Plan voor bijna 500 aan Veer se Meer I levert b. en w. land- en zomerhuizen Nieuwe Boerenleenbank Sas van Gent geopend Wissenkerke houdt het niet bij „De Banjaard alléén Ondeugdelijke stoomketel in bedrijf: 100gulden boete BOVAG Z.-Vlaanderen eist contante betaling IFA-klanten eten er goed van en leven goedkoper aarverklaring Tegen Vandaag Morgen OOGWATER Nog 10.000 gld. nodig Bouwvergunning vcrzorgingscen trum bejaarden Axel Commissaris bezocht Het Vrije van Sluis Tentoonstelling konijnen en pluimvee Jaarverslag 1963: Kath. reclasserings- vereniging in volle ontplooiing HET HUIS VAN ST.ELOY Vonnis kantongerecht Oostburg Ook voorwaardelijke slraf en proeftijd UITBREIDING DIENSTVERLENING Nieuw gebouw aan nog aan te leggen Keizer Karelplein Dienstverlening Leden vergadering C.V.V. Zeeland Weer vlasbrand te Heikant Jjlafiblafl pc Stctn In de tang Lichtpunt Per 1 januari Premiekeuringen jonge paarden óók met St.Nicoïaas LEVENSMIDDELEN ïebben gelegd. De heer r kondigde overigens nog idviezen van de technisch in de gemeente en van de le directie voor de volks- ig niet meer au serieux te men. ien alleen technische kan hij. ..Dat is hun taak", repli- ïrgemeester Reuser. Waarna vas afgedaan. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 Van Acker sprak zich voorts net voorstel van b. en w. tol goedkeuring van de plannen sning van enkele perceeltjes het plan „west". „Ik kan me tellen dat de mensen niet wil len. Ze hebben vroeger eenn ld voor hun grond gehad dan motiveerde h$j. Burgemeester elde mede dat het gemeente ireid blijft tot onderhandeier genaren van de gronden. D< e raad had dan ook vrede me besloot voorts tot herziening cploitatieberekening van he het kerkdorp Heikant en to' van een grondprijs van f 17.- Dor de gronden in het plai eer Stevens zei te verwachter spirantbouwers nu hun hei ;n in andere gemeenten, omda' grond goedkoper is". Zulk -eden door burgemeester Reu- ithouder Blommaert. Er zijr in overvloed, lieten zij weten Wild elanden kreeg bij raads- bijdrage van 50 pet. (f 750. en, te maken bij de verbete de verbindingsweg tussen d( lat en de Oudestraat. Voor d< r Atletiekvereniging bleek eei an f 25,weggelegd. Ten d nog besloten tot verkoop va jes grond aan de Roskamstras :tievelijk de heren J. A. vai Th. Beugels. zaterdag 28 november, gelde nd de volgende hoogwaterstar sweert: 10.25 en 23.09 uur. Te, ).58 en 22.40 uur. Vlissingen .11 uur. Wemeldinge: 11.04 e saai 20 uur Cabaret Wim So 10 uur Koningen van de zon. 20 uur Ledenvergadering NK Centraal 14.30 uur Vergaderin an Oranje 14 uur Vergaderin chten centrale rshof 20 uur Bijenkomst med< fruitcorso 1.30 uur Vergadering vrouwei VV ïw 19 uur Verg. proefstatio fruitteelt :nisse Huis 19 uur Afsluiting streek ring Tholen 5en ia 20 uur Toneeluitvoering NR ra 20 uur Moord in galop 14 50 uur Voetstappen in de mi.1 rtensdijk s 15 uur Opening 5en 20 uur Follow that dream, jtsdijk tehuis 19.30 uur Raadsverg. HG ené 19.30 uur Start rally W? imerce 14 uur Bijeenkomst uwvoorlichtingsdienst rpe lia Keuring konijnen en pluir iG imbost 19 uur Kalkoenschietin HTRG 19.30 uur Eddie in volle vaa :brug inck 13.30 uur Schieting. rpe lia Tentoonstelling konijnen e ^e. an Oranje 20 uur Feestavon1 nneeuwen". uw 15 uur Vergadering wegvei' ;ring Politiebond. 14.30 uur Vergadering Ned Gymnastiekverbond kring Zee 19 en 21 uur Koningen van dc hjrg s 14.30 uur Eerste zitting Mid 5 jongerenparlement. uur Zoeloe 14 j. 19 en 21.15 uur Eddie in volk j- iden Opening „De Arne" door jhr le Casembroot. 5rzande an Leuven 14.30 uur contact postzegelverzamelaars. 15.30 uur Kalkoenschieting. ien en 21 uur Voetstappen in de ra 19 en 21 uur Moord in pen iO uur De Notekraker (Ballet) ke Theater 8 uur Maciste, Gla* m Rome. ge v. Dijck Privé bal. gent 19.45 uur Jonge meisjes va'" amilie. vliegen. en uur Follow that dream lg uur: Tussen Shanghai en St ring 14.45 uur Verg. N.K.V- d Jeugdcentrum 14 u. St.-Ni- dC,ag- TIP Emmen 20 u. Feestavond Ue ce-koewacht lalkoenschieting bij A. de Bock rum 8 uur De man met de vijf en. \men larting bij Nonkel Bob en 'f (v.h. Café Moorthamer) •itsing bij Nonkel Bob en Ti»" uisgebouw 15 uur Afscheid T ermaas. (Advertentie) BURGEMEESTER Pa. WISSE plan op lange termijn (Van onze correspondent) AXEL Tijdens een vergadering kon het bestuur van de stichting Protestants- christelijke bejaardenzorg te Axel tot vreugde van de aanwezigen enkele belang rijke mededelingen doen, nl. dat de bouw vergunning voor het verzorgingscentrum, dat gebouwd zal worden op de hoek Sin- gehveg-Beatrixstraat, is verleend, en dat de bouw gegund is aan Kortewegs Bouw- mij. te Breda voor f204.124. In totaal zal een bedrag van f325.000 nodig zijn. De stichting heeft een budget van f 50.000 per jaar waarvan f40.000 door subsidie terugvloeit, zodat er nog f 10.000 bijeengebracht moet worden. De voorzitter, dokter Boor, toonde de vergadering de werktekening van het verzorgingscentrum. Het bestaat uit een ruime recreatiezaal en een woongedeelte I voor de eventuele conciërge of zuster. Voorzien is er ook een dokterskamer en douchecellen, en een centrale keuken i waar degenen, die hulpbehoevend zijn, de maaltijden kunnen betrekken. Het geheel doet ruim en modern aan. Gepoogd zal worden het centrum binnen een jaar op te leveren. Het voornaamste doel was i medewerksters te inspireren om de ont- I brekende tienduizend gulden te verzame len. De manier waarop vormde een leven dig gesprek waarbij gesteld werd alle inwoners van Axel hierin te betrekken, gezien voor iedere bejaarde de mogelijk heid openstaat tot een bezoek aan de recreatieruimte. MIDDELBURG De commissaris van de koningin heeft een bezoek gebracht aan het waterschap Het Vrije van Sluis. Te Breskens werd de commissaris ont vangen door het dagelijks bestuur van het waterschap, dat vergezeld werd door de griffier en het hoofd van de techni sche dienst. Verschillende wegen werden bezichtigd evenals de situatie bij het Zwin. Plannen tot dijkverzwaring werden besproken, terwijl voorts aandacht is besteed aan de afwatering en de gemalen. Hierbij gaf het hoofd van de technische dienst de no dige toelichting. Een nabespreking vond plaats in hotel De Wielingen te Cadzand. (Van onze verslaggever) WISSENKERKE Door de uit voering van het drie-eilandenplan, als eerste afgerond geheel van de Deltawerken, is het V-vormige Veerse Meer ontstaan. Grote stuk ken buitendijkse gronden, aan de rand van dit Veerse Meer, zijn drooggevallen. Zij zijn uitstekend geschikt voor het aanbrengen van recreatieve voorzieningen. Hier en daar langs het Veerse Meer is een schuchter begin gemaakt met deze „aankleding". Voor het overige bevindt de ont wikkeling van het Veerse Meer tot een recreatie-object van betekenis zich nog in het beginstadium. Plan nen zijn er genoeg. Kijk naar het Zilveren Schor, kijk naar de Arne- xnuiden, Kortgene, Wolphaartsdijk. Ook de gemeente Wissenkerke heeft sedert kort haar plan gereed. Gezien in de totale ontwikkeling van het Veerse Meer is het een bijzonder belangrijk plan. De gemeente Wissenkerke beslaat met 5700 ha ongeveer de helft van het hele vroegere eiland Noord-Beveland. Geen enkele gemeente aan het Veerse Meer bezit zoveel droog gevallen, buitendijkse gronden als juist Wissenkerke. Speciaal voor deze buitendijkse gronden, die de gemeente Wissenkerke aan de west- en zuidzijde omkransen, is nu een ontwik kelingsplan opgesteld, waaraan de dienst der Domeinen, de Deltadienst van Rijks waterstaat, Staatsbosbeheer, de Provin ciale Planologische Dienst en de gemeen te zelf hebben meegewerkt. Het plan is uitgewerkt door ir. J. D. Poley van het architectenbureau Rothui zen en 't Hooft N.V. te Goes. Het landschapsplan dat Staatsbosbeheer voor het Veerse Meer reeds had uitge werkt, is uitgangspunt voor het plan Wissenkerke geweest. Het recreatieplan omvat de gronden aan het Veerse Meer vanaf de Veersegat- dam tot en met het havenkanaal naar Kamperland (zie tekening). De zuide lijker gelegen buitendijkse gronden zullen een landbouwbestemming krijgen (9) of natuurreservaat blijven (10). De recreatiegronden aan het Veerse Meer in de gemeente Wissenkerke zijn in eigendom van het rijk of in particulie re handen. De Schotsman, de plaat direct ten zuiden van de Veersegatdam is staats eigendom. Hier is reeds een gebied van meer dan honderd ha ingeplant met loof bos (2). Het zal vier tot zes jaar duren eer de bomen behoorlijk wat hoogte heb ben gekregen. Pas dan zal dit bosgebied voor het publiek worden opengesteld. Ten zuiden van de Schotsman ligt de wat smallere Ruiterplaat. Deze plaat loopt in de richting van de havenmond naar Kam perland spits toe. De kop van de Ruiter plaat is nog staatseigendom. Dit gebied (3) is bestemd voor de zogenaamde soci ale recreatie. Er zal hier op een terrein van ongeveer 25 ha. plaats zijn voor kam peerterreinen, kamphuisjes en speelwei den. Bovendien is hier ruimte gereser veerd voor een café en voor wat winkels. De Hervormde Kerk heeft zich reeds als exploitant van dit gebied opgeworpen. Een beslissing is evenwel nog niet ge nomen. Zuidelijk hiervan, op het snelste deel van de Ruiterplaat, voorziet het plan in de bouw van 195 zomerwoningen (4) en 151 landhuisjes (5). Ze zullen worden geëxploiteerd door de Grondexploitatie Mij. Campen en Soetelinxkerke te Mid delburg. De terreinen aan weerszijden van de havenmond naar Kamperland (7) zullen als speelweiden worden ingericht. Vlak bij de ingang van het havenkanaal is de nieuwe jachthaven (6) geprojecteerd. In deze haven zal plaats zijn voor 216 jach ten. De jachthaven zal waarschijnlijk vol gend jaar reeds in uitvoering kunnen worden gebracht. Achter de jachthaven zal nog een terrein beschikbaar komen voor de bouw van 122 zomerwoningen. Het grootste deel van dit gebied is in eigendom van de heer L. Schruwer uit Waalwijk. Tussen dit terrein voor zomer woningen en de bebouwde kom van Kam perland zal nog bos worden aangeplant. Een zeer interessant gebied in dit deel van het Veerse Meer is de Haringvreter, een plaat tussen Kamperland en Veere (zie tekening no. 8). De Haringvreter is in bezit van de staat. Vorig jaar zijn er landbouwgewassen geteeld en geoogst. Daarna hebben bosaanplantingen plaats gehad. Het ligt niet in de bedoeling be bouwing op de Haringvreter toe te laten. Hoogstens zal er gelegenheid tot kampe ren worden gegeven. Het gemeentebe stuur heeft de minister van binnenlandse zaken onlangs gevraagd de grens van de gemeente Wissenkerke in het Veerse Meer vast te stellen. Burgemeester P. Wisse van Wissenkerke zegt dat het na melijk niet vast staat tot welke gemeente de Haringvreter behoort. De burgemees ter acht een uitspraak van de minister gewenst. Mocht blijken dat de Haring vreter op Wissenkerke's grondgebied ligt dan zou Wissenkerke een hogere uitke ring uit het gemeentefonds krijgen. Burgemeester P. Wisse legt er overi gens de nadruk op dat het hier gaat om een plan op lange termijn. Deze laatste term is vooral van toepassing op de bouw van landhuisjes en zomerwoningen op de Ruiterplaat en achter de jachthaven. Zo lang er woningnood is laat de huidige minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid hoegenaamd geen ruimte over voor de bouw van deze woningen. „Wan neer die er niet zou zijn", zo zegt ir. J. D. Poley. „dan was het hele plan bin nen vijf jaar volgebouwd". Wissenkerke is altijd een landbouwge- meente geweest, die zich kon beroemen op het bezit van kapitale boerderijen. Na de één-wording met Zuid-Beveland en Walcheren heeft het prachtige duinenge bied aan het begin van de Veersegatdam snel een zekere vermaardheid gekregen. Er ontstond in minder dan geen tijd een aantrekkelijk bungalowpark, de Banjaard dat door de gemeente wordt geëxploi teerd. Even verderop is een kampeer terrein ontstaan dat plaats biedt aan duizende toeristen. In de afgelopen zomer herbergde Wissenkerke evenveel vakan tiegangers als zij inwoners heeft (3200). Wissenkerke. dat voor 99,9 procent pro testant is, staat niet onwillig tegenover deze ontwikkeling. Van de elf raadsle den behoort er maar één tot de S.G.P. de politieke groepering, die zich op gods dienstige gronden tegen elke vorm van recreatie verzet. De grote meerderheid van de raad staat integendeel volledig achter de plannen van burgemeester en wethouders om de recreatie in de ge meente, waar mogelijk, sterk te bevor deren. 1. STRAND 2. BOS 3. KAMPEERTERREIN 4. ZOMERWONINGEN 5. LANDHUIZEN 6. JACHTHAVEN 7. SPEELWEIDEN 8. DE HARINGVRETER 9. AGRARISCH GEBIED ZONDER BEBOUWING 10. DE GOUDPLAAT (natuurgebied) ONTWORPEN WEGEN WESTDORPE Jaarlijks wordt door de vereniging Van konijnen- en pluim veehouders ,,Westdorpe en Omstreken" een grote provinciale tentoonstelling ge organiseerd in het verenigingsgebouw Concordia" te Westdorpe. Sedert het bestaan van die vereniging is de pu blieke belangstelling veel gegroeid voor deze klein-dier-sport De tentoonstelling" wordt dit jaar ge houden op zaterdag 28 en zondag 29 november a.s. Het aantal ingeschreven dieren is in voorgaande shows nog niet bereikt. Er zullen 209 stuks konijnen tentoongesteld worden, en ruim 130 hoenders. Dat er voor sierduiven steeds meer belangstelling bestaat bewijst het groot aantal inschrijvingen (181), een aantal dat op de shows in Zeeuwsch-Vlaande- ren nog nooit is voorgekomen. Verder zijn er 55 postduiven te be zichtigen. Wat de vogels betreft, deze worden op dezelfde dagen tentoongesteld op de jeugdzolder van het verenigingsgebouw. Meer dan 100 prachtige kanaries en tro pische vogels zullen deze bovenzaal sieren. In totaal bijna 700 dieren en vogels in alle kleuren. De keuring vindt reeds vrijdag plaats. De jury wordt gevormd door 7 keur meesters. BREDA De katholieke reclasse- ringsvereniging heeft haar jaarverslag over 1963 gepubliceerd. In het boekje zijn de verslagen opgenomen van ver schillende inrichtingen voor reclassen- ten. In het jaarverslag wordt o.a. ge steld. dat tijdens het verslagjaar ver schillende malen de dringende behoefte is gebleken aan een geschikte, beschut tende omgeving voor bepaalde reclas- senten, die i.v.m. hun aanpassingsmoei lijkheden vanuit verpleeginrichtingen of penitentiaire inrichtingen eigenlijk niet terstond in de vrije maatschappij kon den worden geplaatst. Door het ontbre ken van c.q. een tekort aan voldoende tehuizen voor een korte opvang van „moeilijke" reclassenten, moest er noodgedwongen vaak langdurig gezocht worden naar geschikte kostgezinnen. De vereniging is thans in volle ont plooiing. Het ambtenarenkorps groeit en de deskundigheid wordt steeds groter. Dit impliceert een veranderde taak van de afdelingsbesturen. Een beraad hier over is gaande. In de komende jaren zal dit beraad ongetwijfeld tot concrete resultaten leiden, waardoor de structuur van de vereniging duidelijker wordt. ARCHITECT ir. J. D. POLEY ..zonder bouwstop 5 jaar vol De ijshockey wedstrijd Tsjechoslowa- kije-West-Duistland, die in Praag werd gespeeld is geëindigd in een 80 zege voor de Tsjechen. De tussen standen waren 01, 01, 06. De stijve gouden armband, z.g. slavenband, is in Nederland al vele eeuwen een geliefd sieraad. In de klassieke, gladde vorm, alsmede in velerlei moderne variaties, kunnen wij een interessante keuze voorleggen. De prijzen variëren van ca. f 200- tot f 800.- en hoger. J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Voor het katongerecht is wegens overtreding van de hinderwet J.C.B. uit Breskens veroordeeld tot een geldboete van f 100,twee weken voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. De eis van de officier, mr. A. Rosingh, was f 100,meer. B. liet in zfjn confec tiebedrijf een ondeugdelijke stoomketel (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent heeft gistermorgen de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Boerenleenbank aan de Oostkade te Sas van Gent verricht. De bank is altijd gedurende 37 jaren gehuisvest geweest in de woning aan de Tramstraat van de ex-kassier de heer G. A. van den Hemel, die op 1 juli jl. ontslag heeft genomen en zijn functie heeft overgedragen aan zijn zoon. de heer J. van den Hemel, die met zijn echtgenote de bovenverdieping van het nieuwe gebouw betrokken heeft. Tijdens de bijeenkomst, die na de opening in de hal van het nieuwe bankgebouw plaatsvond onthulde de voorzitter van de Boerenleenbank, de heer J. C. Audenaert bovendien een ge denksteen, waarin de namen van leden van het bestuur en de raad van toe zicht gegrifd staan. (Advertentie) Burgemeester Den Boer betoogde na dat hij de opening had verricht, dat het Sasse gemeentebestuur de vreugde van het bestuur van de Boerenleenbank over het prachtige en ruime, nieuwe gebouw deelt, „omdat het een aanwinst voor de gehele gemeente is", zoals hij zei. De heer Den Boer zei van mening te zijn dat de Boerenleenbank haar bestaansrecht in Sas van Gent gedurende de 37 jaren van haar bestaan alleszins heeft bewezen: de omzet steeg gedurig en de bank heeft een belangrijke positie in de gemeen schap van Sas van Gent ingenomen. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat het gebouw over enige tijd, wanneer de ka- naalarm tussen de Oost- en de West kade in het kader van de kanaalverbre dingswerkzaamheden zal zijn gedempt, bijzonder representatief gelegen zal zijn aan het nog aan te leggen Keizer Karel plein. De burgemeester sprak de hoop uit dat de ingebruikname van het nieuwe gebouw een nieuwe periode met een nog grotere groei voor de Boerenleenbank zal inluiden. Voorzitter Audenaert wees er in zijn toespraak op dat het nieuwe gebouw het de Boerenleenbank mogelijk maakt de uitgebreide cliëntèle met een nog Burgemeester R. A. J. den Boer verrichtte de opening van het nieuwe bankgebouw. Belangstel lend keken v.l.n.r. mr. J. F. Claessen, de heer J. C. Audenaert en kassier J. van den Hemel toe. betere dienstverlening tegemoet te tre den. Hij dankte voorts alle personen en instanties, die hun medewerking hebben verleend aan de verwezenlijking van het nieuwe gebouw. In dat verband noemde hij o.m. het gemeentebestuur, ar chitect C. P. Schellekens uit Dongen, aannemer G. van Steenbergen uit Sas van Gent en de ex-kassier G. A. van den Hemel, wiens naam ook voorkomt op de gedenksteen in de hal. Tenslotte sprak nog de directeur van de Centrale Coöperatieve Boerenleen bank te Eindhoven, waarbij de Sasse bank is aangesloten. Hij zei te hopen dat de Boerenleenbank in het nieuwe ge bouw uitbreiding zal kunnen geven aan de taak, die de bank vervult ten opzichte van de gemeenschap. Hij bleek bijzon der tevreden over de doelmatigheid van het nieuwe gebouw en sprak er zijn vreugde over uit dat het zo'n uitstekende plaats in Sas van Gent heeft gekregen. De opening werd bijgewoond door o.m. alle leden van het bestuur en de raad van toezicht van de Boerenleenbank, door het voltallige college van b. en w., door de districtsinspecteur, de heer J. Bierings. aannemer en architect en adjudant J. Deelen van de rijkspolitie, 's Middags re cipieerden bestuur en raad van toezicht in hotel De la Bourse. Bij die gelegenheid kwamen vele Sassenaren hun opwachting maken, evenals bestuurders en kassiers van de boerenleenbanken in de omge ving. functioneren zonder vergunning van de hinderwet, terwijl bovendien niet aan alle veiligheidsbepalingen was voldaan. Verdachte toonde zich hoogst verwon derd weer te worden veroordeeld. In het begin van dit jaar was hij al eens voor hetzelfde feit met f 160,beboet, maar het bleek geen leergeld te zijn. De stoom ketel bleef in bedrijf zodat bij controle door de arbeidsinspectie weer procesver baal werd opgemaakt. Dit proces kruiste nu de vonniswijziging van de eerste keer, reden waarom B. het allemaal niet meer kon bijhouden en daarover zijn verwon dering uitsprak. Mr. Rosingh hielp hem echter in scherpe bewoordingen uit de droom en hield verdachte de mogelijk heid voor om elke dag tegen hem pro ces-verbaal op te laten maken. B. had ruimschoots de gelegenheid gekregen de nodige voorzieningen aan te brengen, en de vereiste vergunningen aan te vragen. Omdat hij maandenlang niets had ge hoord, dacht hij ervan af te zijn. Zijn na latigheid werd streng gestraft. Snelheidsduivel P.J.S. uit Biervliet had onder Hoofd plaat de aandacht van mede-weggebrui kers getrokken door als een snelheidsdui vel op zijn motor te keer te gaan. Bij het afsnijden van een bocht kwam echter de botsing, die voor hem en voor derden zeer ernstige gevolgen had. S., die nog verpleegd wordt, en niet ter zitting was, botste tegen de motor met zijspan van G.C.K. uit Sluiskil, die twee kinderen met zich voerde. Een dochter tje van K. liep een gebroken voet op. hijzelf verloor een vingertop. De schade was groot. O. de D. uit Biervliet, die als getuige was opgeroepen, vertelde in geu ren en kleuren hoe hij tegen zijn vrouw die bij hem in de auto zat, had gezegd dat die jongen op de motor zou verongeluk ken. Het verwonderde De D. niet dat hij gelijk had gekregen toen hij nog geen 50 meter verder was gereden. Hangende het herstel van de verdachte werd de zaak uitgesteld. Door de mist werd de zitting van het kantongerecht ernstig vertraagd, omdat de staande en zittende magistratuur uit Middelburg moest komen en de ponten in de voormiddag niet voeren. GOES De Coöperatieve Vee Aan- en Verkoopvereniging Zeeland g.a. gaat op vrijdag 4 december in hotel Centraal te Goes een ledenvergadering houden, waar bij de verkiezing van bestuursleden aan de orde komt. De heren D. Dekker te Waterlandkerkje en J. der Weduwen te Kerkwerve zijn aan de beurt om af te treden, maar hebben zich herkiesbaar gesteld. Voorts zullen er mededelingen gedaan worden over de gang van zaken in het lopende boekjaar van de CVV West-Nederland alsook over de Vlees centrale nieuwe stijl en de aanstaande fusie met de Saveco-Wellinggroep. (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT St.-Jansteen heeft donderdagmiddag bijna de vier de grote vlasbrand van dit jaar beleefd. Nog net kon worden voorkomen, dat de gebouwen van het vlasbedrijf van de heer P. Vonk aan de Julianastraat te Hei kant onder de gemeente St.-Jam steen in vlammen opgingen. De brand ontstond om ongeveer kwart over een in net zaaltje, waarin een die selmotor, de krachtcentrale van het bedrijf van de heer Vonk, staat opge steld. Het vuur werd vrijwel meteen opgemerkt door enkele personeelsleden van het bedrijf, die onmiddellijk alarm sloegen en het vuur met ijlings aange voerde emmers water bestreden. Na ongeveer tien minuten was men de brand meester, juist toen de brandweer was gearriveerd. De spuitgasten be hoefden niet meer in actie te komen. Door het snelle ingrijpen van het per soneel is het vlasbedrijf voor een ramp gespaard gebleven: in de loods en er rondom was een grote hoeveelheid vlas opgeslagen. Het bedrijf van de heer Vonk brandde in 1957 al eens af. De brand is waarschijn lijk ontstaan, doordat oliedruppels op de gloeiende uitlaatpijp waren geval len. Er werd overigens weinig schade aangericht. De dieselmotor zal van daag weer normaal kunnen worden gebruikt. VNat we hadden verwacht, is gebeurd: De loonbepaling voor 1965 is naar de regering toegespeeld. Het vastlopen van de besprekingen is dan ook in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de regering door haar sociaal-econo mische beleidslijnen een strak kader had opgesteld. De werkgevers hebben nog geprobeerd enige opening te ma ken in de richting van de prijzen, maar minister Andriessen zei: Neen. We vragen ons af, waarom de werkgevers dat woensdag pas zo nadrukkelijk heb ben gevraagd en waarom niet een week eerder. Tijd is kostbaar in deze omstandigheden. We weten nu, waar we aan toe zijn. Door kortsluiting staat het raderwerk van de Stichting van de Arbeid stil. Als het niet meer op gang kan worden gebracht, dan wordt het College van Rijksbemiddelaars als re serve-apparaat ingeschakeld. De schone gedachte van „loonbepaling door het bedrijfsleven zelf" is daarmee dan echter op stal gezet. We kunnen dan heel moeilijke onderhandelingen in de bedrijfstakken verwachten en sociale onrust kan niet uitblijven. Een aantal stemmen pleit er nu voor de belasting verlaging in te schakelen. Als die bij voorbeeld op 1 april verwezenlijkt kon worden, dan zou daardoor een krappe loonsverhoging aannemelijker worden. Minister Witteveen heeft echter in zijn memorie van antwoord inzake de be lastingwetten gezegd: Een datum voor de verlaging kan ik nu nog niet be palen. Zo zit het loonbeleid in de mist. Het ongeluk is, dat beide partijen gelijk hebben. Enerzijds met de redenering, dat men niet in de tang van een loons verhoging boven de produktieverho- ging en onveranderde prijzen wil ge nomen worden, anderzijds dat er door de vakbeweging met geen mogelijkheid met een limiet van 3 procent contract onderhandelingen kunnen worden ge voerd, nu de arbeidsmarkt zo krap blijft. Nu zit de regering in de tang. En de tijd dringt. Jn de berichten over de „donkere week" van het concilie is helemaal op de achtergrond komen te staan een mededeling, dat de termijn van nuch- ter-blijven vóór het communiceren is verkort van drie op één uur. Een diep gaande moraal-theologische beslissing is dat niet. Wel echter een besluit, dat voor het praktische godsdienstig leven van betekenis is. Het aanzitten bij het eucharistisch maal is de bekroning van het vieren der Eucharistie. Het nuch- ter-blijven zoals dat vroeger geregeld was, nl. vanaf middernacht 12 uur was vaak een belemmering voor het te communie gaan, vooral op zondagmor gen, als men naar een late mis ging en ook voor avondmissen, die veel meer in zwang komen. Die termijn is later tot drie uur verkort, doch daar mede waren de praktische moeilijk heden nog niet allemaal opgelost. In Rome heeft men dat begrepen men begrijpt er toch wel iets en daarom is deze nieuwe maatregel nu afgekon digd. Een lichtpunt in de „donkere week". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens een bijeenkomst in de Braakman hebben de leden van de Zeeuwsch-Vlaamse afdeling van de Bovag eensgezind besloten per 1 januari 1965 een algehele contante betaling in te voeren voor leveranties en reparaties. In bijna geheel overig Nederland is deze maatregel reeds langere tijd van toepas sing. Afdelingsvoorzitter A. Kerckhaert uit Hulst en secretaris R. Visser uit Terneu- zen gaven een uiteenzetting waarom de Zeeuwsch-Vlaamse automobielbedrijven tot de laatsten met deze maatregel be horen. De reden is gelegen in het feit, dat sinds een jaar de streek gelijke tred houdt met de landelijke verruiming van het autopark. Zeeuwsch-Vlaanderen was voorheen altijd achter gebleven. De enor me toename van het aantal industrieën is de voornaamste oorzaak van deze regio nale vooruitgang. Deze ontwikkeling heeft echter met zich meebracht, dat de 71 BOVAG-le- den in Zeeuwsch-Vlaanderen hun debi teuren posten tot in de honderdduizenden guldens zagen lopen. De grote vlucht die de bedrijfskosten hebben genomen heeft deze situatie zeer ongewenst gemaakt, reden waarom de contante betaling inge voerd is moeten worden. Een belangrijk facet, dat meespeelt, is ook de geïsoleerde ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen. Tengevolge daarvan zijn de garagemagazijnen in de streek uitge groeid tot de best gesorteerde in den lande, omdat er geen snelle verbinding is met de voorraden in de grote plaatsen. In de provincie is de contante betaling reeds doorgevoerd door de garagebedrij ven op Walcheren en Noord-Beveland. Te Oostburg wordt dinsdag 1 december een keuring gehouden van veulens, 1,5- jarige en 2.5-jarige paarden. Deze wordt georganiseerd door de vereniging van paardenfokkers in West-Z.-Vlaanderen „Rust Roest" te Oostburg. De samenwer kende bonden van paardenfokkers van Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren, Tholen en Schouwen-Duiveland organi seren een dergelijke keuring op donder dag 3 dec. te Goes. Qrchit$ctenbur$au rothuizen en 't hooft n.v. Want de IFA-kruidenier maakt ook het geven goed koper. Bij hem vindt u een uitgebreid assortiment feestelijke lekkernijen. Let op de St. Nicolaasfoider, die bij u in de brieven bus korritl

de Stem | 1964 | | pagina 3