Walcheren Zeeuwse keruoogst 64 „We keer BON ZUID-BEVELAND Zeeuwsch-Vlaanderen Toch nieuw meubilair in kath. school te Breskens Mevr. kwam RHB TERNEUZEN MIDDELBURG JAARVERGADERING VESPA-CLUB Strijken kan nog gemakkelijker nr* stoom .A.CV* strijkijzer Dagblad De Stem VLISSINGEN GOES GMVV vergaderde Schieting GEEN CADEAUS VOOR ZIEKEN? Geen voorrang streekplan kanaalzone Z.-Vlaanderen Onderscheiding voor zanger F. Depondt N.V. SLAVENBURG'S BANK OOSTBURG SAS VAN GENT TERNEUZEN kofferschrijfmachines HOOGWATER Merkwaardige opositie in de raad Zuidzande stelt begroting vast G.S. betreuren gang van zaken haven Breskens Vandaag Lijk langs sj te Rillana Soldaat Bergen op omgeko jdejf^eiti Staten ondei HERDENL beter gelu Oecurncni. vormingscen te Eldersch DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 DECEMBER 1964 De Vespaclub „Walcheren" hield haar jaarvergadering. Er werd afscheid geno men van de voorzitter de heer J. van der Jagt, die door verandering van werkkring niet meer in staat was de voorzitters functie waar te nemen. Voor de vele ver diensten werd hem een boekwerk aan geboden. De aftredende secretaresse mej. A. P. van Langevelde, penning meester R. J. Meerman en sportcommis- saris C. v. Nimwegen werden als be stuurslid herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden be noemd als voorzitter de heer F. Sund- quest Koudekerke; algemeen adjunct me juffrouw F. Montenari Middelburg en als sportcommissarissen de heren L. C. en Th. F. van Unen Middelburg. Het be stuur bestaat nu uit de volgende leden voorzitter F. Sundquest, Koudekerke; se cretaresse mejuffrouw Nelly van Lange velde, Sint-Laurens; penningmeester de heer R. Meerman, Vlissingen; algemeen adjunct F. Montenari Middelburg; voor zitter sportcommissie C. van Nimwegen, Nieuw- en Sint-Joosland en sportcommis sarissen de heren L. C. van Unen en Th. F. van Unen uit Middelburg. Nieuw en St.-Joosland Afscheidspredikatie Dr. A. van Haarlem, predikant bij de Ned, herv. kerk zal wegens zijn aangenomen be roep naar de Ned. herv. kerk te Wad- dinxveen zijn afscheidspredikatie hou den op zondag 17 januari 1965, De do minee zal zijn intrede te Waddinkxveen doen op zondag 24 januari. In de ontstane vacature zal op be roep preken kandidaat J. A. H, Brok van Waddinxveen op zondag 13 decem ber. Behoud Zelfstandigheid In de ge meente heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit de heren A. H. Baurdoux, M. Bliek P. Boone, J. Del- lebeke, P. Dominicus, G. Janse, P. Kake- beke, A de Kraker, A. C. Polderdijk en L. Wijkhuis om het gemeentebestuur te steunen in zijn streven tot het be houden van de zelfstandigheid van de gemeente. Er zullen handtekeningen wor den verzameld en met een rekest aan de minister van Binnenlandse Zaken worden gezonden. Gemeente-avond De najaarsge meente-avond van de Ned herv. kerk zal worden gehouden op donderdag 10 december a.s. om half acht in het ver enigingsgebouw aan de Veerstraat Op deze avond zal mejuffrouw Wika 'Jan sen spreken over „kerkelijk leven in de Verenigde Staten." Bouw pastorie De kerkvoogdij van de Ned. hervormde kerk heeft beslo ten tot de bouw van een nieuwe pas torie over te gaan. Dit deelde de heer A. de Jager, president kerkvoogd van de Ned. hervormde kerk mede. De heer De Jager zei onder meer: kerkvoogden en notabelen hadden het plan de be staande pastorie te restaureren, doch in gewonnen deskundig advies luidde dat dit weggegooid geld was. De kosten van een nieuwe pastorie in het uitbreidings plan Noord zullen circa f 100.000,- be dragen Optie is aangevraagd en ver kregen van het gemeentebestuur op een stuk bouwgrond aan de Oude Rijksweg naast de heer J. Kr Mesu en er is goede kans dat de plannen spoedig verwezen lijkt kunnen worden. De jaarlijkse bij drage van de gemeenteleden om de plan nen te kunnen verwezenlijken zal hier door aanzienlijk moeten stijgen. Kerk voogden en notabelen menen voor dit doel van de gemeenteleden een extra bijdrage te mogen vragen. Binnenkort zal een circulaire worden verzonden aan alle leden en de hiervoor in aanmer king komende doopleden met de verdere plannen van de kerkvoogden en nota belen. neelstuk „Amalia Azalia" van Anthony Cluis opgevoerd. Dit stuk werd goed ge speeld, en oogstte bij de aanwezigen een daverend applaus. De avond werd gesloten door mej. Kla- ra Roelse. Uitvoering O.K.K. Onder leiding van de dirigent de heer P. de Rooij, hield de muziekvereniging O.K.K. een uitvoe ring in het verenigingsgebouw „Westka- pelle Herrijst". Door de voorzitter, de heer P. Minder- houd, werd aan het lid J. Simonse, de speld van verdienste uitgereikt, wegens het 25-jarig lidmaatschap. Voor de pauze werd 'n 7-tal nummers gespeeld, die bij de talrijke aanwezigen een daverend applaus ontlokten. Na de pauze werd door de toneelver eniging „de Plankeniers" te Rilland- Bath, het toneelstuk in drie bedrijven „De beste jaren van ons leven" opge voerd. De avond werd besloten met een ge zellig bal dat tot in de kleine uurtjes duurde. De dansmuziek werd verzorgd door „de Wilco's" te Goes. Westkapelle Jaarfeest C.J.V. De C.J.V. „Uitzicht" en Jonge Kracht, gaven in het vereni gingsgebouw der Hervormde kerk een jaarlijkse feestavond, die geopend werd door de heer D. Huibregtse naar aanlei ding van enkele verzen uit Nekemia vier. De avond werd gevuld met zang, mu ziek en schetsjes. Na de pauze, waarin de traditionele verloting werd gehouden, werd het to- Ad verten tie) Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L K M DE JONG tel, 2377 Hulst voor Zeeland. F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Huls' Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, V Ostadestraat 41. Oostburg tel, 01170-2991 Redacteur uoor Zuid-Beueland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K, MENU, tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland t 0.18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen 21* mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp f 1.60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger hall geld. Jubilarissen. Vandaag' l december viert de heer J. Seyben bedrijfsleider af bouw accommodatie zijn gouden dienst- jubileum bij de n.v. Kon. Mij. „De „Schelde". In dezelfde maand zijn er tien zilveren jubilarissen en wel de heren A. Goede- gebure, afbouw voortstuwing 4 decem ber; J. W. Woug, bur. bedrijfsdir. scheepsbouw 4 december; I. van Aalst, plaatwerkerij, 7 december; P. A. Koke laar, plaatwerkerij, 13 december; Th. Vreeke, afbouw accommodatie, 17 de cember; A. Tevel, plaatwerkerij, 18 de cember; J. C. van Eek, cascomontage, 20 december; J. W. Michielsen, afbouw be drijfsbureau, 27 december; L. L. Kayser, timmerfabriek 28 december en H. F. J. Sonius, plaatwerkerij, 29 december. Vier werknemers gaan „de Schelde" in december met pensioen verlaten, te we ten de heren C. H. J. M. van Erck, ke telpakken reparatie, 3 december; H. Schipper, lichtmetaal afdeling eveneens 3 december; P. Geldof schilderswerk plaats 5 december en P. L. Antheunisse, timmerfabriek 9 december. Sportdag K.S.V. „Walcheren". Zater dag j.l. hield de K.S.V. „Walcheren" ter gelegenheid van de St.-Nicolaasviering een sportdag voor de jongens en meisjes leden van 6-12 jaar. Om u uur 's mor gens, bij zonnig weer begonnen de wed strijden, waaraan alle kinderen met enthousiasme deelnamen. Op het school plein van de Bouwen Ewoutstraat waren plaatsen afgezet voor o.a. hardlopen, doel- schieten, balgooien, ringgooien, zaklopen, enz. en vele leiders en leidsters van de afdelingen voetbal, handbal en gymnas tiek zorgden er voor dat alles vlot en gezellig verliep. Om half vier kwam St.-Nicolaas de kinderen de prijzen uitreiken in de gym nastiekzaal. Uitvoering „Oranje-Nassau". Met een daverende opening door de drum band startte de ledenuitvoering van de gymnastiekvereniging „Oranj e-N assau' in het Concertgebouw. Voorzitter C. van Veenendaal betreurde het, dat steeds minder belangstelling blijkt te bestaan voor dergelijke ledenuitvoeringen. Deze keer werd de sfeer intiemer, gemaakt, door de uitvoering midden tussen het pu bliek te doen plaatsvinden, hetgeen ook meer de sfeer van de gymnastiekzaal be nadert. In een vlot gebracht programma toonde de verschillende groepen hun kunnen in de verschillende onderdelen. Visaanvoer. In de week van 23 te.m. 28 november werden aan de mijn de vol gende hoeveelheden vis aangevoerd, te weten: 7078 kg garnalen, 278 kg bot, 614 kg schar, 1920 kg schol, 1004 kg wijting, 2 kg tong en 789 kg kabeljauw. In hotel Ockenburgh hield de Goese Middenstands Vrouwenvereniging haar periodieke vergadering. De vacante plaats van le secretaresse, ontstaan door het overlijden van mevrouw De Dreu-Sohier werd ingenomen door mevr. Van de Graaf-Van Steenis. Mevr. Tor- bijn-Reijnhout werd met een bloemetje bedankt voor het vele werk, dat zij ge durende de vacature zo uitstekend heeft verricht en bleef 2e secretaresse. Na het huishoudelijk gedeelte hield de heer Jac. Fabery de Jonge een causerie over „edelstenen". De presidente, mevr. Do- minicus-De Graaff, bedankte na afloop de heer Fabery de Jonge onder aan bieding van een boekenbon voor deze zeer interessante en boeiende lezing, waarmee deze zo goed bezochte verga dering werd besloten. GOES Zoals de zaken er thans voor staan, zullen er met Sint Nicolaas onge veer 150 zieken in Zeeland zijn, die te vergeefs uitzien naar een cadeautje. Op de oproep van de Zonnebloem hebben wel velen al gehoor gegeven, maar wan neer zich niet meer gulle gevers aan willen melden, dan zullen toch nog heel wat zieken en eenzame bejaarden in hun verwachtingen worden teleurgesteld. On der bijsluiting van 15 cent aan postzegels is het nog steeds mogelyk om by de Zon nebloem een adres op te vragen van iemand, die men met Sinterklaas kan ver blijden. Het adres van de Zonnebloem is: p.a. mevrouw E. Verlaan-Rademaker. Singel 239, Vlissingen. GOES Tijdens het afdelingsonder- zoek naar de begroting 1965 van de pro vincie Zeeland is de vraag gesteld of, ge let op de stormachtige ontwikkeling in dat gebied, voorrang kan worden ge geven aan de totstandkoming van een streekplan voor de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen, Gedeputeerde Staten hebben hierop geantwoord dat de vaste commissie van de planologische dienst reeds enkele vergaderingen heeft gewijd aan het in voorbereiding zijnde streekplan voor de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij zijn enkele hoofdpunten aan de orde gekomen, zoals het wegenschema en de lokalisatie van de woongebieden. Zonder uitbreiding van het aantal stafmedewerkers van de provinciale planologische dienst is het, aldus Gede puteerde Staten, evenwel niet mogelijk het streekplan voor de kanaalzone tege lijkertijd met het reeds vergevorderde streekplan voor Midden-Zeeland in details uit te werken. Gedeputeerde Staten hebben voorts medegedeeld dat dit laatste streekplan in het voorjaar van 1965 onderwerp van bespreking zal kunnen uitmaken in de vaste commissie van de provinciale pla nologische dienst. De tervisielegging kan tegen 1 janu ari 1966 tegemoet worden gezien. Gere kend naar de bepalingen van de wet op de ruimtelijke ordening, die dan waar schijnlijk in werking getreden zal zijn, behoort het streekplan voor Midden- Zeeland dan binnen een half jaar na 1 januari 1966 te worden vastgesteld. Deze termijn kan één keer voor twee maanden worden verlengd. Het streekplan voor Midden-Zeeland omvat drie gebieden: Zuid-Beveland ten westen van het Kanaal, Noord-Beveland en Walcheren. Het huidige streekplan Walcheren zal hierin niet ongewijzigd kunnen worden verwerkt. De handboogvereniging „Jac. v. Beie ren" gaf haar schieting op de liggende wip in het „Schuttershof". Aanwezig wa ren 52 schutters van 16 verschillende ver enigingen. De uitslagen waren: hoofdvogel: L. Vermue van Soranus te Heinkenszand; le zijvogel: Lou v. Steenbergen van Wil lem Teil te Ovezande; 2e zijvogel: C, Lous van Edele Handboog te Ovezande; le bovenkal: mevr. Steenaert - de Win ter van A.D.L.M. te Kwadendamme: 2e bovenkal: C. Lous van Edele Handboog te Oudelande; le onderkal: A. v. d. Bulck van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek; 2e onderkal: C. Boonman van Vrije Schutters, te 's-Heerenhoek, bij loting; le klep: G. Geense; 2e klep: J. de Rijke, beiden van Edele Handboog te Oudelan de; 3e klep: A. Clarijs van Jac. v. Beie ren te Goes. Ons Genoegen De biljartver. Ons Ge noegen hield haar jaarlijkse nederlaag- toernooi waaraan door acht biljartvereni gingen werd deelgenomen. De eindstand ziet er als volgt uit: 1 b.v. RBC, Rilland, 2 b.v. ABIM, Oudelande, 3 b.v. M. Ver meulen, 4 b.v. De Toekomst, 's-Heeren hoek. 5 b.v. Karstanje, Wissekerke, 6 b.v. M. de Looff, Kortgene, 7 b.v. VOG, 's-Gra venpolder, 8 b.v. De Pool, Goes. De biljartver. Ons Genoegen won vier en verloor vier wedstrijden. Op vrijdag 18 december hoopt de voorzitter, de heer A. de Nooijer aan de biljartverenigingen de prijzen uit te reiken. Kwadendamme Tijdens een feestelijke bijeenkomst van het zangkoor heeft de heer F. De pondt zijn gouden jubileum als zanger gevierd. Van deze 50 jaar heeft hij te vens 45 jaar als organist gefungeerd. Ter gelegenheid hiervan kreeg de ju bilaris door pastoor De Munck het zil ver in de Orde van St. Gregorius op gespeld Oudelande Schieting De handboogvereniging „Juliana" hield haar schieting op de lig gende wip bij de heer J. de Rijke. Aan wezig waren 46 schutters van 13 ver schillende verenigingen. De uitslagen wa ren: hoofdvogel: niet afgeschoten; le zij vogel: P. Vermue van Jac. v. Beieren te Goes; 2e zijvogel: J. Rijk van Eensge zindheid te 's-Heerenhoek; le bovenkal: A. Westveer van Edele Handboog te Oudelande; 2e bovenkal: A. M. Oele; le onderkal P. Remijnse, beiden van Ons Genoegen te Oudelande; 2e onderkal; Schepper van Koewacht, bij loting; le klep: C. D. Raas van Willem Teil te Ovezande; 2e klep: Van Damme van Koewacht; 3e klep: J. Rijk van Willem Teil te Ovezande; 4e klep: W. de Wilde van Juliana te Oudelande. Meeste kleine vogels: C. v. d. Guchte van Spes Nostra te Ovezande, 5 stuks. Rilland-Bath De Luchtpost. „De Luchtpost" dui- venvereniging hield haar jaarlijkse ten toonstelling, waar de meest uitgezochte duiven te zien waren. De keurmeesters A. M. Boonaerts uit Uden en A. de Boom uit Rotterdam hadden een moeilijke taak. De duiven waren verdeeld in zes klassen. Eerste klas een oude doffers: le prijs Fr. Borremans; klas twee oude duivinnen: le prijs M. Minnaard; klas driejarige doffers: le prijs J. M. Roijen- dijk; klas vierjarige duivinnen: le prijs Joh. Minnaard; klas vijf jonge doffers: le prijs C. Coremans; klas zes jonge dui vinnen: le prijs Mw. Moerland. De schoonste doffer van de tentoon stelling was van J. M. Royendijk. De schoonste duivin van Joh. Minnaard. Yerseke Raad vergaderde. Door de raad werd de bezoldiging van de wethouders als volgt vastgesteld: weth. v. Boven ƒ2.640 en weth. Koster ƒ2.280. Aan de r.«ik. Streekavondmulo „St.-Michel" te Roosendaal werd 232,65 subsidie ver leend wegens het volgen van deze lessen door mej. S. Bom, Grintweg 24. In de plaats van burg. Willemsen werd wethouder v. Boven voorgedragen om per 1 januari a.s. de gemeente te verte genwoordigen in het bestuur van de cen trale werkplaats te Goes. De raad ging akkoord met aankoop van 0.85.10 ha grond gelegen achter het sportveld en bestemd voor aanleg van een nieuw veld. Vergoeding voor pachter Moeliker 26.020. Met de andere pachter, de heer A. Stabbekoorn, is nog geen overeen stemming bereikt. De eigenaar, de heer C. Gebraad zal 19.148 voor de grond ontvangen. Aan P. Manneke, P. de Bel en D. Rijk werd een strookje grond ver kocht zodat deze over eigen grond hun garages kunnen bereiken. Wat garage- bouw betreft zei de voorzitter het nodig te oordelen hierin enige orde te schep pen. De heer Pekaar was het hiermee eens, maar de heer v. d. Velde wilde, wat voorschriften in deze betreft, toch wel wat soepelheid betrachten. Met een opmerking van de heer Pekaar over het grote verschil in vergoeding voor het afstaan van voortuintjes aan de Dam straat besloot de raad tot aankoop van 16 stukjes voortuin aan genoemde straat. De heer Sinke vroeg waarom de toe gangsweg naar het industrieterrein nog niet in orde is. De voorzitter weet die in hoofdzaak aan de onwil van een der eigenaren waartegen de gemeente nu een onteigeningsprocedure heeft aangegaan. Dit kan een lange weg worden. Maar het besproken straatgedeelte blijft voorlopig polderweg. Ook de rijksbijdrage blijft nu slepen en wordt niet afgewerkt voordat de gemeente alle grond gelegen binnen het geplande industrieterrein in handen heeft. De heer Boone besprak de gevol gen van de havenaanleg voor de naast gelegen oesterput van gebr. Lindenberg. Een schrijven van deze firma over deze kwestie aan de raad had hij gemist bij de stukken. De voorzitter noemde het een moeilijk geval voor de gemeente, ook acht hij het wenselijk hierover in een openbare vergadering te spreken. Er is juridisch advies gevraagd en t.z.t. komt deze gehele kwestie in de raad. De heer Linke vond het niet juist van de heer Boone in deze kwestie voor een bepaald geval te spreken. De heer Boone acht zich verplicht dit wel te doen omdat bo vengemeld schrijven niet behandeld wordt. Begroting. Op 23 december zal de gemeenteraad de begroting 1965 in be handeling nemen. Voor het eerst geeft de gewone dienst bij een totaal van 3 1/2 miljoen een nadelig slot te zien van ƒ55.798,97. Dit is in hoofdzaak het gevolg van de grote kapitaalswerken zoals nieuwe haven en de uitvoering van het nieuwe rioleringsplan. Verkoop woning In hotel Nolet werd ten overstaan van notaris H. W. A. Steen- poorte op verzoek van de erven van me vrouw N. J. de Rijke-Dees publiek ver kocht het woonhuis met schuurtje, érf en tuin aan de Beatrixstraat no. 7, groot 1 a en 53 ca. Hoogste inschrijver de heer W. Klaasse voor f 26.000,— Koper werd de heer P. de Koeyer voor f 26.600, Collecte De kerkenbouwactie Ant woord '64 die door de herv. kerk in ver band met de inning van vrijwillige bij dragen, enkele weken was uitgesteld, is nu uitgevoerd met als resultaat een op brengst van f 7421,42. De collecte op Dankdag in de gereformeerde kerk aan de Damstraat bracht f 3111,94 op. Doelschieten De handboogvereni ging „St.-Sebastiaan" gaf een vrienden schieting op haar mooie overdekte doe len. De opkomst was naar omstandighe den heel goed. De uitslagen waren: Meeste punten: J. Doene van St.-Sebastiaan te Ovezande; meeste rozen: P. Steketee; meeste ne gens: P. de Koeyer, beiden van St.-Se- bastiaan te Yerseke; meeste achten: C. D. Raas van St.-Sebastiaan te Ovezande; meeste zevens: P. Daalman van Juliana te Kwadendamme; meeste zessen: P. Schreurs van St.-Sebastiaan te Ovezan de; meeste vijven: M. Geus van Juliana te Kwadendamme; meeste vieren: L. de Koeyer van St.-Sebastiaan te Yerseke; meeste drieën: H. Steenbakker van Ju liana te Kwadendamme; meeste tweeën: M. Glerum van St.-Sebastiaan te Yerse ke; meeste enen: L. Remijn van Juliana te Kwadendamme. (Advertentie) DEVIEZEN Terneuzen: Kersstraat 3, tel. (01150) - 37 74 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Cadzand Biljarten. Huize „Wilco", gelegen aan Boulevard „De Wielingen", kreeg als gast bij b.v. Groede. De gastheren had den een zeer goede start. Na een remise tussen A. de Zutter en Ad de Leyser, schreven zij 3 van de 4 daaropvolgende partijen in hun overwinningsboek. Toen sloeg Groede terug. J. v. d. Wegen, Cam. de Witte, E. Berkmans en J. de Witte maakten er een onderonsje van, waaraan „Onder Ons" niet meer te pas kwam. De zeer sportieve „Wilco"-bewoners krijgen nog dit seizoen een revanche te Groede. Raadsvergadering Woensdagavond vergadert de gemeenteraad. Voorgesteld wordt om de gemeentelijke bijdrage aan het Zeeuwse studiefonds te verhogen van tien tot vijftien cent per inwoner en aan G.S. van Zeeland voor te stellen het pre sentiegeld van de raadsleden te verhogen van tien tot vijftien gulden per zitting. Men wil met de N.V. Bank van Neder landse gemeenten een kredietovereen komst van 100.000 aangaan en de ver eniging voor instrumentale muziek in Middelburg zeven cent per inwoner ge ven, dit laatste in verband met een con cert dat de vereniging op 10 december te Oostburg gaat verzorgen. Hoofdplaat Bezoek St.-Nicolaas. Zaterdagmid dag heeft St.-Nicolaas met twee van zijn pieten een bezoek gebracht aan Hoofdplaat. Burgemeester J. F. C. Temmerman hield op de treden van het gemeentehuis een toespraak tot de Sint. Vervolgens zongen de kinderen geestdriftig lied jes voor St.-Nicolaas. Kloosterzande Sint-Nicolaas. Zondagmiddag bracht Sint-Nicolaas ook een bezoek aan het dorp. Hij zette te Walsoorden voet aan wal en werd daar door de voorzitter van het Sint-Nicolaas-comité verwelkomd. Vervolgens begaf de Sint zich met zijn gevolg naar de kantine van het ENKEV- bedrijf, waarin de diverse belangen van Walsoorden werden besproken en de niet meer schoolgaande jeugd werd getrak teerd. Vervolgens begaf de Sint zich per auto, vergezeld van verschillende zwarte knechtjes en muziek naar de schooljeugd te Groenendijk, die ook op lekkers wer den onthaald. In het parochiehuis werden ter ere van Sint-Nicolaas door enkele meisjes enkele muziekstukjes op de blok fluit ten gehore gebracht. Voorts begaf de Sint zich naar het gemeentehuis te Kloosterzande; hij werd ontvangen en toegesproken door burgemeester C. J. van Hootegem. Tenslotte bracht de Sint nog een bezoek aan het bejaardenhuis St. An- tonius, waar de oudjes werden getrak teerd. Koewacht Overgeplaatst De assistent van de streekverbetering Koewacht e.o. A. Ezedam is met ingang van 15 december overgeplaatst naar het tuinbouwconsu- lentschap Utrecht. Vis gepoot Door de fa. Burger uit Bergambacht werd dezer dagen vis uit gezet op „Het Grote Gat" een viswater van ,.De Koewachtse hengelvereniging". Er werden op gepoot 1000 pond voorn en 1000 pond brasem. Feest St.-EIoy Vandaag en morgen viert het onderwijsinstituut St.-EIoy het' jaarlijkse schoolfeest. Het bestuur van de leerlingenvereniging heeft voor vandaag een aantrekkelijk programma opgesteld, dat morgen gedeeltelijk voor ouders en genodigden zal worden herhaald. Na een gezamenlijke mis en ontbijt, worden in de gymnastiekzaal judo- en turn wedstrij den gehouden. Vanmiddag is er een blij spel en vanavond voor de lagere klassen een quiz en voor de oudere leerlingen een dansavond. Morgenavond wordt het toneelstuk herhaald. St.-Nicolaas In het gebouw van het Ned. Hervormde Jeugdcentrum was St.- Nicolaas aanwezig met vier zwartepieten. De Sint gekomen op uitnodiging van de plaatselijke winkeliersvereniging. Onge veer duizend kinderen werden door hem ontvangen. Ze kregen ballonnen en snoep goed. Ledenvergadering N.K.V. Het Ne derlandse Kath. Vakverbond, afdeling w.- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een alge mene ledenvergadering gehouden in de Kath. Kring. De heer Jacobs uit Breda gaf een uit gebreide uiteenzetting over de nieuwe statuten en reglementen en van de nieu we organisatie in het N.K.V. De bedoe ling is dat het plaatselijk kader zijn eigen inkomsten heeft, en de reglemen ten aan de plaatselijke omstandigheden aanpast. De heer v. d. Voorde uit Sluiskil gaf een toelichting op de statuten en regle menten. De nadruk werd nogmaals ge legd op de plaatselijke vakafdeling, die verantwoordelijk is voor een goede cen trale. Aan het einde van de vergadering dankte de heer Jacobs voor de prettige samenwerking, die hij als voorzitter van de diocesane bond heeft ondervonden. De heer Jacobs werd benoemd tot hoofd van het districtsbestuur in West-Brabant. De heer Van de Eeden heeft de functie op het hoofdkwartier van het bondsbe- stuur aanvaard. De heer J. v. d. Voorde werd districts bestuurder van Zeeland. Op de vergadering waren de afgevaar digden van Breskens, Eede, Aardenburg en Hoofdplaat afwezig. Raadsagenda Vandaag zal de ge meenteraad om half acht weer in ver gadering bijeenkomen Aan de orde komen: een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden aan de gemeentelijke scholen voor kleu teronderwijs; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag wegens opheffing van zijn betrekking, aan C. J. Notte als di recteur gemeentelijke instelling voor so ciale zorg per 1 januari 1965; verzoek schrift van het hoofd der o.l. school te Sas van Gent inzake het verstrekken van melk aan schoolkinderen; voorstel tot het aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst voor 1965 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; voorstel tot opheffing van de gemeente lijke instelling voor sociale zorg in de gemeente Sas van Gent en daarbij te bepalen dat de bezittingen van de in stelling op naam worden gesteld van de gemeente Sas van Gent; aanbeveling voor de benoeming van leden voor het college van bijstand in de gemeente Sas van Gent; verzoeken om voorkeursrecht op bouwgronden; voorstel tot aanschaf fing van een trekker-manschappen- wagen met motorspuit voor de brand weer; voorstel tot het aanleggen van een speeltuin in de Zandstraat en hiervoor het benodigde bedrag te voteren en een voorstel tot weder-inkoop van gronden aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse- Woningbouwvereniging te Kloosterzande: Sluis Intocht St.-Nicolaas. Sint-Nicolaas deed met zijn knechten zijn intocht in Sluis. Hij maakte hiervoor gebruik van een Mathys-auto uit 1922. De eerste be groeting vond plaats in het oude gemeen tehuis te Sint Anna ter Muiden en daar na volgde een rondgang door de stad Sluis, waaraan Apollo" met zijn drum band medewerking verleende. Ten stad. huize overhandigde burgemeester P. F. van Hootegem het verlanglijstje van de gemeente, waarbij hij de nadruk legde op een nieuwe speeltuin, een verlangen, dat door de aanwezige jeugd met een hoeraatje werd begroet. Na het bezoek aan het stadhuis was Rozenoord aan de beurt, waar de bejaarde inwoners wer. den getrakteerd, In de avonduren brach ten de zwartepieten nog eens bezoek aan de zieken. De heer C. J. A. Brikkens, voorzitter van het plaatselijk St.-Nicolaas- comité bracht speciaal dank aan de da mes-comité leden, die vele middagen en avonden in de weer geweest zijn voor de voorbereidende werkzaamheden. Nutsavond Het departement Sluis- Aardenburg van het Nut hield een bijeen komst in café „Wilhelmina" o.l.v. de heer G. J. v. Oorschot. Majoor W. v.d. Veer uit Arnhem sprak daar over het familieleven in Korea. Deze avond werd ook bijge woond door de afdelingen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de ZLM. Uitvoering De Rederijkerskamer „De Oranjebloem" gaf in zaal Lamminsvliet bij W. Groosman de jaarlijkse uitvoering. De kamer bracht dit jaar ,,De Garnalen- vissers". een toneelspel in drie bedrijven door Luuk van Wijk. De heer E. de Bree, waarnemend voorzitter, bracht beide avonden dank voor het vertoonde spel en de verleende medewerking. Het Sluise dansorkest „Accordeonetta verzorgde de balavonden. Zoals gewoonlijk werd ook een uitvoering verzorgd in huize Rozen- oord. De heer J. P. J. Wage, directeur van Rozenoord, bracht hen daarvoor dank. Carillon Aan het carillon van Sluis I is het te bemerken, dat de Sint-Nicolaas- tijd nadert. Het gebruikelijke repertoire van Franse chansons zal enige tijd niet meer ten gehore gebracht worden, maar in de plaats daarvan valt er een aantal bekende Sint-Nicolaaswijsjes te beluis-1 teren. Apollo De muziekvereniging Apol lo uit Sluis is uitgenodigd om aanwezig I te zijn op de openbare carnavalsviering met internationale toeristenzitting op 27 februari. Deze uitnodiging is het directe ge volg van de contacten met de totetrek- I kersgarde, dat „Apollo" tot keizerlijk muziekgezelschap bevorderde. Geldkist Van de diefstal die zondag I in de vooravond bij de heer W. J. aan de Leeuwenlaan te Terneuzen werd gepleegd en waarvan wij gisteren melding maakten is de geldkist met de waardepapieren te ruggevonden. De kist stond op een muur tje van de hervormde kleuterschool op enkele meters afstand van de woning. De dief heeft daar alle gelegenheid gehad de kist te forceren. (Advertentie) VOOR Noordstraat 78 telefoon 2304 GOES Gedeputeerde Staten hebben Provinciale Staten desge vraagd een overzicht verstrekt van de vestigingen van nieuwe onder nemingen in de vier kerngemeen ten in de afgelopen elf maanden. In Goes hebben zich vier belangrijke industrieën aangemeld t.w. het construc tiebedrijf en de machinefabriek Alta N.V. (vervaardigt stalen ramen en ra men uit kunststof), Vicon Zeeland N.V. (maakt landbouwwerktuigen), N.V. Crüb voor de oppervlaktebehandeling van me talen en de N.V. Koninklijke Maatschap pij voor Wegenbouw, die asfalt fabriceert voor de aanleg van wegen en dijken. In St.-Maartensdijk zullen zich vestigen Belco Benelux N.V. (moederbedrijf in Antwerpen, maakt plastics) en de N.V. Procos (moederbedrijf in Bazel, vervaar digt plantaardige extracten). Voor St.- Maartensdijk wijzen Gedeputeerde Sta ten voorts op de uitbreiding die de he renkledingindustrie Mayfair N.V. aldaar heeft ondergaan. De N.V. Zeeuws Havenbedrijf, dochter onderneming van Thomsen's Verenigde Bedrijven te Rotterdam, is de nieuwe vestiging die Terneuzen dit jaar heeft aangetrokken. Voorts is hier een zeer belangrijke uitbreiding tot stand geko men van de N.V. Philips (maakt parel lampjes in Terneuzen). Tenslotte Zierikzee. Hier werden twee nieuwe industrieën geboekt. Eerst de handelsonderneming W. Hagen (vervaar diging van elektronische apparatuur), daarna de timmerfabriek F. den Hartog en Zonen, die machinaal timmerwerk voor de woningbouw zal leveren. De foto toont twee in aanbouw zijnde fabriekshallen van de N.V. Vicon te Goes. Twee hallen zijn al in gebruik. In juni werd tot vestiging in Goes besloten. In september begon de bouw van de fabriek. Morgen, woensdag 2 december gelden voor Zeeland de volgende hoogwaterstan den: Hansweert 1.50 en 14.03 uur; Terneu zen 1.17 en 13.29 uur; Vlissingen 0.49 en 13.02 uur; Wemeldinge 2.30 en 14.45 uur. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Na langdurige discus sies en een besloten vergadering is de raad in de vergadering van maandag avond met zeven tegen vier stemmen akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om de drie klassige r.-k. Lagere School in een driejarenplan te voorzien van nieuwe klassetafcls en bijbehorende stoelen. Het meerjarenplan is opgesteld moeten worden als gevolg van de minder gunstige financiële positie van de ge meente. Het voorstel heeft nogal wat voeten in aarde gekregen, omdat enkele raadsleden de noodzaak van het nieuwe meubilair voor de katholieke school niet in wilden zien. De heren A. Cambier en A. Leen- houts getuigden in hun tegenwerpingen dat de naam van hun partij Gemeente belangen wel iets te ruim is gekozen. Ook de heer J. Nooyer (PvdA) en met hem ZUIDZANDE De gemeenteraad van Zuidzande stelde de begroting vast voor het dienstjaar 1965. De gewone dienst heeft een post voor onvoorziene uitga ven van 2921,03 en de kapitaaldienst een nadelig slot van 7411,89. In de kapitaaldienst is een post opgenomen van 12.000,- voor de nog uit te voeren elektrificatie van een aantal buitenwij ken. De bijdrage aan het E.T.I. werd ver hoogd van 7 tot 12 cent per inwoner en de jubilerende Z.V.U, kreeg een een malige bijdrage van 1 cent. Het fruit teeltproefbedrijf te Philippine vroeg 100 voor dekking van tekorten. De raad besloot 50 te geven. Hierbij werd nog de opmerking gemaakt dat kleine gemeenten evenveel bijdragen als grote en dat het beter geweest zou zijn als er een andere vorm gezocht was om tot dekking van deze tekorten te komen. Van de zijde der provincie bestaan plannen om de weg Oostburg-Zuidzande te verbeteren. Er worden dan ook met gemeenten en particulieren onderhande lingen aangeknoopt om de nodige grond aan te kopen. Van het terrein van de kleuterschool heeft men 45 centiare nodig en mondeling heeft men een vergoeding van 14 per ca aangeboden Het college acht deze vergoeding billijk, maar zou toch graag een schriftelijke bevestiging zien van dit aanbod. Met de Bank van Nederlandse Ge meenten werd een kredietovereenkomst aangegaan van 30.000 als trouwe volgelinge mevrouw N. Nier- mans-Gosseye van de Vrije Sociale Ar beiders, zag er weinig voordeel in om de katholieke school van de meubelstukken te voorzien. De heer Cambier wilde, zonder dat hij zich van de plaatselijke situatie op de hoogte had gesteld, ook de openbare school van het meubilair voorzien. Hij gaf toe niet van de toestand van de schoolbanken aldaar op de hoogte te zijn maar vroeg zich af waarom de katholieke school wel en de openbare school en de school met de bijbel niet. De heer Leenhouts deed daarna nog een duit in de partijdige zak en wachtte liever met meubilair aanschaffen totdat alle drie de scholen het nodig hadden. Uit de gedegen beantwoording van het college van b. en w. bleek dat het meu bilair in de katholieke lagere school da teert van 1952 en van een sterk verouderd type is. De schoolartsendienst en de on derwijsinspectie zeiden het wenselijk te achten dat de zitplaatsen van de leerlin gen worden gemoderniseerd. Tot tevre denheid van de woordvoerders deelde burgemeester J. A. Eekhout mee, dat hei meubilair in de openbare lagere school aangekocht is in 1950 en nog niet aai vervanging toe blijkt te zijn. Hij vond d een bewijs dat het schoolbestuur ven d openbare een meer vooruitziende bliJt heeft dan dat van de katholieke schooi Alvorens op verzoek van de heer Cam bier tot stemming werd overgegaan kreeg de raad, waarin de KVP deze zittings periode niet vertegenwoordigd is, de toe zegging dat andere scholen ook in aan merking kunnen komen voor nieuw meu bilair, wanneer dat noodzakelijk blijkt GOES Gedeputeerde Staten van Zee land betreuren het ten zeerste dat de m nister de uitbreiding van de haven va Breskens meent te moeten koppelen aa een overdracht van de haven aan streek. Gedeputeerde Staten zullen* J overleg met de gemeente, onderzoekt welke stappen genomen kunnen wordt om uit de impasse te geraken. TERNEUZEN Luxor 20 uur de Blikken ridder OOSTBURG Ledel 20 uur Nur der wind ANTWERPEN KVO 20 uur Traviata (Van een onzer vq RILLAND-BATH Gi men aan het einde vai het station N.S. alhit resten gevonden van soldaat C. Alleman uit Over de oorzaak en he ongeval is nog niets koninklijke marechaus gen, die het onderzoek Om tien over half tien de bestuurder van d< ongeveer half ten uit was vertrokken, enige het perron van Rillai chaam van een sold stopte en stelde zich in de stationschef, die di lijke marechaussee w het onderzoek kwam de jongeman, die gele legerplaats Oirschot, ii van een retourkaartje gen op Zoom. Men veronderstelt nu da gestapt, pas te laat in Bergen op Zoom in de is gestapt, pas te laat heeft gemerkt dat hij richting uitging en toer probeerd om uit de ri. springen. De ware toe< geval is evenwel nog men is nog met een di zoek bezig. Het stoffel ij nog niet vrijgegeven. Sc man woonde te Bergen de Scholiersberg en was een gezin met veertien k (Advertentie, Speciaalzaak i met grote keus kwaliteiten en gedegen schap: GINNEKENWEG Breda Tel. 0] (Van een onzer versl; MIDDELBURG Provi van Zeeland hebben het stuur van de provincie nad gen gevraagd over een vc dc burgemeester van Midd< organisatie van de herden slag om Walcheren beter hac! De burgemeester van Mid, er op aangedrongen dat bij beurtenissen in de toekomst zou zijn. G.S. hebben geantt juist te vinden dat de burg Middelburg deze zaak door ring in de gemeenteraad in heid heeft gebracht. „Omdat daardoor de indr dat bij de organisatie bij fouten zouden zijn gemaakt' Volgens G.S. is dit niet h provinciaal bestuur zal ove contact met de burgemeest delburg over diens uitlating (Van een onzer versla OOSTBURG Van zijde in Zeeland is ee gekomen om in de pr oecumenisch vormingsc te richten. Momenteel sPrekingen gevoerd w sen vertegenwoordiger Katholieke Raad Zeek Stella en van hervormt formeerde instellingen Elderschans" te Aarde momenteel door Maris de gemeente wordt ge' Eet toekomstige vormii Einnen de muren krijge 7-1? de onmiddellijke nabijli ^iderschans" zal binnenkoi uitvoerig hebben bericht gezinde broederschapshuis, en vakantie-oord het „Van ne poorten openen. Deze ij «egin volgend jaar enkele Punten van het vormingscer nesse bij Cadzand overneme a P? onderhandelingen zijn c nat beide centra met de Eld< ooiwerk vormen van het o vormingswerk in de provin

de Stem | 1964 | | pagina 2