Katanga ziet in Tsjombe „de hoop van Kongo" Massa t.v.-to land in gesmokkeld Lefèvre pleit voor rust rond MLF MEJ. ROELOFFZEN TERUG UIT ROME: Derde conciliezitting had zeer zeker resultaat BONT JePA Propagandafoto's Opgeschroefd Geen toeval Russen hebben nu ook een monster WEER WELVAART IN ELIZABETHSTAD KODIJKO KNIL-officier kreeg 70 maal ;nul op request5 Eenheid in gevaar Verminkende granaat was Amerikaans Prijsstijgingen achter de rug Amerikaanse vliegtuigen voor Maleisië Zuid-Afrika acht besprekingen met Luns belangrijk In Amsterdam 3 Directeur Van Gcnd en Loos boos op de brandweer VERMOUTH ALMELOSE DOUANE ONTDEKT: Nasser bezoekt bondsrepubliek Staatsloterij Honderdduizend o.a. in Tilburg Twee Duitsers gegrepen „MAN IN KIST WIL TERUG NAAR ISRAEL Kantoorbediende verduisterde Gewonden na scholenslag in Saigon Pauselijke auto voor de armen ene üAIsitLAb BE STEM VAN BiNSöAt» a4 ttUVüMtniti if»* (Van een correspondent) ELISABETHSTAD —Wij zijn blij te midden van de pessimistische berichten uit Kongo, die nu al jaren de grote pers bereiken, een meer optimistisch geluid te kunnen laten horen. Na drie maanden afwezigheid uit de Katangese hoofdstad, trof ons het aanzienlijke verschil met de toestand van ongeveer een jaar geleden. Toen immers bood de stad een eerder clesolate aanblik: winkels en grootwaren- buizen hadden weinig meer te bieden dan :1e allerelementairste consumptiegoederen "n maandenlang heerste er een volledig gebrek aan suiker en zout. Nu vindt men eenvoudig alles en in overvloed. Ook textiel- en schoenwinkels hebben weer verzorgde en goed voorziene etalages. Zelfs „luxe-artikelen", zoals adio's en schrijfmachines, kan men zon- ier moeite kopen. Het is allemaal wel rg duur, maar de ontzettende prijsstij- ing, die onmiddellijk op de devaluatie olgde, schijnt haar hoogtepunt bereikt te ebben. Voor sommige produkten is nu lfs weer een lichte prijsdaling vast te 'ellen. Een en ander is het gevlg van en schuchter herleven van de Kongolese eonomie, die al onder de regering- \doela had ingezet, maar waarvan de floop weer twijfelachtig geworden was door de rebellie. Oost-Katanga is echter van de nu al maandenlange opstand volledig ver schoond gebleven. De Union Minière en andere firma's konden op volle toeren blijven doorwerken en men kan er van op aan, dat sedert Tsjombe de sterke nan van de centrale regering geworden is. de Katangese handelswereld het heel vat gemakkelijker gekregen heeft met het verkrijgen van invoervergunningen. Het zekerste teken, dat de bevoorra dingsmachine weer zo goed als normaal geworden is. is wel het feit, dat de Union Minière haar eigen bevoorradingsdienst ten behoeve van haar personeelsleden gaat afschaffen. De aanblik van de stad heeft nog een andere verandering ondergaan: de pro- pagandafoto's van Tsjombe uit de tijd van de Katangese secessie hebben weer hun intrede gedaan, alleen de bijbeho rende teksten werden aan de verander de omstandigheden aangepast. Men heeft eenvoudig overdrukken op de oude foto's aangebracht of. nog eenvoudiger, ge typte teksten over de vroegere geplakt. Tsjombe wordt nu „de hoop van Kongo" genoemd. De meest verspreide affiche echter is volledig nieuw: men ziet er Tsjombe gehurkt en met de breedste glimlach onvervaard een levende leeuw strelen. De titel van de foto luidt: „M. Tsjombe, symbool van moed", en verder lezen we dat de leeuw het eigendom is van Ethiopië's keizer Haile Selassie. Der gelijke propaganda zou, menen wij, in Europa weinig kans hebben. Bij de een voudige zwarte echter heeft het een machtig effect. Overigens zou het nutteloze moeite zijn de Katangees te doen inzien dat de verbetering van de economische situatie en de terugkeer van Tsjombe een toe vallige coïncidentie waren. Voor hem is het boven iedere twijfel verheven dat al leen Tsjombe de bewerker is van deze verbetering. PRETORIA De autoriteiten in de Zuidafrikaanse hoofdstad hechten grote waarde aan het tweedaags bezoek, dat de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, dr. H. Mueller, sinds maan dag aan Nederland brengt. Dr. Mueller zal tijdens zijn bezoek besprekingen voe ren met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Men noemt in dit verband drie rede nen waarom de besprekingen in Den Haag belangrijk zijn: 1. De helft van de blanke bevolking in Zuid-Afrika is van Nederlandse af komst, de traditionele banden zijn be langrijk en Pretoria mag daarom bij zonder begrip in Den Haag verwachten 2. Nederland zou zich in principe be reid verklaard hebben het vraagstuk- Zuid-Afrika uit een nieuw gezichtspunt te benaderen en een gesprek te begin nen door het zenden van een niet-offi ciële missie naar Pretoria. 3. De kans bestaat dat Nederland bin nenkort lid van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties wordt, waar de Zuid afrikaanse kwestie de komende maanden wel aan de orde zal worden gesteld. Het zenden van een Nederlandse mis sie in oktober of november is uitge steld. Het betreft hier een delicate kwes tie en de voorbereidende onderhandelin gen zijn in het geheim gevoerd. Men schijnt de juiste taak en de bevoegdhe den van deze missie echter nog niet op voor alle partijen bevredigende wijze te hebben kunnen vaststellen. De recente ontwikkelingen in Kongo en de successen hiervan voor premier Tsjombe hebben een onzer correspondenten aanleiding gegeven weer eens een kijkje te gaan nemen in Katanga, de pro vincie, die zich destijds onder Tsjombe's leiding als onafhanke lijke staat van de Kongolese repu bliek afscheidde. Wat er sinds Tsjombe premier van de republiek is, allemaal veranderd is in Katan ga's hoofdstad Elizabethstad leest men in bijgaand artikel. KOE AL A LOEMPOER De Verenig de Staten hebben aangeboden op ge makkelijke betalingsvoorwaarden straal vliegtuigen te verkopen aan de Malei sische luchtmacht. Het is niet bekend hoeveel toestellen bij het aanbod zijn betrokken en wat de kosten zijn. De Amerikaanse rege ring heeft ook aangeboden Maleisische vliegers, technici en onderhoudsperso neel op te leiden en Amerikaanse mi litaire opleidingsscholen open te stellen voor Maleisische militairen. Wat Tsjombe wel bewerkt heeft is de terugkeer van alle gewezen Katangese gendarmen, waarover de georchestreer- de internationale berichtgeving tenden tieuze en dikwijls verkeerd geïnterpre teerde berichten heeft verspreid. Alle 10.000 gendarmen hebben achtien maan den achterstallig loon ontvangen, waar na ze officieel ontslagen werden. Toen echter op een zeker moment de kas leeg was en de betaling voor enkele dagen werd opgeschort verspreidde zich het gerucht onder de gendarmen dat de betaling was stopgezet. Daarop ont stonden enige moeilijkheden, die door de persagentschappen in grote stijl „be togingen" werd genoemd. In feite hiel den ze alleen wagens aan en vroegen ze een gift van de bestuurder. Stopten de wagens niet dan werden er stenen achterna gegooid. In minder dan vier entwintig uur was alles bijgelegd. Sa men met hun „loon" kregen de gendar men hun ontslagbrief, maar hun werd de mogelijkheid geboden zich aan te slui ten bij het A.N.C. (Nationaal Kongolees Leger); in dit geval echter zouden ze niet in Katanga mogen blijven, maar verplaatst worden naar de „frontlinie". Tegelijkertijd verscheen in de lokale pers een aankondiging voor de werving van 10.000 nieuwe politieagenten. (Advertentie) KIJK EENS NIER SINTERKLAAS! Dal Is meegenomen hè? 50/0 Kodijko Kassa-spaar- bons, öók voor Uw Sinter klaasgeschenken LINGERIE, BADG0ED, ONTBIJTSTELLEN, TAFELLAKENS, CHARMANT BEDLINNEN,PYAMAS DUSTERS, NAGHT- HEMDEN, ZAKDOEKEN •en noem het maar op! Alles leuk verpakt Wat van Kodijko komt r bijzonder mooi, bijzonde sterken bijzondervoordelig1 nii 111 jaar in 't weefgetouw Eindstraat 20 telefoon, 36177 Met andere woorden, de hele vroe gere Katangese rijkswacht werd op offi ciële wijze opnieuw georganiseerd. Aan gezien de grondwet bepaalt dat de po litie uitsluitend onder de bevoegdheid der provinciale autoriteiten valt, wil dit zeggen dat Katanga weer over een eigen legertje beschikt, dat volledig ontsnapt MOISE TSJOMBE hoop van Kongo aan de controle van Leopoldstad. Mocht er ginder vandaag of morgen iets mis lopen en zou Tsjombe het centrale gezag verspelen, dan weet hij tenminste waar naar hij zich kan richten. Ondertussen spelen de ex-gendarmen en de met hen teruggetrokken huurlin gen een belangrijke rol bij het neer slaan van de opstand. Het zal wel geen toeval zijn dat het hele grondgebied van de vroegere Katangese staat het eerst volledig van de rebellen werd be vrijd. De gendarmen weigerden overi gens een voet buiten Katanga te zetten. De bevrijding der overige Kongolese provincies interesseerde hen niet in het minst. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een ex-KNIL-luitenant heeft gisteren voor het ambtenarenge recht te Den Haag uitvoerig verklaard recht te hebben op een functie als offi cier van de koninklijke landmacht. Hij had hiertoe sinds 1950 toen aan alle KNIL-militairen bij kon. besluit eervol ontslag verleend is 52 requesten en brieven gericht aan het ministerie van Defensie en 18 tot prins Bernhard. Alle requesten waren afgewezen of niet be antwoord. Klager was ervan overtuigd op deze functie recht te hebben krachtens de zogenaamde k.l.-status. die de ontsla gen KNIL-militairen destijds is verleend en vanwege de basis van vrijwilligheid waarop volgens klager de regering deze militairen in het Nederlandse leger op nam of liet afvloeien. De gemachtigde van de staatssecretaris van Defensie mo tiveerde de afwijzing tot benoeming van deze man tot officier uit een geconsta teerd „zielsgebrek"' bij klager. Vervol gens stelde hij, dat het verlenen van de k.l.-status aan de militairen slechts tij delijk was geweest teneinde een door het ontslag ontstaan rechtsvacuüm op te vul len en geen recht gaf op enige aanstelling in het Nederlandse leger. Uitspraak in deze zaak volgt over drie weken. AMSTERDAM De directeur van Van Gend en Loos, de heer H. P. J. Hennus heeft zich maandag kritisch uitgelaten over de eisen die de Amsterdamst brand weer gesteld heeft bij de bouw van een nieuwe loods- en kantoorruimte voor de Amsterdamse vestiging van het bedrijf Wij hebben twee keer ons plan ingrijpend moeten wijzigen, als gevolg van deze eisen en bovendien genoegen moeten ne men met een brandmuur halverwege de loods, die voor de uitvoering van ons werk een voortdurende sta-in-de-weg is aldus de heer Hennus. Hij voegde hieraan toe waardering tc hebben voor het streven naar preventieve brandbeveiliging, maar vroeg zich af of dit zover moet gaan dat ernstige inge grepen wordt in de bedrijfsvoering van de betrokkenen. Hij wees er op dat Van Gend en Loos zeer veel doet aan eigen brandbeveiliging. De heer Hennus sprak op een bijeen komst ter gelegenheid van de ingebruik neming van het nieuwe gebouw, dat ach ter het NS-station Slotermeer in een groeiend industriegebied dicht bij de nieuwe havenbekkens opgetrokken is. De nieuwe vestiging vervangt de loods en kantoorruimten van het centraal station De verhuizing betekent een belangrijke verbetering voor het verkeer in de hoofd stedelijke binnenstad. Bij de ponten over het J. die schuin tegenover de loods van Van Gend en Loos hun aanlegplaats heb ben. ontstonden vooral in de spitsuren vaak onhoudbare situaties. (Advertentie) CINZANO CAIRO Het Egyptische staatshoofd Gamal Abdel Nasser, heeft een uitno diging van Bonn voor een bezoek aan de bondsrepubliek aanvaard. Na een „openhartig" gesprek van twee uur met Nasser, heeft de voorzitter van de Bondsdag, Eu gen Gerstenmaier, in Cairo, meegedeeld, dat de Egyptische president waarschijnlijk in het voorjaar van 1965, maar in elk geval voor de ver kiezingen voor de Bondsdag in septem ber volgend jaar, naar West-Duitsland lat. Op een persconferentie zei Gersten maier verder, dat hij in zijn onderhoud met Nasser nog gesproken heeft over de toekomstige economische hulp voor Egypte. Gerstenmaier sprak de hoop uit dat voor de kwestie van de Duitse raket deskundigen en bewapeningstechnici in Egypte een constructieve oplossing ge vonden wordt. TILBURG Bij de vijfde trekking van de honderdduizend van de 565e staatsloterij is een prijs van honderd duizend gulden gevallen op lot num mer 11296. De series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Schiedam, Den Haag. Amersfoort. Tilburg en Hoogezand (Gr.) Het is de staatloterijcollectrice me vrouw G. Lacroix, die in Tilburg de lo ten van de serie G. heeft verkocht. Me vrouw Lacroix was zeer verheugd, dat zij enkele personen met een prijs kan verrassen. Zij heeft de loten in kwarten verkocht aan vier verschillende clubjes alle in Tilburg. Deze clubjes krijgen ge zamenlijk een bedrag van totaal 85.00C te verdelen. De resterende vijftiendui zend gulden moeten worden afgedragen aan belasting. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO De douane heeft in Almelo een bestelwagen aangehouden, waarin zich 38 televisietoestellen van verdachte afkomst bevonden. De chauffeur en de bijrijder, twee Duitsers en beiden af komstig uit Hamburg, zijn in verzekerde bewaring gesteld. Vermoedelijk is de 24-jarige H. D. S. de hoofdman van dit omvangrijke smokkelkomplot en is de andere gearresteerde, de 25-jarige P. G., een chauffeur, die tegen betaling zijn medewerking verleende. Met deze arrestatie heeft de douane recherche de eerste draden in handen van een smokkelkomploot, waaryan men op dit moment de omvang nog niet kent. Er zijn berichten geweest van 3 a 4000 toestellen, die langs illegale weg Neder land zouden zijn binnengekomen. De Een tekening van de Russische bio loog N. Giadkhyh, verbonden aan de universiteit van Moskou, die beweert in het Siberische Khyeyr-meer een reuzendier te hebben gezien. De ge leerde was vergezeld van een groep wetenschapsmensen. Wellicht kan men hier spreken van een Russisch monster van Loch Ness. douane in Almelo laat het, wat voorzich tiger. voorlopig bij enkele honderden. De arrestatie verliep zonder gerucht makende sensatie. De mannen van de douane hadden al urenlang gepatrouilleerd en uitgekeken naar verdachte Duitse auto's. Toen zij op het punt stonden naar huis te gaan zagen zij op een par keerplaats een wagen, die aan het sig nalement beantwoordde. De twee inzit tenden, H. D. S. en P. G., gaven zich zonder tegenstand gewonnen. Behalve 38 televisietoestellen trof men in de auto een portofooninstallatie en een revolver met gaspatronen aan. De twee verdachten zijn ingesloten en voor de officier van justitie geleid. Het onderzoek richt zich nu vooral op eventuele Nederlandse handlangers. Het smokkelen van televisietoestellen, dat door de minimale grensbewaking vooral over een korte periode niet zo heel moeilijk is, kan een winstgevend bedrijf zijn als men weet, dat men voor langs legale weg ingevoerde toestellen een invoerrecht van 38 pet. moet beta len. 18 pet. daarvan zijn verschuldigd voor omzet- cn weeldebelasting en de esterende 20 pet. zijn invoerrechten. Vijftien dagen geleden kreeg de douane positieve aanwijzingen toen bij Emme- lichheim in Duitsland een vrachtwagen tegen een boom reed, waarvan de chauf feur, die vermoedelijk onder invloed was, in het ziekenhuis te Nordhorn moest worden opgenomen. Men vermoedde toen, dat de 38 toestellen, die zich in de auto bevonden, waren bestemd voor Nederland. De smokkelaars maakten toen de fout met hun praktijken gewoon door te gaan, hoewel zij konden vermoeden, dat de waakzaamheid door dit voorval in sterke mate zou worden verscherpt. Waar de grensoverschrijdingen geregeld plaats vonden kan men niet precies na gaan. Men vermoedt, dat het op tal van plaatsen is geweest tussen Schoonebeek en Losser. Karresporen in diverse lan derijen wijzen namelijk in die richting. 55 ROME Mordecai Loek, „de man in de kist", heeft te verstaan gegeven, dat hij naar Israël wenst terug te keren. Hij zei bereid te zijn zich aan de Israëlische justitie te onderwerpen. Loek. die dit gisteren verklaarde na een onderhoud met de Israëlische consul in Rome, zei tevreden te zijn over de behandeling, die hij heeft gehad van de Italiaanse politie Hij is intussen nog steeds „de gast" van de Italiaanse geheime dienst. UTRECHT De Utrechtse politie heeft de 39-jarige mejuffrouw H. aangehouden, die ervan wordt verdacht de afgelopen drie jaar ongeveer 8000 gulden te hebben verduisterd. Ze werkte bij een uitzend bureau en was belast met het incasseren van gelden bij cliënten. Het bureau had haar kwalijke praktijken al eerder ont dekt. Mej. H. tekende toen een schuld bekentenis. BRUSSEL De Belgische minister president Th. Lefèvre, heeft maandag in Brussel gewaarschuwd tegen de geva ren, die de meningsverschillen over de muitilaterale kernmacht inhouden voor de Europese eenwording. Sprekende voor de leden van de vereniging van Euro pese journalisten zei hij, dat zonder over haasting alle aspecten ervan moeten worden onderzocht voordat het Europese antwoord op de Amerikaanse uitnodi ging wordt gegeven. „Laten wij beseffen welk gevaar de jonge Europese samen werking loopt indien het meningsver schil zou leiden tot een verdeeldheid die het oude wantrouwen tussen twee Europese landen zou doen herleven en de weg naar een samenhangend en sterk Europa lange tijd zou kunnen blokke ren". Uitgaande van de stelling dat een na tionale aanpak van de defensieproble men is voorbijgestreefd, zei Lefèvre dat OOTMARSUM Vermoeid van alle indrukken die zij na zes weken concilie heeft opgedaan, en na een lange auto- reis, is mej. dra. Annemarie Roeloffzen, algemeen secretaresse van de wereld federatie voor de katholieke vrouwelijke jeugd, in haar ouderlijk huis te Ootmar- sum teruggekeerd. Ze heeft op uitnodi ging van het conciliesecretariaat de laat ste zitting bijgewoond als auditrice. De laatste dag van haar verbluf in Rome heeft z(j met nog 40 leken-toehoorders en 2500 concilievaders de enorme span ning over het al of niet in stemming brengen van de verklaring over de gods dienstvrijheid meegemaakt. Paus Paulus VI tenslotte besliste dat men hierover niet in stemming zou gaan. „Dat gaf de buitenwereld een scheef beeld van de geest die op het concilie heerst", aldus nej. Roeloffzen. „Natuurlijk zijn de meningen daar ver deeld, maar er mag nooit worden ver geten dat ook deze zitting zeer veel po- sitiefs heeft opgeleverd. De moeilijkheid over de godsdienstvrijheid zal normaal worden opgelost in de volgende zitting, waar ik ook weer toehoorster zal zijn". Zes weken in Rome, waar de concilie vaders zich zeer ernstig beraadden over de noden van de wereld en het zuiver vastleggen van de grote lijnen van het geloof, van „wat de Kerk is", leveren zeer veel indrukken op. Vragen naar de belangrijkste indruk ken is mej. Roeloffzen voor grote proble men stellen. „Het zijn niet alleen de zittingen van het concilie, die zo interes sant zijn", zegt ze, „maar nog meer de contacten, die je hebt met de grootste theologen van de wereld, die als advi seurs van de concilievaders in Rome zijn en die heel graag juist met leken willen praten. Met de mening van de le ken wordt wel degelijk rekening gehou den en wij als auditrices zijn werkelijk met alle voorkomendheid behandeld. De medewerking was geweldig. Niet alleen dat je met alle belangrijke mensen in contact kunt komen, maar alles wordt vertaald voor ons en alle informaties kunnen worden ingewonnen. Nu hadden wij nog het voordeel, dat we in een tehuis logeerden waar ook 250 concilie vaders waren ondergebracht, zodat er altijd gelegenheid was om van gedach ten te wisselen. De meerderheid van de bisschoppen staat volkomen open voor de eigentijdse problemen en de nieuwe richtingen. Heel vaak werd ons ge vraagd hoe de leken daar nu over dach ten en dan hoorden we onze mening vaak in de debatten terug". „De grootste indruk heeft op mij ge maakt de behandeling van schema 13 en de behandeling van het lekenapostolaat. De plaats van de leek in de Kerk wordt steeds ruimer en dat zal steeds verder gaan". Een eerste conclusie over deze, vol gens mej. Roeloffzen zeer bealangrijke zitting: „Ondanks de niet weg te cijfe ren moeilijkheden, die zeer betreurens waardig zijn, is m deze zitting zoals ge zegd zeer veel positiefs tot stand ge komen. Juist de laatste dagen hebben daarom geen goede indruk gegeven van deze belangrijke periode in het concilie. Het schema over de godsdienstvrijheid zal zeker in de volgende zittingsperiode als eerste worden behandeld. Dan zijn er zeer diepe studies gemaakt en zullen de meest uiteenlopende meningen zonder meer tot elkaar komen". En wat gaat u nu doen met de nieuwe ervaringen? „Mijn werk voor de wereld federatie heeft stil gelegen en dat moet in ieder geval doorgaan", zegt mej. Roe loffzen. „Het concilie zal wel worden besproken, maar het is nu voor ons al de belangrijkste taak om de mentaliteit, de sfeer waarin de besluiten van net con cilie worden genomen, te doen begrij pen bij de leken en dan door te geven. Als we daarin slagen hebben wij leken al veel bereikt. Dit concilie tracht ook tot een juiste beeldvorming te komen van de rechte lijnen, die ons geloof tot een simpele duidelijke tekening maken. Het allerbelangrijkste daarin is, dat de gelovigen, wie dat dan ook zijn, tot een eigen gewetensvorming en een eigen oordeelsvorming komen. Langs die lijn zullen wij ook in ons persoonlijke werk moeten werken". thans de vraag wordt gesteld of de sa menwerking op militair gebied op At lantisch of Europees niveau dient te ge beuren. „Maar beide zijn niet onverenig baar. Ik zie niet in op welke motieven de samenwerking van het militair po tentieel van de V.S. en Europa vandaag moet worden afgewezen, terwijl het juist aan deze samenwerking te danken is dat Europa de afgelopen 15 jaar zijn veilig heid heeft gegarandeerd". De Belgische regeringsleider voegde hieraan toe dat echter politieke me ningsverschillen schuil gaan achter de tegenstellingen over militaire en strate gische doctrines. „En op dit gebied be staat er geen oigaan dat sommige Euro pese landen de gelegenheid zou bieden op voet van gelijkheid met de Ver enigde Staten van gedachten te wisse len over hun opvattingen inzake het bui tenlandse beleid, om tot een harmonise ring te komen en daarmede de Atlanti sche alliantie dynamischer te maken. Is dat doel niet dringender dan de vorming van een multilaterale kernmacht?", vroeg Lefèvre zich af. Hij voegde hieraan toe, dat West- Europa vandaag terecht een grotere ver antwoordelijkheid mag opeisen, hetgeen trouwens door de Amerikaanse regering in het concept van „gelijkwaardig part nership" wordt erkend. SAIGON Honderden leerlingen van twee scholen zijn maandag in Saigon slaags geraakt, waarbij de jongelui zich van messen, stenen en slagwapens be dienden. De politie moest met traangas de schoolslag bestrijden. Na een uren lange strijd was de balans 42 gewonden van wie zes ernstig. De inzet van het gevecht was geen politieke. Leerlingen van de ene school zouden vulpennen van hun tegenstanders hebben gestolen. Het was overigens de tweede dag dat het onrustig was in Saigon. Eerste minister Tran Van Hoeong heeft maandag de communistische Vietkong de schuld ge geven van de politieke demonstraties van zondag. Hij zei in een radiotoespraak dat niet de betogers, maar de hoge nationale raad de toekomst van de 20 dagen oude regering moet bepalen. Deze raad komt maandagavond bijeen om de jongste politieke ontwikkelingen te bespreken. HANAU De ontploffing op een schoolplein in Hanau, op 9 november, waarbij 42 kinderen werden gewond, werd veroorzaakt door een 40 mm gra naat van het Amerikaanse leger. De bevindingen zijn gebaseerd op een onderzoek ingesteld door deskundigen van het Amerikaanse en Duitse leger. Het projectiel, dat door een achter lijke jongen was gevonden en meege bracht naar school, was een kleine gra naat, die normaal in een wapen vanaf de schouder wordt afgevuurd. Een woordvoeider van het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger zei, dat Amerikaanse autoriteiten de schuld vaststelling aanvaarden. Volgens een woordvoerder van het le ger is het welhaast zeker dat de granaat deel uitmaakt van een partij van 45, die enige tijd geleden uit een leger kamp in Hanau is verdwenen. Het verdwijnen van de munitie werd op 1 november opgemerkt. Op negen na zijn alle 45 granaten door een Duitser kort na het ongeluk gevonden en aan de politie van Hanau overgedragen. De 11-jarige jongen die de ontploffing veroorzaakte, Rudolf Pospiech, heeft zijn linkerarm en zijn linkeroog verlo ren. Drie andere kinderen verloren even eens ledematen of ogen. Op basis van het officiële rapport kun nen nu eisen tot schadevergoeding tegen de Amerikaanse regering worden inge- BOMBAY Maandag is in Bombay de auto aangekomen een witte Ford met afneembare kap die paus Paulus zal gebruiken tijdens zijn bezoek begin december aan Bombay, voor bijwoning van het internationaal eucharistisch con gres aldaar. De wagen is er door de Italiaanse vrachtboot „Quirinale" naar toe gebracht. Ook de eigen chauffeur van de paus wordt in Bombay verwacht. De auto zal door de paus na afloop van zijn bezoek aan het aartsbisdom Bombay ten ge schenke worden gegeven voor verkoop ten bate van de armen. Over het alge meen betoonde men zich erkentelijk voor dit gebaar, maar van bepaalde zijde on der de functionarissen in Bombay werd de opmerking gemaakt, dat de kosten voor die speciale auto vermeden hadden kunnen worden. „Wij zijn wel arm", zo werd gezegd, „maar voor een goede auto met chauffeur kunnen wij hier ook nog wel zorgen". De Italiaanse televisie zal ervoor zor gen dat Eurovisie de gefilmde reportages van het bezoek van de paus niet meer dan drie uur later al kan uitzenden. De films worden vanaf het sportterrein in het centrum van Bombay, vlak bij het stadion waar de plechtigheden plaats vinden, per hefschroefvliegtuig naar het vliegveld Santa Cruz gebracht. Vandaar maken straalvliegtuigen achttien specia le vluchen om do films naar het Romein se vliegveld Fiumicino te brengen, waar motorrijders klaar staan om ze naar de studio te brengen voor ontwikkelen en uitzenden. (Advertentie) Speciaalzaak in met grote keus, erkende kwaliteiten en gedegen vakman schap: GINNEKENWEG 35 Breda Tel. 01600—368S4

de Stem | 1964 | | pagina 15