DEN (OOL Regen en wind vechten met de Steenen Beer in Sluis Albanezen in Joegoslavië worden gruwelijk geknecht iesan-kaas bij inestronesoep robinsen De televisie helpt ook onderwijzers vormen elke dag SINDS VIJFHONDERD JAAR: Dreigend verval maakt de restauratie urgent Nieuwe arrestatiegolf in Kossovo Gevlucht uit de „hel van Stanleystad" MEDEBOUWER FREJUS-DAM ONSCHULDIG AAN RAMP TERUGKEER TOT ORTHODOX STALINISME: BOEKENPLANK PROEVEN AAN HEIDELBERGSE UNIVERSITEIT 9 cent 6 cent 19 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 19 rlijke verrassing samen f 1,38 smaak van Knorr lekend samen met e Knorr koks kozen te Italiaanse kwali- je van deze kaas rr Minestronesoep, e aanbieding! Meditaties over de brief aan de Romeinen Speurders DUBBEL LEED HOOGTEPUNT OOK ADEM DEMACI mister. Teveel studenten leidde tot chaos bij onderricht Veel mogelijkheden (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Steenen Beer dreigt geveld te worden. Weer en wind hebben tegen hem jarenlang ge vochten en hun overwinning lijkt nu nabij. De ruïnes van de groot ste en machtigste verdedigings poort uit de gordel om het roem rijke Sluis, zijn in een desolate toe stand komen te verkeren. Van dag tot dag schrijdt de ondermijning voort en worden de kosten van herstel hoger opgejaagd. Zal Sluis dit monument van een verleden nacht kunnen behouden Binnenskamers ziet men de werk zaamheden al begonnen. Maar zodra de deur opengaat deinst men terug voor de slag, die de realiteit zon der genade uitdeelt. De plannen wor den clan aarzelend, de toespelingen schuchter. Geld, veel geld is nodig om de Steenen Beer te kunnen red den. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft het (nog) niet, de gemeente Sluis bezit het niet ge noeg. Het verval van de ruines houdt daar echter geen rekening mee, en gaat angstvallig snel voort. Wanneer de tijden niet veranderd waren, zou de strijd om het behoud van de Steerten Bee. of de Wc..,;.; identiek kunnen zijn met die om de aanleg Als welvarende Vlaamse stad aan hét Zwin wilde Sluis een mach tige verdediging opwerpen. Geld was echter niet voorhanden. Hertog Phi lips de Goede was Sluis ter wille en verleende bij octrooi te Atrecht van 29 augustus 1444 toestemming een verloting te houden. Tegen 3 schel lingen 2 groten per stuk werden 4304 loten in omloop gebracht. Met de loterij van 22 december 1445 kwam men aan een opbrengst van 1357 pond waarvan de helft ten goede kwam aan de bouwwerkzaamheden. De Steenen Beer mocht 20.000 tot 24.000 rijders kosten. Philips gaf ver der nog toestemming om in totaal on geveer 2000 pond lijfrente op de stad tegen de minimale penning 9 te ver kopen. Bovendien mochten van hem de stenen van de grote toren in Hugovliet bij IJzendijke worden ge bruikt. Niettemin stak Sluis zich diep in de schuld, om de Westpoort te kunnen bouwen. De vesting diende als bolwerk tegen Engeland voor ge heel Vlaanderen. De rentelast zou Sluis boven het hoofd stijgen. De Steenen Beer werd uitgevoerd onder leiding van meester-rnetselaar Hendrik Timmerman, naar ontwerp van zijn leermeester Joris Lietac. Op de plaats waar het, in 1437 door de Bruggelingen verwoeste, houten poort gebouw stond, verrees het sterkste Sluise verdedigingspunt, bestaande uit twee torens, een arduinstenen over welving en een zware valbrug naar een voorversterking. In de nabijhid stond nog de „Mijns Here Haretoren" Talrijke ambachtslieden verdienden aan de Steene Beer enkele jaren hun brood Karrevoerder Jan F. Hein- rix bracht dekturven aan, Jakob van Neville zorgde voor het grondwerk, terwijl Heinric Timmerman en Wil lem Vortshuus voor het metselwerk zorgden. Alles tegen de betaling van vele ponden, schellingen en groten. Zelfs burgemeester Wouuter de Grote hield er nog 6 schellingen en 8 gro ten aan over, omdat hij behulpzaam was geweest bij de afbraak van de toren in Hughenvliet (Hugovliet bij IJzendijke). Bij de afbouw leverden o.a. Mattheeus van Caestre en Rei- nier de Bastaerd nog verdienstelijk werk bij het maken van respectie velijk elf en een halve roede „haleyen" en het dekken met scha liën van 14 roeden en 2 voet. In 1578 werd de Westpoort, het symbool van het machtige Sluis, ge restaureerd. In 1604 kwam door het nieuwe verdedigingsplan van Maurits de ontluistering. Van de Steenen Beer die onder aarden wallen verdween, moet niet veel meer zijn overgeble ven, dan nu nog te zien is. Ook de Dobbele Poort in Hulst werd toen tertijd aan het gezicht onttrokken. Zoals bekend, is dit verdedigingswerk onlangs gerestaureerd. De overblijfselen van de West poort geven nog een goede kijk op de toestand van vijfhonderd jaar geleden. Het historierijke Sluis, dat in de oorlog veel ver woest zag gaan, is veel aan de restauratie van de Steenen Beer gelegen. (Foto's Ryksdïenst voor de Monumen tenzorg te Den Haag. Documentatie C J. A. Bukkens te Sluis) DRAGUIGNAN Ingenieur Jacques Dargeou is gisteren door een rechtbank te Draguignan vrijgesproken van dood door schuld. Hem was nalatigheid ten laste gelegd bij de bouw van de stuw dam van Malpasset bij Fréjus, die in de nacht van 2 op 3 december 1959 bezweek. 421 mensen kwamen toen om. Er is komen vast te staan, dat niet Dargeou verantwoordelijk was voor het ontwerpen en bouwen van de dam, maar de inmiddels overleden ingenieur Coyne, een van 's werelds grootste specialisten op het gebied van stuwdammen. Naar het oordeel van de rechter heeft Dargeou de hem opgedragen taak naar behoren vervuld. Nog een foto van het leed onder de vluchtelingen, die uit Stanleystad bevrijd konden worden. Dit plaatje werd genomen op het vliegveld van Leopoldstad, het eerste opvangcen trum voor de ontheemden. Duidelijk staat het doorstane leed op het ge zicht van deze vrouw te lezen. Haar zoontje rust op de armen van een verpleegster. (Advertentie) (Van onze correspondent) ATHENE Albanië is onder de communistische staten maar een ukkepuk. Het land is 28.750 vier kante kilometer groot en heeft ongeveer anderhalf miljoen inwoners. Daarvan is een zeer gering ge deelte communistisch georganiseerd. Desondanks gedragen de communistische dictator Enver Hodia en kornuiten zich, alsof Albanië naast Moskou en Peking de derde communistische grootmacht is, de inspecteur en controleur van de zuivere communis tische leer en haar beleving. In vrijwel alle commu nistische landen China, Noord-Korea en Noord- Vietnam niet uitgesloten maakt het communis me een proces van aanpassing aan de actuele le vensomstandigheden door. In de drie hiergenoemde landen heerst een aangepast Stalinisme, maar in Albanië woedt het Stalinisme nog in zijn meest orthodoxe, brutale vorm. Albanië, aldus Enver Hodia, is de geschiedkundige rol van behoeder van het Leninisme-Stalinisme ten deel gevallen. Van daar de autorisatie voor de luide stalinistische ex clamaties, waarmee Albanië het internationale communistische concert voortdurend poogt te over stemmen. Vandaar de stereotiepe eis, dat de com munistische landen de weg van de weke Kroest- jev-coëxistentie zullen verlaten en terugkeren tot de zuivere leer en praktijk van Stalin. Deze meditaties zijn een voortzetting jan de meditaties over de evangeliën, die destijds Richard Gutzwiller publi ceerde, waarvan de Nederlandse verta ling bij Paul Brand verscheen. Zij blij ken goed in de smaak te vallen, want dezelfde uitgever heeft Prof. Schelkle -•met hardnekkig geduld" uitgenodigd deze vorm van mediteren voort te zet ten t.a.v. de Romeinenbrief en dezelfde Nederlandse uitgever heeft nu de ver taling in het licht gegeven. Het ver schil tussen de inmiddels overleden Gutzwiller en Sch. is dat de nog al jzvis breed genomen „toepassingen" van Gutzwiller bij Schelkle geheel ontbre ken. Hij verlaat de weg van de zake lijke exegese niet Op het eerste gezicht hjkt dit voor een meditatieboek in de gangbare betekenis en tekort. Het boek is meer een bondig commentaar gewor den. Wil men dus op eigen geestelijk leven toepassen" dan moet men dit zelf doen. En de brief aan de Romeinen geeft daar heus wel gelegenheid toe. Voor onze mediterende christenen is een beetje zelfwerkzaamheid wél op zijn Plaats. Naar twee kanten dus kan dit werk uitstekende diensten bewijzen: als meditatieboek én als commentaar. Als bondige verklaring van inhoud en tekst is het zeer overzichtelijk en duidelijk. J. H. In korte tijd is het legioen van speurdersverhalen en wat daaraan annex is weer met een beduidend aan tal uitgebreid Het Spectrum Utrecht- Antwerpen is met zijn Prisma-reeks wat dat betreft toonaangevend zowel in ge tal als op het stuk van kwaliteit. .,De geduldige dode'' van Josephine Tey is een vroegertje van deze in de Prisma's gezaghebbende schrijfster. Het boek begint met een duidelijke moord en de inmiddels vermaarde Alan Grant begint in dit boek zijn roemruchte car rière. „In staat van beschuldiging" van Ed ward Lindall is in zoverre een opval lend boek, dat de schrijver poogt om in het nogal beperkte kader van een thriller een algemeen en modern men selijk probleem aan de orde te stellen, n.l. dat van het recht op een eigen le ven, dat niet door invloeden van buiten geregeerd wordt. „Misdaad in Frankrijk" van Erich Landgrebe moge dan een bundel van op historische gegevens steunende mis daadverhalen zijn, het is in vergelijking met moderne misdaadverhalen milde en oorspronkelijk in 1734 door de Parijse advocaat De Pitaval zijn opgetekend tonen een scala van menselijke ontspo ring, maar de inmiddels verstreken eeu wen hebben er de scherpe kanten wel afgeslepen ,De drie rechtvaardige mannan" is het zoveelste deel van Edgar Wallace dat in de Prisma's uitkomt. Na een spannende inzet wordt het saai en lang dradig en voor men op de helft van het boek is aangekomen, is men vergeten dat men een Wallace onder handen heeft. .Interpol" behelst de memoires van hoofdinspecteur Sir Ronald Howe, In de afgelopen jaren is Interpol een steeds weer opwellende bron van min of meer spannende boeken geweest. Met dit Prisma-deeltje is er dus geen nieuws on- der de zon gekomen. Wel heeft het en dit in tegenstelling tot vele voorgangers als pluspunt, dat het boeiend verteld En dat is by een boek over een zo nuchter onderwerp als de internationale samenwerking van de politie een onmis bare kwaliteit Dezelfde Sir Ronald Howe speelt uiteraard ook een rol in „Legenda rische speurders" van L. Gribble, dat in de Dubbele Antilope Reeks van het Wereldvenster in Baarn is verschenen. Het geeft een overzicht van de geschie denis van het politiewezen, te beginnen bij de eerste Franse detectieve, tevens oud-misdadiger Vidocq. Een goed ge schreven en informatief boekje voor ie der die belangstelling heeft voor dit genre. Men kan zich bij dit alles wel voor stellen, wat zich op de dag van van daag nog binnen de Albanese grenzen afspeelt. Van opening der grenzen, be vordering van toerisme e-d. is geen spra ke. Albanië is nog altijd één groot con centratiekamp, waar de geheime poli tie het laatste woord heeft en voortdu rend op zoek is naar samenzweerders. De Albanezen komen onder dit juk zel den tot rust. De ene samenzwering is nog niet afge werkt, of een nieuwe wordt ontdekt. De juistheid is niet vast te stellen, om dat de ongelukkigen, die als verdach ten worden gearresteerd, van het toneel verdwijnen. Het leed van de Albanese natie is daarmee nog niet volledig getekend. Door de eigenmachtige grensverschui- vingen na de tweede wereldoorlog zijn stukken authentiek Albanië onder vreem de, voornamelijk Joegoslavische heer schappij gekomen. Daardoor zijn vele dui zenden strenggelovige Mohammedaanse Albanezen onderdanen geworden van het communistische Joegoslavië. Hun leed is daardoor verdubbeld, want niet alleen lijden zij onder het communistische juk, maar als Albanezen moeten zij ook 'nog boeten voor de houding van de stoere Stalinisten van Tirana jegens Joego slavië. „Het Nationale Comité voor de Vrij heid van Albanië", dat zijn domicilie in Istanboel heeft, richtte dezer dagen in het orgaan der beweging „Besa" een oproep tot de vrije wereld, waarin de onderdrukking en terreur waaraan deze Albanezen in Joegoslavië bloot staan, worden aangeklaagd voor het forum van het wereldgeweten. De Joegoslavische terreur speelt zich voornamelijk af in de landstreek van Kossovo. Dit gebied, dat in de Joegoslavische Volksrepubliek een autonome provincie vormt onder de naam Kossovo-Metohija en ongeveer een derde deel van Nederland groot is, wordt nagenoeg geheel bevolkt door Ski- pitaren-Albanezen en heeft volgens de laatste volkstelling een inwonerstal van 890.000. De hoofdstad is Priktina. Ver dere belangrijke gemeenten zijn Ipek, Gjilan, Prizrend, Jakovo, Vucitern, Llap en Mitrovitsa. De Joegoslavische gesta- po, de U.D.B. opereert sinds de lente van dit jaar in het land der trotse Ski pitaren en tot heden hebben meer dan 2000 arrestaties plaatsgevonden. In de nacht van 6 juni j.l. bereikte deze vervolgingsgolf een hoogtepunt. De agenten van de U.D.B. drongen tal van huizen in de steden van de provincie Kossovo binnen en arresteerden veel bewoners. Sindsdien zijn deze arrestaties die met grove brutaliteit geschieden, voortgezet. Speciaal intellectuelen, onder wijzers e.d., maar ook boeren en arbei ders moesten het ontgelden. Waarom hebben deze arrestaties plaats? Men zegt, dat als officiële motivering geldt de geste van enige Albanese stu denten, die bloemen zouden hebben ge legd op de graftombe van een leraar, Shaban Shala, die op 13 april 1963 door de U.D.B. werd gearresteerd en dood gemarteld. Deze kranslegging zou in de verbeelding der U.D.B. de vormen van een door Albanese autoriteiten opgezette subversieve actie hebben aangenomen. Het orgaan van de Vrije Albanezen noemt dit een „vrij belachelijk voorwendsel". Deze arrestaties zouden deel uitmaken van een door de Joegoslavische regering opgezet plan om de Albanese minderheid in haar nationale betekenis te likwide- ren. Men is reeds begonnen met de uit voering van een economisch plan waar van het doel is, de Albanezen van hun geboortegrond te verjagen en naar el ders in Joegoslavië over te planten. De agrarische coöperaties en staatshoeven onteigenen elk dag meer Albanese boe ren en dwingen hen in de industrie te gaan werken. Maar voor de Albanese arbeiders van Kossovo is er geen werk, onder het voorwendsel dat zij niet ge specialiseerd zijn. In de werkplaatsen van Oblitsch bijvoorbeeld, in de nabijheid van Prishtina werken 50.000 arbeiders, maar er is er niet een van Albanese nationaliteit bij. Aan de Albanezen woon achtig in Skopje geeft men geen ver gunning om hun door de aardbeving vernielde huizen op te bouwen. Dit is een maatregel van de meest wrede aard. De arrestatie-golf van thans roept her inneringen op aan gruwelijke vervolging van de bevolking van Kossovo in 1956, toen de Joegoslavische politie, met als motivering wapenvondsten, op wreedaar dige wijze tekeer ging tegen de bevol king totdat de internationale pers zich rmee ging bemoeien. Ook toen stierven velen onder de mishandelingen, anderen werden voor de rest van hun leven in valide en velen pleegden zelfmoord om aan de U.D.B. te ontsnappen. En zeer groot aantal der thans ge arresteerde burgers is gedeporteerd naar Servië, vermoedelijk naar Podjorevats. Op grond van nauwkeurige informaties uit Kossovo, aldus de vrije Albanezen, weten wij dat de aangehoudenen geen enkel contact met het Albanese commu nisme hebben of ooit hebben gehad. De Albanezen van Kossovo zijn tegen elk communisme gekant, of dit nu van Bel grado of Tirana komt. Een der belang rijkste personen onder de gearresteerden is de schrijver Adem Demaci, die reeds vier jaar in een gevangenis heeft door gebracht. omdat hij een anti-communis tische roman (.„De bloeddorstige serpen ten") schreef. autoschoen v.a. Behaaglijk warm door de originele vachtvoering. In zwart en bruin juchten. Maten6 t/m 12. (Bijzondere correspondent) HEIDELBERG De wereldbe roemde Westduitse universiteits stad Heidelberg heeft in weten schappelijke kringen de naam ver worven, niet alleen zeer traditie- bewust, maar tegelijkertijd buiten gewoon vooruitstrevend te zijn. Een nieuw bewijs voor de weten schappelijke openheid van Heidel- berg, zijn de proeven die sinds einc' mei van dit jaar in de Pedagogi sche Faculteit met een „Onderwijs- meekijkinstallatie" worden geno men. Deze installatie, die in de toe komst vele mogelijkheden biedt een tweede exemplaar wordt be proefd in de Westduitse hoofdstad Bonn is geschonken door dr Stichting „Volkswagenwerk". Door middel van televisie is het than.- mogelijk toekomstige onderwijzers li grotere groepen en grondiger praktisch onderricht te geven dan tot nu toe. Dt in Heidelberg werkende televisie-trans missieinstallatie is op de goede weg en heeft haar onschatbare waarde voor de praktijk van de onderwijzersopleiding bu=ieitenDa^T voSoterU%zeal in^- latie eveneens bij opleiding en onderzoek te gebruiken. Sinds het begin van de experimenten nemen steeds meer professoren en docenten van binnen- en buitenlandse pedagogische faculteiten als gasten aan de praktische lessen via de televisie deel. In de afgelopen jaren is het bij de on derwijzersopleiding beslist noodzakelijke praktische onderwijs tot een steeds gro ter probleem uitgegroeid. De groepen zij het onderwijs ernstig storen. Ten einde deze factor uit te schakelen en de leerlingen toch in de gelegenheid te stellen voldoende praktische ervaring op te doen, is deze transmissieinstallatie ontworpen. Het gebeuren in de klas wordt door drie camera's opgenomen en met behulp van grootbeeldprojectoren in een grote collegezaal overgebracht. In de collegezaal zitten 220 studenten en tegelijkertijd kunnen nog eens 150 stu denten, die over drie kleinere ruimten verdeeld zijn, de uitzending volgen. De docent kan van de drie tijdens de les opgenomen beelden het meest geschikte Een overzicht van een klaslokaal aan de Heidelbergse Universiteit, waar bij de opleiding van onderwijzers geëxperimenteerd wordt met te levisie. uitkiezen; hij kan als hij dat wenst het geluid uit de klas weg draaien en zelf commentaar geven. Tot de complete te levisie-installatie behoort ook een mo biel beeldopname-apparaat, zodat het bijvoorbeeld mogelijk is, het onderwijs in plattelandsscholen op de beeldband vast te leggen, en dit later aan de stu denten te vertonen.

de Stem | 1964 | | pagina 19