YEU. EILAND VAN DE STILTE Pétains verbanningsoord door het toerisme ontdekt Trek-fokpaardendag in Steenbergen geslaagd Ongerept landschap W aarschuwingsstaking van Belgische artsen Fikse boeten voor te roekeloze chauffeurs Slechts 'n ZEER KLEINE GREEP uit de GROTE PRESBURG KOLLEKTIE 19 VOOR WEST-BRABANT, THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND ins van Kerkzicht werd kampioene Adviesprijzen Nog geen stappen Philips tegen CONFLICT MET ZIEKENFONDSEN Politierechter Middelburg Dammen Middelburg II slaat DOS: 12-8 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 19 Het fort van Pierre Levée, waar Maarschalk Pétain na zi|n veroordeling werd opgesloten. De grafsteen van Maarschalk Pétain Port Joinville kerkhof van De pittoreske kleine vissershaven van Port La Meule Door Hubert Leynen PORT JOINVILLE Een eind zuidelijk van de Loire-monding, op 17 km afstand in vogelvlucht van de Atlantische kust, ligt het eiland Yeu. Dagelijks maakt een kleine boot de overtocht van het eiland naar het vasteland en om gekeerd. Na een uur varen meert het scheepje af in de vissershaven van Port Joinville, het dichtst bevolkte centrum van dit bescheiden eiland met zijn twaalf km lengte ,drie km breedte en b|jna vijfduizend inwoners. De ruïne van een middeleeuwse burcht, omspoeld door de golven. (Van onze correspondent) STEENBERGEN De trek- fokpaar- dendag te Steenbergen voor West- Brabant, Tholen en St.-Philipsland is goed geslaagd: er waren meer nummers te keuren dan vorig jaar o.a. door de nagekomen dieren. En de groepen waren op één na alle aanwezig. De belangstel ling voor een en ander was goed. De trekpaardenfokkerij blijft hier goed op peil; ze gaat er zelfs vooruit want voor de keuring om het kampioenschap der driejarige en oudere K-merriën kwam een zeer goed gezelschap bijeen en onder de jongeren waren ook enkele zeer goede veelbelovende exemplaren, Als groep waren de 9-jarige en oudere merriën van de grote maat wel het best: drie eersten met als IA de reserve kam pioene van verleden jaar, de tienjarige bruinschimmel Dina, v. Senateur d'Ami- ce van Stallen Brooymans te St.-Anna- land en Oud- en Nieuw-Cossemeer en als 1B de kampioen 1962 de 10-jarige Kitty d'Ahea v. Nico v.d. Zwarte Water van J. Maris te Heiningen. In de kleine of middelmaat van deze ouderen zege vierde de Gelderse 11-jarige blauwschim- mel Freule v. d. Noordhoek v. Nico van Melo van J. Laurijssen te Wouw. De iets jongere merriën van 4-8 jaar telden in de grote maat als eerste de 5-jarige bruinschimmel Julia v, d. Kou- wenberg v. Senateur d'Amice. van J. A. Geluk te Oud-Vossemeer, vorig jaar der de bij de kampioenskeuring en in de kleine maat werd IA de best geproportio neerde en bestsoortige zesjarige bruin schimmel Ans van Kerkzicht v. Senateur d'Amice, Dubbeldamse van G. Heijbeek te Wouw, terwijl 1B werd de 7-jarige bruine Paula van Jan v. Jan v.d. Water gang, van P. v. Lier te Oud-Gastel. De driejarigen werden in de grote maat aangevoerd door de opvallend goe de bruinschimmel Linie van de Werrie- laan, v. Herseur v. Hersa, van P. v. d. Kar te Wouw (Plantage) gefokt door C. v.d. Dries te 's-Heerenhoek en in de kleine maat door de zwarte Zora van Heerjansland van Frits v. Zeeduin, van J v. Oosterhout te Oud-Gastel, gefokt door P. v. Lier aldaar. Spannend Uit de zes allereersten werden als de drie voornaamste kampioenskandidaten teruggeroepen: Julia v.d. Kouwenberg die ook nu weer als derde heenging; Dina van Brooymans en Ans v. Kerkzicht van G. Hembeek. Na stap en draf werd Heij beek door velen al gefeliciteerd maar de beslissing was nog niet gevallen... Daar aan kwam uiteindelijk arbiter G. Toonen te pas en het ging toen tussen Ans en Dina. Tenslotte zegevierde Ans en het publiek kreeg dus gelijk en Dina werd weer reserve. Het was een spannende strijd. Van de 2.5-jarige merriën werd als de beste aangewezen no. 1 van de kleine maat de bruinschimmel Clara van Fa vorie, F. v. Moerkapelle. van J. Maris te Heiningen, gefokt door C. v. Tilburg te Wouw; van de anderhalf jarigen zegevier de ook no. 1 van de kleine maat, de best geproportioneerde diepe bruinschimmel Laura van Henriëtte Hoeve v. Favorie v. Moerkapelle, van M. de Schutter te Din- teloord en A. de Schutter te Steenber gen gefokt door J. Stols te St. Philips- iana en van de merrieveulens werd uit -j ,maten als het beste aangewezen lifinraldldelmaatse zwartschimmel Negu- T mÏ Futte v Negus de Miecret van r,1,S J Heiningen, IA der enters gr. FavnH^ de bruinschimmel Élza van ninpno van .staHen Brooymans, kam- 2enopm^ng -^aar van de veulens. Alle toekomst h Z1u" goede exemplaren met eoeden On°Cnmet daarnaast meerdere filters HPpvaiUend was- vooral bij de kapellè nvloed va" Favorie v. Moer- H^rm;"'Qlige Zuidhollandse hengst van rn^nJ ÜanSn Sterk te Dinteloord v. hofk v TTrKo, C5.e' uit Mlna V- Veer" oinene ?q?qv' certain. nationaal kam- 28Iafn ?5f8 en m '60 eerste der mer- nale wllS arellngen °P de natl°" yiin SlStehng' A'erd gekeurd op en n «'stammehngenveulens, enters d0chters zeer goed re- 2 venipnc of6?'1"1661 d j tel*en- 6 enters, hw™ en twe5 g0.ede tweejarigen en hiermee veroverde hij vlot de eerste ^Gr, afdelJng Noord-Brabant van Het Nederlandsche Trekpaard rige dochter Linie v. d. W., die we later nog wel weer zullen ontmoeten en haar IA merrieveulen van Gambo v.d. Liter grote maat: heel goede telgen! 1B werd Kitty d'Ahea met haar 1B veulen van de kleine maat en 2B enter ook van de klei ne maat, beide van Favorie. Julia v. Kouwenberg van J. Geluk en Margo v. Berkenhof 2A middelmaat der ouderen kregen ieder een 2e prijs met hun kroost. Van de stalgroepen werd IA het viertal van stallen Brooymans: re servekampioene Dina met de 5-jarige Ju lia v. Puthoeve (vos) en twee enters (1B en 2>, twee bruinschimmels en twee vossen. Goed kwartet. 1B werd de groep van C. Bovee te Halsteren, knap viertal bruinschimmels en IC kregen de drie bruinschimmels van J. Maris te Heinin gen, Kitty d'Ahea met Clara v. Favorie de beste der 2.5-jarigen en haar 2B en terdochter, van Kitty. Tweede prijzen waren voor de drie bruinschimmels-enters van stallen Brooy mans (twee lA's en 1 2A) en voor de drie veulens van J. Maris, waarbij Ne gulien v.d. Putte. Beide groepen jonge dieren, nog niet imponerend als de an dere, maar even goed. ,,y*n /A merrieën met afstammelingen r A jarige Elza v.d, Werrielaan v. Guido uit de Kluis van P. Quik te wouw met haar opvallend goede drieja- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Bak ker van Economische Zaken, ziet in de nieuwe voorschriften van Philips aan de detailhandel over de verkoop van zijn artikelen na 1 december nog geen reden in te grijpen. De voorschriften druisen met in tegen de bepalingen ovér het verbod op de individuele prijsbinding. Het zal echter afhangen van de stap pen tegen de winkeliers, die zich niet aan de nieuwe leverings- en verkoop voorwaarden houden De staatssecreta ris blijft hierop nauwkeurig toezien en zal direct ingrijpen, wanneei Philips handelt in strijd met de verbodsbepa lingen over de verticale prijsbinding. Dat de detaillist niet mag verkopen tegen of beneden de inkoopprijs klopt met de bepalingen. Dat daarbij een ad viesprijs door de fabrikant wordt voor gesteld is daarmee niet in strijd. De detaillist kan namelijk kiezen tussen de inkoopprijs en de adviesprijs en op deze manier concurrerend optreden. Dit is geheel volgens de letter van de wet. De bevolking van dit eiland bestaat bijna uitsluitend uit vissers. Men wordt dit gewaar, als men in de zondagsmis van een der twee parochies vrijwel al leen vrouwen aantreft, wanneer men opkijkt naar de scheepsmodellen die als ex-voto's, giften van vrome harten, de middenbeuk aan het gewelf hangen en wanneer de pastoor vóór de preek een gebed vraagt voor de vissers die meerdere dagen en nachten in hun bo ten op zee rondzwalken. Sedert enkele jaren heeft het eiland eindelijk elektriciteit en waterleiding, die van het vasteland aangevoerd wor den want het water op het eiland is ondrinkbaar Hierdoor begon dit verge ten eiland, dat nog maar alleen door schilders en kunstenaars was ontdekt, ook stilaan een toeristische toekomst te krijgen. Er zijn enkele hotels waar onder een kraak-nieuwe inrichting; er znn enige goede restaurants, waar men kreeft opdient die vers in een kreek werd gevangen en waar de gastvrijheid nog door-en-door echt klinkt. Gemeen schappelijk vervoer is niet voorhanden op dit eiland. Er rijden enkele auto's, doch de bewoners doen hun korte ver plaatsingen nog meestal te voet of per fiets. Een toeristische uitstap brengt de be zoeker naar het oude, gerestaureerde heiligdom van St.-Sauveur een gewezen abdij kerk in Romaanse stijl,naar de oostelijke wijk van La Croix. waar be middelde Parijzenaars een paar oude hoeven hebben opgekocht en tot ville- giatuur-verblijven hebben ingericht,— naar de vissershaven van La Meule, met het kapelletje waar de bevolking op bedevaart trekt als een zware zee storm de vissers verrast,— naar de ruïnes van een oude middeleeuwse burcht, een soort spookkasteel op de rotsachtige zeekust omklotst door brui send schuim wanneer de zee woelig is, of naar de versterkte Citadel van Pierre Levée, een fort uit het midden van de vorige eeuw, waarheen maarschalk Pétain na zijn veroordeling verbannen werd. Op het kerkhof van Joinville, in een krans van enkele cipressen en groene struiken, slaapt maarschalk Pétain de eeuwige slaap onder een eenvoudige witte grafsteen. Op het eiland leven nog enkele herinneringen aan de wijze waar op het staatshoofd van het Vichy-be- wind zijn laatste levensjaren op dit ei land heeft doorgebracht. Eerst beschikte hij over een paar vertrekken op de bo venverdieping van de vesting, die thans als jeugdverblijf voor de sociale dienst het Franse leger ingericht is. Toen de bejaarde maarschalk de steile stenen trap naar de bovenverdieping niet meer kon beklimmen, werd hem een verblijf ingericht in een der kazematten. Zodra zijn einde naderde, werd in de bewoonde kom van Joinville, schuin tegenover de kerk, tijdelijk een huis ge huurd en men wijst het raam aan van de kamer waar de held van Verdun de geest gaf. Een uur per dag mocht mevrouw Pétain, die in een hotel van Joinville vertoefde, haar man geduren de zijn gevangenschap bezoeken. Een bescheiden museum, met het ijzeren (Van onze correspondent) BRUSSEL Dat de rust in de Bel gische medische kringen nog niet ten volle is teruggekeerd, wordt welspre kend geïllustreerd door het feit dat de syndicale kamers van de Belgische art sen vandaag in tal van ziekenhuizen van het land, en meer bepaald in het Antwerpse en te Luik. een zogenaamde waarschuwingsstaking van 24 uur zul len houden. De staking betekent dat slechts wordt ingegrepen in noodgevallen, terwijl aan de patiënten slechts de noodzakelijke verzorging zal worden verstrekt. Raad plegingen worden in de bij de staking betrokken ziekenhuizen niet gedaan. De syndicale kamer heeft haar 8000 leden opdracht gegeven in alle omstandighe den van de patiënten betaling te eisen van het zogenaamde „matigingspiket". Leggen de artsen zich niet neer bij dit syndicale bevel dan lopen zij gevaar als lid te worden geschrapt. Dit mati gingspiket wordt voorzien in de nieu we Belgische wetgeving inzake de ziek teverzekering. Het stelt de behandelen de arts in de mogelijkheid van de pa tiënt een vergoeding te vragen, die 25 procent bedraagt van het honorarium dat de arts toekomt. In België bezit ten de christelijke en de socialistische ziekenfondsen een aantal eigen zieken huizen, de poliklinieken. In deze kli nieken kunnen de leden der fondsen zich geneeskundig laten onderzoeken en laten behandelen tegen uiteenlopende ziekten op financieel uitzonderlijk voordelige voorwaarden. In de regel is een behandeling in die poliklinieken vrijwel of totaal kosteloos. De syndi cale artsenkamer eist thans dat deze poliklinieken het matigingspiket zouden invoeren voor hun patiënten. De artsen wijzen erop dat het matigingspiket, zo als zijn benaming aanduidt, een mati gende invloed uitoefent op de genees kundige raadplegingen. Indien de patiënten niet de minste persoonlijke financiële bijdrage moe ten leveren, hebben zij de neiging zich om de haverklap tot de arts te wenden. Hierdoor wordt de toeloop te groot en vindt de arts niet meer voldoende tijd kwaliteitsgeneeskunde te beoefenen t.o.v. de werkelijk ernstige gevallen. Die eis, het matigingspiket af te leve ren, is door de ziekenfondsen afgewe zen, omdat zo wist de syndicale artsenkamer-— deze vrezen dan een aanzienlijk gedeelte van hun cliëntèle te zullen verliezen, en aldus ook een vrij belangrijk gedeelte te moeten der ven van de overheidstoelage, berekend op een aantal verstrekte raadgevin gen. De artsenkamer heeft een beroep ge daan op de Belgische minister van volksgezondheid en dreigt met een nog scherpere actie indien de waarschu wingsstaking niet het verwachte resul taat zou opleveren. Dinsdag 1 december speelt het Ne derlands militaire basketbalteam in Den Helder een wedstrijd tegen het Belgische militaire team. De Nederlandse ploeg bestaat uit: Erkelens (Argus), Hoekse- ma (DED), V. D. Pas (Giants) V. D. Weert (FAC). Visser (Bleu Stars), Weeda (Rotterdan Zuid), De Ridder (HAV), Schappert (Agon) Eggink (Midland), V. D Ende (FAC), en Lams- ma (HOO. sterfbed en vele foto's van de maar schalk, houdt de herinnering in ere van de maarschalk van Verdun. Het eiland Yeu is een oord var stilte en ingetogenheid, tenminste wanneer men de drukke haven van Joinville ver laten heeft, waar zich het hele eigenlijke leven van het eiland afspeelt Er is de stilte van de rotsachtige kusten met hier en daar een beschermd en haast vergeten strand Er is de stilte van de eenvoudige slingerwegen door een nog woest en weinig bebouwd ge bied, waar ook de akkerbouw verwaar loosd wordt en waar de oer-natuur nog haar volle rechten laat gelden. Er is de vredige schilderachtigheid van lage, één- verdiepingshuizen, die elke lente opnieuw wit gekalkt worden en in de parochie St. Sauveur boeit het dromerig gebogen straatje ussen een dubbele rij van kraak nette, witte woningen, waar alles de rust van vroegere tijden uitademt. Het toerisme doet veel inspanningen, om het eiland bekend te maken en om de bevolking naast de visserij nog een andere inkomstenbron te verschaffen. Degenen, die nog een afgezonderd ei land in zijn raditionele gedaante wen sen te verkennen en die eens goed wil len uitblazen van een jachtige en koorts achtig leven in de volste rust en de grootste afzondering, kunnen op het ei land Yeu alles van hun gading vinden zonder te moeten verzaken aan 't hoofd- zrkelijk comfort en aan de culinaire ver wendheden van deze tijd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Voor de Middelburgse politie rechter mr. B. Sieperda verscheen gister middag de 18-jarige veehandelaar C. G. uit 's-Heerenhoek. Hem werd ten laste gelegd op 20 september te Goes onder invloed met een auto te hebben gereden. Hy had de auto van zijn vader gepar keerd op het pleintje by het Schuttershof en bij het wegrijden raakte hij een an dere auto. Verdachte verklaarde tydens de zitting maar drie pilsjes en verder cola en limonade te hebben gedronken. In het proces-verbaal werd echter ge constateerd dat verdachte onvast ter been was geweest en onsamenhangend zou hebben gesproken. Hij moest zelfs in de cel gesloten worden en had toen onafge broken tegen de celdeur staan bonzen. De officier van justitie, mr. T. Leb ret, noemde het gelukkig dat G. in zijn toe stand niet ver met de wagen was geko men. Hij eiste een boete van 100,- subs. 20 dagen hechtenis en twee maanden ont zegging van het rijbewijs met aftrek van de tijd dat het rijbewijs reeds afgenomen is geweest. De raadsman van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, vond dat niet van een straf baar feit gesproken kon worden omdat volgens hem de plaats waar de botsing gebeurde niet voor openbaar verkeer is opengesteld. Mr. Sieperda was echter een andere mening toegedaan en veroordeelde ver dachte tot een geldboete van ƒ75.- subs. 15 dagen en twee maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek. Ver dachte kreeg van de politierechter wel de goede raad mee te zorgen in de toe komst niet te veel te drinken. Een vol gende keer is het gevangenisstraf, zo waarschuwde hij. De 30-jarige chauffeur-grondwerker G. V. uit Halsteren moest zich komen ver antwoorden voor de hoogst roekeloze wij ze waarop hy op 20 augustus van dit jaar te Noord-Beveland met een Volkswagen busje had gereden. Op een smalle landweg had verdachte n.l. hard gereden toen er van de andere zijde een tractor met een brede land bouwmachine aankwam. Hij had toen geen snelheid geminderd maar getracht over de zachte berm te passeren. Het ge volg hiervan was dat de wagen in de sloot terecht kwam en dat verscheidene arbeiders, die in het busje zaten, werden gewond. „U had niet zo hard moeten rij den", meende mr. Sieperda. Door de offi cier werd het rijden als uiterst roekeloos gekwalificeerd, waarvoor hij een boete van ƒ200,- subs. 40 dagen op zijn plaats achtte. Volgens de raadsman van ver dachte, mr. W. van Vliet, waren er voor verdachte veel verzachtende omstandig heden aan te voeren. De uitspraak was een geldboete van 150,- subs. 30 dagen hechtenis. De 59-jarige vlashandelaar W. N. uit Biervliet had op 5 mei van dit jaar in zijn woonplaats bij het linksafslaan geen voorrang verleend aan een doorgaande auto. Een botsing was het gevolg hiervan. De chauffeur van de andere auto liep zelfs een hersenschudding op. In verband met het beroep van verdachte wilde de officier geen ontzegging van de rijbe voegdheid eisen, maar wel een geldboete van ƒ200,- subs. 40 dagen. De uitspraak was conform. De 53-jarige landbouwer C. V. uit Le- wedorp stond terecht omdat hij met een brommer had gereden, hoewel hem de bevoegdheid was ontzegd. Op de vraag van de politierechter, waarom verdachte dan toch had gereden, antwoordde deze dat hij dom genoeg het stuk, waar de ont zegging in stond, niet had gelezen. Hij had er niet aan gedacht dat hij niet op een brommer zou mogen rijden. De offi cier eiste een geldboete van ƒ60,- subs. 12 dagen hechtenis en maakte daarbij de opmerking dat verdachte toch vanwege zijn maatschappelijke functie wel ge wend is stukken in te zien en deze ge heel te begrijpen. De uitspraak was con form. Voor de le klasse competitie der Zeeuw se Dambond werd het Bergse DOS I bi verrassing verslagen door Middelburg II Na 3 uur spelen zag het er naar uit da DOS met 119 zou gaan winnen, doch df DOS-spelers verslapten even, waar de Zeeuwen gebruik van maakten. DOS IMiddelburg II: 1 O. G. v. Veen -K. J. de Koeijer 20, 2 H. Brouwer-F Parnusse 0—2, 3 A. Hollestelle-A. v. d Mark 02, 4 H. Wagenaar-P. Tange 20 5 C. Suurland-C. Meijer 02, 6 F. Open- neer-J. Baayens 11, 7 P. Dalsum-P Coppoolse 1-1, 8 J. Korevaar-F. Boon 0-2, 9 W. Dommense-J. Boon 20, 10 K. v. d Stege-C. Boon 02. DOS I-Middelbun II 8—12. (Advertentie) m Presburg brengt voor het hele gezin een rijk-gevarieerde kol- lektie Pantoffels. Komt uzelf maar eens kijken, dan ziet u meteen hoe groot de kollektie en hoe verrassend-laag de Presburg-prijzen zijn. bontrand. Warm-gevoerd. In diverse mooie kleuren 3.95 Wollen kameelhaar dames - kraag- pantoffel, met nylon pompoen. Fantastisch 4.50 Stijlvolle fluwelen damespantoftel met contrasterende astrakan-nylon rand. Goud-afgebiesd. Warm-gevoerd. Alle kleuren5.95 Modieus dames-pan toffellaarsje ge mêleerde wol met astrakanstof rand. Weldadig warm. Vele kleuren. Stevige rubberzooi6.95 VOOR KINDEREN Charmante suède cosy - damespantoffel met rijke vachtrand. Warm-gevoerd. In diverse kleuren 9.95 Zeer flu- dames slipper versierd met donspompoen en uniek strikje. Zachte peau de pèche-binnen- zool. In allerlei kleuren 10.95 Luxe bruin suède damespantoffel met Weelderige bontkap en geheel met echte vacht gevoerd. Zeer modieus en verrukkelijk warm14.95 Allerliefst ribsfluwelen hakbandje met vrolijk dessin in 3 kleuren en nylon kapje. Wol-gevoerd. Maten; 19-24 3.50 25-27 3.95 VOOR HEREN Schattig wollen ka meelhaar kin- derhuisschoentje. Schotse ruit met suède neusje. Ritssluiting. Lekker warm. Maten: 21-24 3.95 25-30 4.50 Snoezig corduroy - pantof- leuk afge biesd. Elastiek sluiting. Warm-gevoerd. Diverse kleuren. Mtn.: Behaag Hjk-warmi wollen kameel haar herenpantof fel. Zeer comfortabel. Speciale aanbieding 2.95 21-24 4.50 25-30 4.95 Leuk wol-gevoerd fluwelen kamer schoentje met ritssluiting en vrolijke panterstof-rand. In vele kleuren. Maten: 20-24 4.95 25-30 5.50 Sublieme herenpan toffel, 100% wol len kameelhaar, in bruin of grijs. Vacht gevoerd....7.95 bruin lede ren herenslip per met cosyzool. Vlot, licht en soepel. 9.95 Warm- gevoerde bruin lederen heren - cosypantof- Vederlicht. Zeer flexibel. Prima pasvorm9.95

de Stem | 1964 | | pagina 13