SPORT TOEN: 17 man die NAVB stichtten en 6 clubs meekregen NU: 23.135 teams, 542.673 leden en 4.772 verenigingen Vlissingen-Middelburg grote prestigestrijd Hoofdklas zaalhandbal gaat zondag van start Jubileumboek: niet zo gevarieerd als „gouden Ronde van Nederland zal starten op de 12e mei Voetbalbond viert feest Wielerkalender van UCI-beker N.A.C. II - S.V.V. II Avery Brundage wenst scheiding wielrenners ZESDAAGSE TE ZÜRICH UCI congresseert in GENEVE Voetbal op tv. aQ. In liet nog steeds bestaande Central te Den De tijden zijn veranderd Het is niet van een leien dakje gegaan Volksvoetbal Jeugd N°g Jan Hajer is nu uitgeschakeld Zuid B West-Noord-Brabant Vierde klas 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 17 Woensdag 2 december neemt de N.T.S. van 13.20 tot 15.15 op Nederland 1 de rechtstreekse Eurovisie-reportage over van de voetbalwedstrijd Dukla Draag Real Madrid, die in de tweede ronde van het toernooi om de Europa-cub in Praag wordt gespeeld. De reportage wordt van 18.00 uur tot 19.30 uur, eveneens op Ne derland 1, herhaald. Commentator is Leo Pagano. VIJFENZEVENTIG JAAR KNVB (Van onze sportredactie) Haag kwamen op de achtste december 1889 Nöji zeventien mannen bijeen op een vergade- K.N.V.B. ring. Het waren de heren H. Bijstra en E. wJ, 75 Versteghe, Delftse FC; Drooglever Fortuyn, Rotterdamse C. en F.C. Concordia; Van Goor en Wilton, v.v. Rotterdam; Burkens en Vollmer, Haarlemse Football Club Ex- cesior; M. Muiier, HFC; C. Nolet en H. S. Isbriicker, HVV; Vaes en Van de Ven (Rotterdamse C en F.C. Olympia; Van der Waarden, R.A.P.; H. Rust en Hartboorn, voetbalvereniging Amsterdam; Weintlial en H. Coops. Op die gedenkwaardige datum vond de oprichting plaats van de huidige Koninklijke Ned. Voetbalbond (KNVB), toenmaals gestart onder de naam Nederlandse Atletiek- en Voebalbond, de N.A.V.B. Eerste voor zitter was W. Mulier (allerwegen „Pim"), de liudige en tiende voorzitter is de beer A. L. M. Schroder (alom „Toon"). Tussen de eerste en de laatste ligt thans een periode van 75 jaar. Begonnen met zes clubs (RAP) Excelsior. HFC, HVV, Olympia en Concordia, zijn er thans 4772 clubs 23135 elftallen, 542.673 leden. Er is dus wel enorm veel gegroeid in die driekwart eeuw, de jaren tussen wijlen Mulier, die in 1893 reeds werd vereerd met de onderschei ding „vader van het Nederlandse voetbal" en Schroder, die op dat moment nog geen weet had van een voetbal. Er kan moeilijk worden gezegd dat de ontwikkeling en de groei van de voetbalsport in Nederland van een leien dakje is gegaan. Verre van dat zelfs. Er zijn zelfs zeer benauwende momen ten geweest waarin het bestaan van de voetbalbond aan een hachelijk dun zij den draadje heeft gehangen. Er zijn om dat woord te gebruiken „paleisre voluties" geweest, er hebben koude en bijna hete oorlogen gewoed en er zijn ontroerende en roerige jaarvergaderin gen geweest, kortom Nederland heeft wel geweten, dat er 'n voetbalbond is ge weest, De voetbalsport is jaren en jaren geleden veroordeeld als erger dan de drank''. Het voetbal heeft in de moderne maatschappij een belangrijke positie ge kregen als zijnde een voortreffelijk mid del bij de karaktervorming van de jeugd. Voetbal door onze grootvaders verguisd als een beestachtig gedoe" door hun nazaten bejubeld als een brok onmisba re pedagogie Is voetbal dan zo ver anderd? Natuurlijk niet want ondanks alle systemen alle vormen van strategie, tactieken en technische uit vindingen is het voetbal een spel ge bleven, waaraan onnoemelijk veel men sen zowel actief als passief plezier beleven. Toen HBS, HW en Quick in de oertijd elkaar op het oude Malieveld bekampten was dat voetbal zonder enige moderne franje minstens zo spannend als een finale in het toernooi om de Europa cup, het summum van de heden daagse voetballekkernij Ach, de tijden zijn zo veranderd. Wat is de status van thans, in dee welvaart-conjunctuur, vergeleken bij alle kwesties rondom de eeuwwisseling, toen er een enorm hiaat lag tussen de upper ten en de arbeider. De zo pas overleden voormalige bonds voorzitter ir. Kips (van 1919-1930) deed reeds kort na 1900 bij het toenmalige bondsbestuur een voorstel om over te gaan tot propageren van het volksvoet- bal. Het werd verworpen, omdat het bestuur er niets in zag. Maar wat komt In twintig plaatsen wordt vandaag een feestelijke bijeenkomst belegd door de jubilerende Koninklijke Ne- derlandse Voetbal Bond. Twintig recepties die leden van verschillen- j de afdelingen in de gelegenheid stel- len hun gelukwensen aan te bieden. In Zeeland zal dat te Middelburg gebeuren, waar van vier tot zes uur in de foyer van het City-theater een samenkomst is. Voor Brabant werd Tilburg aangewezen. Een van de zalen in de schouwburg is van drie tot vijf uur beschikbaar. Het staat vast dat verschillende leden, die zich verdienstelijk hebben ge- maakt voor de Bond onderscheiden worden Juist op deze dag leek het ons leuk in vogelvlucht door de ge- schiedenis van de KNVB te gaan. Vandaar dit overzicht en onze in- drukken van het voor deze gelegen- heid samengestelde boek „Voetballen vroeger en nu". (Advertentie) K.N.V.B. RESERVE EERSTE DIVISIE A.S. ZONDAG AANVANG HALF DRIE VOORWEDSTRIJD: N.A.C. Ill - LONGA III in Hoek van Holland, Otterlo en Baarn met een totaal van 2300 jongens Via cursussen lezingen e.d. poogt men de jeugd toe te vertrouwen aan zo goed mogelijk toegeruste leiders. De toene mende betekenis van de sport als vor mingsmiddel voor de jeugd heeft ertoe bijgedragen dat het bondsbestuur in zijn vergadering van oktober 1958 besloot een voorstel moest formuleren voor een uniforme opleiding van jeugdvoetballers. Een half jaar later kwam dit rap port. Conform dit rapport heeft de KNVB toen bepaald dat begonnen moest worden met de opleiding Thans plukt de jeugd er de vruchten van. De KNVB heeft naar vermogen veel goed werk gedaan, primair natuurlijk voor een studiecommissie in te stellen die verhoging van de volksgezondheid, maar ook in materiële zin Liefdadigheids wedstrijden, wedstrijden om rampen te lenigen (zoals bij de grote waters nood in 1953). De grootste sportbond en nodig blijkt (later dan) is nimmer tegen te houden. Het zgn. arbeidersvoetbal kwam en nam zelfs in kwantiteit toe, ook in kwali teit. Voetbal bleef geen spel meer al leen gereserveerd voor de intellectuele categorie. De pogingen om bij de com petitie-indeling rekening te houden met de maatschappelijke stand van de leden der aangesloten verenigingen leden schipbreuk en deden dat nadien ook steeds. Er is een vereniging „The Corinthians'' geweest, een groepering van „deftige" clubs. Het bestaan is slechts kort geweest. Thans, anno 1964, zal men geneigd zijn over deze pogingen het standsverschil ook in de sport vast te leggen en te handhaven, medelijdend de schouders op te halen. In de hui dige maatschappelijke structuur zou zo iets ook te dwaas zijn om aan te den ken, te durven denken zelfs. Men mag daarbij nooit uit het oog verliezen, dat er een hemelsbreed verschil is tussen de structuur van toen en heden. Het is maar gelukkig ook, voetbal is geen privé-sport voor een maatschappelijk bevoorrechte, zoals geen enkele tak van sport dat is. Men heeft dat na de oor log. dus nog niet eens zo lang geleden, kunnen beleven met tennis en zelfs met golf, twee takken van sport, die als exclusief „deftig" werden beschouwd. Een kwart eeuw geleden schreef de toenmalige minister van sociale zaken, dr J. van den Tempel in het herden kingsboek van de KNVB: ,,De KNVB heeft gedurende zijn bestaan groote verdiensten verworven ten aanzien van de volksgezondheid en de lichamelijke en geestelijke ontspanning van het Ne- derlandsche volk." In 't thans verschenen jubileumboek zegt prins Bernhard in A. L. M. SCHRöDER de tiende een voorwoord:., gedurende driekwart eeuw vervult de KNVB thans zijn zegenrijk werk, dat een groot deel van sportief Nederland in staat stelt in een goed functionerend organisatorisch ver band zijn behoefte aan lichaamsoe- ning en wedstrijddeelneming te bevredi gen". De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bonid heeft al ontzaggelijk veel gedaan voor de jeugd. Het is een onmiskenbaar feit, dat de voetbalbond na fusie met de christelijke bonden in het begin van wereldoorlog twee de behartiging van het jeugdelement in het voetbal van de Katholieke Voetbal Federatie (RKF) heeft overgenomen. Men kan daar alleen maar verheugd om zijn. Ir H Hopster, van 1953-1957 praeses van' de toen al zeer grote KNVB, is zelf voortgekomen uit de gelederen van de katholieke federatie.. De heer Hop ster heeft er nimmer doekjes om ge wonden dat de plaats van de jeugd in de sport een van zijn grote hobby's is geweest. Er zijn thans jaarlijks jeugd kampen, welke een enorme attractie blijken te zijn. In 1948 werd begonnen met een kamp in Nunspeet met 430 deelnemers, in 1964 waren er kampen ZURICH Peter Post en Fritz Pfen- ninger, het succesvolste zesdaagse-kop- pel van dit jaar heeft reeds na de eerste nacht van de zesdaagse van Zü- rich de leiding genomen. Bij de neu tralisatie reed alleen het Deense duo Lykke-Eugen nog in dezelfde ronde. Met een ronde achterstand volgde Bracke-Lelangue Alle overige combina ties lagen op tenminste twee ronden. De stand was: 1. Post-Pfenninger 20 punten: 2 Lykke-Eugen 10; 3 Op ronde Bracke-Lelangue 14; 4. op 2 ronden Van Steenbergen-Severeyns 10; 5 Renz-Teufel 10; 6. op 3 ronden Simp- son-Baensch 44. van Nederland is machtig knap georga niseerd en rijk aan een schat van mannen achter de groene tafel in de afdelingen, in de clubs en clubjes. Er zijn over de gehele linie voorbeelden van werklust, trouw en vooral van clubbliefde. De KNVB is een waarachtig symptoom van eendracht. Zo was het al op die gedenkwaardige oprichtingsvergadering in Central in De Haag, driekwart eeuw geleden, toen zeventien jongemannen enthousiast de basis legden voor de voetbalbond. Zo is de KNVB nog anno 1964, een bond met ruim een half miljoen leden, een bond ook, die getoond heeft juist door 'n wijs beleid (met natuurlijk de mense lijke fouten, die men later ridderlijk wilde bekennen) en door gezamenlijk heid de macht heeft gemaakt, welke niet wordt gevreesd maar door onnoemelijk velen wR durven gerust te zeggen ge heel Nederland wordt gewaardeerd. Omdat die machtige en invloedrijke KNVB er altijd een juist gebruik van heeft weten te maken. SYDNEY Jan Hajer, die was door gedrongen tot de halve finales van het iampioenschap van Nieuwzuidwales (voor spelers onder de 23 jaar) heeft daarin vrijdag een nederlaag geleden tegen de Australiër John Cottrill. Hajer verloor met 3-6, 6-3. 3-6. In de finale ontmoet Cottrill de Brit Graham Stiiwell. (Van onze handbalmedewerker) De hoofdklas zaalhandbal gaat zondag starten. De heren van het Middelburgse EMM staan voor een zware opgave. In de nieuwe sporthal van Middelburg krij gen zij het sterke Rotterdamse Dynamo op bezoek. EMM is niet geheel kansloos maar zal er hard voor moeten werken. Sittardia gaat het afleggen tegen Ope ratie '55 Den Haag. Stratum Meteoor reist vaij Eindhoven naar Kwintsheul om te strijden met Quintus. Een gelijkspel is niet ondenkbaar. De dames van EBHV die vorige com petitie kampioen werden krijgen Were Di Tilburg op bezoek. Were Di, dat niet tot de zwakste gerekend mag worden, zal geen gemakkelijke partij zijn. De Breda se dames zullen het echter wel klaren. Ook de heren van EBHV krijgen Were Di op bezoek. De Tilburgse ploeg die vo rig jaar kampioen werd heeft iets aan kracht ingeboet. We kunnen hier reke nen op ©en zeer spannende wedstrijd waarbij de Bredase heren beslist niet de mindere zullen zijn. Dames le klas In deze afdeling is slechts één wed strijd. Het is de ontmoeting tussen de Bredase ploegen Rapid en EmBeE. Em- BeE dat vorige competitie kampioen werd en promoveerde heeft dit jaar niet zo'n sterk team. Het zal alle zeilen bij moeten zetten om zich in deze klas te kunnen handhaven. Misschien lukt het zondag. In de heren le klas werden geen wedstrijden vastgesteld. Dames 2e klas Het gepromoveerde DVS uit Tilburg zal zondag tegen EBHV 2 moeten bewij zen in deze klas thuis te horen. De Bre dase dames die zondag j.I. een goede start maakten door gelijk te spelen te gen SOA 2, zullen zich moeilijk gewon nen geven. SOA 2 gaat de strijd aan binden met Dongen. Een gelijkspel is hier niet uitgesloten. Heren 2e klas EBHV 2 moet aantreden om te duelle ren met stadgenoot SOA 2. De Bredase groen-witten die hun eerste punten weg gaven aan Longa omdat zij te laat een offensief inzetten zullen zondag beter op hun tellen passen. Dames 3e klas De eerste wedstrijd op het program ma is BHV—Riel. Voor beide ploegen is het de eerste zaalwedstrijd van deze competitie, er is dus alles mogelijk. De tweede wedstrijd van BHV is tegen EVV Rijen. EVV zal als overwinnaar uit de strijd komen. Riel speelt tegen VCW Wagenberg. VCW zal niet tot winst kun nen komen. (Van onze sportredactie) BREDA De amateurs hebben bijna de eerste helft van hun com petitie achter de rug. Aan span ning is helemaal geen gebrek. In geen enkele klas fteemt een be paalde club een werkelijk domine rende plaats in. Het aantal kandi daten voor de respectieve kampi- KNVB-voorzitter Toon Schröder en de heer A. van Heusden rechts voorzitter van de jubileumcommis sie zijn zichtbaar gelukkig met het werk van prof. mr. dr. M. Rooy (links) die de redactie had van de jubileumuitgave. (Van onze sportredactie) Onder supervisie van prof. mr. dr. M. Rooij is in opdracht van de 75 jaar oude KNVB een jubileumboek samengesteld. Voor de totale jubile umviering heeft de voetbalbond 2,5 ton uitgetrokken. Van dit bedrag werd ongeveer de helft besteed aan 't boek. Er mocht dus wel wat wor den verwacht. Typografisch kwam er een uiterst verzorgd werk tot stand, waarbij vooral gewezen moet wor den op het royale illustratiemateri aal. De titel van het boek luidt: „Voetballen toen en nu". Gezegd moet worden dat deze be titeling, niet geheel strookt met de inhoud Toen de KNVB zijn gouden feest vierde kwam er ook een jubi leumboek, dat qua inhoud veel meer onder deze aanduiding zou vallen omdat daarin inderdaad alle aan dacht werd gegeven aan het „voet ballen van toen en nu". Met de uit gave van het laatste jubileumboek had de jubileumcommissie echter een ander doel. Primair stond niet voorop, dat alleen de inderdaad boeiende geschiedenis van de KNVB zou worden geschreven, maar dat een aantal andere facetten van het voetballeven zouden worden belicht, om de plaats van de voetbalsport in onze samenleving en dë economische betekenis van het voetbal. Het stre ven was daarbij het boek een plaats te geven in de bibliotheken van de scholen voor het voortgezet lager onderwijs juist om de jeugd te acti veren voor de voetbalsport. Uiter aard werd het jubileumboek ook ver zonden naar allen die in de een of andere functie direct in contact staan met de KNVB De totale op lage, 10.000 stuks, was daarmede snel verdeeld. Te koop was het niet, maar het schijnt in de bedoeling te liggen alsnog te overwegen het werk ook voor publiek beschikbaar te stellen. De inhoud valt mee en tegen. Door de verscheidenheid aan medewer kers was er in het gouden jubileum boek van de voetbalbond, veel meer variatie en daardoor ook een beter beeld van de plaats van het voetbal in ons land. Voetbalkenner ir. Ad van Emmenes vulde toen al met een ge degen historisch artikel een belang rijk deel van dat jubileumboek. Nu, een kwarteeuw later is hij opnieuw present met opnieuw een historische beschrijving alleen in andere woor den. Nog een tweede sportjournalist schrijft: Jan Cottaar We zouden bijna zeggen „natuur lijk". Zijn brochure „Vaste koers amateurisme" heeft zojuist een ko peren jubileum gevierd. Eigenlijk niet „gevierd", want van die bewuste vaste koers is geen sprake meer. Twaalfeneenhalf jaar geleden was Jan Cottaar een van de weinige sportjournalisten (zelfs een soort eenling) die zich pal stelde achter de strijd van de KNVB tegen het steeds dreigender wordende betaalde voetbal. De kruistocht van wijlen K J. J. Lotsy bleef vruchteloos, de brochure van Cottaar („De zaak is dus duidelijk. De KNVB en zijn clubs willen niet overstag. Nu niet en nooit") strandde, want nog geen jaar later ging de KNVB wél over stag. En thans de koerswijziging in het jubileumboek behandelend, schrijft Jan Cottaar: ,,en nu was die vaste koers dus radicaal gewij zigd. Het had er eigenlijk wel inge zeten sedert men het ene bastion na i het andere was gaan verliezen, de ene teleurstelling na de andere had beleefd". De moeilijke stof wordt overigens objectief behandeld. Die objectiviteit is elders wel eens wat merkwaardig. Zo waagt zich de heer Jacques van den Berg, procuratie houder bij een bank in Amsterdam, aan het chapiter over de sportjour nalistiek van vroeger en heden met de bekende en zo afgezaagde opmer king, dat het vroeger altijd toch be ter was dan tegenwoordig. De auteur-dichter Eric van der Steen heeft een voortreffelijk beeld geschetst van de kleine clubbestuur der in een dagboek van een week. Wat zo'n man al geen zorgen heeft in het hedendaagse voetbal Bijzon der interessant is het artikel „Voet- balfinanciën toen en nu" van dr. D. B. Jochems en een enquete onder oud-internationals van drs. S. P. van der Zee. Dat voetbal niet alleen kan bestaan zonder de gratie van het publiek wordt door de voorma lige sportjournalist van het Parool, Klaas Peereboom, geanalyseerd. Slotconclusie: een mooi en interes sant boekwerk, zo aantrekkelijk uit gevoerd dat de Haagse burgemees ter mr. H. A. M. Th Kolfschoten al zonder meer zei: „ook mijn jongens kunnen er niet van af blijven". Dat is de kunst van het uitgeven. oenstitels is bijzonder groot. Op merkelijk is, dat maar weinige ge promoveerde clubs een rol van be tekenis in hun klas spelen. In de eerste klas B wil het TSC maar niet lukken in de rij van de grote ploegen te komen. Evenals het vorige jaar vertoeven de Oos- terhoutenaren steeds in de onder ste regionen van de ranglijst, of schoon hun positie minder precair is dan het vorige jaar. Zondag krijgt het team de kans enkele plaatsen op de ranglijst te stijgen, want aangenomen moet worden, dat van Laakkwartier op Brabantse grond wordt gewonnen. In de eerste klas E. is de spanning ten top gestegen. De Valk, Vlissingen, Top en De Spechten hebben allemaal veertien punten De belangrijkste wed strijd in deze klas is die tussen De Valk en De Spechten. De interressant- ste ontmoeting is echter ongetwijfeld die tussen Middelburg en Vlissingen, twee Walcherse rivalen die een maxi mum aan publieke belangstelling kun nen verwachten. Heel wat minder roos kleurig is de positie van de derde Zeeuwse ploeg, namelijk Hulst. Het hangt met maar drie punten uit negen wedstrijden onderaan de tabel. Daar kan nu enige verandering in 'komen, want het moet voor HW geen pro bleem, althans geen al te groot pro bleem zijn. op eigen terrein te winnen van Valkenswaara dat ook nog maar drie punten vergaarde. Het meest waar schijnlijke is, dat De Valk en Vlissingen ae volle winst zullen behalen en hun plaats aan de top zullen verstevigen. RKC haalt het thuis tegen Brabantia wel! In de tweede klas A. delen Reusel Sport en Una de eerste plaats, maar handhaven zich Budel en Vlijmense Boys, terwijl de rol van Geldrop en Taxandria allerminst lijkt uitgespeeld. De voetballers uit Vlijmen staan voor een moeilijke wedstrijd in Geldrop. Zij moeten winnen en kunnen dan meteen profiteren van de uitslag van het be langrijke duel tussen de koplopers Reu sel en Una. In de tweede klas B. is Desk aan de top gekomen. De jongens uit Kaatsheu vel genieten, evenals trouwens Rood Wit. een vrije zondag Zeeland Sport en Veer se Boys kunnen de gelegenheid aangrij pen op te klimmen naar de tweede plaats door overwinningen te bevechten tegen MOC in Bergen op Zoom en RKVVU in Raamsdonksveer Steenber gen kan op eigen terrein Terneuzen ver moedelijk wel aan. Internos heeft een goede kans tegen Sarto, terwijl het ge promoveerde Odio, dat wel aardig mee- marcheert, het niet gemakkelijk zal hebben contra Alliance, dat zijn fraaie werk in de aanvang van de competitie overigens niet heeft geprolongeerd. Concordia heeft in de derde B de leiding, maar RWB zit op het vinketouw en heeft tot nu toe betere resultaten bevochten. De ploeg uit het Waalwijkse mag de kans niet laten glippen op de volle buit bij DSC. Concordia zelf zal het niet gemakkelijk hebben tegen ODC uit. In de derde klas C. concentreert zich de aandacht op het aloude RAC, dat het voortreffelijk doet. De Rijenaren hebben Uno Animo als tegenstander en heel ge makkelijk zal het niet gaan de punten te veroveren. Maar winnen de RAC'ers dan wacht hen zonnige dagen Gloria wint op eigen veld wel van TAC. Hil- varia-Gilze ontloopt een gelijk spel niet ver. Dongen dat op een fout van RAC wacht om de leiding over te nemen, zal zich door RKTW niet laten verras sen. In de derde klas D slechts drie wed strijden. Axel laat Hontenisse zonder punten naar huis gaan Goes zal het zwaar hebben tegen Grenswachters. Sluiskil zwaar tegen Meto. Het ziet er niet naar uit, dat de ranglijst door el kaar zal worden geschud. B. Den Dungen-TGG 2, Heusden-GW 3, Buren-OVH 3 Linge b-RKOSC 1, Irene-RKJW 1, Haarsteeg-Zaltbommel 1. E. Zundert-RKDVC 2. RKSSS-Veloci- tas 1, Gudok-Zigo 1. GSWB-Ons Vios 1, Hieronimus-Oisterwijk 1. F. Breda-VCW 2 Groen Wit-Advendo 3. Set-Madese B 1, Bavel-Raamsdonk 1, Sprundel-Right Oh 3. G. Schutters-Oudemolen 3, Zierikzee- Vosmeer 1 Kruisland-Halsteren 1, NVS- Burgh 2. Divo-SC Gastel 2, Nieuw Borgvliet-RKFC 3 H. Lewedorpse Boys-Breskens 1. Bier- vliet-IJzendijke 1, Vogelwaarde-Corn. Boys 3, Clinge-Aardenburg 2. Heren 3e klas DVS dat promoveerde krijgt zondag als tegenstander Rapid 2. De Bredase ploeg wordt geacht sterker te zijn en zal DVS met lege handen naar Tilburg sturen. Were Di 2 ontmoet Velocitas 2 dat vorige week Uno Animo versloeg. Ook de Tilburgse ploeg zal niet tot winst komen. Dames 4e klas GHV gaat zondag winnen van Riel 2. De tweede wedstrijd van GHV uit Goirle is tegen Terheijden. Het moet voor Ter- heijden mogelijk zijn om van GHV te winnen. Riel 2 speelt zijn tweede wed strijd tegen Rapid 2. Een gelijkspel ligt het meest voor de hand. Heren 4e klas Het gepromoveerde Internos uit Etten moet de strijd aanbinden met het Bre dase Velocitas 3. Voor beide teams is het de eerste wedstrijd in de zaalhandbal- competitie. Een voorspelling is dan ook erg moeilijk. Heren 5e klas In deze klas zijn de verwachtingen als volgt: Gilze—SOA 3 winst voor Gilze, BHV—GHV winst voor de thuisclub, GHV—DVS 2 winst voor Goirle, DVS 2— BHV verlies voor de thuisclub. Heren 6e klas De wedstrijd GHV 2Were Di gaat eindigen in een overwinning voor Were Di. Het Rijense EVV dat een debutant is in deze afdeling zal zondag niet tot winst komen tegen Juliana 2. ZURICH De voorzitter van het Internationale Olympische Comité. Ave ry Brundage heeft er bi) de Internatio nale Wieier Unie (UCI) krachtig op aan gedrongen binnen 12 maanden de be roeps- volledig van de amateurwielren ners te scheiden. De UCI is op het ogenblik onder voorzitterschap van de Italiaan Adriano Rodoni in Zürich bijeen om de wieler kalender voor 1965 vast te stellen In een brief aan de UCI zegt Brundage dat wielrennen van de Olympische Spe len in Mexico in 1968 zal worden ge schrapt indien de Unie professionals en amateurs niet strikt gescheiden houdt. Rodoni heeft het. uitvoerend comité van de UCI laten weten dat hij volgend jaar tijdens het voorjaarscongres van de unie voorstellen ter reorganisatie zal indienen AVERY BRUNDAGE pleidooi ZURICH Het secretariaat van de Internationale Wieier Unie (ICI) deelde mede, dat het voorjaarscongres van de UCI in 1965 te genève gehouden worden, worden in plaats van in Parijs, zoals normaal is. De UCI heeft tot deze stap besloten teneinde tegemoet te koeien aan de verlangens van de Oostduitse wielerbond. De Oostduit5ers hebben na melijk nooit inreisvisa voor Frankrijk gekregen. Het congres zal nu op 6 maart te Geneve gehouden worden Spaanse afgevaardigde deelde de UCI- vergadering nog mede, dat sportslieden van alle landen, dus met inbegrip van Oost Duitsland deel kunnen nemen aan de wereldkampioenschappen van 1965, die te San Sebastian in Noord Spanje gehouden zullen worden. ZüRICII De Ronde van Nederland voor professionals, de enige Nederlandse meerdaagse wedstrijd voor beroepsren ners en in het verleden altijd een zor genkind. wordt komend jaar van 12 tot en met 16 mei gehouden. Overigens zal de ronde wel concurren tie ondervinden van twee grote buiten landse etappe-wedstrijden. Tijdens de vergadering van de kalender-commissie van de UCI. de Internationale Wieier Unie, die vrijdag in Zürich werd gehou den, werd voor dezelfde data ook de Grote Prijs Midi Libre vastgesteld ter wijl op 15 mei de Ronde van Italië begint. Olympia's Toer door Nederland, de Ronde van Nederland voor amateurs, wordt in 1965 van 26 mei tot 1 juni ge houden. De voornaamste data op de kalender yan de UCI voor het komend jaar zijn: Amateurs: 21 maart—4 april Ronde van Tunesië, 24 april—2 mei Ronde van Bel gië, 823 mei Berlijn-Praag-Warsehau, 26 mei1 juni Olympia's Toer, 29 mei 5 juni Ronde van Oostenrijk, 20 juni—3 juli Ronde van de Toekomst, 28 juli—7 aug Ronde van Zuid Slavic, 15—25 au gustus Ronde van Polen, 2 september Wereldkampioenschap ploegentijdrit, 4 september Wereldkampioenschap op de weg, 1929 september Ronde van Bulga rije. De data voor de profs zijn: 28 februari: Sassari-Cagliari. 6 maart: Circuit van He Volk, 9—16 maart: Parijs-Nice, 19 maari. Milaan-San Remo, 21 maart: Gent-Wevel- gem. 6—9 april: Ronde van België, 11 april: Parijs-Roubaix, 17 april: Ronde van Vlaanderen. 25 april: Parijs-Brussel, 29 april: Waalse Pijl, 29 april—16 mei: Ron de van Spanje, 2 mei: Luik-Bastenaken- Luik. 5—9 mei: Vierdaagse van Duinker- ke, 1216 mei: Ronde van Nederland. 1216 mei: Midi Libre. 15 mei6 juni: Ronde van Italië. 21—29 mei: Dauphine Libere, 30 mei: Bordeaux-Parijs. 10—16 juni: Ronde van Zwitserland. 11—14 juni: Ronde van Luxemburg. 13 juni: Boucles de la Seine, 22 juni—14 juli: Ronde van Frankrijk, 22 juli: kampioenschap van Spanje, 29 juli: Ronde van Zuid-West Zwitserland, 1 augustus: kampioenschap van Nederland, België, Luxemburg, Groot Brittannië en W.-Duitsland. 7 augustus: München-Zürich. 22 augustus: kampioen schap van Frankrijk en Zwitserland, 5 september: wereldkampioenschap op de weg in San Sebastian, 6—12 september wereldkampioenschap op de baan in San Sebastian, 19 september: G. P. der Naties (tijdrit), 26 september: G. P. van de „Parisien Libere" (ploegen tijdrit), 10 ok tober: Parijs-Tours, 16 oktober: Ronde van Lombardije, 24 oktober: G. P. van Lugano (tijdrit), 1 november: Trofee Barrachi.

de Stem | 1964 | | pagina 23