if eest II :AUÜ GODEFRIEDUS VAN STAPELEN EN MARJAN BEERDONK Au gout de France" VOOR AL UW VERZEKERINGEN Ford hervat Scherpzinnig proefschrift GEBOORTEREGELING IN ELK HUWELIJK ACTUEEL produktie Nationale postume hulde aan president Kennedy it geldt atis een te dragen da e Gruyter op, Uw welvaart groeit... Uw verzekeringen moeten meegroeien! GRIEKSE STAD (2500 jaar oud) BLOOT GELEGD Sawatogen „Verheven tot een heiligt Is. W. Adriaansenr PARFUMERIE tels, met en antels bren- ook lichte I een d niet, haast 5 serie's van gt hierin ge- Roman van Walter Breed veld lederéén heeft last van tandsteen en tandverkleuring TEELAK maakt uw tanden ECHT WIT: vrij van tandsteen ennicotine-aanslag Ernstige leemte die de liefde niet dient Weinig kennis Goldwater terug in journalistiek T.k. Daffodil 750 *62 Flat 75o,- 1962, Fiat 1100 '62, Ópel Kapi- tan de Luxe '58. Deze wagens zijn alle i.st.v.n. Inruil en fi nanciering mogelijk. Te bevr. Markt 2, Oudenbosch. Telef. 01652 - 2011. b.g.g 2440. X Vito-garage te Breda biedt u deze week te koop aan de vol gende zo goed als nieuwe auto mobielen tegen scherpe prijzen Ford Taunus 12M van 1963. V.W. de Luxe rood van 1964, Ford' Cortina 1963 V.W. de Lu xe wit 1963, Opel Rekord 1962. Renault Dauphine 1960, V.W. de Luxe blauw 1963. Ford 12M Taunus 1963, V.W. 1500 van 1962 rood met schuifdak, V.W. de Luxe type 1962, Ford Tau nus 17M 4 deurs I960, V.W. de Luxe met roldak van 1963, V. W. de Luxe met roldak van 1961, Fiat 1100 van 1962, V.W de Luxe met roldak van 1959, Opel Rekord 1959 Zoekt u een werkelijke occa sion? Kom dan eens bij ons kijken. Praktisch al deze auto mobielen zijn van de eerste eigenaar. Koop vertr. bij de Vito, 100 pet. garantie, zowel op evt onderdelen en geen kosten van arbeidsloon gedu rende 10 000 km of 3 maanden. Alle kosten voor onze reke ning. Let op het juiste adres: Vito-garage, Ginnekenweg 340 -342 Breda Tel 36173. Recht tegenover de kerk vlakbij de Ginnekenmarkt. Dagelijks ge opend tot 's avonds 10 uur. Za terdag tot 6 uur. Zondag van 11 uur tot 6 uur. Inruil mo gelijk. Financiering binnen één uur geregeld. X Korte Kerkstraat 8 HEKEN POLSHORLOGES Edelstalen kast 100 waterdicht incabloc vanaf f 75.met 10 korting tot 0 december. Parfums Geschenkdozen Poederdozen Kapstellen etc. Uw speciaalzaak DE FEIJTER Noordstraat 81 TERNEUZEN W DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 i TIEN JULI achttienhonderdzestig trouwde Godefriedus van Stapelen Marjan Beerdonk met speciale toestemming van pastoor Vergroessen. Hij was toen vijfentwintig jaar, zij tweeëntwintig. Twee maanden daarvoor was haar vader, Marinus Beerdonk, verdronken in de Dommel, vlakbij.de brug waaronder een stroomversnelling was gemetseld. Door grote zwerf keien in de val te smijten had men een kunstmatige kolking verkregen, die vooral in de winter ais het water hoog stond, deed denken aan de branding van de zee. Marinus moest vanaf de brug in het water zijn geraakt, hij lag in het midden van de rivier met zijn rechtervoet vastgehaakt achter zo'n steen. Een vrouw, die hem zag liggen toen ze in de vroege morgen naar Halder ging, schrok hevig, maar ze bleef helder genoeg om alarm te slaan. Het was een vreemde geschiedenis. Hoe was hij daar terechtgekomen? Ma rinus was geen man om in de nacht te gaan zwerven. Viug ging door het dorp het gerucht, dat hij zich had gezelfmoord. Zijn twee koeien waren kort na elkaar gestorven en wat was het leven nu nog waard; in die zin had hij zich een paar dagen voor zijn dood uitgelaten. Pastoor Vergroessen was er zeer door ontdaan, hij maakte moeilijke uren door, maar in de loop van die dag gaf hij toch toestemming om de rozenkrans op de Dommelhoeve te bidden, hij las een uitvaartmis en deed de absoute zoals voor ieder ander christenmens Ofschoon hier en daar gemord werd over deze toeschietelijkheid sommigen vonden zelfs dat de Kerk en het kerkhof wer den ontheiligd was men het in het algemeen wel met de pastoor eens. Marinus, een gemakzuchtige boer, was een ordentelijk mens geweest.Als hij zich had gezelfmoord, zou een plotselin ge kronkel in zijn hersens daarvan wel de oorzaak zijn geweest. Marjan Beerdonk bleef alleen achter. Ze was verlegen tot op het mensenschuwe af en broodmager. Haar naieve verle genheid had zeker bijgedragen tot het gunstige besluit van de pastoor. Al in de voormiddag was ze naar de pastorie ge komen met geld voor zielemissen. Pas toor Vergroessen condoleerde haar met het zware verlies en vroeg dan of ze ei al over had nagedacht wat er met haar moest gebeuren. Toen ze antwoordde dat de tijd daarvoor te kort was geweest vroeg hij of ze geld had. Behalve het geld voor de zielemissen had ze nog een paar gulden in de ladenkast; eventjes kon ze voort „Is de Dommelshoeve zwaar belast?" vroeg hij. ,,ja. dP hoeve met de akker en de vetwei waren half en half van meneer Gouldy. De pastoor keek naar het aardig^ ge zichtje met de bedroefde ogen waarin geen tranen stonden. Hij zou er over na denken wat er met haar gebeuren moest. Misschien was het beste de hoeve te verkopen en een nette dienst te zoeken. Nog andere gedachten speelden door zijn hoofd Dit magere zielige wezentje kon hij het niet aandoen het geld voor de zielemissen te weigeren. Hoewel de volksmond zei dat Marinus Beerdonk zelf de dood had gezocht, was dat niet te bewijzen. Hij had te kennen gegeven dat het leven voor hem geen waarde meer had; zoiets zegt een mens in rampspoed wel eens meer Het stond helemaal niet vast dat hij met volle bewustzijn in het kolkende water was ge sprongen. Dat doet een christenmens niet vlug, ook niet als de angst voor armoede hem radeloos maakt. Marinus had vermoedelijk lopen jeremiëren tot hij een klap van de molenwiek had gekregen Dat wist God alleen, maar als hij, de pastoor, nu het gevoel had dat hij mild moest oordelen, zou dat wel een ingeving van God zijn. Hij keek naar de zilverstukken, die ze met bevende handen op tafel had neer gelegd en schoof de helft terug. „Zo is het goed. Marjan", zei hij met zachte bromstem. .Misschien is 't het beste da jij voorlopig naar het Liefdehuis gaat tot we een oplossing gevonden hebben". „Ik blijf liever thuis, meneer pastoor," lispelde ze doodverlegen Hij drong niet verder aan en zei: „Na de begrafe nis praten we er nog wel eens over". Hij stond op: ,,Als er iets bijzonders is, kom dan naar me toe. Bid God om sterkte in de komende dagen." In de namiddag van de begrafe- dag kwam Godefridus van Stapelen naar de pastorie. Een forsgebouwde jon geman met een opmerkelijk scherp ge sneden gezocht en ernstige donkergrijze ogen onder een zware vracht krulhaar. De pastoor had hem wel eens in de kerk gezien, maar nooit met hem gesproken; hij was geen inboorling, hij kwam uit Liempde, een klein dorp achter Boxtel, vandaan. Er werd van hem verteld dat hij een bastaard was, de zoon van een ritmeester en de knappe jonge vrouw van een boerenknecht. Met een snelle blik nam de pastoor hem op eer hij met een handbeweging beduidde dat hij kon gaan zitten. Het verhaal was niet onwaarschijnlijk, de jongen had iets martiaals in zijn hou ding en iets gebiedends in zijn oogopslag Zelf nam hij tegenover zijn bezoeker plaats en zei: Waarom ben je niet eer der bij me gekomen Godefridus? Je werkt al een half jaar op het landgoed Zegenree." Godefriedus schrok van die onverwach te vraag. Dan kwam een verlegen glim lach in zijn ogen en hij zei: ,,Daar is tot nog toe weinig tijd voor geweest en ik wist ook niet dat dat nodig was." „Het is toch gebruikelijk dat als je in een nieuwe parochie komt kennis gaat ma ken met de pastoor." „Ik wist er niets van, meneer pastoor, ik heb altijd in Liempde gewoond en daar heb ik er nooit iets over gehoord." ,,Goed, dan weet je het voor het ver volg. Wat kom je doen?" Godefriedus zat. even aan zijn pet te frunniken en zei dan: „Laat ik het maar ronduit zeggen, meneer pastoor. Mari nus Beerdonk is vanmorgen begraven, zijn dochter blijft alleen achter Ik zou wel met haar willen trouwen."' „Zo zei de pastoor .,dat is nieuws voor me Ik heb Marjan vanmorgen nog gesprokén, maar ze heeft er niets over gezegd". „Daar weet ze ook niets van". „Weet ze dat niet? Hoe lang ken nen jullie elkaar dan?" „Wij kennen elkaar helemaal niet. Op het landgoed groeit langs de Dommel een perceel knotwilgen waar ik soms moet snoeien Ik heb haar over het wa ter heen wel eens met de koeien bezig gezien." „En verder..?" vroeg pastoor Ver- jroessen, die zich steeds meer verbaas- spaarcenten en een koe van mezelf, ze graast in de wei van Wout Adriaans." „Vind je dat voldoende om te trou wen?" „Het is voldoende om mee te begin nen, meneer pastoor. De meeste boeren knechts hebben helemaal niks". >,Ik bedoel meer," zei de pastoor, „dat een huwelijk een altijddurende verbintenis is tussen twee mensen. Heb je daar ook over nagedacht?" „Ja natuurlijk, daarom ben ik hier. Als ik de Dommel was overgevaren en pardoes met mijn voorstel voor de dag was gekomen, had zij zich doodgeschrok- ken. Dat kon ik toch niet doen op de dag van de begrafenis, en ik wou ook niet lang wachten Er zullen er wel meer zijn, die op haar loeren." Even was het stil en dan zei de pas toor: „Zeg me nu eens eerlijk wat je precies bedoelt, Godefriedus. Wil je met Marjan trouwen omdat je haar aardig vindt of omdat je medelijden met haar hebt? Of is het omdat je boer wilt wor den?" ,,Ja, dat het meeste, meneer pastoor. Al jaren verlang ik naar een eigen op trek, maar als je als boerenknecht gebo ren; 'bent; word je-niet makkelijk boer, tenzij je geluk hebt. Ik heb alles goed overwogen Marjan is wel lief om te zien en z'e is niet te lui om aan te pak ken. Ik kan er ook goed zijn, ik ben kerngezond en ik kan werken als een paard. Ik weet precies hoe het er met haar voorstaat. De Dommelhoeve is al heel oud, ze ligt prachtig tussen de beem den bij de Dommel, maar ze is kaduuk, er moet heel wat aan gerepareerd wor den Er is een behoorlijke vetwei bij net groot genoeg voor twee koeien en een verwaarloosde akker. Marinus Beer donk was een luie vent. Die paar fruit bomen heeft hij nog laten verpieren. Het gedoetje is voor ongeveer de helft van meneer Gouldy die het graag hele maal wil hebben om het door te verko pen aan de baron, die er al jaren op loert om het bij het landgoed te voe gen. Als ze Marjan voldoende onder druk kunnen houden, lukt het wel een keer om haar hoeve voor een appel en een ei afhandig te maken. Dan heb ik toch iets beters te bieden. Ik zou me uit de naad werken om méneer Gouldy zo vlug mogelijk zijn deel terug te be talen. Dat recht had Marinus Beerdonk zich voorbehouden". „Jij weet er veel van," zei pastoor Vergroessen Hij zat er over na te den ken. Als iets indruk had gemaakt was het wel dat meneer Gouldy en de baron zouden samenspannen om het gedoe voor een schijntje uit Marjans handen te ha len. Meneer Gouldy de liberale katho liek van wie verteld werd dat hij ge heim lid was van de loge van vrijmet selaars in Den Bosch, was geen vriend van hem, en de baron, een oude clerus- hater, kon hij helemaal niet uitstaan. „Ik zal er met Marjan over praten," zei hij. „Je hoort er wel van? „Kan het vlug gebeuren, meneer pas toor?" „Ja, wat is vlug in dit geval? Het gaat over een eventueel huwelijk waarvan de partijen elkaar nog nooit van dichtbij hebben gezien. Dat is toch iets anders dan het kopen van een koe." „Ja, natuurlijk-." „Heb dus geduld," vermaande de pas toor. „Ik zal geduld hebben. Maar als het doorgaat moeten we dan 'nog lang wach ten eer we kunnen trouwe?" ,,Wat ben jij voorbarig," zei de pas- too~ op korzelige toon „Je kunt toch niet hals over kop gaan trouwen met een meisje dat vanmorgen haar vader heeft bégraven." „U kunt Marjan toch ook niet lang alleen in die hoeve laten zitten Waar moet ze van leven?" Het geduld van pastoor Vergroessen was op. Hij duwde zijn bezoeker zo on geveer de spreekkamer uit. „Je hoort er van," gromde hij^ Uen paar dagen later kreeg Marjan de boodschap dat ze bij de pastoor moest komen. Ze trok haar rouwkleren aan en liep door de beemden naar het dorp. Op de brug bleef ze even staan; al voor de vierde maal sinds haar vaders dood stond ze daar. Het was 'n mooie morgen begin mei. De zon stond hel der aan een lichtblauwe hemel, het gras was sappig groen, overal was het nieuwe leven al uitgebot Naar het zuiden ge wend zag ze hoe de Dommel rimpeloos tussen de weiden doorstroomde, bijna even kalm als een stilstaand water; in de verte kon ze het dak van de Dommels hoeve nog juist tussen het groen zien opduiken. Ze keerde zich om stak de brug over en stond nu naar het noor den toegewend. Hoe anders was het daar. De rivier met witte schuimkoppen kolk te met bruisend geweld. Ze wist dat op meerdere plaatsen een dam was gemet seld om verval te krijgen, maar waarom lieten ze het water niet rustig verder stromen? Ze zag de zwerfkei waar haar vader met zijn voet was achter blijven haken. Als die kei daar niet had gelegen zou hij niet verdron ken zijn; als die dam niet onder de brug was gebouwd zou hij niet in het water zijn geraakt Het was er onrus tig, het water lokte gebiedend; in het verleden waren hier meer mensen ver dronken. (Advertentie) NILLMIJ DETROIT De Ford automobielfa brieken in Detroit hebben gisteren hun produktie hervat. Nadat de meeste ge organiseerde arbeiders van de belang rijke chassisfabriek te Sterling, Michi gan, een nieuw arbeidscontract had den ondertekend De fabriek te 'Sterling werd op 6 no vember met zeven andere Fordfabrie ken stilgelegd. Zeer onlangs nog moest Ford zijn laatste nog in dienst zijnde autofabriek te San Jose Californië, wegens gebrek aan onderdelen stilleggen. (Advertentie) Geval van verkleurde tanden Na 5 dagen Teelak- behandeling Dagelijks met Teelak gepoetst TANDSTEEN' vormt zich. op de tanden, aan alle kanten, voort durend. Lelijk en onhygiënisch. Bruine tabaksvlekken hechten zich op het ruwe tandsteen op pervlak. Daarom zijn uw tanden niet zo wit als ze kunnen zijn'. Neem TEELAK, geen gewone tandpasta maar een nieuwe medicinale tandgelei, waarmee u elke dag gewoon uw tanden poetst (maar dróóg). Het gevaar lijke en vaak verkleurde tand steen wordt zacht en verdwijnt na korte tijd. Dan pas zijn uw tan den echt wit! SCHAKEL TOCH OVER OP TEELAK, de verant woorde anti-tandsteen mondver- zorging. Bij controlemal de tand arts enthousiast zijn over uw prachtige gebit. Zie het verschil na één tube Teelak Paris/Dispec nv Den Haag- e. I; „Verder is er nog niets, meneer pas toor. Zij zal mij ook wel gezien heb ben. ik heb haar niet stiekem staan be gluren. Ze is klein en schraal, maar ik geloof wel dat ze taai is Ik heb wat (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN In zijn woning aan de Schaesbergscheboslaan hebben wij e*n onderhoud gehad met de arts L. A. Tim mermans, sinds '57 controlerend genees heer van het algemeen mijnwerkersfonds en voordien 2 jaar huisarts te Sittard. Dezer dagen is hij aan de Nijmeegse universiteit gepromoveerd op het proef schrift: „Huwelijksbeleving van de katholièk.e jonggehuwden." Met dit proefschrift heeft dr. Timmer mans pioniers-arbeid verricht. Er be staat een katholieke huwelijksnood, waar op de kerk geen antwoord heeft en die even vaak verdonkeremaand wordt, zo stelde de promovendus vast. Uit een enquête over een reeks van jaren bleek dat, ongeveer de helft van de onder vraagden de p.o. bleek te praktiseren. De mannen en 690 vrouwen, die aan de enquête deelnamen, waren maat schappelijk vrij representatief voor de bevolkingsamenstelling van de weste lijke mijnstreek. Dr Timmermans meent, dat de geboor teregeling in elk huwelijk vroeg of laat aan d orde komt - daarvoor moet en mag men de ogen niet slui. ten en desondanks is meer dan de helft van de gehuwden niet op de hoogte van de bes te manier, waarop zij de geboor te kunnen spreiden of beperken. Dat is een ernstige leemte, die tot knoeien leidt en de huwelijksliefde niet dient. Wanneer men thans over P-O, hoort spreken is dat meestal in nega tieve zin. Veel zielzorgers, sociologen en ook artsen zijn ervan overtuigd dat de p.o niet alleen moeilijk is op te bren gen voor het gemiddelde echtpaar, maar bovendien nog zeer onbetrouwbaar is. Zo werden zij enthousiast voor een ge boorteregeling via ovulatie-remmende stoffen. „Waarschijnlijk zou ik ook tot hen behoren, had ik niet mijn ervaring met het onderzoek in de gewestelijke mijnstreek", zegt dr. Timmermans. ..Ik ben namelijk overtuigd dat een algehele onthouding niet verenigbaar is met het normale huwelijk. Ook een huwelijksbe leving. waarin de periodes van onthou ding langer zijn dan de perioden, waar in geslachtsverkeer plaatsvindt, is niet normaal Wanneer een echtpaar heeft besloten clat geboorteregeling gewenst is, dient de medische wetenschap een leefbare situatie te bieden, die overeenkomt met de opbouw van de liefde in het gezin. Het is duidelijk dat de geboor teregeling een opgave is, die het hu welijksleven er niet gemakkelijker op maakt. Er moet een verantwoorde keu ze worden gemaakt en voor- en nade len moeten tegen elkaar worden afge wogen. Deze voor- en nadelen kunnen van echtpaar tot echtpaar verschillen, zelfs by hetzelfde echtpaar van situa tie tot situatie. Verder van religieuze groeperingen tot religieuze groeperin gen van cultuur tot cultuur. dr. Timmermans en echtgenote Bij de huidige stand van de medi sche research acht dr. Timmermans de p.o.-methode met de thermometer de meest verantwoorde en meest logische methode voor bewust huwelijksleven. ,.Maar van alle door mij in de loop van vier jaar ondervraagde jonggehuwden, heeft nog geen vijf pet ooit van de temperatuurmethode gehoord, die toch sinds 1956 door dr. Holt in zijn boekje ..Het getij" algemeen bereikbaar is ge worden. Er is nu vastgesteld, aldus dr. Timmermans dat het ovum' slecjits zes tot twaalf uur vruchtbaar is en het sperma slechts dertig uur bevruchtings vermogen bezit, zodat uiteindelijk een echtpaar ongeveer 48 u. werkelijk vrucht baar is, en dan alleen nog als de Schep per zich akkoord verklaard heeft. Want laten wij niet vergeten, dat wij wel kun nen berekenen, wanneer 'n vrouw vracht baar is, maar een zekere bevruchting kunnen wij nooit garanderen. Hoogstens kunnen wij daarvoor het meest gunstige klimaat scheppen. Een laatste fiat ligt niet bij ons. Als de wetenschap in staat zou zijn de zojuist genoemde 48 uren tijdig te voorspellen - en dat is een opdracht voor de medische research -, dan zal voor ieder echtpaar, hoe onregelmatig de cy clus van de vrouw ook is hoogstens een onthoudingstijd van drie dagen no dig zijn „Dan zou het probleem van ge- boorterégeling de wereld uit zijn", aldus dr Timmermans, „en ik vraag me af, is het al te optimistisch te veronder stellen dat de medische reseach daar binnen niet al te lange tijd toe in staat zal zijn? Het is en blijft voorhands een zeer moeilijk probleem. Maar per soonlijk lijkt mij een landing op de maan nog veel moeilijker. Toch is die door de Amerikaanse deskundigen al voor 1970 gepland. PHILADELPHIA Amerikaanse ge leerden hebben in zuid-Italië een ver loren Griekse stad ontdekt waarschijn lijk de 2500 jaar oude stad Sybaris. Ónder een 6 meter dikke aardlaag werden gebouwen, muren en zelfs ge baande wegen gevonden. Het zal nog wel even duren voor de gehele stad blootgelegd zal zijn Sybaris, dat vroeger een van de wel varendste steden van de Griekse we reld moet zijn geweest, werd volgens oude kronieken in 510 vóór Christus ver woest door het nabijgelegen Crotone. (Advertentie) Dit zijn tijden van groeiende zenuwspa nniirgenm Of u nog jong bent of op leeftijd komt, die spanningen moet u opvangenDaartoe Ie Sanatogen het aangewezen middel Het zenuwsterkend tonicum LOS ANGELES Senator Barry Goldwater, de verslagen kandiaat voor het Amerikaanse presidentschap zal weer commentaren gaan schrijven voor de dagbladgroep „Los Angeles Times Syndicate". Van 1960 af tot begin van dit jaar, toen hij zijn journalistieke ac tiviteiten staakte, verschenen Goldwa- ters artikelen regelmatig in de circa 175 kranten van de groep. Als zijn eer ste taak noemde Goldwater het voeren van een verantwoorde oppositie." (Advertentie) kvoor Sint: no. 3 Agfa favoriet in flitsers Clibo-flitser voor Click en Clack f 11,-. Isi-flitser f 14,-. Tully-flitser (Incl. etui) f 24,75. Agfalux-flitser (incl. etui) f 33,-. De Clibo-, Isl- en Tully-flitserö In kleurrijke cadeau sets ..flitsklaar" verpakt met 5 lampjes PF 1 en batterij. Vraag Uw fotohandelaar naar de uitvoerige Agfa-krant» I Producten van Agfa/Gevaert A.G. 55 (Van onze correspondent) ARNHEM De vermoorde Ameri kaanse president Kennedy was een be gin, een opening naar de toekomst. En alles wat te klein was moest daarop met vrees en haat reageren. De op komst van Goldwater was daarom een logische reactie op Kennedy's durf. Zo concludeerde gisteravond dr. J. W. Schulte Nordholt, tijdens een sobere herdenkingsplechtigheid ter nagedachte nis van de jonge president. De Kennedy-bijeenkomst werd georga niseerd door de Europese beweging, NOVIB, Pax Christi, de Rotary UNES CO, de Sjaloomgroep en de Wereldfede- ralistenbeweging Ze groeide ondanks het bescheiden karakter uit tot een wa re nationale posthume hulde en een ap pèl voor de wereldvrede. De voorzitter van de Wereldfederalistenbeweging in Nederland, ir. J. D Spaargaren memo reerde de grote vérdiensten van Ken nedy. „Wij moeten Kennedy's inspire rende oproep waar maken om te ko men tot betere internationale verhou dingen en een meer leefbare wereld," zo zoi hij De lector in de Noordamerikaanse cultuur aan de Rijksuniversiteit van Leiden, dr. J. W. Schulte Nordholt. noemde Kennedy een teken van hoop in deze wereld. Zijn tragische en plot selinge dood heeft hem als Lincoln tot een soort heilige verheven, tot een hei land en held ..Maar wij kunnen hem toch niet op één lijn stellen met Roo sevelt en Lincoln. Zijn worsteling met het congres was misschien heroisch. maar niet steeds succesrijk. Wat hij be reikt heeft is van belang, speciaal zijn oprichting van het vredeskorps, zijn ze ge in de Cuba-crisis, zijn kernstopak- koord en zijn overwinning op de staal industrie. Kennedy is niet allereerst groot om wat hij bereikt heeft, maar om wat hij begonnen is en juist daar om past hij zo goed in onze tijd.." Schulte Nordholt schetste Kennedy vooral als een intelligent en eerzuchtig man wiens karakter als trots geken schetst kan worden. „Maar ook daarin past hij precies in onze tijd Totaal heeft hij zich ingezet en zo is hij ge groeid in zijn rol Hij had geen diep inzicht in de bewapeningskwesties, maar hij zag doodeenvoudig de praktische ge varen van de moderne bewapening en werd daarom een pleitbezorger van de vrede als een noodzaak en niet als een visioen. Kennedy's werk vormt de ge durfde aanzet tot een nieuw wereldbeeld en moest daarom noodzakelijkerwijs fel extreme reacties uitlokken. Al kan men niet zeggen, dat de laatste verkiezing in Amerika een bewijs betekent dat Kennedy's moed de leidraad is van het Amerikaanse volk. toch heeft deze z«ge bevestigd, dat hij werkelijk deuren naar de toekomst heeft geopend" aldu* dr Schulte Nordholt

de Stem | 1964 | | pagina 5