SPORT BRABANT-ZEELAND zijn niet best bedacht Anderlecht zal het wel niet halen Voetballer Jimmy Dickinson zorgt voor zeldzaam record altijd al de sigaar voor moderne mannen joydonk NEDERLAND elfde in 16e schaakolympiade Nederland mist penalty en daarmee gelijkspel Vijftienhonderd gulden voor sportraad Zeeland Sinterklaas-stemming: Engelsen slaan) Leger-elftal N.S.F. KEERT 113.000 GULDEN UIT SPORTTOTO RJOULIN: erland in gangsfase VI BREDA jwaluwe Nieuwe ojficiaa, 13 danië taboe r bisschoppen Vandaag Morgen EN j bij de sportfederatie leen goede slag wordt geklopt j Schoondijke en Breda vallen in de prijzen De een-en-twintig.. Landencriterium in wielersport Militairen verliezen van Luxemburg 3-0 VOOR LIVERPOOL Onhoudbaar FRANS KUYPERS INTERNATIONAAL MEESTER KLEINE TOUR START EERDER DAN DE GROTE Emerson weigert kwart miljoen Wolves wil alleen in Zweden spelen Toeval Volleerd MARTINEZ PERLAS C. A. VAN HOOYDONK peer veel genoegen zijn pas- in Lage Zwaluwe opnemen, nt zich uitstekend voor de ng van de liturgie, terwijl zodanig van omvang is, dat jk kontakt met de gelovigen t is. Iets, dat rector Van in zeer grote waarde acht.. ler van mr. J. Oomen is benoemd dr. C. J. de Jong. als professor blijft wonen -seminarie te Hoeven. Hij is in Zundert en studeerde te hij op 5 juli 1950 promo- ;t kerkelijk recht. Kort daar- secretearis van het bisdom in 1952 professor te Hoeven, 'e pastoor voor het Begijnhof rden benoemd. Pastoor J. H. n de parochie van de Godde- ïningheid te Bergen op Zoom erw. heer A. M. Willemsen TSBDRG Nederland be- in een overgangsfase waarin 1 van het economisch even- j sterk zal afhangen van de der huidige loononderhande- t heeft Robert Marjolin, vice- van de E.E.G.-commissie, in het Europese parlement i zei dit tijdens het jaar- te debat van het Europese met de Europese minister ie Europese executieven, dat tond in het teken van de in- ijding. Wat Nederland be kte hij voorts op, dat dit het d van de gemeenschap is, traging van de stijging der uitgaven, die men in Brussel ïengekomen, nog niet aan het dt. Maar hij heeft kennis ge in de Nederlandse verklaring oor het volgend jaar beter- rd beloofd. ierlandse K.V.P.-afgevaardig- C. M. van Kampen, heeft in namens de Europese christen- sche fractie een onderzoek naar de mogelijkheden om >ese loonpolitiek in te voeren, aan een loonpolitiek op basis emiddelde produktiviteitsstij- le zes gemeenschapslanden. ren van zo'n vorm zou er toe ;iden dat industrietakken of apslanden met een hogere stijging dan het gemiddelde len hiervan zouden doorge- vorm van prijsverlaging. li DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 De Jordaanse regering nsdag bekendgemaakt dat aan hoppen, die voor de verkla- de joden hebben gestemd, de >t Jordanië is verboden. Raadsvergadering .30 uur Winkelauto Ned. Wol- Se Zeeuwse Horeca-beurs-ten* ng Oranje 20 uur Cabaret Wiifl merce 19.30 uur Vergadering ds; erg. Diepvriesvereniging merce 19.30 uur Vergadering ds Z.-Vlaanderen; erg. Diepvriesvereniging 'EN .5 uur Willem van Saeftinge ial 20 uur Cabaret Wim Son* 20 uur Ledenvergadering NKV ntraal 14.30 uur Vergadering Oranje 14 uur Vergadering htencentrale >hof 20 uur Bijeenkomst mede- fruitcorso 30 uur Vergadering vrouwen* rV 19 uur Verg. proefstation fruitteelt 2e Zeeuwse horecabeurs-ten* ing NISSE Huis 19 uur Afsluiting streek* ing Tholen a. 20 uur Toneeluitvoering N111 TENSDIJK 15 uur Opening EN 0 uur Follow that dream, a TSDIJK ehuis 19.30 uur Raadsverf. né 19.30 uur Start rally WZA merce 14 uur Bijeenkomst .wvoorlichtingsdienst 5 TEL AVIV. Het Nederlandse team Olympiade werd vrijwel zeker beslist ln Het bestuur van de Nederlandse' Sport Federatie heeft in de afge lopen periode herhaaldelijk be raadslaagd over de vraag of het wenselijk zou zijn om een bepaald bedrag per jaar uit de opbrengst van de sporttoto ter beschikking te stellen van sportverenigingen ten behoeve van hun accommodaties. Tot dusver was dit niet geschied om de eenvoudige reden dat de sportclubs direct hun aandeel uit de toto ontvangen en wel twintig procent van de bruto-inleg. Nu meer nauwkeurige gegevens bekend zijn over de inkomsten die de sportver enigingen door hun deelneming aan de sporttoto op deze manier verwerven, is gebleken dat bij 4339 van de in totaal 5066 aan de sporttoto deelnemende clubs het ontvangen bedrag beneden de f 2000 ligt. Uit dit feit kan de conclusie ge trokken worden dat het tot stand bren gen van objecten zoals bijv. een kleed- gelegenheid (ong. f 45.000) niet uit de inkomsten van de sporttoto der clubs kunnen worden gedekt. Op grond hiervan acht het bestuur van de NSF het van belang de verenigingen te hulp te komen, die dankzij waarde volle initiatieven en bijv. ook door zelf werkzaamheid erin zouden slagen een eigen bescheiden accommodatie te stich ten of een reeds bestaande te verbeteren, een reden voor hulpverlening welke nog meer aanvaardbaar is, indien men be denkt dat de toto-opbrengsten voor een groot deel afhankelijk zijn van de ac tiviteiten van de clubs. Met goedkeuring van de minister van justitie en de staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft het bestuur van de NSF thans besloten uit de totogelden een bedrag van f 143.000 toe te wijzen aan 21 verenigingen, waarbij de volgende over wegingen golden. a. De sportclub diende deelnemer aan de sporttoto te zijn; b. verenigingen van kleine gemeenten kregen prioriteit; c. de accommodatie behoort gebruikt te worden voor actieve sportbeoefening; d. de accommodatie moet zodanig zijn ge situeerd, dat zij als sportveld in een goedgekeurd uitbreidingsplan ligt; e. in dien dit vereist is moet gpedkeuring voor de bouw aanwezig zijn; 'f. van verschil lende zijden moet financiële steun zijn toegezegd, zodat een bijdrage van de NSF die a fonds perdu wordt verstrekt, het sluitstuk vormt; g. er is gestreefd naar zoveel mogelijk spreiding ten aanzien van de takken van sport en ten aanzien van de geografische situatie. Teneinde enig inzicht in de totale si tuatie te geven zij nog opgemerkt, dat bo venstaande maatregel betekent, dat in verband met de helaas beperkte middelen slechts dertig tot veertig verenigingen per jaar een uitkering kunnen ontvangen. De ter verdeling beschikbare gelden voor het jaar 1964 zijn thans uitgeput. Of voor het jaar 1965 gelden beschikbaar zijn voor dit speciale doel kan pas worden bezien nadat een beter overzicht in de opbrengst van het nu lopende totoseizoen is verkregen. De onderstaande verenigingen hebben van de zijde van de NSF bericht ontvan gen, dat zij een bedrag a fonds perdu als uitkering ontvangen, resp. sportvereniging object en toewijzing a fonds perdu: 1 voetbalver. De Fivel, Zeerijp Gr.; sport velden met kleedacc. f 10.000; 2 Mixed Hockey Club Schaerweijde, eZist, hockey velden met kleedacc f 10.000; 3 RKSV Zenderen Vooruit Zenderen Ov. sport velden met kleedacc f 10.000; 4 Oostz. Football Club, Oostzaan, bouw kleedgele genheid f 10.000; 5 Korfbalclub Wit-Blauw Kampen, bouw kleedgelegenheid f 10.000, 6 voetbalver. Assendelft. Assendelft bouw kleedgel. f 9.000; 7 voetbal- en atletiek- club De Tubanters, Enschede bouw kleed gel. f 8.000; 8 Bredase Kolfbal Club Bre da, inrichting kleedgelegenheid en ter- remverlichting f 7.500, 9 voetbalver. SV MH Niebert, Gr. verbetering terrein f 7.000; 10 RKSV Rood Zwart Stad Del- den, verbetering terrein en bouw kleed gel. f 7.000; 11 Ankeveense Sportver. An keveen bouw kleedgel. f 6.500, 12 Sport ver. Maurik, Maurik Gld. bouw kleedgel. f 6.000, 13 voetbalver. Meeden. Meedcn Gr., bouw kleedgel. f 5400. 14 Sportclub Emmeloord, Emmeloord NOP herbouw tribune complex f 5.000; 15 RKSV Wil helmus, Voorburg, herbouw kleedgel, f 5.000, 16 Voetbalver. Hoogeveen, Hooge- veen, uitbr. kleedgel. f 5.000; 17 voetbal ver. Warnsveldse Boys. Warnsveld Gld. bouw kleedgel. f 2.300; 18 Sportvereni ging Schoondijke, Schoondijke Zld. aan schaf zwemmateriaal f 2.000; 19 Steen- wijker Lawn Tennis Club Steenwijk aan leg tennisbaan f 8.000: 20 Watersportver. Het Witte Huis, Loosdrecht. verplaatsing starttoren en verbetering clubacc. f 7500, 21 Korfbalver. Vios, Wolvega, verbete ring terrein f 1800; totaal f 143.000— BART SOLARO, de Bossche be roepsrenner van Middenzeeland tijd de ronde van Middeenzeeland en de ronde van Drente won, moest vorig jaar juli door ziekte met de wielersport ophouden. Hij wil in 1965 zijn geluk in de wed strijden achter grote motoren gaan zoeken. JEAN JOURDEN, in 1961 wereld kampioen bij de amateurs te Bern vóór zijn landgenoten Belena en Gestraud, is beroepsrenner ge worden. Jourden kreeg een plaats je in de nieuwe sportgroep Ford- Gitane en is dus ploegmakker ge worden van Anquetil, Cees Lute en Arie den Hartog. FEDERICO BAHAMONTES zal van 4 tot 10 december aan 'n voor hem ongebruikelijk wielerevene- ment deelnemen. De befaamde Spaanse „klimgeit" zal dan naast Rik van Steenbergen aantreden in de zesdaagse van Madrid. Aan zijn ploegmaat zal het dus niet liggen, als er geen ereplaats uit de bus komt. AMSTERDAM De stichting Euro sport te Amsterdam zal van 3 tot en met 13 juni 1965 een internationaal lan dencriterium houden, dat uniek is in de geschiedenis van de wielersport. In deze periode van elf dagen namelijk zullen de deelnemers wedstrijden rijden in Nederland, België, Duitsland en En geland. Dit evenement is ontstaan uit het door de stichting gehouden zesdaags criteri um, dat de laatste jaren op de Neder landse wielerkalender prijkte. Aan het landencriterium zullen ploe gen deelnemen van Nederland, België, Duitsland, Engeland, Zwitserland en Frankrijk Voorlopig zijn de wedstrijden als volgt verdeeld: 3 4, 6, en 9 juni in Nederland, 5, 7, en 8 juni in Duitsland (Nuernburg- ring, Moenchen Gladbach en Düren), 10 juni in België en 11 en 12 juni in Engeland (Londen). De slotwedstrijden zullen op 13 juni plaatsvinden in Bras- schaet (België) of Amsterdam. DEN HAAG. Het Nederlands mili tair elftal heeft woensdagmiddag op het Houtrustterrein in Den Haag een verras sende 1-2-nederlaag geleden tegen Lu xemburg. De ruststand van deze ontmoe ting, die meetelde voor het internationale militaire kampioenschap, was 1-0 in het voordeel van de Luxemburgers. Beste uitslag Rudi Geestman zou het dan wel even doen. Drie minuten voor het einde zou de lange Blauw-Witer bij de 1500 toe schouwers op het Haagse Houtrustterrein tenminste iets gaan vergoeden voor een verloren middag door het Nederlandse militaire elftal toch nog naast Luxem burg te brengen. ,,Ga jij maar even weg, ik knap het wel op", zo beduidde Geest man zijn ploeggenoot Ries van der Bo- gert die enkele seconden tevoren door een Luxemburgse verdediger was onder uit gehaald en daarvoor van de Duitse scheidsrechter Fritz een strafschop toe- JACKY STOCKMAN het ging niet. LIVERPOOL Voor het Bel gische Anderlecht ziet de Europa cup-zaak er slecht uit. In een wed strijd die duidelijk aantoonde dat Liverpool de betere ploeg is, ging Anderlecht met 3-0 ten onder. Twee doelpunten voor rust en een na de thee velden de withem- den die de hoop op een volgende ronde wel zullen hebben opgege ven. De achterstand is bijna zeker te groot om die over enkele weken in België weg te werken. Anderlecht werd al meteen met de rug tegen de muur gezet. Met groot machts vertoon rukte Liverpool op in de rich ting van Jean Trappeniers en het werd duidelijk dat de Belgen het bijzonder moeilijk zouden krijgen. Met fijne acties pobeerde Liverpool de defensie van An derlecht open te reten en na negen mi nuten lukte dat. Letterlijk en figuurlijk, want de ma nier waarop Hunt zo'n vier Belgische ver dedigers de verkeerde kant opstuurde bracht gelijk het hele blok aan het wan kelen. Hunt knalde tegen Trappeniers. en de teruggesprongen bal leverde voor St. John geen moeilijkheden op: 10 Direct na deze openingstreffer trok Li verpool zich min of meer terug in de verdediging. Niet voor lang, want ook in Engeland huldigt men de kreet dat aanvallen nog steeds de beste manier is. Toch kregen de Engelsen handen vol werk omdat Anderlecht langzaam her stelde van de eerste schrik. Het begon aardige combinaties op te bouwen, die steeds vlotter liepen. Met name Wilfried Puis deed het uitstekend en ook Pol van Himst kon het best vinden met o.a Stockman en uJrion. Cayuena zorgde een tegenpunt kreeg. De manier waarop het in deze periode echter stand hield beloofde al veel voor de toekomst, want zou het lukken om met een zeer kleine nederlaag naar huis te gaan. dan mocht men niet klagen. Liverpool intussen zat ook niet stil en onder de indrukwek kende aanmoedigingen van het meer dan luidruchtige publiek bleef het proberen een nieuw gat te slaan. En toen Thomp son door Heylens gehaakt werd in het beruchte gebied zag het er inderdaad naar uit dat Liverpool op 20 kwam De Duitse arbiter kende de voordeel- regel toe en Thompson kogelde via het been van Trappeniers over. Uitstel van executie. Drie minuten voor het ver strijken van de eerste helft speelde Hunt zich weer eens een keertje knap vrij en met zijn linkervoet legde hij iedereen. Trappeniers incluis, in de luren, 20. Ongetwijfeld een harde klap voor het dappere Anderlecht, dat zeer enthousiast en soms ook technisch voortreffelijk voor de dag kwam. Met dezelfde moed begon Anderlecht aan de tweede helft. Met de wetenschap ook dat het haast onmogelijk zou zijn hier in Liverpool tenminste gelijk te spelen. Die gedachte kreeg enkele minuten later een volgende deuk. Stopper Yeats, mee naar voren gekomen, kopte onhoud baar langs Trappeniers en dat beteken de tot grote vreugde van de nog steeds actieve Liverpool supportersschare 30. Nu toonde Liverpool dat het toch over meer kwaliteiten beschikt dan Ander lecht. Met verrukkelijke trucjes, hart verwarmende technische daden en wel gemikte schoten speelde Liverpool zich naar grote hoogte Het loste niet alleen terhoede onderbrak men met grote be- alle voorhoede-problemen op, in de ach- kwaamheid alle Belgische aanvallen. Probeersels die schamel afstaken bij het geen Liverpool presteerde. Anderlecht was geen schim meer van het toch be slist aardige team voor rust. En zo suk kelde de match naar een einde. Meer doelpunten vielen er niet, al kwam Li verpool bijna aan een volgende penalt> toen Plaskie zijn rivaal St. John duide gewezen had gekregen. Van der Bogert, beste speler van de oranjeploeg en met rechtsback Guenterer de Haan de enige die een voldoende haalde, maakte plaats voor Geestman. Hij zal zich nu nog wel afvragen waarom hij dit deed, want na het fluitsignaal vuurde Geestman name lijk nerveus en gejaagd naast. De stand bleef zodoende 1-2 en daar mee behaalde de zes internationals tel lende formatie uit het Groothertogdom een verdiende zege. Verdiend, ja, want niet alleen speelden de gasten snellr en directer maar bovendien bezaten zij in de geroutinerde Louis Pilot en coming-man Norbert Reiland de juiste mensen voor het fijnere werk op het middenveld. Nederlands architect Van der Bogert, hoe voortreffelijk ook, moest het door gebrek aan steun toch tegen dit duo af leggen. Voor de rust speelde Nederland nog zo slecht niet. Met goedlopende combinaties werd Luxemburg voortdurend terugge drongen, maar doortastendheid en stoot kracht mankeerden. Hoe het wel moest toonde Luxemburgs internationale mid denvoor Johny Leonard na 12 minuten. Hard en hoog joeg hij vanaf de rand van het strafschopgebied langs doelman Heinz Stuy na een geslaagde Kirsch- Pilot-actie. Nul-één dus en oranje wlide daar wel iets aan doen. Er volgde wat schoten van verre afstand bekwaam gestopt door doelman Hoffmann en enkele dreigende acties van de technisch zwakke middenvoor Saris. Een treffer bleef uit. Die kwam pas 21 minuten na de hervatting, nog geen zestig seconden nadat een van richting veranderd schot van Pilot goed was gebleken voor 0-2. Saris schoot onbeheerst tegen de uitgelo pen Hoffmann op en Van der Bogert de monstreerde vervolgens, dat een welge plaatst schot in vele gevallen te prefe reren is. In de resterende periode heeft Nederland nog energiek gepoogd de ach terstand teniet te doen, doch de toch al niet vlekkeloze acties werden door toene mende nervositeit alleen nog maar slech ter. Daarom kon men er nog wel vrede mee hebben, dat Geestman kort voor tijd die strafschip miste. De uitslag was goed zo. Nederland: Stuy, De Haan, Brouwers, Van der Bogert en Spinhoven; Geestman en Stapper; Kruit (Gieskes), Saris, Ver- donck en Vrauwdeunt. Luxemburg: Hoffmann, Kuffer, Damme, Ewen en Hoffmann; Reiland en Pilot; Klein, Leonard, Kirsch en Neu. heeft tijdens de 16e schaakolympiade in Tel Aviv (Israël) beslag gelegd op de elfde plaats. Er namen vijftien landen deel. Bij de vorige Olympiade twee jaar geleden in Varna eindigde het Nederlandse team eveneens op de elfde plaats. Toen echter bestond $e finale- groep uit slechts twaalf landen tegen veertien nu. Bovendien speelden destijds de routiniers dr. Euwe, Donner en Kra mer mee. Dezen waren dit keer vervan gen door de veel minder ervaren Coen Zuidema en Frans Kuypers, die tijdens het toernooi werden benoemd tot inter nationaal meester. In de laatste ronde behaalde ons land een verrassende overwinning op Bulga rije, 2,5—1,5. Bouwmeester was degene, die voor het beslissende punt zorgde. Hij speelde tegen Ba^ski scherp op aanval, kreeg een uit stekende stand en besliste de partij op magis trale wijze met twee schijnof- offers van de paarden. De overige drie Ne derlanders kwa men niet in moeilijkheden. Zuidema voer de tegen groot meester Bobot- sov een loop- gravengevecht. Frans Kuypers Successievelijk (Breda) verdwenen de zware stukken, waarna een paard-eind spel overbleef dat remise was. Prins scheen positioneel in het voor deel te komen, maar Bileff wist door al lerlei complicaties ingewikkelde stellin gen te creëren. Door offer van een paard forceerde hij tenslotte remise. Langeweg stond tegen Tringov de gehele partij beter en miste waarschijnlijk de winst. Het duel werd in eerste instantie afge broken, maar na de hervatting remise gegeven. De strijd om de tweede plaats in de het voordeel van Zuidslavië. dat door een overwinning met 31 tegen Canada op 32 punten uitkwam. Rusland is met 36,5 pnt veruit onbereikbaar op de eer ste plaats geëindigd. Zuidslavië kan ech ter theoretisch nog van de tweede plaats worden verdreven door West-Duitsland, dat 30,5 pnt heeft plus twee hangpartijen. Het ziet ej* echter niet naar uit dat deze in winst zullen eindigen. Al met al is West-Duitsland reeds zeker van de derde plaats In de tweede groep bezet Oost-Duits- land de eerste plaats voor Zweden. In de derde groep is IJsland eerste en Zwitser land tweede en in de vierde groep ein digde Australië op de eerste en Zuid- Amerika op de tweede plaats. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de 12e en de partijen uit de 13e ronde lqiden: 12e Ronde: West-DuitslandNederland 3—1. Bulgarije—Canada 2,5—1,5, Spanje —Tsjechoslowakije 1,52,5, PolenAr gentinië 22. 13e Ronde: NederlandBulgarije 2,5 1,5. BouwmeesterBadeski 10, Lange weg— Tringov 0.50,5, ZuidemaBobot- sov 0,50,5, PrinsBileff 0,50,5, Argen tiniëVer. Staten 1.52,5, Roemenië Polen 2,51.5. TsjechoslowakijeRusland 1,52,5, IsraëlSpanje 2,51,5, Canada Zuidslavië 13, HongarijeWest-Duits land 0.51.5 (2). De stand ziet er na de laatste ronde met nog slechts enkele hangpartijen uit te spelen, als volgt uit: 1. Rusland, 36,5: 2. Zuidslavië, 32: 3. West-Duitsland, 30.5 (2); 4. Tsjechoslo wakije, 28,5: 5. Hongarije 28 (2); 6. Ver. Staten. 27.5: 7 Roemenië en Bulgarije, 27 pnt.: 9. Argentinië, 25,5: 10, Roemenië. 24: 11. Nederland, 21: 12 Canada. 19; 13. Spanje, 17,5 (1); 14. Israël, 16,5 (1). PARIJS Voor de eerste maal in haar bestaan start de Ronde van de Toekomst in 1965 voor de Ronde van Frankrijk. De Tour de l'Avenir wordt pas in de vierde etappe .achterhaald' door de gro te ronde en gaat vervolgens in grote trek ken gelijk op tot Barcelona, waar de wedstrijd eindigt met een individuele tijdrit. Het evenement telt dertien etappes en er is een rustdag in het schema opge nomen, dat er voorlopig als volgt uitziet: Zondag 20 juni le etappe KeulenKeu len; maandag 21 juni 2e etappe Keulen Eupen, dinsdag 22 juni 3e etappe Eupen Luik, woensdag 23 juni: 4e etappe Jam besRoubaix; donderdag 24 juni 5e etap pe: BethuneRouen; vrijdag 25 juni 6e etappe: CaenSaint Brieuc; zaterdag 26 juni rustdag in Concarneau; zondag 27 juni 7e etappe ConcarneauLa Baule Pornichet; maandag 28 juni 8e etappe La Baule PornichetLa Rochelle; dinsdag 29 juni 9e etappe: ChatellaillonBordeaux, woensdag 30 juni 10e etappe DaxBag- neres de Bigorre; donderdag 1 juli: 11e etappe Saint GaudensAix les Thermes; SYDNEY Roy Emerson, de kam pioen van Australië Engeland en Ame rika heeft opnieuw een financieel aan trekkelijk aanbod om prof te worden van de hand gewezen. Volgens het Australische dagblad „The Sun" zouden Ken Rosewall en Lew Hoad hem vorige week een con tract voor twee jaar hebben aangeboden met een garantie van 270.000. Emerson heeft echter geweigerd hoe wel zo verklaarde hij het aanbod zeer verleidelijk was. De Australische kampioen zal in de toekomst minder tijd besteden aan het tennis in andere landen. Hij wil zich concentreren op vrijdag 2 juli 12e etappe: Font Romeu- zijn maatschappelijke carrière. Boven- Barcelona; zaterdag 3 juli 13e etappe: dien verdient hij als amateur zoveel. BarcelonaBarcelona (individuele tijd- dat hij behoorlijk rond kan komen. rit). TULLIO SECONDO, de oudste van tien broeders die een totale leeftijd van 791 jaar hebben, is 90 jaar geworden. Secondo die 35 jaar als ambtenaar heeft gewerkt, is een van de eerste automo bilisten en de enige nog in leven zijnde deelnemer aan de autorace van Verona op 13 maart 1899. In 1893 bestuurde hij de eerste gemotoriseerde driewieler in Padua. In de periode 1890-'96 heeft hij aan talloze wielerwedstrijden deel genomen. DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie heeft ongeveer vier jaar ge~ leden besloten samen te werken met de provinciale jeugdraden, omdat het ge wenst werd geacht een zo intensief mo gelijke samenwerking te bevorderen tus sen jeugd- en sportorganisaties op pro vinciaal niveau. De ervaringen van de laatste jaren hebben echter geleerd, dat in verschil lende provincies deze samenwerking toch niet zodanig tot ontwikkeling kwam als voor de sportbeoefening wenselijk zou zijn. Het gevolg hiervan is geweest, dat provinciale sportraden zijn opgericht (Noordholland, Groningen, Zeeland en in oprichting Noordbrabant, Utrecht en Friesland) naast de reeds bestaande pro vinciale jeugdraden. Deze ontwikkeling heeft het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie er toe gebracht zijn beleid te wijzigen en het werk van de provinciale sportraden zoveel mogelijk te steunen. Mede als gevolg hiervan zijn de laat ste maanden van deze sportraden voor stellen ontvangen inzake eventuele steun van de Nederlandse Sport Federatie voor verschillende activiteiten van deze sport raden, welke nuttig zijn voor de sportbe oefening in deze gewesten. Om nu de aangelegenheid zo eenvoudig mogelijk te houden heeft de NSF-toto-verdelings- commissie met goedkeuring van de mi nister van Justitie en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen besloten jaarlijks een bepaald bedrag voor iedere provinciale sportraad, of de sportsectie van de provinciale jeugdraad ter beschikking te stellen met de bedoe ling dit te bestemmen voor de amateur sport en de lichamelijke opvoeding. Voor het jaar 1964 is besloten de vol gende toewijzingen uit de toto-gelden te verstrekken, te weten: provinciale sport raden van Groningen, Noordholland en Zeeland en de sectie sport van de jeugd raden Zuidholland en Gelderland allen f 1500, met een totaal van f 7.500,-. STOCKHOLM De Nederlandse bas ketball ploeg ,,The Wolves" heeft de Zweedse kampioen „Alvik" voorge steld de beide wedstrijden die in het toernooi om de Europese beker tussen de twee ploegen moeten worden ge speeld op 19 en 20 december in Zweden te doen plaatsvinden. Alvik'' zal het verzoek vermoedelijk inwilligen (Advertentie) voor verdienstelijke passes. Al met al Hik met opzet ten val bracht, en de arbi zag hel Cl- hard naar uit dat Anderlecht ter een vrije trap liet nemen. DEN HAAG Het aantal deelnemers aan de laatste sporttoto bedroeg 670.371. Het prijzenbedrag was 268.966 Voor de hoofdprijs 147.931,'30 waren er vijf kandidaten, die elk 29.586,20 ont vangen. Voor de tweede prijs van 80.689,80 waren er 112 deelnemers, voor wie elk 720,40 ig gereserveerd Voor de derde prijs van 40.344,90 waren liefst 1.255 gegadigden, waarvan nog met twee juist ingevulde kolommen Z.y krijgen elk 32 gulden. (Van onze sportcorrespondent) De bekende Engelse voetballer Jim my Dickinson, dikwijls de heer van het Engelse voetbal genoemd, heeft een merkwaardig record op zijn naam gebracht. Zijn prestatie, uniek in de geschiedenis van het voetbal, zal waarschijnlijk nooit worden geëve naard. Hij heeft het namelijk gepres teerd om 700 league- en 88 beker wedstrijden te spelen; 48 keer te wor den opgesteld in het nationale elftal; in 9 seizoenen geen enkele wedstrijd te missen, nooit uit het veld te wor den gezonden of door een blessure vroegtijdig aan de kant te moeten. draagt nog steeds slobkousen had van Dickinsons voetbalprestaties bij de marine gehoord. Daarom ging hij op een goede dag eens naar een militaire wedstrijd en zag een knaap met talent. Nadat beide mannen elkaar in het na jaar van 1944 wederom ontmoetten, stond Dickinsons handtekening snel op het ge stippelde lijntje. Daarna maakte hij zijn debuut en alleen door ziekte gebeurde het wel eens dat zijn naam niet in de opstelling voorkwam. Misschien niet meer zo fonkelend als in vroegere jaren, mag Dickinson toch wel in een adem genoemd worden met groten als Stanley Matthews, Tom Finney en Billy Wright, waarmee hij de eer deelt te mogen voorkomen op de „Lijst van Eer van de Koningin". De ouderen zullen zich herinneren dat daar ook de namen Frank Swift, George Hardwick, Raich Carter, „Daily" Duncan, Leon Leuty, Lauri Scott, Neil Franklin, Wilf Mannion, Bobby Langton en nog enkele andere sterren op voorkomen. Wat een wonderlijke referentie. Dickin son, die voor Portsmouth speelt, kwam eigenlijk bij toeval in de voetbalwereld terecht. Hij had er geen flauw idee van wat hij zou gaan doen als hjj uit dienst kwam, maar iemand anders zou dat alle maal voor hem regelen. Jack Finn maakte zijn toekomst. De bekende manager van Portsmouth hij Dickinson was gedurende zijn tyd vol leerd. Hij onderschreef volkomen het commentaar van manager Finn, die eens heeft gezegd: „Let op, hfj gaat naar de top en zal daa bljjven tot hij alles heeft gehad wat een voetballer bereiken kan". In 1949 kreeg Jimmy Dickinson zijn kans in het Engelse B-team. Het was 'in de tijd dat de koppen van de kranten be stemd waren voor Len Shackleton, Jim my Mullen, Bill Eckersley en Nat Loft- house. Wat Dickinson betreft, schreef toen iemand over hem als „een blijvende kracht", een voorspelling die bewaarheid werd. Zijn sterke tackle en prachtig positie- zoeken, vooral bij een uit elkaar gerukte verdediging, gaven hem een vaste plaats in het Engelse elftal. Meestal speelde hij in de halflinie met Neil Franklin en Billy Wright. Achter hem stonden toen als backs Alf Ramsey, de tegenwoordige ma nager van de Britse ploeg, en Johnny Aston. Dickinson moest later zijn plaats af staan aan de reus Duncan Edwards van Manchester United, die later om het le ven kwam bij de vliegramp in München. En wat doet Dickinson nu? Wel, ook voor hem begint het leven blijkbaar bij de veertig. De manager van Portsmouth heeft hem nu van de rechtshalf- naar de spilplaats verhuisd. En evenals Dixie Dean en Bert Traut- mann is hij nog niet van plan om zijn koffers te pakken. Hij weet dat zijn oude vriend Stanley Matthews op zijn vijftigste jaar nog steeds speelt. Dickinson, een voorbeeld voor alle jongeren in het te- genwordige voetbal, zegt daarom: „Eens zal het spel natuurlijk teveel van mijn krachten vergen en dan zal ik er zonder drukte mee ophouden". maakt sublieme Senoritas voor de moderne mannen van vandaag! een voortreffelijke, lichte en geurige Senoritas'. MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN!

de Stem | 1964 | | pagina 3