\<A assen KABINETSBERAAD TOT IN DE NACHT Algemene ioonronde van Twintig lijken ontdekt ^f|k drie procent gedacht Per bedrijfstak twee procent er bovenop Dr. v. d. Wal volgt mr. H. Albarda op Wegenstelsel beter aanpassen aan recreatie explosie LX Rijkssurprise voor gemeenten KUNST IN SCHROOT BERMTOERISME MOET VERDWIJNEN Meer nieuws op de radio LANCÖME )ING - LEES- MENU Parachutisten stoppen actie V0BLA MONSIEUR. MUTATIES IN Maatschappij weer stabiel Vier man in mijnlift doodgevallen G0VERS-MAAS kolWJecunf parfum MAGIE parfum ■ERDAM m DAGBLAD VOOR ZEELAND IN STANLEYSTAD: BONTMANTEL ST.-NIC0LAAS AANBIEDING SPECULATIES TERUGSPELEN Uitkeringen hoger Idee van cineast In warenhuis te Bergen op Zoom NA 1 JANUARI sint nicolaas geschenken Sint tipt Hollenkamp 16.50 - 79.50 4.95 - 29.50 16 L L MALL '.kcnd aroma Size Filter ALL reurige tabak .L MALL WOWO tMM gelegd, tot nu! En dat teit, perfecte pasvorm toffentypen, in actuele 104e JAARGANG No. 24754 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZAT ERDAG 28 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 oer kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per pos» excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) „Heilig wrakhout op drift" Dat is de titel van een tentoonstellingskritiek van Willem Enzinck, die een exposi tie van ikonen te Middelburg voor u heeft bezocht. Pag. 15. Hoe staat het met onze lonen en prijzen? Drukken zij elkaar omhoog of ontploffen zij broederlijk? Een nadere verklaring vindt u op pag. 17. Sinterklaas is een boekengever bij uitstek. Wij hebben de boekenplank met enkele meters verlengd om alle interessante uitgaven er op te kun nen krijgen. Pag. 23. Hoe is de balans van de derde con ciliezitting? Onze redacteur dr. A. v. d. Weijer is hoewel niet gil lend enthousiast toch best tevre den. Pag. 19. Op onze sportpagina wordt aandacht besteed aan het vijfenzeventigjarig bestaan van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond en aan het bij deze gelegenheid uitgegeven boek. LEOPOLDSTAD Blanke huursoldaten van het Kongolese nationale leger hebben bij het doordringen in het aan de linker oever van de rivier gelegen deel van Stanleystad de lijken aange troffen van 20 blanken, onder wie priesters en nonnen, zo heeft de Amerikaanse ambassade in Leo- poldstad bekendgemaakt. Vluchtelingen uit Paulis zeiden vrij dag dat plm. 50 blanken in Wamba bij Paulis door opstandelingen zijn ver moord. In totaal is van 80 blanken nu bekend dat zij zijn gedood. In Stanley stad werd vrijdag nog steeds gevochten. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken in Brussel maakte vrijdag bekend dat de opdracht van de Belgische parachutis ten in Paulis en Stanleystad is voltooid, zoals premier Lefèvre bevestigde, en dat zondag met het terugtrekken van de parachutisten zal worden begonnen. Als alles naar wens verloopt kunnen zij dinsdag in België worden terug ver wacht, zei hij. In tegenstelling tot wat men eerder had vermoed hebben de op standelingen bij de komst der parachu tisten in Paulis geen blanken het oer woud ingevoerd. De laatste vluchtelingen uit Paulis, ongeveer 150 a 170 mensen, zijn nu naar Leopoldstad vertrokken. De parachutis ten hebben zich naar de militaire basis Kamina begeven. (Advertenties) Een heerlijk warme li met bijpassende bonthoed Breda - Tilburg - Den Bosch SPECIALE PRIJZEN Wollen pakjes en japonnen Lange suède mantels 149,- Lange nappa mantels 159,- Breda - Tilburg - Den Bosch DEN HAAG Het kabinet heeft zich gisteren uitvoe rig beziggehouden met de loon ontwikkeling in 1965, nu de Stich ting van de Arbeid het be drijfsleven zelf dus niet tot overeenstemming heeft kunnen komen. De regering zal nu moe ten mededelen, welke verhoging zij in het komende jaar nog toe laatbaar acht, gelet op haar eigen programma. Gisteravond viel nog niet bij benadering te zeggen, of het kabinet al tot een standpunt bepaling was gekomen, want tot ver in de avond duurde het ka binetsberaad door. De verwach ting is, dat er een algemene Ioon ronde van drie procent komt en bedrijfstaksgewijs toestemming kan worden verleend voor twee procent extra. De regering had op haar vrijdagse agenda onderwerpen als reclame in de t.v., belastingverlaging, weggeld en loonontwikkeling staan allemaal punten die volgende week in het par lement aan de orde komen en er tussendoor was ook nog een vergade ring van de rijksministerraad nodig. Bij voorbaat stond dus vast dat de kabi netsvergadering zeer langdurig en wel licht gisteren nog niet eens voltooid zou kunnen worden. Hierbij kwam nog dat er tussen sommige punten wel een verband kon worden gelegd en dat ze dus door elkaar liepen. Een dergelijke binding is er bijvoorbeeld tussen be lastingverlaging en loonsverhoging, twee zaken die de bestedingsmogelijk heden van de Nederlanders verruimen. Zolang de regering zich nog niet over de lonen heeft uitgesproken, nemen in Den Haag uiteraard de speculaties toe over het percentage, dat de regering uiteindelijk als loonsverhoging toelaat baar zal achten. Het is de algemene verwachting dat het kabinet ergens zal belanden tussen de percentages, die de werkgevers boden (3) en de werkne mers vroegen (7), al was het alleen maar om de schijn van partijkiezen te vermijden. Om deze reden hebben de werkgevers in de laatste vergadering van de Stichting van de Arbeid dan ook geen nieuw percentage genoemd. Het is geen geheim gebleven dat zij eventueel tot 4 procent hadden willen gaan, maar toen zij wisten dat ook dat percentage voor de werknemers onaan vaardbaar zou zijn, lieten zij het on uitgesproken, overtuigd als zij waren dat de regering altijd iets hoger zou gaan zitten dan hun hoogste bod. Het minimumloon wordt op 110 gul den gedacht. Voor deze redenering plei ten twee omstandigheden. De eerste is dat de vice-president van de Europese commissie, de heer Marjolin, dezer da gen heeft gezegd dat de Nederlandse economie een loonsverhoging van 3 a 5 procent in 1985 zou kunnen verdragen. De tweede is dat de vakbeweging bij een dergelijk percentage en bij een der gelijk minimumloon waarschijnlijk wel bereid zal blijven mede te werken aan het toetsen van c.a.o.'s in de Stichting van de Arbeid. Door te stellen dat nationaal gezien 5 procent nog door de beugel kan en 3 procent minimum moet zijn, zou de re gering cn met name minister Veldkamp (Sociale Zaken) de verantwoordelijk heid weer toespelen aan het bedrijfsle ven. dat haar tijdelijk in handen van de regering legde. Over de resterende 2 procent zou dan weer in de bedrijfs takken, respectievelijk in de onderne mingen onderhandeld moeten worden en daar moet men dan maar uitmaken of de bedrijven die 2 procent extra kunnen verdragen zonder prijsverho gingen. Met andere woorden: als er „neen" verkocht moet worden, moet dit maar door de ondernemers worden gedaan en niet door de regering. DR. G. VAN DE WAL, de nieuwe president-directeur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De gemeenten hebben hun eerste Sinterklaassurprise dit jaar al te pakken. Bij schrijven van 23 novem ber delen de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken mee, dat de al gemene uitkeringen uit het gemeente fonds voor 1964 en 1965 worden ver hoogd, respectievelijk van 133 naar 138 en van 138 naar 140 procent (basisjaar 1960 is 100 procent). Bovendien krijgen de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners over 1964 1 per inwoner extra, de gemeenten met meer dan 250.000 inwoners 2 en de gemeenten met meer dan 500.000 2.50. Deze verhoging, aldus de ministers, zijn bedoeld om de financiële gevol gen op te vangen van recente maatre gelen. Voor 1964 zijn daarmee bedoeld de verhoging van de huurcompensatie per 1 juli 1964, de verhoging van de pensioenpremie van 21 tot 24 procent, de invoering van het minimumloon voor ambtenaren van 24 jaar en ouder per 1 januari 1964 en de trend-uitkering aan de ambtenaren per 1 september 1964. Tot de maatregelen die tot de ver hoging van het algemeen uitkerings percentage voor 1965 hebben geleid, be horen o.a. de gevolgen van de invoe ring van de algemene bijstandswet, de omzetting van de kwartaalbetaling van de uitkeringen uit het gemeentefonds in maandbetaling en de doorwerking van de huurcompensatie van 1 juli 1964. De ministers wijzen er tensloite nog op dat het uitkeringspercentage over 1965 nog kan worden herzien als de gemeentelijke uitgaven zouden da len door de per 1 januari te verhogen uitkeringen A.O.W. en A.W.W. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dr. G. v. d. Wal (thans waarnemend president di recteur wordt volgend jaar presi dent nadat mr. H. Albarda, die deze functie destijds tijdelijk op zich nam, zich teruggetrokken heeft. Tevens worden per 1 mei 1965 benoemd tot directeur vsm de maatschappij de 44-jarige drs. J. A. van de Kamp, directeur-ge neraal van I.B.M. en de 59-jarige ir. J. Luymes, thans algemeen be drijfsdirecteur van de K.L.M. Na het aftreden van mr. Albarda. waarschijnlijk medio 1965, zal de di rectie van de luchtvaartmaatschappij bestaan uit: dr. G. v. d. Wal, president directeur, ir. Besanpon, directeur, drs. J. v. d. Kamp, directeur en ir. J. Luy mes, directeur. De heren Besanpon en Luymes komen uit het bedrijf zelf voort (ir. Luymes werkt er al 32 jaar), terwijl dr. v. d. Wal en drs. v. d. Kamp buitenstaanders waren, zij het met een formidabele staat van dienst in het economisch, maatschappelijk en orga nisatorisch leven in Nederland. Uit deze benoemingen valt volgens K.L.M.-woordvoerders af te leiden, dat de stabiliteit van de maatschappij zich herstelt. Mr. Albarda is destijds op aandrang van de regering en van de raad van commissarissen van de K.L.M. president-directeur geworden, om de K.L.M. uit de moeilijkheden te helpen. Zijn functie was, op eigen verzoek, een tijdelijke. Zodra de maatschappij weer in betere banen geleid zou zijn. wilde hij zich terugtrekken. Dit tijdstip na dert thans naar zijn mening en de plv. president-directeur dr. v. d. Wal, die een lange inwerkperiode gevraagd had, kan hem binnenkort in deze belang rijke functie opvolgen. AMSTERDAM Als de Amster damse cineast Louis van Gasteren zijn zin krijgt, zullen binnen afzien bare tijd op grote stadspleinen hopen oud-roest verschijnen. Binnen in die grillige hopen oude en kapotte auto's die gezamenlijk een sculptuur moeten vormen, zitten nog de oorspronkelij ke verlichtingen. De omwonenden kunnen via een telefoon vanuit de huiskamer met deze lichtjes spelen waarmee zij, volgens Van Gasteren de ruimtelijke vorm van de sculptuur zelf helpen bepalen. In een zo'n sculptuur gaan naar schatting 250 tot 1000 wrakken van vrachtauto's en personenwagens in diverse stadia van verval. Louis van Gasteren noemt een der gelijke schepping een „auto-sculp tuur in tele-creatie". De overheid moet volgens hem plaatsen en fond sen voor dergelijke scheppingen be schikbaar stellen. De juiste opzet is dan als volgt: Op een plein of in een grote ruimte, waar grote gebouwen of woonhuizen omheen staan, wordt een sculptuur gemaakt, opgebouwd uit autowrak ken, Daarvoor komen in aanmerking sloopauto's die nog intact zijn maar versleten, auto's die total loss zijn en wagens die al geheel of gedeelte lijk mechanisch als schroot zijn sa mengeperst De ruimtelijke vorm van zo'n sculptuur dient te zijn aangepast aan de omliggende bebouwing en te worden bepaald door de artiest die het schroot-sculptuur ontwerpt. Is de auto-berg of -kolom ge construeerd, dan moet volgens het plan van de cineast de oorspronke lijke verlichting weer worden aange bracht met inbegrip van achterlich ten, dashboard- en andere binnen- verlichting en richtingaanwijzers. De voedingslijnen van de lichtpunten en de schakelapparatuur komen samen in de eigen telefooncentrale van de sculptuur, die een eigen nummer heeft Draait een van de omwonen den dan dit nummer, dan gaat een der beschikbare lichtpunten- of -groe pen branden. Dit kan natuurlijk een reuze pret geven voor de bewoners van plei nen die op deze wijze worden verrijkt maar dat is niet de eerste opzet. Die is serieuzer: Van Gasteren wil de samenleving verrijken met een „een voudige overdenking". En dan is er tenslotte nog een zeer nuchtere over weging in het spel. Op deze manier namelijk raakt Nederland, altijd n«g volgens de initiatiefnemer, op een fatsoenlijke manier de autowrakken kwijt, waarmee men al spoedig geen raad meer zal weten. AiN GAfe'ljfcKUiN MOERS Vier mijnwerkers zijn vrijdag omgekomen en een vijfde is ernstig gewond geraakt in de Rumeln- steenkolenmijn. nabij Moers in het Roergebied. De kabel van de schacht- lift, waarmee de kompels afdaalden, brak en de cabine maakte een val van veertig meter. Een van de omgekome nen is een Turk, evenals het zwaarge wonde slachtoffer. De loop van de wegen bepaalt in be langrijke mate de ontwikkeling van de openluchtrecreatie. Bij het uitzetten van nieuwe tracés moet meer dan tot nu toe de recreatie dienende functie van de wegen in beschouwing worden genomen. Dit zijn een paar conclusies van ir. P. L. van Steenveldt, directeur van de recreatiegemeenschap Noord en Midden-Veluwe. Hij legde deze conclusies neer in een preadvies voor het congres „Weg en recreatie", dat op donderdag 10 de cember in Utrecht zal worden gehou den. Hij stelt in dit advies dat de weg in positieve zin een bijdrage kan leve ren, wanneer deze op een doelmatige wijze de recreatiegebieden benadert en goed bereikbaar maakt. Er kunnen juist recreatiemogelijkheden ontstaan in het kader van wegenaanleg. Hij stelt verder dat het uit een oog punt van recreatie wenselijk is om de capaciteit van de wegen, die naar belangrijke recreatiestreken voeren, aan het toeristische verkeer aan te passen. Als zodanig zijn in het geding, de Noordzeekust, geraamde toekomstige capaciteit van het strand van Den Hel der tot en met Voorne IY2 miljoen; de Veluwe met het Veluwemeer, geraamd toekomstig bezoek 150.000 vakantiegan gers en een half miljoen dagtoeristen; de overige randmeren langs de IJsel- meerpolders, vooral dagbezoek; de Bra bantse Kempen, 50.000 vakantiegangers en een grote ontplooiingsmogelijkheid voor het dagtoerisme en als laatste het Deltagebied, waar alleen al voor het Grevelingenplan een capaciteit van 500.000 personen is geraamd. Dit zijn nationaal gezien de streken waarnaar een massale trek te verwachten is, 20 meent ir. Van Steenveldt. Tr. A. H. van Bodegom, administrateur directie waterstaat, heeft een pre advies uitgebracht over de autosnel weg en recreatie. Daarin stelt hij on der meer de vraag of de toerist niet in de gelegenheid moet worden gesteld om op bijzondere uitzichtspunten langs een snelweg de auto te parkeren om op zijn gemak van het uitzicht te ge nieten. Het lijkt hard aldus ir. Van Bodegom om deze vraag zonder aar zelen met neen te beantwoorden, maar uit een oogpunt van verkeersveiligheid is dit het enig juiste. Wanneer recreatiemogelijkheid aan wezig is of geschapen moet worden, behoort die naar zijn oordeel niet te liggen aan of zelfs maar nabij de snel weg, maar verder daarvan af in het zijterrein, en dan van de snelweg al leen bereikbaar te zijn langs de nor male aansluitingen. In zijn preadvies zegt hij verder dat rooilijnen en in het uiterste geval zichtwerende beplanting het verkeer op de snelweg zullen moe ten beschermen tegen hinderlijke uit straling van recreatieve activiteit in het zij terrein. Bermrecreatie kan in geen geval sa mengaan met snelverkeer. Als de nieuwe verkeerswetgeving van kracht zal zijn, houdt deze ook een stopvebrod in voor het gehele weggebied, zodat het, ook zonder speciaal bord, verbo den zal zijn te stoppen of op de bermen te verblijven. Ir. Van Bodegom betwijfelt het of de bermrecreanten, die door de ver boden meer en meer verdreven zullen worden van de gebruikelijke plaatsen, veel gebruik zullen gaan maken van de rust- en picknickplaatsen. Door de kracht van de explosie werd een rolluik finaal weggeblazen. HILVERSUM De Nederlandse Ra dio Unie is met het Algemeen Neder- landsch Persbureau A.N.P. overeenge komen dat aan de uitzendingen van de radionieuwsdienst met ingang van 1 ja nuari 1965 een grotere spreiding zal worden gegeven. De nieuwsuitzendingen van 7 uur, 8 uur en 13 uur zullen na de zenderwis seling op 1 januari via één zender (Hilversum I) plaatsvinden. Op de an dere zender (Hilversum II) zullen nieuwsuitzendingen worden ingelast om 7.30 uur, 8.30 uur en 12.30 uur. Deze uit zendingen omvatten afhankelijk van de omvang van het nieuws tien mi nuten. Het korte nieuwsbulletin om 11 uur dat over de zender Hilversum I wordt uitgezonden, blijft gehandhaafd De mededelingen voor land- en tuinbouw zullen in verband met deze wijzigingen om 12,27 via Hilversum II worden uit gezonden, voorafgaand aan de daarop volgende nieuwsuitzending. De uitzen dingen van de radionieuwsdienst in de namiddag en avonduren blijven onge wijzigd. Deze spreiding betekent dat het aan tal nieuwsuitzendingen in enkele jaren tijd is gestegen van 7 tot 13. (Advertenties) Milano After shaves pre shaves haarlotions cadeau coffrets Italia 3.957.95 5.50 9.95 5.75 - 14.50 7.95 - 29.50 St. Nicolaas-Tips: HOOGTEZONNEN ELECTR. SCHEERAPP. LUXE POEDERDOZEN Eau de Cologne - Parfum Tabac - Old Spice Victor etc. D.A. drogisterij - Parfumerie Veemarktstraat 37 Tel. 32107 Breda grate markt 50 catharinastraat 4 breda (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Een zware ontploffing heeft gister morgen ernstige schade aange richt in het magazijn van Vroom en Dreesmann aan de Arnoldus Asselbergsstraat te Bergen op Zoom. Een gedeelte van de vloer werd opgeblazen, dakkapellen werden aan scherven geslagen, een aluminium rolluik werd aan stukken gereten en in het maga zijn opgeslagen artikelen werden beschadigd. Een personeelslid, de heer A. de Kort, kreeg brand wonden aan een arm en werd ter observatie in het Algemeen Bur ger Gasthuis opgenomen. Over de oorzaak van de ontploffing, zo verklaarde een lid van de directie van V D bestaat nog geen enkele zekerheid. Een onderzoek na de explo sie wees uit, dat zich onder een zoge naamde kruipvloer door onbekende oor zaak ontplofbare gassen hadden opge hoopt. Toen een personeelslid ter plaat se een elektrisch lasapparaat in werking stelde, kwamen de gassen tot ontplof fing. In de betonnen vloer werd een flink gat geslagen, betonnen sluitstuk ken werden enige meters weg geslin gerd, evenals een zwaar ijzeren putdek sel, dat verbogen in een hoek werd te ruggevonden. Een gelukkige omstandigheid was nog dat de constructie van de dakkapellen en de aluminium roldeur, die het ma gazijn van de straat scheidt, zodanig is dat deze onmiddellijk door de lucht druk kapotgeslagen werden. Daardoor is vermoedelijk voorkomen, dat er ern stiger schade of meer persoonlijke on gelukken geschiedden. Na de klap begaven zich vele ge schrokken voorbijgangers naar het ma gazijn. Men vermoedde het ergste ea welra deden dan ook geruchten de ronde als zouden er verschillende per sonen zeer zwaar gewond zijn. Dat bleek dus gelukkig nogal mee te vallen. - Over de omvang van de schade kon, aldus de woordvoerder van V D nog geen zinnig woord worden gezegd. Zo lang het onderzoek duurde, kreeg men geen toestemming na te gaan, welke ar tikelen waren beschadigd. Wel bekend is, dat het hier vooral gaat om meubel stukken. Men verzekerde, dat er geen. enkele stagnatie zal ontstaan in de af levering van St.-Nicolaasartikelen. SELECTIEKLEDING prachtige heren zakdoeken, altijd welkom v.a. 1.95 leuke kamerjas 29.75 moderne manchet knopen 4.95 pebble grain hand schoenen 15.90 zijden sjaal wol ge- AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM, PARIS FRANCE

de Stem | 1964 | | pagina 1