Economische factor sluipt de operatiezaal binnen Frankrijk op weg naar beroepsleger? Een huis, uit schuim ontstaan Volgend jaar ook Sovjet rendez-vous in de ruimte? Om de eed van Hippocrates Op elke twee jongemannen één soldaat 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 13 MEDISCHE RF.T, TN AIJSTRATTF. Enorme deining van Wosjkod-vlucht belang groot IN ROTTERDAM Knapen stalen voor f 25.000 Tof Schade f 20.000 Bulldozer nabij St.-Jansteen uitgebrand Toxopeus maakt nieuw ontwerp Bijlmermeer Floep - daar wipt uw favoriete ontbijt uit de veilige HSBH-broodrooster mm s MIJNSSEN CO. N.V. „SELECTIEVE RECRUTERING" fn hele land één alarmnummer Want zijn vrouw vraagt altijd uitdrukkelijk: Uitstel en afstel Discriminatie de nieuwe FEUDOR eS§! Sg; (Van onze correspondent dr. A. Wouters) SYDNEY Sedert de dagen, dat men in Australische medische kringen de mening verkondigde dat Europese medische faculteiten de vergelijking met de Australi sche niet konden doorstaan, is er nog niet zoveel „rumoer in casa" geweest als op dit ogenblik. De aanleiding is een verklaring van de directeur van het grootste ziekenhuis in de staat van Nieuw-Zuid-Wales, het Prins Alfred ziekenhuis te Sydney, dr. Edgar Thomson, die zijn hand in 'n wespennest heeft gestoken. Enkele dagen geleden voerde hij het woord op een conferentie van het Australische Instituut van Direc teuren van ziekenhuizen, waarbij de vraag werd opgeworpen aan wie het recht toekomt te beslissen of een pa tiënt al dan niet de kans moest worden gegeven om te blijven leven, indien de ze kans geen economisch voordeel ople vert. Alhoewel hij er op gewezen had, dat chirurgen de beste chirurgische hulp welke mogelijk is, dienen te verschaf fen. verklaarde hij verder, dat het Prins Alfred Ziekenhuis over het afgelopen jaar een bedrag van bijna vijfduizend pond had uitgegeven aan hartkleppen van plastic, voornamelijk voor patiën ten tussen de 65 en 80 jaar. „Ik ben van mening", zo zeide hij, ,,dat dit niet rendeert." Hij ging zelfs verder: ,,Ik ben de mening toegedaan, da.t indien een pa tiënt de leeftijd heeft overschreden waarop hij nuttig kan zijn, het twijfel achtig is of zulk ingrijpen zijn nut MOSKOU Rusland zal mogelijk vol gend jaar een kosmonaut zijn capsule in de ruimte laten verlaten als het erin slaagt twee ruimteschepen buiten de dampkring aan elkaar te koppelen. Bij een dergelijke operatie, die met een snelheid van 27.000 kilometer per uur wordt uitgevoerd, kan het nodig zijn, dat een kosmonaut tijdelijk zijn schip verlaat om toezicht te houden op de koppeling. Een dergelijke ontmoeting in de kos mos wordt beschouwd als een belang rijke stap voorwaarts naar vluchten naar de maan en verder, omdat men dan zal hebben bewezen dat het mo gelijk is ruimtestations te vormen van waar interplanetaire ruimteschepen kunnen opstijgen. Het is bekend, dat de Russen zich uit gebreid met dit probleem bezighouden. Reeds beschikken zij over een bestuur bare satelliet, de ,,Polyot een", die van baan kan veranderen en zijdelings be wegingen kan maken. Zij zijn er echter nog niet in geslaagd een ontmoeting in de ruimte te volbren gen De Verenigde Staten hopen dit vol gend jaar in 't kader van het Gemini- project te doen. Rusland zou nog geen voorbereidende pogingen hebben ondernomen met de ,,Polyot"-satellieten, die tot een koppe ling kunnen leiden Ook met het laatste ,.Polyot"-schip, de driemans ..Wosjkod", zijn geen manoeuvres gemaakt. Volgens welingelichte bronnen zijn de Russen nog steeds bezig de massa's ge gevens te bestuderen, die zij hebben opgevangen tijdens de ruimtereis van de „Wosjkod" Ook wordt grote aan dacht besteed aan de rapporten van de drie inzittenden, wetenschapsman Kon- stantin Feokistov, arts Boris Jegorov en commandant Vladimir Komarov. Westelijke geleerden nemen aan, dat het volgende groots opgezette Russische ruimtevaartproject voor een groot deel gegrondvest zal zijn op de gegevens van de „Wosjkod" vlucht. De Russen hebben zich met betrekking tot hun ruimteplannen geen limiet ge steld zoals de Amerikanen, die in 1970 in het kader van het Apolioproject een capsule met drie mannen op de maan willen laten landen. Toch boeken de Russen jaarlijks vooruitgang en volgens de westelijke deskundigen blijft de vlucht van de „Wosjkod" een prestatie van de eerste orde. Het Amerikaanse Geminiprogramma voorziet pas in 1967 in de lancering van een tweemans ruimtelaboratorium. Voorts is uit de vlucht van de Wosj kod" gebleken, dat de Russen een aan tal belangrijke nieuwe ontdekkingen hebben gedaan. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie staat versteld van het nog jonge misdadige verleden van twee Rotter- dammertjes, 16 en 17 jaar oud, die on langs door haar werden aangehouden. Langdurige verhoren brachten aan het licht, dat het tweetal o.a. schuldig is aan inbraken, die f 25.000 opleverden. De politie verwacht nu dat nog een groot aantal inbraken, die de afgelopen maan den in Rotterdam en omgeving werden gepleegd, tot klaarheid zullen komen. De jongens wekten de belangstelling van twee rechercheurs op toen zij, ge wapend met twee zwaar kaliber lucht buksen, in een park rondscharrelden. Toen de politiemensen de jongens nader den richtten dezen hun wapens op hen en schreeuwden: „Staan blijven of we schieten jullie neer". Terwijl een van de rechercheurs een omtrekkende be weging maakte, kreeg een der knapen het blijkbaar te benauwd. Hij gooide zijn buks over de singel, zwom zelf naar de overkant en verdween met de buks. De jongen, die er niet in was geslaagd te vluchten, werd meegenomen. Na een eerste verhoor werd ook de identiteit van de vluchter bekend. Deze jongen werd korte tijd later in zijn ouderlijke wo ning aangehouden. De politie vond bij de twee jongens thuis een groot arsenaal van luchtdruk pistolen, luchtbuksen, stiletto's, dolken, handboeien en ploertendoders. Bij de twee jongens zelf en thuis bij hun ouders vond de politie een bedrag van f 9400. Uit het onderzoek is ko men vast te staan dat de moeder van een der knapen juist voor de komst van de politie een bedrag van f 4000, dat zij voor haar zoon „beheerde" aan een vriend had meegegeven. Deze vriend ver telde later dat het geld bij hem thuis was afgehaald door een 17-jarige zuster van een der verdachten. Dit meisje, haar vriend, een classificeerder en het geld verdwenen spoorloos. Kort daarop werd bet tweetal door de politie van Drieber gen aangehouden. Rechercheurs reisden naar Driebergen om de classificeerder en het meisje een verhoor af te nemen. Het tweetal werd meegenomen naar Rotter dam en wegens heling c.q. diefstal in verzekerde bewaring gesteld. heeft. Chirurgen zullen moeten over wegen hoe zulke grote sommen moe ten worden besteed." Niemand zal zich erover verbazen, dat dr. Thomson met deze verklaring een enorme deining heeft veroorzaakt. Niet alleen heeft hij met het verkondi gen van zijn drastische mening in Austra lië een ware rel ontketend, maar zij zal niet nalaten ook in het buitenland felle reacties op te wekken. In Austra lië zijn nu artsen, die uit de woorden van cïe directeur van het Prins Alfred Ziekenhuis opmaken, dat dus aan som mige patiënten chirurgische hulp moet worden geweigerd. Dr. Thomson is nu het doelwit van frenetieke aanvallen. Hij heeft met nadruk verklaard dat hij zich van verder commentaar zal onthou den. „Ik heb al genoeg herrie veroor zaakt" zei hij. Maar andere artsen hebben er heel wat over te zeggen. Een van de specialisten uit de „speci- alistenwijk" van de hoofdstad van Nw.- Zuid-Wales, onderlijnde nog eens de eed van Hippocrates in de bewoordin gen: ,,dat het voor een dokter een heili ge plicht is de zieken te behandelen, het lijden te verlichten en het leven te red den waar het enigszins mogelijk is en zich daarbij door niets anders te laten leiden dan door de nood waarin de pa tiënt verkeert." Een andere arts liet zich over de door dr. Thomson verkondigde stelling in de ze woorden uit: „Indien men het nut, de bruikbaarheid van een patiënt moet overwegen dan komt men onvermijde lijk zover dat men zegt: „Kijk eens, bes te man, wij zouden uw leven wel kun nen redden maar wij doen 't niet want u bent het niet waard." Een jonge chi rurg zeide: „Het komt eenvoudig hier op neer flat men van chirurgen ver langt de rol van God te vervullen. Ik heb reeds veel onplezierige beslissingen moeten nemen, maar dit moet men heus niet van mij gaan verlangen." Wij dienen hieraan toe te voegen dat er ook medici zijn die dr. Thomson om zijn „moedige" woorden hebben gepre zen en die daaraan hebben toegevoegd dat het grootste gedeelte van het geld voor zware operaties door het publiek wordt opgebracht en dat het daarom in het openbaar belang is, de stelling van dr Thomson in overweging te ne men. Tot dusver hebben wijv geen enkele katholieke geneesheer aangetroffen die het met de zienswijze van dr. Thomson eens is. De Australische Vereniging tot Bevordering der Geneeskunst heeft zich nog steeds van commentaar ont houden Begrijpelijkerwijze ziet men in Australië de verdere ontwikkeling van het door de directeur van het Prins Alfred Ziekenhuis opgeworpen probleem met grote belangstelling tegemoet. (Advertentie) (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN. Nabij de vuilnis belt van de gemeente St. Jansteen is een bulldozer van de fa Stouthart te Bergen op Zoom geheel uitgebrand. De brand is door niemand opgemerkt. Dat kon doordat er permanent brand is op de vuilnisbelt. Het gevaarte werd met een zeildoek afgedekt door de bestuurder, die onge veer een uur later nog eens langs is gekomen maar toen niets vreemds heeft opgemerkt. Toen hij terugkwam bleek de bulldozer geheel uitgebrand. De scha de wordt geraamd op ongeveer f 20.000 De bulldozer was ingezet bij de aanleg van het nieuwe gedeelte om Hulst van de rijksweg 60. Rond de geblakerde kolos, die van de bulldozer is overgebleven, vond de po litie de sporen van kinderen en volwas senen. Het is mogelijk dat kinderen de brand spelenderwijs hebben veroorzaakt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E.H. Toxopeus, is door de koningin gemachtigd, een wets ontwerp voor te bereiden tot opheffing van de gemeenten Ankeveen, 's-Grave- land en Kortenhoef en vorming van een nieuwe gemeente 's-Graveland, alsmede wijziging van de grenzen der gemeenten Hilversum, Naarden. Weesp en Weesper- karspel. Voorts heeft de koningin de minister gemachtigd een tweede wetsont werp voor te bereiden, dat beoogt de gemeente Weesperkarspel op te heffen en het gebied van deze gemeente met een deel van Ouder-Amstel tot de eerste dins dag van september 1974, aan Amsterdam en daarna aan de gemeente Diemen toe te voegen. Door tussenkomst van Ged. Staten van Noord-Holland zal de minister nu binnen een termijn van ten hoogste twee maanden (een maand voor de gemeente raden en een maand voor G.S.) kunnen weten hoe het oordeel van de raden der gemeenten, die bij het „Bijlmermeeront- werp" zijn betrokken (Amsterdam, Die- men, Ouder-Amstel en Weesperkarspel) luidt. Verwacht mag worden, dat de minis ter daarna de koningin machtiging zal vragen voor intrekking van het nog bij de Tweede Kamer aanhangige zgn. wets ontwerp inzake de Bijlmermeer. Kruimels vallen keurig op bodemplaat en worden met één handbeweging verwij derd. Tijdschakelaar geeft u keuze uit 5 verschillende standen. Ook uw favoriete rooster- tijd is daarbij. Licht, goudbruin, donker... waar houdt u van? U kunt kiezen uit 5 verschillende roosterstanden. Intussen schenkt u een kop thee in en - floep - daar wipt uw toast al tevoorschijn. Automatisch aan beide kanten perfect en gelijkmatig geroosterd. Eén of twee sneetjes tegelijk. En altijd precies zoals u het lekker vindt. Het laatste sneetje net zo geroosterd als het eerste. Hoe lang het apparaat ook aan staat. Daar zorgt een precisie-uurwerk voor. De ESGE automatische broodrooster is geheel met veiligheid omkleed. Veilig voor speelse kinderhandjes. Duurzaam, omdat er niets mis kan gaan met de be veiligde elektrische elementen. Laat u vandaag nog de sierlijk- moderne ESGE-broodrooster demonstreren. Morgen kan hij al op uw tafel pronken en zorgen voor een lekker knapperige en knisperigé toast bij uw diner. De prijs?De veiligste automatische broodrooster kost maar f 49.50 Keizersgracht 205 Amsterdam - Telefoon 020-64876 IMPORTEUR VAN GENERAL ELECTRIC PRODUCTEN G.E.-geschenksuggesties: grill, skillet, cofleemaker, blikopener, strijk ijzers, haardroger, wekkerklokjes, tandenborstel, automatische dekens, stofzuiger en vloerwrijver. DEN HAAG In overleg met het ministerie van justitie heeft het korps rijkspolitie een landelijk te gebruiken telefoonnummer aangewezen gekregen dat bestemd is: Voor waarschuwing van de politie bij verkeersongevallen en verkeersstagna- ties op buitenwegen (autowegen en an dere wegen), maai- uitsluitend in die gevallen, waarin het niet gelukt de plaatselijke politie te alarmeren of op andere wijze de politie te waarschuwen. Dit telefoonnummer 070-18009? geeft verbinding met de meldkamer van de sectie bijzondere verkeerstaken van het korps rijkspolitie te 's-Gravenhage Deze geeft de berichten zo spoedig mo gelijk door aan de plaatselijke politie en fungeert dus als tussenschakel Karei Janssen. Zakenman. Hij zal vandaag 1.200 km reizen, ophouden met roken, 17 telefoontjes krijgen, 25 brieven dicteren, toch weer gaan roken, de verjaardag van zijn vrouw vergeten, z'n zaak f 2.000.000 besparen, te gehaast eten, last van zijn maag krijgen, naar Parijs vliegen, en, oh ja, zijn vrouw bloemen sturen. Morgen zal hij weer hetzelfde shirt dragen, schoon en glad. Want alleen Belofast poplin is volledig zelfstrijkend. Altijd hoe ze het ook wast en droogt. Het etiket is haar garantie! Belofast is het handelsmerk Van de Deering Milliken Research Corporation voor zelfslrijkende sloffen. U.S. pal. nr. 2.985.501. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licentie houder F. Schollen Zn. N. V. ie Enschede. Nederland. (Van onze medewerker H. Wouters) PARIJS De Franse regering: heeft in principe besloten tot selectieve militaire dienst. Zij heeft betreffende de recrutering, een nieuw wetsontwerp opgsteld, dat zij ter bestudering doorgegeven heeft aan het staf overstencomité. De tekst van het wetsontwerp zal daarna, vóór de lentebijeenkomst van het parlement, gepresen teerd worden aan de defensieraad, waarvan generaal De Gaulle voorzitter is en vervolgens aan de ministerraad. systeem, volgens hem, de jonge man nen te ogeiijk behandelt. Een op de twee jonge mannen zal in werkelijkheid militaire dienst verrichten. Ondertus sen zullen de vrijgestelden, al we kend, een salaris verdienen, geld kun nen opzij leggen en heel vaak functies kunnen bezetten, welke voor de dienst plichtigen na hun dienst niet meer dis ponibel zijn. Ook zal de militaire Een der consequenties van de mili taire regeringspolitiek is, dat vanaf 1956 het leger minder dan 300.000 posten te bezetten heeft terwijl het getal van de jonge mannén van het contingent slechts 400.000 zal bedragen Volgens het door deregering voorbereide wetsontwerp blijft de ver plichte dienst bestaan d.w.z. dat ieder een opgeroepen kan worden. Maar de militaire dienst zal niet meer algemeen zijn: steeds meer jonge mannen zul len om studie- of andere redenen vrij stelling verkrijgen. Ook zal de militaire dienst niet meer voor allen dezelfde zijn: rekruten, die niet opgeroepen worden voor de werkelijke, militaire dienst, kunnen gedurende een zekere tijd die nen bij de binnenlandse defensie of als „coöperatie-hulp" overzee, vooral in de ex-Franse kolonies of ex-protectoraten. Om de grootte van de contingenten aan te passen aan de noodzakelijke behoef ten, werden door de regering verschil lende oplossingen bestudeerd. De eerste bestaat in het opschorten van de incor poratie naar de twintig jaar Verder zal in 1965 aan 313.000 en in 1966' aan 419.000 dienstplichtigen uitstel van militaire dienst verleend worden. Deze maatrege len brengen van zelf een voorname re ductie van de effectieven met zich mee, vooral ook omdat ondertussen de op schorting van heel wat uitgestelden automatisch overgegaan zal zijn in vrij stelling: veel jongeren zullen immers gedurende de tijd van hun opschorting vader zijn geworden van verschillende kinderen, dus hoofd van een groot ge zin! Vervolgens is daar de selectie waar van het volume ieder jaar verschillen kan. Tenslotte zal de effectieve dienst tijd, die wettelijk een duur heeft van 18 maanden (doch momenteel praktisch slechts 16 maanden telt, waarna de sol daten op „geanticipeerd" verlof wor den gestuurd) teruggebracht worden tot 15 maanden. Ofschoon de verplichte militaire dienst (tenminste voorlopig) blijft be staan, zal men bij de keuringen soepeler te werk gaan. Elk jaar zal een decreet, rekening houdend met de benodigdhe den en de eisen van de nationale dienst, de familie- en de sociale redenen aan wijzen, waarop de opgeroepen jongeren zich kunnen beroepen om van de mili taire dienst vrijgesteld te worden. Betreffende het selectieve, militai re dienstplan heeft de rapporteur van het budget van de Nationale Verde diging, de heer Le Theulle (U.N.R.- Gaullistische Party), de regering erop geattendeerd, dat dit nieuwe dienst- dienst volgens het, door de regering gewilde, systeem iets weg hebben van een straf. Verder beweert de rapporteur dat het probleem van het uitstel van dienst enorm ingewikkeld zal worden. Momen teel krijgt 1 van de 4 en binnenkort 1 van de 3 dienstplichtigen uitstel van de militaire dienst. Het zal in de naaste toekomst zo gaan, dat de kazernes be woond zullen zijn enkel en alleen door jonge mannen, die er op staan om te dienen of die niet link genoeg waren om van een vrijstellingsreden te profi teren. De minister van defensie heeft hierop gereageerd met de bewering, dat het door de regering gepreconiseerde systeem slechts een overgangssysteem zal zijn, hetgeen veel Fransen tot de overtuiging heeft gebracht dat men langs dit sy steem op weg is naar het beroepsleger. Uit het rapport dat de Commissie van de Nationale Defensie uitgebracht heeft, blijkt dat een respectabel aantal officie ren verplichte „vakantie" zal krijgen, tengevolge van de inkrinping van de le- gereffectieven. Het rapport spreekt van een verplicht ontslag reeds in 1965, van 6 000 officieren. Ook' zullen in 1965 de instructiekredieten met tweederde ver minderd kunnen worden evenals de kre dieten voor het legermateriaaL.Of door deze kredietvermindering ook de belas ting van de onderdanen van De Gaulle dragelijker zal worden, zegt het rapport niet! (Advertentie) geniale gasaansteker vanaf 5.95 in kleuren 10,50 en 13,50 volledige garantie importeurs: Le Corbeau Zn. Rotterdam Groothandelsgebouw - tel. 0 10- 13 89 74 ESSEN Massief en toch licht is de nieuwe bouwstof „Stahalit", die de bouw van prefab-huizen in nieuwe banen leidt. Gedurende veeljarige ontwikkelingsarbeid hebben Westduitse bouwspecialis- ten bij Krupp in Essen een prefab huis geconstrueerd, dat wat soli diteit betreft overeenkomt met een huis gebouwd op de conventionele wijze. Het bestaat uit een geheel nieuwe bouwstof voor de muren, die weliswaar zo massief is, zodat men er kasten aan kan bevestigen, maar toch zo licht, dat de afzon derlijke bouwelementen op het wa ter drijven. Het geringe gewicht laat het transport over zeer grote afstanden toe. De nieuwe bouwstof kan gespijkerd, geschroefd en ge zaagd worden, en is bestendig te gen hitte, koude, vuil en insecten, de isolatiewaarde van de 12 cm dikke muur komt overeen met die van een 100 cm dikke massieve bakstenen muur. Bij de vervaardiging van dit bouwmateriaal ging men uit van het duurzaamste materiaal, dat de bouwtechniek tegenwoordig kent; beton. Gewoon beton echter is zwaar en isoleert kou zeer slecht. Dus verving men het grint in het beton door kogeltjes van gebakken klei: glasharde korrels met vele zeer kleine luchtblaasjes, die voor een uitstekende koude- en geluids isolatie zorgen. De technici gingen echter nog een stapje verder en vervingen tenslotte ook nog het voor het binden noodzakelijke ce- mentdeel door kunsthars. Staal- profielen en het betonijzer geven de in vormen „opgeschuimde" wandelementen de nodige statische eigenschappen.

de Stem | 1964 | | pagina 17