Waals-Vlaamse strijd om voerstreek woedt voort REM-t.v. vanaf heden vogelvrij Rome vol van pauselijke reis Haal de Sfikü, spons er,over! Koningspaar tussen fiimsterren in studio sigaren uitzonderlijk goed! H. VADER VLIEGT NON-STOP NAAR ROMRA Y Teleurstelling over reacties in Jordanië 4500 mensen in 6 dwergdorpen Franse steun van feodale top Leger grijpt in bij taxi-staking in Teheran Er is Twin! Twin voor mannen EERSTE KAMER BESLIST: SCHIPHOL DICHT Mist hindert luchtverkeer Gehate wet in Zuid-Afrika buiten werking Wennerstroem verkocht Britse luchtverdediging aan Russen VADER EN ZOON ZIEN EEKAAR NA 45 JAAR Fout Mariner weer hersteld Auto s te water drie personen verdronken Vrachtschip na aanvaring gezonken (Van onze correspondent) BRUSSEL Vijf jaar geleden kon niet één op de tien Belgen bij benadering aanduiden waar de Voerstreek ergens lag, gesteld dat hij er nooit over hoorde praten. Thans behoort dezelfde Voerstreek tot de dagelijkse actualiteiten van het Belgische politieke leven en is zy een element geworden dat de toch al zo gebrekkige verstandhou ding tussen Walen en Vlamingen verder vertroebelt. Dat de overgrote meerderheid van de Belgen de Voerstreek niet konden thuisbrengen, was heus geen schande. Het is een onaan zienlijke strook land van een paar duizend hectaren, aanleunend te gen de zuidelijke grens van Neder lands Limburg. Gering in opper vlakte, is het bevolkingscijfer even onaanzienlijk. In de Voerstreek wo nen ongeveer 4.500 mensen, ver deeld over zes dwergdorpen: 's- Gravenvoeren, St.-Pieters-Voeren, St.-Maartens-Voeren (genoemd naar de Voer, een zijriviertje van de Maas), Moelingen, Teuven en Remersdaal. Ook economisch heeft de streek weinig te betekenen. Er is geen nijverheid. Het is een (landschappelijk mooi) agrarisch gebied, met weiden en boomgaar den. De actieve bevolking die ter plaatse geen werkgelegenheid vond in de landbouw, het ambacht of de lokale kleinhandel, zocht ar beid in de industrie van Luik of Verviers. De Voerstreek maakt deel uit van „Overmaas", waar drie talen elkaar ontmoeten: het Nederlands, het Frans en het Duits. In de Voerstreek wordt hetzelfde dialect gesproken als in het zuidelijk gedeelte van Nederlands-Lim burg. Verder zuidoostwaarts vervloeit dit Nederlandse dialect in het ,,plat" van Homburg, Moresnet, Welkenraad, Herbesthal enz., waarin volgens de taal kundigen het Duits de overhand heeft. Dat gebied vormt trouwens de verbin ding met de Duitstalige Belgische oost kantons Eupen, Sankt Vith en Malmedy. In feite is de verfransende invloed in die Duitstalige gebieden uitermate sterk. Bewustwording Toen in 1830 België zelfstandig werd was het Frans de enige officiële taal. Bij het tekenen der administratieve grenzen werd bijgevolg geen rekening gehouden met de taal van de plaatse lijke bevolking. De Voerstreek maakte dus. samen met het platduitse gedeelte van Overmaas, deel uit van de over wegend Waalse provincie Luik. Met de bewustwording der Vlamingen en de de mocratisering van het Belgische poli tieke bestel rezen echter taalproblemen. In een poging om daaraan voorgoed een einde te maken heeft de huidige rege ring een aantal taalwetten doen goed keuren Een van die wetten legde de Frans-Nederlandse taalgrens in België vast en hevelde meteen een aantal ge meenten en gehuchten administratief van de ene provincie naar de andere over. Een gevolg van die taalwet is dat elk der negen Belgische provincies, Bra bant uitgezonderd, nu ééntalig Frans of Nederlands is geworden. Bestuurlijk is dit een wezenlijk voordeel. In de pro vinciale raden genoten b.v. de afge vaardigden van de taalkundige minder heid het recht hun eigen taal te gebrui ken. Dit betekende meteen de verplich te aanwezigheid van vertaaldiensten en een heleboel bijkomend administratief werk. De belangrijkste administratieve over heveling gebeurde tussen West-Vlaande ren en Henegouwen. Daarbij waren tien duizenden personen betrokken in de streek van Komen en Moeskroen. De overheveling kost West-Vlaanderen in het parlement zelfs een zetel ten gun- ste van de Waalse provincie. De twee de belangrijkste grenswijziging gebeur de tussen de provincie Luik en Bel gisch-Limburg. Belgisch-Limburg stond aan Luik een zevental Franstalige ge meenten der Jekervallei af. Luik gaf de Voerstreek. Sentiment „Gaf" is eigenlijk een totaal verkeerd woord, want de Luikenaars hebben zich steeds met hand en tand tegen het overhevelen van de Voerstreek verzet. De geschiedenis door staan de Luike naars bekend voor hun woelig karakter en hun rumoerig temperament. De re volutie van 1830 tegen Willem I is trou wens één van hun bravourstukjes Het is precies te Luik dat de agitati'e te gen het ..nieuwe België", waarin niet meer Wallonië en het verfranste Brus sel, maar Vlaanderen de overhand zal hebben, het felste is. Wijlen André Re- nard, stichter van de linkse Mouvement Populaire Wallon, exploiteerde met het talent van de geboren volksmenner het prille Waalse minoriseringscomplex. In die stroming werden ook de liberalen en de christendemocraten meegezogen. Heel Luik protesteerde dus tegen de .aanslag op de Luikse integriteit". Plechtig werd gezworen dat de ,,ge- biedsroof" in de Voerstreek, opgedron gen door de „Vlaamse dictatoriale meerderheid", nooit zou worden aan vaard. In een recent pamflet wordt betoogd dat de Voerstreek in 1964 zich vrijwel in dezelfde toestand bevindt als Elzas- Lotharingen in 1871. ,,De rechten van de bevolking worden geschonden, de vrijheden met de voeten getreden, maar evenals Elzas-Lotharingen bezit zij een kracht die onaangetast is gebleven. Die kracht is haar gehechtheid aan de vrij heid en aan de Franse cultuur, haar trouw aan de provincie Luik. De grote strijd voor de terugkeer naar Luik zal worden gewonnen, ondanks de manoeu vres en de pressie van de Limburgse bezetter en zijn knechten". Welke zijn de argumenten van Luik? De Luikenaars beweren dat de meer derheid van de Voer-bevolking Frans talig is en bij de provincie Luik wil blijven. Zij beroepen zich op de talen telling van 1947, die een percentage Franssprekenden in de Voergemeenten van... ruim 80 pet aanwees, op het plebisciet van 1962 met een pro-Luik se meerderheid van meer dan 70 pet en op de jongste gemeenteraads verkiezingen die een volstrekte meer derheid schonken aan de Luikse" kandidaten. Fanatiek De Vlamingen antwoorden hierop dat al die subjectieve percentages niets kunnen veranderen aan het objectieve feit dat de verpletterende meerderheid van huis uit Nederlandstalig is en dat de mensen er alle moeite moeten doen om een mondje Frans te kunnen spre ken Als het waar is, dat thans nog een meerderheid van de bevolking de voorkeur geeft aan het Frans en aan Luik, dan bewijzen de percentages met een dat die meerderheid voortdurend slinkt. De voorkeur der Voerenaars voor het Frans en voor Luik wordt door de Vlamingen uitgelegd als een gevolg van de sociaal-economische toe stand daar. De Voerenaars zijn arme, onontwik kelde lieden. Er heersen nog verhou dingen die doen terugdenken aan het feodale tijdvak. Een kasteelheer, een paar grootgrondbezitters, een notaris, enkele burgemeesters en secretarissen TEHERAN De regering heeft dui zenden jeeps en honderd vrachtauto's van het leger, alsmede haar eigen perso- neeJswagens het werk van de stakende taxibestuurders in Teheran laten over nemen. De staking is vier dagen geleden be gonnen uit protest tegen een verhoging van de prijs van benzine en olie, be stemd voor ontwikkelingsprojecten. Wel heeft de regering ook de taxitarieven met 30 procent verhoogd, maar de chauffeurs zeggen dat de hogere tarieven het pu bliek zullen afschrikken, dat vaak een taxi neemt omdat de busdienst zo slecht functioneert. De politie heeft de taxibestuurders ge waarschuwd dat hun vergunning wordt ingetrokken als zij morgen nog staken. (Advertentie) hel fijne van ehagroken: i l j' geniet bij voorbaat'. HALF ZWARE i SHAG J.. houden er alle touwtjes in handen. Die mensen zijn verfranst. Zij hou den de mythe levend, dat men Frans sprekend moet zijn om iets te worden in het leven. Zij beschikken over tal van drukmiddelen. Bij de talentelling van 1947 vulden zij, bij wijze van „ser vice", de formulieren in van een aan zienlijk gedeelte van hun medeburgers. Die hoefden slechts hun handtekening te plaatsen. Slechts de parochiale gees telijkheid blijft zich onverminderd be dienen van de Nederlandse taal. Een groepje fanatiekelingen is daarom de eigen parochiekerk ontrouw gewor den. Zij gaat thans ter kerke in het na burige Waalse Visé. Men vindt ze te rug aan de biechtstoel van de deken. Want dat is de enige geestelijke te Visé die... Nederlands spreekt. Volgens de Vlamingen zullen de Voe renaars immuun worden voor de Luik se agitatie, naarmate zij gelegenheid krijgen zich intellectueel en economisch te ontplooien. Thans volgen reeds 80 jongens en meisjes uit de Voerstreek Nederlandstalig middelbaar onderwijs te Tongeren. Het provinciaal bestuur van Limburg nam of ondersteunt cul- tuurbevorderende maatregelen en er wordt uitgekeken naar arbeidsgelegen heid in de eigen streek. En de Vlaam se parlementsleden zijn solidair om de interpellaties en de wetsvoorstellen waarmee Luikse parlementairen steeds opnieuw het vuur aan de lont houden, geen kans te gunnen. Aux armes Want ook de Luikenaars denken nog niet aan ontwapenen. Zij hebben een fonds opgericht ter bevordering van het Franstalig onderwijs in de Voer streek. Een recente operavoorstelling van Willem Teil", georganiseerd door „Le Grand Liège" ten voordele van dat fonds, eindigde trouwens in een totaal buitentijdse pathetiek. Toen bij de fi nale de vier koren gezamenlijk zongen „Si parmi nous il est des traitres" (Als er onder ons verraders zijn) en „Aux armes!" (Te wapen) riepen, sprongen de toeschouwers overeind en hieven het volkslied „Le Valeureux Liégeois aan, spoedig meegezongen door alle acteurs. Een reusachtige geelrode Luik se vlag werd ontplooid onder onbe daarlijk enthousiasme. En niemand die zich afvroeg, hoelang dit levende ana chronisme van opgezweepte lokaal- patriottisme nog stand kan houden in een tijd van wereldomvattend denken en van interplanetaire reizen (Advertentie) MEESTERWERKEN VAN Z TOT A SCHIPHOL Nadat het zicht aanvan kelijk nog zeer redelijk was gebleven, heeft vrij plotseling opkomende dichte mist gisteren sinds 11 uur het inkomende luchtverkeer van Schiphol in de war ge bracht. Achtereenvolgens zagen de vlie gers van vijf toestellen zich genoodzaakt naar andere luchthavens uit te wijken, terwijl het lijntoestel van Pan Ameri can, dat via Schiphol naar New York moet vliegen, in Hamburg op beter zicht bij Amsterdam bleef wachten. Later op de dag bedroeg het zicht op Schiphol 600 meter, hetgeen juist vol doende was voor de kleinere vliegtui gen om te landen. Ook de naar Rotter dam en Keulen uitgeweken KLM-lijnma- chines uit Hamburg en Parijs maakten er gebruik van. Alleen de grote DC-8-toestellen kunnen met slechts 600 meter zicht wegens hun grotere snelheid bezwaarlijk landen. (Advertentie) PRETORIA De Zuidafrikaanse wet van 1963, waardoor iemand 90 dagen in arrest kan worden gehouden zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld, zal met ingang van 11 januari buiten werking worden gesteld. Dit heeft Zuid- Afrika's minister van justitie, Balthazar Vorster, maandag in Pretoria bekendge maakt. Enkele maanden geleden had Vorster verklaard dat deze wet een voorlopig ka rakter had en buiten werking zou wor den gesteld zodra de terroristen, sabo teurs en andere ondermijnende elemen ten waren „opgeruimd". De vorige week liet hij echter nog weten dat hij de wet weer van kracht zou verklaren zodra dit „in het belang van het land nodig mocht zijn". WASHINGTON. De Zweedse mees terspion kolonel Stig Wennerstroem die voor de Russen heeft gewerkt en daar voor tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, verzamelde inlichtingen over het Britse luchtverdedigingssysteem om aan de Russen over te dragen. Wennerstroem heeft bij zijn verhoren verklaard deze inlichtingen te hebben ge kregen van de Britse ambassadeur en luchtmachtattaché in Moskou, aldus blijkt uit een rapport gedeeltelijk gepubliceerd door een commissie van de Amerikaanse senaat. Wennerstroem verklaarde dat in de da gen dat hij Zweeds luchtmachtattaché in Moskou was, de Russische leiders geleide lijk overtuigd begonnen te raken dat de Navo geen plannen had voor een invasie van de Sowjet Unie doch dat Russische doelen waren uitgezocht voor luchtaan vallen. Een Russische generaal vertelde Wen nerstroem dat Rusland een luchtverdedi ging moest opbouwen tegen zulke lucht aanvallen van de Navo en dat het Britse systeem het best als model zou kunnen dienen. „Ik kreeg aldus de opdracht te trachten inlichtingen te verzamelen welk deel van het Britse systeem zou kunnen worden gebruikt voor de Russische verdediging", aldus Wennerstroem. De spion zei niet wat hij voor inlich tingen heeft verkregen en wat hij aan de Russen heeft overhandigd. KLAZIENAVEEN Een vader en zijn zoon, die elkaar in 45 jaar niet hadden gezien en elkaar hadden doodgewaand, bleken op nog geen 20 kilometer van elkaar te wonen. Zon dagochtend hebben zij elkaar in Kla- zienaveen, waar de zoon woont, te ruggezien. De vader, de heer G. Mulderij, die thans 72 jaar is, was in 1918 naar Duitsland vertrokken om werk te zoeken. Zijn vrouw was overleden en zijn zoontje Jan, dat nog geen jaar oud was, had hij toevertrouwd aan de zorgen van de familie T. Hartgers in Klazienaveen. Aanvankelijk ging het vader Mul derij niet goed in Duitsland en na veel omzwervingen kwam hij in Em- meln terecht, waar hij in 1928 voor de tweede maal in het huwelijk trad. De heer Mulderij, die nog steeds de Nederlandse nationaliteit bezit, is de laatste jaren wel enige malen in Ne derland geweest, maar hij had ge dacht dat zijn zoontje was overleden. De familie Hartgers, bij wie de zoon ruim 23 jaar heeft gewoond, had ge meend dat de vader was overleden. De heer J. Mulderij, die inmiddels is getrouwd on vijf kinderen heeft, wist dus niet beter of zijn vader was allang dood. Toen plotseling drie we ken geleden een nicht kwam binnen- vollen met het grote nieuws dat va der Mulderij nog leefde en in Wesu- we woonde in Duitsland, op nog geen 20 kilometer afstand van Klaziena veen. Koning Constanten van Griekenland en zijn 18-jarige gemalin koningin Anne Marie, samen met de acteur Richard Widmark (als Amerikaans marineofficier), tijdens een bezoek aan de Engelse Shepperton-filmstu- dio's, waar opnamen werden gemaakt voor „The Bedford Incident", van Columbia. PASADENA Een derde poging het ruimteschip Mariner IV op de ster Ca- nope te oriënteren, is maandag geslaagd. Op dat moment bevond de Mariner IV zich op 643.000 kilometer afstand van on ze planeet. Zijn snelheid bedraagt 11.910 km per uur. Het zich richten op de ster Canope was van belang voor de koersbepaling. De automatische installatie, die er voor moest zorgen dat het elektronisch oog op Canope werd gericht, had eerder ge faald. MEPPEL De 41-jarige heer W. Wil- lems uit Aalsmeer en zijn vijfjarig zoon tje Jan zijn verdronken, toen de auto, die de heer Willems had gehuurd, bij sluis 4 van de weg Den Hulst - Balkbrug in de Dedemsvaart was gereden. Het negenjarig zoontje Johannes, dat ook in de auto zat, kon worden gered. Het ongeluk gebeurde doordat de auto slipte. Voordat de wagen te water raak te reed hij nog een fietser aan, die licht werd gewond. BEEMSTER De 26-jarige C. van Petten uit Graft reed zondagavond tus sen De Rijp en Schermerhorn met zijn auto in de Beemsterringvaart. Hij ver dronk. Voorbijgangers zagen de auto in het water liggen met de lampen nog brandende. Toen de wagen op het dro ge werd gehaald zat er niemand in. Maandag heeft men het lijk gevonden. De man kon niet zwemmen. Hij was ongehuwd. HAMBURG. Het Zweedse vracht schip „Ranoe" is maandag na een aanva ring met het Duitse vrachtschip „Karl Trautwein" uit Hamburg gezonken. De 20 bemanningsleden van het 2006 ton me tende Zweedse schip wisten zich in rub- bervlotten in veiligheid te stellen, aldus de Hamburgse politie. Het ongeluk gebeurde maandagmorgen om half tien op de Elbe ter hoogte van de Hamburgse voorstad Rissen. (Advertentie) HET HUIS VAN ST. ELOY Gouden manchetknopen in verrassende veelzijdigheid J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam Poten doorzagen? Of de Karei Doorman er op af? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zijn de dagen van t.v.-Noordzee en het REM- eiland geteld? Als de regering waar maakt, wat bij monde van minister Scholten (Justitie) steeds gezegd is, dan luidt h?t ant woord op deze vraag: ja. Vandaag behandelt en aanvaardt de Eerste Kamer de zgn. anti-REM-wet. Dat betekent theoretisch, dat de REM vrijwillig of met de sterke arm daartoe gedwongen nog eind deze week zou kunnen verdwijnen. Indien de regering althans snel handelt. Hoe is de situatie? De anti-REM-wet zal in werking treden daags na afkondiging in het staatsblad. Die afkondiging in het staatsblad kan reeds plaatsvinden enkele dagen nadat de Eerste Kamer het wetsontwerp heeft aanvaard. Nodig immers zijn daarvoor alleen een handtekening van de ko ningin en van minister Scholten. Staat de wet eenmaal in het staatsblad dan kan de regering gelijktijdig op grond van die wet bij algemene maatregel van bestuur wettelijke voorschriften van toepassing verklaren op de REM-instal- latie. Die algemene maatregel van bestuur kan reeds twee dagen na de af kondiging van de anti-REM-wet in het staatsblad in werking treden. Vast staat wel reeds dat de te treffen algemene maatregel van bestuur de bestaande telegraaf- en telefoonwet op de REM-installatie van toepassing zal verklaren. In die wet staat een bepaling die het hebben of gebruiken van radio-elektrische zendinrichtingen verbiedt, indien men geen concessie bezit. Overtreders van deze bepaling worden bedreigd met zes maanden gevangens- straf of hoogstens vijfduizend gulden boete. Opgemerkt zij in dit verband nog, dat inzake de toepasselijk verklaring van do genoemde telegraaf- en telefoonwet uiterlijk binnen drie maanden het parlement een wetsontwerp ter bekrachtiging moet worden aangeboden. Het hangt echter van het parlement af in welk tempo deze bekrachtigingswet zal worden behandeld. Het gaat hier echter ook om een bekrachtiging ach teraf, zodat deze procedure voor de REM geen uitstel van executie kan op leveren. Het is natuurlijk de vraag of de leiding van de REM het allemaal zover zal laten komen. Het is denkbaar dat de REM uit eigen beweging haar uitzendingen staakt, zodra de anti-REM-wet van kracht wordt en de uitzen dingen van t.v.-Noordzee tot een illegale onwettige bezigheid maakt. De REM zal dan wellicht alle haar ten dienste staande rechtsmiddelen gaan aan wenden om het regeringsoptreden door de rechter te laten veroordelen. Dat kan een zeer langdurige procedure worden, terwijl inmiddels de uitzendingen stopgezet zijn. Blijft de REM evenwel doorzenden dan nadert het grote ogenblik, waarop de regering metterdaad in actie moet komen. Hoe dat zal gebeuren? We we ten het niet. Speculaties bewegen zich bij wijze van spreken tussen het zenden van de „Karei Doorman" en het doorzagen van de poten van het REM-eiland. (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Met oprechte teleurstelling: en ook met verbazing heeft men in het Vaticaan van het besluit van de rege ring van Jordanië vernomen, „om aan al die concilievaders d0 togang tot de heilige plaatsen te ontzeggen, die voor de veelbesproken declaratio inzake de joden hebben gestemd". Om te begin nen tekent men al meteen aan, dat 85 pet van de vaders voor de verklaring hebben gestemd, maar dat die stem ming natuurlijk geheim was, zodat nie mand kan uitmaken of deze of gene tot de voor- of tot de tegenstemmers be hoort. Maar voorts legt men voor de zo veelste maal de nadruk op het zuiver religieuze karakter van het gewraakte document waaraan niet alleen kardinaal Bea maar tal van andere van de meest vooraanstaande concilie-opponenten elke schaduw van een politiek karakter heb ben ontzegd. De H, Stoel had van de tot nu toe steeds zo gematigde regering van Jordanië deze onverwachte en zeer zeker onredelijke stellingname niet ver wacht mede in verband met de nog zo verse herinnering aan de reis van de paus en de manier waarop hij door de koning en door de regering werd ont vangen en met eerbied en onderschei ding werd behandeld In dit eerste stadium is nog niet be kend of en hoe de H. Stoel zal reageren. Zulks hangt tevens af van de vraag of Jordanië officieel het Vaticaan van het zojuist genomen besluit in kennis zal stellen. Zeker lijkt wel, dat van de zij de van de H Stoel geen ..scherpe" re actie zal komen omdat men uiteraard de toch al zo delicate verhoudingen bin nen het verdeelde H. Land niet nog wil toespitsen. Maar de diepe teleurstel ling blijft. Inmiddels beginnen nu de correspon denties en reportages uit Bombay bin nen te komen, waar elk Italiaans pers orgaan dat het zich ook maar enigszins kan veroorloven, nu wel vertegenwoor digd is. Uit die uitvoerige correspon denties blijkt een eerste gevoel van on behagen, omdat er geen uiterlijke teke nen vallen waar te nemen van geest drift, vreugdevolle verwachting en koortsachtige voorbereidingen, zoals die uit Palestina te melden waren in de dagen die aan het bezoek van de paus voorafgingen. Er zijn correspondenten, die deze (althans uiterlijke) onverschil ligheid toeschrijven aan het nadrukke lijke verlangen van de paus om van zijn bezoek geen „parade" te maken maar niemand kan op dit moment zeg gen of dit niet een vriendelijke uitvlucht is. De kranten hebben nu foto's gebracht van de enorme Boeing 707, die met slechts één tussenlanding, naar het heet om technische redenen, de paus in ruim zeven uur en vijftien minuten naar Bom bay zal brengen. Uit hoeveel leden precies het ge- vijftien minuten naar Bombay zal bren gen. Uit hoeveel leden precies het ge volg van de H Vader zal bestaan is nog niet bekend, maar wel de namen van de eerste en tweede piloot (van wie de kranten opgewekt melden, dat zij katholiek zijn..) en van de vier hos tesses: drie Indiase m sjes. die in zeer fraaie stoffen gekleed zullen zijn. als het allemaal klopt en een Zwitserse jon gedame (in het gebruikelijke uniform) die vijf talen schijnt te spreken, waar onder Italiaans en die de paus zal mo gen bedienen tijdens de twee maaltij den aan boord: het ontbijt en een kleine lunch, waarvan ook alweer uitvoerig wordt gemeld dat die zo eenvoudig mo gelijk zal zijn. De pauselijke afdeling bin nen het reuzenvliegtuig is zodanig in gericht, dat de paus een gemakkelijke fauteuil krijgt. Met een kleinere er te genover voor eventuele privégesprekken, terwijl aan de andere kant vier van der gelijke zetels zijn neergezet en vastge schroefd voor het geval de paus zich met meerdere leden van zijn gezelschap wil onderhouden. Voorts is er nog een rustbed aangebracht, waarvan de paus zeker gebruik zal maken tijdens die langdurige en waarschijnlijk „vervelen de" vliegtocht, omdat hij immers al 's morgens om vier uur het Vaticaan zal moeten verlaten om hetzij per heli kopter hetzij per auto het vliegveld te bereiken Dit laatste hangt af van de weersomstandigheden. Het vertrek zal in bijna clandestiene stilte plaatsheb ben zonder enigerlei formaliteiten Die (Advertentie) worden naar men verwacht en hier in Rome ook vurig hoopt bewaard voor de grandioze terugkeer in de na middag van zaterdag 5 december. In Bombay, aldus de genoemde cor respondenties. heeft men een honderd tal buitenlandse vrijwilligers ingescha keld bij de voorbereidingen: van tim merlieden tot volijverige dames van al le stand en leeftijd. Het schijnt alle maal erg goed te gaan, maar een kleine alinea, een enkele bijzonderheid. Daar staat n.l.: Onder de buitenlandse vrij willigers bevindt zich ook de om haar vroomheid en ijver bekend staande prin ses Marie-Thérèse de Bourbon Parama, dochter van prins Xavier".. Basta. Elke Romeinse insider, die zich her innert hoe deze vrome en volijverige prinses alle maar dan ook alle voor bereidingen hier in de eeuwige stad voor het huwelijk van haar broer met prin ses Irene in het honderd heeft doen lo pen, in de chaos, in de meest bedroe vende wantoestand, iedereen zeg ik, die zich haar herinnert en die nooit 'van zijn leven de onbeschrijfelijke bende zal kunnen vergeten van 't Grand Hotel tot in de St. Maria Maggiore, al diegenen, zeg ik, hebben een heel klein schokje gekregen bij het lezen van deze korte alinea. Wij moeten nu maar hopen, dat de prinses niet al te veel kans krijgt om haar lichtelijke prepotent karakter tje de doen gelden en dat er een stel onvermurwbare, in de dienst vergrijsde Vaticaan-prelatén bij zullen zijn om de gang van zaken althans enigszins bin nen de perken te houden. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 DECEMBER 1964

de Stem | 1964 | | pagina 15