Vader Willy V. jaagt een schim „RozenoorcP Sluis: gouden jubileum efarine,.4 Kentering ledental van Ned. Rundvee Stamboek Expositie in Westdorpe Len Peperkamp van Middelburg akkoord met nadere herindeling TERNEUZEN »re bestrijding pijn en griep! Psychopaat (33) spookt door Zeeuwsch-VIaanderen en Peel „Wit-Gele Kruis'5 besprak aanpassen en samenwerken erschrijfmachines )cnc is kampioen -koningschieting interingsrit van St.-Philipsland HOOGWATER it Vandaag Morgen „HIJ ZIT IN ENGELAND OF FRANKRIJK Mysteries rond op veel sensatie beluste fantast Voor het eerst in 90-jarig bestaan Leraar R. Dieks te Venlo begraven Dodelijk ongeval verkeer in Goes Arnemuiden akkoord met herindeling Auto 's m botsing bij Kapelle Toedelingsakten herverkavelingen Busje tegen tractor Zeven gewonden bij IJzendijke Op de algemene jaarvergadering te Ter neuzen Eenzijdig Kiezen of delen GRAAG NW, EN ST.-JOOSLAND ERBIJ Volgend jaar al "root Middelbar" KRO-opnamen van Hulster koor Bejaardentehuis van herv. kerk Honderdste paal voor brug Oosterschelde Advertentie) VOOR Istraat 78 - telefoon 2304 avinciale Zeeuwse Schutters- ld haar jaarlykse Keizer- en ieting op het liggend spel by Dopne. Aanwezig waren 4 9 koningen en er werd ge ver drie ronden. In de derde ten de heren J. Doene en J. e vogel te treffen en moesten n. Deze kamp ging ook weer iden. In de tweede ronde wist Do-ene de vogel weer af te 3e heer J. de Ryke miste, zo- ►ene kampioen voor 1964-1965 irganiseerde de vereniging Wil- een gewone schieting op de wip, hier waren 35 schutters verschillende verenigingen die inschrijven. gel J. Doene van Willem Teil de; le zij vogel H. Koens van a te Ovezande; 2e zij vogel J. Victoria te Kwadendamme; al B. Vermeulen van Zeelandia de; 2e bovenkal M. Allemekin- Victoria te Kwadendamme; le £o de Baar van Willem Teil te 2e onderkal J, Rijk Mz. van dheid te 's-Heerenhoek; le Raas van Willem Teil te Ove- klep J. de Rijke van Edele te Oudelande; 3e klep J. n Willem Teil te Ovezande. ine vogels C. Bek van Soranus ïszand, vijf stuks. LIPSLAND De MAC St.- d organiseert vrijdag 4 decem- itste oriënteringsrit van dit jaar. om zeven uur gestart vanuit Druiventros te St. Philipsland de finish is. Na afloop zullen mers een mosselmaaltijd voor- krijgen. U in noptocht Als voorspel van entoonstelling door de IVA had onoptocht plaats. Bij de garage a. v. Oeveren namen enkele i schoolkinderen hun lampion gst. Voorafgegaan door Mozart imband werd een lichtstoèt ge- welke veel belangstelling trok. werd aan de kinderen een ing uitgereikt. Advertentie) leien in één iablef doen wonderen er de maag van slreek ie maken/ middelen verenigd in Che- ,4", ieder afzonderlijk al werken te zamen nog helpen ook vaak dan wan- idere middelen falen. Ook een gevoelige maag hebben, Chefarine „4" gebruiken, bestanddeel dient om de beschermen. onze adverteerders ARAGE CAPPENDIJK BE ZILVEREN BESTAAN G. Cappendijk aan de Hulster- loosterzande heeft op geslaagde 25-jarig bestaan gevierd. Tevens ie heer en mevrouw Cappen- 25-jarig huwelijksfeest. De re- e ter ere van de zilveren ga- het zilveren bruidspaar was it, kende een bijzonder grote anvankelijk kwamen de buren achting maken, later andere bekenden en relaties van de i familie. Burgemeester C. J. ,em bood de heer en mevrouw k namens het gemeentebestuur twensen aan. woensdag 25 november, gel- Zeeland de volgende hoogwater- Hansweert 6.50 en 19.26 uur; i 6.16 en 18.52 uur; Vlissingen 22 -uur; Wemeldinge 7.38 en 5URG uur Het huwelijksleven, 18 org 17 uur Uitdeling geschen- ort Steunt Zonneveld .EN ra 20 uur Irma la Douce, 18 3- 5EN gebouw 20 uur Wim Sonneveld !0 uur Mariandl is verloofd IT ictie IG 0 uur 55 dagen in Peking PELLE tl 19 uur Uitdeling geschenken teunt Zonneveld >en Berg 15 uur Uitdeling ge" n Sport Steunt Zonneveld in Oranje Duizend clowns, door le DUKE ir Raadsvergadering louwburg 20 uur De goede, d (toneel) PEN .30 uur Frederikr ir De Walkure :t ctie IG r Raadsvergadering Mierlostraat 37 18-20.30 uur iespreekuur .30 uur La Bohème (gala) DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 HULST De naam van de 33-jarige, uit Kloosterzande afkomstige „psychopaat" Willy V. ligt momenteel op de lippen van vele Zeeuwsch- Vlamingen, van vele Limburgse Peellanders en van vele politiemannen. Naar hem is een intensieve speurtocht ingezet, die overigens reeds ge ruime tijd aan de gang is maar tot nog toe niet met succes is bekroond omdat Willy V. een verdraaid „gewiekste jongen" is, zoals politiële en justitiële instanties in België en Nederland hem afschilderen. Volgens de 73-jarige Leon V., de vader van Willy, die momenteel in Koewacht woont, jaagt men achter een schim aan. Hij verklaarde gisteren tegen over ons er zeker van te zijn dat zijn zoon, die een hele reeks misdrij ven op zijn naam zou hebben, in „Engeland of Frankrijk, ver weg in ieder geval", toeft. „Ongeveer vier maanden geleden kreeg ik een kaartje van hem. Er stond geen afzender op. Maar de poststempel kwam uit Londen. Niets van wat in de kranten over hem staat is waar", verzekerde hij ons. De politie heeft echter duidelijke aan wijzingen, dat Willy V. wel degelijk in Zeeuwsch-VIaanderen, België en de Lim burgse Peel, en af en toe in andere delen van Nederland, rondspookt, een spoor van misdrijven achter zich latend. Mis drijven, die hem niet zozeer bestempelen als een boef, die over lijken, maar wel als een verschrikkelijk op sensatie be luste jongeman, die de kans beloopt van kwaad tot erger te zakken. Vroeger bleek al duidelijk dat Willy volgens zijn vader, die zegt hem in ten minste drie jaar niet meer te hebben ge zien, een intelligente, „doodgoeie" jon gen, die zijn rare streken had een heel eigenaardig heerschap is. Hij veroorloof de zich dingen, die een ander niet in zijn hoofd haalt en die men enerzijds beslist niet kon onderbrengen onder het hoofd stuk „deugnietenstreken" maar die an derzijds niet van dermate ernstige aard waren, dat men hem moest rangschikken onder het spreekwoordelijke „uitvaagsel van de maatschappy". Aan de haal De belangstelling rond zijn figuur werd eerst helemaal levendig toen hij het, nog niet zo heel lang geleden, presteerde zich gedurende ongeveer een half jaar als dokter te doen gelden in een groot Ant werps ziekenhuis. Hij werd echter ont maskerd en veroordeeld tot vijf jaar „brommen". Ongeveer een jaar geleden werd hij uit de gevangenis te Antwerpen ontslagen wegens goed gedrag. Hij moest zich echter iedere avond op het politie bureau te Antwerpen melden. De Ant werpse politie heeft hem echter nimmer teruggezien. Nauwelijks ontslagen uit de gevangenis ging hij met een gestolen auto aan de haal. Sindsdien is de geschiedenis rond Willy V. nog fantastischer gewor den. In verschillende delen van het land gaf hij zich tegenover bejaarden uit als „controleur van het Geldwezen" en ging er in alle gevallen met een gedeelte van de maandelijkse pen sioenbijdragen van de gedupeerden vandoor. Voorts heeft hij zich, dat is tenminste de mening van de poli tie, schuldig gemaakt aan een opzien barende reeks diefstallen in Oost Z. Vlaanderen en in de Peel. Veelal bleek hij het gemunt te hebben op geldkassa's van winkels. Hij werkt waarschijnlijk samen met een zware jongen, die hij in de Peel tegen het lijf is gelopen en die, verstandelijk minder begaafd dan Willy V., het zware werk opknapt. Hij heeft bo vendien een respectabel aantal wa gens gestolen. Momenteel rijdt hij in een grijze Mercedes, waarmee hij zich enorm snel kan verplaatsen en daardoor alle opsporingsambtenaren voor raadselen stelt. T elefoontjes Alle dagen regent het telefoontjes naar de politie. „Ik heb Willy V. gezien", heet het dan. „Het kost ons allemaal bergen tijd", verzuchtte adjudant N. Eekman, commandant van de groep Hulst van de rijkspolitie. „Iedere tip moet nagelopen worden. Meestal blijkt er van loos alarm sprake te zijn geweest. In ieder geval is Willy V. altijd onvindbaar". Men heeft op verschillende plaatsen, bijvoorbeeld in Clinge, uren dagen, weken, zelfs gedu rende twee maanden bijna onafgebroken gepost. Zonder resultaat echter. Willy V. duikt telkens plotseling op, om even plotseling weer te verdwijnen. Kletskoek Allemaal kletskoek, oordeelde Willy's vader. Hij sprak tegenover ons vrij onge ïnteresseerd over zijn zoon, weidde uit over zijn goede en slechte hoedanighe den, zei niet precies te weten hoe oud Willy is, dat hij al een jaar of zeven „uit huis" is en verder ook weinig of niets van zich laat horen. „Willy is een grote fantast. Een mis dadiger? Nee, beslist niet. Ik heb veel onder hem en zijn praktijken geleden. Ik maak me er nu niet zo erg druk meer om. Niets helpt. Maar een door en door slechte jongen is hij niet", aldus de heer Leon V., die bovendien tegenover ons verklaarde, dat de politie „al in geen ja ren meer" bij hem op bezoek is geweest. Al dan niet in verband met zijn zoon en diens praktijken. Adjudant Eekman uit Hulst onder schreef het betoog van de heer Leon V., waar het de hoedanigheden van Willy aangaat. „Het is geen echte misdadiger. Maar zoals hij nu leeft komt hy gemakkelijk in contact met vrienden, die een misdadiger van hem zullen maken. Die hem vuurwa pens in handen zullen geven. Ik ben er in de grond van myn hart van overtuigd, dat hij eens tegen de lamp zal lopen, maar uit onbevredigde zucht naar sensa tie doorgaat met zyn streken. Maar het kan zo gemakkelijk verkeren", aldus de heer Eekman. Aanwijzing Dat de politie de vader van Willy niet regelmatig zou bezoeken om na te gaan of Willy zijn vader en tweede moeder heeft bezocht is volgens de heer Eek man een leugen. „De vader van Willy zou (Van onze correspondent) Op 15 december 1964 zal het 90 jaar geleden zijn dat het Nederlandsch Rund vee Stamboek werd opgericht. En het is in het jaarverslag over 1963 (de versla gen verschijnen laat in het jaar) dat voor het eerst sprake is van een kentering in de belangstelling voor de stamboekfokke ry: voor het eerst moet een teruggang in het aantal leden geboekt worden en he' aantal geregistreerde kalveren, dat in 1962 iets terugliep, is ditmaal nog verder ge daald. De slechte uitkomsten der landbouwbe drijven over 1962 zullen aan deze gang van zaken niet vreemd zijn. Doch daar naast zal de krappe of zelfs onvoldoende personeelsbezetting ook een rol hebben gespeeld. Doch het lid zijn van de N.R.S of van een controlevereniging is geen luxe: beide lidmaatschappen zijn van be tekenis voor het bedrijf omdat ze de se lectiemogelijkheden vergroten en daar door de bedrijfsresultaten aanzienlijk ten goede beïnvloeden kunnen. Het aantal stamboekleden nam in 1963 af van 57976 tot 56432. een vermindering van 1544 of 2.66 procent. In 1962 was er ttog een vermeerdering van 0.35 procent Bij het zwart-bonte verslag was de ver mindering 2,4 procent (v.j. -f 1 procent) bii het roodbonte M.R.ij. veeslag 3 pro cent (v.j. 0,8 procent minder) en bij het blaarkop G veeslag 5,2 procent )v.j. ook al 2.1 procent). Met tien jaar vergeleken echter zijn er nog vele leden meer: toen 12352-f 15623-f 1013 is 37988. nu 36235 19417 746 is 56432 leden. Sindsdien is er nog een vermeerde ring van plm. 70 procent zwartbontfok- kers en van 24.2 procent roodbontfokkers Doch de vermindering met 26,3 procent blaaskopfokkers baart voor de blaaskop- lokkerij wel zorg. aantal opgenomen runderen was in t%3 echter groter dan in 1962: 4183 stie- 68332tegen 4069 en 73112 koeien tegen Bij het zwartbonte veeslag werden 105 stieren meer opgenomen, bij het MRY- veeslag 54 doch blaarkoppen 45 minder In percentages was dit resp. 3,2 en 7,7 plus en 22,7 minus. Van de 4780 koeien die meer werden opgenomen waren er 3227 van het H en 1750 van het MRY-veeslag terwijl de blaarkoppen een vermindering toonden van 197 stuks. De verhoudoing van S(tamboek)- tot R(egister)-koeien werd bij het H-verslag gunstiger (83.2 procent mgen 78,5), bij het MRY-veeslag echter iets minder (75,8 procent tegen 77,2) Het inspectiebeeld over 1963 is dus als geheel gunstiger dan over 1962. In hel keurstamboek (zeer goed exterieur en aito produktie) werden van de drie vee slagen opgenomen, resp. 7975 (voor 15235 aangevraagd), 1069 (2907) en 117 (222) ?161 fvan 18364) te gen 8411 (van 15534) in het vorige jaar. Het hoge predicaat preferente stammoe der werd toegekend aan 468 zwartbonten (v.j. 425), 43 (34) roodbonten en 13 (7) blaarkoppen. Het totaal-aantal preferente stammoeders steeg van 2016 tot 2546. Het aantal geregistreerde kalveren was 12557 minder dan in 1962: 207118 tegen 219675. De toename der kalvermesterij zal hier toe stellig hebben bijgedragen. Het aantal uitvoercertificaten toonde een guntige stijging en wel met 62.5 procent. Afgege ven werden 8832 certificaten naar 27 ver schillende landen tegen 5434 voor 19 lan den in 1962. Het aantal Rijkspremiewaardige stieren was minder: 603 tegen 796, doch dat komt doordat dit predicaat is ingetrokken en op 1 mei het overzicht afgesloten werd. Het verslag vermeldt nog met voldoening dat acht koeien een melkproduktie van 100.000 kg hebben overschreden. Tot de overleden prominente figuren uit der NRS-gelederen behoorde o.a. M. G. Backx te Alphen, die op 16 januari 1963 overleed. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op de r.-k. begraafplaats te Venlo is het stoffelijk overschot van de heer R. Dieks, in leven leraar klassieke talen aan het Janseniuslyceum te Hulst die vorige week in het ziekenhuis te Hulst is overleden, bijgezet. 's Morgens was in de St.-Willibrordus- basiliek te Hulst een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door moderator van het lyceum H. van Loon, die zei dat het overlijden diens laatste openbare les is geweest: „De heer Dieks wist hoe hij moest leven en sterven". De H. Mis werd bijgewoond door alle leerlingen van het lyceum, die de heer Dieks nog hebben gekend, de docenten en het voltallige schoolbestuur en curatorium. Willy V. op een kermisfoto, die on geveer acht jaar geleden werd ge maakt. Zeer recente opnamen zyn niet beschikbaar. Zij zouden volgens de politie een jachtig man met een enigszins opgeblazen gezicht tonen. bovendien beter moeten weten dan dat zijn zoon ergens in Engeland of Frank rijk zit," zo verklaarde de heer Eekman. In ieder geval heeft de politie aanwij zingen dat Willy zich in de buurt be vindt. Ten eerste is hij van foto's herkend door de bejaarde slachtoffers, die Willy in het afgelopen jaar gemaakt heeft en vervolgens heeft men zijn auto bij de Duitse grens eens klem gereden. Willy wist te ontkomen. In de auto vond men echter brieven van Willy, die betrekking hadden op diens zwendelarijen in het Antwerps ziekenhuis. Niemand heeft Willy V. in het afgelo pen jaar overigens duidelijk gezien. In alle gevallen, dat hij zich vertoonde, rea liseerde men zich eerst later dat men was geconfronteerd met Willy, waarvan men dan maar een vage voorstelling had. Het mysterie rond Willy V. wordt steeds gro ter. Politiële instanties zijn ervan over tuigd, dat hij binnenkort tegen de lamp zal lopen, zich dan weer te doen gelden als de o zo vriendelijke jongeman. Maar Willy kan vele gedaanten aannemen. Als geestelijke bijvoorbeeld heeft hij gedu rende enige tijd in Limburg geen kwaad figuur geslagen. GOES Zondagavond stak plotseling de 68-jarige A. L. de voorrangsweg in de Wilhelminastraat over. Hij werd ge schept door een Belgische personenauto. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis Bergzicht gebracht, waar hij een uur na aankomst overleed. De auto werd vrij zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN. De gemeenteraad heeft zich gisteravond conform het voor stel van b. en w. gesteld achter het her indelingsplan van G.S., zoals die dat voor de gemeenten op Walcheren heb ben opgesteld. Dit plan houdt voor het randgebied van Arnemuiden in, dat de zogenaamde Rapenburgpolder, die thans zou behoren tot Nieuw- en St.-Joosland, bij Arne muiden zal worden gevoegd, omdat een gedeelte van het poldertje tegenover het vepr aan de andere zijde van het Arne- kanaal, toegevoegd wordt aan Middel burg. Dit poldertje grenst tevens aan het industrieterrein van laatstgenoemde gemeente. Verder bracht de raad nog de wens naar voren om de grens tussen deze gemeente en Middelburg te bepalen op de oostelijke oever van de Arne. Hiermee werd tevens tegemoet gekomen aan de Middelburgse verlangens. (Van onze correspondent) KAPELLE Er ontstond zware mate riële schade aan drie personenwagens toen op de rijksweg ter hoogte van de Vierwegen in Kapelle, drie auto's met elkaar in botsing kwamen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In de richting Goes reed W. P. B. uit Goes en achter hem kwam J. P. H uit Kapelle. Deze bemerkte te laat de lang zamer voor hem rijdende auto van B. Hij ging remmen maar daarbij slipte de autc met het gevolg dat de auto van B. werd geraakt en ook kwam H. in botsing met de uit tegenovergestelde richting nade rende auto bestuurd door M. B. uit Krui- mngen. Het verkeer op deze drukke rijks weg ondervond geruime tijd stagnatie door de drie beschadigde wagens. Op 8 december zullen achtereenvolgens te Scherpenisse en Oudelande bijeenkom sten plaatsvinden bij gelegenheid van het passeren van de akten van toedeling van de herverkavelingen Tholen en Zuid-Be^ veland. Wat dadelijk opvalt aan het werk van Len Peperkamp, die bij Troutzaerte in Westdorpe exposeert is de zuivere vrou welijkheid is de gevoeligheid en schroom waarmee zij de dingen benadert. Die gevoelens van bewondering en verwon dering zijn het directe gevolg van haar waarachtig geestelijk jong-zijn. Daardoor ontmoet zij de dingen alsof zij ze voor de eerste maal ziet en weet zij, dank zij haar verfijnd kleurgevoel en haar vormvermogen, iets van het essentiële ervan op de beschouwer over te dra gen. Len Peperkamp weet de gewone din gen dikwijls nieuw te maken in onze ogen, er gaat van haar beste werk een oorspronkelijkheid uit, die ook tekeningen woorden en uitdrukkingen van kinderen ons soms kunnen schenken. Haar visie is niet gespeeld, maar echt-naief. Het blijkt uit schilderijen als Bootjes bij Avond", enkele bloemstillevens, een prachtig werk als „Ruitertje", raak in het vlak gezet en in blonde kleuren ge daan. Hier komt de oorspronkelijke vreugde van het paardrijden, die won derlijke verbondenheid van mens en dier in de natuur tot ons door. Fasci nerend is ook het doek „Kaap Gris-Nez". Het is niet alleen de weergave van de sfeer om die kaap, het werd tevens de oproeping van alles wat irand- en over gangssfeer is naar een andere wereld. Dit droomlandschap waar kleine don kere kauwtjes overheen vliegen, zou (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op de kruising Tivoli is een busje met zeven inzittenden in botsing gekomen met een tractor met twee aanhangwagens. Alle inzittenden liepen letsel op. Het busje werd aan de voorzijde zwaar beschadigd Het ongeluk gebeurde toen een bieten transportwagen, met C. v. D. uit IJzen dijke aan het stuur, de voorrangsweg wilde oversteken en de doorgang niet vrij liet voor 't busje dat werd bestuurd door C. S. uit Oostkapelle die arbeiders naar een fabriek in Sluiskil vervoerde. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De inleiding van drs. W. P. A. Colsen uit Hulst over „het Wit-Gele Kruis vroeger nu en in de toekomst" op de algemene jaarver gadering van de Provinciale Zeeuwse Bond in hotel .Rotterdam" te Terneu- zen, is een appèl geworden èn het uit gangspunt van alle besprekingen, die zaterdag de gehele dag gevoerd zijn. De voorzitter, de heer J. van Don gen, die zich in zijn welkomstwoord speciaal tot de afgevaardigden van de Nederlandse Federatie van het Wit- Gele Kruis en tot de vertegenwoordiger van het Zeeuwse Groene Kruis richtte, sprak er zijn voldoening over uit, dat men eerder het besluit had genomen twee functionarissen in dienst te ne men, t.w. een zuster in algemene dienst (zr. M. Voet) en een administrateur, <de heer E. de Smit) die in die korte tijd reeds voortreffelijk werk hebben verricht. Met voldoening ook zag de heer Van Dongen de zeer gunstige ont wikkeling in de samenwerking van de drie Zeeuwse kruisverenigingen. Voorts en zeker niet op de laatste plaats is er meer dan gewone aandacht besteed aan het werk van de districtsbesturen. Geschiedenis Met bijzonder grote aandacht en met zeer veel instemming heeft de verga dering de verdere ochtend geluisterd naar drs. W. P. A. Colsen, voorzitter van het districtsbestuur Hulst, die bij zonder origineel was in zijn visie op verleden nu en toekomst van het Wit- Gele Kruis. De heer Colsen verstaat de kunst om ernstige dingen op een hu moristische manier ,,te verkopen." Wanneer men hoort hoe de besturen van de pas-opgerichte Wit-Gele Kruis- afdelingen ongeveer 45 jaar geleden werkten, en dat het een soort status symbool was om daarvan bestuurslid te zijn, dan bemerkt men het grote ver schil met nu. Maar de heer Colsen ge bruikte deze beelden gevonden in de archieven van een afdeling, om aan te kunnen tonen dat de moeilijkheden net zo groot waren als nu „en ze deden het toch maar". Hij vroeg en verkreeg spontaan van de gehele vergadering een warm applaus voor de secretaris, de heer Van Hootegem burgemeester van Sluis, een van die pioniers, die „de boer optrokken" om leden te werven. Aan dit verleden toetste de heer Col sen het heden en de toekomst en daar bij kwamen de financieringen en de subsidies uitvoerig ter sprake. Ook daarna is men tot de conclusie geko men dat hierin overleg dringend nood zakelijk is. Daarnaast is er nog ruim te volop voor het particulier initiatief, zo betoogde hij, toen een forum hier over vele vragen kreeg te beantwoor den en bleek, dat men bang was voor al te veel overheidsbemoeiing. Kooptvaar misschien even goed Schemeringen van de dood kunnen heten. Het pièce de résistance van Len Pe perkamps' tentoonstelling is misschien wel het schilderij met de maskertjes. Het zijn maskertjes, ja, dat ziet men duidelijk, met een verschillende uitdruk king. Maar ze zijn tegelijkertijd ook veel meer dan dat. Ze roepen de veelheid van gezichten om ons heen op, maar wellicht meer nog de veelheid van ge zichten échter ons gezicht, de geslach ten van voorouders, die door een kind heen komen kijken voor het gelaat zich gevormd heeft Het is een doorblik, dat schilderij, een 'geheimzinnig transparant- laten-worden-in-beeld van het feit, dat er in ons allen zoveel geslachten hui zen met zoveel gezichten, die soms weer opdoemen. En hoe fascinerend en ver rassend doemen ze hier op, als lampions uit een Sint Maartensoptocht uit het diepblauwe donker van de tijd. Ook dieren hebben de liefde van Len Peperkamp, katten en katers, geheim zinnige beesten en in hun mysterieuze wezen worden ze betrapt door de schil deres nu eens als een sierlijke arabesk, dan weer in hun sfinxachtigheid en wreedheid, nu eens weer levend dan weer verstard tot een monument van zichzelf zoals in het schilderij Stenen Kat. Of daar is de giraffe, visionnair gezien, een schilderij dat het wezen van de giraffe uitdrukt, maar ook het beeld schijnt geworden van 's mensen smach tend verlangen naar het onbereikbare. Zuiver, mooi werk dat vol overpeinzing en droom is en dat daarom tot medi tatie brengt. WILLEM ENZINCK. Als de afdelingen zelf gaan denken in de geest van: „De klant betaalt en wij verlenen diensten", waar blijft dan het charitatieve karakter, aldus drs. Colsen. Uit dien hoofde stelde hij het werk van de wijkverpleegster in de schijnwer pers. Zij heeft de contacten met de zieken en., met de gezonde huisgeno ten, zo betoogde hij verder, en dus is het noodzakelijk dat zij geregeld (maan delijkse) besprekingen voert met het bestuur. Uit hetgeen de voorzitter, de heer Van Dongen, in latere discussies opmerkte bleek, dat 't bestuur de me ning is toegedaan, dat van voorschrif ten zeker geen sprake kan zijn. Het bestuur van district en provincie kan slechts adviezen geven Met grote na druk bepleitte de heer Van Dongen ver der een intensieve arbeid van de dis trictsbesturen. Tenslotte werd opgemerkt, dat plaat selijke artsen en geestelijke adviseurs veel meer contact met de afdelingen moeten hebben. Herkozen Nadat de heer Pulles van de Natio nale Federatie en burgemeester Hofdt- ijzer van Schoondijke namens het Pro vinciale Groene Kruis het woord had den gevoerd, werd de agenda vlot af gewerkt. De heren F. E. Francken (St.-Jansteen) en J. P. Springveld (West-Souburg) werden bij acclamatie herkozen. In de begroting voor 1965 werd een post opgenomen om een b.v. vier maal per jaar verschijnende Wit- Gele-Kruis-krant-Zeeland uit te geven. Toen Von Ribbentrop ambassadeur in Londen was, zond hij voortdurend rapporten naar Berlijn, volgens welke de Engelse regering het Hitler-bewind welgezind was en ze zeker niet toe zou overgaan de oorlog te verklaren, als de nazi's Polen zouden aanvallen. Deze inlichtingen hebben ertoe bijge dragen, dat Hitier zijn agressieve plan nen doorzette. Hieruit blijkt wel, dat men erg voorzichtig moet zijn met het eenzijdig citeren van ambassadeursrap porten, vooral van de nazi-diplomaten. Ze wilden graag de indruk wekken, dat hun beïnvloedingsarbeid succes had opgeleverd en zo een goede beurt ma ken bij de Führer. Als men dit voor ogen houdt, zal men reserve bewaren, als men nu kennis neemt van de uit archieven opduikende rapporten, wel ke paus Pius XII en de koning van Zweden ook tijdens de oorlog een ver gaande welwillendheid ten opzichte van de Duitse oorlogsdoeleinden toeschrij ven. Er moeten meer archieven open gaan, als men de volledige waarheid wil kennen. Vooral het openbaar ma ken van documenten uit de archieven van het Vaticaan zou zeer nuttig kun nen zijn. r* eneraal De Gaulie heeft in zijn rede te Straatsburg geen deuren dicht geslagen, maar toch wel duidelijk ge maakt, dat de deur dichtgaat als zijn ideeën niet ten volle worden verwe zenlijkt. Vooral naar de overkant van de Rijn gingen zijn vermaningen. De stijve houding van Bonn ten opzichte van de landbouwprijzen zit hem nog altijd hoog en dat is een punt, waar bij anderen hem kunnen bijvallen. Vol gens sommige berichten zou Erhard nu een compromisplan hebben uitgedok terd. Het is te hopen, dat dit inderdaad weer schot kan brengen in de bespre kingen. Want de generaal schijnt vast van plan te zijn zijn verdere mede werking aan Europese integratieplan nen hiervan te laten afhangen. Het andere punt, dat de generaal sterk naar voren schoof, ziet er ernsti ger uit. Hij gaat uit van de overtuiging, dat Europa wat de defensie aangaat, zichzelf moet helpen ook met kern bewapening. Hij blijft Amerika wan trouwen, hoe veel blijken van verant woordelijkheidsbesef ten opzichte van de verdediging der vrijheid over heel de wereld het ook heeft gegeven. De voortdurende aanwezigheid van zo veel Amerikaanse troepen in Europa zegt hem niets. Onder leiding van Frank rijk wil hij een eigen kernmacht en zelfs Engeland wil hij erbuiten laten. Dit gaat duidelijk in tegen het streven verdere nucleaire bewapening in de wereld te stoppen en de opeenhoping van kernmateriaal te verhinderen. In Bonn blijft men er veel meer voor voe len aan te haken aan de grote macht, die Amerika in dit opzicht reeds bezit en geen nieuwe atoommachten te scheppen. Dit is bij De Gaulle echter een toetssteen voor het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. Wat zullen Er- hard c.s. het zwaarst laten wegen? Met uitstel en nog eens uitstel van beslis singen komt men er niet. Het wordt onderhand kiezen of delen. 3 O (Van onze verslaggever) MIDDELBURG De raad van Middelburg is gistermiddag volle dig akkoord gegaan met het voor stel van burgemeester en wethou ders met betrekking tot de gewij zigde herindeling der gemeenten in zuid-oost Walcheren. (Van een onzer verslaggevers) HULST KRO-radio zal gedurende de maand december weer twee dagen te gas1 zijn in Hulst. Op 1 december a.s. zullen opnamen worden gemaakt van de uit voering van de „Missa in honorem S, Willibrordi" die in opdracht van het kerkbestuur werd geschreven door Hen drik Andriessen, door het basiliekkoor v. Jo Ivens en van een vertolking van het Veni Creator van dezelfde componist door het Hulster Gemengd Koor, eveneen* o.l.v. Jo Ivens. Op 15 december a.s. zal de KRO opna men maken van door het koor te zingen kerstliederen, die veelal zijn bewerkt door Jo Ivens. Deze laatste opnamen zul len op 29 december a.s. van zes uur tot tien voor half zeven 's avonds worden uitgezonden. Wanneer de andere opna men zullen worden uitgezonden is nog niet bekend. Omstreeks vijf januari van het volgend jaar zal de N.V. Bovema te Heemstede nog een grammofoonplaat met vertolkin gen van vier polyfone liederen door het Hulster Gemengd Koor onder het merk „Imperial uitbrengen. De opnamen daar voor werden reeds enige tijd geleden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De bewoners en het perso neel van het bejaardenhuis „Rozenoord" aan de Hoogstraat hebben maandag het gouden jubileum van hun instelling ge vierd. Hoewel het feest intiem was ge houden, waren er veel felicitaties van buitenaf, o.m. van de burgemeester van Sluis. De Vereniging Protestante Tehuis startte in november 1914, in de voorma lige villa van de notabele familie Blan ker!, een toevluchtsoord voor behoef tige ouden van dagen. Het was de eerste instelling van deze opzet in de streek. Het werk, dat aanving met vijftien be woners, breidde zich sterk uit. In 1926 en in 1952 werd een flinke vleugel bij gebouwd, zodat men een maximumbe zetting van 80 kon halen, welk aantaT al vele jaren wordt bereikt. Er is zelfs een wachtlijst van meer dan dertig per sonen. Hoewel niet in die geest statutair be schreven. was „Rozenoord" in de begin jaren uitsluitend een aangelegenheid van de Nederlandse Hervormde Kerk. In de loop der jaren is het accent licht verschoven en worden nu ook anders denkenden opgenomen. De vereniging wordt gevormd door de diakoniën van de Hervormde gemeenten uit de streek. De oprichters van „Rozenoord" wa ren ds. J. N. Pattist, notaris L. G. James en de heer W. A. Noest. In het huidige bestuur hebben zitting: voorzitter I. A. Brakman Oostburg, vice-voorzitter M. Maas Biervliet, secretaris-penningmees- ter W. J. Haakman Koster Aardenburg en leden mevrouw J. A. Verhage-Ris- seeuw Cadzant, mevrouw T. van de Waal-Stiemsma Schoondijke. J. W. Jan- se Groede. W. Luteijen Breskens. J. de Feijter Aardenburg, en ds. C. Balk uit Sluis. De dagelijkse leiding, die gericht is op de handhaving van de persoonlijke sfeer in het huis, is in handen van direc- De foto's tonen het oude en het nieuwe gedeelte van het bejaarden huis „Rozenoord". teur J. P. J. Wage en administrateur S A. van Hal. De personeelsstaf bestaat uit 20 leden. Omdat sinds 1952 bij de laatste uit breiding, het gebouwencomplex geen verandering meer heeft ondergaan, be raadt het bestuur zich op de mogelijk heid om te moderniseren. Aan uitbrei ding wordt niet gedacht, omdat geble ken is, dat bij de huidige bezetting het best een sluitende exploitatie te ver krijgen is. Zoals bekend zal de bejaar denhuisvesting in de streek. er staan nog huizen in IJzendijke en Schoondijke uitgebreid worden met een nieuw bouw in Oostburg. Zoals wij berichtten hebben b. en w. van Middelburg zich op hun beurt kunnen verenigen met het gedane voorstel van gedeputeerde staten van Zeeland. Laatstbedoeld voorstel houdt de opheffing van de gemeente Nieuw- en St. Joosland in en beoogt deze gemeente voor het grootste deel te voegen bij de gemeente Middelburg. De raad van Nieuw- en St. Joosland wil in het uiterste geval liever bij Vlis singen. De raad van Vlissingen heeft er bij gedeputeerde staten op aangedrongen Nieuw- iJfcjpt. Joosland voor het grootste deel by Vlissingen te voegen. De heer B. Hesselink, WD-raadslid vond het jammer dat Vlissingen nu ook het oog op Nieuw- en St. Joosland heeft laten vallen. Volgens hem is het oorspron kelijk toch de bedoeling geweest twee sterke bestuursagglomeraties in zuid-oos1 Walcheren te scheppen: Vlissingen met Souburg en Middelburg met Nieuw- en St. Joosland. De teneur van het betoog van de heer Hesselink was: nu Vlissin gen Souburg niet kan krijgen wil het in eens Nieuw- en St. Joosland hebben. Dat is volgens hem tegen de afspraak. „Wij zouden in de omgekeerde situatie ook geen stuk van Souburg willen hebben". Burgemeester mr. J. Drijber was het voor een groot deel eens met de heer Hesselink. Hij bestreed evenwel, dat Vlis singen tegen de afspraak gehandeld heeft Vlissingen is, wat de verlangens van Mid delburg ten opzichte van Nieuw- en St Joosland betreft, altijd neutraal geweest. Vlissingen heeft Middelburg op dit ge bied nooit gesteund, aldus mr. Drijber. De burgemeester deelde op een vraag van de Hesselink nog mede, dat de stand punten van de minister van binnenlandse zaken en gedeputeerde staten van Zeeland tot nu toe gelijk zijn. De heer M. Hubregtse (PvdA) was pes simistisch gestemd over een vlotte af handeling van de herindelingsprocedure De heren J. van Bennekom (AR) en mr J. Drijber deelden dit pessimisme niet. De eerste sprak zelfs de hoop uit dat vol gend jaar november de verkiezing van cL raad van het vergrote Middelburg za: kunnen plaats vinden. KATS Gisteren is de honderdste paal (Put genaamd) van de in aanbouw ïün- de Oosterscheldebrug de grond tn gegaan. Er moeten in totaal 162 putten worden geplaatst. Op de honderdste waaide gis teren triomfantelijk de driekleur.

de Stem | 1964 | | pagina 3