Ball: Nieuwe actie goed mogelijk ism Tegenslagen Kongolese voor leger TWAALF DODEN OP DE WEGEN Nederlander redt 83 gijzelaars Russische politie slaat fel op demonstranten in EEN BIERDORST VAN Di REBELLEN REDDE HEM Anne de Vries (60) overleden Para's naar huis hORZOLINO Achttien paters li Hart in Kongo vermoord Rebellenleiders op de vlucht Weinig wind DOS-speler Van den Bogert omgekomen Bejaard echtpaar door kolendamp omgekomen KONGO-RUMOER IN MOSKOU N.H. Kerkraad van Elburg geschorst DAGBLAD VOOR ZEELAND 104e JAARGANG No. 24755 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 of als babybad- jrpakte guesttowels altijd welkom ge- 1 vier verschillende 9.90 lioek (50x100 cm) lêén voor haar. Jac- In, beigekleurig loon vervolmaakt j uk in rose of bleu hmdessins. Met bij lhandjes 14,90 afgewerkte bad- [jt fraaie jacquard- i een blue of rose prijs laat niets te Met washandje in 3.95 lenhanddoek met ls In vrolijke kleu- |t en hecht gewe- errukkelijk. Samen hssende pannelap- f3.25 GESCHENKEN NATUURLIJK BIJ Boënne Steenstraat 39 HULST tel. 01140-2165 REDDING NABIJ VOOR NOG 1000 BLANKEN? (Van een onzer verslaggevers) BREDA Pater Frans ten Bosch, geboortig uit Lichtenvoorde, en pater Damiaan Brabers. geboortig uit Breda, zijn in Stenleystad aan de linker oever van de Kongo-rivier door opstandelin gen vermoord. De slachtoffers waren priesters van het H. Hart, welke con gregatie in Kongo met 151 Nederland se Belgische en Luxemburgse leden vertegenwoordigd was. Elf van hen bevonden zich echter al voor de para landing in ons land op vakantie. Tege lijk met de beide slachtoffers werden nog zestien leden van dezelfde congre gatie, maar van een andere nationali teit vermoord De rebellen schoten eerst de mannen, daarna de vrouwen dood. Anderen werden met een mes de keel doorgesneden Een pater wist aan de dood te ontsnappen door zich enkele dagen dood te houden. Van 26 Nederlandse paters en vier broeders, deel uitmakend van de con gregatie van de priesters van het H. Hart is nog niets vernomen. Evenmin is iets bekend van dertig Nederlandse missionarissen van een andere orde, die nog in Buta verblijven. Eerder was al bekend gemaakt dat de Nederlandse paters H. van der Vegt 55uit Glaner- burg en H. Verberne (40) uit Asten door de opstandelingen vermoord zijn. Veertien paters en zes broeders van het H. Hart hebben zich tot dusverre in veiligheid kunnen stellen. ZEIST Anne de Vries, de schepper van „Bartje", is gisteravand, terwijl hij bijvrienden in Zeist, zijn woonplaats, op bezoek was, aan een hartverlamming overleden. Anne de Vries, wiens boeken in vele talen zijn vertaald, bereikte de leeftijd van 60 jaar. Hij werd op 22 mei 1904 in Assen geboren. Van 1923 tot 1935 was hij onderwijzer. In 1935 verscheen „Bartje", zijn eerste boek, dat een enorm succes is geworden en wereldvermaardheid heeft gekregen. In 1938 verscheen „Hilde", in 1940 „Bartje zoekt het geluk". Andere ro mans van zijn hand zijn „De levensroman van Johannes Post" en „De man in de jachthut". Samens met de onlangs over leden Jan Fabricius schreef Anne de Vries „De ring van de profeet". Anne de Vries heeft voorts tal van kin derboeken geschreven. Veel succes oogst ten ook zijn kleuterbijbels, die in niet minder dan 18 talen zijn verschenen. Ook op onderwijsgebied heeft Anne de Vries publicistische arbeid verricht. Hij schreef o.a. leesmethoden voor het lager onder wijs. In 1951 werd hij door de regering van Suriname belast met de vernieuwing va nhet onderwijs in lezen en Nederland se taal. IN ONS LAND is gisteren voor de eer ste keer in alle katholieke kerken een deel van de H. Mis in het Nederlands gecelebreerd. Ook in de Britse katho lieke kerken gebeurde dit. IN ALASKA is een bommenwerper van de Amerikaanse marine tegen een heu vel gevlogen. De 12 inzittenden zijn om gekomen. DE LIJFWACHT van president Johnson zal met 75 agenten, technici en ander personeel worden uitgebreid. INDONESIË is van plan een kantoor in Amsterdam te openen, om de betrek kingen tussen Indonesië en Europese landen te bevorderen. EEN TWEEDE baby van de Parijse vijfling is overleden. Er zijn nu nog twee meisjes en een jongetje in leven. Hun toestand is niet erg goed. EEN AMERIKAAN heeft tijdens een ruzie zijn vroegere vrouw en haar jon gere broer doodgeschoten, alvoiens de hand aan zichzelf te slaan. DE BEGRAFENIS van de 15-jarige ^uidvietnamese jongen, die was omge komen bij relletjes in Saigon, heeft ge leid tot ernstige ongeregeldheden. De Politie vond wapens in een volgrijtuig van de begrafenisstoet. IN DE ZAAK van de Antwerpse juwe lenroof is een vijfde arrestatie verricht. Het was een man uit Amsterdam. LEOPOLDSTAD Het is heel goed mogelijk, dat op korte ter mijn nieuwe acties ondernomen zullen worden om de blanken (veelal Belgen) die zich nog in handen van de Kongolese rebellen bevinden, naar schatting nog duizend, te bevrijden. Dit deelde gisteravond de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, George Ball, mee bij zijn aankomst in Londen. Ball sprak van „bewegingen over land". De actie zou gevoerd worden in het noordoosten van Kongo, waar nog circa 647.000 vierkante meter in handen der rebellen zou zijn. Tot dit nog bezette gebied behoord ook de stad Paulis, die na de para-landing van vorige week wederom in handen van de opstande lingen is gevallen. Deze herovering is voor het Kongolese leger een zware slag geweest. Op andere fronten maakte het bovendien weinig vorderingen. In Stanleystad zouden Tsjombe's troepen hun positie evenwel verstevigd hebben. en Amerikaanse para's, alsmede Tsjom- bes troepen Stanleystad naderden, zo is gisteren pas bekend geworden. Ook een groot aantal Kongolezen heeft zijn toevlucht gevonden in Soedan. Olenga zou vlak voor zijn vlucht zijn troepen nog hebben opgedragen alle gijzelaars af te slachten. De Belgische parachutisten, die vo rige week naar schatting 1800 blanken in Stanleystad en 375 in Paulis hebben bevrijd, hebben zich intussen op het Britse eiland Ascension teruggetrokken Morgenochtend zullen zij in Brussel aankomen. Hun wacht daar een groot se ontvangst. Morgenmiddag zullen zij een mars door de straten van de Bel gische hoofdstad houden. Op het Brusselse vliegveld Zaventem is zaterdag een vijfde groep vluchte lingen uit Kongo aangekomen. Volgens hen bevinden zich nog een paar hon derd blanken in handen van de rebel len. Een van de vluchtelingen was pa ter Adolf Martin Bormann, zoon van de voormalige nazi-leider. Hij werd snel naar een aparte kamer op het vliegveld gebracht en weigerde ver slaggevers te woord te staan. Gisteren nog reisde hij door naar München. In totaal zijn nu 596 blanke vluchtelingen uit Kongo naar Europa uitgeweken. Vanochtend zullen in Brussel nog 100 refugiés aankomen. Naar het aantal slachtoffers, dat de laatste weken in Kongo is gevallen, valt nog slechts te gissen. Vaststaat dat min stens 84 blanken, onder wie 32 Spaanse, Italiaanse, Engelse en Nederlandse mis sionarissen, aan de linkeroever van de rivier de Kongo op gruwelijke wijze zijn omgekomen Men vreest dat het totale aantal doden daar minstens 130 zal bedragen, omdat in Wamba, ten zui den van Paulis, nog 50 blanken zouden zijn vermoord. Hierover bestaat echter nog geen absolute zekerheid. Grote on gerustheid heerst voorts over de nog duizend blanken, die in noordoost-Kon- go nog als gijzelaars door de rebellen gevangen gehouden worden. De lan ding in Stanleystad heeft, naar gister avond werd meegedeeld, 67 slachtoffers geëist; die in Paulis circa 30. Vluchte lingen schatten het dodental in Paulis echter op 2000. Manschappen van het Kongolese leger en dubieuze elementen onder de huursoldaten zouden eveneens willekeurige moorden gepleegd hebben. Hoeveel slachtoffers zij hebben ge maakt is niet bekend. De rebellenleiders Gbenye, Olenga, Moelele en Soumialot hebben intussen de wijk genomen naar Soedan, Zij zijn op de vlucht geslagen toen de Belgische Intussen is het zeer goed mogelijk dat op korte termijn de Veiligheidsraad in een spoedzitting bijeen zal komen ter bespreking van het drama-Kongo. Drie endertig V.N.-leden, die samen het Afri kaanse blok vormen, hebben hierom gevraagd. Kongo zelf heeft zich tegen een dergelijk verzoek scherp gekant. Aangedrongen zal worden op terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Kongo en veroordeling van het Belgisch-Amerikaanse ingrijpen in Stanleystad en Paulis. De verzoeningscommissie voor Kongo van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (O.AE.) heeft ook opgeroepen tot een spoedbijeenkomst. Ook zij heeft de reddingsacties in Stanleystad en Paulis scherp veroordeeld. De commis sie dringt aan op een onmiddellijk staakt het vuren in Kongo, beëindiging van het buitenlandse optreden, een al gemeen pardon voor allen die betrok ken zijn geweest bij de jongste gebeur tenissen en een conferentie, die vrije verkiezingen in Kongo moet voorberei den. Het recente westelijke optreden vormt nog steeds gespreksstof voor tal van wereldleiders, van wie wij de vol gende reacties aanhalen: Ben Bella: „Een imperialistische ma noeuvre en agiessie. Wij sturen wapens en vrijwilligers naar Kongo om de re bellen te helpen". Tsjoe En Lai' „Altijd zullen wij Kongo helpen in zijn strijd tegen het Amerikaanse imperialisme en zijn la keien". Mao Tse Toeng: „Amerika is een papieren tijger. Kijk maar naar Viet nam, Laos en Cambodja. Wij helpen Kongo in zijn strijd tegen de Ameri kaanse agressors, die Loemoemba heb ben vermoord". Minister Luns: „Volledig begrip voor de moeilijke situatie, waarin België ver keert. Ik hoop dat de para-acties ge slaagd zullen zijn". Watsjoekoe, minister van buiten landse zaken van Nigeria: „Volledige steun voor Tsjombe. Geen kritiek op Belgische para-acties". „Volksdagblad" van Peking: „De re gering-Johnson is nog gemener dan haar voorgangster. Misdadige agressie in Kongo. Johnson is verantwoordelijk voor het bloedbad van Stanleystad". Intussen is evenwel vast komen te staan dat met name de Chinezen voor een belangrijk deel schuldig zijn aan het drama in Kongo. De rebellen, zo is gisteren gebleken, waren veelal uitge rust met Chinese wapens. Ook veel mu nitie bleek uit rood-China afkomstig te zijn. Premier Tsjombe zal de algemene vergadering van de Verenigde Naties binnenkort enkele uit China afkom stige wapens tonen. Afgelopen nacht zou Tsjombe, die op doorreis is naar president De Gaulle een tussenlanding maken in Brussel, waar hij evenwel geen ontmoeting zal hebben met de Belgische regering, die boos is dat de Kongolese premier een bezoek aan Parijs belangrijker vindt dan een aan Brussel. Weersverwachting, medegedeeld door liet K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien en plaatselijk mist. In het algemeen iets lagere tempera turen, met in de ochtend hier en daar lichte vorst. Zwakke wind. Vandaag: zon onder 16.33 uur. Maan onder 15.20 uur. Morgen: zon op 8.25 uur. Maan op 5.18 uur. (Van onze verslaggevers) RIJSBERGEN Bij een verkeers ongeval op de Bredaseweg onder Rijs- bergen is zaterdagmiddag om het leven gekomen de heer P. B. van der Pols uit Den Haag, 53 jaar en vader van twee kinderen Twee bij hem in de auto zittende Turken, woonachtig te Rotterdam, moesten met zware ver wondingen in het St-Ignatiusziekenhuis te Breda worden opgenomen Uit de richting Belgische grens reed een zware vrachtwagen met aanhang wagen, en daarachter de personenauto, bestuurd dooor de heer v. d Pols. D. wilde met zijn wagen afslaan naar het links van de weg gelegen café ,,De Oude Bareel". Vermoedelijk met grote snelheid is de personenauto achter op de vrachtwagen gevlogen. Het wrak stuk kwam onder de aanhanger te recht. EMPEL Zaterdagmorgen is de be kende jonge voetballer Ries van den Bogert. die in de Utrechtse ere-divisie- club DOS speelde op tragische wijze om het leven gekomen. Bij de Hedelse brug bij het dorpje Empel, waar de weg was opgevroren, raakte Van den Bogert met zijn wagen in een slip en botste op een tegenlig ger. Hij werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Den Bosch vervoerd waar hij later aan zijn verwondingen be zweek. MAARSEN Op de weg Amster dam - Utrecht, ter hoogte van Maar- sen, zijn twee doden gevallen toen een personenauto bij het verlaten van een parkeerstrook in een slip geraakte en door de middenberm reed, waardoor de wagen op de verkeerde rijbaan terecht kwam. Daar werd de auto door een te genligger in de flank gegrepen. De moeder van de bestuurster, de 52-jarige mevr. A. K. de Groot-Heisig uit Am sterdam overleed ter plaatse, haar 23 jarige dochter J. A. de Groot overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. OOSTERMEER Tussen Ooster- meer en Rottevalle is een personenauto met vier jongelui tegen een boom ge botst en totaal vernield. De 21-jarige bestuurder Sjoerd van Dekken uit Oostermeer werd daarbij op slag ge dood. Twee in de auto zittende meisjes werden ernstig gewond. NIEUW-AMSTERDAM Bij het oversteken is de 65-jarige J. Moes door een bromfietser aangereden en aan de gevolgen hiervan in een ziekenhuis overleden BERGEN (L.) De 32-jarige Th. ermsen uit Afferden is op de rijksweg door een auto aangereden en gedood. WIJDEWORMER De 7-jarige Ni- colaas Komen is toen hij plotseling de drukke weg overstak dooor een auto aangereden, en gedood. De bestuurder van de auto had een schok gevoeld en was toen teruggereden. Pas drie kwar tier later werd het lichaam gevonden. De automobilist verklaarde dat hij ver blind werd door een tegenligger. NUNSPEET De 3-jarige C. de Jong is door een autobus overreden en op slag gedood. Het jongetje kwam Even buiten de bebouwde kom van - Bilthoven is zaterdag een sportvlieg tuigje neergestort. De inzittende, eenl inwoner van Bilthoven, werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno men. De foto toont het wrak van het vliegtuigje. vanachter een voor zijn ouderlijk huis staande auto en stak plotseling de rij weg over BURGERSBURG De 22-jarige Mink is bij zijn huis dooro een auto aangereden en gedood. De bestuurder van de auto had een schok gevoeld en was toen teruggereden. Pas drie kwar tier later werd het lichaam gevonden. De automobilist verklaarde dat hij verblind werd door een tegenligger. TURNHOUT De 34-jarige Rudol- fina Bevers uit Vught werd op slag ge dood, toen een bestelwagen tegen een stilstaande vrachtwagen aanreed. Vier inzittenden, ook allen uit Vught af komstig werden zwaar gewond. APELDOORN De 18-jarige L. van Beek uit Beekbergen is te Klarenbeek tengevolge van een auto-ongeluk om gekomen. De auto, waarin hij meereed, was na te zijn geslipt, tegen een boom gebotst. De jongen overleed later in een ziekenhuis Nog steeds arriveren in Brussel repatriantendie door de Belgische paratroepen in Kongo zijn bevrijd. Foto: Zusters op het vliegveld van Brussel, met dekens tegen de kou- de beschermd. Enkelen worden ge ïnterviewd; anderen proberen te glimlachen tegen de fotografen. (Van onze correspondent) VUGHT In de nacht van vrijdag op zaterdag is het echtpaar Dankers te Vught in zijn woning aan de Van Hees wijkstraat door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De 77-jarige heer L. Dankers was enkele weken in het ziekenhuis opgenomen geweest en zijn 72-jarige echtgenote had gedurende die tijd eveneens onderdak bij de zus ters gevonden. Vrijdag waren beiden thuis gekomen en hadden ze de kachel aangestoken die dus enige weken niet gebrand had en waarschijnlijk niet meer goed gefunctioneerd heeft. Toen de buren zaterdagmorgen tegen, elf uur tegen de gewoonte het echtpaar nog niet hadden gezien en ook op hun klop pen geen gehoor kregen hebben ze de politie gewaarschuwd. Deze heeft zich toegang tot de woning verschaft en vond daar de ontzielde lichamen van man en vrouw. MOSKOU Schreeuwende mensen menigten hebben een aanval onderno men op de Britse, de Belgische, de Amerikaanse en de Kongolese ambas sades in Moskou. Politie te paard joeg de betogers uiteen. Uit protest tegen de reddingsactie van de parachutisten in Kongo wierp men ramen in, verbrandde en vernielde auto's, vocht met de politie en beroofde de Kongolese ambassade van diploma tieke documenten. Zwaaiend met borden waarop stond „Loop naar de hel, Yankee" en „De dood voor de imperialisten", trokken de Afrikanen, Aziaten en Russen van am bassade naar ambassade met een on- verwacthe heftigheid, die kennelijk de Russiche politie verraste. De politie liet de bijna vaderlijke ge negenheid, die betogers tegen westelijke landen doorgaans ondervinden, varen toen honderden schreeuwende studen ten aan de voorkant van het Ameri kaanse ambassadegebouw de ruiten in gooiden, de hekken wilden doorbreken en het Amerikaanse wapenschild van de gevel sloopten. Gezeten op galopperende paarden sloeg de politie de bestorming terug. De Russische politie wierp demonstran ten tegen de bevroren grond, pakte loden pijpen weg, trok Afrikanen van het balkon van de Kongolese ambassa de en liet de tanden zien toen een Afri kaan bij de Britse ambassade riep: ..Jul lie Russen zijn verschrikkelijk Jullie zeggen dat jullie tegen het imperialisme protesteren, maar je laat ons niet toe tot de ambassadeur. Wat zijn jullie eigenlijk, onze vijanden?" „Ja, het is al goed, wij zijn jullie vijanden", schreeuwde een man van de Russische veiligheidsdienst. „Kijk eens wat jullie al met drie ambassades ge daan hebben. Wij handhaven de orde en jullie verbreken die als wilden". Binnen het gebouw van de Ameri kaanse ambassade probeerden de secre tarissen nog te blijven typen achter de met ijzeren blinden beveiligde ramen en de Amerikaane zaakwaarnemer in Moskou, Walter Stoessel, protesteerde via de telefoon bij het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken. Buiten schreeuwde de menigte: „Moordenaar, moordenaar". Eén van de betogers zei: „Ik wens maar één ding, dat wij Afrikanen spoe dig onze eigen atoombom zullen heb ben. Dan zullen de imperialisten ons niet als honden doden. Wij zijn geci- viliseerder dan de Belgen en Amerika nen". Volgens een westelijke correspondent heeft een Russische politieman na de demonstraties voor de Belgische am bassade verscheidene malen tot de Afrikanen gezegd: „Nu is het wel ge noeg. Op naar de Kongolese ambas sade". Woordvoerders van de ambassade van Amerika en Engeland in de Russische hoofdstad Moskou hebben verklaard te verwachten dat de Russen de schade zullen vergoeden. De V.S. hebben bij de Sovjet-autori teiten in Moskou en Washington gepro testeerd. De Britten en Belgen hebben krachtig tegen de aanvallen op hun ambassades geprotesteerd en schade vergoeding geëist. ELBURG In de ochtenddienst in de Nederlands Hervormde Kerk in Elburg is gisteren een brief va nde classis Harder wijk voorgelezen, waarin werd meege deeld, dat de kerkeraad te Elburg in zijn geheel is geschorst. Na deze mededeling verlieten enkele kerkeraadsleden en en kele anderen het kerkgebouw. De dienst werd geleid door dominee Wieman uit Nunspeet. Dominee Van der Wiel, rond wie zoveel rumoer is ont staan, leidde de morgendienst in Ooster- wolde, dicht bij Elburg. BRUSSEL Een uit Kongo ge repatrieerde Nederlander heeft gisteren bij aankomst in Brussel de dank van het Belgische ko ninklijk huis en van de Belgische regering gekregen voor zijn held haftig optreden: door zijn initia tief konden 83 gijzelaars uit de handen van de opstandelingen worden gered. Theo G. SLeegers moest na aankomst van het vliegtuig, waarmee opnieuw 67 vluchtelingen uit Kongo werden gere patrieerd, aan prins Albert, prinses Paola en de minister van volksgezond heid, J. Ousters, precies vertellen hoe de redding was verlopen. De Belgische para-commando s waren in Paulis dicht- bij de brouwerij geland, waarvan de heer Sleegers directeur was. Hij maak te zich meester van een vrachtauto, waarmee hij rnet grote snelheid naar het inmiddels door de Belgische mili tairen bezette vliegveld reed. Hij al leen wist nl. de plaats waar de Kongo lese rebellen 87 blanken gevangen hiel den. Voordat Theo Sleegers het vliegveld wist te bereiken, werd hij door een ko gel in de linkerarm getroffen. Een slagader werd geraakt, hetgeen veel bloedverlies veroorzaakte. Met vijf para's, van wie degene die naast hem zat onderweg door vier mitrailleurko gels in de buik werd getroffen, raasde de vrachtwagen terug naar Paulis. De rebellen hadden echter hun gijzelaars reeds uit de missiepot, waar zij eerst gevangen werden gehouden, wegge voerd. Aan de onzekerheid over de nieuwe verblijfplaats van de gevangenen werd plotseling een einde gemaakt doordat een ruit in een gebouw, dichtbij de mis siepost, werd ingegooid. Een van de gijzelaars had een bierfles door een raam geworpen om zodoende de aan dacht van de para's te trekken. De Bel gische militairen bestormden het ge bouw. Voor vier gijzelaars kwam de bevrijding te laat: zij waren door de opstandelingen vermoord. Maar de ove rige 83, voor het merendeel missiona rissen, konden worden bevrijd. Theo Sleegers vertelde op de Brus selse luchthaven dat hijzelf niet was gevangen genomen door de rebellen. Dat had hij niet alleen te danken aan het feit dat hfj Nederlander is, maar ook aan zfjn functie, want de opstande lingen konden niet zonder het bier dat onder Sleegers' leiding werd gebrou wen Een Amerikaanse journalist die in Moskou werkt, raakte bij de de monstraties zijn auto kwijt. De woedende betogers staken de wa gen in brand. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 Voor God, Koningin en Vaderland telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat J4 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: Usbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG: Nieuwstraat 4 MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 oer kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893)

de Stem | 1964 | | pagina 1