We hadden keer dood kunnen wel drie zijn BONT I Achter de wiegelende wol eubilair in Breskens M. Krens stapte over naar ander soort opbouwwerk Afdeling West-Brabant en Zeeland opgericht G.S.: In Zeeland echt geen „staats-cultuur Directeur Sloe voorlopig in provinciale dienst NB TERNEUZEN Mevr. v. Wijnsbergen kwam straatarm uit uit Philippine Kongo terug AEG RNEUZEN offerschrijfmachines in de raad S. betreuren ng van zaken ven Breskens Vandaag 5? 55 Lijk langs spoorbaan te Rilland-Bath Soldaat uit Bergen op Zoom omgekomen ,de ene Staten onderzoek HERDENKING beter gekund? PLANTAGE ONZEKERHEID OVERLEEFD Gordijntrekker jubileerde Waardering en dank bij afscheid ACUI Contactgroep chefs de bureau Vergadering in Bergen op Zoom Oecumenisch vormingscentrum te Elderschans? Hogere tarieven Eendrachtveer aabla9 Pc Slem Aardg as Spionage voor VAR in Israël Vijfjarenplan Voorrang voor gevaarlijke wegen Kongolese tragedie In Bergen op Zoom Oorzaak explosie V en D nog niet bekend t St.-Nicolaas. Sint-Nicolaas t zijn knechten zijn intocht in fj maakte hiervoor gebruik van üys-auto uit 1922. De eerste be vond plaats in het oude gemeen Sint Anna ter Muiden en daar- ;de een rondgang door de stad aaraan „Apollo" met zijn drum- edewerking verleende. Ten stad- ^erhandigde burgemeester P. F. btegem het verlanglijstje van de e, waarbij hij de nadruk legde nieuwe speeltuin, een verlangen, r de aanwezige jeugd met een e werd begroet. Na het bezoek stadhuis was Rozenoord aan de vaar de bejaarde inwoners wer- rakteerd. In de avonduren brach- wartepieten nog eens bezoek aan en. De heer C. J. A. Brikkens, er van het plaatselijk St.-Nicolaas- bracht speciaal dank aan de da- fiité leden, die vele middagen en in de weer geweest zijn voor bereidende werkzaamheden. vond Het departement Sluis- jurg van het Nut hield een bijeen- n café „Wilhelmina" o.l.v. de heer Oorschot. Majoor W. v.d. Veer uit i sprak daar over het familieleven ?a. Deze avond werd ook bijge- door de afdelingen van de Ned. van Plattelandsvrouwen en de ering De Rederijkerskamer „De >loem" gaf in zaal Lamminsvliet jroosman de jaarlijkse uitvoering, ïer bracht dit jaar ,,De Garnalen- een toneelspel in drie bedrijven tuk van Wijk. De heer E. de Bree, mend voorzitter, bracht beide dank voor het vertoonde spel en leende medewerking. Het Sluise ;est „Accordeonetta verzorgde de den. Zoals gewoonlijk werd ook voering verzorgd in huize Rozen- e heer J. P. J. Wage, directeur van ord, bracht hen daarvoor dank. on Aan het carillon van Sluis bemerken, dat de Sint-Nicolaas- iert. Het gebruikelijke repertoire anse chansons zal enige tijd niet n gehore gebracht worden, maar plaats daarvan valt er een aantal Sint-Nicolaaswijsjes te beluis- o De muziekvereniging Apol- 51uis is uitgenodigd om aanwezig op de openbare carnavalsviering iternationale toeristenzitting op uari, uitnodiging is het directe ge in de contacten met de totetrek- •de, dat Apollo" tot keizerlijk gezelschap bevorderde. kist Van de diefstal die zondag vooravond bij de heer W. J. aan de enlaan te Terneuzen werd gepleegd rvan wij gisteren melding maakten 'eldkist met de waardepapieren te- onden. De kist stond op een muur- de hervormde kleuterschool op meters afstand van de woning. De Beft daar alle gelegenheid gehad te forceren. (Advertentie) VOOR t t t t i i t oordstraat 78 telefoon 2304 uwe volgelinge mevrouw N. Nier- osseye van de Vrije Sociale Ar- zag er weinig voordeel in om de eke school van de meubelstukken :zien. eer Cambier wilde, zonder dat hij an de plaatselijke situatie op de had gesteld, ook de openbare van het meubilair voorzien. Hij e niet van de toestand van de janken aldaar op de hoogte te zijn. roeg zich af waarom de katholieke wel en de openbare school en de met de bijbel niet. leer Leenhouts deed daarna nog it in de partijdige zak en wachtte met meubilair aanschaffen totdat ie de scholen het nodig hadden, de gedegen beantwoording van het van b. en w. bleek dat het meu- in de katholieke lagere school da an 1952 en van een sterk verouderd De schoolartsendienst en de ón sinspectie zeiden het wenselijk te dat de zitplaatsen van de leerlin- orden gemoderniseerd. Tot tevre- d van de woordvoerders deelde neester J. A. Eekhout mee, dat het air in de openbare lagere school ocht is in 1950 en nog niet aan ging toe blijkt te zijn. Hij vond d wijs dat het schoolbestuur ven d ure een meer vooruitziende blik dan dat van de katholieke school, irens op verzoek van de heer Cam- t stemming werd overgegaan kreeg d. waarin de KVP deze zittings- e niet vertegenwoordigd is, de toe- g dat andere scholen ook in aan- ig kunnen komen voor nieuw meu- wanneer dat noodzakelijk blijkt. S Gedeputeerde Staten van Ze< etreuren het ten zeerste dat de m de uitbreiding van de haven va rns meent te moeten koppelen aa verdracht van de haven aan o Gedeputeerde Staten zullen, J g met de gemeente, onderzoek^ stappen genomen kunnen worde t de impasse te geraken. EUZEN or 20 uur de Blikken ridder BURG el 20 uur Nur der wind ,'FRPEN 20 uur Traviata DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 DECEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH Gistermorgen heeft men aan het einde van het perron van het station N.S. alhier de stoffelijke resten gevonden van de achttienjarige soldaat C. Alleman uit Bergen op Zoom. Over de oorzaak en he tijdstip van het ongeval is nog niets bekend, aldus de koninklijke marechaussee te Kruinin- gen, die het onderzoek in handen heeft. Om tien over half tien gistermorgen zag de bestuurder van de trein, die om ongeveer half ten uit Berg enop Zoom was vertrokken, enige meters voorbij het perron van Rilland Bath het li chaam van een soldaat liggen. Hij stopte en stelde zich in verbinding met de stationschef, die direct de konink lijke marechaussee waarschuwde. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat de jongeman, die gelegerd was in de legerplaats Oirschot. in het bezit was van een retourkaartje EindhovenBer gen op Zoom. Men veronderstelt nu dat de soldaat gestapt, pas te laat in Bergen op Zoom in de verkeerde trein is gestapt, pas te laat in Rilland Bath heeft gemerkt dat hij de verkeerde richting uitging en toen nog heeft ge probeerd om uit de rijdende trein te springen. De ware toedracht van het geval is evenwel nog niet bekend en men is nog met een diepgaand onder zoek bezig. Het stoffelijk overschot is nog niet vrijgegeven. Soldaat C. Alle man woonde te Bergen op Zoom aan de Scholiersberg en was afkomstig uit een gezin met veertien kinderen. (Van een onzer verslaggevers) (Advertentie) Speciaalzaak in erkende vakman- met grote keus, kwaliteiten en gedegen schap: GINNEKENWEG 35 Breda Tel. 01600—36834 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland hebben het dagelijks be stuur van de provincie nadere inlichtin gen gevraagd over een verklaring van de burgemeester van Middelburg dat de organisatie van de herdenking van de slag om Walcheren beter had kunnen zijn. De burgemeester van Middelburg heeft er op aangedrongen dat bij dergelijke ge beurtenissen in de toekomst meer overleg zou zijn. G.S. hebben geantwoord het on juist te vinden dat de burgemeester van Middelburg deze zaak door een verkla ring in de gemeenteraad in de openbaar heid heeft gebracht. „Omdat daardoor de indruk is gewekt dat bij de organisatie bijzonder grote fouten zouden zijn gemaakt". Volgens G.S. is dit niet het geval. Het provinciaal bestuur zal overigens nader contact met de burgemeester van Mid delburg over diens uitlating zoeken. ASSENEDE (België) „Ik kan geen zwarte meer zien". Dat zijn de enige termen waarin mevr. Ma rie van Wijnsbergen-Ploe- gaert (29) zich uitlaat, wanneer men haar vraagt of zij ooit terug zal wil len naar Kongo. Mevr van Wijnsbergen, die af komstig is uit Philipinne keerde donderdag jj. met haar man Marcel (33) uii Assenede in België en haar zesjarig zoontje Pa trick vanuit Stanleystad terug op het vliegveld te Brussel. Daar voorzagen de drie zich van de no dige kleren - ,we kwa men straatarm en by wij ze van spreken op blote voeten terug uit Kongo" om daarna naar Asse nede te reizen, waar ze hun intrek hebben geno men in de eenzaam gelegen boerderij in de ^buurtschap „De Maat" van de va der en moeder van de heer Van Wyns- bergen. De heer en mevrouw Van Wijnsbergen en hun zoontje hebben deel uitgemaakt van die enkele duizenden blanken, die woonachtig in of in de omgeving van Stanleystad gedurende meer dan drie - lange - maanden in het onzekere heb ben verkeerd over het lot, dat de Kon golose rebellen hun hadden toebedacht. De drie, hoewel reeds enigszins op verhaal gekomen, zien er nog smalletjes uit en bleek ondanks hun gebruinde huid. „De afgelopen drie maanden zijn de ver schrikkelijkste van ons leven geweest. Ik heb meerdere malen gedacht dat onze laatste uren geteld waren. Het is bijna een wonder dat we nu hier nog levend zitten", verklaarde mevrouw Van Wijns bergen. Haar man vult aan: .Zij moeten mij niets kwaads over de Belgische pa ra's laten horen. Zij zijn precies op tijd gekomen. Even later en we waren alle maal dood geweest. Allemaal kerels uit één stuk. De verhalen dat ze een bloed bad onder de zwarten hebben aangericht zijn echt uit de lucht gegrepen. Wanneer rebellen werden neergeschoten was dat alleen omdat zij blanken of de para's ernstig naar het leven stonden." De familie Van Wijnsbergen trok ze ven geleden een jaar na de trouwpar tij naar Kongo. De heer Van Wijnsber gen werd daar bedrijfsleider op de kof fie- en rubberplantage van de heer Theo- fiel Maanhout uit Zelzaete in België. Het echtpaar kwam tweemaal met va kantie naar België en Nederland. De derde keer dat men thuis kwam don derdag j.l. dus is het weerzien met familieleden, vrienden en andere beken den uiteraard het hartelijkst geweest. „We hadden na de alarmerende berichten van de laatste weken niet meer gedacht ze ooit nog eens levend terug te zien", vertelt mevrouw Ploegaert uit Philipinne, de moeder van mevrouw Van Wijnsber gen. Alle moeilijkheden in Kongo begonnen voor de familie Van Wijnsbergen begin augustus toen de simba's naar Stanley stad oprukten. De rebellen plunderden de plantage, namen de familie alle be zittingen af en de heer Van Wijnsbergen was meerdere malen het mikpunt van slagen van de in een overwinningsroes verkerende rebellen. „Het was tenslotte niet meer te harden. We vluchtén de jungle in en kwamen op een protestantse missie terecht. Tot ook daar de onrust uitbrak en we weer het oerwoud in moes ten", aldus het verhaal van mevrouw Van Wijnsbergen. die, terwijl ze nog hui vert, verhaalt over de hachelijke avontu ren, die zij en haar man en zoontje in die jungle hebben meegemaakt. De familie kon op 9 augustus tenslotte haar intrek nemen in het huis van de plantagebaas in Stanleystad. De laatste was net op vakantie naar België. „Na tuurlijk was er toen die schrijnende on zekerheid over ons lot, maar de rebellen hebben het ons niet al te moeilijk ge maakt. Zij kwamen dikwijls om geld, eten en kleren, tot we zelf niets meer had den. Voor het overige heeft men ons met rust gelaten. Ik geloof dat we ge spaard werden omdat verschillende van onze plantagewerkers, die zich bij de simba's hadden aangesloten, ons de hand boven het hoofd hielden", zo vertelt de heer Van Wijnsbergen. Vorige week dinsdag ontlaadde zich alle spanning. Er waren plotseling vele vliegtuigen in de lucht en even later de Belgische parachutisten die langs trok ken, terwijl enige honderden meters ver derop de rebellen vluchtten. „Meteen nadat we bevrijd waren moesten we het op een lopen zetten naar het vliegveld van Stanleystad, een kilometer of zeven van het huis waarin woonden. Er werd onophoudelijk geschoten en de taferelen die we soms moesten aanschouwen, tart ten elke beschrijving. Bij het Victoria- hotel hebben we gezien, welk een immens bloedbad de rebellen onder een groep blanken hadden aangericht". Bij het Victoriahotel werd mevrouw Van Wijnsbergen in een jeep gezet; een voorrecht omdat zij over enkele weken haar tweede kind verwacht. Er was bij elk schot dat weerklonk paniek in de jeep: „We wisten niet of het de rebellen of de para's waren". De heer en mevrouw Van Wijnsber gen hebben het avontuur overlefd. Hun ogen staan echter nog een ietwat schrik achtig. ..We hadden drie keer dood kun nen zijn" zegt mevrouw Van Wijnsbergen. Zelfs de kleine Patrick is diep onder de indruk. Hij luistert aandachtig naar alles wat verteld wordt aan de vele familie leden, die het „herboren" echtpaar komen opzoeken. En soms, als het woord simba klinkt, springt hij op rent naar het raam en schudt heftig zijn gebalde vuistjes. Voor de familie Van Wijnsbergen komt binnenkort een huis in Bouchaute be schikbaar. Daarin zal zij voorlopig in trek nemen. De heer Van Wijnsbergen loopt echter met plannen rond nog eens naar Kongo terug te gaan. „Als het even kan", zegt hij. Zijn vrouw zal echter „voor geen geld van de wereld" mee- Bij de foto: Mevrouw Van Wijns- bergen-Ploegaert, afkomstig uit Phi lippine, met haar zoontje Patrick op de plantage op 37 km afstand van Stanleystad. De foto werd enkele jaren geleden gemaakt. 5? 5? (Van een onzer verslaggevers) HULST - De leden van de Camere van Retorica „De Transfiguratie" hebben in de Graanbeurs de heer Rosé Kleynmans een bescheiden maar zeer spontane huldiging be reid vanwege diens tienjarig „jubi leum" als „gordijntrekker" bij de Transfiguratie. Van bestuurszijde werd hem een bosje, overigens nogal verwelkte, bloemen aange boden. De heer Kleynmans zelf gaf nog eens een uiteenzetting over de belangrijkheid van zijn functie: „Als ik het gordijn laat zakken is het helemaal gedaan'. Een en ander gebeurde nadat de Transfiguratie in de zaal van de Braanbeurs voor een goed bezette zaal de vierde en voorlopig laat ste voorstelling had gegeven van het spel „De ware vriend" van Carlo Goldoni. Het is mogelijk dat het spel volgend jaar nog in ver schillende Zeeuwsch-Vlaamse za len voor het voetlicht zal worden gebracht. De leden van de Transfiguratie verkeerden in een bijzonder fees telijke stemming, die enerzijds was bewerkstelligd door de vier goede opvoeringen van de laatste weken en anderzijds door de mededeling van hoofdman Charles Heirman, dat de „Goldoni-actie" het Hulster toneelgezelschap f 1000,10 heeft op gebracht. (Advertentie) TZf* AUTOMATIC TOASTER f69.50 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In Tilburg hebben de be sturen van de interdiocesane stichtingen van emigratie en beroepskeuze de heer M. Krens, die vandaag 1 december heen gaat als directeur van genoemde stichtin gen, maandagmiddag een hartelijk af scheid bereid. Daartoe waren gistermid dag in het gebouw van het Provinciaal Opbouworgaan velen samengekomen met wie de heer Krens sinds 1956warm heeft samengewerkt. De voorzitter van de beide interdioce sane stichtingen, de heer P. Vriens, schets te de arbeid, die de scheidende directeur op het terrein van emigratie en beroeps keuze heeft verricht, als „opbouwwerk". „U gaat daar eigenlijk mee door, nu U 'zich gaat inzetten voor de bibliotheekcen trale". De heer Vriens sprak zijn grote waardering en dankbaarheid uit jegens de heer Krens, in welke dankbaarheid hij mevrouw Krens volledig betrok. Hij bood de heer en mevrouw Krens resp. een pols horloge en een boeket bloemen aan. Namens de collega's werden woorden van dank gesproken door de heer Jos van Campen, directeur van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting in Den Haag. De missieprocuratrice, zuster Cecilia van de Congregatie van de Zusters van Lief de te Baarlo, kwam de heer Krens een geschenk aanbieden. Drs. A. Verdijk, di recteur van het provinciaal opbouwor gaan, had slechts lof en hulde voor het werk van zijn „huisgenoot". „U hebt nooit gewerkt op getallen, maar altijd op ver antwoordelijkheid", aldus de heer Ver dijk. Ook hij kwam niet met lege handen en bood een wandbord met inscriptie aan. ,Ik ben dankbaar jegens allen, onder wie, met wie en voor wie ik heb mogen werken", aldus de heer Krens in zijn dankwoord. „Ik heb meer gekregen dan ik gegeven heb". Er werd daarna nog menig goed glas gedronken op de schei dende directeur, die overigens de stich tingen zal blijven dienen als secretaresse. M. KRENS (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Tijdens een vergadering, die gehouden werd in Ho tel De Blauwe Vogel in Bergen op Zoom, is een afdeling voor West-Brabant, ten westen van de lijn Oosterhout - Breda, en Zeeland van de Contactgroep van Chefs de Bureau ressorterende onder het Ministerie van Financiën opgericht. Dit geschiedde in aanwezigheid van de he ren J. J. Geelhoed en W. H. van Zand wijk van het hoofdbestuur uit Hilver sum. Nadat de heer J Th. Leek uit Bergen op Zoom, die totdan toe contactper soon voor West-Brabant en Zeeland was geweest, de vergadering had geopend, sprak hij een kort woord ter nagedachte nis aan de onlangs overleden chef van de inspectie der belastingen te Roosen daal, de heer W. J. C. Cats. Hierna werd met algemene stemmen besloten de af deling op te richten en werd het be stuur bij acclamatie gekozen. Hierin zul len zitting hebben de heer J. Th. Leek uit Bergen op Zoom als voo:rzitter, de heer P. A. Poels uit Roosendaal als se cretaris-penningmeester en de heren J. A. Lucieer uit Goes, H J. B. van Zonne veld uit Breda en J. j. H. van Meteren uit Breda als leden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Van katholieke Zljde in Zeeland is een initiatief gekomen om in de provincie een oecumenisch vormingscentrum op te richten. Momenteel zouden be sprekingen gevoerd worden tus- sen vertegenwoordigers van de Katholieke Raad Zeeland, Maris Stella en van hervormde en gere formeerde instellingen. „De Elderschans" te Aardenburg, die Momenteel door Maris Stella van de gemeente wordt gehuurd, zou het toekomstige vormingscentrum binnen de muren krijgen. bi de onmiddellijke nabijheid van „De «werschans" zal binnenkort, zoals wij uitvoerig hebben bericht, het doops gezinde broederschapshuis, conferentie- en vakantie-oord het „Van Eeghenhuis" ue poorten openen. Deze instelling zou oegin volgend jaar enkele programma- Punten van het vormingscentrum Hede- nesse bij Cadzand overnemen. P® onderhandelingen zijn er op gericht £at beide centra met de Elderschans één ooiwerk vormen van het oecumenische ormingswerk in de provincie Zeeland.! Vervolgens werd uitvoerig gesproken over een herziening van de sous-chefs formatie. Nadat men de bezettingen op de verschillende belastingkantoren onder de loep genomen had, kwam men tot de conclusie dat deze op sommige kanto ren nog aan de lage kant was en dat er wel degelijk mogelijkheden bestaan om hierin verbetering te brengen. Dit zal dan ook een van de eerste taken zijn waarmee de nieuwe afdeling zich zal gaan bezighouden. Voorts werd op deze vergadering be sloten dat er met name voor Zeeland naar een contactpersoon zal worden ge zocht. die regelmatig contact zal onder houden met het afdelingsbestuur om ge vallen van ziekte, overlijden en derge lijke te signaleren. Als bijzonderheid kon men nog mee delen. dat op dezelfde dag dat de afde ling West-Brabant - Zeeland werd opge richt ook in Groningen een afdeling het levenslicht aanschouwde. Op zaterdag 19 december zal er in Utrecht een verga dering worden belegd waarop vertegen woordigers van alle afdelingsbesturen aanwezig zullen zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES G.S. van Zeeland en Noord- Brabant kunnen zich verenigen met een verzoek van de exploitant van het veer over de Eendracht tussen Oud-Vossemeer en Nieuw-Vossemeer om de veertarieven te verhogen. De door de exploitant zelf voorgestelde verhogingen variëren voor enkele reizen van vijf tot vijftien cent. De weekabonnementen zullen vijftien tot 25 cent duurder moeten worden. Vol gens een globale schatting zal de verho ging een vermeerdering aan veergelden van ongeveer f 5.000,ten gevolge heb ben. G.S. van Zeeland stellen de staten voor de nieuwe regeling op 1 maart 1965 te laten ingaan. De gemeentebesturen van Oud- en Nieuw-Vossemeer hebben even min bezwaren tegen de voorgestelde ta riefsverhoging. Wel zou het gemeentebe stuur van Nieuw-Vossemeer het plezierig vinden wanneer aan een verhoging van de tarieven de voorwaarde verbonden zal worden dat de veerdienst op de zaterda- uur zal worden voortgezet, dit in ver band met het vrij intensieve en steeds toenemende intergemeentelijke verkeer tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer. G.S. van Zeeland menen evenwel dat het stel len van een dergelijke voorwaarde een verzwaring betekent van de taak van de veerondernemer. Dit laatste staat volgens G.S. in geen enkel verband met het verzoek de mach tiging te verlenen voor verhoging van de tarieven. De staten van Zeeland zal worden voorgesteld deze voorwaarde niet in het besluit op te nemen. TEL AVIV In Israël is een spio- nagegroep ontdekt, die werkte voor de Egyptische inlichtingendienst. Er is o.a. een Israëli, Baruch genaamd, gearres teerd, die in Italië Egyptische agenten heeft ontmoet. Er werden geheime do cumenten van militaire aard op hem gevonden. De zaak staat los van de affaire- Loek. de „man in de koffer". Onlangs is nog een Israëli gearres teerd toen hij naar Egypte wilde vluch ten. Hij is beschuldigd van spionage. (Van een onzer verslaggevers) GOES Naar aanleiding van een vraag uit de Staten hebben G.S. meegedeeld, dat zij zelfs het vermoeden dat het cultuur- subsidiebeleid van de provinciale over heid zou kunnen leiden tot een soort „staats-cultuur" van de hand moet wij zen. De provinciale overheid heeft zich aldus G.S., nimmer bemoeid met het- op stellen van de programma's van de parti culiere cultuurverzorgende organisaties. Zij maakt door het toekennen van subsi dies die programmering wel mogelijk. I.p.v. zoals gesuggereerd de vrije ont- ontplooiing van de belangstelling voor culturele uitingen en intiatieven te hin deren wordt deze door het subsidiebe leid van de overheid juist mogelijk ge maakt. In de Staten is voorts gewezen op (Van onze correspondent) VL1SSINGEN Daar gaat hij dande laatste der schaapherders op Walcheren. Elke dag trekt de heer C. M. Ringelberg met zijn kudde van 129 schapen door weer en wind, door kou en regen. Zeven jaar zwerft deze telg van een uit Schouwen afkomstig schaapherders-geslachtal over de dijkjes van het Sloe. Zijn vader is schaapherder op Schouwen, één van zijn broers houdt de schapen op Zuid-Beveland, zijn andere broer die in Australië woont zit uiteraard ook in de schapenteelt. Zelf loopt de heer Ringelberg al van zijn zeventiende jaar achter de schapen. Op veertigjarige leeftijd is hij naar het Sloe gekomen Hij heeft de Schelde-werf van dag tot dag zien groeien. Een beetje argwanend slaat hij af en toe de voorbij denderende vachtauto's ga de. Auto's met zand en stenen, voor de wegenbouw in het nieuwe in dustriegebied, het Sloe. Hij kent ze wel de chauffeurs van de vrachtwagens, zij groeten hem en hij groet terug. En dan maar weer verder (Van een onzer verslaggevers) GOES „Wegen die de infrastructuur verbeteren en wegen waarop een groot aantal ongevallen plaatsvinden zullen voorrang krijgen by de uitvoering van het vijfjarenplan voor de verbetering van het provinciale wegennet". Dit antwoord den G.S. op vragen naar aanleiding van het begrotingsonderzoek dat in de af delingen van de staten heeft plaatsgehad Het vijfjarenplan zal een bedrag van zestig miljoen gulden vergen. G.S. delen nog mee dat de eerste studies met betrek king tot de ongevallenconcentraties op de verschillende wegen in de loop van het eerste half jaar van 1965 voltooid zullen zijn. Moet de verbetering van het wegennet in de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen wachten op de ontwikkeling in die streek? Zo is G.S. gevraagd. Het provinciaal be stuur meent van niet. Juist met het oog op deze ontwikkeling zijn het wegvak Hoek-St.-Annapolder en de z.g. Tractaat- weg op het vijfjarenplan gezet. het feit dat op de centrumgemeenten ver houdingsgewijs extra zware lasten druk ken in de culturele sector. Zij hebben gevraagd of het eigenlijk niet gewenst is dat omliggende gemeenten financiële steun verlenen om het mogelijk maken van culturele evenementen mede te be vorderen. G. S. vinden het inderdaad van zeer groot belang dat ook de omliggende ge meenten zich financieel interesseren voor de in de centrumgemeente plaatsvindende evenementen. Zij zijn er ook over ver heugd dat deze gedachte ook in verschil lende gemeenten van de provincie weer klank begint te vinden. Zij vinden het evenwel niet op de weg van G.S. liggen om dit rechtstreeks aan de orde te stellen bij de gemeenten die zich nog afzijdig houden. (Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 AARDGASVOORRADEN schijnen moeilijk geschat te kunnen worden. Toen de vondst in Slochteren bekend was gemaakt, wist de Belgische sena tor Leemans al gauw te vertellen, dat de omvang veel groter was dan de officiële schatting had opgegeven. Dat werd later ook officieel erkend. Nu weet dr. Vondeling te vertellen, dat de voorraad wel drie, vier keer zo groot moet zijn dan de N.A.M., de Nederlandse aardgasmaatschappij heeft opgegeven. Hij nam namelijk kennis van een rede, die een Duitse profes sor op 9 november in Hannover heeft gehouden. Die Duitse professor is nie mand minder dan de president van de Bundesanstalt für Bodenforschung. Vol gens hem werd de Nederlandse voor raad weliswaar geschat op 1200 mil jard kubieke meter, maar deskundi gen zouden ai spreken over voorraden van 2000 tot 4000 miljard kubieke meter. Welke deskundigen dat zijn, heeft de professor er niet bij verteld. Prof. Vondeling heeft nog meer pijlen op zijn boog: de N.A.M. is bezig ex portcontracten af te sluiten voor een aantal kubieke meters, dat veel ho ger moet liggen dan de helft van de jaarproduktie, zoals men van plan was. De oppositieleider suggereert min of meer, dat de exploitanten een en ander willen versluieren om zelf grotere win sten te kunnen maken. Het zal goed zijn, als de regering zich door de uit daging van prof. Vondeling uit haar tent laat lokken. Het Nederlandse volk heeft er recht op te weten waar we met onze bodemrijkdom staan. Aan getekend moge echter wel worden, dat de Nederlandse staat op basis van de bekende voorraden een zeer gun stig contract had gesloten met de ex ploitanten, waardoor 72 procent van de opbrengst aan de gemeenschap ten goede komt. Als men dan rekent, wel ke kapitalen er door de particulieren eerst in het project zijn gestoken met alle risico's van dien, alvorens de gas levering kon aanvangen, dan moeten we toch wel voorzichtig zijn met het trekken van conclusies uit de cijfers. J-JET BLIJFT IN KONGO een af schuwelijke situatie. Nu de Bel gische para's zich hebben terugge trokken, is het leger van Tsjombe maar nauwelijks in staat Stanleystad te houden en de verdere zuivering van het noordelijk gebied lijkt vooralsnog een onmogelijke zaak. De rebellenlei ders zitten met de staatskas in Soe dan en kunnen vandaar de operaties van hun troepen blijven leiden. De duizend blanken in hun gebied zijn nu nog aan de grootste ongewisheid een prooi. Hun leven om van hun vrij heid maar niet te spreken staat op het spel. Bij dit alles is weer ge bleken. welk een machteloos lichaam de UNO eigenlijk is. Ze heeft een paar jaar lang politiediensten verricht in Kongo en maakte daarbij met geweld een einde aan 't separatistische bewind van Tsjombe. Ze durfde zich toen wel in de Kongolese politiek te mengen door het officiële bewind in Leopold- stad te steunen. Nu Tsjombe echter zelf in de hoofdstad zetelt, onthoudt ze zich zorgvuldig van partijkeuze tus sen de officiële regering en de rebel len. Ze liet het aan Amerika en Bel gië, geholpen door Engeland, over een grote reddingsoperatie uit te voeren, maar in het UNO-hoofdkwartier werd geen woord van aanmoediging of dank gehoord. Te verwachten valt zelfs dat in de thans begonnen Algemene Ver gadering een storm van kritiek zal los barsten terzake van het imperialisme en neo-kolonialisme, waarvan België en Amerika blijk zouden hebben gege ven. Mensenlevens tellen niet, als de politieke hartstochten oplaaien. Leu zen staan een effectief optreden in de weg. De Kongolese tragedie is nog lang niet ten einde. (Van een onzer verslaggevers) Over de oorzaak van de ontploffing, die donderdag een deel van het magazijn van Vroom en Dreesmann ernstig beschadig de. tast men nog steeds in het duister. Er zijn sterke vermoedens, volstrekte ze kerheid is niet te geven. Zowel benzine als gasdampen kunnen de ontploffing veroorzaakt hebben. Onmiddellijk na de ontploffing zijn door deskundigen van het gemeentelijk gasbedrijf benzinedampen waargenomen. Maar tijdens een gisteren ingesteld nader onderzoek, waarbij ook de arbeidsinspec tie was ingeschakeld, werden gasdampen waargenomen. Nadat het wegdek was opengebroken kwam men tot de ontdek king, dat er in een gastoevoerbuis een lek zat. Men onderzoekt thans de vraag of het lek een gevolg van de explosie is. of dat het er al eerder was. Vorige maand is door Gemeentebedrijven ook hier een periodiek onderzoek ingesteld. Toen is niets van een lek gebleken. GOES De toekomstige directeur van luchtverontreiniging. Het rijksinstituut liet Zuid-Sloe zal tot de oprichting van het havenschap voor het Zuid-Sloe in provinciale dienst worden aangesteld en ter beschikking van de voorlopige be heerscommissie worden gesteld. De kosten zullen te zijner tijd bij het havenschap in rekening worden gebracht. De directeur zal uiteindelijk (in dienst van het havenschap) de status van amb tenaar krijgen. Gedeputeerde Staten heb ben dit meegedeeld naar aanleiding van een vraag uit de Staten. Gedeputeerde Staten hebben op een desbetreffende vraag toegezegd dat bij het aantrekken van industrieën voor het Zuid-Sloe de grootst mogelijke aandacht zal worden geschonken aan de water- en zuivering afvalwater en de inspectie van de volksgezondheid zullen daarbij zo no dig worden ingeschakeld. Tijdens het begrotingsonderzoek is nog de vraag naar voren gekomen of met het gemeentebestuur van Rotterdam, tijdens zijn recente bezoek aan Zeeland, nog be sprekingen zijn gevoerd over de ontwik keling van het Zuid-Sloe. Gedeputeerde Staten hebben hierop geantwoord dat de besprekingen met b. en w. van Rotterdam „een uitwisseling van gedachten betrof fen over de in de toekomst te verwachten havenontwikkelingen". Vooral is gespro ken over de vraag of, en op welke wijze, kan worden gekomen tot een coördinatie in het beleid ten aanzien van verschillen de havens. Ook de mogelijkheden van het Zuid-Sloe zijn daarbij aan de orde geko men.

de Stem | 1964 | | pagina 3