Einde van misère nadert Gaat De Gaulle in Kongo bemiddelen Novotny in Moskou Jarige Winston ontroerd door massale hulde Andere weg naar wegenfonds cocktailjaponnen Tilburgers in gestolen auto tegen bus Regering weet alles van NAM Vliegtuig stort neer bij Stanleystad Om bekeerd te worden? Hele dag rust om s-avonds lekker te kunnen eten Metro en. tram voor Rotterdam DAGBLAD VOOR ZEELAND Drie van Par ij se vijf nog in levensgevaar REGERING ZOEKT: Benzine duurder; belasting hoger Loonbeleid Standpunt van kabinet vandaag al bekend Half tot zwaar bewolkt Piet Hack naar de K.R.O. MANNEN OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN De aardgasvoorraad Zo maar oversteken Bejaarde man doodgereden Werk van rebellen Tsjombe in Franse hoofdstad 104e JAARGANG No. 24756 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur i Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 1 DECEMBER 1964 Abonnementsprijs» ƒ9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon ?r>9.: PARIJS De toestand van de drie nog in leven zijnde baby's van de Pa- rij se vijfling blijft zorgen baren. De baby's, die verleden week maan dag te vroeg werden geboren, bleven nog met zijn drieën over toen in de loop van de week dat zij nu in leven zijn, de jongens Jean-Luc en Domini que stierven. De meisjes Catherine en Monique en hun broertje Thierry lij den alle drie aan ademhalings- en voe dingsstoornissen. Sedert de geboorte van de vijfling Sambor heeft het team artsen gewei gerd iets te zeggen over de mogelijke overlevingskansen van de kinderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft een drietal voorstellen in overweging ge nomen, die het Rijkswegenfonds van geldmiddelen kunnen voorzien. Zy houden in: de verhoging van de ben- zine-accijns met een cent per liter, de verhoging van de motorrijtuigenbelas ting met 25 gulden en een extra belas tingverhoging voor dieselauto's met 50 gulden. Deze voorstellen zijn afkomstig uit de Tweede-Kamercommissie, die het wetsontwerp Rijkswegenfonds vooraf in studie genomen heeft. Tijdens een mondeling overleg tussen de commissie en de miniters Van Aartsen en Witteveen, dat dezer dagen gevoerd is, bleek dat de ministers niets voelen voor het volledig bekostigen van het Rijkswegenfonds uit de algemene mid delen. Er moet volgens hen iets tegen over staan van de kant van de ge motoriseerde weggebruiker. Zijzelf zien in het heffen van weggeld een middel, dat het eenvoudigst en doel treffendst werkt. De kamercommissie is het daarmee niet eens, omdat zij dit een onjuiste verdeling van de lasten vindt. De drie voorstellen uit de commissie achten de miniters technisch wel te verwezenlijken, hoewel zij eraan twij felen of hiermee voldoende recht wordt gedaan aan de concurrentiever houdingen tussen benzine- en diesel auto's. De kamercommissie heeft de ministers ten laatste meegedeeld zich Jiog aan geen enkele oplossing te wil len binden. De debatten over het Riikswegenfonds en de financiële mid delen ervoor worden in de komende dagen gehouden. DE PROVINCIES en gemeenten zullen straks geen gebruik meer mogen maken van dienstenveloppen, maar alleen van normale frankeermethoden. De kosten berekening werd te ingewikkeld. DE STERKTE van het Britse Rijnleger zal van 51.000 op 55.000 man gebracht v/orden. Dit m tegenstelling tot berich ten dat de Britse regering de sterkte zou willen verminderen. EEN ONBEMANDE locomotief is ir Saigon met grote snelheid door een sta tion gereden, als gevolg van commu nistische sabotage. Minstens 7 personen Kwamen hierdoor om het leven. Bij ge- achten tijdens de afgelopen twee da gen zijn totaal 100 rebellen gedood en 60 gewond. DE RECHTBANK te Maastricht heeft Vervatting van het onderzoek bevolen {JJ de zaak tegen de 41-jarige I. H. uit Meerssen, die ervan wordt verdacht op Juni van dit jaar haar man met een broodzaag te hebben doodgestoken. ROTTERDAM Het werk aan de Brienenoordbrug, de nieuwe en grootscheepse oeververbinding ten oosten van Rotterdam, schiet aardig op. Het is tenminste de mannen van Rijkswaterstaat, die er aan werken, gelukt ..op schema" te blijven, wat wil zeggen dat het er naar uitziet dat in begin 1965 de brug zelf klaar kan zijn en voor verkeer bruikbaar is. Geruchten dat beperkt verkeer al rond Kerstmis mogelijk zou kun nen zijn, worden tegengesproken. Of iri de eerste helft van 1965 ook alle zeer gecompliceerde aan- en af- voerwegen aan de zuid- en noord zijde gereed zijn, staat te bezien. Ze ker aan de noordzijde kan het nog lang duren voor het definitieve we gencomplex, dat met de brug in ver binding staat, gereed is. Het neemt echter niet weg dat, helemaal afhankelijk van het weer in de komende weken voor de eerstkomende dagen wordt vorst en mogelijk zelfs sneeuw verwacht de zolang verwachte ontlasting van de verstopte bruggen en verstopte Maastunnel in Rotterdam in zicht komt. Gisterochtend is de eerste lichtto ren, die aan de zuidzijde het daar ontwikkelde verkeersplein zal helpen verlichten, van Verolme's machinefa briek in IJselmonde naar zijn plaats van bestemming gebracht. De foto geeft hiervan een beeld. Er zullen op de viaducten en slingerwegen, die het verkeer naar de brug gaan lei den, 16 van deze gevaarten worden geplaatst. De masten met zware be tonnen sokkel, zijn 40 meter hoog, met een bordes van 8V2 meter mid dellijn. Alleen het bordes weegt al 7V2 ton, de mast zelf 15 ton. Deze zes tien masten zullen eind januari op hun plaats staan. Negen zullen in de komende tien dagen worden vervoerd en geplaatst. De overige 7 in januari. De 24 natriumlampen per mast zijn van speciale reflectie voorzien en zullen een „zee van licht" geven. Dat mag ook wel, want aan de zuidzijde van de brug komt een ingewikkeld stelsel van autowegen, viaducten en tunnels, waar de automobilisten ook 's avonds wijs uit moeten kunnen worden. DEN HAAG De heren ir. J. Bosnia, drs. D. Roemers en dr. P. S. Pels zullen reeds hedenochtend van minister Veld kamp het standpunt vernemen dat het kabinet heeft ingenomen over de weg die zou moeten worden gevolgd by het loonbeleid voor 1965. Het interne beraad van de in het be stuur van de Stichting van de Arbeid samenwerkende organisaties zal zich grotendeels donderdag voltrekken. Die dag ook komt het overlegorgaan van de drie vakcentrales bijeen. Verwacht wordt dat vrijdag, vooraf gaande aan de bespreking van het be stuur der Stichting van de Arbeid met minister Veldkamp, vooroverleg door werkgevers zal worden gehouden. DOORDAT HIJ met zijn arm in een centrifuge kwam is de 57-jarige W. A. de Vreede uit Delft zo ernstig gewond dat hij later in een ziekenhuis overleed. (Advertentie) Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in het westen van het land Plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidelyke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. andaag: zon onder 16.32 uur. Maan onder 15.37 uur. forgen: zon op 8.27 uur. Maan op 6.29 uur. HOFLEVERANCIER Voor de komende FEESTDAGEN ontvingen wij uit Engeland een mooie collectie Prijzen vanaf 59.50 GROTE MARKT 25 BREDA TURNHOUT Twee Tilburgers, V. D. en R. S., stalen gisteravond in Poppel een bij een garage staande auto en gin gen er mee aan de haal in de richting van Ravels. Ze kwamen niet verder dan vijf kilometer: toen eindigde hun rit te gen een bus. Gewond vielen zij in han den van de politie, die vaststelde dat beiden onder invloed van sterke drank waren. De garagehouder in Poppel had de twee toevallig in de auto zien stappen. Hij ging er meteen achteraan en hij moest een snelheid van 120 km per uur handhaven om hen in het oog te kun nen houden. Hij was er getuige van hoe de Tilburgers in een gevaarlijke bocht bij de brug in de weg naar Ravels in volle vaart tegen een autobus reden. Gelukkig zat daarin alleen de be stuurder, die er nog goed afkwam. R. S. werd zwaar gewond naar het zieken huis in Turnhout gebracht en D., die minder ernstig gewond was, werd door de politie aangehouden. Onze sportredacteur, de heer Piet Hack, is benoemd tot sportredacteur bij de K.R.O. Hij gaat in deze functie de heer Leo Pagano opvolgen, die per 1 januari als chef externe betrekkingen in dienst treedt bij Mobil Oil. De heer Hack. die van 1947 af aan Dagblad De Stem was verbonden, zal op 1 maart a.s. zijn nieuwe functie bij de K.R.O. aanvaarden. NOME (ALASKA) De directeur van het visserijwezen en de wildstand van Alaska, Tom Burns, en zijn Eski mogids, Tony Koezuna, zijn vermoede lijk op een ijsschots afgedreven op het door een stevige storm opgezweepte wa ter van de Norton Sound. Burns en Koezuna waren op jacht op het ijs toen een breuk in de ijsvlak te hen klaarblijkelijk afsneed van het vasteland. Aangenomen wordt dat de schots waarop zij zich bevinden in open water is geraakt. Hun auto is onbe heerd aangetroffen en van de mannen is nog geen spoor gevonden. Een vliegtuig en een helikopter zijn opgestegen om hen te zoeken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij alle door dr. Von deling geschapen drukte om de aard gasreserves in het noorden van het land, die wel drie- tot viermaal zo groot zouden zijn als officieel wordt meegedeeld, is het goed in het oog te houden dat de volgende feiten vast staan: 1. Van elke prognose die de N.A.M.- deskundigen opstellen, krijgt de rege ring een afschrift. 2. De dagrapporten die de deskundi gen maken, gaan eenmaal per week naar de regering. 3. Als er proeven worden genomen komt de inspecteur-generaal voor de energievoorzieningen er persoonlijk bij. 4. In de raad van commissarissen van de N.A.M. zit een vertegenwoordi ger van de regering, de heer Wansink, die van elk detail op de hoogte is en die inzage heeft in alle stukken. Het is dus duidelijk dat de regering van alle ontwikkelingen volledig op de hoogte is. Wat dr. Vondeling zei, zou de indruk kunnen wekken alsof de „com mercie" erop uit is een extra slaatje te slaan uit de nóg grotere aardgasvoor raden, ten nadele van de gemeenschap. Technisch is dit echter onmogelijk, zo als uit de hierboven aangehaalde feiten blijkt. Zie ook ons commentaar op pag. 3. VENLO De 80-jarige J. Hegger uit het bejaardencentrum Beerendonck te Venlo werd op slag gedood toen hij gegrepen werd door een personenauto. De bejaarde man stak zonder op het verkeer te letten de weg over. Hij werd een tiental meters door de auto mee gesleurd. ROERMOND De 56-jarige F. C. A. Schepens uit Lungelroy is gisteren met zijn auto vèrongelukt en korte tijd la ter overleden. Dit ongeluk gebeurde toen zijn auto tussen Stramproy en Hunsel door onverklaarbare oorzaak uit de bocht vloog, in de lucht een slag van 180 graden maakte en toen naast de weg terechtkwam. De bestuurder liep een hersenletsel op, waaraan hij ter plaatse, kort na het ongeluk over leed. Hij laat een vrouw en zes kinde ren achter. STANLEYSTAD Op het vliegveld van Stanleystad is een DC-4 van een Belgische maatschappij bij de start neergestort en in brand gevlogen. Vol gens de laatste berichten zouden daarbij zeven doden zijn gevallen, allen Bel gen. Zeven andere inzittenden zijn ern stig gewond. Het toestel had juist munitie en voor raden voor de Kongolese regeringstroe pen naar Stanlevstad gebracht. Toen het terugvloog naar Leopoldstad veronge lukte het. Naar sommige verklaringen hebben rebellen, die zich nog steeds in de omgeving van Stanleystad ophouden, het vliegtuig met een mitrailleur onder vuur genomen. Anderen spreken echter over een ongeluk. 35 MOSKOU Een bezoek van de Tsje cho-Slowaakse president Novotny aan de Sovjet-Russische hoofsdtad schijnt nauw verband te houden met de laat ste ontwikkelingen in de communisti sche wereld. Novotny werd op het vliegveld van Moskou opgewacht door de beide Rus sische leiders Brezjnev en Kosygin. Novotny's bezoek aan Moskou staat in verband met het uitstel van de con ferentie van 26 communistische partijen uit de gehele wereld die op 15 decern ber gehouden had moeten worden. De Chinezen zijn ten sterkste gekant tegen deze bijeenkomst. Moskou wil daarom de zaak maar uitstellen, Er is over deze kwestie echter van geen enkele zijde een officiële mede deling gedaan. Novotny is de laatste van de Oost europese kopstukken die een bezoek brengt aan Moskou na de val van pre mier Kroestjev. De Tsjechische president zal voor het eerst worden geconfronteerd met de opvolgers van Kroest jev. Hij zal met hen spreken over de eenheid in de in ternationale communistische beweging, de bilaterale economische en handels problemen en de tactiek die zou moe ten worden gevolgd ten aanzien van de door Washington voorgestelde multila terale kernmacht (MLF). Het Kremlin zal het bezoek van No votny gebruiken voor een belangrijke politieke verklaring, die donderdag zal worden afgelegd tijdens een Russisch- Tsjechische vriendschapsbijeenkomst in het Kremlin. Verwacht wordt dat Brezjnev alle mogelijke moeite zal doen de steun van Novotny te verwerven voor het nieuwe Sovjet-bewind. Hij zal hem willen overtuigen van de juistheid waarmee men meent te hebben gehandeld bij de vervanging van Kroestjev. Novotny had zijn misnoegen kenbaar gemaakt over de abruptheid waarmee men Kroestjev heeft laten vallen. Het probleem van het ideologische geschil met Peking is voor Moskou echter het meest urgent. Tijdens het bezoek dat Tsjoe en-Lai in het begin van deze maand aan Moskou heeft ge bracht schenen beperkte vorderingen te zijn gemaakt op weg naar een betere verstandhouding. Of dit betekent dat er al of niet bilaterale besprekingen tussen Moskou en Peking zullen plaats vinden, zoals in Moskou werd ver wacht, blijft een vraagpunt. PARIJS Premier Tsjombe van Kongo is gisteren in Parijs aangeko men om president De Gaulle te vra gen het gewicht van Frankrijk aan te wenden ten gunste van de be laagde Kongolese regering. In een verklaring op het vliegveld verklaarde Tsjombe dat communistisch China achter de bloedige anti-blanke revolutie in oost-Kongo staat. Hij ver klaarde echter opnieuw bereid te zijn tot een nationale verzoening en beloofde algemene verkiezingen te zullen houden in het volgende voorjaar wanneer tegen die tijd de vrede is hersteld. Tsjombe zei, dat zijn land zal deelnemen aan de Afrikaanse topconferentie over Kongo, volgende maand in Addis Abeba. Hij zei geen wapens in Frankrijk te komen halen. Het doel van de reis is te proberen De Gaulle's bemiddeling te verkrijgen in verband met de vijandige houding, die in vele Afrikaanse en Azia tische landen tegen Tsjombes regering wordt aangenomen. De Gaulle heeft in Afrika een groot prestige. Tsjombe verdedigde de Belgisch-Ame rikaanse para-acties in Stanleystad als zuiver humanitaire noodzaak. Hij ver klaarde, dat de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, die zowel Tsjombe als de reddingsactie voor de blanke gijze laars veroordeelde, geen recht heeft bij binnenlandse Kongolese affaires tussen beide te komen. De Kongolese premier toonde zich vooral verstoord door de houding van de Verenigde Arabische Republiek, die, volgens Tsjombe, een actie voert om de „regeringloosheid" in Kongo voort te laten duren. Bovendien zou Kairo ille gaal een hoeveelheid van ongeveer 2500 kg Kongolees goud achterhouden. Intussen houden de rebellen nog stand in bijna een zesde van Kongo. De plaatsen Boenia en Mambasa heb ben zij gisteren moeten prijsgeven. Volgens militaire waarnemers bestaat er weinig hoop op een spoedige over winning van liet regeringsleger wanneer Tsjombes troepen, bestaande uit 500 man van het Kongolese nationale leger en bijna 300 man huurlingen, niet versterkt wordt. In Stanleystad zijn de rebellen nog bij zonder actief. Vooral de sluipschutters in de stad en de verspreide eenheden in de buurt van het vliegveld maken de toestand zeer gevaarlijk. Van de 250 blanke huurlingen, die de stad na de recente para-landing hadden ingenomen, zouden er nog maar 60 over zijn. In de provincie Kwiloe, die begin dit jaar het centrum van de rebellen van Pierrt Moelele was, zouden zich weer nieuwe onlusten hebben voorgedaan. Een netwerk van spionnen en opruier? zou de bevolking terroriseren en he. herstel van de orde door de centrale re gering onmogelijk maken. Vierhonderd inwoners van het dori Imbongo zouden hun toevlucht in d rimboe hebben moeten zoeken. Zij zou den zes functionarissen van de pacifica tiemissie van de regering hebben mee gevoerd. Tot de ongeveer duizend blanken, dy zich naar schatting nog in het door d opstandelingen beheerde gebied iT noord-Kongo bevinden, zouden voorzc ver in Leopoldstad bekend nog 130 Ne derlanders behoren, nadat vijf Neder landers veilig in Leopoldstad ware; aangekomen. Van de overigen zijn er 450 Grieken minstens 200 Belgen, 29 Luxemburger? 13 Westduitsers, 20 Italianen, 5 Fransei. en 4 Amerikanen. De Belgische ambassadeur in Neder land, baron F. X. van der Straten- Waillet, heeft gisteren de Nederlandse regering dank betuigd „voor de warme solidariteit en de kostbare medewerking die de Nederlandse onderdanen in Kon go aan de door de rebellen in gijzelin? gehouden Belgen hebben verstrekt". Hij betuigde tevens zijn diep mede leven met de Nederlandse slachtoffer in Kongo. Op de foto: De Kongolese premier Moise Tsjomb werd gisterochtend bij aankomst i Tarijs opgewacht door vele journ: listen. Tsjombe zal vandaag een on moeting met president De GauIJ hebben. LONDEN Sir Winston Churchill heeft gisteren zijn 90e verjaardag ge vierd, „diep geroerd" door de hulde van de westelijke wereld, wier vrijheid hij hielp te behouden. Voor de deur van zijn Londense wo ning stond een grote menigte, terwyl de Britse P.T.T. een 60.000 gelukwenste- legrammen en brieven van o.a. konin gin Elizabeth, president Johnson, 50 an dere staatshoofden en tal van andere mensen afleverde. Zijn lijfarts, lord Moran, 82, die hem al door vele lichamelijke crisissen heeft heengeholpen, bracht onverwachts een bezoek, weliswaar om een geschenk te brengen, maar ongetwijfeld ook om te zien hoe het met de toestand van zijn beroemde patiënt was. „Sir Winston maakt het zeer goed en is in een uitstekende stemming", zei lord Moran, toen hij na 20 minuten ver trok. Sir Winston bracht het grootste deel van de dag rustend in bed door om toch vooral fit te zijn bij het verjaardags diner, dat 's avonds op het programma stond. In bed stelde hij ook een dankwoord op aan allen die hem gefeliciteerd had den. ..Ik ben hoogst dankbaar jegens al len die mij op mijn 90e verjaardag heb ben bedacht. Het aantal boodschappen dat ik uit heel de wereld heb ontvan gen, is, zo schijnt het, groter dan ooit en ik hoop dat degenen, die zo vriende lijk waren mij te schrijven, zullen be grijpen dat het mij niet mogelijk is zo- velen te antwoorden. Hun gedachten hebben mij het grootste plezier gege ven", zo eindigde het dankwoord. Een lid van het huispersoneel zei dat sir Winston vooral geroerd was door een eenvoudige bloemruiker, die hem gezonden was door koningin Elizabeth, die hij nog dient als lid van de Raad van State. Hij heeft ook haar vader, grootvader, overgrootvader en over- overgrootmoeder gediend, een record dat zijn weerga niet heeft in de Britse geschiedenis. Het besluit om Churchills krachten voor het feestje te sparen was een te leurstelling voor de meer dan duizend mensen die gekomen waren in de hoop de grote man te zien, al was het slechts door een der ramen. President Johnson heeft sir Winston geëerd door de dag van gisteren uit te roepen tot „Sir Winston Churchill- dag" in de Verenigde Staten. In een proclamatie werd Churchill geprezen om „zijn moed, visie en leider schap". Hieraan werd toegevoegd dat „hij zich voorgoed een plaats in de ge schiedenis van de vrijheid heeft ver worven". Minder prettig voor de jarige was een commentaar in het Russische rege ringsblad „Izvestia", dat Churchill er van beschuldigde de koude oorlog te hebben ontketend. Hij zou dit hebben gedaan door zijn in 1946 te Fulton. Missouri, gehouden redevoering, waarin hij als eerste gewag had gemaakt van het „ijzeren gordijn". „Churchill deed al het mogelijke om het koloniale imperium te redden. Hij was een van de mensen die probeerden de triomfantelijke opmars van het so cialisme op onze planeet te stuiten", al dus het commentaar. UTRECHT De wethouder van openbare nutsbedrijven van Rotter dam, de heer H. W. Jettinghoff, heef gisteren in Utrecht een model gezien van een metro-treinstel, zoals dat rond 1966 door de tunnel onder de Maas door zal rijden. De foto geeft van dit model een beeld. Ook kreeg men gelegenheid het eer ste dubbelgelede nieuwe tramstel voor Rotterdam, dat de volgende week zijn eerste proefrit in de Maasstad zal ma ken, te bezichtigen. In de loop van 1965 zal Werkspoor 36 dubbelgelede (drie) wagenstellen af leveren en 24 enkelgelede (twee) wa genstellen, waardoor een belangrijke modernisering van het openbaar ver voer in Rotterdam een feit wordt. Het model van het metro-treinstel is een gelede enkele wagen, waarvan er twee een trein maken. Tijdens de spits uren kan men weer twee van zulke treinen samenkoppelen, waardoor de gehele trein 4 maal 29 meter wordt, juist iets korter dan de perrons, die' 120 meter lang zijn. In 1966 zal Rotter dam over 27 van deze wagens kunnen beschikken.

de Stem | 1964 | | pagina 1