake van, dat er direct ge vaar is en men zou mogen verwachten, dat de hele bevolking en dus ook de op positie zich achter de regering zal scha ren in haar maatregelen tot verdediging van het land en zijn belangen. De plannen voor de verdediging om vatten onder andere een nieuwe basis voor onderzeeboten in Neutral Bay, waar ook de vier onderzeeboten van de Oberon klasse, die in Engeland zijn be steld, gestationeerd zullen worden. Met de modernisering van het vliegdekschip „Melbourne" zijn voorts 10 miljoen pond gemoeid. Mededelingen ten aan zien van verdere plannen zullen spoedig worden verstrekt. Niemand verbaast zich over de afwijzende houding van de communisten. Stellig zullen de rode broeders de minister-president het ver wijt naar het hoofd slingeren, dat hij van Australië één geweldige kazerne wil maken. Maar niet alleen in het rode kamp maakt men zich op om Sir Ro bert Menzies te lijf te gaan. De Daily NEW YORK Meer dan 500 personen zijn dit „Thanksgiving day"-weekeinde in de Verenigde Staten ten slachtoffer ge vallen aan het verkeer. Dit betekent dat gemiddeld per uur vijf Amerikanen om het leven zijn gekomen in een tijdsbestek van 102 uur. De staat New York was ver reweg de onveiligste met 48 verkeers slachtoffers. Om half zes maandagmorgen (onze tijd), een half uur nadat dit vier dagen durende weekeinde in de oostelijke sta ten achter de rug was, telde men tenmin ste 521 verkeersslachtoffers over het ge hele land. Bij branden verloren voorts 42 personen het leven, bij vliegtuigongeval len 21 mensen en door allerlei andere oorzaken kwamen nog eens 105 personen op een onnatuurlijke wijze aan hun einde hetgeen een totaal betekent van 689 do den. Ondanks dit tot nadenken stemmend to taal was dit weekeinde op de weg veili ger dan een jaar geleden toen in dezelfde periode van 102 uur 660 personen het le ven verloren op de wegen. (Advertentie) Gezellige sfeer en huiselijke warmte zijn de karakteristieken van de Biedermeyerstijl. Dege lijkheid en vakmanschap spreken uit het geheel, van de prachtig zware veloursbekleding tot de royale zijden koordfranje, met even een extra speels accent in de sierlijke kwast-rosetjes. Een comfortabele fauteuil die uw interieur een eigen karakter geeft. Komt u eens aan; Biedermeyers. er is zoveel keus in de stijl en COOTHPLEIN 12 - TEL. 01600-39400 Mirror te Sydney maakt zich tot spreekbuis van hen die, ondanks de zich toespitsende houding van Indone sië, aandringen op toeschietelijkheid en geen gelegenheid voorbij laten gaan de minister-president terzake aan te vallen. Ook nu kan de leider der regering geen genade vinden in hun ogen. Er hangt spanning in de lucht. Zeker is het te hopen dat niet al te vlug met wapenge weld gedreigd wordt. Maar ook voor Australië gelden thans de woorden die wij in het begin van ons artikel aan haalden: „Indien gij vrede wilt, bereidt u dan ten oorlog". (Advertentie) OASSE' zijden dassen, trevira das sen, draion dassen, diolen dassen, terlenka dassen, smalle dassen, effen dassen, schots-geruite dassen, ge legenheidsdassen, kantoor dassen, vlinderdassen, be scheiden dassen, gedurfde dassen, dure dassen (14.90) goedkopere dassen (6.90 - 7,90) Alléén het allernieuwste, alléén het allerbestel SAIGON Een onbestuurde locomotief is maandag op het hoofdstation van Sai gon ingereden op een groep mensen die op een vroege trein naar de kustprovin cies ten noordoosten van de Vietnamese hoofdstad stond te wachten. Ten minste 17 personen zijn omgekomen. Waar-door de dieselloc op hol kon slaan is nog niet bekend. Mogelijk is het het werk van een communistische saboteur geweest. Het stationsgebouw werd verondersteld tegen dergelijke ongelukken beschermd te zijn door houten barricades aan het eind van elke baan. Maar de barricade aan het eind van de baan waarop van ochtend de onbestuurde locomotief bin nenkwam, was verwijderd en onbelem merd kon het gevaarte op de menigte in rijden. NEW YORK Het tijdschrift News week meldt dat president Johnson zoekt naar een opvolger voor het hoofd van de Amerikaanse federale recherche (FBI) J. Edgar Hoover. In het rapport van de commissie-War ren over de moord op president Kennedy is nogal wat kritiek op de federale re cherche geleverd en Hoover heeft daar scherp op gereageerd. Newsweek zegt dat president Kennedy al heeft overwogen Hoover, die 69 jaar is, te vervangen, doch dat de zaak werd uitgesteld met het oog op de verkiezin gen. Hoe „echt" al het technische speel goed ook wordt, als cadeau voor de feestdagen valt het boek toch nooit te verslaan. Kinderen die werkelijk niet om boeken geven, zijn als ze al bestaan erg zeldzaam. En voor wie op het laatste ogenblik vóór het Sint- Nicolaasfeest nog een keuze moet maken, laten we hieronder met groot plezier een opsomming volgen van de laatste nieuwe jeugdboeken. I nsektenalbum Ook dit jaar heeft de Zuid-Neder landse Uitgeverij - Uitgeverij Helmond niet teleurgesteld. Elk jaer tegen St.- Nicolaas komt daar een platen boek uit we zouden haast zeggen: een kostbaar album, dat deze keer is ge wijd aan „De wereld der insekten". Het is een boek van Franse origine, in het Nederlands bewerkt door J. A. Meijer. Wie als volwassene, in dit royale, gra fisch zo voortreffelijk uitgevoerde boek bladert verzucht onwillekeurig: geen wonder dat ik vroeger de dierkunde- les zo saai vond! Het kan ook op een spannende manier dat bewijst dit kostelijke boek. De insekten worden groepsgewijs behandeld en geen enkele biologische bijzonderheid die van be lang is wordt overgeslagen, maar het blijft bladzijde na bladzijde, en zin na zin, boeiend en zelfs opwindend. Kleurtekeningen die vaak hele pagi na's beslaan vormen een hechte een heid met de tekst. Het is uiteraard een boek in de wat duurdere klasse, maar elk kind dat het krijgt zal er altijd geboeid door blijven en er tel kens weer naar grijpen. En er, op een plezierige manier, ontzaglijk veel van opsteken! In de reeks volkerenbeschrijvingen voor de jeugd die bij Nijgh en Van Dit- mar verschijnt, zijn twee nieuwe de len uit: ,,De Indianen" en„De Chine zen", zoals alle vorige van de hand van C. A. Burland. In korte, overzich telijke hoofdstukjes, die tezamen toch een afgerond en logisch geheel vor men vertelt de schrijver op bevatte lijke wijze het voornaamste uit de historie der oude volkeren. De Neder landse bewerking van A Oosterhuis is uitnemend en heeft de oorspronkelijke, knap op de jeugdige lezer afgestemde toon volledig behouden. Een stukje ge schiedenis. dat bij wijze van prettige ontspanning geconsumeerd wordt. Nog een „educatief" boek: „De mu ziekinstrumenten in het orkest" is een nieuwe uitgave in de reeks „De toverwereld", van Uitgeverij Hel mond. Bij ons weten bestond er tot dusver geen overzichtelijk boek dat voor de jeugd duidelijk maakt welke instrumenten er in orkesten bestaan, hoe ze muziek maken en waarom ze muziek maken. Dit boek geeft op al die vragen een antwoord dat boeit en dat bevattelijk is voor een uitgebrei de leeftijdsgroep. Knappe illustraties, een onmisbaar onderdeel uiteraard, maken dit boek tot een rijk bezit en werkelyk niet alleen voor wie zelf daadwerkelijk met muziek te maken heeft! Jongensboeken Het zal de vrienden van „Arends oog" interesseren te weten dat het eerste deel van de intussen tot 30 uit gegroeide reeks zojuist zijn vijfen twintigste druk beleefde. Uitgeverij Malmberg in Den Bosch mag daar te recht trots op zijn. Arendsoog heeft een plaats veroverd in de jeugdboe kenwereld die al twee generaties om spant! Een spannende Nederlandse jongens detective is „Spanning op de Ruige Hoek" van Willem Monné, verschenen bij A. Roelofs verwikkeld in een duis tere zaak, waarin gestolen kostbaarhe den een rol spelen. Echt een jongens boek van de oude stempel, maar in een modern gewaad. „De olifantenslag" is een geromanti seerd „verslag" van de strijd tussen Hannibal en Scipio, een klassiek ver haal dus, dat door Friedrich Donauer voor de jeugd is omgetoverd in een spannend boek waarin figuren en be grippen uit de oude Romeinse ge schiedenis helemaal gaan leven. In een Nederlandse vertaling van Edward Peeters verscheen het bij Uitgevers maatschappij Pax in Den Haag So bere illustraties vormen een nauwelijks nodige aanvulling op de tekst. Het rumoerige, van oorlogszucht gonzende Rome de politieke verkwikkelingen in de verre gewesten, het gaat alle maal echt leven en al is veel van alle persoonlijke belevenis in dit boek ver dichtsel, een stimulans voor de inte resse in de historie van het oude Rome is het toch zeker. Een voortreffelijk idee ligt ten grond slag aan Ton Oosterhuis' nieuwe boek „Met en zonder harnas". Hij heeft een reeks overbekende figuren uit de geschiedenis van Europa bijeengezocht en aan elk van hen wijdde hij een knap beschreven en boeiend verhaal: An dreas Hofer Garibaldi. Jeanne d'Arc, en talrijke anderen zijn in deze rijke bloemlezing tezamen gekomen onder de enige noemer die een zo uiteenlo pend gezelschap (qua persoon en qua tijdperk) bijeen kan brengen Andere verhalen waarin niet bepaald één enke le held de hoofdrol speelt vullen het menu van dit kostelijke boek aan en van Oosterhuis' tekst èn Tonke Dragts voortreffelijke tekeningen maakte Nijgh en Van Ditmar een royaal en uitermate verzorgd boek dat menige pakjesavond goed kan maken. ,,Aan de jongen uit de steentijd" is een geslaagde poging van H. Arends om een periode uit de geschiedenis van ons land waarvan we heel weinig weten, wat meer reliëf te geven. Dat moest uiteraard met een stevige do sis fantasie gebeuren, maar die hoeft de historische juistheid geen geweld aan te doen. Hoofdpersoon is een ge wone jongen, en gewone jongens wa ren in het stenen tijdperk in principe niet anders dan die van nu. Een fijn boek om te lezen, en nog eens over te lezen. Uitgegeven bij Roelofs van Goor in Amersfoort. Een prachtige verzameling verha len uit de gehele wereld is bijeenge bracht in „Kinderen op de brug", een titel als symbool voor de toenadering tussen de volkeren. De oorspronkelijke Duitse uitgave is door Esther Hagers voor onze taal bewerkt met behoud natuurlijk van de pakkende kleuren illustraties. Vele rassen paraderen voorbij in dit boek, maar de verhalen hebben er niets krampachtigs door gekregen. De schrijfster doet geen moeite de wezenlijke verschillen tus sen de vele „soorten" mensen op aar de weg te praten, integendeel, ze legt er op een beminnelijke wijze de na druk op, om op een natuurlijke ma nier het begrip voor de ander en zijn gewoonte als vanzelfsprekend voor te stellen Uitgave van Malmberg, Den Bosch. Van alles wat En dan de wat luchtiger uitgaven. „Mijnheer Sterrenplukker bedoelt het zo goed" en „Koning Ko en de hofnar Dolledaas" zijn twee plezierige boek jes van Julia Boumans (uitgegeven bij Roelofs van Goor, Amersfoort) vol fantasie en speelsheid, prettige kost voor de wat jongere lezers en le zeressen „De kleine krantenman" van Truus Sparla is een leuk verhaal op rijm over een klein jongetje dat kunstjes met de krant uithaalt, hetgeen niet meteen zo best valt, omdat de krant bezorgd moet worden in plaats van omgetoverd. (De Spaarnestad). „Tonki" is zoals de ondertitel zegt, een geheimzinnig verhaal uit het oos ten van Eva Recnlin, in het Nederlands vertaald door Brenda du Pon (Uitg. mij West-Friesland. Hoorn). In de vreemde geschiedenis van het vonde lingenkind Tonki is de oosterse mys tiek in een zuivere sfeer overgeko men en dat maakt dit boek inderdaad echt. „Trasvarenne grijpt in" van Ben Loog is een jongensboek dat in de bezettingstijd speelt. De manier waar op het verhaal wordt verteld bezit wel spanning en is ook niet gespeend van een zekere humor, maar de stijl is toch niet erg zorgvuldig afgestemd op het lezerspubliek dat de schrijver wilde benaderen. Overigens een boek dat wel veel jongens zal pak ken (W. Versluys, Amsterdam - Ant werpen). „Het leven is moeilijk, zegt Streep je", is een nieuw meisjesboek van M. Clarenbeek van Klaveren, een vrolijk verhaal. (Spaarnestad) ,,De zonnige tweeling", van Carla Bollmann (W. Versluys, Amsterdam- Antwerpen) is een prettig leesboek voor jonge meisjes, een verhaal in va kantiesfeer. Mét zon. „Erna's vakantie in Frankrijk" van Betty v.d. Plaats, is een cocktail van diverse ingrediënten: wat spanning, om een geheimzinnige zaak, wat on bezorgd plezier en een beetje opvoe ding tot begrip voor wat voor ons vreemd is. Een boeiend meisjesboek dat bij Roelofs Van Goor verzorgd van de pers kwam. „De Capteintjes met een C" zijn een jongetje en een meisje, die in drie boekjes van M. Clarenbeek - van Klaveren (Joop en zijn hond, Een heel raar feest en Het feest van juf) avon turen beleven op kleuterschaal. Want Joop en Jet zijn nu eenmaal kleuters. Vooral als voorleesboekjes zullen de drie het voortreffelijk doen. De Spaar nestad maakte er ook typografisch iets heel goeds van. Het is trouwens in deze tijd erg dankbaar, voor kleuters en kleintjes die net kleuter af zijn, boeken te ko pen. „Buiten bij de dieren" bijvoorbeeld is een voorbeeld van wat de kleuter boekenplank aan fleurigs kan bevat ten. Dit boekje, door Harriet Laurey bewerkt in het Nederlands bestaat ei genlijk uit een reeks weergaloze teke ningen van dieren waarnaar de kin deren niet moe worden te kijken, met korte teksten. In één woord: kostelijk. (Nijgh en Van Ditmar) Datzelfde geldt dan onverkort voor het bij dezelfde uitgever verschenen „Wentelwiek" van de Zweedse schrijf ster Inga Borg. in het Nederlands be werkt door Iet Koens - Nieboer. De ge schiedenis van een jong zwaantje wordt hier in een rake tekst, en verdiept door zeer sterke tekeningen, voor de kleinste lezers, of de naar hun voorle zende moeder luisterende kleuters een betoverende geschiedenis. Fijn om zo'n boek te geven, fijn om er de kinde ren met rode wangen in bezig te zien. zien. De jonge uitgeverij Lemiscaat in Rotterdam heeft haar kinderboeken debuut sympathiek ingezet: „De leeuw en de muis" mag een oud verhaal we zen. Brian Wildsmith wist van de La Foritaine-fabel een knappe versie voor de kleintjes te maken. Dat is in de eer ste plaats aan de zeer sterke tekenin gen te danken Stuk voor stuk juweel tjes van moderne illustratiekunst, getuigend van begrip voor de kinder ziel. „Het mannenavontuur van Hubert de Leeuw" is een door Trudy de By ver taald boek van William B. Peet. Een kostelijke fantasie, deze „beestachti ge" historie rond koning leeuw die eerst zijn manen kwijt raakt en die ze dan later zó hevig terugkrijgt dat alle dieren in het oerwoud in de moei lijkheden verstrikt raken. Vol grappi ge tekeningen. Uitgegeven bij Van Hol- kema en Warendorf, Amsterdam. „Pinkeltje en de Aardmannetjes van Dick Laan is een nieuw Pinkeltje- verhaal een leuk kabouterboek. (Van Holkema en Warendorf). ,,De eerste jaren" is een uit Italië stammend boekje, waarin ouders al les over hun kind kunnen opschrij ven op knap geïllustreerde pagina's en later zal de hoofdpersoon uit dit me morandum beslist met grote interesse in het boekje bladeren. Harriet Lau rey paste haiar Nederlandse bewerking vindingrijk aan. Uitgave van J. H. Gottmer, Haarlem. „Knutselen een feest", is een han dig spiraalboekje van Emilie Evelein, een duidelijke handleiding voor het maken van allerlei dingen die bij een kinderfeest te pas komen. „Aan het werk voor Kerstmis", ver schenen bij Cantecleer, geeft vele tien tallen bladzijden vol ideeën voor kerst versieringen. die kinderen zelf gemak kelijk kunnen maken. wat ons betreft, de kampioen - detec tive is. En niet in het minst omdat de subtie le humor van de schrijver in de meest verbluffende situaties luisterrijk blijft zegevieren. De twee nieuwste heten „Agaton Sax en de dubbelgangers" en „Agaton Sax en de zeeroversbende". Jeugdde- tectives, jazeker, maar mocht u vijf endertig of toevallig vyfenzeventig wezen, wip Agaton even stiekem uit de boekenkast van zoon of kleinzoon. en duik er een avond mee achter de kachel. Om je ziek, néé, om je weer vol maakt gezond te lachen. „Auto-Bas" is een alleraardigst ver haal over een jongetje, dat zichzelf als een auto beschouwt en in die hoedanig heid zonderlinge en gezellige avonturen beleeft. Mies Bouhuys is de schrijfster van het charmante gevalletje en Carol Voges (één der geestelijke vaders van Pa Pinkelman en de zijnen) maakt er de vlotte tekeningen bij. Het boekje kwam uit by de Spaarnestad, Haarlem. (Advertentie) Agaton 1x En tenslotte de pockets. „Wonderwereld der insekten" is een handige gids, met tekeningen en fo to's verlucht „Dikkie Kwik" en „Dikkie Kwik in Amerika" zijn twee leuke jongens- boekjes van Piet Broos. „Betty krijgt haar zin" en „Geluk is niet te koop" zijn romans voor oude re meisjes, naar beproefd recept „be reid". Allemaal Helm-pockets. Twee Kern-pockets in de Davy Croc- kett-reeks: „De terugkeer van Davy Crockett" en „Davy Crockett wordt volwassen", bieden de vrienden van Tom Hills Far West-held nieuwe span ning Tot onze vreugde versaagt ook Agaton Sax niet. Deze super-speurder van Zweedse origine, schepping van Nils-Olof Franzén, is in alle opzichten een kostelijk man. Van huis uit hoofd redacteur van een onbetekenend schijnend krantje, in zijn bedrijf slechts terzijde gestaan door zijn wak kere tante (die niet schroomt de krant redactioneel en exploitatief volledig te runnen wanneer Agaton zelf de mis daad bestrijdt in 's werelds uithoe ken). is de bolronde heer Sax slechts omhulsel voor een weergaloos brein, dat zich heeft ingezet voor de bestrij ding van de misdaad. En hoe! In geen enkele „vol wassen" detective-story komen opwin dender scènes voor. geen enkele klas sieke misdaadbestrijder kan tippen aan de methoden van Agaton Sax, geen Brit is meer Brits dan de Zweed se, kogelronde detective uit Nyköping, Jules Verne, noch het leger der he dendaagse science - fiction - schrij vers vermogen de apparaten te be denken die Sax in een handomdraai construeert, understatement zoals En geland dat kent is opgewonden gedoe vergeleken bij de koele rust van het Zweedse mannetje Agaton Sax dat, zone van Duitsland gevlucht na te heb- (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN De vroegere chef van de Westduitse politieke inlichtingendienst, dr. Otto John, die wegens landverraad tot vier jaren tuchthuisstraf werd ver oordeeld, doch gratie kreeg, heeft zich met een petitie tot het Westduitse par lement gewend. Hierin vraagt dr. John om een her nieuwd parlementair onderzoek naar zijn zaak. De strafsenaat van het bondsge- rechtshof in Karlsruhe heeft kortgeleden geweigerd het proces tegen dr. John te heropenen, ofschoon laatstgenoemde meende overtuigend nieuw bewijsmate riaal te hebben geleverd voor een mein eed van één der vroegere getuigen a charge. Ook hebben, zo meent dr. John, naar het westen gevluchte vroegere Sov jet Russische agenten bevestigd, dat hij op 20 juli 1954 naar Oost-Berlijn werd ontvoerd en aan de Oostduitse commu nisten afgeleverd. Dr. John heeft altijd volgehouden dat hij onder invloed van verdovende middelen werd gekidnapt. Hij werd desondanks wegens landver raad veroordeeld. Dr. Johns advocaat is de vroegere liberale minister van Justitie in het 4e Adenauer-kabinet, dr Wolfgang Stamm berger. Dr Stammberger werd bij de kabinetsherziening na de „Spiegel"-af- faire vervangen door dr. Ewald Bucher. Dr. Stammberger verliet ook de liberale partij en sloot zich bij de sociaal-demo craten aan. De affaire-John is een lange geschie denis. Een jaar na zijn vrijwillige dan wel onvrijwillige gang naar Oost-Berlijn dook hij weer in West-Berlijn op. De Deense journalist Hendrik Bonde-Hen- driksen, die jarenlang zijn vriend was geweest haalde hem uit Oost-Berlijn. John meldde zich bij de Westberlijnse politie en werd prompt gearresteerd. Einde 1956 volgde zijn veroordeling tot vier jaren tuchthuis Op het vonnis van het bondsgerechtshof, dat hoog- en lands- verraadzaken behandelt, is geen beroep meer mogelijk. Na zijn vrijlating in 1958 begon dr John onmiddellijk aan zijn rehabilitatie te werken. De kroongetuige in het John-proces, de Westberlijnse vrouwenarts, Don Juan, jazz-trompettist en grensganger met communistische sympathieën dr. Wolfgang „Wowo" Wohl gemuth, was in een aansluitend proces van de ontvoering van dr. John vrijge sproken. Pogingen van dr. John om de zaak tegen zijn vroegere vriend dr. Wohlgemuth de twee haten elkaar nu heftig te heropenen en hem we gens meineed te doen veroordelen, mis- ukten. Dr. Wohlgemuth prakticeert in middels weer in West-Berlijn. Intussen is een andere kroongetuige naar de oost ben laten doorschemeren dat hij in het proces tegen dr. John niet de volle waar heid had gezegd Verder heeft dr. John een sensationeel document kunnen produceren: de ver klaring van een zeker Peter Deriabin, vroegere Duitslandexpert van de Sov jet Russische geheime dienst. Deze heeft tegenover 'n advocaat in New York ver klaard (en is bereid daarop een eed te zwerven), dat deSovjetRussische geheime dienst al sinds 1951 was geïnteresseerd in de chef van de Westduitse Bundes- verf assungsschutz", de politieke inlich tingendienst. Tot 1951 had men echter niets ondernomen om dr. John in handen te krijgen. Volgens Deriabin was dr. Wohlgemuth die directeur wilde wor den van het Charité-ziekenhuis in Oost- Berlijn - agent der Sovjet Russische ge heime dienst sinds 1950. Hij zou opdracht hebben gekregen om dr. John naar het Sovjet Russische hoofdkwartier in Karls- horst te brengen. Daar kwam op 21 juli 1954 dr. John weer tot zichzelf, nadat hij de avond tevoren na 'n herdenking van de slacht offers van de 20e juli 1944 waartoe ook dr. Johns broer behoorde in Ber lijn door dr Wohlgemuth zou zijn ver doofd met morfine De Deriabin-verkla- ring is door dr. John en zijn advocaat dr Stammberger aan de petitie aan de Bondsdag gehecht. In meerdere artike len in 't Westduitse geïllustreerde week blad „Quick" alsmede in een zeer diep gaand televisieinterview met Ernst Lud- diw Freisewinkel heeft dr. John nog maals betoogd dat hij gëen verrader jegens de bondsrepubliek is geweest en tot zijn laatste ademtocht zal blijven werken aan zijn rehabilitatie (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 7