2214 Tsjombe steeds dichter bij Stanleystad De Gaulle vraagt Bonn snelle keus Paus Paulas: vierde zitting de laatste IB Heijden ONDANKS ANGST OM GIJZELAARS: Echoot Kroestjevs val in Italiaanse stembus p-2344 Huwelijk toch gesloten Kennedy herdacht bij ERS VIER DODEN NABIJ HERWIJNEN Patriarch van Egypte wil tegenconcilie ADO-trainer wordt blind op het veld Ds. v. d. Wiel toch weer op de kansel MARIA „MOEDER DER KERK" koUenJecmif 12 DINGEN >rden 3,95 ,05 jes 3,50 verk 12,- 9,- PECIALITEIT DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrij zacht j 5Lanona?f: zon onder 16 39 uur- ONTKEND Verenigd Europa of Amerika zon 0 Sinterklaasde Zwarte Pier der Calvinisten 39.75 IJKPLANK 9.50 2.95 'ZER 15.95 ot 10 uur. ASBOEKJES. ging - Fondant - en niet te 1,75 HULST 104e JAARGANG No. 24749 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: 8reda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 oer kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOS1BURG: Nieuwstraat 41 telefoon^2893) HERWIJNEN Vier mensen zijn zondagavond omstreeks half zeven omgekomen op rijksweg 15, tussen Rotterdam en 's Hertogen bosch. Twee personenauto's, af komstig uit Wychen en uit Arkel. botsten ter hoogte van het restau rant „Leuven" onder de gemeente Herwijnen frontaal op elkaar. De drie inzittenden van de ene auto waren op slag dood. Van de andere wa gen verloor een vrouwelijke inzittende het leven. Bij dit ongeluk werden bo vendien vijf personen gewond. De uil Wychen afkomstige auto is, rijdend ir de richting Den Bosch, met grote snel heid op de andere rijbaan terecht ge- kOmen. A T IT De omgekomenen zijn: A. J. M. van de Heuvel (22) uit Wychen. A. C. H. Hendriks (24) uit Nijmegen, H. A. Hus- som (26) uit Nijmegen en mevrouw S M. Versluis (30) uit Arkel. Bij dit ongeval werden min of meer ernstig gewond: D. K. Duyzer (42), me vrouw D. Duyzer-Klop (41). W. J. Duyzer (8). A. J. Versluis (37) allen ui'. Arke) en W. I. A. Kleyn (23) uit Nij megen. PURMEREND Op de Edammerweg Is de motorrijder G. de Ruiter (22) uit Beets omgekomen, doordat hij slipte en in een sloot terecht kwam. Aangeno men wordt dat hij met zijn hoofd tegen een duiker is gevlogen. UITGEEST Bromfietser M. Sjouw (36) uit Wormer is omgekomen doordat hij op de provincialeweg in Uitgeest met een andere bromfietser in botsing kwam. NIJKERK Onvoorzichtig per fiets oversteken heeft A. van den Akker uit Nijkerk het leven gekost. De achtenze- ventigjarige heer werd door een passe rende auto gegrepen. CAïRO Uit protest tegen de ver klaring van het concilie over de ver houding van de katholieke Kerk tot de joden wil het hoofd van de Koptisch- Orthodoxe kerk van Egypte, patriarch Kyrillos de zesde, een „tegenconcilie" van alle Koptisch-Orthodoxe patriar chen en bisschoppen van Egypte en Ethiopië in Alexandrië bijeenroepen. Daar zou men stelling moeten nemen tegen de verklaring van het Vaticaan se concilie waarin gezegd wordt dat de joden niet alléén de schuld dragen voor de kruisiging van Christus. „De gehele christenheid moet uitgeno digd worden vast te houden aan de oor spronkelijke bijbeltekst als enige open baringsbron", aldus de patriarch. De Koptische kerk van Egypte gaf gisteren een verklaring uit, waarin het schema over de verhouding tot de jo den een onderdeel wordt genoemd van een imperialistische en zionistische sa menzwering". De Kopten uit de Arabische landen zijn daarom zo fel gekant tegen dit rfo tuint batVg v00r Zi->n dat de staat Isiael daarin een uitgangspunt zal zien voor een politieke „prestige- campagne speciaal in de katholieke landen van Latijns-Amerika Ook de Jordaanse minister van bui tenlandse zaken heeft de vermeende po litieke aspecten van deze zaak fel be commentarieerd. Hij zei gisteren dat „de joden altijd verantwoordelijk ziin geweest voor de dood van Christus" en dat zij „voortdurend tegen de christen heid hebben gevochten". HET ONTVOERDE negermeisje Gladys Johnson (7) is vermoord. Het lichaam werd verminkt gevonden nabij Topeka. De vermoedelijke dader is sinds vorige week in arrest. CUBAANS afweergeschut heeft ver hinderd dat een bommenwerper in op dracht van Cubaanse ballingen het honkbalstadion van Havanna zou be stoken, waar Castro een redevoering hield. MEER DAN tweehonderd mensen zijn omgekomen als gevolg van de wervel storm „Louise", die de Philippijnen met windsnelheden van ruim 240 km per uur heeft geteisterd. Weersverwachting, medegedeeld door .ret ^1' geldig tot vanavond: jVeel bewolking met enkele verspreid 1 voorkomende opklaringen en hier en daar wat regen of motregen. Matige, in het Waddengebied later af en toe .vry krachtige zuidwestelijke wind. Vry zaeht weer BRUSSEL In de Kongolese hoofdstad worden onafgebroken be sprekingen gevoerd tussen minister-president Tsjombe en de ambas sadeurs van België en de Verenigde Staten over het inzetten van Bel gische para-commando's voor de evacuatie van de blanke gijzelaars uit Stanleystad. Een nieuwe moeilijkheid bij de beslissing daarover wordt gevormd door berichten uit Stanleystad over het overbrengen van buitenlanders naar een plaats buiten de stad. Als dit inderdaad is gebeurd, zijn de gijzelaars tussen de duizend en vijftienhonderd buitenlanders van zeventien nationaliteiten opgesloten in een kamp te Osio, even ten zuiden van Stanleystad. Dit kamp is na de Kongolese onafhankelijkheid in 1960 ingericht als politieke gevangenis. Inmiddels zijn op het eiland Ascen sion, waar de Belgische para-comman do's vorige week zijn aangekomen, strenge veiligheidsmaatregelen geno men. De toegang tot de Amerikaanse basis op dit eiland. 4000 km van Stan leystad in de Atlantische Oceaan, is streng verboden. Zondag werd uit Leopoldstad gemeld dat een eerste gemotoriseerde kolonne van de Kongolese regeringsstrijdkrach ten de 400 meter brede Lowaririvier is overgestoken en nog 250 km van Stan leystad is verwijderd. De tegenstand zou gering zijn en de weg naar het bol werk van de opstandelingen, gedeelte lijk geasfalteerd en gedeeltelijk aange stampt, zou in twee dagen kunnen wor- der Nederland, om een vertegenwoor- zich tussen de 200 en 300 buitenlandse huurlingen. Het afgelopen weekeinde heeft de Belgische regering ontkend dat bom bardementen op Stanleystad zijn uit gevoerd. Van de luchtaanvallen werd melding gemaakt in een boodschap van de Belgische en Amerikaanse consuls in Stanleystad, omgeroepen door de plaatselijke radio. In deze boodschap, waarvan de echt heid wordt betwijfeld, wordt ook bij de regeringen in Brussel en Washington aangedrongen op strikte neutraliteit in het conflict Kongo. Opstandelingenlei der Gbenye heeft een staakt het vuren als absolute voorwaarde gesteld voor onderhandelingen over de evacuatie van de buitenlandse gijzelaars, onder wie ook Nederlanders. Hij wees ook een oproep af van dertien landen, waaron der Netderland, om een vertegenwoor diger van het internationale Rode Kruis tot Stanleystad toe te laten. Daar bij voerde hij aan, dat een ander bol werk van de opstandelingen, Albert- stad, als gevolg van „spionage" van een vertegenwoordiger van het inter nationale Rode Kruis verloren is ge gaan. De Verenigde Staten en België de den zondag afzonderlijk een beroep op alle landen die lid van de Verenigde Naties zijn, aan te dringen op vrijlating van de blanke gijzelaars. In brieven aan de Veiligheidsraad noemden zij de si tuatie „buitengewoon gevaarlijk", zon der om een bijeenkomst van de raad te vragen. De Belgische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Loridan, be hield zich evenwel het recht voor zulks te doen „wanneer dit noodzakelijk mocht zijn om de levens van onschul dige burgers in Stanleystad te redden". „De Belgische regering richt zich tot elk lid van de Verenigde Naties met het verzoek een dringend beroep te doen de krijgsgevangenen, in overeen stemming met de Geneefse conventie, onmiddellijk vrij te laten", zo besloot de Belgische afgevaardigde zijn brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad. De Amerikaanse afgevaardigde Ste venson, die deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad is, verklaarde dat zijn regering zich volledig achter het Belgische verzoek schaart. „Wij gelo ven dat de Veiligheidsraad ingelicht be hoort te worden voor het geval het noodzakelijk zou blijken dat de raad stappen doet om het leven van onschul- digen te helpen beschermen". In Nai robi is vernomen dat Kenyatta de vei ligheid der blanke burgers in Stanley stad is gewaarborgd. MOISE TSJOMBE: doorgaan STRAATSBURG President Charles De Gaulle heeft zondag met zijn in Straatsburg uitgespro ken rede kennelijk een laatste be roep op de Westduitse bondsrepu bliek willen doen een keuze te (Van een onzer verslaggevers) WASPIK Het moet al gek gaan als er nu nog iets misloopt, zo dacht dit weekeinde het bruidspaar Den Boer-Verschuren. Het reed opgewekt naar het gemeentehuis van Waspik om het voornemen daar wettelijk te laten bekrachtigen, maar moest con stateren dat de ambtenaren er hun vrije zaterdag niet aan wensten te geven. „Gesloten" stond er op het bordje. En daarmee kon de stoet vrolijke bruiloftsgasten het voorlopig doen. Want liet duurde even eer de man, die ondanks een gedegen af spraak verstek had laten gaan, weer was opgespoord. Niettemin was de bruid ervan overtuigd gebleven, dat zij zich niet in de datum had vergist. Er zou voor deze dag zelfs extra moeten worden betaald. Dat ze gelijk had bleek na een klein kwartiertje. Toen was in de trouwzaal gezegd wat er gezegd moest worden. En niet lang daarna hing er ook het bordje weer jop 20.23 uui\ •Morgen: zon op 8.15 uur. Maan on- Jder 13.17 uur. nttlttuM maken tussen een Verenigd Euro pa of een „bondgenoot" van de Verenigde Staten te worden. Te vens hief De Gaulle de vinger waarschuwend op tegen de rege ring in Bonn. In vaak bedekte termen waarschuwde hij, dat wanneer West-Duitsland zich aansluit bij het door de V.S. uitgedach te MLF-plan dit „ernstige schade zal toebrengen aan een grote verwachting". De Gaulle bedoelt hier naar alle waarschijnlijkheid mee, dat een over eenkomst betreffende de MLF zowel de Europese eenwording als het Frans - Duitse vriendschapsverdrag van 22 ja nuari 1963 geweld zou aandoen. De Franse president richtte zich op zijn verjaardag (74) vanaf het balkon van het historische restaurant ,Aubette' tot een grote menigte die was samen ge komen op de Place Kleber", een van de grootste pleinen van Straatsburg. Hij sprak ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de bevrij ding van Straatsburg, dat op 22 novem ber 1944 door de tweede vrije Franse divisie van de Duitse bezetting werd gezuiverd. De Gaulle scheen zijn rede geheel te hebben ontworpen om druk uit te oefenen op de Westduitse regering zich te verenigen met de landbouwprijzen in de E.E.G. tegen het aflopen van het Frans ultimatum in deze kwestie en geen deel te nemen aan de MLF. De Gaulle verklaarde, dat Frankrijk een overeenstemming met betrekking tot de landbouwtarieven van „vitaal belang" acht voor de toekomst van de gemeenschappelijke markt, zowel als voor de vooruitzichten op een politiek verenigd West-Europa. Hij waarschuwde ook dat West-Euro pa verantwoordelijk moet blijven voor zijn eigen defensie zelfs al blijft het verbonden met de Verenigde Staten. In dit verband gaf hij weer uitdruk king aan zijn vrees dat in een toekom stige kernoorlog Europa niet zal kun nen rekenen op de hulp van Amerikaan se zijde, althans niet direct na het uit breken van het conflict. DOOR EEN hartverlamming is de eige naar van het afgebrande complex aan de Kleiweg in Rotterdam omgekomen. De man, die enkele huizen verder woonde, was, toen hij van de brand hoorde, in pyjama naar buiten gegaan. UIT EEN kantoor van een zelfbedie ningszaak te Venlo is zaterdagavond na sluitingstijd een bedrag van 20.000 aan Duits en Nederlands geld ont vreemd. RIJSSEN De intocht die Sinter klaas in Rijssen heeft gehouden, stuit het (Calvinistische) merendeel van de Ryssense bevolking tegen de borst. Dit heeft de voorzitter van de zes man grote S.G.P.-fractie in de ge meenteraad plechtig verklaard. De intocht van de Sint en zyn officiële ontvangst ten stadhuize, noemt de S.G.P. „in strijd met de waardigheid van een overheidslichaam en dus ook in strijd met de waardigheid van het college van b. en w." Sinterklaas is maar een doodgewoon mens, vinden de S.G.P.'ers, die maar niet kunnen hegrijpen waarom zo iemand een eer wordt bewezen, „als ware hij God zelf". De burgemeester zei dat dit toch maar een kinderfeest is. Verleden jaar werd Sint-s intocht in Rijssen af gelast wegens de moord op presi dent Kennedy. „Misschien gebeurt er wel weer iets dat de organisators de ogen doet opengaan", profeteerde de S.G.P.-fractievoorzitter DEN HAAG Piet Oostrum, de 35- jarige ex-doelman van ADO, die aan zijn eerste jaar als oefenmeester be zig is, is gisteren tijdens de wedstrijd van zijn club tegen GSC blind gewor den, ten gevolge van hersenletsel. Hij had juist een van zijn spelers, die ge blesseerd was geraakt, geholpen, toen hij plotseling niets meer kon zien. Hij werd naar de kleedkamer gebracht, waarna een dokter zich over hem ont fermde. Deze achtte een onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk. Zondagavond was de toestand van Oostrum, die tien jaar lang con tractspeler van ADO is geweest, en eerst enkele maanden geleden een streep onder zijn actieve carrière zette, nog steeds ernstig, hoewel nog niet di rect van levensgevaar kan worden ge sproken. Oostrum kan nog steeds niet zien. De dokters noemen het „ernstig hersenletsel." ELBURG Hoewel de kerkeraad van de Ned. hervormde kerk te Elburg ds. B. van der Wiel gisteren niet in de morgendienst wilde laten voorgaan heeft het comité van opzicht van het mode- ramen er anders over beslist. Aan ds. Van der Wiel werd te kennen gegeven dat hij toch de ochtenddienst diende te leiden. De kerk was gisteren behoorlijk be zet. Onder het gehoor bevond zich een groot aantal journalisten en politieman nen in burger. Ds. Van der Wiel, die uiterlijk onbewogen de kansel betrad, hield zijn preek naar aanleiding van Marcus 9: 25: „En Jezus, ziende dat de schare gezamenlijk toeliep, bestrafte den onreinen geest, zeggende tot hem: „Ik beveel u, ga uit van hem en kom niet meer in hem". In zijn preek zei de dominee niets over de gebeurtenissen van vorige week. De bijna voltallige kerkeraad (twee leden waren ziek) woonde de dienst bij. Na de kerkdienst werd de auto van ds. Van der Wiel bestormd door foto journalisten, die een plaatje wilde schieten. De schuldbelijdenis van de dominee heeft niet alleen in Elburg, maar ook daarbuiten en zelfs in het buitenland sterk de aandacht getrokken. Het stadje is bestormd door persfotografen en ver slaggevers van de binnenlandse en de buitenlandse pers. Zo groot is deze be langstelling, dat de gehele politiemacht van Elburg (in totaal vijf man) in het geweer moest komen om de dominee in staat te stellen een begrafenis te lei den, en te verhinderen dat er op de be graafplaats zou worden gefotografeerd. Men is zelfs zo belust op een foto van de betrokken predikant, dat men voor diefstal niet schijnt terug te deinzen om een plaatje te bemachtigen. Een foto graaf in Elburg heeft thans bij de poli tie aangifte gedaan van de diefstal van een foto uit zijn zaak, die voor publika- tie is gebruikt. (Van onze Romeinse correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Italië is gisteren ter stem bus gegaan voor de gemeenteraden en provinciebesturen. Er bestaat voor de uitslag van deze verkiezingen grote in ternationale belangstelling, omdat het de eerste maal is na de sensationele ge beurtenissen in Moskou, dat er in een Westeuropees land wordt gestemd. De grote slag gaat tussen de christen democraten en de communisten, en tus sen liberalen en diezelfde christen democraten, wier gematigde centrum vleugel een tegenwicht zou kunnen vor men, ten aanzien van de huidige cen trum-linkse politiek. Zeer belangrijk is het feit, dat het gisteren in vrijwel geheel Italië prach tig weer was, waardoor de opkomst groter was dan verwacht werd. Vanmiddag om twee uur beginnen de werkzaamheden om de eindresultaten vast te stellen. Dat gebeurt in Rome in het ministerie van binnenlandse zaken, waar elektronische apparaten gereed staan om zo spoedig mogelijk de uitsla gen bekend te maken. De nacht van maandag op dinsdag wordt een misschien wel historische nacht voor Italië, omdat de val van Kroestjev de conflicten tussen Moskou en Peking en vooral de herdenking, juist gisteren, van de dood van Kenne dy, tezamen een onvoorzienbare rol kunnen spelen bij de verkiezingen, die in betekenis ver uitgaan boven het ei genlijke plaatselijke en gemeentelijke karakter. Onder de 33 miljoen kiesgerechtigden zijn ruim 17 miljoen vrouwen. En zo als iedereen wel weet: in Italië geven de vrouwen de doorslag. Vandaar ook de interventie van de kerkelijke over heden, die voor het eerst sinds vele ja ren het dodelijk gevaar van het com munisme hebben benadrukt. Het is niet uitgesloten dat er dins dagmorgen in Italië een duidelijke po litieke opklaring zal blijken. De ver warring in de communistische wereld zal misschien een doorslaggevende rol kunnen spelen. President Kennedy is dit week einde in vele landen herdacht. De moeder van de presidentsweduwe legde zondagochtend namens haar dochter bloemen op het graf. Na de dienst in de Mattheuskathe- draal bezocht Robert Kennedy het graf van zijn broer. Hij legde er een enkele witte roos, terwijl een hoorn blazer de „Last Post" blies. (Zie foto). In Dallas kwamen honderden mensen naar de plek waar de pre sident door kogels dodelijk werd getroffen. Zij legden er vele bloe men en kransen. Toen hef één uur sloeg, het tijd stip waarop Kennedy stierf, kwam het openbare leven in Dallas tot stil stand. Gedurende een minuut bleef iedereen op straat zwijgend staan, auto's en bussen stopten. Duizenden gingen deze dag naar kerkdiensten en overal hingen de vlaggen half stok. In Amsterdam is op de Kennedy- laan een monument voor de ver moorde president onthuld. VATICAANSTAD Paus Pau- lus heeft zaterdag in zijn rede bij de sluiting van de derde concilie zitting Maria uitgeroepen tot Moeder der Kerk. Paus Paulus gaf uitdrukking aan zijn tevre denheid dat de leer over het epis copaat (collegialiteit in uitvoeri ge studies, discussies, en duidelij ke beslissingen behandeld is. Hij verklaarde ook, dat de vierde zit ting van het concilie komend jaar de laatste zal zijn. Hij noemde daarvoor echter geen datum. De paus sprak ook even over de vaak geuite wens tot instelling van een se naat van bisschoppen ter assistering van de paus in het wereldbestuur der Kerk. De constitutie over de Kerk geeft de paus thans meer dan vroeger de mo gelijkheid om op gezette tijden enige bisschoppen bijeen te roepen, die hem dan met raad en daad zouden bijstaan in het bestuur der Kerk. Deze senaat van bisschoppen, zo zei hij, zou ook van bijzondere betekenis zijn voor de voor genomen hervorming van de Curie, in zover deze hervorming kan steunen op de praktische pastorale ervaringen der diocesane bisschoppen. De H. Vader gaf het concilie de ver zekering dat er gewerkt wordt aan de hervorming van de Curie en haar in stanties. (Volgens een gezaghebbende en hoog geplaatste bron zou dit plan ook in houden dat de hoofden van de diverse afdelingen van de Curie niet ouder dan 65 jaar mogen zijn.) De Curie zal mogelijk ook „geïnter nationaliseerd" worden. De paus verklaarde nog eens nadruk kelijk. dat de verschuiving van de ver klaring over de godsdienstvrijheid naar de vierde zitting, uitsluitend te wijten is aan tijdgebrek. Over het uitroepen van Maria tot HONDERD VIJFENZEVENTIG werk nemers van de n.v. Nieuw-Buiner glas fabrieken zullen hun congé krijgen in verband met sluiting van een oude oven. BIJ EEN brand in Tokio zijn zeven mensen omgekomen en tweeënnegentig dakloos geworden. Elf huizen, een ho tel en een theater zijn verwoest. VOOR HET Cyprische vraagstuk is vooralsnog geen oplossing te geven nu, volgens Turkse bladen, V.N.-bemiddc- laar Plaza geen bevredigende formule heeft kunnen vinden. Moeder der Kerk zei de paus hiermee een wens te hebben willen vervullen, die talrijke concilievaders aan het einde van de tweede zitting hem kenbaar hadden gemaakt. Hij vond de sluitings zitting het aangewezen ogenblik om de Maagd Maria een titel te verlenen, wel ke „in een wonderlijke synthese haar bevoorrechte plaats in de Kerk tot uit drukking brengt." De wens van de paus is het de ware aard en het doel van de Mariaverering duidelijk te maken, in het bijzonder „opdat vooral daar, waar vele geschei den broeders zijn, allen die niet tot de katholieke gemeenschap behoren, de Mariaverering begrijpen. Deze is nl. geen doel in zichzelf, maar voert de mensen tot Christus en daarmee tot de Hemelse Vader." Onder groot applaus maakte de paus ook bekend dat op verzoek van vele bisschoppen de vastenregeling wordt veranderd. Zowel geestelijken als leken hoeven zich thans slechts één uur voor het ter communie gaan van spijs en drank te onthouden. In 1959 bepaalde paus Pius XII deze termijn op drie uur. Het is nog niet bekend wanneer de nieuwe regeling van kracht zal worden. (Advertentie) SELECTIl. KLEDING Sint tipt vest complet Das pochet+rand van vestzakjes in één dessin. Voilé 'vest complet'. Ideaal voor tot-in- de-puntjes-kleders. Aantrekkelijk voor al die andere mannen. Bij Hollen- kamp compleet AMSTERDAM'. EIREDA EINDHOVEN ENSCHEDE 'HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1