Papier voor UW pen PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. „BONANZA in het RUHRGEBIED Pony s voor stadsjeugd Radio Televisie Liturgische kalender 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 ii KERK GINN EKEN STRAAT (IV) Als abonnee van uw blad ben ik o.a. ook altijd geïnteresseerd in papier voor uw pen. Zo las ik ook het artikel van de heer C de Vooght uit Geer- truidenberg in verband met de af te breken Lieve-Vrouwekerk aan de Gin- nekenstraat. Dat de heer Luisterburg met zijn ei eren na pasen zou komen is niet he lemaal juist. Er is al veel eerder over geschreven en al veel eerder stelling tegen genomen. Men zwijgt echter in alle talen. Och, als iets eenmaal een feit is, is er nog maar heel weinig te zeggen. Onze pastoor placht altijd te zeggen wanneer hij ergens een bijdra ge voor nodig had, het is mijn kerk niet het is jullie kerk, de kerk is van de parochianen. Maar dat was deze kerk dan blijkbaar niet. En wat betreft die schaarse inkom sten van ,,de dubbeltjes" waar de heer de Vooght het over had (hoewel ik altijd aan alle collectes heb meege daan) vanaf de dag dat het mij bekend was dat zo'n prachtige kerk zou worden afgebroken heb ik nooit meer een bijdrage voor de kerkenbouw ge geven, zou het eenvoudig niet gekund hebben, zelfs geen dubbeltje. EEN INWOONSTER VAN BREDA CLAUZ EN THE WILD DEVIL ROCKERS KOMEN TERUG Ik kan er niet mee ophouden huilde Clauz. Het schrijven heeft toch wel geholpen tieners, want Clauz, de Ne derlandse Fats Domino kan er toch niet mee ophouden. Hij was, mag ik zeggen, de beste zanger van Brabant. Hij versloeg de zanger Cees Luyten en vele anderen. Ik geloof dat als The Wild Devil Rockers weer beginnen, Clauz vele tieners en twens de schrik van hun leven zal bezorgen. Ze komen terug in de Euroclub Ik had gehoord dat Clauz met zijn Devils het liefst in de Euroclub speelt. ,,Dat is mijn he mel", zei Clauz. Ik en m'n andere fanleden danken Clauz dat hij met zijn Devils terugkomt. Waarom The Beatles? Wij zijn veel gelukkiger met Clauz en The Wild Devil Rockers. Tieners en twens wacht dan komt Clauzje met nieuwe tophits van Fats Domino. BREDA BREDA BUSPERIKELEN IN HET WEEKEND CORRESPONDENTIE Wij ontvingen een anonieme brief over moeilijkheden met het stallen van fietsen in de Nieuwstraat te Breda. Wij kunnen deze brief niet plaatsen, als de schrijver ervan zijn of haar naam niet bekend maakt. Redactie. EEN FANLID DE BUS VAN SINTERKLAAS Zondag 15 november was Breda weer getuige van het feest van de in tocht van St. Nicolaas. Het was een pracht gezicht toen d e boot, groter en looier dan ooit, de academiesingel op draaide Ook de keurig verzorgde stoet was tijdens het rondtrekken door de stad weer een feest voor het oog. Alle Bredase kinderen hebben er weer veel vreugde aan beleefd. Een groot compliment aan de men sen die dit ieder jaar weer organiseren is zeker op zijn plaats. Wij staan er niet bij stil, maar wat moet dit het St. Nicolaascomité veel hebben gekost! Hopelijk is hun collecte gul bedacht. Het is tenslotte voor onze eigen kin deren. Ik vond het dan ook niet op zijn plaats dat de collectanten concurren tie hadden van mensen van buiten Breda, die boekjes met Sinterklaas liedjes verkochten voor 0,25, waar door de collectebussen natuurlijk ge voelig lichter zijn ingeleverd. Zou Sint Nicolaas volgend jaar niet 10 van zijn zwarte pieten met liedjes boekjes op pad kunnen sturen, zodat de baten terecht komen bij de mensen die er die dag het meeste recht op hebben? Wij kunnen ons dan niet meer vergissen en zullen ze graag kopen. Mevrouw V. DE KERN VAN DE ZAAK... Men kan herhaaldelijk lezen: Goes moet kerngemeente worden. Toch zou het beter zijn als Goes geen kernge meente werd. Om de doodeenvoudige reden: er komen dan steeds meer in woners bij. Deze inwoners doen aan sport maar kunnen hier in Goes niet terecht. Hebben de heren van de raad hier nooit aan gedacht, of denken de heren van de raad soms dat deze in woners allemaal stijve harken zullen zijn? Ik wil dan nog niet spreken over een sporthal die ook nodig is, maar over de gemeentelijke sportvelden waar de Goese verenigingen gehuis vest zijn o.a de RKSV „Robur" GV en AV „Goes", ,,VVAKF" de handbal verenigingen „Tonido" .Volharding" „Hellas" en de korfbalvereniging ,,Togo". Dit zijn zeven verenigingen voor vier velden. Eigenlijk zijn er vijf maar het tweede veld is al een paar jaar onbruikbaar voor wedstrijden. Men begrijpt dat de verenigingen meer dan één elf- en twaalftal in de competitie hebben. Maar toch speelt er nog een achtste vereniging op de Goese sportvelden de „W Kloetinge" dit geeft echter niets als dit kan maar dit kan niet. Zaterdag j.l. en dit is al meer malen gebeurd, mocht er op ieder veld maar één wedstrijd worden gespeeld ten nadele van vele junioren van de verenigingen „Robur" en „Goes" doch ten voordele van de V.V. Kloetinge" dus heren van de raad onze jeugd en wijzelf moeten het veld ruimen voor vreemden! Deze zomer zelfs mochten de Goese Zomeravondvoetbalverenigingen niet op het Gem. Sportterrein spelen. Men kon voor 7.50 per wedstrijd spelen op een veld waar men nog geen koeien op durft laten lopen maar wel werd er op gevoetbald. Een kleedlokaal stond er, maar daarmee hebben we het dan ook gehad Waarom mochten de Goese zomeravondvoetballers niet op het Gemeentelijk sportterrein en de V.V. Kloetinge wel? Ik denk dat de Kloetingse munt ho ger staat dan die van de Goese ver enigingen. Dus Goese raad; ik geef u de leuze mee: „Geen woorden over de Kern maar daden voor de Sport". GOES H. WOUTERSE KLACHT VAN EEN GOED-HEILIG MAN Zaterdag 1.1. deed ik mijn rondgang door Raamsdonksveer. Toen ik 's avonds weer in mijn hotel was, kreeg ik vele telefoontjes, van ouders, die hun teleurstelling uitspraken over mijn kleding en de verzorging van mijn paard en die van mijn Pietermannen. Ook hun kindertjes hadden het niet leuk gevonden- Ik moet inderdaad toegeven dat al les minder verzorgd was. Mijn eigen kleding was nog in Rome, waar ik het Concilie bijwoonde. De MIRA uit Raamsdonksveer zou echter voor een waardige ambtskledij en een schimmel zorgen. Helaas was alles wat onverzorgd Mijn paard had evenals mijn kleed wel een bad ver diend en de hit, waarop een van mijn Pieten reed. zou aan één bad niet genoeg gehad hebben. De harmonie was ook al niet op het appel. Ik zag aan de kinderen, dat zij zo graag gezongen zouden hebben, maar er was geen begeleiding. De loco-burgemeester ontving mij erg vriendelijk. Tot mijn spijt vergat ik de burgemeester een spoedig her stel toe te wensen, hetgeen ik bij deze gaarne doe. Wanneer de MIRA voor mij volgend jaar weer voor een bisschopskleed moet zorgen, hoop ik dat zij er in zal slagen een waardig kleed te vinden, alsmede een mijter, die niet door mijn neus moet worden tegengehouden. Als er voor een „radio- en tv-sterren avond" een paar sterren minder ge contracteerd worden dan zal dit mijns inziens wel gaan. Er is uiteraard wel een verontschul diging te vinden. Dit is natuurlijk „per soneelstekort". Ik hoop maar dat in het volgend jaar de arbeidsmarkt wat ruimer is en tevens hoop ik mijn rond gang weer op zondag te kunnen ma ken. Ondanks alles zullen mijn bestellin gen voor 5 december aan de midden stand van Raamsdonksveer niet wor den geannuleerd. DE SINT RAAMSDONKSVEER. november 1964 PERSONEELSPOLITIEK Er zijn bedrijven in Nederland waar men het van werkgeverszijde met de oprechtheid ten opzichte van de werk nemers niet zo nauw neemt. Als de zaken jarenlang goed gaan. is er geen vuiltje aan de lucht, en wordt over de arbeiders de loftrompet gestoken. Dan worden er in verschillende gemeenten van werkgeverszijde onderlinge afspra ken gemaakt, eikaars personeel niet af te snoepen, en als het een enkele keer toch gebeurt dan vliegen ze el kaar haast in de haren, en probeert men met alle middelen, een „afge snoepte" werknemer terug te krijgen. Maar keert het getij en lopen de zaken terug, wat men de laatste tijd in ver schillende bedrijfstakken heeft kunnen zien, dan komen- dergelijke werkgevers niet ronduit voor de dag. maar dan worden er allerlei pietluttigheden ge zocht. om de overcomplete arbeiders op een of andere manier te lozen. En ziet, dan zijn de werknemers plotseling handelswaar geworden, zo als in de slaventijd. En dan bellen die zelfde werkgevers 'elkaar op: „Zeg, ik heb voor een stelletje arbeiders geen werk meer kun jij er soms iets mee doen? Vraag ze dan maar op een of andere manier dan ben ik ze kwijt, (maar laat mij er buiten zeg je weet wel) dan wordt men onderling verhan deld gelijk het vee op de veemarkt. Wanneer men geen betere methode heeft om arbeiders kwijt te raken (voor andere bedrijven zijn ze mis schien kostbaar) getuigt dit van weinig sportiviteit ten opzichte van medewer kers die jarenlang geholpen hebben een bedrijf zo goed mogelijk te laten draaien Zolang een werkgever een dubbeltje aan een arbeider verdient, is het goed, maar komt er een ken tering en geeft men een halfje toe, dan wordt men als een oud vod in een hoek gegooid, alle mooie leuzen over sociale rechtvaardigheid die door dergelijke werkgevers dikwijls worden gebezigd, ten spijt. De goeden niet te na gesproken. De ervaring heeft ge leerd, dat er op dit punt met vroeger nie^ veel is veranderd De mentaliteit is dezelfde gebleven. 's-GRAVENMOER A. J. VAN DONGEN BOEKANIERS IN RIJSBERGEN Toen ik enkele dagen geleden in één der Rijsbergse cafetaria's kwam was het onderwerp „bibliotheek" wel het meest besproken punt van de avond. Het volgende praatje ging rond in Rijsbergen: Het bestuur van de bibli otheek had de oude boeken (in af wachting van de nieuwe bilbliotheek die in januari 1965 geopend zal wor den) in totaal circa 250 kg. verkocht aan een opkoper voor de zeer lage prijs van 4 cent per kg. Ik heb na dien meer inlichtingen ingewonnen om trent deze zaak en kwam tot de con clusie dat het nog waar was ook. Het zou volgens mij echt wel anders ge kund hebben. Waren de jeugdvereni gingen te „min" om candidaat te staan voor de boekenverzameling? Ik ben de mening toegedaan dat elke jeugdvereniging er wel minstens 15,- voor over gehad zou hebben om die boeken, waarvan Üe meeste nog in goede staat verkeerden in bezit te krij gen. Of was het bestuur van de be trokken vereniging „bang" voor con currentie van èèn der jeugdvereni gingen? Het pleit in dat geval volgens mij echt niet voor hun bestuurcapaci- teiten Ik denk dat de leden van de andere jeugdverenigingen het wel eens zullen zijn met mij. EEN LID VAN EEN RIJSBERGSE „JEUGDVERENIGING" MUNTWEZEN Mag ik u een vraag stellen omtrent de munten? Vroeger heb ik geleerd, dat de beeldenaar van de koning op de munten, bij opvolging, van richting ver anderde. Kijkt dus de eerste naar rechts of links, dan was dat bij de opvolger andersom. Met het zilvergeld komt dit ook prachtig uit. De beeldenaar is bij opvolging goed, tot Juliana toe. Bij de gouden munten, wijkt Willem III af. Het gouden tientje met hangend haar is tegenovergesteld aan Willem III. Maar het is alsof de fout hersteld is bij de kroning van Wilhelmina. Is er op uw redactie iemand die in het muntwezen thuis is, die mij hierom trent nader kan inlichten? Met beleefde groet en hoogachting OOSTERHOUT L. F. Nu heb ik vorig jaar Abraham al ge zien en het is te begrijpen dat er een heleboel betrekkingen zijn, waarvoor je dan niet meer in aanmerking komt. Maar ik vraag me wel af, of het_ zo erg is gesteld met de vraag naar arbeids krachten. Er worden naar ik hoor, Span jaarden, Turken Italianen enz. geïm porteerd om aan de vraag te voldoen, maar iemand die 51 jaar is en dus nog 14 jaar mee kan, heeft geen kans. Ik kan u verzekeren, dat het goed is na 6 jaar weer terug te zijn in Holland. Mijn bedoeling was om er te blijven en het gezin te laten overkomen. Achteraf is dit een gelukkige omstandigheid. Na bijna 3 maanden ben ik nog geen stap verder en als hier niet vlug verandering in komt, MOET ik wel terug. Een zeer groot bedrijf in Brabant, waar ik solliciteerde, gaf me een goede kans op een behoorlijke job, zou na en kele dagen berichten. Na 2 1/2 week belde ik eens op en moest dit omdat de desbetreffende persoon niet te vin den was nog een keer of twee her halen. Het antwoord was dan botweg: „we hebben er maar vanaf gezien en wensen u veel succes met uw baanzoe- kerij." Men was niet eens zo beleefd om de gemaakte reiskosten te vergoeden. De werkgever heeft liever een Turk van 30 dan een Nederlander van over de 50. Ik troost me nu maar dat er wellicht straks een plaatsje voor mij in Turkije *is. VLISSINGEN Elvee. Wij hebben al onze gouden tientjes nog eens nagekeken, maar we zyn er niet uitgekomen. Weet één van onze lezers hoe het precies met de beeldenaars gesteld is? Redactie. WEER THUIS Wij ontvingen de volgende ontboeze ming van een ex-emigrant, terug uit Australië. In Holland, beleef je nog eens wat. Alleereerst dan een prachtige na-zomer die tot diep in oktober voortduurde. Iedereen keek 's morgens stomverbaasd naar buiten: „alweer zon, wat een weer, echt een ouwe-wijven-zomer." De meeste tijd heb ik in Zeeland door gebracht en ik weet nu ook weer wat mist betekent. Overigens: het klimaat mag dan in Australië wat beter zijn, ik mag 't weer wel hier. Na zoveel jaren was Prinsjesdag een belevenis, waarvan ik heb genoten. De sport. Voetballen of „soccer" zoals men het ginds noemt, is daar weinig po pulair, al neemt de belangstelling wel toe. Ofschoon ik 6 jaar tegenover een voetbalveld heb gewoond en aldus gra tis uitzicht had op de prestaties van „Australian Rule Football" dat ze met handen en voeten spelen, geef ik de voorkeur aan ons voetbal en speciaal de D.W.S. matches zij het dan niet alle waren een festijn voor het oog. De prachtige wegen hier, bossen in herfstkleuren, de mogelijkheid om er gens te stoppen en gezellig koffie te drinken, café's die ook open zijn na 6 uur (in Australië, in de staat Victoria, sluit de „pub" om 6 uur) de TV-pro- gramma's die heus stukken beter zijn dan daar, een overvloed van boeken, tijdschriften en kranten die je in lange tijd niet gezien hebt, werkelijk het is een voortdurend genot. Je moet het gemist hebben om 't te kunnen waarderen. Vandaar ook mijn opmerking in de eerste regel: in Holland beleef je nog eens wat. Je beleeft ook wel nare din gen, maar daar moet je ook door heen. Vreemd is in 't begin het telkens weer opnieuw en de hele dag door handjes geven, het ge-meneer en ge-mevrouw, het geknel van een das en boord, ja, dat alles moet je opnieuw leren. Bij aanmelding op bureaus bevolking woningbureau, arbeidsbureauen Raad van Arbeid en niet te vergeten bij sol licitaties moet je steeds weer opgeven: naam en voornamen geboortedata van alle gezinsleden, woonplaats, gehuwd, aantal kinderen, religie enz. Ik heb de indruk dat je hier voor het aanvragen van een spoorabonnement meer papier moet vuil maken dan ginds voor het bouwen van een huis. Ik ken langzamerhand al heel wat ar beidsbureaus en het aantal brieven, waarin mij werd bericht dat op een sol licitatie afwijzend is beschikt, is legio. WEG MET DE 3-BAANSWEGEN! (II) Dat deze kreet menigeen uit het hart gegrepen is, geloof ik op gezag van de schrijver heel graag. Om echter zo maar enkele dingen neer te pennen, vind ik meer dan onprettig aandoend, vooral als hij meent, dat het meerdere keren ge beurt „dat een vrachtwagen of een an der onverantwoordelijk rijder" iemand zo maar naar het leven wil staan. Ook is het onprettig om van die brede drie baanswegen, brede tweebaanswegen te maken „omdat op zo'n tweebaansweg- helft twee luxe wagens elkaar gemak kelijk passeren kunnen". Maar schrijver vergeet dat 90 procent van deze wagens de toegestane maxi mum snelheid rijden, dus dan kan men theoretisch niet passeren, terwijl men de grotere, langzamere wagens niet kan passeren zonder op de andere weghelft te komen, dus geen voordeel in verge lijking met de smallere tweebaanswe gen. Dat het verkeer op een tweebaansweg minstens zo vlug gaat, wil ik niet direct tegenspreken, maar in de praktijk ziet u, dat het uurgemiddelde van Bergen op Zoom naar Middelburg niet hoger ligt dan van Tilburg naar Roosendaal, integendeel! Dat de betonnen paaltjes, die langs de weg staan, geen enkel nut hebben is jammer. Maar als men op een winter ochtend om een uur om vier vertrekt en het heeft juist gesneeuwd, dan is men dankbaar voor elk paaltje dat men ziet. De witte strepen zijn dan bedekt en berm en weg zijn één vlakte. Ook is het vreemd dat men „om een aanrijding te voorkomen, in de berm wil rijden, maar dit niet doet vanwege dit bermpaaltje dat een beschadiging aan de wagen zou veroorzaken". Maar op de driebaanswegen (en daar ging het toch over!) van Roosendaal tot Tilburg staan overal dikke bomen langs de weg en dan is het veel gevaarlijker om de berm in te rijden. Tot slot mijn persoonlijke visie op twee- en driebaanswegen: Iedere weg, weggesteldheid en verkeerssituatie ver eist aanpassing. Iedereen die de juiste mentaliteit bezit en het aanpassingsver mogen heeft, past zich bij de twee- baansregeling maar ook bij de drie- baansregeling aan. Er wordt op de drie baanswegen dikwijls onvoorzichtig van de middenbaan gebruik gemaakt, maar wordt er ook op de tweebaanswegen niet dikwijls roekeloos ingehaald bij te genliggers? Zodoende blijven èn twee- baans- èn driebaanswegen gevaarlijker, zij eisen méér voorzichtingheid en op lettendheid, maar vooral aanpassing bij de bestaande regeling en situatie. BERGEN OP ZOOM EEN VRACHTWAGENBESTUURDER Hoewel ik er van overtuigd ben, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen en met zijn ca 90000 inwoners niet zulke perfekte busdiensten onderhouden kunnen wor den als in de (miljoenen-) Randstad, moet het mij van het hart enige be merkingen te maken, die vele week endpassagiers met mij zullen kunnen beamen. De verbinding Perkpolderhaven-Ter- neuzen heeft bij vele passagiers al de nodige ontevredenheid opgewekt. Is het bijv. absoluut noodzakelijk, dat men vrijdagsavonds door omstan digheden zoals vertraging van de trein, de boot en dientengevolge de in de dienstregeling vermelde busaansluiting mist? Het is reeds herhaalde malen voorgekomen, dat de bus op de vast gestelde tijd vertrekt uiteraard zonder passagiers en dan onderweg ten hoog ste 10 passagiers oppikt, terwijl 10 a 15 minuten later de volgende boot 40 man aflevert. Gaat het belang van de velen niet bóven dat van de enke ling? Het gevolg ervan is, dat het aantal gedupeerde reizigers een half uur of drie kwartier aan de pont zoek moet brengen, om daarna als haringen in een ton geperst te worden, tesamen met de „lading" passagiers afkomstig van de volgende boot. Iets dergelijks gebeurt ook 's-zon- dagsavonds, maar dan in tegengestel de richting: in de toch al niet zo goed geventileerde bus geldt dan vanaf Zaamslag ten 20.15 het devies: alle maal beurtelings ademen, anders ko men je medepassagiers in het gedrang Lof moet toegezwaaid worden aa" de H.H. chauffeurs, die ondanks de onregelmatigheden van de reis, zoals het herhaaldelijk moeten aanmanen tot opschuiven en „handig" met onge past geld betaald krijgen toch nog kans zien om stipt op tijd bij de pont te arriveren. Zou deze chauffeur (en de passagiers met hem) niet een menswaardiger en veiliger trajekt berijden, indien hem een extra bus op deze dienst ter be schikking stond? Het komt mij on waarschijnlijk voor. dat het perso neelstekort bij de Z.V.T.M. zo groot is. «at dit niet verwezenlijkt zou kunnen worden. Indien deze maatschappij die in het belang van het algemeen geexploiteerd wordt, van mening zou zijn, dat de meeste passagiers op deze dienst „maar" militairen zijn welke mening ik niet wil suggereren 'dan zou ik nog willen opmerken, dat dezelfde mili tairen behalve de mogèlijkheid er hun jonge leven voor te moeten geven (ge tuige Nw-Guinea) bovendien nog ieder gemiddeld 4000 in de vorm van loon derving gedurende hun diensttijd in het belang van de gemeenschap af staan. Mogen deze mensen dan misschien ook een bepaalde service van de ge meenschap verlangen, om op een meer menselijker wijze van en naar hun woonplaats vervoerd te worden? De burger-medepassagiers zouden hiervan ook kunnen profiteren en er de Z.V.T.M. eveneens oprecht dank baar voor zijn. SLUISKIL R. DE VRIES Zaterdag 28 november HILVERSUM I 402 m KRO: 12,00 Angelus 12,04 Liturgie-ver- niewing in geest en vorm. lez. 12,15 Country and Western Express (gr.) 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,45 Rep. opening Eucharistisch congres te Bombay 13,00 Nws. 13,15 Marktber. 13.18 V.d. jeugd 14,10 Musicerende dilettanten 14,30 V.d. kleuters 14,40 Franse les 15,00 Lichte orkestmuz. en zangsol. 15,30 Sig naal, documentatie voor en over jonge mensen 15.50 Lichte gram. 16.30 Sport- periscoop 16,40 Spiegelbeeld (gr.) 17.00 Gevar. muz. (opn.) 17.30 Kunstkroniek 18.00 Dansork. 18.20 Franse chansons 18,50 Lichtbaken, lez. 19.00 Nws. 19,10 Act. Aansl.: Het eucharistisch congres te Bombay 19,35 Radio Kamerork. en sol., klass. muz. 20.30 Rieleksen amus.- progr. 21,35 Met man en paard, act. kro niek 21,45 Roulette muz. spelletje 22.00 Zangsol. en instr. ens., liedjes uit Vlaanderen en Nederland 22,25 Boek bespr. 22,30 Nws. 22,40 Epiloog 22,45 Kruispunt, gesprek over Christen-zijn in Kerk en wereld van vandaag 23,15 Nwe klass. gram, met comm. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12,25 Actualiteiten 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Sportnws. 12,55 VARA-varia 13,00 Nws. 13,15 Stereofo- nische uitz.: Licht ork. en lichte vocale ensembles 13,40 V.d. jeugd 14.15 Radio Jazzclub 14,45 Voor nu en later, lez. 15,00 Stereofonische uitz.: Tango-rumba ork. en zangsol. 15,30 Boekenwijsheid 16,00 Nws. 16,02 Omroepork. en sol., klass muz. 16,45 Amateursprogr. 17,10 Licht instr. septet 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18.20 V.d. jeugd 19,20 Onbewoond interview en gram. 20.00 Nws. 20.05 Tram melant in Loeren a.d. Hor. licht progr 21.00 Soc. comm. 21,15 Stereofonische uitz: Promenade-ork., amus.muz. 21,15 Als de klok dertien slaat, hoorspel 22,15 Franse chansons 22,30 Nws. 22,40 En ook voor u cabaretprogr. 23,10 Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Gevar. muz. 12.25 Weerber. en berichten 12.30 Gevar. progr 12,55 Progr.-overz. 13,00 Nws. 13,20 Nwe. gram. voor teenagers en twens 14,00 Nws. 14,03 Operettemuz. 15,00 Nws. 15,03 Radioweek I, II en III 15,15 Hoorspel 16,25 Orkestmuz. 17,00 Nws en meded 17,15 Madrigalen 17.30 Kerkorgelmuz. 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,28 Paarde- sportber. 18,30 Toneelkroniek 18,45 Sport kroniek 18,52 Gram. 19,00 Nws., radio kroniek en weerpraatje 19,40 Cotton Club. New Orleans! 20,00 Damn Yankees, mu sical 21,00 Lichte muz. 21,30 Lichte muz. 21,40 Klankbeeld 22,00 Nws. en ber. 22,15 Oberbayerstemming 22,45 De zeven kun sten 23,00 Nws. 23,05 Dansmuz. 23,55 24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,02 Gevar. muz. en act. (13,00 Nws.) 15,02 Hoorspel 16,02 Bel canto 17,00 Nws. 18,02 V.d. sold. 19,08 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Spel 21,00 Gevar. progr. (22,00 Wereldnws. 22,55 Nws.) 23.55-24,00 Nws. Zondag 29 november HILVERSUM I 402 m NCRV: 8,00 Nws. en weeroverz. 8,15 Geest, liederen (gr.) 8,30 Morgenwijd. 9,00 De platenbijbel 9,45 Nws. en waterst. KRO: 10.00 Inl. hoogmis 10,05 Hoog mis 11,15 Gevar. gram. 12,10 Boekbespr 12,20 Koorzang met instr. ens. 12,40 Het eucharistisch congres in Bombay 12,50 Buitenl. comm. 13,00 Nws. 13,10 De drie musketiers, licht progr. 13.30 V.d. kind. 14,00 Promenade-ork.: amus. muz. 14,40 Omroepkamerkoor, oude en klass. liederen 15,00 De hand aan de ploeg, lez. 15,05 Lichte gram., sportrep. en -uitsl. 16,30 Weens symfonie-ork., amus. muz. 16,45 De Kerk van Gracias, klankb. over katholicisme in India Convent van kerken: 17,00 Baptisten kerkd. NCRV: 18,00 Zang en piano, negro spiri tuals 18.10 Geest, huismuz. (opn.) 18.30 De stem van de reformatie in Brazilië, gesprekken met predikanten 18,45 Meer stemmige psalmen uit de kring rond Cal- vijn, muz. klankb. van gew. muz. 19,15 Alledaags geloven, lez. 19,30 Samenzang en geest, liederen 20.00 Nws. 20,07 Reflex, meditatie KRO: 20,15 De Zilvervloot, intern, volksliederen 20.45 Het huis aan de gracht, hoorspel 21,30 Stereofonische uitz.: klass. kamermuz. 22,05 Wissewas- sen licht progr. 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Epiloog 22.50 Lichte muz. 23,10 Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 8,00 Nws., sportmeded. en soc. strijdlied 8,18 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geest, leven, toespr. IKOR: 10,00 Kinderdienst 10.30 Ned. herv. kerkd 11.30 Vraag en antwoord 11,40 Gram. 11,45 De kerk in de spiegel van de pers 12,00 Het geladen schip, de rubr. in het raakvlak van kerk en cultuur AVRO. 12,30 Tout a toi, licht progr. 13,00 Nws. 13,07 De toestand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Carrousel, een progr. dat alle kanten op gaat 14,10 Om roepork. en sol., klass. en moderne muz. 15,00 Hou je aan je woord, een progr. vol speelse invallen en literaire spitsvondig heden 15,40 Stereofonische uitz.: lichte orkestmuz. en zang 16.30 Sportrevue 17,00 Zing met ons mee VARA: 17.30 V.d jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjournaal 18,30 Stereofonische uitz Walsork. 19,00 Bij nader inzien, forum 19,35 Vrij entree, cabaret AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Apollo in wapenrok (slot), een serieprogr. over het lied uit de eerste wereldoorlog 20.45 Bel canto (gr.): opera- fragm. 21.30 Wie is de schuldige (II). hoorspel 22,05 Lichte orkestmuz. 22,30 Nws. 22,40 Actualiteiten 23,00 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort: 125 jaar spoor wegen in muz., causerie met gram. 23,55- 24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Satirisch progr. 12,55 progr.-overz. 13.00 Nws. 13,20 V.d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en bel cantoconc. 15.30 Sportprogr. met gevar. muz. (Om 17,00 Nws.) 18,00 Nws. 18,03 Pianorec. 18.25 Gram. 18.30 Kath. uitz. 19,00 Nws. 19,40 Gevar. muz. progr. 22,00 Nws. 22,15 Dansmuz. 22,30 Het speldenkussen 23.00 Nws. 23,05 Stemmig avondprogr. 23.55- 24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 13,00 Nws. 13,15 Gevar. muz. progr 17,00 Nws. 17,10 Gevar. muz. progr. (ver volg) 19,30 Nws. 22,00 Wereldnws. 22,55 Nws. 23,55-24,00 Nws. Maandag 30 november HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en herh. SOS-ber. 7,10 Dagopening 7,20 Klas-s. gram. 7,35 Sportuitsl. van zaterdag 7.45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Gew. muz. (opn. en gr.) 8,30 Lichte gram. 9,00 V.d. zieken 9,35 Waterst. 9,40 V.d. huisvr. 10.10 Klass. gram. 10.20 Rondom het woord, theolo gische etherleergang 11,05 Lichte gram HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7,20 Lichte gram. voor kinderen 8,00 Nws. 8,15 Amus.muz. (gr.) 8.50 Ochtendgym. 9.00 De groenteman 9,05 Oude- en mo- derde koorliederen (gr.) 9,40 Morgenwijd. 10.00 Lichte gram. 10,50 V.d. kleuters IJ,00 Nws. 11,02 V.d. vrouw. Zalerdas 28 november NEDERLAND I NTS: 15,00 Weekjournaal 15.25 Bespied, filmrep. van het Nederlandse dierenleven VARA: 15,40 Soldaten op herfst manoeuvre, tv-film 17,00-17,45 V.d. kind. 19.30 Top of flop NTS: 20,00 Journaal VARA: 20,20 Achter het nieuws 20.45 Reactie op reacties 20,50 November '64, gevar. muz. progr. 21,30 Theater thuis - moeilijk bezoek, licht progr. 22,05 Zo is het toevallig ook nog 'ns een keer, sa tirisch progr. NTS: 22,45 Journaal 22,50-23,15 Rep. Europese kamp. ballroom- dancing voor professionals te Neuss, W.-Duitsland. NEDERLAND II NTS: 20,00 Nws. in het kort. Die Karte mit dem Luxkopf, detectivefilm NCRV 20.25 Muz. progr. NTS: 20.50 Small town USA, documentaire over kleine ste den in Amerika NCRV: 21,30 Tsjechi sche muziekfilm 21,50 Dichter bij God, voordracht en dans 21,55-22,10 Attentie NTS: 22,15-22,50 Rep. Europese kamp ballroomdancing voor profs te Neuss. BELGIë VLAAMS 10,30-12,05 Volksuniversiteit 17,20 Progr. v.d. jeugd 17,45 Schooltelevisie 18,55 Zandmannetje 19,00 Kath. uitz. 19,30 Do cumentaire over de eerste wereldoorlog 19,55 Hier spreekt men Nederlands 19,59 Weerber. 20,00 Nws. 20,25 Wedstr.progr. 21,35 Echo 22.05 de val (The white trap), politiefilm 23,00 Nws. BELGIë FRANS 17,15 Lectures pour tous, lit. progr. 18,30 Berichten 18,33 Slagvelden: Stalin grad 19.00 Histoires naturelles: Identi- teistkaart 19,30 L'Affaire Kempton, de tective 20,25 Les Shadows 20,55 Les cinq dernières minutes, politiefilm 22,30 Euro visie. rep. van de Europese kamp. ball roomdancing voor profs (Neuss) 23,15 Journaal. Zondag 29 november NEDERLAND I KRO: 11,00-11,45 H. Mis NTS: 13,30 14,45 De bezetting XIX, documentaire over Nederland in de 2e wereldoorlog (herh. v. 17 nov. jl.) Eurovisie: 15,00 Rep. Europees kamp. tafeltennis te Mal mÖ 15,30 Rep. intern, concours-hippique te Amsterdam 17,00-17.30 Tafeltennis, voortzetting v.d. rep. uit Malmö CVK- IKOR: 19,30 Leer om leer. televisieca techisatie NTS: 20.00 Journaal 20,05 Sport in beeld 20,30 90 jaar oud, amus.- progr. van de BBC t.g.v. de 90e verjaar dag van sir Winsten Churchill KRO: 22.00 Amsterdams Kunstmaandork., po pul. klass. muz. 22,35 Epiloog NTS. 22,40-22,45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 19,30 De Tijdscapsule, film v.d jeugd 20.00 Journaal 20,05 Tom Ewell- show (Huwelijksplannen), tv-film 20,30 Het zwarte eiland (Kuro-Shima), Japanse filmdocumentaire 21,05 Blatter im Winde tv-spel 22.00-22,30 Paardesport. Enkele hoogtepunten uit het intern, concours- hippique te Amsterdam. BELGIë FRANS 11.00-11.45 H. Mis in Molenbeek 15,00 Studio 5, gevar. progr. 19,30 Vader weet het beter, tv-feuill. Bud. travailleur vo lontaire 20,00 Journaal 20.30 Ma pomme speelfilm 22,10 De vijftig gezichten van Amerika: serie progr. over de 50 staten van Amerika 22,35 Nws. BELGIë VLAAMS 15,00 Voor boer en tuinder 15,30 De Flintstones, tekenfilm 16,00 Eurovisie Paardesport. rep. van de jumping te Am sterdam 17,00-17,25 V.d. jeugd 18,30 Sport uitsl. 18,35 V.d. kleuters 18,55 Opdat zij zouden leven, documentaire film over de kunstmatige ademhaling volgens de van- mond-tot-mond-methode 19,15 Piste, va- riétéprogr. 19.55 Weerber. en meded 20.00 Nws. 20.15 Sportact. 20,45 De schel menstreken van Scapin (Les fourberies de Scapin). blijspel (progr. van de KRO) 22,20 Festival, uitz. gewijd aan het Vie nat. festival van de Belgische films, te Antwerpen 23,20 Nws. VAKANTIE IN CHAAM (V) Volgens mij heeft de Chaamse bo nenpikker geen normaal onderwijs ge noten, had hij dit wel gehad dan had hij zich dat zoeken in atlassen en in lichtingen vragen bij de A.N.W.B. kun nen besparen Want iedereen die normaal onder wijs heeft gehad, heeft op school ge leerd, dat Terwinselen de oudste steen koolmijn van Nederland bezit. En dat Terwinselen een zeer oude plaats is. Nee mijnheer de bonenpikker u zit er naast het spijt me voor u. Verder sluit ik mij aan bij het na schrift van Redactie. BREDA DE „ERWTENPIKKER" BRAVO JAN! (II) Keer op keer moeten we uit de kran ten vernemen hoe vooral bij water ongevallen de omstanders een in doodsnood verkerende drenkeling vol komen aan z'n lot overlaten. Men wacht op een ander... en die .ander" komt niet opdagen. Kort geleden gebeurde dit zelfs enige keren achtereen in twee grote steden van ons land. Geallarmeerde politie of brandweer kon in enkele gevallen ternauwernood redding brengen; in één geval kwam de hulp te laat en verdronk een bejaarde man in de be bouwde kom van Utrecht op het spits uur onder het oog van honderden langs de waterkant samengedromden; niemand bood enige hulp, ook niet in de vorm van het toewerpen van drij vende voorwerpen, lijnen of stokken e.d. Gelukkig zijn er ook tal van voor beelden waarbij mensen soms met ge vaar voor eigen leven een slachtoffer van de verdrinkingsdood weten te redden. En zo was het een weldaad om maandag j.l op de voorpagina van dit blad de 20-jarige Bredanaar Jan van Steen te zien afgedrukt als de redder van een te water geraakte bejaarde dame. Hoewel geen zwemmer van for maat sprong hij zonder een moment van aarzeling geheel gekleed m de Weerijssingel en slaagde in zijn red dingspoging. Als plaatselijke afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen willen wij hier graag hulde brengen aan de red der en de hoop uiten dat velen met ons zijn voorbeeld ter harte zullen ne men. BREDASE ZEEVERKENNERS BOKSEN (IV) Het is de heer Maurer zijn goed recht om geen goed woord over te hebben voor de bokssport. Voor hem spijtig dat die bokssport als amateur sport nooit zal worden verboden en altijd op de Olympische Spelen ge handhaafd zal blijven, zoals dat van het begin af aan is geweest. Voor de laatste maal wil ik er nog gaarne op ingaan. Ik geef toe dat enige wijzigingen in het wedstrijdreglement mede door de steeds voortgaande bokstechniek nodig zullen zijn en dat er in Nedêr- land reeds aan gewerkt wordt, kan ik u verzekeren. Dienaangaande kan ik het met mijn boksbroeder de heer F. B. Appels volkomen eens zijn. De heer Maurer vraagt mij vervol gens enige verklaringen, die ik hem gaarne in het kort wil geven, omdat het weinig nut heeft uitgebreid te zijn wanneer hij blijk geeft totaal onkundig te zijn van de amateurbokssport. Er staat niet in het reglement dat men iemand wonden toe mag brengen. Deze ontstaan in een wedstrijd niet door stoten, maar door het botsen van de hoofden. Wordt dit met opzet ge daan, dan wordt degene gediskwalifi ceerd die dit toebrengt. In de voetbal sport „kan" de speler er uit gestuurd worden, zegt de heer Maurer. In de spelregels van het voetbalspel staat ook niet wat er toch op de dag van vandaag op het veld gebeurt. (Lagar- deü) Hoeveel knock outs vallen er niet in belangrijke voetbalwedstrijden? En zulke knock outs duren gewoonlijk langer dan in de boksring. (DWS-SKI og Lynü) Ik wil ook gaarne verklaren waarom een amateurbokser reglementair min der hard slaat dan een professional. Een professional bokst met hand schoenen van 6 ounces, een amateur met handschoenen van 10 ounces, waardoor de stoot veel minder hard aankomt. En dan nog even over Liston: ik heb gezegd dat professionalboksen een „zaakje" is. De affaire Liston-Clay is echter een geweldige „kermisachtige business" waar nog vele naïvelingen intrappen. En zolang er die zijn, heb ben ze nog gelijk ook. Om een slordige miljoen dollar kijk je niet op een bloedend wondje. Als 33-jarige amateurbokser kan ik u echter geruststellen dat ik al mijn tanden en kiezen bezit, dat ik nog nooit een blauw oog heb opgelopen en dat mijn neus nog altijd even recht vooruit steekt. Gelukkig is ieder vrij of hij risico's wil nemen of niet, net zo goed als een motorrenner of een autocoureur die weet dat het gevaar dat hem in een race dreigt, groter is dan dat hij met zijn pantoffels aan achter de kachel blijft zitten. Zo blijft voor mij de amateurboks sport als van ouds, zoals de Engelsman zegt: „The noble art of selfdefence oftewel „De nobele kunst van zelf verdediging!" BREDA Gielis Beijsstraat 26. A. ROVERS BOKSEN (V) Meneer Maurer, wat u iedere keer schrijft over klappen op mond, nous, oren, ogen enz. is de reden dat boksen zich heeft kunnen handhaven, vanaf de tijd van meer dan 700 jaar voor Christus (want toen stond het al ver meld op de Olympische spelen naast atletiek en worstelen) tot nu toe. Want meneer, dit gevaar-element trekt mensen nu eenmaal aan. Wat zou b.v. auto- of motorsport zijn als de snelheid afgestemd was op een maximum snel heid en men alleen kon winnen door b.v. betere bochten te nemen enz. Dan bleef die sport er niet lang. Dat gezwam over klappen op het aange zicht is altijd een vooroordeel geweest tegen de bokssport zeker al vanaf het einde van de 19e eeuw, toen de mar kies van Queensberry de bokssport nieuw leven inblies, door reglementen samen te stellen, waarvan er nu nog gehandhaafd zijn Dit vooroordeel was er, is er, en zal altijd wel blijven be staan. En al dat nieuws over Clay en Liston is ook weer de zakelijke kant over de bokssport in Amerika, waar van u schijnbaar toch niets snapt. Dit is nu eenmaal wat men noemt het reclameobject van deze tijd: hoe meer geschrijf over die twee, hoe meer de opbrengst. De profsport met de ama teursport vergelijken, is op zijn zachtst gezegd kortzichtig. Wat zou het Ned. amateurvoetbalelftal kunnen beginnen tegen het huidige semiprofelftal, dat nu de nationale kleuren verdedigt? En nog een vergelijking van u wil ik even rechtzetten, n.l. dat over de duur van de wedstrijden. Hoe kunt u er toe komen die tijden te vergelijken? Dat doet men ook niet tussen een achtervol ging bij het wielrennen van 5 km en een koppelwedstrijd van 100 km (en dat is nog van dezelfde sport). Kan men een vergelijking maken tussen b.v. 3 km steeple (pl.m. 9 minuten atletiek) en een wegwedstrijd van 200 km (pl.m. 5 uur wielrennen). Over zelfbeheersing gesproken, weet u dat de meeste boksers wel zelfbeheersing moeten bezitten, want een bokser wordt dit aangekweekt op de training anders krijgt hij teveel treffers, die niet nodig waren geweest, uitzonderin gen daargelaten; verschil van menta-, liteit b.v. De één kruipt bij een treffer, in z'n schulp, een ander vliegt op, al- is dit laatste zeker niet aan te bevelen of aan te moedigen Het is naar mijn mening altijd nog beter dan een of ander onnatuurlijk opwekkend middel tje te gebruiken (doping b.v.) Best meneer Maurer, men is vóór of tégen een sport, maar breek deze nooit af. Probeer integendeel op te bouwen door middel van kritiek zoals de heer Appels' ik zeg probeer: want als de heer,. Appels zich intensiever met de boks-» sport had bemoeid, dan zou hij gewe-» ten hebben, dat de Ned. boksbond» steeds weer bezig is proeven te nemen met schuimrubber en luchthandschoe- nen, met bokskappen, met het wél of niet gebruiken van bandages en welk* soort van bandages enz. enz. om te. proberen de blessuren zo gering mo. gelijk te maken. Nog één ding meneer Maurer, dit is het eerste en laatste woord dat ik schrijf, hopende dat het volledig opgenomen wordt; want u kunt elke week iets schrijven, maar geloof me, ik zou ook telkens iets terug kunnen schtijven, maar dat doe" ik niet. Wel kunt u eens bij mij thuis" komen debatteren; is sta steeds tot uw[ beschikking om het wel en wee, het vóór en tégen van de bokssport te be spreken en er over te argumenteren. Misschien komt daar nog wel eens iets goeds uit voort. BREDA M. VAN TILBURG- Melchior v. Herbachstraat 15. Nu voor en tegen van de bokssport volledig behandeld zijn, achten wijd de tüd rijp om de discussie te* sluiten. Gongslag! Redactie ZONDAG 29 november. Eerste zondag van de Advent. Paars. Mis: Ad le leva- vi. Geen Gloria. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 30 november. H. Andreas. Rood. Tweede gebed. Excita uit de Mis van zondag. Credo. Prefatie van dè Apostelen. DINSDAG 1 december. Mis van de eerste zondag van de Advent: Ad te levavi. Paars. Breda H. Eligius. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Wit. WOENSDAG 2 december. H. Bibiana. Rood. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. DONDERDAG 3 december. H. Franciscus Xaverius. Wit. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. VRIJDAG 4 december. Eerste vrijdag. H. Petrus Chrysologus. Wit. Tweede gebe$ Excita uit de Mis van zondag. Derde H. Barbara. Of: Votiemis van het H. Hart: Geen Credo. Prefatie van het H. Hart. Cogitationes. Tweede gebed Excita. ZATERDAG 5 december. Eerste zaterdag. Mis van de eerste zondag van de Ad vent: Ad te levavi. Paars. Tweede ge1- bed H.- Sabbas. (Bijzondere correspondentie) MUNSTER Op de rug van paar den de wereld veroveren, daarvan dro men zoals overal elders, de stadskin deren in het Westduitse Ruhrgebied. Voor altijd onvervuld zouden deze dro men vermoedelijk gebleven zijn, ware het niet dat enige jaren geleden een boer aan de noordrand van het West duitse industriecentrum van Rijn en Ruhr zich op een meer rendabele ex ploitatie van zijn hofstede moest be zinnen en daarbij overging op het fok ken van pony's. Tegelijkertijd besloot hij ook kleine gasten in pension te ne men en hij schiep tegen een decor van rokende schoorstenen, hoogovens en mijncomplexen een uniek vakantie paradijs voor de kinderen uit de grau we steenwoestijnen van de steden in het Ruhrgebied. Een beetje angstig en bepaald onhan dig klimmen de stadskinderen in het begin op de rug van de kleine montere paarden. Maar het duurt slechts kort, tot de mijnwerkerskinderen de typisch nonchalante houding van cowboys aan genomen hebben, die zij van de bios coop zo goed kennen. Gereden wordt er op de Wildwestmanier zonder zadel en zonder speciale rij-uitrusting. Spijker broeken, zoals men die in elk warenhuis kan kopen, zijn voldoende. „Dat stimuf leert het rijgevoel en vereist meer rer actievermogen", beweert de instructeur, die tevens het pension beheert en vader lijke vriend van de hem toevertrouwde kinderen is. Bovendien is de schepper van dit rui- terparadijs van mening, dat zo'n vakan tieverblijf op de ondertussen alom be kende pony-boerderij de beste opvoeding is. Zevenmaal per jaar, met Pasen, met Pinksteren, driemaal in de zomer en tweemaal in de herfstvakantie arriveren er telkens ongeveer 30 kleine gasten voor een drieweeks vakantieverblijf. Ongeduldis wachten de kleine ruiters op de vroege ochtend na de aankomst op ..hun" paard, dat hen voor de duur van drie weken zal toebehoren en waarvoor zij venzelfsprekend verantwoordelijk zijn. Wat dat in werkelijkheid betekent, is voor vele stadskinderen aanvankelijk een onvermoede beproeving; want er moeten stallen schoongemaakt en die ren verzorgd worden. In het begin hel pen de kinderen van de eigenaar zoveel zij kunnen mee. Is het werk eenmaal gedaan, dan staan in het huis voor allen rijkelijk gedekte tafels klaar. Naar mogelijkheid krijgt iedere gast een pony toegewezen, die wat tempe rament en grootte betreft bij hem of haar past. Goedig en mak. speciaal voor de pmgang met kinderen afgericht zijn overigens alle 42 dieren op de pony boerderij. Zo kunnen de leergierige jonge vakantiegasten onder vakkundige leiding snel in cowboys en Indianen veranderen en op hun „edele volbloed" naar hartelust over de ..prairie" jagen, die hier uit een stuk droog heideland schap bestaat. Terwijl zij dan hun „vurige mustang" de sporen geven, heeft de boer. die zo op kinderen ge steld is, zijn handen vol, om dit Wild westparadijs voor deze montere fchare in stand te houden.

de Stem | 1964 | | pagina 21