NT, Ergste gevallen niet hopeloos in Huize Den Berg te Goes INTERNAAT VOOR ZWAKZINNIGE KINDEREN Maquette van Terneuzen naar informatiecentrum jonge jenever MT Toekomstige ruimte voor 150 patiëntjes Kath. raadsleden zijn voor behoud haven Hoofdplaat heetmanM Verhoging van dijkgeschot ■^W"- jost er mee ast er mee Bmiiiiiiifm EXTRA ZACHT iLCHERS Wr p««ip *«fj W ROLEX Benoeming bij B.B. in Noord-Holland P. de Kam te Goes verlaat Zeeland In W.-Z.-Vlaanderen Cemeenschappelijke regeling huisvuil op komst Voorstel bestuur polder Walcheren IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bewegingen aan aardgasfront ONTSTEMD Drs. J. J. Scheepens provinciaal overste Paters H. H. Harten I. Renders hoogleraar aan T.H.E. Week in bed Tom Okker heeft rode hond Wim Sonneveld trok volle zalen Nu doorzetten Beter begrip Samenwerking Nutskleuterscliool Vlissingen in moeilijkheden Anonieme brief van geen betekenis lo DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 T j - A X V.A? r/'r V V -V//5J.V. LIFANT f rHl EDAM IWz.- SCHIEDAM Een gedeelte van de dienstgebou wen, die zo goed als voltooid zijn. In deze aparte vleugel zullen o.m. de wasserij en de keuken worden ondergebracht. De nieuwe speelruimte (beneden) en ziekenafdeling voor de kinderen van huize Den Berg. Uiterst rechts ziet men nog een gedeelte van het slot voor de zusters, die bij de verzorging van de kinderen zijn ingeschakeld. (Advertentie) datejust de trots van rolex, gedragen door vele beroemde mannen van deze tijd! edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155 157, rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Enkele dagen geleden is de heer P. de Kam uit Goes benoemd tot hoofd van de Bescherming Bevolking A-kring Noord- Holland g. Dit omvat het gehele Gooi. Door deze benoeming zal de heer De Kam Zeeland moeten gaan verlaten omdat zijn standplaats waarschijnlijk Hilversum zal worden. In het zuiden van het land is de heer De Kam geen onbekende. Zijn huidige functie is rijksinspecteur voor indirecte zelfbescherming in de provincies Zeeland, Brabant en Limburg. De heer De Kam werd geboren in 1914 t®Grijpskerke. Na zijn studies aan de r.h.b.s. te Middelburg en voor de acte m.o. bedrijfswetenschappen werd hij lei der van het eerste bureau van de pro vinciale afdeling Zeeland van de CBTB. In 1939 volgde zijn benoeming tot pro- vmciaal secretaris van deze organisatie. Dmdat hij gedurende de oorlog niet onder de bezetter wilde werken, nam hij in 1941 zijn ontlag bij het CBTB maar zette op eigen rekening samen I met zijn broer het bureau voort In deze hoedanigheid was het de heer De Kam ook mogelijk om volop aan het verzet deel te nemen. In 1945 ging hij als officier met een bataljon oorlogsvrij willigers naar Indië en kwam pas in 1948 weer naar Nederland terug In i ons land was toen de nationale instel ling Steun Wettig Gezag opgericht en I de heer De Kam werd belast met de Zeeuwse afdeling hiervan. In 1951 volgde hij ir. Dorst op als se cretaris van de stichting voor de land bouw en in 1954 werd hij belast met de "pbouw van de stichting tot bevordering bescherming bevolking eerst ;n Zeeland en later ook in Brabant en Limburg. In 1962 kwam zijn benoeming af tot rijksin- I specteur. Daarnaast fungeert de heer De Kam ook als stafdocent van de BB-school I te Putten. Wan een onzer verslaggevers) OOSTBURG De gemeenschappelijke I regeling voor de huisvuilophaaldienst >est-Zeeuwsch-Vlaand eren zal, na mo ratne voorbereidingen, toch zijn beslag sr'Jgen, hoewel van de gemeente Sluis 1 °g met hekend is of deelgenomen wordt '—kens, Schoondijke en Cadzand zijn nu verplicht om een sinds '59 bestaand I nil tien jaar durend contract af te kopen. I JL u e, Senteenten wordt het huisvuil Opgehaald door de firma F. J. Poisson. oor uit Breskens, die nu voor het ver weken van het contract vijf mille vraagt, li Jr' Bron uit Waterlandkerkje, "u het huisvuil gaat ophalen, heeft vS 0 Semcente Breskens Istrceksnmen- h,m„ingi COn aparte, re8eling getroffen, d. .gemeenschappelijke urn. Van de vyi mille betaalt Bron 3500 gulden ■'.an Poissonnicr, vierzzevende deel van e rest wordt door Breskens betaald en iet overige door Schoondijke en Cadzand °?r ho vergadering van maandag stel- edr». .°n w' van Breskens voor het (Cl»ag te voteren. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het internaat voor zwak zinnige kinderen Huize Den Berg aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat te Goes groeit gestadig. Sinds eind 1962 toen werd begonnen met de opname van patiëntjes jongetjes van 2 tot 13 jaar en meisjes in allerlei leeftijds groepen heeft er al een grote uit breiding plaatsgevonden, zowel van ruimten als van het aantal personeels leden en het aantal kinderen. En nog staan er momenteel 50 tot 60 kinde ren op de wachtlijst om in het inter naat opgenomen te worden. Daarom alleen al zit Huize Den Berg voor de noodzaak om uit te breiden totdat in de toekomst het internaat rond 150 patiëntjes zal tellen. Iji Huize Den Berg wil men niet ver der gaan dan dit aantal omdat dit dan ten koste zal moeten gaan van de goede persoonlijke verhouding tussen de kinde ren en het verplegend personeel. En juist door deze persoonlijke benadering van de kinderen heeft men in Huize Den Berg met de kinderen resultaten weten te be reiken die men eigenlijk voor onmoge lijk had gehouden. Want in dit internaat worden alleen maar kinderen opgenomen die al door en door medisch zijn behandeld en waar volgens de medische wetenschap niet veel meer aan te doen is. In Huize Den Berg is echter gebleken dat er nog wel wat aan te doen is. als men met elk kind af zonderlijk liefdevol en voortdurend be zig is. Er zijn in het internaat verschil lende kinderen, die niet konden spreken, maar die nu bij de pas verworven piano liedjes zingen. Er zijn kinderen, die niet konden lopen, maar die nu zich geheel zelfstandig kunnen voortbewegen. Voorts is er een groep zwakzinnige kinderen, die tot grote verbazing van velen tot het ma ken van prachtige handwerken in staat blijken. Men streeft er in Huize Den Berg n.l. naar om de kinderen tot een niveau te brengen, die voor hen optimaal is. En hoe hoog dat niveau nog kan liggen is voor de meeste mensen vaak nog een verrassing, evenals voor het verzorgend personeel zelf. De experimenten in deze richting zijn tot nu toe volledig geslaagd. Begin Huize Den Berg maakt deel uit van de SAMIVOZ (Samenwerkende Internaten voor Zwakzinnigen). In mei 1962 werd het pand van Bommel en Van Vloten aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat aange kocht en na een noodzakelijke verbou wing werd op 3 december 1962 begonnen met opname van patiëntjes. Op 3 decem ber was dit één kind, op 5 december twee, 7 december één, 10 december 1962 weer één, en zo nam geleidelijk aan het aantal patiëntjes toe. Meer dan twee per week werden er nooit in Huize Den Berg toegelaten. Het personeel wilde n.l. steeds een persoonlijk contact met de kinderen bewerkstelligen voordat er weer andere kwamen. Het aantal kinderen is momenteel 52. Hiervoor zorgt een personeelkorps van 33 mensen, waaronder 7 religieuzen, een chef technische dienst, 'n mentrix van de verzorgsters en 24 verzorgsters. Voorts is er een medische staf, die bestaat uit een masseur, een logopediste en een psycho loog. Aan het hoofd hiervan staat de ge neesheer-directeur, de arts J. Weiten. Om het aantal patiënten te kunnen la ten toenemen, moest dus eerst voor on derdak worden gezorgd, evenals er andere noodzakelijke voorzieningen in verschil lende ruimten moesten worden onderge bracht. Een garage aan de 's Heer Hendriks kinderenstraat werd aangekocht en van de boxen werd een geheel nieuwe keu ken gemaakt. Momenteel is men bezig met in enkele van deze geheel vernieuw de boxen een wasserij, een verwarmings installatie en een ketelhuis onder te bren gen. De garage zelf zal nog verbouwd moeten worden. In 1962 werden ook nog de panden Gro te Kade 8 en 20 aangekocht. Pand nr. 20 werd als verpleegstershome in gebruik genomen, evenals pand nr. 8, dat echter eerst een ingrijpende verbouwing moest ondergaan, voordat er in mei van dit jaar en tiental verzorgsters onderdak konden vinden. Toekomst Voor het pand nr. 20 is momenteel een verbouwingsaanvrage ingediend. Wan neer deze verbouwing tot stand zal zijn gekomen wordt het bovenhuis gebruikt als verpleegstershuis en op de beneden verdieping zal de Nederlandse Bank, die nu nog naast Huize Den Berg kantoor houdt, zijn intrek gaan nemen. Huize Den Berg kan dan volgens de bestaande over eenkomst dit gebouwtje van de Neder landse Bank bij haar internaat betrek ken. Hierin zullen dan ook kinderen worden ondergebracht. Voorts heeft Huize Den Berg nog enkele pandjes aangekocht. Een voormalig sigarenwinkeltje ('s Heer Hendrikskinderenstraat 50) is voorbe stemd om medische afdeling te worden Op de begane grond zal een overdekt zwembad komen, en op de bovenverdie ping wil men een massageafdeling, ruim te voor natte therapie, een dokterskamer een oefenafdeling en een kamer voor de psycholoog maken. In het huis van Pot ters aan de 's Heer Hendrikskinderen straat is men momenteel al druk doende om dit om te vormen tot aula van Huize Den Berg. Men wil in dit pand, dat men voorlo pig in gebruik heeft genomen, op de bo venverdieping slaapkamers voor reli gieuzen inrichten. Een pand dat men in de Nieuwstraat heeft gekocht is men van plan om te gaan vormen tot een eetkamer met recreatieruimte voor het verzorgend personeel op de begane grond en op de bovenverdieping zullen enkele kamers voor personeelsleden komen. Momenteel zijn ze nog bezig om het oude koetshuis om te bouwen tot een kapel, die plaats zal gaan bieden aan 72 personen. Bovendien zal er nog wat aan '*r - de bovenste verdieping van het hoofd pand moeten gebeuren. Er worden dus momenteel al heel wat werkzaamheden verricht om het in de toekomst steeds toenemende aantal kin deren zo goed mogelyk te kunnen verzor gen. Vian vele zijden wordt begrepen dat er in de toekomst nog veel werk ver richt zal moeten worden. Tussen de bouwleiding en de gemeentelijke over heidsinstanties bestaat dan ook een pret tige sfeer, waarin vruchtbaar samenge werkt kan worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de algemene vergadering van het bestuur van de Pol der Walcheren op 4 december in het Pol derhuis te Middelburg zal o.m. de voor lopige begroting voor 1965 worden aan geboden. G.S. hebben er bij de Walcherse polderbesturen op aangedrongen i.v.m. de polderconcentratie, die op 31 december wordt doorgevoerd, toch maar de begro tingen op te stellen omdat anders de werkzaamheden van het nieuwe water schap zouden stagneren. Uit de begroting blijkt, dat het polder bestuur voor het komende jaar het dijk- schot wil verhogen van f 63 tot f 68 per ha. Volgens het bestuur kon hieraan niet worden ontkomen, gezien de loonexplosie van dit jaar, en de algemene stijging van de kosten. Verder is er in deze be groting zoveel mogelijk bezuinigd. Op de begroting is voor het komende jaar aan uitgaven geraamd f 1.947.000 en aan inkomsten f 238.000 zodat er nog een be drag van f 1. 709.000 door het dijkschot zal moeten worden gedekt. In de begeleidingsbrief wordt gesteld, dat de waterschappen voor schier on draaglijke lasten worden gesteld. Ge meend wordt, dat slechts de toekenning van een algemene rijksbijdrage aan de waterschappen, zoals die reeds is bepleit in het adres van de unie van water schapsbonden aan de minister van ver keer en waterstaat, uitzicht zal kunnen bieden. De begroting voor 1965 zal pas na 1 januari kunnen worden vastgesteld. TERNEUZEN De gemeente raad hier heeft besloten een infor matie-centrum op te richten. Dit centrum zal onderdak vinden in een lokaal van de openbare ulo school aan de Walstraat. De grote ontwikkelingen in- en om de ge meente Terneuzen inzake de in- dustralisatie, nieuwe woonwijken en de werken in de kanaalzone hebben ertoe geleid dit gemeen telijk informatie-centrum in te richten. 'Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De vereniging van katholieke raadleden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tij dens een bijeenkomst in Oostburg, haar grote verwondering uitge sproken over de ongeïnteresseerde houding die de gemeenten IJzendij- ke en Biervliet hebben genomen, in de strijd om biït behoud van de Hoofdplaatse haven. Niettemin is met het voortbestaan van de haven het gehele oostelijk deel van de streek ten zeerste gediend. Verenigingsvoorzitter wethouder E Lansu van Aardenburg wees op de noodzakelijke steun voor Hoofdplaat, nu die gemeente door de uitvoering van het Deltaplan het mes op de keel gezet kan worden. De talrijke aanwezige katholieke raads leden besloten om de Hoofdplaatse ha ven onder de aandacht te brengen van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., de fractie in het Provinciaal Bestuur en aan de „eigen" kamerleden J. van Dongen uit Aardenburg en Nelissen, die geboor tig is van Hoofdplaat. Ontstemd toonde de vereniging zich over de commissie recreatiebelangen voor de vijf kustgemeenten, die al ge ruime tijd alleen theoretisch blijkt te bestaan. Bij G.S. zal worden aangedron gen op een spoedige voorziening in de vacature ir. Dikötter, die afgetreden is als voorzitter. Met belangstelling volgen de katho lieke raadsleden de, soms duistere, bewe gingen aan het huidige West-Zeeuwsch- Vlaamse aardgasfront. De E.B.E.S. te Brugge, die was uitgenodigd ter explica tie, deelde mee nog geen volledige voor lichting te kunnen geven. Er zijn tekenen die er op wijzen, dat de Belgische maat schappij klem wordt gezet en dat de eertijds geopenbaarde strijdlust aan het doven is Met betrekking tot de Bogaerswonin- gen stelden de raadsleden, dat er nog niet veel plaatsingsmogelijkheid in de streek wordt geboden. Hoofdplaat voert de lijst aan met 6, Aardenburg 1 en Bres kens 2. Tevredenheid werd betoond over de samenwerking tussen de katholieke en hervormde instellingen voor maatschap pelijk werk. Tot slot werd nog aandacht geschon ken aan de Beschuttende Werkplaats in Oostburg. De gemeentelijke subsidie voor deze instelling wordt berekend naar het aantal daar werkende gemeentena ren. Deze regeling vindt de vereniging niet juist. Zij ziet liever een bijdrage per inwoner. Deze regeling zou, volgens de vereniging, tegelijk met de veranderde beheersvorm, in werking kunnen treden, Zoals bekend wordt de administratie van de werkplaats nog uitgevoerd door de gemeente Oostburg, die deze taak wil afschuiven. (Van onze verslaggeefster) BREDA Drs. J. J. Scheepens van de paters der H.H. Harten is benoemd tot provinciaal overste van de Nederlandse provincie van deze congregatie. Het provincialaat is gevestigd in Nw. Ginneken. Pater drs. J. Scheepens is 19 april 1928 te Best geboren. Hij volgde de lagere studies in St.-Oedenrode en de hogere studies in het klooster van de paters der H.H. Harten te Valkenburg. In 1953 werd hij tot priester gewijd. On geveer een jaar later begon hij zijn stu dies in de klassieke talen aan de uni versiteit te Nijmegen. Nadat hij geslaagd was voor zijn doctoraal examen in 1962 werd hij benoemd tot leraar aan het Da- miaancollege te St.-Oedenrode. In augus tus j.l. kwam zijn benoeming tot overste aan dit college. EINDHOVEN Bij koninklijk besluit is prof. dr. J. F. Benders benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven. De titel van zijn leerstoel is: de wiskundige en numerieke aspecten van stochasti sche processen en wiskundige optima- tisering. Prof dr. Jacobus Franciscus Ben ders werd per 1 juni 1924 te Swalmen geboren. Te Roermond behaalde hij in 1943 het eindexamen van de h.b.s., waarna hij in 1945 de onderwijzersacte en in 1946 de akte m.o.-wiskunde K 1 behaalde. Vervolgens studeerde hij aan de RijksuniversVeit te Utrecht, waar hij met lof kandidaats en doctoraal examen deed (1952) en in 1960 wederom met lof promoveerde tot doctor in de wis- en .natuurkunde op een proefschrift getiteld: „Patitioning in Mathematical Programming" Promotor was prof dr. H. Freudenthal. SYDNEY Tom Okker heeft zich we gens ziekte moeten terugtrekken uit het toernooi om het kampioenschap van Nieuw-Zuid-W^les in Sydney. De Neder landse kampioen, die dinsdag door Wim- bledonkampioen Roy Emerson was uit geschakeld in het heren-enkelspel, was nog in strijd voor de mixed en het toer nooi onder de 23 jaar. Hij voelde zich echter niet goed en werd nadat hij zich had afgemeld bij hoofdscheidsrech- ter Sproule teruggebracht naar zijn hotelkamer. Een dokter werd erby ge roepen. Deze constateerde rode hond en schreef de Haarlemse tennisster een week beri- rust voor. Daardoor zal Okker het toer nooi in Sydney niet kunnen uitspelen Samen met het Australische meisje Gail Sheriff was hij doorgedrongen tot de kwartfinales van het gemengd dubbel spel. De Nederlands-Australische combi natie had moeten uitkomen tegen de Ame rikaanse Billie Jean Moffitt en baar Australische partner Warren Jacques. Deze twee komen nu zonder spelen in de halve finales. Jim Mcgregor, Okkers tegenstander in het toernooi voor spelers onder de 23 jaar, kwam eveneens een ronde verder. Hij krijgt nu in de kwarfinales Okkers dubbelspel-partner Jan Hajer als tegen stander. In het gemengd dubbelspel waren Jan Hajer en zijn Australische partner Norma Marsh weinig fortuinlijk. Ze moesten in de kwartfinales aantreden tegen de Frans- Australische combinatie Pierre Darmon Margaret Smith Hajer en Norma Marsh verloren met 2—6, 1—6. De prachtige maquette van de stad. waaraan de oud gemeente-ontvanger de heer J. Olijslager. jaren heeft gewerkt en die nu klaar is, zal een plaatsje krij gen in het centrum. De heer Olijslagers. 68 jaar oud, heeft van deze maquette iets bijzonders gemaakt. Het geheel is tot in de kleinste details afgewerkt en volgens kaarten en plantekeningen uitgevoerd. Behalve de oude binnenstad treft men ook alle nieuwbouwwijken aan, het com plete industrie-terrein en alles wat met de kanaalwerken heeft te maken. Ook nog niet gerealiseerde plannen zijn reeds op de maquette geprojecteerd. Vooral van de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, ondervond de heer Olijsla ger grote steun. Ook verschillende in stanties w.o. Rijkswaterstaat verleenden hun volle medewerking. Opvallend zijn de schitterende pastelkleuren, waarin de maquette is uitgevoerd. Grote gedeel ten van de oude binnenstad moest de heer Olijslager, in verband met het ont breken van kaarten zelf huis voor huis in tekening brengen. De heer Olijslager voerde het enorme werk geheel belan geloos uit. Naast de maquette komen er in het centrum, een diaprojector met scherm en uitgebreid kaartenmateriaal. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. „Frater" Son neveld heeft zich opgeworpen als een groot promotor van de Z.V.U. De volksuniversiteit, die zeker in het West-Zeeuwsch-Vlaamse land bepaald geen overmatige belang stelling geniet, zag door de komst van Wim Sonneveld het ledental met bijna veertig procent stijgen! „Een avond met Wim Sonneveld". Het was me het avondje wel. Berstens volle theaters in Terneuzen en Oostburg ga ven er blijk van dat de streekbevolking heus niet zo schouwburg-schuw is. Hon derden aanvragen voor plaatskaarten moesten onbeantwoord blijven. In het Oostburgse Ledel-theater zorgden Willem en de zijnen voor een overrompeling. Klapstoelen moesten er het teveel aan uitgegeven kaartjes dekken. Het ongemak van een dergelijk gam mei zitplaatsje aan plaatsen voor de pers was ook niet gedacht werd drie uur lang vergeten. Op het toneel werd met veel vaart een sprankelende show afgewerkt, die het publiek, zonder ver flauwing, volledig in de ban hield. Top- nucnmers als Nikkelen Nelis, Croquetten, Gerrit en Margootje zorgden voor een overweldigend applaus. Frater Venan- tius. het programma-onderdeel waarop men de hele avond zat te wachten, vorm de inderdaad de climax, van een bijzon der knappe Wim-Sonneveldshow. De as sistentie van Marijke Merckens, in „Waar is de fin" misschien iets te sle pend, was even aantrekkelijk als haar verschijning. Het kwartet o.l.v. Harry Bannink droeg door de de accurate be geleiding, belangrijk tot het succes bij. Donderende ovaties, fruit en bloemen, symboliseerden de tevredenheid van een dankbaar publiek. Vandaag treedt Wim Sonneveld op in Goes en vrijdag in Zierikzee. Dij de begrotingsbehandeling van Volkshuisvesting in de Tweede Ka mer is opnieuw door vele fracties ge klaagd over onbenutte bouwcapaciteit. Ook de positie van de kleinere aanne mers werd in dit verband ter sprake ge bracht. Men sprak zelfs van een koude sanering door middel van het rijksgoed- keuringsbeleid. Minister Bogaers heeft de kritiek af gewezen. Hij weigerde meer bouwvo lume ter beschikking te stellen. Er is nog nooit zoveel aandacht aan het pro bleem van de onbenutte bouwcapaciteit besteed als in 1964, verklaarde de mi nister. Dit laatste is inderdaad juist. Aange tekend moet echter worden, dat 's mi nisters voorganger zich heel weinig aan de onbenutte bouwcapaciteit gelegen heeft laten liggen. Als er nu meer aan dacht aan wordt besteed dan vroeger wil dat dus nog niet zeggen, dat de meerdere belangstelling van nu ook voldoende is. Enfin, de zaak heeft thans in ieder geval de aandacht. W\i, die in deze kolommen zo dikwijls op het aambeeld van de onbenutte bouwcapaciteit geha merd hebben, zijn voorlopig tevreden. De instelling van de minister kennende mag verwacht worden, dat hij nu zal doorzetten. De kritiek uit de Kamer kan daarbij een aansporing te meer zijn Liet heeft ons overigens sterk be vreemd, dat de Tweede Kamer de begroting van Volkshuisvesting in een avondvergadering heeft afgehandeld. Het debat duurde, zoals voorzien kon worden, zo lang, dat de ochtendbladen er gisteren geen of onvoldoende aan dacht aan konden besteden. De problematiek van de woningnood, die nog steeds zovele duizenden mensen dag in dag uit bezighoudt, behoort naar onze mening door de Tweede Kamer met een beter begrip voor de publici- teitsmogelijkheden behandeld te wor den. Het contact tussen parlement en volk verloopt toch al stroef genoeg. £)e gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam gaan nu eindelijk eens met elkaar praten. Ze hebben lang in vechthouding tegenover elkaar gestaan alsof de een de ander zijn groei en successen niet gunde. De beide burge meesters voerden bittere polemieken. Nu gaat men echter overleggen, of het maar niet beter is in vrede met elkaar te leven en samen te werken aan de exploratie van de grote toe komstmogelijkheden. Dat is de manier. We hebben een nog onaangenamere ri- vaiiteitshouding gezien tussen Rotter dam en Antwerpen. Die had trouwens baar wortels tot diep in de historie. Hier echter heeft samenspraak en overleg ook een aangename sfeer ge schapen. We staan in de Lage Landen met hun unieke ligging aan de mond van drie grote rivieren voor de taak om daar gezamenlijk het allerbeste van te maken. En als er voorstellen ko men, om het havengarnituur in het Deltagebied uit te breiden, moeten de bestaande havensteden ook niet dade lijk de stekels opzetten. We staan voor een enorm snelle evolutie, welker mo gelijkheden en wenselijkheden we met onbevangenheid dienen te bezien. Het bestuur van het nutsdepartement Vlissingen gaf tijdens de najaarsverga dering in het Strand Hotel uiting aan zijn bezorgdheid over de positie van de nutskleuterscliool. Het bestuur heeft reden om aan te ne men dat de teruggang in leerlingen niet alleen als landelijk verschijnsel is weg te praten, doch ook de verhoudingen tus sen de twee oudste leerkrachten is niet goed, hetgeen vanzelfsprekend een na deel voor de school is. In verband met de rijkssubsidieregeling is het nodig nu het aantal leerlingen beneden de 81 komt één leidster te ontslaan, op dit ontslag, dat reeds per 1 februari aan de jongste kracht is aangezegd wil het be stuur echter terugkomen, omdat hier mee een stap terug zou worden gedaan. (Advertentie) Parathionmoord Goirle Sierlijke Engelse Pendulette vervaardigd uit antiek mat notenhout. Een sieraad in uw huis kamer. Voor sfeervolle uurwerken: magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht BREDA Een anonieme brief, ont vangen door de advocaat mr. P. Lap te Bergen op Zoom en waarin iemand zich beschuldigd van de gifmoord op Willem van N. uit Goirle. zal volgens de officier van justitie te Breda, mr. K. Thijssen, van weinig of geen invloed zyn op de behandeling van deze zaak in hoger beroep. In de brief bekent een onbekende, dat hij een vijand van Willem van N. was en dat hij hem daarom met para- thion heeft vermoord. De schrijver zegt gehuwd te zijn en vader van vijf kin deren. Omwille van zijn vrouw en kin deren wil hij zijn identiteit niet bekend maken „Na mijn dood" schrijft hij, .,zal mijn vrouw de autoriteiten inlich ten". Zoals bekend is Willem van N vorig jaar op 15 oktober aan parathionver- giftiging gestorven, nadat hij op zijn werk gedronken had uit een kruikje, dat zijn vrouw de vorige avond had gevuld. Op verdenking van moord is de vrouw van Van N daarop gearresteerd, maar de rechtbank te Breda heeft haar nadat er twaalf jaar tegen haar was geëist wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De officier van justitie is tegen die uitspraak in hoger beroep ge gaan en inmiddels is de zaak in handen van de advocaat-generaal in Den Bosch. Zowel de officier van justitie te Breda als de advocaat-generaal in Den Bosch zijn door mr. Lap van de op 4 november gedateerde brief in kennis gesteld. De justitie zal nu nagaan, of een grafolo- gisch onderzoek aan het licht kan bren gen, van wie de brief afkomstig is.

de Stem | 1964 | | pagina 5